Het ontslag van Titoelescoe De Biddag in het Bisdom Roermond I Auto door trein gegrepen Kano omgeslagen te Amsterdam m De uitwijzing uit Duitschland GEL OOFSMANIFESTA TIE IN LIMBURG Instanfine DRUK VAN RECHTS Nationaal Herstel ONTPLOFFING OP EEN TANKSCHIP MAANDAG 7 SEPTEMBER 1936 Van Noord tot Zuid een grootsche demonstratie van trouw aan V ad er-B isschop" Duizenden nemen deel In de Bisschopsstad In Noord-Limburg Te Maastricht A VtootóP'l" ^',qra'ioe V(.\esp«i0 Medeleven in het Noorden De bestuurder liep ver wondingen op Trams tegen elkaar gebotst Groote materieele schade Brandje te Den Haag Het grootste deel van de bevolking van Europa denkt noch com munistisch nóch fascistisch Evenwicht in gevaar Van vier jeugdige slachtoffers lieten er twee het leven Een vergissing EEN BEKENTENIS UIT DE VERTE Inbraken op de Veluwe in Denemarken opgehelderd Onze Regeering beraadt zich nader over de te volgen gedragslijn Door krachtig ingrijpen het groote gevaar tijdig bedwongen BEDRIEGLIJKE BANKBREUK TE WINSCHOTEN En de verkiezingen Wie is de gelukkige? PAKHUIS IN ASCH GELEGD Felle brand te Beverwijk BRAND NA BLIKSEMINSLAG Groote landbouwschuur in vlammen Jongetje verdronken De Biddag van j.l. Zondag, door Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, voor ge heel zijn diocees uitgeschreven, is tot een grootsche geloofsmanifestatie ge worden. De dag begon met een algemeene H. Com munie in alle kerken en kapellen van het Bisdom, waaraan door een groote menigte werd deelgenomen. Verder hadden in alle kerken de voorgeschreven godsdienstoefeningen plaats. In de hoofdplaatsen der dekenaten vooral werd de Biddag tot een grootsche geloofs- demonstratie en een betooging van trouw aan den Vader-Bisschop. Welk een span ning er leeft onder het Limburgsche volk door de tartende houding der N. S. B. bleek niet Zaterdag, toen het Limburgsche volk niet de minste notitie nam van de Uit het Noorden gekomen N.S.B.-ers, maar wel j.l. Zondag, bij deze eenvoudige mani festatie, grootsch door de deelneming van duizenden en duizenden. i i Te Roermond had zich tegen vier uur na middag op de Markt en de aanliggende straten een reusachige menigte verzameld van mannen en vrouwen, van jeugdvereenigingen en van heel het organisatieleven van het dekenaat. Juist op het aangegeven uur zette de bid dende stoet zich in beweging door de straten der stad. Ze trok langs het Bisschoppelijk Pa leis, waar Mgr. Lemmens van uit de poort de menigte gadesloeg en deelnam in haar gebed. De stoet liep in rijen van vier in een vlug tempo. Het voorbijtrekken duurde drie kwartier, zoodat de stoet minstens 334 K.M. lang was, wel van beteekenis voor een be trekkelijk klein dekenaat met grootendeels platteland. Op verschillende punten trokken muziekge zelschappen. Toen de optocht voorbij was, schonk Z. H. Exc. de Bisschop aan de rondom het Bisschop pelijk Paleis verzamelde menigte zijn bis- schoppelijken zegen. De processie trok naar het groote Kruisweg - park aan de Kapel in 't Zand. Een groot ge deelte was daar reeds aangekomen, toen er nog honderden op de Markt stonden aangetreden om deel te nemen. Op het reusachtige middenplein van het Kruiswegpark, waar meer dan tienduizend menschen bijeen waren, werd een plechtig Lof gehouden, met aan het einde een toe spraak van den weleerw.heer Sars, kape laan van de kathedraal'.- De hoogeerw. heer deken Rhoen dankte voor de ontzaglijke deelneming uit heel het dekenaat. Ook in de overige dekenale hoofdplaatsen Van Midden- en Noord-Limburg was de deel neming groot. Te Echt viel de manifestatie samen met de feesten der toewijding van het dekenaat aan Onze Lieve Vrouw. Het was de dag der paro chieels hulde aan O. L. Vrouw van Schilberg- Echt waarheen de geheele parochie uittrok in een grootschen stoet. Te Weert trokken de Kath. organisaties op verschillende punten van de stad op en trokken haar de kerk om gezamenlijk het biduur te houden. Na het biduur werd bij het H. Hart beeld op een plein der stad