Het amnestie-verzoek van San Sebastian afgewezen 1 1 OM BRITTANNIË'S GUNST ECHEC DER WITTEN VOOR CORDOVA De versterkingen voor Palestina m De muiterij op de Portugeesche vloot HET CONGRES DER KA TH. JOURNALISTEN LLOYD GEORGE'S REIS NAAR DUITSCHLAND Het bezoek van Avenol aan Rome WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 Regeeringstroepen hebben ver schillende bruggen in den weg GranadaMadrid opgeblazen Madrid mobiliseert Défilé voor Companys Regeeringsmededeelingen Madrid gebombardeerd De verscheping der troepen Richman en Merrill ver laten Croydon De opstand had een zuiver com munistisch karakter De moord op een Japanner te Pakhoi DREIGENDE BERGSCHUIVING Schrijven van Kardinaal Pacelli aan graaf Delia Torre De „Einkreisungspolitik" van Rus land en Frankrijk het spook beeld van het Derde Rijk Versailles vergeven en vergeten De jammerlijke positie van Abessinië Rydz Smigly vertrekt naar Weenen De stakingsbeweging te Marseille HENDAYE, 9 Sept. (D.N.B.) Het voorstel van den civielen gouverneur van San Sebastian om de stad aan de opstandelingen over te geven, indien den Baskischen separatisten amnestie zou worden verleend, is door de leiding van de opstandelingen van de hand gewezen. Het bombardement der stad wordt voortgezet, doch er zijn maatregelen getroffen, dat de burgerbevolking er zoo weinig mogelijk onder te lijden heeft. De speciale correspondenten van een Madrileensoh blad aan het front van Cordova bevestigen, dat de opstande lingen Zondag getracht hebben, het front rond de stad te verbreken en daarbij een zware nederlaag hebben geleden. De strijd duurde 13 uren en de regeerings- aanhangers, die zich goed verschanst hadden, weerstonden den aanval van bijna 2000 op standelingen, waarvan de voorhoede bestond uit afdeelingen regulares. De opstandelingen lieten 108 dooden en ongeveer 200 gewonden achter. Het Radiostation van Tetoean, dat zich in handen der opstandelingen bevindt, heeft medegedeeld, dat de regeeringstroepen ver schillende bruggen in den weg van Granada naar Madrid hebben opgeblazen. Uit Burgos wordt medegedeeld, dat het geheele gebied van de Sierra cle Gredos ten Noord-Westen van Madrid in handen van de rechtschen is. Het breken van den tegenstand van de regeeringstroepen in dit gebied betee- kent een grooten vooruitgang en is van belang voor de verdere actie tegen Madrid. De vliegtuigen van de rechtschen hebben in den loop van den dag bommen geworpen op het steenkoolbekken van Mieres en op de wa penfabriek Trubio nabij Oviedo. Verder werd medegedeeld, dat minister-pre sident Largo Caballero voornemens is te Ge- nève te protesteeren tegen het wapenembargo. Tenslotte deelde Burgos nog mede, dat te Madrid een algemeene mobilisatie is gelast, welke in de eerste plaats de leden van de socia listische, communistische en anarchistische vak- vereenigingen betreft, die ingeval van weigering van frontdienst met zware straffen worden be dreigd. De bladen te Madrid deelen mede, dat de regeeringstroepen nabij Malaga het dorp Olvera hebben bezet aan de grens van de provincies Malaga en Cadiz. Verder zouden de regeerings troepen Huesca zijn binnengedrongen. Volgens de „A.B.C." thans orgaan der linksch- republikeinen, is de regeering te Madrid thans volkomen meester in verschillende provincies met een totale bevolking van elf millioen zielen, terwijl zij beweert de overhand te hebben in andere gebieden, met vier millioen inwoners. Tezamen is dit 15 millioen op een totale bevol king van 23 millioen zielen. Op order van den minister van financiën heeft het bijkantoor der Spaansche bank te Barcelona de generaliteit 43.000 pond sterling in goud ter hand gesteld ter bestrijding van de dringende oorlogsuitgaven. Naar de bladen melden, zou kolonel Villalba, de leider der regeeringstroepen in den scetor van Huesca, uit erkenning der door hem ver vulde taak en zijn aanhankelijkheid, tot gene raal zijn benoemd. Een sterke colonne, uitsluitend samengesteld uit manschappen van de nieuwe nationale republikeinsche garde, die binnenkort naar het front zullen vertrekken, heeft voorbij