Stadsnieuws MONA" Anthraciet KRUL N.V. Tuimelt je en Kruimeltje in het Kabouterland DE UREN GAAN V O O R B IJ Den Haag vierde het feest TOT 1 OCTOBER Haarlem, 9 Sept. N.V. Haarlemsche Auto Centrale Prijzen vanaf f1025.- HUURVERL AGING VOOR 21.000 WONINGEN LliïU HAARLEM ECHTE WALES ANTHRACIET o.a. a f2.05 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 EEN NIEUWE RADIO- INSTALLATIE Voor het Ziekenhuis van St. Joannes de Deo GEMEENTERAAD BURGERLIJKE STAND Des avonds juichte een duizend koppige menigte de Koningin en het Prinselijk Paar toe is hard en glanzend Maar Ook Nooit Andere De Belgische kwaliteit Anthraciet ZOMERPRIJS: a f1.95 0VERVEEN Eindelooze stoet RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN WITTOP KONING Overeenstemming tusschen gemeente Amsterdam en regeering Zijn leeraar geruïneerd Hoe de sluwe negentienjarige oplichter te werk ging Wantrouwen breekt door De huur werd betaald Nieuw wereldrecord van Nida Senff BRILLENMAKERS KEIP, Gr. Houtstr. fi UW BEWIJS HOOFDPRIJZEN: AGENDA Bioscopen 10 September Bioscopen Storm op de Noordzee Stoomschip bij Terschelling gezonken? De muiterij op de twee oorlogsschepen Volkomen onderdrukt De ongeregeldheden te Cler mont-F errand Bezetting der fabrieken opgeheven Stationsplein, Tel. 11094 - Houtplein, Tel. 14125 Men verzocht ons opneming van het volgende: Dat is iets, wat reeds zonder meer sympathie afdwingt. Er zullen er slechts weinigen zijn, die niet gaarne iets willen doen tot troost en opbeu ring van de zieken. Hiervan overtuigd en rekenende op de mede werking van allen, die den zieken een goed hart toedragen, heeft het bestuur van ons Haarlemsch Ziekenhuis St, Joannes de Deo een kloek besluit genomen en de handen aan het werk geslagen, door een fonkelnieuwe radio- installatie, welke aan alle eischen voldoet, voor de patiënten te doen aanleggen. Dit werk, door Haarlemsche vaklieden ver richt, is tot in de puntjes verzorgd. Maar zooals wij reeds zeiden is hierbij gerekend op veler medewerking. De kosten dezer instal latie zijn hoog en om een belangrijk deel daar van te dekken, wordt er met goedkeuring van B. en W. een verloting gehouden, waaraan waardevolle hoofdprijzen en tal van andere fraaie prijzen verbonden zijn. Men zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit blad. Eenieder kan er toe bijdragen, om deze verlotdifg te doen slagen door zelf een of meer loten te koopen en ook door anderen aan te sporen, dit verdienstelijk werk ten bate van de zieken te steunen. Met vereende krachten is het suc ces verzekerd; immers wij kennen het spreek woord: „Vele kleintjes maken een groote". Wij hopen van harte, dat velen tot het schoone doel van deze verloting zullen mede werken. ,,'t Is voer dei zieken!" Deze korte aanbeveling zij voldoende om lootjes te koopen en te verkoopen en nieuwe mede werkers te winnen. De Raad der gemeente Haarlem kwam heden middag om half 2 in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burgemeester C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom. De voorzitter hield allereerst de volgende rede, die staande floor de raadsleden aangehoord werd en met applaus bezegeld: De vreugdevolle tijding van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana heeft de harten van ons volk het is gisteren reeds alom en dui delijk gebleken met groote blijdschap ver vuld. En het is een gelukkig toeval, dat ik reecfe thans in staat ben in uw midden getuigenis af te leggen hoe ook de Haarlemsche burgerij van harte deelt in het blij