San Sebastian omsingeld door de nationalisten Toestand der Sovjet-Unie De chaos in het Verre Oosten FORT GUADELUPE THANS OOK GEVALLEN Metaalbewerkers staken een uur Polen en Tsjecho- Slowakije Het nieuws van heden ZIJN DE TROTZKIÏSTEN GEFUSILLEERD? CONTROLE-COMMISSIE WOENSDAG BIJEEN DE BAROMETER isa VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20139 De Wittenhopen, dat de toe stand in San Sebastian zoo hachelijk is, dat de stad zich zal overgeven Hevige gevechten nabij Toledo De verovering van Irun Luchtalarm te Madrid Gebruiken de rebellen gifgas? Broederlijke groeten aan Caballero Mexico sympathiseert met Madrid Ze eischen dat de Fransche regee ring het wapenembargo tegen Spanje opheft Het WeeriiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniH Ontspanning in de betrekkingen tusschen beide landen Parlementair regiem in Griekenland ten einde spiéfefst btWW* - Met alle middelen tracht men in Engeland het tekort aan recruten te verminderen. Een onderofficier geeft een mondelinge toelichting Metaxas Anti-Japansche agitatie te Sjanghai en Nanking laait opnieuw op Nankingtroepen uit Kwangsi Strijd tegen het commu nisme in Japan Volgens verschillende berichten zou Stalin aan angina pectoris lijden en op sterven liggen Op weg naar Madrid zullen de nationalisten nog talrijke moeilijkheden ondervinden. Roode miliciens achter een barricade Val der regeering verwacht - Stalin Engeland noodigt de mogend heden uit Fr ankrijks bewapening Ruim vier milliard voor 1937 Avenol te Rome Gaat Italië weer actief samen werken met den Volkenbond? Eden herstellende Heb ik 't niet gezegd! Ongelijk bekennen is misschien veel gemakkelijker dan tot de erkenning te komen dat men het niet bij het rech te eind had. Er is onderscheid. VJanneer we eerlijk zijn aangelegd en respect voor de waarheid en ons zelf hebben, dan zullen we er toe ko men ons ongelijk te erkennen en wanneer we in mindere of meerdere mate ons aan een ander vergrepen hebben 't onrecht te herstellen. Maar iets anders is het zelf te be seffen als we het eens niet bij 't rech te eind hebben. ,JHeb ik 't niet gezegd" ligt op onze lippen bestorven en zoo graag wil het tikje ijdelheid in ons, dat wc het juist hebben ingezien. En we geven het tegendeel ongaarne toe.' Heb ik 't niet gezegd! Rede van minister Huil Iedere oorlog brengt de bescha ving jaren achteruit De vacantiereis van Koning Edward De koning noodigt Ataturk uit voor een bezoek aan Londen Rydz-Smigly bezoekt Venetië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Inger mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 55 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. IRUN, 7 Sept. Het hoofdkwartier van Burgos deelt mede, dat de na tionalisten zich van het fort Guade- lupe hebben meester gemaakt na een voorbereidend artillerievuur, waar aan ook de kanonnen van de vloot, welke zich bij de opstandelingen heeft gevoegd, deelnamen. Zooals gemeld is ook de stad Fontarabie in handen van de opstandelingen ge vallen. De colonne van generaal Beorlegui rukte zonder tegenstand te ontmoeten de stad binnen. De regeeringstroepen hadden de stad in den nacht verlaten. De stad was wel door hen geplunderd, doch zij hadden haar niet in brand gestoken. De klokken van Fontarabie werden weer geluid ten teeken van de over winning en om de gevluchte bevolking weer naar de stad te roepen. In den middag werd de aanval op het fort San Marcos voortgezet. De opstandelingen hopen, dat de omsingeling van San Sebastian den toestand hier zoo ho peloos heeft gemaakt, dat de stad zich over zal geven. Radio Sevilla deelde heden officieel mede, dat het Zuidelijke leger van de rechtschen op ongeveer 8 K.M. van Talavera de la Reina een sterke vijandelijke afdeeling heeft vernietigd. De vijand, heeft 425 dooden en 150 gevangenen verloren. ijverder werden 10 stukken geschut, meer dan 30 vrachtwagens en 2 