het paleis der generaliteit gedefileerd. Companys en de regeering woonden het défilé, dat door een enthousiaste menigte werd gadegeslagen, bij. Companys hield bij deze gelegenheid een toe spraak. De minister van oorlog te Madrid heeft mede gedeeld, dat de strijd aan het Noordelijk front met steun der artillerie wordt voortgezet. Aan het front van Aragon hebben de regeeringstroe pen Vallalta bezet. Te Huesca bieden de opstan delingen nog weerstand in de kazernes, doch de algeheele bezetting der stad is aanstaande. Aan het front van Estramadura werd door de regee ringstroepen Santa Olalla bezet. Ir. de omgeving van Navalperal hadden kleine gevechten plaats. De stad San Bartolome werd bezet. Nabij Tala- vera werden troepenconcentraties der tegenstan ders uiteengedreven. Het bombardement van het Alcazar te Toledo werd voortgezet en de opstan delingen, die daarin belegerd worden, beant woorden het vuur niet meer. Aan het Zuidelijk front wordt Cordova eiken dag meer en meer omsingeld, waarbij de troepenbewegingen door de luchtmacht gesteund worden. Verder wordt uit Madrid van het front bij Ta- lavera del Tajo gemeld, dat Largo Caballero zich na een bezoek aan Toledo naar het front in Es- tremadura heeft begeven, waar hij een ontmoe ting heeft gehad met generaal Asensio, die te Santa Olalla verblijf houdt. Bij het aanbreken van den dag hebben regee ringstroepen een aanval ingezet, waarbij zij de opstandelingen dwongen zich bijna tot Tala- vera terug te trekken. Midden op den dag deden de opstandelingen een tegenaanval, welke door de regeeringstroepen werd afgeslagen. Negen regeeringsvliegtuigen hebben de voor hoede der opstandelingen gebombardeerd en dezen een enorme schade toegebracht. Des avonds werd versterking ontvangen. Volgens een radiobericht hebben vliegers der Franco-beweging het station Atocha gebombar deerd en de stadswijk van Madrid Quatro Cami- nos, waar op verscheidene plaatsen brand zou zijn ontstaan. De vliegers der opstandelingen hebben Malaga gebombardeerd en het vliegveld Aviles, waar verscheiden toestellen vernield werden. Uit Coruna wordt gemeld, dat in het mijnge- bied van Asturië weer op normale wijze wordt gewerkt. De opstandelingen hebben zich ten Zuid-Oosten van Oviedo meester gemaakt van den heuvel Palma Tarna, welke dicht bij den heuvel Lillo is gelegen, welke den vorigen avond werd bezet. De regeeringstroepen werden on danks hun verwoede aanvallen met zware ver liezen afgeslagen. Het radiostation van La Coruna deelt mede, dat Oviedo opnieuw door regeeringsvliegtuigen is gebombardeerd. Santander heeft verscheidene malen te Ma drid om vliegtuigen verzocht, daar het de laat ste dagen herhaaldelijk door vliegtuigen der Franco-beweging werd gebombardeerd. Voorts werd de marine-basis van Cartagena gebombardeerd. De in de haven liggende krui ser der regeering „Jaime Primero" moet daar bij schade hebben opgeloopen. Te Valencia zouden soldaten- en arbeiders raden zijn gevormd •■•olgens Sovjet-Russisch voorbeeld. De beroemde kathedraal van Vich (Ca- talonië) zou door anarchisten in brand zijn gestoken en verwoest. Volgens radio-Sevilla zou het trampersoneel te Barcelona geprobeerd hebben te staken. Ve len hunner zouden daarop door anarchisten zijn gefusilleerd. Generaal Queipo de Llano heeft over den radiozender-Sevilla medegedeeld, dat de strijd in den sector van Talavera op hevige wijze wordt voortgezet. De veroverde stellingen worden benut als basis voor een nieuw offen sief. De colonne van Franco ten Noorden van Talavera heeft zich met de strijdkrachten van Mola in het Pico-dal kunnen vereenigen. In de omgeving van Cordova is de toestand voor de opstandelingen gunstig. Zij maakten aldaar een groot aantal gevangenen en veroverden een hoeveelheid oorlogsmateriaal. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen! LONDBN, 9 September Naar vernomen wordt, zal de troepenverscheping van de eerste divisie naar Palestina met 7 transportschepen worden volbracht. Het eerste schip zal Zater dag a.s. de haven van Southampton verlaten en 22 September a.s. zullen alle troepen onder weg zijn. De versterking bestaat uit drie infanterie brigaden, bestaande uit 12 bataillons, alsmede een aantal pionier- en verbindingsgroepen. De nieuwe opperbevelhebber voor Palestina, gene raal Dill, is uit Londen vertrokken. Hij zal zich te Marseille aan boord van den torpedojager „Douglas" begeven. De „Times" schrijft met betrekking tot den opstand der Arabieren in Palestina, dat de man- daatregeering niet geheel onschuldig is aan de oorzaken der voortdurende wrijving en botsin gen in Palestina. De Britsche politiek moet dynamischer en constructiever worden dan zij tot nu was. LONDEN, 9 Sept. (Reuter) Richman en Merrill zijn voornemens heden van Croydon naar Liverpool te vertrekken. Richman ver klaarde: „Wij hopen Donderdag te kunnen ver trekken voor onze retour-vlucht". LISSABON, 9 Sept. (Reuter) De mui terij, welke zich gisteren aan boord van twee Portugeesche oorlogsschepen heeft voorgedaan, droeg een zuiver communis tisch karakter. De minister van marine was des nachts ge waarschuwd. Hij zond zijn adjudant uit om een onderzoek in te stellen op de verschillende in de haven gemeerde schepen, doch toen het schip, waarop de adjudant zich bevond, de „Albuquerque" naderde, werd het ontvangen door mitrailleurvuur. EA groep matrozen van de „Albuquerque" be gaf zich aan boord van dé „Bartholomei Dias", waar men probeerde de bemanning van dit schip in de beweging te betrekken. Slechts en kele artilleristen sloten zich bij hen aan. Vier officieren van de .Albuquerque" werden ge arresteerd, waarna de „Albuquerque" zich, ge volgd door de ,,Dao" naar zee begaf. Op dat oogenblik gingen de forten tot het bombarde ment over. Verscheidene muiters werden ge dood of gewond. De „Albuquerque" liep toen op het strand, waarbij de bemanning probeerde te vluchten, maor zij werd ac.óra gearresteerd. Volgens het dagblad Diaro de Manha zouden de opvarenden van de beide Portugeesche schepen, die gisteren aan liet muiten zijn ge slagen, het voornemen hebben gehad zich naar Valencia of Malaga te begeven om zich daar aan te sluiten bij de strijdkrachten der Spaan sche regeering. Na afloop van den gisteravond gehouden mi nisterraad heeft het kabinet van den minister president een nota gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de ministerraad zich heeft bezig gehouden met een bespreking van den toestand, zooals deze is geschapen door de mui terij aan boord van de oorlogsbodems Alfonso Albuqueroue en Dao. Besloten werd de officieren, onder-officieren en matrozen, die zich aan boord der beide sche. pen bevinden, te ontslaan, onverminderd hun verantwoordelijkheid tegenover den krijgsraad, Zij, die kunnen aantoonen, dat zij geprobeerd hebben de muiterij te bedwingen, zullen weer in dienst kunnen worden genomen. De commandeerende officieren zullen op non activiteit worden gesteld. De gearresteerde muiters zijn naar een ge vangenis overgebracht. Zij zullen zeer binnen- koit terecht staan. Koning Edward heelt op zijn vacantiereis een bezoek gebracht aan Istanboel. Met .den Turkschen staatspresident Ataturk maakte de koning een autotocht door de feestelijk versierde straten SJANGHAI, 9 Sept. De Japanner Hirano, die te Pakhoi werd vermoord, was de eenige Japansche inwoner van de plaats. De man was 53 jaar oud en dreef een kruidenierswinkel. Hij werd! vermoord door een menigte, welke geleid werd door elementen uit het 19e leger, dat wordt beschouwd als het meest anti-Japansche van geheel China. De winkel van het slacht offer werd geplunderd. Men vreest, dat deze nieuwe moord de span ning tusschen Japan en China nog zal ver scherpen. Twee Japansche torpedojagers zijn van Sjanghai naar Pakhot vertrokken. BERN, 9 Sept. Sedert gisteren is de bevol king van het gebied Silenen in de vallei van de Reuss gewaarschuwd, dat een bergschuiving van de Windgalle dreigt. Men vreest voor een ramp. Amsterdam in vlag gentooi na het bekend worden van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Pr ins Bernhard von Lippe-Biesterfeld Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 8 Sept.: Kardinaal Pacelli heeft