het Credo en het lied Aan U, o Koning der Eeuwen gezongen. Te Venlo werd bij deze gelegenheid het ge heele dekenaat eveneens aan Maria toegewijd. Uit geschiedde in een massale bedevaart der Parochies van het dekenaat naar Onze Lieve Vrouw van Genooi. De stoet vertrok om 5 uur Vanaf de St. Martinuskerk. Het dekenaat Venray trok na het Lof naar het standbeeld van het H. Hart, waar een "bloemenhulde werd gebracht en een opdracht Plaats had. Hierna werd op de groote Markt een groote demonstratie gehouden, gevolgd door een plechtig Lof in de parochiekerk. Te Helden werd een groote openluchtmeeting gehouden. In het dekenaat Gennep is de openbare manifestatie uitgesteld tot 20 September. In het dekenaat Horst was Z. H. Exc. Mgr. Er. Lemmens in den namiddag zelf aanwezig, *U. in het rectoraat Kronenberg, waar Z. H. Exc. Maandag de kerk zou wijden en het H. Vormsel toedienen. Uit het geheele dekenaat ivaren daarbij honderden mannen en vrouwen aanwezig om hun trouw te toonen aan den bisschop en daardoor aan het kerkelijk gezag. Nadat de Bisschop plechtig was verwelkomd, celebreerde Z'. H. Exc. een plechtig Lof in de hieuwe kerk. De Bisschop bad de toewijding Voor aan het H. Hart. Geheel Midden- en Noord-Limburg heeft als een groote en hechte eenheid op bis schoppelijk voorschrift den Biddag gehou den voor de bekeering der dwalende broe ders, om Gods zegen af te smeeken in deze benarde tijdsomstandigheden en voor het behoud van het Katholieke Geloof in Lim burg. Teneinde blijk te geven van hun innerlijke kracht en hun liefde, aanhankelijkheid en trouw aan het Kerkelijk Gezag had Zondagmiddag om 5 uur de groote demonstratie plaats der Katho lieken van Maastricht, welke reeds verleden Zondag van de kansels der kerken was afge kondigd. Het was een machtige demonstratie welke aanving bij de respectievelijke verzamelplaatsen der diverse parochies van Groot-Maastricht, die tegen half vijf in stervorm, de geheele stad be strijkend met wapperende vaandels en muziek haar het Centrale punt, het Vrijthof, trokken. Zoowel de parochies aan de uiterste grenzen als 'Wolden en Heugem, als de binnenstadsche V'aren in grooten getale opgekomen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond Nog meer kracht en stemming werd aan deze demonstratie bijgezet door het luiden van alle kerkklokken der stad gedurende den optrek. Hun sonore klanken droegen ver weg, wat Maas tricht dien middag overduidelijk deed blijken: „diepe gehechtheid aan het Geloof der vaderen en trouw aan het Kerkelijk Gezag." Op het Vrijthof kon men pas de groote deel name in oogenschouw nemen. Het groote plein was tot in de uiterste hoeken bezet. De vaandels der talrijke vereenigingen werden rondom het rustaltaar opgesteld, waarna Mgr. Wouters in vol ornaat een hartelijk welkomstwoord uitsprak en dankte voor de massale deelname. Op zijn voorstel werd een telegram van trouw en aan hankelijkheid aan Vader-Bisschop gezonden. Vervolgens sprak de heer Henri Hermans een kort aanmoedigend woord om vooral de éénheid onze groote kracht te bewaren, die door de N.S.B. dreigt verstoord te worden, waartoe zij allerhande middelen gebruikt en zelfs gehoor zaamheid weigert aan het Gezag van de Kerk, waartoe velen hunner behooren. Spreker spoorde allen aan te bidden, opdat zij hun dwaling zouden inzien. Het Allerheiligste werd na deze rede vanuit de kathedraal naar het rustaltaar overgebracht, al waar Deken Schoenmakers, met assistentie van de pastoors Brune en Joosten, een kort Lof ce lebreerde. Aangrijpend was de „Toewijding aan het Al lerheiligst Hart", welke Deken Schoenmakers voorbad en die ver werd uitgedragen door de Vennep1!00" M\i doof «orden 50 cis. stilt en voorkomt pijnen! talrijke luidsprekers. Niets was meer toepasselijk op het doel dezer demonstratie dan deze toewijding. Na dit kort Lof werd door allen het „Aan U o Koning der eeuwen" gezongen, waarmede deze korte, doch massale demonstratie was afge- loopen. Op den Zondag te Wassenaar gehouden land dag van den Ned. R. K. Bond van P. T. T.