I IN EN OM HAARLEM m S SPORT EN WEDSTRIJDEN Uit den Gemeenteraad MARIA-STICHTING DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 RECLAME AAN DEN OPEN BAREN WEG Directeur aannemingsbedrijf veroordeeld RUW KINDERSPEL Jongen breekt een been ONDANKS 'T MOOIE WEER! De N.Z.H. in de maand Augustus Scènes uit de nieuwste Fritz Hirsch-operette ,Jch habe in Wien einen Walzer oetanzt" Oranjefeesten Bennebroek te Dubbele Oranjeviering en opening der winkelweek DAMMEN Haarlemsche Damclub WIELRENNEN De Pedaalridders ZWEMMEN Waterpolocompetitie kring Haarlem K. N. Z. B. SCHAKEN WANDELSPORT H.A.V. „De Kampioen" HAARLEMSCHE SCHAAKCLUB Eerste Lustrum DUIVENSPORT Spaamevogels' Telegram van gelukwensch De tweede dag Prijsuitreiking De winkelweek Uitslag Toelatingsexamen Besmettelijke ziekten Zandbak gezonken Programma van de Haarlemsche Radio-Centrale op Donderdag 10 September 11 September RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK aiiuniiiiMniaiiifTfiiiritiiiiiKiiiiitiiitiTiiiiiiiiiiiifiiiiiiiivifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiimrniuiftifiiiiiiiiiiiimiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiVfiivfB axiMaiiniHiiiiniiiiitmiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuHiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiifiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiuiiia De burgemeester wijdde bij den aanvang der zitting eenige sympathieke woorden aan de verloving van H. K. H. Prinses Juliana en heeft daarmede ongetwijfeld ge sproken naar het hart der Haarlemsche bur gerij, die wel op zeer bijzondere wijze in deze dagen heeft bewezen, dat zij met ons Oranje huis meeleeft. Het ware door het College van B. en W. te overwegen of er geen aanleiding is van het gesprokene door den burgemeester mededeeling te doen aan ons Vorstenhuis om dat het een weerklank kan worden genoemd van de vele uitingen van verknochtheid aan de Koninklijke familie, die de Haarlemmers in de laatste jaren dank zij vooral den bemoeiingen van de vereeniging „Koninginnedag" in stij gende mate toonen en die onze stad tot een der meest Oranjegezinde steden van ons Vaderland stempelen. De raadsleden hoorden de rede van den burgemeester staande aan en het deed ons genoegen, dat geen enkel raadslid ook de communisten niet van tegenovergestelde ge voelens blijk gaf. Het uitbreidingsplan Zuid-West, waar zich het Ramplaan-kwartier ontwikkelt, bleek de bijzondere belangstelling van den heer Van Kcssel te hebben. Hij woont er al jaren en het was niet te verwonderen, dat hij klaagde over 'net vele natuurschoon, dat daar te loor gaat. Hij wees b.v. op de prachtige Elswoutslaan, vroeger een der fraaiste dreven van Nederland, vooral door het wondermooie uitzicht, dat men er had op de stad Haarlem, die thans vrijwel geheel tegen een stadswijk is komen te liggen. Verder kwam hij op tegen een te groote uit breiding van het aantal winkels daar, in het bijzonder tegen de mogelijkheid, welke wordt geschapen om woonhuizen tot winkel In te richten. Met dit laatste was de heer Reinalda, de wethouder voor Openbare Werken, het niet eens. Hij vertelde, dat hij door deskundigen het benoodigde aantal winkels precies had laten becijferen en daarmede was bij den opzet van het plan rekening gehouden. Men moet niet vergeten, dat de stadswijk daar een economi sche eenheid vormt, zoodat er van elke soort winkels voldoende moeten zijn. Wat het natuur schoon betreft was de wethouder het eens met den heer Van Kessel, dat de oplossing niet ge lukkig was, hoewel het een mooi kwartier is geworden, maar er is nu niets meer aan te doen. De twee voornaamste agendapunten waren wel het voorstel tot verhooging van de bios- coopbelasting met 5 pCt. en