geluk, dat over onze ge liefde Prinses is gekomen. Ook wij, Haarlemmers, hebben steeds met geheel ons wezen medegeleefd in de lotgevallen der Oranjes, in dagen van rouw, zoowel als in dagen van voorspoed en vreugde. En zoo laait ook nu weer in ons eller hart op dat gevoel van aanhankelijkheid en trouw aan ons aloud Oranjehuis, nu de Jongste telg uit dat Huis den man gevonden heelt, aan wiens zijde Zij verder het leven cbor zal gaan. Wij spreken den diepgevoelden wensch uit, dat dit hoog verbond moge strekken tot geluk van ons Vorstenkind en tot zegen van Haar Huis en Haar vaderland. Naar aanleiding van den brief, waarin het sociaal-democratisch raadslid Engels als zoo danig bedankt wegens vertrek naar Leiden, wijdde de voorzitter eenige waardeerende woor den aan het adres van den vertrokkene. De raad stemde hiermede met applaus in. De VOORZITTER deelde mede, dat debat over de mededeelingen en ingekomen stukken voortaan aan het eind van de agenda gehouden zal worden. (De vergadering duurt voort) Geboren: 6 September: E. Steffens-Wlsker z; 7 Sept.: W. M. H. ZijlstraBartels d; C. C. Sterk —Kraan d; J. DijkstraWouda d; L. M. V. v. VelsenSchltiter d; 8 Sept.: H. LieuwesKuik z; G. G. BaarsHaarbrink z; W. J. Wester voorde—Bannink z; E. KolLeuven z; J. M. v. d. MejjHaverink d. Overleden: 8 Sept. G. Heinhuis, 51 J„ Pijlslaan. Ondertrouwd: 9 Sept.: C. N. van Galen en J. A. Peperkamp; P. C. J. Greitemann en C. M. A. Ter Woort; P. H. J. Piepers en E. Nederstigt; J. W. P. Cools en A. R. van Schie; N. J. Steijn en G. Chr. W. van der Aar; J. J. Kuiper en M. van der Boom; J. J. Maliepaard en M. J. van Lemel; J. H. van Dam en Th. Braun; E. Klaas- sen en M. J. Houthuiijzen; J. van der Ploeg en M. Bom; J. Escherich en H. Vonhof; A. W. Els- broek en A. W. Mlkat; C. Marchand en A. C. Lamboo: Th. Mooij en J. H. van den Nouwland; M. J. van der Schans en J. Heyblom. Cedee; B. H. Geels en A. C. M. Stam; G. E. W. Roosendaal en Th. W. van der Ham; A. de Getrouwd: 9 Sept.: H. Th. Stoop en Th. A. Graaf en M. Linnekamp; H. A. Th. Stuurman E. van der Klugt; Th. Stringer en C. P. van en J. A. M. Wehnes; S. P. van Schooten en M. Dam; G. A. Evers ij J. A. Koole; W. C, Bohl- meijer en C. P. Drost; J. H. van de Weegh en N. Korthals; H. G. Cliteur en D. J. Ebing; J. Dijt en J. Kooijmans; A. Hubert en E. Booms- ma; J. A. Koster en C. de Goede; J. C. Hetem en P. M. Rijkbost; J. M. Zoeteweij en S. G. Nol; W. F. A. van der Wateren en T. Elzinga. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) De inwoners der residentie hebben Dins dagavond op ondubbelzinnige wijze van hun belangstelling en vreugde over de ver loving van onze Prinses met Prins Bern- hard blijk gegeven. Duizenden en duizen den Hagenaars zijn langs het Koninklijk Paleis aan het NTJordeinde getrokken, om H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Eemhard hartelijk toe te juichen. Om goed half negen, toen eerst de Koningin en even later de Prinses met haar Verloofde zich voor de verlichte vensters vertoonden, steeg uit de compacte menigte een machtig ge juich op, dat aanzwol tot een ovatie. Men wilde steeds meer naar voren dringen, en de politie, fj Vul nu Uw bergplaats met „Mona" Anthraciet afmeting 30/50 m.M. afmeting 20/30 m.Ma f 2.10 TELEFOON Nos. 23517-557 SANTPOORT die in groote getalsterkte onder leiding van den hoofdcommissaris aanwezig was, had de groor- stc moeite de massa tegen te houden. En terwijl in de verte muziek weerklonk, verschenen de Vorstelijke Personen op het balcon. Het enthousiasme steeg ten top en spontaar. werd het Wilhelmus en daarna „Lang zullen ze leven" gezongen. Op hetzelfde oogenblik verscheen de kop van der. stoet van de duizenden, die gevolg hadden gegeven aan den oproep van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond, om in optocht met fakkels langs het paleis te trekken. Het bestuur van de Haagsche afdeeling van het N. J. V. opende den stoet. Dit bestuur droeg een bloemstuk, voorstellende het N. J. V.