-per- soneel „St. Petrus" werd een telegram gezonden aan Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, waarin de afdeelingen Hillegom, Delft, Leiden, Wassenaar en Den Haag van d'en R. K. Bond zich op dezen bijzonderen dag een voelen met het Katholieke Limburgsche Volk en gaarne hun gehoorzaamheid en liefde aan het Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat betui gen. Hedenmorgen te kwart over negen werd een auto, bestuurd door den 52-jarigen A. W., wo nende te Haren (Gr.), op den onbewaakten overweg te Waterhuizen, onder de gemeente Haren, gegrepen door een uit de richting Hoo- gezand komenden trein. De auto werd geheel vernield. De bestuurder bekwam hoofdwonden en kneu zingen aan armen en beenen. Per auto werd het slachtoffer naar zijn woning vervoerd, waar hem geneeskundige hulp verleend werd. Zijn toèstand is redelijk. De trein kwam ongeveer 150 M. verder tot stilstand en had vijftien minuten vertraging. Zondagavond omstreeks half elf uur had te Koedijk een botsing plaats tusschen twee trams. De eene kwam uit Schoorl, de andere uit Ber gen. Bij den wissel te Koedijk moesten beide trams op hetzelfde spoor komen. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak, heeft cle Schoorlsche tram bij den wissel de tram uit Bergen in de flank aangereden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de mate rieele schade is aanzienlijk. Met taxi's en A.T.O.-bussen zijn de passagiers naar Alkmaar vervoerd, waar de reizigers voor den laatsten trein naar het Zuiden echter te laat aankwamen. De spoorwegen hebben hen per extra-vervoer- gelegenheid naar hun bestemming vervoerd. Zondagmiddag omstreeks drie uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in perceel Koningstraat 44, te Den Haag, waar een manufacturenhandel gevestigd is. De brandweer was met twee spuiten spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat een krat met goederen verbrandde, terwijl ook aan den winkel eenige schade werd aangericht, die door verzekering gedekt wordt. (Bijzondere correspondentie) 1 September Het is zonder twijfel een gemeen plaats geworden te beweren dat de vrede ondeelbaar is en dat een oor log, in Europa althans, niet gelocaliseerd zal kunnen worden. Maar er zijn van die gemeenplaatsen, die men nauwelijks vaak genoeg herhalen kan, omdat het volstrekt noodig is dat ieder van de waarheid die zij behelzen doordrenkt worde. Alle gebeurte nissen, waarvan het oude Europa in de laatste maanden het tooneel was, hebben als bewijzen voor de stelling van den on- deelbaren vrede symptomatische waarde. De Spaansche burgeroorlog heeft aange toond, dat er nog een geringe mogelijkheid be staat de groote explosie te verhinderen. Nog is Europa niet zóó hopeloos in twee elkaar vol strekt vijandige kampen verdeeld, dat een al gemeene maatregel, die alle landen bindt, niet meer officieel te nemen zou zijn. Het is gelukt althans de regeeringen er toe te brengen geen wapenen en munitie aan de twee elkaar ver nietigende partijen te leveren. Dat is wel een bescheiden resultaat, maar het bewijst, dat de Europeesche solidariteit nog niet gehéél ge storven is. Dat neemt evenwel niet weg, dat Europa steeds verder voortglijdt op den ge vaarlijken weg „der twee uitersten". Volgens sommiger overtuiging kan het niet lang meer duren of het zal tusschen de fascistische en de communistische „mystiek" tot een gewa pend treffen komen en ieder zal dan genood zaakt zijn partij te kiezen. Het is waarlijk te hopen dat deze overtuiging geen veld Wint, want als zij de heerschende wordt, is er waar lijk geen macht ter wereld meer die den groo ten brand voorkomen kan of binnen redelijken tijd zal kunnen blusschen. Laat men zich goed voor oogen houden, dat het grootste deel van de bevolking van de meeste Europeesche staten nóch com munistisch nóch fascistisch denkt en van geen enkele dictatuur wil weten. De mee ning van deze meerderheid moet zwaar Blijven