het voorstel van B. en W. om vergunning te verleenen tot het opzetten, gedurende 16 dagen, van een Luna park op een terrein bü de Van Nesstraat. Het eerstgenoemde voorstel werd aangenomen met 31 tegen 5 stemmen, een overgroote meerder heid dus. De houding van den Nederlandschen Bioscoopbond, die van plan is als protest de bioscopen in Haarlem te doen sluiten, heeft daar, naar ons gevoelen, veel toe bijgedragen. Anderzijds moet erkend worden, dat het voor de betrokkenen een hard gelag is voetstoots een verzwaring van de bedrijfsmoeilijkheden te aanvaarden als zij overtuigd zijn, dat daardoor groote schade aan hun bedrijf zal worden toe gebracht. En dat zij zulks met reden vreezen kon blijken uit hun aanbod, een accountants onderzoek te doen instellen naar de financieele resultaten van de Haarlemsche bioscopen. Maar het college van B. en W. ging op de suggesties in die richting van enkele raadsleden niet in. Wij herhalen: waarschijnlijk als reactie op het dreigement van den Bioscoopbond. De heer Van Dam vroeg waarom de belastingverhooging ook niet zou gelden voor de dancings en caba rets en Wees op het gevaar, dat het publiek bij verhooging van belasting lagere rangen zal gaan kiezen. Ook betwijfelde hy of een hoogere instantie dan de raad het besluit wel zou goedkeuren, indien zou blijken, dat goede be drijven daardoor noodlijdend zouden worden. De heer Visser kwam met het origineele denk beeld om, bij sluiting der bioscopen, een ge meentelijke bioscoop te stichten. De vraag is of dat zoo gemakkelijk zou gaan, want om een bioscoop te exploiteeren, zijn films noodig en de Bioscoopbond is een machtig lichaam. De heer Noordhoff, leider van de S.D.A.P.-fractie, noemde het dreigement van den Bioscoopbond vlakweg chantage. Om de tijdsomstandigheden zou hij voor het voorstel van B. en W. stem men. De heer Van der Wall, de belastingspe cialist in onzen raad, noemde de vermakelijk heidsbelasting, ook deze verhooging, een ver- terings-, een weeldebelasting en dus geen be drijfsbelasting. Hij legde de verantwoordelijk heid voor het op straat zetten van personeel bij eventueele sluiting van bioscopen geheel op de directies. Vele raadsleden kantten zich tegen de dreigende houding van den Bioscoopbond, maar de heer Bijvoet kon daar niet zoo veront waardigd over zijn. De gemeente immers heeft het recht de belasting te verhoogen, maar de directies hebben het recht de bioscopen te slui ten, zeide hij en hij voelde er meer voor de zaak nuchter te bekijken, zonder animositeit. Hij kwam tot de conclusie, dat deze kleine verhoo ging niet tot gevolg zal hebben, dat de kip met de gouden eieren wordt geslacht. Nog voordat wethouder Roodenburg het voorstel van B. er. W. begon te verdedigen, was het intusschen wel duidelijk geworden, dat er een overgroote meerderheid aan zijn zijde stond. Hij sprak krachtige taal. Voor dreigementen kan een wet houder niet wijken, zeide hij en hij raadde den Bioscoopbond aan eerst maar eens zijn leden van andere bovenmatige lasten te bevrijden. Welke die zijn, duidde de heer Roodenburg niet verder aan. Zooals reeds gemeld: het voorstel van B. en W. werd aangenomen en het conflict met de bioscoopdirecties is er dus. Naar wij vernemen zal de Bioscoopbond geen kamp ge ven, maar de sluiting der bioscopen zal pas in gaan als eventueel de Koninklijke goedkeuring op de verordening zal zijn verleend. Dat kan neg wel een maand of drie duren, en misschien nog langer, want de Bioscoopbond zal alles in het werk stellen om het besluit van den raad door een hoogere instantie ongedaan te doen maken. Door belanghebbenden werd ons ver zekerd, dat daar veel kans op is. Het is zeker te betreuren, dat het zoo geloo- pen is. Wat meer inschikkelijkheid