Bevordert de spij svertering tKdwï&aal dag De verloving van Prinses Juliana naeottP SITTERS&7dKAR S ZUIVERT DEN ADEN - VERFRISCHT DEN MOND REMBRANDT EN CINEMA WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 TOESPRAAK VAN DEN BURGEMEESTER Volgende week weer een vergadering aankomst van H. K. H. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD VON LIPPE— BIESTERFELD GEMEENTERAAD VAN VELSEN Instemming met het nieuwe uit' breidingsplan, hoewel er be zwaren tegen enkele dé tails zijn De verloving onzer Prinses Het nieuwe uitbreidingsplan FEESTWEEK TE IJMUIDEN- OOST Marschwedstrijd van acht muziek- vereenigingen AUTOBUS OMGESLAGEN Een der inzittenden licht gewond HET A.S. PAROCHIEFEEST TE VOGELENZANG Het geschenk der parochianen KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR ZAANLAND De verloving van Prinses Juliana DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA Te Aerdenhout Te Heemstede tp^mcuwSr- Haarlem - Schoterweg 1 - Telefoon 16659 Te Beverwijk. Te Zand voort Brandje in een bollenschuur te Aerdenhout Het lekkere eten bracht U in een goede stemming. Welnu behoudt die stemming: bevordert Uw spijs vertering door Wrigley's. U geniet van den zuiveren, verfrisschenden smaak. Voor Uw tanden is het ook uitstekend. Hierover zijn doktoren en tandartsen het eens. R.K. HAARL. VOETBALBOND De jaarvergadering Reorgani satie in de juniorenbeweging Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Velsen onder voorzitterschap van den bur gemeester. Mr. M. M. Kwint, •fwezig waren de heeren Zwanenburg, v. d. Veer en Dr. de Groot. Alvorens de agendapunten aan de orde ts stellen, (jleld de VOORZITTER de volgende toespraak: Met zeer groote vreugde zult gij in den och tend van dezen dag kennis hebben genomen van het engagement van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, onze innig geliefde Kroonprinses, met Zijne Hoogheid Prins Bern- hard Von LippeBiesterfeld. Ik acht het een groot voorrecht bij den aan vang van de vergadering van Uw Raad uiting te mogen geven aan onze gevoelens van vreugde en dankbaarheid over dit heuglijk feit. Heuglijk! in de allereerste plaats voor het Vorstelijk Paar zelve en voor ónze Koningin; heuglijk ook voor ons Nederlandsche volk, dat steeds in hef en leed, in vreugde en rouw met Oranje heeft medegeleefd, met Oranje één is geweest. En wanneer wij dan onze eerbiedige geluk- wenschen uitspreken jegens het jonge Prinselijk Paar, dan doen wij dat met de bede. dat dit aanstaande huweiijk in de allereerste plaats moge strekken tot verhooging, vermeerdering en verdieping van het levensgeluk van onze Prinses en Haar toekomstigen Gemaal; maar ais volk van Nederland zijn wij tevens innig dankbaar te weten, dat als eens bij Gode's Gra tie onze Prinses onze Koningin zal zijn, Zij niet alleen zal staan voor Haar taak, maar Zij Haar Gemaal tot Haar hulp en Haar steun naast zich zal hebben. (Applaus.) Besloten werd hierna eéh telegram van ge- lukwensch te zenden. Aan de orde was hierna de vaststelling van het nieuwe uitbreidingsplan. De heer LUYKMAN uitte allereerst zijn wcardeering voor den logischen opzet van het plan. waaftloor o.m. de ordening van het bouw bedrijf in deze gemeente in hooge mate kan worden bevorderd. De Dezwaarschriften rusten in'hoofdzaak op een speculatieven grondslag. De heer HEEREMANS had eveneens waar deering voor het prachtig stuk werk van den directeur. Ook uitte spr. zijn voldoening over de totstandkoming van de vereffeningsverordening, waarbij de vergoeding van eventueele schade en kosten geregeld wordt. Hij maakte vervolgens enkele opmerkingen ten aanzien van de bezwaarschriften, welke zijn Ingediend, waarbij hij