wegen. Zij is de beste om niet te zeggen de éénige garantie tegen de uit barsting. Voor de feiten kan men intusschen niet blind blijven. En feit is, dat bijna elke politieke wij ziging in welk land dan ook den betrokken staat of op den communistischen of op den fascistischen weg drijft. Al deze gebeurtenissen vormen aanwijzingen, die met zorg vervullen. De kabinetswijziging in Roemenië zou in normale omstandigheden een ge beurtenis zonder veel belang zijn, maar onder de bestaande verhoudingen groeit zij uit tot een evenement, waarvan de gevolgen èn in Roemenië, én op den Balkan en zelfs voor geheel Europa ver strekkend kunnen zijn. De kabinetswijziging, waartoe de koning op advies van zijn eersten minister TataresCoe heeft besloten, heeft den minister van Buiten- Iandsche Zaken, Titoelescoe, voorloopig ambte loos burger gemaakt. Waarom is de zeer ver dienstelijke in geheel Europa bekende Titoe lescoe „ontscheept"? Officieel omdat Tata- rescoe 's lands belangen het best meent te kun nen behartigen als hij aan het hoofd van een homogeen liberaal kabinet staat. Maar deze reden Wordt door weinigen als de ware aan vaard. Vier jaar lang heeft Titoelescoe Roe menië op bekwame wijze door het woelige vaar water der buitenlandsche politiek geloodst en dat men hem thans zelfs niet over zijn ont slag raadpleegt kan niet anders beteekener. dan dat men zijn krachtige persoonlijkheid als obstakel vreest waar het er weldra om gaan zal besluiten te nemen, die de goedkeuring van Roemeniës meest invloedrijken vertegenwoor diger niet zouden kunnen wegdragen. Van onmiddellijken invloed op de richtlijn van Roemeniës buitenlandsche politiek zal Titoelescoe's ontscheping niet zijn. Roemenië blijft een ijverig lid van de Balkan-Unie zoo goed als van de Kleine Entente. Het bondge nootschap met Polen blijft intact. De samen werking met Frankrijk zal niet minder har telijk dan in het verleden zijn, en zoowel met Engeland als met Sovjet-Rusland zullen vriendschappelijke betrekkingen onderhouden wórden. Voorts blijft Roemenië voorstander van versterking van den Volkenbond. Het programma van Titulescoe blijft derhalve in tegraal gehandhaafd. De eigenlijke oorzaak van het ontslag van den minister van Buitenlandsche Zaken moet dus op het terrein van de binnen- landsche politiek gezocht worden. Inder daad is zij daar te vinden. Men verlieze Een zeer ernstig ongeluk is Zon dagmiddag gebeurd op de Prinsen gracht bij den Amstel te Amsterdam. Een kano met vier jongens van 8 tot 1 1 jaar is omgeslagen en alle vier kinderen geraakten te water. Het wa ren de drie broertjes Schiltmeijer en hun vriendje P. Zwart. Twee van hen vonden daarbij den verdrinkings dood. Toen de kano omsloeg konden twee van de jongens zich boven water houden, maar twee verdwenen in de diepte. Op het ge schreeuw van een zekeren van Hasselt, een jongen, die met een kano bezig was, kwamen burgers toesnellen; ook een oudere broer van de Schiltmeijers, welke familie aldaar op de Prinsengracht woont, zag het ongeluk ge beuren. Hij sprong met twee andere mannen in de gracht om hulp te bieden. De twee jongens, die zich boven water hielden, waren spoedig gered, maar een derde werd bewusteloos opge haald. Een geneesheer van den Gen. Dienst wend de in een ziekenauto pogingen ter plaatse aan om de levensgeesten weer op te wekken. Die pogingen bleven vruchteloos en de geneesheer moest tenslotte den dood constateeren. Aanvankelijk meende men, dat een drenke ling naar het Binnengasthuis was vervoerd. Bij latere informatie bleek, dat de Geneeskundige Dienst geen tweede slachtoffer had vervoerd en dat daar slechts was gebracht het lijkje van Rud. Schiltmeijer, van wien de dokter den dood had geconstateerd. Van een tweeden dren keling was niets bekend. Zwart was dus niet terecht want de beide andere Schiltmeijers waren thuis. Hoe deze vergissing is ontstaan, kon niet worden verklaard. De politie is, toen bekend werd, dat een vier de drenkeling vermist werd, gaan