DE OCEAAN POST WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Minister Gelissen spreekt EEN HITLERBEWEGING f A f BAYER Dagfilm RADIO-HOLLAND WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 In ons eigen Nederland De opening der Staten- Generaal De koninklijke stoet op Dinsdag 15 September a.s. EEN SCHEEPSKRANT! N.V. „ROTTERD. LLOYD" N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" T oegangskaarten Woonhuis afgebrand Petroleumvergasser raakte in brand VOOR HET KIND By na f 140.000 uitgekeerd Examen schoonschrijven M.O. Notarieel examen Structuurveranderingen en eco nomische politiek" Wanneer U iefs koopt, De eerste Agrarische Jaarbeurs GROOTSTE NED. TANKSCHIP UITGEVAREN Plechtigheid te Rotterdam DE HEFFING OP BAKOLIE Vragen aan minister Deckers Tijdens diner een dronk uitge bracht op het geluk van het jonge vorstelijke Paar VERDERE AFVLOEIING BIJ DE SPOORWEGEN EERSTE KAMER INTERPELLATIE OVER DE STEUNWIJZIGING Bestuurshervorming Buitenge westen z.h.s. aangenomen Donderdag 10 Sept. K.R.O.-PROGRAMMA K. V.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS r GOLFLENGTEN 1 WIELRENNEN De groote prijs van Brasschaet N 472e STAATSLOTERIJ Er bestaat in Nederland een nazi- organisatietje, dat zich Nationaal- Socialistische Nederlandsche Arbeiders Partij noemt en om den klem toon te leggen op zijn Nederlandschen aard tot ondertitel voertHitier- beweging". Het is 't rampzalige groepje verduitscht- nederlandsche nazi-enthousiasten, die in den loop der jaren de hooggeroemde lei- derszorgen hebben mogen genieten van 'n majoor Kruyt, van 'n Ridder van Rappard. Heel de beweging heeft niets te betee- kenen, wat echter niet verhindert, dat de club, in haar hang naar van Duitsch- land afgekeken groote allures, er te Arn hem, n.b. in de Wi'lhelmina straat, een hoofdkwartier op na houdt, met daar in een Chef van een eigen S. A., met daarin ook een eigen „Persdienst". Heel de beweging is alles bij elkaar nog niets, en men zou ieder diertje z'n plei- ziertje den heeren het ijdele nazi-spelen kunnen gunnen, ware het niet, dat zij het in hun Duitsch-heid al te bont maken en de verdwazing zóó bedenkelijk ten top voeren, dat zij niet langer ongesignaleerd mogen blijven. Wat de heeren nu weer aangedurfd hebben Men leze het communiqué, dat deze „Nederlandsche"Hitlerbeweging blijkbaar in vollen ernst aan de pers heeft aangeboden N. a N. A. P. Hitlerbeweging Persdienst Arnhem, Wilhelminastr. 49 6 Sept. 1936. N.S.N.A-P. en Rijkspartijdag. De Chef van de S. A. der N.S.N.A.P. (Hitlerbeweging) heeft de volgende dag order uitgevaardigd „Temidden van 'n wereld van ophitsingen oorlogsdreiging houdt de Fuhrer te Neuren berg van 8 tot 14 September a.s. een mach tig „appèl van den vrede", den rijkspartü- dag van dit jaar. Het nat.-socialistische duitsche volk zal daar getuigenis geven van zijn vurigen wil tot inwendigen gemeen- schapsombouw en vrede naar buiten. Wij, strijders voor de revolutie van Adolf Hitler in de Nederlanden, nemen in den geest aan alt appèl van den duitschen vrede deel, in het besef, dat het alleen aan den positieven vredesarbeid van den Führer te danken zal zijn, zoo Europa voor een oorlog in de naaste toekomst gespaard zal blijven. ,Jk verorder hiermede, dat voor de ge- heele S.A. der N.S.N.A.P. gedurende den rijkspartijdag te Neurenberg zooveel moge lijk radioluisterbijeenkomsten worden in gericht. Nadere bijzonderheden betreffende het programma worden tijdig bekend ge maakt. Heil Hitier Het ware te wenschen, dat dezen „strij ders voor de revolutie van Adolf Hitler in jde Nederlanden" duidelijk gemaakt werd, dat zij met hun dwaas, maar intusschen toch landsverraderiijk gedoe in Nederland niet langer thuis hoeren en maar zoo spoe dig mogelijk hun „heil" bij Hitier moeten gaan zoeken. Wij schamen ons over zulke on- en anti- vaderlandsche, landsverraderlijke mede burgers", al zijn 't dan ook maar N. S. N. A. P.