-em- bieem, waarin oranje orchideeën verwerkt wa ren. Vervolgens kwam de muziek van het 3e half-regiment Huzaren, gevolgd door tallooze belangstellenden. In dé eerste rijen liepen kolonel Diemont, de regimentscommandant, en verschillende huza renofficieren mede. Bij het paleis aangekomen, begaven het bestuur van de afdeeling Den Haag van het N. J. V. en het hoofdbestuurslid, mr. O. Verdoorn, zich naar binnen, om het jonge paar een bloemenhulde te brengen. Tij dens het défilé verbleven de bestuursleden van het N. J. Vop het balkon van het paleis. Zoowel de Koningin als de Prinses onderhiel den zich eenige oogenblikken met den voorzit ter der afdeeling Den Haag van het N. J. V., mr. Bautz. Het muziekkorps van de huzaren stelde zich op het voorplein op en bracht van tyd tot tijd vaderlandsche liederen ten gehoore, terwijl de feestgangers, juichend en jubelend, in dichte rijen voorbijtrokken. Hartelijk wuifden de beide verloofden, die er zeer opgewekt uitzagen, en H. M. de Ha genaars toe. Om goed half tien, dus bijna reeds een uur lang had het voorbijtrekken van den stoet ge duurd, was nog steeds het einde niet in zicht. Omstreeks elf uur moest de politie aan de spontane betooging een einde maken. Ter hoog te van de Oranjestraat vormde zij een cordon, waardoor de stoet, waarvan het einde nog niet in het zicht was, werd ontbonden. Het muziek korps der Huzaren speelde het Wilhelmus. Al len zongen het volkslied uit volle borst mede. Nog eenmaal bracht de menigte de Koningin en het jonge paar een langdurige ovatie en weerklonk luide: Leve de Prinses, leve de Ko ningin en in spreekkoor: Benno. Hierna trokken de vorstelijke personen zich terug. Ook Prins Bernhard heeft op het paleis zijn intrek genomen. Voorafgegaan door de verschillende muziek korpsen, verspreidde de menigte zich. De A. N. W. B. zond een telegram van ge- lukwensch, zoowel aan H. M. de Koningin als aan H. K. H. de Prinses. IJMUIDEN. 9 Sept. Rijksvischafslag. Tarbot 60 90 cent per kg. Griet 21.00—31 per 50 kg. Tong 1.201.50 per kg. Zetschol 24.0032, kleine Schol 10.0030. Schar 9.0018 per 50 kg. Rog 14.5020 per 20 stuks. Vleet 1.20 per stuk. Pieterman en Poon 2.80-7. groote Schelvisch 19.0024, middel Schelvisch 22.0025, kl. midd. Schelvlsch 17.00— 25, kleine Schelvisch 10.002o per 50 kg. Kabel jauw 43.0070 per 125 kg. Gullen 7.0023 per 50 kg. Leng 1.501.55 per stuk. Heilbot 0.90 I.30 per kg. Wijting 3.106.8o per 50 kg. Kool- visch 0.321.95 per stuk. Makreel 5.509 per 50 kg. Versche Haring 2.153.90 per kist. van de Woensdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Adelante 1000 manden 2480.Corrie 475 man den 3220.—, Amstelstroom 85 manden 1690. Bergen 45o manden 1580Silvaing 930 manden 2170Eendracht 545 manden 2850.Clasina Luther 420 manden 3240.—, Henriëtte Jacoba 370 manden 3720. LOGGER K.W. 86 1020.—. WATERSTANDEN IJMTJIDEN, Donderdag 10 Sept. 1936. Vloed: II.37 v.m. en 12.26 n.m. KUNT U NOG PROPITEEREN VAN DE ZOMERPRIJZEN HARMENJANSWEG 67 A - TELEF. 