dreggen. Des avonds heeft de politie het lijkje van het vierde kind uit de Prinsengracht opgehaald. De politie te Apeldoorn heeft van de politie te Hamburg bericht ontvangen, dat zich in de gevangenis te Glostrup bij Kopenhagen een Duit- scher, H. J. G. M. bevindt, die bekend heeft, in het begin van dit jaar, toen hij als zwervend zee man in Nederland verbleef, in een villa te Apel doorn ingebroken te hebben en daar onder meer een pandbrief van de N. V. Nederlandsche Bank instelling te hebben ontvreemd. Hij heeft ook be kend een tweede inbraak op de Veluwe gepleegd te hebben en daarbij o.m. een gouden dameshor loge en 12 zilveren vorken gestolen te hebben. De politie stelt een nader onderzoek in. niet uit het oog dat een pro-Duitsche, dat wil zeggen; pro-nationaal-socialistische en pro-fascistische beweging, in het land van koning Carol in omvang en macht sterk gegroeid is. Zij vindt voornamelijk uitdrukking in de or ganisatie van de „IJzeren Garde", waarvan aanhangers indertijd den toenmaligen liberalen minister van buitenlandsche Zaken Duca ver moordden en die, ofschoon zij ten gevolge van dien moord in 1933 ontbonden werd, zich op nieuw heeft weten te organiseeren en thans driester het hoofd opsteekt dan ooit. Verschei dene malen heeft Titoelescoe met nadruk op het gevaar, dat de „IJzeren Garde" belichaamt, gewezen. Bekend is dat hij reeds maanden ge leden met ontslagneming dreigde indien de re geering langer werkeloos bleef en naliet maat regelen te nemen om het steeds groeiend ge vaar te beteugelen. Toen beloofde Tatarescoe dat krachtige maatregelen tegen de terroristen niet langer achterwege' zouden blijven. De aan hangers van de „IJzeren Garde" toch bedreig den niet alleen de Joden, maar ook de leiders der Nationale Boerenpartij, die voor het oogen- blik wel niet aan de regeering is, maar wier invloed in het land niettemin zeer groot is. De krachtige maatregelen, waarvan Tatarescoe sprak, zijn nimmer genomen. De premier heeft zich integendeel genoopt gezien de rechtsche extremisten meer en meer te ontzien. Deze vinden krachtigen steun bij het Duitsche en wellicht zelfs bij het Hongaarsche deel der Roe- meensche bevolking, zij zijn overvloedig van geld voorzien en beschikken over een pers, die sinds lang op verwijdering van Titoelescu aan drong. De minister van Buitenlandsche Zaken werd door de uiterst-rechtsche racistische persorganen beschouwd als de man, die de economische en straks de politieke samen werking met Duitschland in den weg stond, als de man, die Russisch-georiënteerd is en het non-agressie-verdag met de repu bliek der Sovjets gaarne door een defen sief militair bondgenootschap zou vervangen. Tatarescu is thans blijkbaar voor den invloed van de racisten gezwicht. Voor het oogenblik moge onder Antonescu's leiding de tot dusver gevolgde lijn van Roemenië's buitenlandsche politiek nog eenigen tijd worden doorgetrok ken, weldra zal die lijn waarschijnlijk in Ber- lijnsche richting buigen. Reeds is de Duitsche invloed in Hongarije en Bulgarije zeer sterk. Wordt zij het nu óók in Roemenië dan ver zwakt dit de positie van Tsjecho-Slowakije in de grootste mate. Titoelescu's ontslag is wellicht het begin van een verplaatsing van het even wicht op den Balkan en in Centraal Europa. Ieder weet dat dit evenwicht, dat toch reeds uiterst labiel is, geen verplaatsing duldt. De communistische penetratie-mogelijkheden naar het hart van ons werelddeel worden door Titoe lescoe's ontslag ongetwijfeld kleiner, het roode gevaar vermindert en dat is niet zonder belang, maar als daartegenover het racisme steeds groo- ter invloed krijgt, is het de vraag of er veel reden tot verheugenis blijft. Op de groote landbouw-tentoonstelling te Wels in Oostenrijk behaalde dit varken, dat 450 kilogram weegt, een eersten prijs De stappen, die de Nederlandsche Regeering bij de Duitsche Regeering naar aanleiding van het aan de vier Nederlanders uitgevaardigde uitwij zingsbevel heeft gedaan, hebben er