pantserwagens buit gemaakt. Ten Noorden van Toledo ver sloegen de troepen van generaal Varela een afdeeling regeeringstroepen, waarbij hun vier mitrailleurs, een munitietrein en ander leger- goed in handen vielen. De regeeringstroepen hadden 120 dooden. Verder slaagden de recht schen erin bij Toledo twee regeeringsvliegtui- gen van het Potez-type omlaag te schieten. Het hoofdkwartier van de opstandelingen te Burgos deelt officieel het volgende mede over de verovering van Irun. De rechtsche troepen rukten in den ochtend in de voorsteden van Irun binnen. De stad stond in brand. De voorhoede was samenge steld uit mannen die een baard van een maand droegen, waarin nog de modder van de loop graven kleefde. Hun kleeren waren gescheurd. Onmiddellijk nam de commandant van de be zettingstroepen veiligheidsmaatregelen. De manschappen werden op de groote stra ten en pleinen geplaatst. De gebouwen waren toen nog slechts rookende puinhoopen, alles hadden de regeeringstroepen in de lucht la ten vliegen voor zij de stad verlieten. Deze op dracht tot vernieling werd gegeven op het ©ogenblik dat de Tercio's Behobia binnen drongen. Men weet niet hoeveel gijzelaars door de regeeringstroepen zijn neergeschoten. Wel heeft men het lijk gevonden van den vroege- ren politiechef Julio Pardilla. Irun telde 18.000 inwoners en op het oogen- blik hebben weinig meer dan 600 hun schuil plaatsen verlaten. De leiders van de bezettings troepen regelen thans de ravitailleering van de stad en herstellen de water- en electrische leidingen. De brandweer uit Pamplona heeft de laatste branden gebluscht en versterkt de wankelende muren. Hedenochtend werd door de sirenes te Madrid luchtalarm geblazen aangezien een vliegtuig van de opstandelingen in de richting van de stad vloog. Een uur later was het alarm beëindigd. Het toestel had geen van zijn doelen bereikt. 1 De grensplaats Hendaye heeft thans weer een normaal aanzien, de inwoners kennen na geruimen tijd weer rust. Nog komen wel van tijd tot tijd nieuwsgierigen kijken naar de nieuwe Spaansche grenswacht en een groote menigte schoolt nog samen op het strand om naar Fontarabie te zien, doch de ononderbro ken stroom van vluchtelingen is verdwenen en evenmin ziet men meer ontwapende leden van het Spaansche volksfront. Deze laatsten wer den naar Barcelona gevoerd en de vluchtelin gen zijn verdeeld over verscheidene steden in het binnenland. Nog slechts enkelen bevinden zich te Hendaye, waar zij zijn ondergebracht in scholen. Volgens niet bevestigde geruchten zijn bran den uitgebroken te Pasajes en zijn visschers- schepen tot zinken gebracht. De chef van de vroegere stoeterij van Alphons XIII, de Engelschman Tattenbury, is uit San Sebastian naar Hendaye gevlucht. Hij ver klaarde, dat de toestand daar ernstig is. Er is gebrek aan levensmiddelen en voortdurend worden verdachten gearresteerd. Honderden zijn opgesloten, hun familie mag hun wel drie keer per dag eten brengen, doch mag niet met hen spreken. In verband met zekere inlichtingen, volgens welke de opstandelingen in Spanje gebruik zouden maken van gifgas tegen Madrid, ver klaart de Britsche regeering officieel, dat zij tot nu toe nog geen bewijs heeft, dat een van beide partijen gebruik heeft gemaakt van gas en den Britschen vertegenwoordigers in Spanje is opgedragen te onderzoeken, in hoeverre de inlichtingen inzake gasgebruik tegen Madrid juist zijn. Bovendien is den Britschen ambassadeur ge last den opstandelingen te doen weten, dat het gebruik van gas bij een bombardement van Madrid „ernstige gevolgen" zou kunnen heb ben. Welke deze „ernstige gevolgen" zijn, is niet medegedeeld. Het is evenwel duidelijk, dat het gebruik van gas door de opstandelingen een zeer nadeeligen invloed zou hebben op de internationale betrekkingen. Het congres van de Britsche vakvereenigin- gen heeft besloten een telegram van broeder lijke groeten