constateerde, dat ten aanzien van de gronden van Bol, te Driehuis, de ongunstige situatie blijft bestaan. Toen meende spr., dat met wat goeden wil hier wel wat te bereiken ware geweest. In tegenstelling met B. en W. meende spr., dar er geen enkel bezwaar is om „Vluchtho- ven", te Santpoort, uit het plan te lichten, waartoe spr. mét de heeren Sluiters en de Groot, een voorstel heeft gedaan. De heer TEN BROEKE ontkende, dat aan de bezwaarschriften hoofdzakelijk speculatieve doeleinden ten grondslag lagen. Er zijn bezwa ren ingebracht, welke best kunnen worden aan gevuld. In het algemeen kon spr. zich met de antwoorder, van B. en W. op de bezwaarschrif ten vereenigen. Spr. nad in het plan een los- en laadgelegen- h"id gemist Hij achtte deze gelegenheid hoogst noodzakelijk, evenals de reserveering van in dustrie-terrein daarom heen. De hoer VAN HEIJST wees op de groote be- teekenis van dit pI5n. Hierover een oordeel te vel en rs voor leeken zeer moeilijk. Spr. bracht hulde aan den directelur van O.W., maar hij meende toch. dat de directeur, door zijn kort verblijf in onze gemeente, niet voldoende reke ning heeft gehouden met de behoeften, welke hier bestaan. Spr. wees o.a. op de noodzaak om terrein te teserveeren voor de vestiging van mtergegoeden. Hij ontkende voorts, dat aan de bezwaar schriften speculatieve doeleinden ten grondslag lagen. Wat de vereffeningsverordening aangaat, spr. ju-cht deze toe, maar knoopte er de vraag aan vast: vaar moet het geld vandaan komen. De practische uitvoering zal nog wel moeilijkheden opleveren. Deze verordening zal wel een fop speen zijn Voor de vestiging van meergegoeden zou men eigenlijk de buitenplaatsen Spaarnberg, Beec- kensteijn de duinen, e.a. moeten nemen, maar dan niet terreinen van 5000 M2. Dat is veel te groot. Spr. stelde voor dit terug te brengen tot 2000 M2. We zullen ook ihoeten beginnen met ons natuurschoon open te stellen. Er is te veel prikkeldraad. Een voorbeeld van goede exploitatie noemde sor. den Neethof en den bouw van Philips. Het is niet noodig om natuurschoon te verknoeien, doch men moet er niet te veel aan vasthouden. Er is natuurschoon te over. Spr. wees hierna op c"e veel te smalle verbin dingswegen Wiistelaan en Driehuizerkerkweg. Daar zijn parallelwegen noodig. Verder miste hij in het plan een grooten weg door de duinen. Voor een badplaats aan zee zijn geen lijnen aangegeven. Verschillende andere verbindingswegen achtte spr noodzakelijk. Driehuis is b.v. geheel inge sloten. De begraafplaats is op een verkeerde plaats ontworpen. Daar behoorde een flinke doorbraak te komen, want de ontwikkeling on zer gemeente ligt in de achtergelegen duinier- remen. Spr. keerde zich tegen de ontworpen breede verkeersstrook van Santpoort naar het kanaal W'e zal dat kunnen betalen? Tenslotte wilde spr. de ontworpen gesloten bebouwing tegenover de terreinen van Philips laten vervallen. De heer VERMEULEN wees er allereerst op, da- de aangeboden vereffeningsverordening on verbrekelijk met het uitbreidingsplan verbonden is. Er is gesproken over een fopspeen: dat zou he; kunnen zijn! Deze verordening moet on vermijdelijk gevolgd worden door eene, waar het eigenlijk om draait en die alles beslissen zal. De aangeboden verordening geeft wel een zedelijke vergoeding, maar geen materieele. De normen ontbreken erin. Spr. maakte vervolgens aanmerking op de manier van behandeling van het plan. B. en W. hadden iets meer kunnen doen dan waartoe zij wettelijk verplicht waren. Waarom de indieners dei bezwaarschriften niet in de gelegenheid ge steld om hun bezwaren mondeling toe te lich ter,? Dan had veel vriendschappelijk kunnen worden geregeld. Wat het plan zelf