niet toe geleid, dat aan dezen maat regel geen gevolg wordt gegeven. Zooals bekend, heeft de uitwijzing plaats ge vonden als uitvoering van de bedreiging, dat vier willekeurige Nederlanders uit Duitschland zouden worden gezet, indien de Nederlandsche Regeering naliet te voldoen aan het verzoek om het besluit tot uitwijzing van vier Duit- schers uit Nederland op grond van daartegen ingebrachte bedenkingen op te schorten. Ten aanzien van laatstgenoemde uitwijzing, welke naar reeds werd meegedeeld, geschied is wegens ontoelaatbare politieke actie en orga nisatie hier te lande, kan thans het volgende worden meegedeeld. Bedoelde personen hadden zich in strijd met de bestaande regeling bezig gehouden met'verrichtingen in opdracht van een centrale autoriteit in Rotterdam, aan welke zij, zooals zijzelf verklaarden, ondergeschikt waren. Als zoodanig moesten zij geacht worden organen te vormen van een, in strijd met die regeling bestaande centrale over kapping van de betrokken Duitsche organi saties. Bovendien hadden zij bemoeiingen met de administratie van het lidmaatschap van de N. S. D. A. P. Voor het overige kan verwezen worden naar het antwoord, in Maart j.l. door de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamer lid mr. Goseling gegeven met betrekking tot de voorwaarden, waaronder organisaties van Duitsche onderdanen hier te lande zijn toege laten. De Nederlandsche Regeering beraadt zich thans nader ten aanzien van de verder door haar te volgen gedragslijn met betrekking tot de uitzetting der Nederlanders uit Duitschland. Zondagmorgen om tien minuten voor negen is ten gevolge van een explosie brand uitgebro ken in de stookplaats van de „Vlismar 3een groot olietankschip van de Vlissingsche mine- raalolie. en asphalt-raffinaderij, dat in de Vlissingsche haven ligplaats had gekozen. Een automatische gasolie-ontbrander is door tot dusver onbekende oorzaak ontploft, zoodat het vlammende oliemengsel in een oogwenk de stookplaats in lichter laaie zette. Met het oog op de zeer brandgevaarlijke omgeving (de „Vlis mar 3" bevatte twee groote oliebunkers en een daar boven gelegen tank, terwijl' zich in de on middellijke nabijheid de groote landsketels van het olie- en bunkerstation bevinden), werd on middellijk groot alarm gemaakt. De Vlissingsche brandweer, die met al het beschikbare materiaal uitgerukt was, heeft slechts op enkele plaatsen dienst behoeven te verrichten. Men was er namelijk reeds in ge slaagd het vuur tot de stookplaats te beperken, met behulp van een groot aantal slangen, die werkten op de pompen van de sleepbooten van de Steenkolenvereeniging. Groote ploegen ar beidskrachten van deze maatschappij hebben hierbij hulp verleend. De stookplaats is zwaar beschadigd, terwijl ook de stoomketel Van de „Vlismar 3" is lekgeslagen. Naar de oorzaak van de explosie, waarbij ge lukkig geen persoonlijke ongelukken plaats heb ben gehad, wordt een deskundig onderzoek ingesteld. De politie te Winschoten heeft* aangehouden den 42-jarigen Th. de G„ communistisch raadslid aldaar, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. De G. wordt er van beschuldigd, een bedrag van twee honderd gulden aan een faillieten in boedel te hebben onttrokken. Dit is reeds de tweede keer, dat hij een dergelijk feit zou heb ben gepleegd. Hij is ter beschikking van den officier van Justitie te Groningen gesteld. Het is nog niet bekend, in welke maand van het volgend jaar de Tweede Kamerverkiezingen gehou den zullen worden, maar reeds nu is er af en toe verkiezingslucht op te snuiven. „Nationaal Herstel" de politieke partij der reparatie, die in den loop der jaren intusschen nog nooit kans gezien heeft, zich zelf te herstellen is een der eerste organisaties, die de sfeer der verkiezingen voorbereiden. „Nationaal Herstel" heeft n.l. in verband met de komende electorale gebeurtenissen een manifest doen verschijnen. Als eerste taak van de „Nationaal-Her- stel"-beweging noemt het manifest: „zoo krachtig mogelijk