-ers! In de Staatscourant van Dinsdag is op genomen het programma voor de opening van de zitting der Staten-Generaal te 's-Gravenhage, op Dinsdag 15 September 1936. Van dit programma vermelden wij het volgende: Des namiddags te half een uur zullen de leden der Staten-Generaal in vereenigde ver gadering in de Ridderzaal op het Binnenhof te Den Haag te zamen komen, onder leiding van den door H. M. de Koningin benoemden voor zitter van de Eerste Kamer. De ministers en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags te één uur, mede in die zaal vereenigen. Ten einde de zitting der Staten-Generaal te openen, zal H. M. de Koningin te één uur met een stoet van het Koninklijk Paleis afrijden. Deze stoet wordt geopend door een command) cavalerie, waarop na de rijtuigen van de Ka- merheeren, de grootofficieren, de grootmeeste res en de dienstdoende Dame du Palais, volgt I WAARIN HET DAGELIJKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: EN MET AD VERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN. Vraagt proefnummer en tarieven aan: ■.■■■.....vuil ..ra..'' Keizersgracht 562 - Amsterdam-C. de statiekoets met H. M. de Koningin, verge zeld van H. K. H. Prinses Juliana. Een militair commando zal den stoet sluiten. De stoet zal rijden: door de Heulstraat, het Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Binnenhof. Bij aankomst van den stoet aan de Ridder zaal zal H. M. de Koningin aan den ingang ontvangen worden door een commissie uit de vergadering, die H. M. geleidt naar den Ko ninklijken zetel. Langs denzelfden weg keert H. M. de Ko- niEgin naar het Koninklijk paleis terug. De voorzitter van de vereenigde vergadering der Staten-Generaal, die tot opening van de zitting 19361937 op Dinsdag 15 September 1936 zal worden gehouden in de Ridderzaal op het B.rmenhof, geeft in de Staatscourant ken nis: dat behalve zij, die ambtshalve recht van toegang hebben, niemand zal worden toegela ten, tenzij voorzien van een toegangskaart. Hun, die op hun toegangskaart tot het ge bouw zijn toegelaten, wordt verzocht zich bij hun komst in de Ridderzaal zonder verwijl naar de voor hen bestemde plaatsen te begeven en hun plaats niet te verlaten, voordat de verga dering door den voorzitter is gesloten. De toegang tot het gebouw is geopend van elf uur des voormiddags af, en wordt na 12 uur gesloten. Voor het publiek is een bepaald aantal plaat sen 1-eschikbaar cp de tribune. Alle doorloopende en andere kaarten, afge geven tot toegang voor de vergaderingen van de Eerste Kamer en de Tweede Kamer, zijn voor de vermelde vereenigde vergadering niet geldig. Dinsdagmorgen ontstond brand in een dub bel woonhuis, bewoond door de families C. Rijken en A. de Koning aan den Aalsmeerder- dijk in Haarlemmermeer. De brand ontstond in de woning van de familie R. Door den sterken wind stond het dubbele woonhuis spoedig in lichterlaaie. De autospuit uit Hoofddorp was spoedig ter plaatse en wist de belendende perceelen te behouden. Het dubbele woonhuis