namens den H. Vader een schrijven gericht aan den voorzitter van de Internationale Unie der Katholieke Pers, graaf Delia Torre, waar in hij zijn groote belangstelling uitspreekt voor het a.s. congres der Unie, dat van 2427 Sept. te Rome wordt gehouden. „De H. Vader," aldus dit schrijven, „die het buitengewoon gewicht der Katholieke journa listiek wel beseft, kan zich de voorvechters daarvan niet anders denken, dan bezield door den geest van geloof, zonder welke de in- tellectueele en zelfs godsdienstige cultuur, zich niet kunnen verheffen tot de hoogte van hun zending en hen dus niet tot vruchtbare mede werkers kunnen maken in de zware en gewel dige taak van de bestrijding der dwalingen en de verbreiding van de waarheid, die volgens het woord van Christus, ook de ware bevrijd ster is. Deze zending, die aan de Kerk door Haar Goddelijken Stichter is toevertrouwd, heeft zij (Van onzen Berlijnschen correspondent) De man, die van de befaamde „Big Four" waarschijnlijk wel het meest „big" w'as, de man, die minder dan twintig jaren geleden in Duitschland meer gehaat werd, dan wie ter wereld ook, Lloyd George is op het oogenblik de ge vierde gast van het Derde Rijk. Von Rib- bentrop, Hitler's buitengewone gezant te Londen, noodigde hem uit en heel het grootsch en met de nauwkeurigheid van een horloge werkend apparaat, hetwelk Duitsche gastvrijheid heet, staat ter be schikking van dengene, die misschien voor de Entente den Wereldoorlog gewonnen heeft. Het is waar, dat Lloyd George den laatsten tijd een paar vriendelijke woorden aan Duitsch land heeft gewijd. Met name was hij wel de eenige staatsman van zijn formaat, die open lijk de partij durfde kiezen van Adolf Hitler, toen deze de Rijn-zóne herbezette. Doch.... Lloyd George's politieke carrière begon nu niet bepaald den 7en Maart van dit jaar! Vóór dien datum ligt een lang, een zeer lang en zeer zwaar politiek verleden. Daarom doet het wel een beetje vreemd aan, dat de Duitsche pers zich op een verschrikke lijke manier uitslooft, om haar lezers aan het verstand {ombrengen, dat aan hetgeen erte Parijs en te Versailles en te Genua gebeurde, niemand zoo wteinig schuld had als de „Leeuw van Wales". Dat alles loopen kon, zooals het geloopen is, ligt alleen maar aan dien anderen Georges, aan den „Tijger" Clemenceau, en dan ook aan de zwakke Duitsche regeering uit den „systeemtijd". Neen, Lloyd George kon het niet helpen en alles wat er zoo wel eens over hem gezegd en geschreven en vooral gedacht is, berustte op een betreurenswaardige vergis sing. Alles is vergeten en vergeven, van 1915 af tot op het nog niet zoo heel lang geleden oogenblik, dat Lloyd George zijn „War Me moirs" publiceerde. Hoe het den vermaarden Engelschen „oor logsminister" bij dit alles te moede is, valt niet uit te maken. Men kan hoogstens vermoeden, dat er bij hem wel eens eigenaardige gedach ten opkomen, temeer daar het van hem be kend is, dat hij niet bepaald vrij is van sar casme en dikwijls op de meest ongelegen mo menten de waarheid zeggen kan met de mee- doogenlooze snibbigheid van een Shaw. Intusschen geloove men niet, dat Lloyd George een beetje oud geworden is en met het tikje ijdelheid, hetwelk wel eens meer pleegt voor te komen bij menschen, die eens tot de grooten der aarde gerekend werden en slechts nolens volens op den achtergrond treden, om plaats te maken voor een volgende generatie, welwillend er over heen stapt, dat men om zoo te zeggen met hem solt. Er is geen sprake van, dat Lloyd George zich als paradepaard laat ge bruiken door het Derde Rijk, hetwelk van den beginne af aan niet anders gedaan heeft, dan den Britschen Leeuw met fluw'eelen handschoenen streelen over zijn argwanenden kop. Integendeel, Lloyd Geor ge is een groot bewonderaar van menschen als Adolf Hitler en Benito Mussolini. Was hij niet de eerste, die openlijk en zulks ten tijde, dat hij nog een beduidend belang rijker rol speelde in het wereldgebeuren dan op het oogenblik den „Duce" als solist in het koor der Europeesche diplo matie erkende? En was in het anderhalf dozijn jaren, dat hij deel