te streven naar de gees telijk-zedelijke gezondmaking van het we zen van ons volk, dat christelijk-nationaal is". Daarom strijdt het verbond tegen het bolsjewisme, tegen de sociaal-democratie, tegen het liberalisme, omdat dit door de liberale grondgedachte van de rede machteloos is tegenover de ondermijnende krachten van het marxisme, tegen een dic tatuur van links en rechts, doch voor een zeer krachtig gezag, tegen de ver wording der partijen, tegen alle richtingen, die zich overgeven aan studeerkamer- theorieën en aan een wezenloos interna tionalisme. Voorts wordt gezegd, dat het verbond zich onvoorwaardelijk onderwerpt aan het bovenpartijdig gezag van het huis van oranje, dat het wenscht „bescherming van den godsdienst tegen de godloosheid van het communisme", herstel van de „heilig heid van het gezin". In de opsomming treffen wij heel wat politieke wenschen, waarmede van gan- scher harte ingestemd kan worden, zoo b.v. ook: handhaving van de Rijkseenheid, bescherming van de Indo-Europeesche be volkingsgroep, verwezenlijking van de christelijke solidariteitsgedachte, enz., maar om voor de bereiking van het goede in het manifest te arbeiden, behoeven wij aller minst bij „Nationaal Herstel" terecht te komen; dat kunnen wij zelf evengoed en allicht nog een tikje beter en krachtiger dan het „Nationaal Herstel"-clubje. Aan het slot van <het manifest komt echter het aapje uit de mouw; daar prij ken de leuzen: verlaging van het loonpeil, teneinde werkgelegenheid te behouden of te ver- grooten; bestrijding der jeugdwerkloosheid door invoering van een algemeenen militairen- en burgerdienstplicht; herziening van de steunnormen, zoodat een krachtige prikkel wordt geschapen om arbeid te zoeken en te aanvaarden.... Als dit de middelen moeten zijn, waar mede men o.a. de verwezenlijking van de christelijke solidariteitsgedachte wil na streven, dan kan „de christelijke solidari teitsgedachte" van „Nationaal Herstel" ons gestolen worden! Het liberalisme heeft uitgediend, het pakt niet meer en daarom willen zekere liberale heeren het maar eens onder een ander mom n.l. dat van „Nationaal Her stel" probeeren. Want „Nationaal Herstel" is een liberale beweging, indertijd met werkgeversgeld gesteund om te dienen als instrument ter bevordering van het eenzijdig werkgevers- belang. „Nationaal Herstel" is liberaal, al zegt het dan misleidend stelling te willen nemen tegen het liberalisme; al het nationale, al het christelijke, enz. waar mede het coquetteert, is niets anders dan bedrieglijke draperie! In de Ned. Staatsloterij is heden de f 25.000 gevallen op no. 14019. Een felle brand heeft hedennacht het pakhu van den groentehandelaar D. A. Vellema aan de Wilhelminastraat te Beverwijk in de asch gelegd. De brand is ontstaan in den paardenstal, van waar het vuur oversloeg op het pakhuis. De heer V., die zich op de bovenverdieping had ter ruste gelegd, kon het brandende perceel eerst op het allerlaatste oogenblik in nachtkleeding verlaten. De brandweer heeft het vuur met drie stralen bestreden. Een onderzoek naar de oorzaak van den brand wordt ingesteld. De omvang van de schade is nog niet vastgesteld. Zaterdagavond omstreeks kwart over acht is tijdens een onweer de bliksem geslagen in de kapitale boerderij van den landbouwer J. Uijt- dewilligen te Lepelstraat. In 'n ommezien stond de groote schuur, welke geheel gevuld was met graan, in lichter laaie. Een groot gedeelte der landbouwgereedschap pen, een kalf en een zeug met biggen gingen in het vuur verloren. De brandweer van Halsteren, welke zeer spoedig ter plaatse was, kon tegen de hoog op schietende vlammen weinig uitrichten, doch wist uitbreiding van het vuur te voorkomen. Het woonhuis, dat op eenigen afstand van de schuur stond, bleef behouden. Het elfjarig zoontje van de fam. Wortel, wo nende op het Werver te Krommenie, geraakte Zondagmiddag spelenderwijze te vlater en is jammerlijk verdronken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5