brandde echter tot den grond toe af; alleen enkele muren bleven staan. Het meubilair van de familie R., dat ver zekerd was, ging grootendeels verloren, terwijl de inboedel van de familie de K., die niet ver zekerd was, voor een deel kon worden gered. De brand is vermoedelijk ontstaan iib de woning van de familie R. door het in brand geraken van een petroleumvergasser. Na verkregen goedkeuring van den minister van Binnenlandsche Zaken zal de Ned. Bond tot Kinderbescherming aan de deeigerechtigde instellingen het zjjn toekomende deel in de opbrengst overmaken. Uitgekeerd wordt aan 348 instellingen voor kinderbescherming tezamen f 139.T75.84 (vorig jaar f 122.116.45). 's-GRAVENHAGE, 8 September. Geslaagd G. J. van Ojen, 's-Gravenhage, J. H. J. Roosen Huybergen (broeder Benitius), en de dames C. M. F. H. Uyt den Haag, A. W. van der Ham en R. T. Remery, allen te Roosendaal. Geslaagd voor deel 1 de heeren F. Dekker te Edam en J. C. Wichman te Ede (G.) en voor deel 2: mr. C. T. Braak te Den Haag. Heden Is in hotel Wittebrug te Den Haag de jaarlijksche algemeene ledenvergadering ge houden van de Christ. Werkgeversvereeniging. Na een openingsrede door den voorzitter, den heer F. L. van der Bom, hield de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, een rede over: „Struc tuurveranderingen en economische politiek". De depressietoestand, die de wereldeconomie zoo vele jaren in haar greep gevangen hield, zeide spr., onderscheidt zich in diverse opzich ten van andere inzinkingen, die in vroegere jaren zijn doorgemaakt. Ieder vorig conjunc tuurdal werd na korteren of langeren tijd ge volgd door een opleving, waarvan het karakter niet principieel afweek van dat van vroegere hausseperioden. Niet aldus de huidige crisis. Verschillende omstandigheden hebben ertoe geleid, dat de tegenwoordige situatie in belang rijke mate tot verder strekkende gevolgen aan leiding gegeven heeft, dat met name in het economisch apparaat principieele wijzigingen zijn aangebracht. Na de opleving, welke thans aanvangt, zal het een andere economische structuur zijn, waarin het dan genormaliseerde eco nomisch leven zich zal afspelen, zal men verhoudingen aantreffen, die zich wezenlijk van vroegere constellaties onderscheiden. Spreker gaf vervolgens een korte schets van onze Nederlandsche economie in dagen van voorspoed, om vervolgens te geraken tot een bespreking van hetgeen de crisis hierin heeft gewijzigd. Een der belangrijkste veranderingen, waar van wij de laatste jaren getuige zijn geweest, is de drastische inperking van de wereldmarkt. Uit overwegingen van puur zelfbehoud ging iedere staat er steeds meer toe over, voorzie ningen te treffen tegen eigen moeilijkheden, zonder rekening te houden met de problemen van anderen. Deze ontwikkeling maakte voor Nederland ds situatie dubbel ongunstig. De waarde van onze buitenlandsche handelsbeweging daalde in zes jaar met niet minder dan 66 pCt. De situatie, die zich aldus in korten tijd ont wikkelde, was zonder precedent. De traditio- neele vrijhandelspolitiek bleek niet langer houd baar. De economische politiek der regeering wordt nu in ruime mate bepaald door de bui- tenlandsche ontwikkeling. Door een uitgebreid stelsel van maatregelen, waarmee zij ingrijpt in productie-ordening er. prijsvorming, tracht de regeering de binnen landsche markt te steunen en aldus een be staansmogelijkheid in stand te houden voor velen die werkzaam waren in de getroffen be