uitmaakte van de Engelsche regeering, ook al is in zijn oorlogsherinneringen het betoog, waarmee hij zich tegen deze „verdachtmaking" iracht te verdedigen, nóg zoo klemmend; zijn streven eigenlijk ergens anders op gericht, dan zich een positie te yeroveren, welke die van „Führer" of „Duce" gevaarlijk dicht benadert? Joachim von Ribbentrop deed geen domme keuze, toen hij besloot, aan Lloyd George de uitnoodiging te richten, welke dezen naar Duitschland riep. En het wekt niet de minste verwondering, dat Hitier er op aandrong, om den Engelschen gast het allereerst naar Beieren te laten komen, waar hij hem gastvrij ontving in zijn landhuis te Berchtesgaden en een lang durig onderhoud met hem had, ondanks dat Uloyd George volgens de officieele mededeelin- gen zuiver particulier naar Duitschland was overgekomen, met geen ander doel dan den „Arbeitsdienst" en de „Ansiedlung" welke den Duitschen arbeider een deel van zijn be hoeften aan groente, aardappelen, eieren, melk en vleesch door eigen productie wil laten dek ken te bestudeeren. Wanneer Joachim von Ribbentrop binnenkort als buitengewoon afgezant van zijn „Führer" naar Londen vertrekt, dan zal hem aan Vic toria Station of op Croydon niet meer, zooals voorheen, een Von Hoesch wachten. Hij zal ook moeten vaststellen, dat in Downing Street niet meer, zooals voorheen, het pad voor hem geëffend is door een fijne en geziene figuur als de kortelings gestorven Duitsche ambassa deur te Londen was. Of de relaties van den vorigen Duitschen ambassadeur te Londen, den huidigen minister van Buitenlandsche Zaken Von Neurath, nog altijd even invloed rijk zijn, is een open vraag. Waar nog bij komt, dat het gebruik maken van die relaties nood zakelijk gepaard zou gaan met een afhanke lijkheid van minister Von Neurath en zijn mi nisterie, welke niet heelemaal strookt met de ietwat vreemsoortige figuur van een gezant, die niet aan Buitenlandsche Zaken, doch recht streeks aan het staatshoofd zijn waardigheid dankt. Het is geen roekelooze speculatie en ook geen vèr gezochte combinatie, wanneer men in de uitnoodiging van Lloyd George een lang niet slecht gedachte poging ziet, om Von Ribbentrop te Londen deuren te ope nen, welke anders voor hem gesloten zouden blijven, of die hij niet dan met moeite en tijdverlies zou kunnen forceeren. Dat hier de keuze juist viel op een man, die ontegenzeglijk aan het einde zijner glansrijke periode schijnt te wezen, moet wel daardoor worden verklaard, dat men de ge gadigden nu eenmaal niet voor het uitzoeken had. Bij de Labour Partü heeft het nationaal- socialisme natuurlijk al heel weinig kans. En bij de conservatieven zijn de vooruitzichten al niet veel beter, zeker niet zoo lang Winston Churchill nog iets te vertellen heeft en het ziet er nu piet bepaald naar uit, dat aan zijn rijk binnen afzienbaren tijd een einde zal ko men. Restten dus alleen nog de liberalen. Hun partij leeft op het moment nogal in de ver drukking, doch het is een bekend feit, dat in Engeland de parlementaire machtsverhoudin gen zich niet plegen te wijzigen volgens de lijnen van geleidelijkheid, welke in andere landen regel zijn. En voorts is Lloyd George ondanks alles bij vriend en vijand een figuur gebleven van den eersten rang, wiens invloed heel wat verder reikt dan het betrekkelijk be perkte kader eener niet al te machtige opposi tie-groep. Het ligt geheel in de lijn der diplomatie van het Derde Rijk, om aan Von Ribbentrop's zen ding een gewicht toe te kennen, waaraan de zendingen van alle andere Duitsche diplomatie ke vertegenwoordigers in het buitenland, met uitzondering dan der missie van Von Ribben trop's eenigen collega, Von Papen, niet tippen kunnen. Londen is in de oogen der nationaal-socialis- tische regeering een centrum der Duitsche di plomatie, hetwelk in belangrijkheid als het ware niet onderdoet voor Berlijn. Heel de buitenlandsche politiek van Hitler is er op ge richt, om desnoods met de heele wereld kwade vrienden te worden, mits men de Engelsche vriendschap slechts behoudt. Het nationaal- socialistische Duitschland kent Engeland on