16100 Naar wij vernemen, is er tusschen het gemeentebestuur van Amsterdam en de regeering overeenstemming verkregen om trent een huurverlaging betreffende 21.000 gemeente- en vereenigingswoningen. Voor de woningen met rijksvoorschot ge bouwd zal de regeering 75 pet. en de gemeente 25 pet. bijdragen. De huurverlaging van de zgn. garantiewoningen komt, voor zoover de ver- eenigingen dit niet uit eigen middelen kunnen bekostigen, geheel voor rekening van de ge meente. De regeering zal per 15 September een Kon. Besluit uitlokken, waarbij de rente van de leeningen ten behoeve van den woning bouw tot 4 pet. wordt teruggebracht. Het to taal bedrag dat voor huurverlaging kan wor den bestemd, bedraagt 525.000 per jaar. Het ligt in de bedoeling, de huurverlaging te doen ingaan over de week van 13 tot 21 September. Door de bekentenis van den negentienjarigen gearrestêSi'den jongeman te Amsterdam, die een oud-leeraar voor dertigduizend gulden heeft opgelicht, zijn nog de volgende bijzonderheden bekend geworden. Reeds van zijn zesde jaar volgde hij de Jood- sche godsdienstschool, waaraan de benadeelde leeraar was. Toen hij ongeveer twaalf jaar was liet een der klasseleeraren hem reeds met toestemming en medeweten van den directeur als een soort kweekeling lesgeven. Dit nam een dusdanigen omvang aan, dat het bestuur het schoolhoofd zulks verbood en tenslotte den jongen den toe gang tot de school ontzegde. Het hoofd duldde deze inmenging echter niet en bleef halsstarrig op zijn standpunt staan, zoodat hij eerst ziekteverlof en daarna onge vraagd ontslag kreeg. Intusschen had de jon gen een soort vereeniging tot bevordering der godsdienstschool opgericht, waarvan het ont slagen schoolhoofd eere-voorzitter werd en waarvan deze laatste de kosten droeg. Er werden iederen dag „conferenties" gehou den tusschen den ontslagene en zijn pupil, waarin de eerste steeds zijn beklag deed over het hem aangedane onrecht en hij zeide er alles voor over te hebben om in eere hersteld te worden. Daar hij reeds vroeger goedgeefs tegen den jongen was geweest, „rook" deze geld en zag hij zijn kans schoon. Hij maakte zijn vriend en oud-leeraar wijs, dat er „geheime krachten" voor hem aan het werk zouden gaan, doch deze actie zou geld kosten.... Het begon met f 450.noodig voor een „ge heim proces" tegen het bestuur, dat het ont slag had gegeven. Telkens kwamen er goede berichten bij den leeraar binnen, welke aan leiding waren tot nieuwe stortingen. Op deze wijze was het slachtoffer medio 1935 reeds f 20.000 kwijt geraakt. Toen hij daarop tegenover zijn pupil van achterdocht blijk begon te geven, zeide deze de zaak ook niet meer te vertrouwen, daar hij den tusschenpersoon, die de gelden voor het co mité in ontvangst nam, niet meer kon vinden. Zoowel mondeling als schriftelijk drong de pu pil er bij zijn slachtoffer op aan de zaak bij de politie in onderzoek te geven. Immers ook de leerling had van de f 42.000.—, die hij op een half lot in de Staatsloterij beweerde te hebben gewonnen, f38.000.aan het comité kwijt geraakt. De leeraar was het er niet mee eens, hij wilde de politie er in geen geval in kennen; het kwaad zou zichzelf wel wreken. Dit was niet aan doovemans-ooren verteld. De jongen voelde zich thans volkomen veilig en toen hij weer geld noodig had kwam hij met een nieuw comité voor den dag, waarmee hij alweer volgens zijn zeggen persoonlijk con tact had, en dat de zaak ernstig ter hand zou nemen. Wederom begon de bron te vloeien, totdat de f 30.000.vol waren. Intusschen was de leeraar volkomen geruï neerd, nadat hij op „herhaald