drijfstakken. Door contingenteering is de regeering in vele gevallen, beter dan door tariefmanipulaties, in staat, op critieke punten in te grijpen en we zenlijke belangen te beschermen. Industrialisatie acht spr. het aangewezen middel, dat een belangrijke uitbreiding van de binnenlandsche markt kan helpen tot stand brengen. De minister karakteriseerde de regeerings- politiek als: afbraak voorkomen, waar dit mo gelijk is, omschakeling en opbouw bevorderen, waar dit noodzakelijk is. Sommige maatregelen zullen verdwijnen, wanneer zij hun doel bereikt hebben, andere zullen gewijzigd worden, wanneer een veran dering in den toestand dit vereischt. Het prin cipe echter, waarop zij berusten, is definitief. Wanneer wij verder zien dan de moeilijk heden van vandaag, moet het oog gericht blijven op bevordering van den export, op weer aanknooping van buitenlandsche rela ties. De regeering stelt een groot vertrouwen in den vaderlandschen durf en ondernemingslust. Het is mijn overtuiging, dat het Nederlandsche ini tiatief ook onder de nieuwe omstandigheden weg en middelen zal weten te vinden. dan onderzoek! U en over tuigt U zich van de goe de kwaliteit. Zoudt U bij een geneesmiddel minder zorgvuldig tewerk gaan? Onderzoekt ook hier pre cies, door op het Bayer- kruis te letten, dat echt heid en goede hoedanig heid der Aspirin-tabletten garandeert. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabi. a 10 cis. In de middagvergadering sprak prof. dr. H. Dooyeweerd over den strijd om het vraagstuk der Christ, vakorganisatie van werkgevers in het licht van een oude strijdvraag in de chris telijke levens- en wereldbeschouwing. De' N.V. Stoomvaart Mij. „De Maas" te Rot terdam, heeft vorig jaar een voor rekening van A. P. Moller Copenhagen op de Staalskigsvaert te Odense in aanbouw zijnd motortankschip kunnen overnemen. Deze maatschappij is daar door in het bezit gekomen van het grootste Ne derlandsche tankschip. Dinsdag is het schip naar Californië vertrok ken. De directie van „De Maas" had een aan tal vooraanstaande personen uitgenoodigd om de boot op haar eerste reis uitgeleide te doen. Het was de bedoeling, dat de gasten een eind- weegs zouden meevaren, doch wegens het stormachtige weer echter werd hiervan afge zien. Het schip is dan ook met zijn gasten gebleven waar het was, bij de werven van de „Rott. Droogdok Mij." Daardoor was het ook moge lijk, dat een aantal der aanwezigen ging kij ken naar de werkzaamheden aan het nieuwe vlaggeschip -van de Holland-Amerikalijn, de R. D. M. 200, zooals dit op de werf wordt ge noemd. De heer Phs. van Ommeren Jr., president commissaris van de N.V. Stoomvaart Mij. „De Maas", heeft een welkomstwoord gericht tot de gasten. Hij wenschte voorts kapitein A. Meins- ma en de bemanning een voorspoedige reis. Spr. deelde mede, dat juist een telegram was binnengekomen, dat de verloving van Prinses Juliana meldde. Hij stelde daarom een heil dronk in op het welzijn van de Prinses. De aanwezigen hebben zich daarna veree- nigd aan een lunch. Het Tweede Kamerlid Vos heeft aan den mi nister van Landbouw en Visscherij gevraagd of, nu de heffing op bakolie verhoogd is van ?4 cent tot 40 cent per K.G., deze verhooging geen ernstige belemmering beteekent voor de visch- bakkerijen om tegen een niet te hoogen prijs en op eenigszins loonende basis gebakken visch te kunnen leveren, en of ook voor de huisvrou wen deze heffing niet in vele gevallen een on overkomelijk