betreft, spr. vond het aan trekkelijk. Het opent inderdaad nieuwe aspec ten en het is economisch verantwoord. Hetgeen van vroegere plannen niet altijd gezegd kon worden. Spr. vroeg of er wel voldoende gronden inge deeld zijn, om te voorkomen, dat prijsopdrijving ontstaat. Er zijn thans gronden buiten het plan gebeuden, die in vorige plannen wel ingedeeld waren. Het natuurschoon moet zooveel mogelijk in stand gehouden worden. De door den heer van Heijst genoemde wegen zijn inderdaad smal, maar juist door het ont werpen van een beter stel hoofdverbindingen worden dc andere wegen ontlast. Van de prikkeldraadafzettingen zijn onze ge meentenaren zelf de schuld. Zij vernielden te veel. Spr. kor. de bezwaren tegen de ontworpen be graafplaats niet deelen Immers, de begraaf plaats (.Westerveld) is er en het is logisch, dat de nieuwe daarb" geprojecteerd wordt. ïntusschen had spr. twee onoverkomelijke bezwaren tegen het plan. Hij achtte twee, in- plaats van één oprit bij de Visschershaven noodzakelijk en wilde voorts een stukje terrein bij de Havenkade uitsparen voor eventueele vestiging van industrieën. De heer VAN GEELEN bracht hulde aan den directeur en betoogde, dat de vereffeningsver- orciening geer. fopspeen is, maar een grond wet. waarop de regeling van het omslaan van kosten en vergoedingen kan worden gebouwd. Wethouder DUNNEBIER was verheugd over den lof, den directeur toegezwaaid. Hij sloot zich, namens het college, daarbij aan. Even eens verheugde hem de instemming, welke het plan had ondervonden. ïntusschen hebben ver- schillenae leden weer hun stokpaardjes bereden er. allerlei wenschen geuit. En toch is het eigen lijk zóó, dat de raad ten aanzien van dit on derwerp niet deskundig is. Bij rustig nadenken moet men tot de conclusie komen, dat het, zoo- ais het plan het aangeeft, t beste is. Het was van den directeur in elk geval goed gezien, de zaak te beperken en eerst de centra vol te ma ken. Anders gaat men overal bouwen en dat kest zeer veel geld. De vereffeningsverordening is geen speentje. Zij is noodzakelijk. De belanghebbenden hebben recht te weten, waar zij aan toe zijn. Wat de voorbereiding betreft, het was niet mogelijk om het door den heer Vermeulen be doelde overleg te doen plaats vinden. B. en W. hebben zich aan de voorschriften van de wet gehouden en dat bleek wel het beste te zijn. Ten aanzien van het plan zelf merkte spr. op, dat de leden te veel naar de boomen hebben gekeken en daardoor het bosch niet zagen. Er is geen enkele oplossing denkbaar, of „Vlucht- hove" gaat eraan. Tenslotte is dit geen verlies. Men zal naderhand toegeven, dat de nieuwe situatie ér veel beter uitziet. De bedoeling is tegenover de terreinen van Philips eer blok behoorlijke heerenhuizen te zetten. Dat zal een uitstekende afsluiting vor men. Het projecteeren van een los- en laadgelegen. heid was niet noodig. Waterstaat heeft daar voor een eigen plan. De haven zal vlak aan den weg naar Amsterdam komen en dus is daar voor industrieterrein geen plaats. Overigens wordt met de industrie rekening gehouden bij de vaststelling van het streekplan. De ontworpen verkeersstrook van Santpoort naar het kanaal is noodzakelijk. Men dient toen rekening te houden met de mogelijkheid, dat de spoorweg straks door de tunnel geleid wordt. Er is voldoende ruimte voor bebouwing aan gewezen. De perceelen van 5000 M2. zijn niet te groot. Er zullen weliswaar niet zoo spoedig lief hebbers voor zijn, maar er bestaat overigens ge legenheid genoeg voor kleinere stukken. Er is voor meergegoeden ruimte genoeg. Ten aanzien van de begraafplaats sloot spr. zich aan bij het betoog van den heer Vermeu len. Den weg door de duinen