aan Largo Caballero te zenden. Het congres verklaart diep bewogen te zijn door den heldhaftigen strijd van het Spaan sche volk voor het handhaven van vrijheid en democratie. Zondag is te Mexico een groote betooging gehouden, georganiseerd om de sympathie met de Spaansche regeering te betoonen. Besloten werd, dat de arbeiders der wapen fabrieken dagelijks twee uren zullen werken aan de vervaardiging van wapens en munitie voor de Spaansche regeering, terwijl zij voor dit werk geen loon in ontvangst zullen nemen. De spoorwegarbeiders zullen regelmatig bij dragen aan een steunfonds. PARIJS, 7 Sept. (Reuter) Overeenkomstig de beslissing van den metaalbewerkersbond heb ben heden tusschen 16 en 17 uur de metaalbe werkers in vele fabrieken in en om Parijs ge staakt uit protest tegen enkele artikelen in de collectieve arbeidscontracten en ten teeken van sympathie met de arbeiders in Spanje, om te vragen, dat het wapenembargo voor hen wordt opgeheven. Geen enkel incident werd gemeld, stipt op tijd werd het werk hervat. Vanavond zal in de ar beidsbeurs een informatieve bijeenkomst van de vertegenwoordigers van de metaalfabrieken wor den gehouden, voorafgegaan door een vergade ring van de administratieve commissie van het vakverbond. In beide vergaderingen zal een mo tie worden aangenomen. VERWACHTING: Meest krachtige Weste ll iyke tot Zuid-Westelijken wind, betrok- ken tot zwaar bewolkt, met tijdelijke op- li- klaringen, kans op regenbuien, weinig verandering in temperatuur. H VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig verandering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï PARIJS, 7 Sept. (Reuter). In den Fran- schen kabinetsraad van heden heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken, Delbos, een overzicht gegeven van den toestand. Hij wees er daarbij met nadruk op, dat de besprekingen met generaal Rydz-Smigly óók hebben geleid tot een flinke ontspanning in de Poolsch-Tsjechische betrekkingen. De Pool- sche generaal heeft zelfs medegedeeld, dat de aanleg van een vestinglinie aan de Poolsch- Tsjechische grens, waartoe in beginsel reeds besloten was, thans overbodig is geworden. SALONIKI, 7 Sept. (Reuter). Minister-presi dent Metaxas verklaarde heden in een rede, dat het parlementair regiem in Griekenland voor goed is beëindigd. Het bankroet van het parlementair systeem en de voortdurende par tijstrijd hebben den groei van het commu nisme bevorderd. De voorgenomen shaking had ten doel met geweld de macht in handen te krijgen, hetgeen een periode van bloedigen bur geroorlog ten gevolge zou hebben. Indien ge zonde sociale toestanden zijn hersteld, over weegt de regeering een systeem van volksver tegenwoordiging in te stellen, waarin de werk lieden in staat zullen worden gesteld mede te werken aan het nationaal herstel. TOKIO, 7 Sept. In regeeringsknngen en in de pers wijdt men ernstige aandacht aan de nieuwe anti-Japansche agitatie, welke te Sjanghai en Nanking tot uitdrukking is ge komen aan den vooravond der besprekin gen tusschen de regeerïngsvertegenwoordi- gers van China en Japan tot bijlegging van het incident te Tsjengtoe, waarbij twee Ja- pansche journalisten werden vermoord en twee Japansche burgers gewond. In verband met de overeenkomst tusschen Nanking en Kwangsi worden de regeeringstroe pen, welke Kwangsi omsingelden, teruggetrok ken. De politieke raad van Hopei en Tsjahar deel de officieel aan de pers mede, dat het bureau van belastinginning, dat tijdelijk is ingesteld, zich niet zal verzetten tegen de Chineesche douane, doch zal helpen den smokkelhandel in Noord-China te bestrijden. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat dit bureau ten doel heeft de enorme voorraden Ja pansche goederen, welke op het oogenblik in Dairen en Tientsin geblokkeerd liggen, op de markt te brengen. In een conferentie van de Japansche provin ciale politiechefs is heden op aanwijzing van den minister van Binnenlandsche Zaken beslo- De Prawda van Belgrado beweert, dat de 16 terechtgestelde Trotzkiis- ten in werkelijkheid heelemaal niet zijn terechtgesteld. Het blad meldt namelijk, dat de 16 man op 24 Augustus opgesteld werden op de binnen plaats der G. F. Oe-gevangenis. Het doodvon nis werd nog eenmaal voorgelezen en dan werd mededeeling ervan gedaan, dat het ver zoek om gratie was afgewezen. De comman dant van het vuurpeloton gaf daarop het be vel: „Vuur!" Daarop klonken drie salvo's, maar de geweren waren, naar wordt beweerd, met losse patronen geladen. Dadelijk daarna verschenen drie vrachtwa gens, waarop men de „terechtgestelden" naar den Siberischen expresse bracht en hen vervoer de naar de omstreken van het Baikalmeer, waar zij afzonderlijk in visschersdorpen wer den gehuisvest. Volgens een ander bericht wer den de spoorwagens sterk militair bewaakt. Buiten op de portieren waren, zoo zegt men, teekens aangebracht, die den indruk moesten geven, dat er goud werd getransporteerd, om aldus de aandacht van het publiek af te lel den. Verder wordt beweerd, dat de 16 veroor deelden nieuwe namen zullen krijgen. Als ze iets tegen de Sovjets zouden ondernemen, zou den ze alsnog worden terechtgesteld. :V De Völk. Beobachter meent, dat het groote Belgradosche blad wel goed geïnformeerd zal zijn en spreekt als zijn oordeel uit, dat het bloedvonnis-theater van het Moskousche pro ces slechts een schakel in den ketting vaD manoeuvres is, waardoor de Sovjet Unie zicb wil aandienen als een Europeesche staat- Men distanceert zich onder luid geschreeuw van de wereldrevolutieschool van Lenin, oro op vredesengelen te kunnen gelijken! De People te Londen verspreidt een bericht, volgens hetwelk Stalin doodziek is. De Trotz- kiïsten zouden niet hebben saamgezworen, doch alleen hebben beraadslaagd over den toestand van Stalin en wat er na zijn dood zou moeten gebeuren. De Matin berichtte nog, dat Stalin aan angina pectoris lijdt en elk oogenblik kan sterven. Zoo meldt het D. N. B. De toestand van Stalin wordt geheim gehou den uit vrees voor 'de steeds toenemende linksche oppositie. Men verwacht na den dood van Stalin, die elk moment kan in treden, verwarringen, die zullen voeren tot den val van de huidige regeering. ten iedere radicale propaganda, in het bijzon der communistische, in Japan te onderdrukken. Scherp zal gelet worden op alle pogingen een volksfront te vormen, hetgeen met alle middelen verhinderd zal worden, aangezien hier sprake is van een beweging naar buitenlandsch model, waarin de communistische elementen de over hand willen behalen om den klassenstrijd te ont ketenen. Het schijnt, dat den laatsten tijd pogingen in deze richting zijn gedaan. LONDEN, 7 Sept. (Reuter). De Britsche regeering heeft besloten de overige belang hebbende mogendheden uit te noodigen, deel te nemen aan de eerste zitting van de in ternationale controle-commissie voor de niet-inmenging in Spanje. Deze eerste zit ting zal Woensdagochtend bijeenkomen. Zij zal worden gepresideerd door Morrison, den financieelen secretaris van de schatkist. Morrison is voorzitter van de ministerieele commissie, welke is belast met de coördinatie van de embargo-maatregelen, welke de Brit sche regeering heeft getroffen. De vergaderingen der commissie zullen niet openbaar zijn. Wat betreft het feit, dat Portugal nog steeds geen definitief antwoord heeft gegeven, zijn officieele kringen geneigd de princiuieele aan vaarding door Portugal van het niet-inmen- gingsbeginsel als voldoende te beschouwen. Zij verklaren overigens, dat de Britsche ambassa deur te Lissabon een nieuwen stap bij de Portu- geesche regeering zal ondernemen teneinde de noodzakelijkheid te doen uitkomen van een spoedige aanvaarding zonder reserves door Por tugal van de instelling der controle-commissie. PARIJS, 7 Sept. (Reuter). Omtrent de