bezwaar oplevert om versche zee- visch te koopen. In deze gegeven- omstandigheden beteekent dit een nieuwe achteruitzetting voor het nood lijdend visscherijbedrijf, en daarom vraagt hij den minister nog eens te overwegen, of met een geringere heffing kan worden volstaan. Dinsdagavond heeft de Raad van Beheer van de Ned. Jaarbeurs te Utrecht een tachtigtal genoodigden een maaltijd aangeboden in ver band met de opening van de eerste Agrarische te Utrecht. Tot de aanzittenden behoorden o.a. de mi nister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch, Ridder van Rosenthal, de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen en eere-voorzitter der Kon. Ned. Jaarbeurs, dr. J. P. Fockema Andreae, de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk en da oud-minister van Handel en Nijverheid, dr. F. E. Posthuma. Bij d«n aanvang van den maaltijd ver klaarde de voorz. dr. F. H. Fentener van Vlissingen, dat de oude traditie om den maaltijd te beginnen met een dronk op ons vorstenhuis dezen avond een bijzonderen glans kreeg door het heugelijke feit van de verloving van Prinses Juliana. Terwijl allen zich van hun zetel verhieven, bracht hij een dronk uit ojC het Vorstenhuis en op het ge luk van het jonge paar. Het strijkje zette het Wilhelmus in, dat door allen staande werd medegezongen. Tijdens den maaltijd heeft de heer Fentener van Vlissingen een korte tafelrede gehouden, waarin hij zijn vreugde erover uitsprak, dat de Jaarbeurs thans als nieuwgeborene het ag rarische gedeelte kon begroeten. Den minister van Landbouw en Visscherij en den peetvader van dit agrarische Jaarbeurs gedeelte, oud-minister dr. Posthuma, overhan digde spr. de zilveren medaille van de Jaar beurs. Beiden dankten voor het geschonken blijk van waardeering. Een aardig intermezzo tijdens het dessert was het voorbijtrekken langs de Rijnkade van den ter gelegenheid van de vorstelijke verloving in allerijl georganiseerden fakkeloptocht, die door de aanwezigen van den stoep van het Jaarbeursrestaurant werd gade geslagen. Naar wij vernemen zullen, ingaande 15 Sep tember a.s., een veertigtal hoofdconducteurs, wegens overcompleet-, op wachtgeld of pensioen gesteld worcten. Hiervoor komen in aanmerking zij, die zestig jaar zijn of ouder. In dë vergadering van de Eerste Kamer van heden is aan den heer DE LA BELLA (S.D.) verlof verleend, den minister van Sociale Zaken te interpelléeren over de aangekondigde wijzi ging dersteunverleening en der werkverschaf fing. De interpellatie werd aan de agenda toege voegd, doch zal niet gehouden worden vóóf mor gen elf uur. De wetsontwerpen inzake wijziging en aan vulling der Indische begrooting voor 1936 (be stuurshervorming Buitengewesten) worden zon der debat en z.h.st. aangenomen. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C..H) heeft bezwaar tegen het wetsontwerp tot rui ling van terreinen te Utrecht, met de gemeente Utrecht. De voorgenomen regeling betreffende hospitaalbouw kan door een goedkoopere wor den vervangen en de gelden beter besteed voor rechtstreeksche defensieve doeleinden. 9 9 9 iiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiimimimiii Minimin Milium mui lm iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiMii in in iiiiiiiiiiiiuiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiii 8.