had allicht tot het wegnemen van misverstanden aanlei ding kunnen geven. Laat ons hopen, dat daar alsnog gelegenheid voor komt. Met een conflict is noch de Haarlemsche burgerij, noch een bioscoopdirectie, noch de gemeentekas gebaat. En er worden meer vliegen met honig dan met azijn gevangen. Intusschen is het angstwekkend, dat onze wethouder van financiën genoopt is uit alle hoeken en gaten nog wat geld te peuteren, wat insluit, dat de kans op verlaging van lasten ge ring is. Het is een troostelooze ervaring, dat alle openbare lasten verzwaard worden, terwijl de economische toestand verslechtert. Wij zit ten met het hoofd tegen het plafond; wy kun nen niet verder en zeker is het, dat het zoo niet lang meer kan duren. Daar moet w'at an ders op worden gevonden. Men dekt geen te korten van honderdduizenden guldens met hier en daar posten van 25.000 te zoeken. Het raderwerk van onze nationale samenleving moet in zijn geheel worden nagezien en op nieuwe toestanden worden ingesteld. Er wordt gewacht, gewacht. Waarop? Op verbetering van den economischen toestand. Met klem mag worden gevraagd of dit angstig wachten ver antwoord is. Ingrijpende stappen om tot alge- heele verbetering te komen, kunnen niet door gemeentebesturen genomen worden, het is waar, rrtaar wel kan te bevoegder plaatse daarop worden aangedrongen. De discussies over het voorstel van B. en W. om vergunning te verleenen tot het exploitee ren van een Lunapark eindigden in een com promis. De vijandelijkheden tusschen voor- en tegenstanders werden voorloopig gestaakt naar aanleiding van een voorstel van den heer v. d. Wall, w'aarbij B. en W. werden uitgenoodigd zich in verbinding te stellen met de besturen van de omliggende gemeenten teneinde van hen de toezegging te krijgen, dat bij weigering van de vergunning door Haarlem, aan het Lunapark geen onderdak zou worden verleend in een naburige gemeente. B. en* W. namen dat voorstel over. De heer Visser zag in het Lunapark een economisch nadeel voor den Haarlemschen middenstand en had ook be zwaren van zedelijken aard. De heeren De Braai en Wolzak zagen er een verkapte weder invoering in van de afgeschafte kermis en ver klaarden zich, als anti-revolutionnairen, daar mordicus tegen. De heer Van Tetering, de man van het denkbeeld der Vertiercommissie, bleek verheugd te zijn over de mogelijkheid, dat er eens wat meer leven in Haarlem zou komen en hij was de eerste spreker, die er op wees, dat het Lunapark zijn tenten even over de Haarlem sche grenzen zou kunnen opslaan. Indien dit niet het geval zou zijn, dan zou hij tegen het voorstel stemmen. De heer Castricum kreeg het aan den stok met den heer Bijvoet toen hij sprak over verwildering, die de kermis brengt en daarbij, niet gelukkig, op de viering van Koninginnedag wees. De heer Bijvoet had ge lijk toen hij tegen deze uiting opkwam. De ker misvermakelijkheden, zooals wij die op 30 April en 31 Augustus in onze stad kennen, zijn, in tegenstelling met veel vroeger jaren, toen drankmisbruik de kermissen in een kwaad ge rucht stelde, onschuldig. Een vreugdevolle stemming, aldus de heer Bijvoet, mag men geen verwildering noemen. En die vreugdevolle stem ming moet men de bevolking gunnen. De be schuldiging, dat er volksverwildering op de nationale feestdagen plaats heeft, moet de heer Castricum bewijzen, zeide de heer Bijvoet. De heer Castricum w%rd niet voor die moeilijk heid geplaatst, want handig wist de voorzitter het kermisdebat af te snijden door met alge- meene stemmen het voorstel van den heer v. d. Wall te doen aanvaarden. Van de overige punten zij gememoreerd, dat een regeling werd getroffen met de voetbal vereniging „Edo", die er financieel niet mooi voorstaat. De heer