bevel" van het comité zelfs zijn levensverzekeringspolis had beleend. Zelfs begon het „comité" bedragen van meer dere honderden guldens aan den bedrogene te rug te betalen, eenmaal zelfs om het volkomen verarmde slachtoffer in staat te stellen zijn huishuur te betalen. Onder den drang van deze financieele omstandigheden wendde de leeraar zich tenslotte tot eenige z.g.n. „comité-leden", waarna bleek, dat deze personen van een co mité volkomen onkundig waren. De jongen blijkt het geld vrijwel geheel te hebben ver brast, voorzoover hij het niet in eenige kleine ondernemingen heeft gestoken, waardoor nog enkele duizenden zijn gered. Tegenover zijn a.s. schoonouders speelde hij den zuinigen koopman, doch in Antwerpen had hij met een andere vrouw mooi weer gespeeld van het geld van den goedgeloovigen leeraar. Verdachte, die zich thans in het huis van bewaring bevindt, zal worden verdedigd door Mr. W. Loeb, die in de verdediging zal worden bijgestaan door Mr. Is. Coopman, tot wien ver dachte zich reeds voor de arrestatie had ge wend. Op den tweeden dag van de internationale zwemwedstrijden te Kopenhagen is onze Olym pische kampioene Nida Senff erin geslaagd het wereldrecord 100 meter rugslag met 1/10 sec. te verbeteren en te brengen op 1 min. 15.7 sec. Het oude record stond eveneens op Neder- landschen naam, nj. op dien van Rie Masten broek met 1 min. 15.8 sec. op 27 Pebr. j.l. te Amsterdam. Jopie Waalberg bezette de tweede plaats op de 100 meter schoolslag achter mej. Christen- sen. De tijd van onze landgenoote was 1 min. 28.5 sec. Opde 200 meter schoolslag eindigde Jopie Waalberg als derde in 3 min. 6 sec. achter de dames Christensen en Soerensen, naast Luxor A J Ai f v ÈJJJA _27&éi_L_ van aandeel in een maatschappelijk, cultu reel en menschlievend werk is een lot ten bate van de Radio-Installatie in het Zieken huis St. Joannes de Deo, aangelegd door de Haarlemsche vaklieden. DE PRIJS IS 10 CENT. LIBERTY-FAUTEUIL Fraaie vijf-armige Luster SCHEMERLAMP GANGKLOK MET GONGSLAG LUIDSPREKER Verder ol.m. 300 HUISHOUDELIJKE EN LUXE-ARTIKELEN. Loterij is goedgekeurd door B. en W. van Haarlem d.d. 29 Juli 1936. Trekking is gesteld op Woensdag 25 Nov. a.s. Loten zijn verkrijgbaar in het Ziekenhuis St. Joannes de Deo (telef. 10027); Firma Mathot, Groote Houtstraat; P. v. d. Putten, Vooruit gangstraat 71; Th. N. de Bie, Lange Raam straat 38; N. de Bie, Gen. de la Reystraat 18. Gebouw „St. Bavo" Proza, 8 uur; Schaak club „St. Bavo", 8 uur; Comité Winterhulp, 8 uur. Frans Hals-theater. „Allotria" met Renate Muller, Jenny Jugo, Heinz Rumann, enz., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater Shirley Temple in „De kleinste rebel" (geprolongeerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Vrouw of secretaresse" en de stereofilm 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace-filmac, 115 uur; „De wandelende dood", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Melkinrichting ,.De Landbouw" 8.30 uur; bestuur Spoorwegperso neel, 8 uur; Federatie Groenten- en Fruithan- clelarn, 8 uur; R.K, Bevolkingsbureau, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Frans Hals-theater „Allotria" met Renate Müller, Jenny Jugo, Heinz Ruhmann enz., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater Shirley Temple in „De kleinste Rebel" (geprolongeerd) 2.30, 7 9.15 uur, Luxor-Theater „Vrouw of Secretaresse" en de stereofilm, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace-filmac, 11 tot 5 uur; „De wandelende dood". 