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert) 9.1511.00 Geen uitzending van den KRO 11.00 Gramofoonmuziek (Edvard Grieg-programma) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. ingeleid en besloten door gewijde gra mofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-Orke8t o. 1. v. Marinus van 't Woud 1.00 Gramofoonmuziek 1.20 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 12 20 Gramofoonmuziek 12.50 Weerbericht. Omroeporkest o. 1. v. Paul Douliez 1.20 Gesproken dagblad. Omroep- kleinorkest o. 1. v. Karei Wal pot 1.50 Gramofoonmuziek 2.20 Binnenvasrtberiehten 5.15 Diverse berichten 5.20 Omroepkkinorkest o. 1. v. Ka- rel Walpot 6.05 Kinderuurtje 7.05 Causerie 7.20 Gramofoonmuziek 7.50 Gesproken dagblad. Touristen- kroniek 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Paul Douliez 9.05 Interview met Z. E. P. Dewijn: .De sociale scholen voor chris telijke arbeiders te Heverlee" 9.20 Omroeporkest o. 1. v. Paul Douliez 10.10 Avondgebed. „Salve Regina", Nicolau 10.20 Gesproken dagblad. Tijdschrif tenkroniek 10.30 Gramofoonmuziek GODSDIENST 10.00 Hilversum I (AVRO. Morgen wijding) ORGELBESPELING 8.00 Hilversum I (Pierre Palla) 11.25 Droitwich (Henry Croudson) 12.15 Hilversum I (Pierre Palla) 10.00 Hilversum I (Pierre Palla) ORKEST-CONCERTEN 11.20 12.20 12.35 1.05 4.20 6.50 8.10 8.20 8.20 9.05 9.35 9.35 Parijs I Deutschlandsender Parijs I Luxemburg Hamburg Droitwich Hilversum I Brussel II Droitwich Parijs I Brussel I Luxemburg LICHTE MUZIEK 8.35 Luxemburg 9.00 Hilversum I 10.20 Deutschlandsender 10.20 Hamburg 10.20 Langenberg 10.30 Hilversum I 11.00 Hilversum I 11.05 Hamburg 12.20 Luxemburg 12.20 Langenberg 12.20 Droitwich 12.20 Kalundborg 12.30 Hamburg 12.50 Brussel 1.00 Hilversum I 1.35 Droitwich 1.35 Langenberg 2.00 Hilversum I 2.10 Deutschlandsender 2.25 Hamburg 2.25 Kalundborg 2.35 Droitwich 3.20 Droitwich 4.20 Deutschlandsender 5.20 Hamburg 5.20 Langenberg 5.30 Hilversum I 5.35 Droitwich 6.20 Beromünster 6.35 Brussel I 6.35 Luxemburg 7.05 Hilversum I 7.40 Weenen 8.05 Milaan 8.20 Parijs I 8.30 Toulouse 8.45 Luxemburg 10.00 Toulouse 10.15 Hilversum I 10.30 Weenen 10.30 Brussel I 10.50 Milaan 11.05 Parijs I In het gramofoonplatenpro- gramma van den K.R.O. kan men Donderdagmorgen be luisteren een potpourri uit de Opera „Traviata" van Verdi (Hilversum II, 8.15—9.15 uur) u.oo u 05 11.05 11.10 11.20 11.20 11.20 11.25 11.35 12 00 12.05 8.00 8.20 8.20 8.20 10.15 10.45 11.50 12.20 12.25 12.45 1.05 1.30 2.25 2.35 Toulouse Rome Luxemburg Hilversum I Toulouse Kalundborg Langenberg Weenen Droitwich Toulouse Weenen GRAMOFOON Deutschlandsender Hilversum I Brussel I Brussel II Hilversum I Hilversum II Hilversum I Brussel I Parijs II Hilversum I Droitwich Brussel I Luxemburg Langenberg 2.50 3.00 3.50 4.20 4.30 5.20 5.20 5.30 6.00 6.05 6.15 6.47 7.20 7.35 7.50 7.50 7.50 8.25 8.40 9.05 9.15 10.20 10.40 10.50 11.15 11.35 11.50 Parijs I Hilversum II Hamburg Parijs I Hilversum I Brussel I Berlijn Hilversum II Hamburg Luxemburg Rome Parijs II Parijs I Brussel I Berlijn Hilversum I Deutschlandsender Luxemburg Parijs I Luxemburg Hilversum II Kalundborg Langenberg Boedapest Hilversum II Luxemburg Droitwich KAMERMUZIEK 1.45 Luxemburg (kwintet) 4.40 Lahgenberg (kamerorkest) 5.05 Droitwich (harp. fluit, cello) 5.35 Rome (plano, viool, hoorn) 9.50 Hilversum II (kamerorkest) 10.50 Droitwich (kwintet) SOLISTEN-CONCERTEN 4.05 Deutschlandsender (zang) 5.35 Milaan (zang) 6.00 Hilversum II (zangrecital) 6 20 Kalundborg (pianorecital) 8.C0 Toulouse (zang) 8.20 Kalundborg (zang) 10.45 Kalundborg (saxofoonrecital) OPERA