voorwaardelijk den eeretitel toe, welken andere landen het, zooal niet hardop, dan toch in ge dachten, langzaam schijnen te willen ontne men, namelijk die van beheerscher, niet alleen van de golven, doch ook van het land, althans voor zoover dit binnen de grenzen van Europa ligt. Duitschland verloor den Wereldoorlog mede, omdat Brittannië zich schakelde in den ketting, waarin Frankrijk en Rusland het gesmeed hadden. Het keizerlijke Duitschland ging ten gronde aan de „Einkreisungspolitik". Die „Einkreisungspolitik" is geen historisch begrip geworden. Integendeel, zij is de meest levende werkelijkheid, sinds het nationaal-socialisme den verdelgingsoorlog verklaarde aan het bolsje wisme, en Frankrijk en Tsjecho-Slowakije zich met Moskou vereenigden. De diplomatie van het Derde Rijk wil niet in dezelfde fout vervallen, waarin de diplomatie van het keizerlijke Duitschland zoo noodlottig verviel. Engeland moet kost wat kost voor Duitschland behouden blij ven. Daarvoor is geen offer te zwaar. Daar voor js geen eisch te groot. in den loop der eeuwen voortgezet door de medewerking van haar beste zonen, geeste lijken zoowel als leeken; en onder dezen zijn ook de schrijvers van de dagbladen en perio dieke pers. Deze pers is in hun handen het wapen der waarheid tegen de dagelijksche be dreiging van geestelijke en zedelijke dwalingen. Waar juist in onze dagen de aanval der vijandige machten zoo sterk is, dat zij de grondslagen der maatschappij aantasten en haar bestaan zelfs bedreigen door de bloedba den en de verwoestingen, waarvan wij heden vol afschuw getuigen zijn, blijkt het des te drin gender noodig, dat de schare der verdedigers van de waarheid toeneemt. Het zou waarlijk teleurstellend zijn, indien zij schaarscher en zwakker zouden zijn dan de duistere zonen der boosheid. Het is echter niet voldoende, dat het aantal journalisten en hun individueele waarde toenemen, doch, zooals de H. Vader reeds on langs bij een plechtige gelegenheid te kennen gaf, dient ook het organisch verband van alle krachten op het gebied der Katholieke pers van alle landen vervolmaakt te worden, om te komen tot een steeds eenige, homogene en ijverige samenwerking." De openingszitting van het congres in de Aula van het Angelicum op 24 September a.s. zal worden bijgewoond door kardinaal Pacelli,, terwijl vier andere kardinalen het eere-voor- zitterschap over de vier algemeene vergaderin gen van het congres zullen waarnemen. Zondag 27 Sept. zal de Paus de congressisten in Castel Gandolfo in audiëntie ontvangen. LONDEN, 9 Sept. (Reuter) Naar aan leiding van het bezoek van Avenol aan Rome schrijft dë Daily Herald: „Het is thans zeker, dat de Abessinische delegatie niet zal worden toegelaten tijdens de bijeenkomst van den Volkenbond. De oplossing, waarin de Italiaansche regee ring zich zou hebben geschikt, zou zijn: De com missie, belast met de verificatie der volmach ten, zou besluiten, dat de Abessinische gedele geerden zonder regelmatig mandaat zijn. De commissie betwist, dat de Negus feitelijk in Abessinië zou regeeren en de regeering van Gore is niet een door den Volkenbond erkende regeering. De onafhankelijkheid van Abessinië zal erkend blijven. Abessinië zal niet uit den Volkenbond worden gezet, waarvan het Staat-lid zal blijven met het recht van spreken en stemmen in de bijeenkomsten der Assemblee. Zijn vertegenwoordigers zul len alleen niet worden toegelaten." VENETIE, 9 Sept. (Stefani) De chef van den generalsn staf van het Poolsche leger, Rydz Smigly, is te middernacht naar Weenen vertrokken. De onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken Bastianini en de Poolsche zaakgelastigde behoorden tot degenen, die den Poolschen generaal lAtgeleide dedea. MARSEILLE, 9 Sept. (Reuter) Gisteren avond werden de afgevaardigden der stakende arbeiders op de prefectuur ontvangen, waar zij hun eischen aan den prefect uiteenzetten. Deze zal binnenkort de afgevaardigden der werk gevers ontvangen. De stakingsbeweging breidt zich uit. Des avonds staakten 10.000 arbeiders.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9