7 en 9.15 uur. Alle kabouters waren benieuwd, wat Tulmeltje nu weer zou gaan doen en teen ze in de opslagplaats aankwamen, zagen ze, dat hij naar de pakken met klompenspijkertjes wees. „Die moet ik allemaal hebben", beval hij de andere kabouters en direct kwamen ze achter hem aan. En toen strooide Tuimeltje al die pakken met spijkers over den weg van het kasteel. „Laat nu de spinnen, maar komen", riep hij verheugd uit en de kabouters gingen voor de ramen zitten om het leger af te wachten. Nu moest er alleen nog in. de stad een oude apotheker gered Worden, die altijd in zijn apothekerswinkeltje bleef of er feest was of oorlog, en Kruimeltje, die toen hy ziek was, zooveel drankjes van den apotheker had gekregen, stelde voor hem naar het paleis te halen. Op een drafje gingen zeven kabouter tjes naar !hem toe en gelukkig kwamen ze zonder last van de spinnen te hebben op het paleis aan. De spinnen, die een grooten haat tegen de kabouters hadden, omdat de kabouters hen overal wegjoegen en hun spinnewebben vernielden, waren gekomen om overal vergift rond te strooien. Maar toen ze de spijkertjes zagen liggen, toen de een na den ander zijn pootjes bezeerde en de scherpe punten in hun 1Uf kregen, dropen ze weer stilletjes af en met opgeblazen gezichten 'an woede, riepen ze luidkeels nog wel eens terug te zullen tomen. De scheepvaart op de Noordzee wordt ern stig gehinderd door den storm. Op de beneden. Elbe wachten verscheidene schepen van ver schillende grootte en verscheidene nationali teiten tot het weer kalmer wordt. Volgens nog niet bevestigde geruchten zou naby het vuurschip „Terschelling" een schip van onbekende nationaliteit met een iading hout aan boord, zijn gezonken. LONDEN, 8 Sept. (Reuter). Volgens de laat ste berichten, die de Portugeesche ambassade te Londen heeft ontvangen, is de muitery, die vanmorgen op twee oorlogsschepen was uitge broken „volkomen onderdrukt". De ambassade deelt voorts mede, dat te Lissabon en in het geheele land kalmte heerscht, en dat de on geregeldheden die op de vloot hebben plaats gehad, een op zichzelf staand geval vormen. CLERMONT-FERRAND, 8 Sept. (Reuter). Nadat vanmiddag in de prefectuur besprekin gen zijn gevoerd, hebben de arbeiders besloten, de bezetting der fabrieken op te heffen. De ordedienst had maatregelen genomen, tenein de botsingen tusschen de leden en niet-leden van de C. G. T. te voorkomen. De ontruiming der fabrieken geschiedde zonder incidenten. UIT HET FRANSCH VERTAALD p DOOR CHRISTINE KAMP llllllillllllllllillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 10 Hij zweeg, want zij waren nu aan de groote laan gekomen, die recht naar het huis leidde. „Nu loopt ft geen gevaar meer," hsmam Dominique. „Uit voorzorg zal ik hier blpven staan en wachten tot ik uw stappen op het grint van den tuin hoor." Zy was by na boos om die verregaande be zorgdheid en weer dacht zy: „Zal hy aan mijn ideaal beantwoorden, als hy altyd zoo geslo ten. zoo terughoudend biyft?" De spaniel liep voor haar uit, blij weer spoe dig zijn plaatsje voor den haard te kunnen innemen en zoo kwam zy het huis binnen. Gracieuse zat bij de lamp te naaien, haar broer had een boek in de handen en als men ze zoo zag zitten, zou men zeggen, dat er op dien gedenkwaardigen dag niets gebeurd was en dat het leven zUn gewonen gang was gegaan. Toen zijn dochter binnentrad, richtte haar vader het hoofd op en zei: „Je bent laat, ik begon ai ongerust te worden.'