EN OPERETTE 8.20 Beromünster („Die lustige Witwe", operette v. Léhar) 9.05 Rome („Paljas", opera V. Leoncavallo) TOONEEL 9.30 Hilversum I (hoorspel: „Drie mannen in de sneeuw") PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum II 9.45 Hilversum II 1020 Deutschlandsender 10.20 Berlijn 11.00 Hilversum I VARIA 2.00 Hilversum II (cursus fraaie handwerken) 3.15 Hilversum II (vrouwenhalf uurtje) 4.00 Hilversum I (voor zieken en thuiszittenden) 4.45 Hilversum I (radiotooneel voor kinderen) 5.02 Hilversum II (cursus handen arbeid) 7.00 Hilversum II (politieber.) 7.15 Hilversum II („Wat er op de wereld gebeurt") 7.45 Hilversum II (radioreportage) 8.15 Hilversum II (Leger des Hells- samenkomst) SPORT 6.30 Hilversum I (Sportpraatje H. Hollander) ■iiiiimiiiiiitiiuiMiilMMliiiMimiiiiimiiiiiia BERLIJN 356.7 M. E BEROMÜNSTER 539.6 M. s BOEDAPEST 459.5 M. E BRUSSEL I 483.9 M. s BRUSSEL II 321.9 M. 5 DEUTSCHL. SEND 1571M. DROITWICH 1500 M. s HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 1875 M. 5 (AVRO en VARA) HILVERSUM II 301.5 M. 2 (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. 2 LUXEMBURG 1304 M. s MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. 5 PARIJS II 312.8 M. a ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. J VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Cultuur Mij. „Maron" is voornemens, 75 pet. van het maatschappelijk kapitaal te rug te betalen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat op de a.s. vergadering van het Internationale Tin-Comité geen wijziging van de export quota voor het laatste kwartaal van dit jaar zal komen. Zij blijven derhalve op 90 pet. der standaard-quota gehandhaafd. De goudprijs te Londen daalde met 3 d. tot 137/-. 554.000 werd aan goud omgezet. De Bank van Engeland kocht 428.146 goud in baren. De president van de Anglo-Iranian Oil Co. waarschuwde op de Wereld Energie Confe rentie voor een uitputting van de wereld- petroleumvoorraden, die volgens zijn ra-, ming voor nog twintig jaar voldoende zul len zijn. De goudproductie van de Kilo Moto be droeg in Augustus 666.522 K.G. tegen 666.981 K.G. in Juli. Op de beurs te Londen vreest men, dat dc steeds grooter wordende meeningsverschil- len tusschen de groepen van het Franschc Volksfront, vooral wat betreft hun houding ten opzichte van den Spaanschen burger oorlog, wel eens onaangename gevolgen zouden kunnen hebben, zoodra het Fran- sche Parlement over tien dagen bijeenkomt. In een toespraak tot de bestuursleden van de Brusselsche effectenbeurs wees de Belgi sche minister van Financiën, De Man, op het succes van de jongste staatsleening van fr. 1 milliard, waardoor de buitenlandsche schuld belangrijk zal worden verminderd. Voorts, dat de sluitende begrooting voor 1937 reden geeft tot tevredenheid over de economische ontwikkelingDe terughou dendheid der beurs schreef hij toe aan eev crisismentaliteit in beleggingskringen, di' sedert geruimen tijd niet meer overeenstem met den werkelijken toestand des lands. De Nationale Bank van Zwitserland heef besloten haar disconto, met ingang vai heden van 2Vz tot 2 pet. te verlagen. De Western Electric keert op de gewone aandeelen een dividend uit van 0.75 te gen 0.50 den vorigen keer. Te New York is gisteren weder goud ui! Frankrijk ontvangen ten bedrage van 3.31 millioen. Wegens de hoog ere oogstramingen zijn d. katoenprijzen in Amerika en te Londen ge stegen. De Woolworth Co. boekte in Augustu S 