Van Engelen stelde de on deugende vraag hoe die club er in was ge slaagd bij de gemeente een schuld te maken van ruim 1500 aan achterstallige vermake lijkheidsbelasting. Krijgt die vereeniging de bil jetten op crediet, vroeg hij. Het ware kregen wij niet te hooren, maar wethouder Rooden burg erkende namens B. en W. schuld. Ook aan den heer Castricum, die er op gewezen had, dat indertijd de gemeente een goede klant voor dit voetbalterrein, de club R. C. H., naar Heem stede had laten gaan, kreeg een rouwmoedig „peccavimus" te hooren. Bij het voorstel om een bedrag beschikbaar te stellen voor avond onderwijs aan schoolvrije jeugd, kwam de heer. Heustink op voor de belangen van het bijzon der onderwijs en kreeg bevredigende toezeg gingen. By de rondvraag deelde de heer Reinalda, op een vraag van den heer Van Tetering, mede, dat de Vleeschhal op de Groote Markt, een der mooiste bouwwerken van onze stad, in bouvalligen toestand verkeert en dat onder handelingen worden gevoerd om tot restauratie te kunnen overgaan. Verleden week heeft voor den waamemend- kantonrechter te Haarlem, Mr. Dr. P. A. Bij voet, terecht gestaan de directeur van een N.V. Aannemersbedrijf voor het leggen van kabels en buizen te Haarlem, omdat op het opslag terrein van de N.V. aan den Rijksweg Haarlem Amsterdam, onder Halfweg reclame voor het bedrijf was gemaakt. Dit is in strijd met een nieuwe provinciale verordening in Noord-Hol land, welke verbiedt reclame te maken aan den openbaren weg anders dan voor zaken, welke op het terrein zelf, waarop de reclame is gemaakt, worden vervaardigd. Daar op het terrein van de N.V. geen buizen of kabels worden vervaar digd, doch alleen opgeslagen of gerepareerd, is reclame maken voor het bedrijf op het terrein volgens de verordening verboden. De Ambtenaar van het O. M. hield zich dan ook strikt aan de letter van de verordening en eischte f 6.boete of 3 dagen hechtenis. Mr. Dr. Bijvoet heeft in deze principieele zaak schrifelijk vonnis gewezen en den direc teur veroordeeld zonder oplegging van straf. Op het Kennemerplein te IJmuiden waren eenige jongens aan het spelen bij het plantsoen. Toen het zoontje van den heer Vastenhout op een muurtje was geklommen werd hij er door 'n anderen jongen afgeduwd. De jongen bleef lig gen en klaagde over pijn in het been. Dr. v. Leeuwen constateerde een beenbreuk. De ploegcommandant der E. H. B. O., de heer A. P. Bakker heeft het, been voorloopig ge spalkt waarna de jongen door dr. v. Leeuwen in diens auto naar het R. K. St. Antonius- ziekenhuis te IJmuiden-Oost werd vervoerd. Een voorloopige berekening heeft aangetoond, dat de vervoeropbrengsten voor de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Mij. gedurende de afge- loopen Augustusmaand een totaal van f 364.610 hebben bedragen. Vergeleken met Augustus 1935 beteekent dit een verschil van ongeveer f 18.500, daar toen een totaal van f 383.124 werd geboekt. Dinsdagavond te zeven uur kwamen het Oranjecomité en het comité van de winkel week te Bennebroek in café „De Oude Geleerde Man" aldaar bijeen voor de opening van het Oranjefeest en de winkelweek. Na een korte inleiding van den voorzitter van het Oranjecomité, den heer J. van Lierop, sprak de heer F. Lommerse, voorzitter van de winkelweek, die op de eerste plaats den burge meester zeer erkentelijk was voor diens aan wezigheid en medeleven met den Bennebroek- schen Middenstand. Vervolgens bracht spr. dank aan het Oranjecomité, dat zoo welwillend was geweest, de organisatie van den étalagewed- strtjd in handen van de winkeliers te geven, die hier een dankbaar gebruik van gemaakt hebben en er tevens een winkelweek aan heb ben verbonden. Spr. hoopte dat hierdoor het koopen in eigen plaats