gaat men niet aanlegger wanneer het nog niet noodig is. Tenslotte weerlegde spr. dé bezwaren van den heer Vermeulen. Waterstaat duldt slechts één onrit. gpr. bepleitte aanneming van het plan, zoo als het is ontworpen. Na repliek werd de verdere behandeling uit gesteld tot a.s. Dinsdagavond 1 uur. Maandagavond had ondêr zeer groote belang stelling de marschwedstrijd plaats ter gelegen heid van de feestweek te IJmuiden-Oost. Aan dezen wedstrijd namen negen muziekverenigin gen uit den omtrek deel. De jury bestond uit de heeren Hazebroek en Jos. de Klerk. De lei ding berustte bij den heer P. Grin met mede werking van den heer Ph. Vlessing. Na afloop van den wedstrijd had de prijsuitreiking plaats in „Het Wapen van Velsen", waar alle deel nemende vereenigingen heentrokken. Tijdens de beoordeeling van de jury zong de „Kennemer Zangers" van IJmuiden-Oost onder leiding van den heer P. Grin eenige liederen n.l. „In het Woud" van L. Smeets en „Een Vrouw" van Olivier Koop. De muziekverenigingen gaven ook nog geza menlijk eenige nummers ten beste, wat zeer op prijs werd gesteld, daar de jury zeer lang werk had door de groote deelneming. De prijzen werden toegekend als volgt: lste prijs Post-Harmonie van Haarlem met 96 pnt.; 2de prijs R.K. Harmonie „St. Caecilia", Haarlem-Noord met 94 pnt; 3de prijs Spaam- damsch Fanf. „Crescendo", Spaarndam met 92 pnt.; 4de prijs Harmonievereeniging „Concor dia" van IJmuiden met 90 pnt. Door de Mij. Nederland en Loendersloot van IJmuiden-Oost waren twee extra prijzen be schikbaar gesrteid, welke werden toegekend aan de Chr. Muziekver. ,,Wilhelmina" van IJmuiden met 82 pnt. en „Kunst na Arbeid" van IJmuiden-Oost eveneens met 82 pnt. De overige deelnemende vereenigingen kregen al- 1 een herinneringsmedaille. De voorzitter dankte de jury voor haar mede werking eveneens de heeren Grin en Vles sing, waarna de Kennemer Zangers nog eenige nummers zongen. Het was, dank zij het gunstige weer, onge twijfeld een mooi deel van de feestweek. Dinsdagmiddag vier uur kwam een autobus van de mij. „Stormvogels", die den dienst IJmuidenBeverwijk onderhoudt, met een groote bocht de Houtmanstraat te IJmuiden ingereden vanaf den Wijk aan Zeeërweg. De chauffeur raakte, waarschijnlijk door een de fect aan den motor, de macht over zijn stuur kwijt en reed tegen een boompje, waar door de bus omsloeg. In den bus waren zes personen gezeten, waarvan vijf er goed afkwa men. Ook de chauffeur kwam met den schrik vrij. Alleen de 83-jarige heer A. Maan, wonen de Groote Hout- of Koningsweg 113 te Be verwijk, kreeg snijwonden aan gelaat en han den. Vermoedelijk is ook zijn linkerduim ge kneusd. Bij den heer V. werd hij binnenge bracht. Juist passeerde de heer Bakker, ploeg- commandant der E.H.B.O., die hem naar zijn woning vervoerde. De bus was zwaar beschadigd. Het cadeau, n.l. de beschildering van het priesterkoor, dat de parochianen van Vogelen zang aan hun parochiekerk schenken bij ge legenheid van het vijf en zeventigjarig bestaan van hun kerk, is in wording. De groote muurvakken rond het priesterkoor heeft men betengeld en betimmerd met cellotex om het bijtende en vernielende salpeter, dat zich steeds bij groote hoeveelheden op de muren pleegde af te zetten, tegen te gaan. De kerkschilder, de heer W. v. d. Heide uit Haarlem, aan wien het schilderwerk is opge dragen, hoopt met 't benedengedeelte vóór het feest gereed te komen. Na het feest zal hij het overige gedeelte, dat uit decoratiewerk zal be staan, afwerken. Bovendien zullen ook de be schilderingen boven de zijnissen worden op gehaald eri zal de kostbare gebeeldhouwde zand- steenen rand boven de tegelafzetting grondig worden gerestaureerd. Als het geheel voltooid is, zal het priesterkoor met zijn kostbaar mar mer en natuursteen en het altaar, dat eenige jaren geleden als het ware vernieuwd werd, veel fraaier zijn, want alleen de betimmering met cellotex heeft het priesterkoor reeds veel lichter gemaakt. Ongetwijfeld zullen alle parochianen voldaan zijn over deze verfraaiing. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland heeft de voorzitter, de heer J. A. C. Verkade, met groote ingenomenheid mel ding gemaakt van het heuglijk feit der verlo ving van H. K. H. Prinses Juliana. Spreker heeft daarbij de hoop uitgesproken, dat deze voor loopige verbintenis moge strekken tot welzijn van H. K. H. en leiden tot een even gelukkig huwelijk, terwijl hij verder voor de toekomst den wensch uitte, dat H. K. H. in den prins een steun moge vinden bij den haar te wachten arbeid. Naast 'n gelukwensch aan de prinses, meen de spreker ook het land en het Nederlandsche volk met deze gebeurtenis van harte te mogen feliciteeren. De leden, die zich bij deze toe spraak van hun zetels hadden verheven, on derstreepten met applaus deze zeer waardee- rende woorden. Te Aerdenhout heeft de actieve vereeniging Koninginnedag Dinsdagavond direct maatrege len genomen om de verloving van Prinses Juli ana niet zonder feest te laten voorbijgaan. Ondanks den korten tijd van voorbereiding is het gelukt, 'n aardigen lampiontocht met muziek te organiseeren, waaraan door velen, grooten zoowel als kleinen, werd deelgenomen. Een fraaie tuin- en huisverlichting was aangebracht aan den Boekenroodeweg bij A. C. A. Baron van Dedem, welke zeer de aandacht trok. Ook de Heemstede is de verloving van Prin ses Juliana niet zonder meer voorbijgegaan. Toen de eerste berichten per radio doorkwamen, gingen van alle openbare gebouwen en van zeer vele particuliere woningen de vlaggen uit. Laat in den middag werd de muziektent, die eigenlijk al opgeborgen was, weer naar het Raadhuisplein gebracht en om 8 uur gaf de R.K. Harmonie St. Michael daar een concert, dat door vele belangstellenden werd bijgewoond. Het fanfarecorps Excelsior gaf muziek op ver schillende plaatsen in de gemeente. Naar wij vernemen zal hedenavond 8 uur ten Raadhuize een plechtige bijeenkomst worden 'gehouden ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana. Er zullen toespraken worden gehouden door dén burgemeester en den voorzitter van de vereeniging „Koninginnedag". Het ligt in de bedoeling na afloop een muzi- kalen rondgang te houden. Zaterdag as. zal er in Zandvoort ter gelegen heid van de verloving van H. K. H. Prinses Ju liana een groote optocht met zang- en muziek- hulde worden gehouden. De loco-burgemeester wethouder Segers zal een toespraak houden. Het bestuur van de Oranje-vereeniging confe reert vanavond met de besturen van andere vereenigingen om de details van het feest nader vast te stellen. Dinsdagavond ongeveer acht uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een bloembollenschuur van den heer W. van Zadel aan den Boekenroodeweg. Het was echter voor de beide motorspuiten uit Bloemendaal een hee- le toer op het terrein van den prand te komen en het was geen wonder dat ze het smalle boschpaadje, een zijwegje van den Boekenroode weg en dat naar het terrein voerde, voorbij reden. Toen ze na eenig gemanoeuvreer langs de donkere smalle paadjes bij den brand kwamen, bleek het, dat de Heemsteedsche brandweer hen WRIGLEY "Hi vóór was geweest en dat commandant Schelling en zijn mannen den brand reeds onder de knie hadden. Het was hier een eenigszins lastige situatie, want het woonhuis stond oo Heemsteedsch- en de schuur op Bloemendaalsch grondgebied. De Heemsteedsche brandweer, onbekend met dezen toestand, had dus maar aangepakt en 't zaakje voor Bloemendaal opgeknapt. Heemsteedsche en Bloemendaalsche politie zorgden voor een be hoorlijke afzetting van het terrein. Met een paar stralen was het brandje, dat op de bovenverdieping van de schuur was ontstaan, spoedig gebluscht. In „Bolwerk" hield gisteravond de R. K. Haarlemsche Voetbalbond, district Haarlem van den D.H.V.B., zijn jaarlijksche algemeene ver gadering. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter, de heer Jac. Boot, de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, dat zich o.m. weder heeft gekenmerkt door een tekort aan goede leiders in het Haarlemsche district. Spr. bracht dank aan den geestelijken advi seur en zijn medeleden, die op alle bestuurs- en consulavonden aanwezig' waren. De verhouding tot andere organisaties was normaal; alleen met de Sportcentrale en met de K.J.C. had de bond weinig contact kunnen krijgen. Na een felicitatie aan de kampioenselftallen vroeg spr. de belangstelling van de vergadering voor verschillende punten. Allereerst de strafcommissie. Nog te veel heeft dit college het afgeloopen jaar bijeen moeten komen. Voorts de Medische Sportkeuring, die ondanks alle aanbeveling door het districtsbe- stuur nog steeds niet wil functionneeren. De Leidersavonden, één voor de scheidsrechters en één voor de aangesloten vereenigingen, waren beide een fiasco geworden, hetgeen spr. zeer betreurde. Een zeer belangrijk punt noemde spreker den teruggang van het aantal junioren over welke kwestie de pers- en propaganda-commissie van het district een enquête heeft ingesteld. Met een opwekking tot vernieuwde activiteit in het komende seizoen besloot spr. zij'n rede. De notulen van drie jaarvergaderingen wer den goedgekeurd. Bij de behandeling van de jaarverslagen in terpelleerden eenige leden over de gedragingen van de elftalcommissie. De samenstelling van het districtselftal heeft nogal crltiek opgele verd. Daar de betreffende elftalcommissieleden niet aanwezig waren, zal het bestuur deze zaak in onderzoek nemen. De vergadering betreurde, dat het verslag geen melding maakt van de werkzaamheden van de Sportcentrale. Door de Sportcentrale was geen verslag ingediend. Pogingen zullen in het werk worden gesteld om de uitslagen van de juniorenwedstrijden in het vervolg 's Maandags na de wedstrijden te publiceeren, in plaats van, zooals tot nog toe geschiedde, 's Maandags na acht dagen. Na enkele opmerkingen van financieelen aard en het verslag van de kascommissie werd de penningmeester gedéchargeerd. Bij de bestuursverkiezing waren geen candi- daten gesteld, zoodat de aftredende leden, de heeren H. v. Turnhout, J. v. d. Horst en F. J. Mooren bij acclamatie werden herkozen. Na uitreiking van de kampioensdiploma's Meneer Jansen zat behaaglijk in zijn gemakkelijken stoel een pijp te rooken. Hij leefde alleen, stil afgetrokken met zijn trouwe huishoudster Marie, die hem al bijna vijf en twintig jaar bediende. Nooit was hij getrouwd geweest, daar hij er niet op gesteld was zijn inkomen met een ander te deelen. Marie behoefde hij alleen maar den kost te geven en verder niet. Zoo zat hij stil voor zich heen te denken, starend naar de blauwe rookwolkjes, die hij uitblies, totdat zijn oog viel op een groote ad vertentie in het avondblad. „Wilt u rijk worden? Neem direct een lot van de -loterij voor één rijksdaalder. Hoofdprijs één millioen francs," zoo luidde de annonce. Vlug schoot Jansen zijn jas aan en snelde het huis uit, om terug te keeren met het briefje, dat rijkdom kon brengen. Vol spanning leefde hij verder, den dag van de trekking nabij wenschende. Op een goeden of liever