23.18 millioen aan omzetten, hetgeen 7'. pct. hooger is dan in Augustus 1935. In de eerste acht maanden zijn de omzetten met 5.3 pet. tot 170.81 mill, gestegen ten op zichte van het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De Amerikaansche staalproductie werd aan het begin der week op 68.2 pet. der ca paciteit geraamd, tegen 71.5 pet. de vorige week en 70 pet. een jaar geleden. De Inland Steel Co. heeft in navolaing van de Carnegie Illinois Steel Co. de staal- prijzen verhoogd. Ook Jones Laughlin en andere maatschappijen zijn hiertoe overge gaan en hebben de prijzen voor half- en heelfabrikaten voor het vierde kwartaal met 2 per ton verhoogd. De verkoopen van de General Motors Corp. zijn in Augustus, zoowel in het bin nenland als aan handelaren in Canada en de overzeesche landen gedaald. In de eerste acht maanden werd echter een nieuw re cord bereikt. De buitenlandsche verkoopev waren sedert 1929 de grootste. Men verwacht in Wallstreet, dat de nieuw uit te geven leening van 954 mill. 23A pet. 20-jarige obligaties der Federale regeering sterk zal worden overteékend. Men neemt aan, dat de toewijzing niet meer dan 8 pet. zal bedragen. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten bedroeg in de afgeloopen week 3.009.000 vaten tegen 3.032.000 vaten de vorige week. De Intercont. Rubber Co. boekte in het eerste half jaar een netto-verlies van 7207 tegen 60.854 in het eerste half jaar van 1935. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 7.47'A—7.49 (v. sl. 7 44Vi)de Frank op 9.739.74 (9.713/b), de Belga op 24.95—25.02V% (24.93V*) en de Dol lar op 1.473A1-48 (1.47 7/16). De Nivas verkocht 300 tons superieure suiker voor onbekende bestemming en 479 tons superieur voor consumptie. Zondag is voor de zestiende maal de jaarlijk sche Groote rijs van Brasschaet te Antwerpen verreden, welke thans uit verschillende wedstrij den bestond. De resultaten waren: Onafhankelijken (afstand 101,5 K.M.): 1. Ca. thel (Nederland) 2> uur 42 min. 41 sec. 2. Bon- naye; 3. De Weerdt; 4. Gouverneur; 5. Schel lens;' 6. Van Gïnechten 7. Heymans 8. Slos (in 'denzelfden tijd); 9. Termont met een ver schil van 1 min. 53 sec.; 10. Keustermans. Achtervolging over 36.728 K.M.: de Nederland sche amateurs verloren van de Antwerpsche ju nioren, die een gezamenlijken tijd maakten van 5 uur 34 min. 29 sec. De tijd der Nederlandsche amateurs was 5 uur 42 min. 33 sec. Internationale derby (101 K.M. achter tan dems): 1. Di Paco 2 uur 25 min. 2 sec.; 2. Fel- lenaars; 3. Rossi; 4. Slaats; 5. Pijnenburg; 6. Egli; 7 en 8 Loncke en Danneels, ver achter; 9. Choque, op een ronde. (Niet officieel) 4de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 9 September 1936 Hooge Prijzen 1000 2037 200.— 2315 Prijzen van 65. 657 801 889 1077 1211 1231 1509 1598 1608 1949 2002 2012 2065 2136 2765 2766 3294 3400 3865 4083 4219 4592 5112 5117 5154 5228 5300 5480 5702 5781 6249 6317 6658 6713 6874 7021 7184 7247 7583 7711 7754 7930 7974 8365 8372 9062 9091 9265 9322 9431 9456 9514 9741 9950 10036 10078 10246 10256 10295 11554 11694 11873 12024 12135 12157 12383 13067 13430 13831 13996 15201 15303 15375 15396 15840 15906 15919 16359 16683 17027 17517 17582 17649 17658 17668 17771 17858 18080 18510 18614 18818 19426 19440 19446 19703 20071 20339 20525 Verbeter. Ie klasse 2e lijst: 18686 m. z. 18676, 4e klasse 2e lijst: 2850 m. z. 2840; 16407 m. z. 16409.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6