hedenmorgen in den Ministerraad genomen besluiten, waarvan we reeds melding maakten, geeft Reuter nog de volgende bijzonderheden. Het materiaal van alle wapens zal worden uitgebreid. Er zullen cursussen worden inge steld voor de vorming van deskundigen, het aantal beroepsmilitairen wordt vergroot en de defensieve organisatie van Frankrijk wordt versterkt, speciaal voor de verdediging tegen gepantserde auto's en dergelijke. Voor 1937 zal, ter uitvoering van dit pro gram, een eerste tranche van 4.200 millioen francs uitgetrokken worden. De minister van Marine, Gasnier du Pare, heeft het decreet laten goedkeuren, waarbij hij wordt gemachtigd vóór 31 December a.s. hon derd millioen francs uit te geven voor den bouw van oorlogsschepen, aankoop van kanon nen en werkzaamheden in de oorlogshavens. ROME, 7 Sept. (Stefani). Hedenmorgen is de secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, te Rome aangekomen. Hij werd aan het station verwelkomd door den minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano. De aanwezigheid van den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, te Rome, heeft ten doel den terugkeer van Italië tot de ac tieve samenwerking in den Bond te bespreken. In Italiaansche kringen wordt evenwel geen enkele verklaring dienaangaande afgelegd LONDEN, 7 Sept. (Reuter). De minister van Buitenlandsche Zaken Eden herstelt snel van den aanval van waterpokken, waaraan hij lij dende was. Heden kan hij reeds weer in con tact treden met het ministerie van Buiten landsche Zaken en men verwacht dat hij naar Genève zal gaan, zij het dan niet voor de bij eenkomst van den Raad, dan toch voor de Volkenbondsvergadering. San Sebastian geheel door de rebellen omsin geld; fort Guadelnpe in handen der opstande lingen. Internationale controle-commissie komt Woens dag te Londen bijeen. Frankrijk zal ruim vier milliard voor bewape. ning in 1937 uitgeven. De Grieksche minister-president Metaxas ver klaart, dat het parlementaire regiem in Grie kenland ten einde is. Metaalbewerkers uit de omgeving van Parijs staken gedurende een uur. Ontspanning in de Poolsch-Tsjechische be trekkingen. Minister Deckers zal het gebeurde bij de booon- affaire voortaan onmogelijk maken. Conflict bij de N. V. Ter Kuile opgelost. Hevige Westerstorm richt groote schade aan op het land en aan de kusten. Heden wordt de 35e Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht geopend. WASHINGTON, 7 Sept. (D.N.B.). Maan dag werd in tegenwoordigheid van ongeveer duizend vertegenwoordigers van meer dan 50 staten het derde wereldcongres op het gebied van electrische kracht en techniek geopend. Minister Huil sprak een welkomstwoord, waarin hij er op wees, dat de energiebronnen der aarde, het onderwerp, waarmede de con ferentie zich bezig houdt, helaas steeds meer worden gebezigd voor destructieve doeleinden dan voor een vreedzamen opbouw. Deze betreurenswaardige ontwikkeling neemt haar loop, hoewel de menschheid toch moet hebben geleerd, dat iedere oorlog de be schaving jaren achteruit brengt en hoewel vaststaat, dat in een modernen oorlog geheele volken tegen elkander worden opgezet. SOFIA, 7 Sept. (Reuter). Koning Edward is heden te Sofia aangekomen. Morgen wordt hij te Weenen verwacht. Het is mogelijk, dat de Koning van dit bezoek gebruik maakt enkele personen te spreken, hoewel het bezoek strikt particulier is. Bü zijn vertrek uit Istanboel heeft Koning Edward Ataturk uitgenoodigd naar Londen te komen. Deze verklaarde dit steeds te hebben gewenscht. Vervolgens noodigde de Koning ook den eersten minister Ismet Inonoe uit. VENETIE, 7 Sept. (Reuter). Generaal Rydz- Smigly is hedenmiddag met zÜn gevolg te Ve netië aangekomen. Hij had hier een onderhoud met Bastianini, den Italiaanschen onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 743 Vorige stand: 739.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1