gezegd een kwaden dag, zeide Marie hem dat zij vandaag precies vijf en twintig jaar bij hem in dienst was. Nadat Marie hem verlaten had, zon Jansen door den heer H. W. v. Turnhout en eenige discussie over de elftalcommissie, die gehand haafd werd, kwam men aan de bespreking van het lijvige juniorenrapport. Het zou te ver voeren, dit rapport in extenso te bespreken. Feit is echter, dat de teruggang bij sommige vereenigingen zeer ernstig is. Deze teruggang wordt volgens het rapport gedeelte lijk veroorzaakt door de K.J.C., gedeeltelijk door onjuiste werking van de juniorencommissie. Na eenige bespreking besloot de vergadering een voorstel aan te nemen tot reorganisatie van de juniorencommissie. Deze commissie zal nu bestaan uit drie leden, aangewezen door het districtsbestuur en twee leden, door de K.J.C. Tevens zal het Paaschtournooi voor de scholen worden gereorganiseerd. Bespreking en voorstellen tot dekking van het tekort van den bond werden tot een vol gende vergadering uitgesteld. De geestelijke adviseur, rector J. P. van Zon, verzocht in het vervolg niet meer zoo sterk te wijzen op tegenwerking van de K.J.C., ook niet in de pers. De juniorenkwestie is een zeer moei lijke en niet in 'n paar dagen op te lossen. Spr. verzekerde, dat dit punt de volle aandacht van het K.J.C.-bestuur heeft. Nadat een kort gebed was gestort voor het overleden Santpoort-lid A. v. Sambeek, die zoo veel voor de junioren heeft gedaan, volgde rondvraag en sluiting. op een middel om zoo goedkoop mogelijk een cadeau te geven. Eindelijk scheen hij het ge vonden te hebben en dus stapte hij naar de keuken. „Marie," zoo begon hij, „je hebt me 25 jaar lang trouw gediend en daarom bied ik je nu uit erkentelijkheid dit loterijbriefje aan en spreek den wensch uit, dat het je veel geluk mag brengen." Met opgeheven hoofd verliet Jansen de keu ken, tevreden met zijn idee om zoo'n goed koop geschenk te geven, waar toch niets op zou vallen. Had hij echter kunnen hooren wat de „oude jongedame" hem nariep, wellicht was het uit geweest met zijn goed humeur. „Oude vrek," mompelde zij nog, ,,te gierig om een cent uit te geven." Een week later vond de trekking plaats en Jansen kreeg daags daarna de trekkingslijst toegezonden, die hij direct inkeek met de ge dachte: „toch geen prijs." Maar plotseling sprong hij op, als IIIIIIIMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllitlll door een furie be- l y:rh <ys>]f l zeten: „De hoofd- 1 getogen uit, maar bedrogen eensklaps zonk hij met een diepen zucht in zijn stoel terug, terwijl zijn hand naar zijn borst tastte, als had hij het benauwd. „Mijn hemel, welk een kapitaal, en Marie heeft het lot," mompelde hij. „Hoe kan ik dat geld nu redden?" Hij dacht naen vond. Vastberaden richtte hij zijn schreden naar Marie's verblijf en sprak haar aan. „Marie, ik ben een oude man, ongetrouwd gebleven, door mijn schuchterheid. Een kwart eeuw heb je bij mij in hetzelfde huis gewoond en al dien tijd heb ik van je gehouden, maar ik heb het nooit aan je durven zeggen. Ik wil nu eindelijk aan dezen toestand een eind ma ken en vraag je hierbij plechtig ten huwelijk!" Eenige weken later kwam een bruidspaar het bordes van het stadhuis af, om een nieuw leven tegemoet te gaan. Het waren de heer en me vrouw Jansen. „Vrouwtje," zoo zeide de bruidegom, „ik heb een groote verrassing voor je. We zijn mil- lionnair, want de hoofdprijs is op het lot ge vallen, dat ik indertijd aan jou heb gegeven." „Dat heb ik toen uit woede vernietigd en in het fornuis gegooid," antwoordde zij onthutst. Reeds vanaf heden in beide theaters Speciale Polygoon-opname van de 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2