*^ Margaïta had nooit gelogen en nooit naar een voorwendsel gezocht om de waarheid achter te houden. Zij vertelde dus alles: „Eerst ben ik in de kerk gegaan en daarna naar het kerk hof. Toen ik daar gereed was, wilde ik heen gaan, maar Catali volgde my en ik zou mij niet van haar hebben kunnen bevrijden, als Dominique dUbalde mij niet te hulp was ge komen. Hij is zelfs met mij meegegaan tot aai de groote laan." Er kwam een uitdrukking van blydschap in de oogen van haar vader en Margaïta bemerkte het wel, dat Catali zich niet vergist had, maar dat hy er van droomde haar in de eenzaamheid van Ubaldia op te sluiten. De geest van onaf- hankeiykheid, die tot nu toe was tegengehouden door de traditie van gehoorzaamheid van af de prille jeugd aan het Baskische meisje inge prent, hief het hoofd op als een slang, die zyn ringen verheft. „Ik heb toch wel het recht mijn eigen leven te lelden!" dacht het jonge meisje. „De anderen zijn het niet, die mij kunnen dwingen om een weg te volgen, die my niet aanstaat." Zonder bij haar vader en tante te biyven, ging zij naar haar kamer, want zy was bang voor de vragen, die gesteld zouden kunnen wor den over haar ontmoeting met Catali. Lang bleef zy op het balkon staan, vanwaar men in de verte de heuvels kon zien, waarachter Biarritz gelegen was, het groote opbellende en misschien het geluk.... HOOFDSTUK V Langs de opgaande straten, begrensd door hooge muren, waarboven de tamarisken en eiken uitkwamen, bereikte de vlugge limousine Miramar en na langs een lange schutting gereden te hebben, die iets van den Baskischen stijl vertoonde, bleef zij staan voor een open heg, die het nieuwe Eskerona liet bewonderen. Margaïta stapte uit vóór tante Gracieuse, vóór haar oom Janeki, ook voor de trouwe Yocheppa, die beladen was met allerlei pakken, en ging de villa binnen. De architekt had getrouwelijk het huis van daarginds gecopieerd: voor den gevel was een groot bloemperk van precies dezelfde teekening als dat van. thuis, omgeven door een met rozen begroeide pergola, met groote kosten en moeite op dit 'zanderige terrein geplant en toch, zij, die daar aankwam kreeg niet den indruk van weer terug te zyn in het oude huig, maar meende, dat het gordijn was weggeschoven voor een décor, dat wel de gewone omlijsting van haar leven te voorschijn riep, maar waar zij de actrice was, die de hoofdrol ging spelen. De huisbewaarder en zyn vrouw kwamen snel op haar toe en namen haar mantel en hced af. „Hy zal voor den tuin zorgen," zei oom Janeki, „en zy zal keukenmeid zyn. Yocheppa zal voor het huiswerk zorgen, want je vader zal zich gedurende je afwezigheid behelpen met een meisje, dat thuis voor de kippen en koeien zorgt." Hy wreef zich van voldoening in de handen. „Je ziet, ik heb voor alles gezorgd en ik noop, dat je tevreden bent!" „Natuurlijk ben ik dat, oom! Uw goedheid is waarlijk' te groot!" Zij zei dat, om hem pleizier te doen, want de eerste indruk bieef haar bij. In de hal voelde zy zich ais een vreemde. Die meubels kenden haar niet, zij leken, koud en stijf als menschen, die niet aan elkaar gewoon zijn. Margaïta ging direct naar haar kamer en opende het venster om de schoonheid van de ondergaande zon te bewonderen. De Rhune be groette haar van verre alsof de berg haar zeg gen wilde: „Zie je wel, ik blijf je trouw!" De vloed was aan het opkomen en de golven spatten uiteen tegen de hooge kust. Het jonge meisje kon de stranden van Bidart en Guet- hary ontdekken. Zy vermoedde, dat de haven van St. Jean de Luz zich bevond achter de landtong van Socoa, die er den ingang van beschermt en ondanks de felle stralen der zon bemerkte zy heel in de verte de hoogten van Trois-Courones en de Jaïzquibel, aan wier voet de witte huizen van Pontarabie zich vertoon den. Dit prachtige panorama geleek heelemaal niet op het stille landschap thuis. Volgens de getijen moest het telkens anders zyn. Men zou geen uur zich vervelen met het te beschouwen en vol verrukking ging Margaïta naar beneden om haar oom iets hartelyker te bedanken, dan zy het gedaan had. Zij vond hem in de keuken, waar hij aan zijn zuster en aan Yocheppa de broodkist, de kasten vpor het vaatwerk, voor de pannen en zelfs den oven om het brood te bakken toonde. „Er ontbreekt niets," zei hij trotsch. „Mijnheer heeft alleen vergeten de steenen van den haard zwart te maken," antwoordde ernstig de oude meid. „Men kan wel zien, dat nooit een ketel aan dien haak is opgehangen." Dati was een eenvoudige opmerking, maar het leek Margaïta, dat die precies haar indruk weergaf. Ja, wat aan het nieuwe huis ontbrak, dat waren de sporen, die waren achtergebleven van de oude grootmoeders, waardig en kalm, zelfs in het ongeluk en die gedurende eeuwen elkander hadden opgevolgd in het bewaken van den huiselijken haard. Oom Janeki luisterde niet eens naar die op merking. „Kom mee," zei hij, „kom den zonne- wyzer bekijken." Hij voerde zijn nicht naar den tuin. Op den muur, reeds begroeid met een roode klimroos, vertoonde zich de zonnewyzer, geheel gelijk aan die thuis de uren aangaf: Margaïta las er het geheimzinnige woord: Fuget. En op eens ondanks de opwekkende geuren der zee en der rozen, voelde zy inwendig een verwyt. Zou oom Michel die verplaatsing naar de vermaken en de beuzelingen van Biarritz heb ben goedgekeurd, hy, die zoo ernstig haar ge waarschuwd had tegen de gevaren van haar nieuw bestaan. „Later, als je .den ouden zon newyzer beschouwt, moge God je geven, dat je kunt) zeggen „ik heb mij niet vergist, ik bevind mij op den weg, waar God mij wilde leiden." Margaïta begreep, dat in dit verrukkebjk oord nauwelijks nog ontdekt, waar al de huizen, mooi en, met bloemen versierd waren, waar auto's in alle richtingen voortgleden, waar prachtige magazijnen aan de ijdelheid der vrouwen al de modesnufjes aanboden, waar de voorbijgangsters allen elegant en mooi leken, waar aldoor nieuwe vermaken de uren vulden het haar onmogelijk zou zijn om voor zich die stille kwartiertjes vrij te houden, die zij in Eskerona kende, waar de lange dagen in werk zaamheden van allerlei aard doorgebracht, onderbroken werden door wat muziek, lectuur, den catechismus aan kleine kinderen onder wezen, een bezoek aan de kerk of aan stille armen, te fier om de hand uit te steken. De gedachte, dat zij nu zou leven in een atmosfeer van wereldsche genoegens, waarin zy niet meer de vrijheid zou hebben te luiste ren naar hetgeen diep in haar ziel omging, ver bijsterde haar meer dan dat het haar ver rukte. „Oom Michel ziet verder dan ik," dacht zy. „Hy scheen gevaren te duchten, die ik niet ver moed.... Ik zal voorzichtig moeten zyn.... Ik zou mijn leven niet willen bederven door het toe te vertrouwen aan iemand die het het niet waardig zou zijn...," Zy had geen tyd om zich in die gedachte te verdiepen, want er werd gescheld en voor het hek riepen vroolijke stemmen: „Margaïta, wij zijn het! Wij hadden gehoord, dat je aangekomen bent!" Zy herkende de dames Mayou en Darrigand, moeders en dochters, allen in het wit of lichte kleui'ien gekleed. Snel ging zij opendoen. .(Wordt vervolgd.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10