zou bevorderd worden. Ook aan het adres van de jury voor den étalage wedstrijd richtte spr. een woord van dank voor haar werk. Dankbaar was hij ook voor de voor den étalagewedstrijd beschikbaar gestel den medailles door het gemeentebestuur, door den burgemeester, door het Oranjecomité, dooi den heer Bregmans en door de Middenstands- vereeniging „De Hanze". Hierna was het woord aan den burgemeester van Bennebroek, Baron van Hardenbroek, die zeer verheugd was dit feest te mogen openen, en de feestcommissie feliciteerde met de ge lukkige vaststelling van de data. Want, zoo zeide de burgemeester, het is nu niet alleen het Koninginnefeest, dat wij vieren, maar ook het feest van de Prinses. Onze gelukwenschen, aldus spr. gaan allereerst uit naar H. K. H. Prinses Juliana en haar aanstaanden Gemaal bij haar verloving en voorgenomen huwelijk, dat, naar wij hopen, tot rijken zegen moge zijn voor haai en voor ons volk. Onze gelukwenschen gaan ook uit naar onze Koningin, ging spr. voort. Moge het H. M. gegeven zijn nog veel geluk van haar eenigst kind en aanstaanden schoon zoon te beleven. Tenslotte gaan gelukwenschen uit naar ons zelf en het geheele Nederlandsche Hieronder publiceeren wij den stand van den wedstrijd om het hoofdklasse clubkampioen schap 1935-1936 der Haarlemsche Damclub. Deze luidt thans als volgt: 1. J. W. v. Dartelen (kamp.) 2. A. de Jong (2de prijs) 3. Ph. G. Amelung Jr. 4. P. G. van Engelen 5. P. J. van Dartelen 6. P. H. Meure 7. H. van Lunenburg Jr. 8. J. B. Sluiter Jr. 9. Joh. Fabel 10. H. Greeuw 11. J. van Looij 12. J. Poppen 13. M. van Leeuwen Dartelen—Joh. Fabel Jr., welke Maandag aa. zal worden gespeeld. 12 8 3 1 19 12 6 6 0 18 12 6 3 3 15 12 6 3 2 15 11 5 3 3 13 12 5 3 4 13 12 3 6 3 12 12 3 4 5 10 11 1 7 3 9 12 2 5 5 9 12 2 5 5 9 12 2 5 5 9 12 0 3 9 3 partij P. J. van Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een recordrit over 30 KM. voor den Truijensbeker. Jonker wist den snelsten tijd te maken, n.l. 54 min. 21 sec. 2. Phillippo 54.30. 3. Assendelft 55 min. 4. IJsland 55 2/5 sec. 5. De Nijs 55 min. 10 sec. 6. Gouweleeuw 55 min. 20 sec. 7. Kleef Sr. 5 min. 32 sec. 8. Van Roode 56 min. 15 sec. Zondag a.s. clubontmoeting te Amsterdam. De waterpolocompetitie van den kring Haar lem is dit jaar bijzonder spannend geweest. Fei telijk is hoewel de competitie geëindigd is, in twee klassen de strijd om de bovenste plaats nog onbeslist. In de derde klasse n.l. eindigden Zandvoort, dat in den loop van de competitie H.P.C. 7 vervmg en V.Z.V. 3 beide met vijftien punten uit tien gepeelde wedstrijden, terwijl in de adspiranten b.-klasse de zeventallen van H.P.C. en V.Z.V. gelijk eindigden. Het ziet er niet naar uit, dat beslissingswed strijd tussch°n genoemde ploegen alsnog plaats zullen hebben, zoodat wij thans de definitieve eindstanden van deze geslaagde competitie kunnen laten volgen: le klasse: gesp. gew. gel. verl. pnt. vr. teg. V.Z.V. 2 8 6 1 1 13 26— 9 Haarlem 3 8 6 0 2 12 26—19 H.P.C. 5 8 3 1 4 7 24—22 D.W.R. 3 8 3 0 5 6 17—21 H.V.G.B, 4 8 10 7 2 4—26 2e klasse. gesp. gew. gel. verl: pnt. vr. teg. Halfweg 1 8 6 2 0 14 18— 7 H.P.C. 6 8 3 2 3 8 12—12 H.V.G.B. 5 8 3 1 4 7 15—12 H.Z.V. 8 2 2 4 6 12—22 K.Z. 8 2 1 5 5 10—14 3e klasse: gesp. gew. gel. verl. pnt. vr. teg. Zandvoort 10 8 1 1 15 35— 7 V.Z.V. 3 10 7 1 2 15 28— 8 Velserend 10 4 2 4 10 21—24 Halfweg 2 10 2 5 3 9 2423 K.Z. 2 10 3 0 7 6 15—39 D.W.R. 4 10 0 3 7 3 9—31 Adsp. A: gesp. gew. gel. verl. pnt. vr. teg. H.P.C. a 6 6 0 0 12 28— 6 Haarlem 6 3 0 3 6 20—16 V.Z.V. a 6 2 1 3 5 19—14 H.V.G.B. a 6 0 1 5 0* 6—37 H.V.G.B. a 2 strafpunten. Adsp. B.: gesp. gew. gel. verl. pnt. vr. teg. H.P.C. b 6 4 1 1 9 22— 8 V.Z.V. b 6 4 1 1 9 20— 9 H.Z.V. 6 12 3 4 12—17 K.Z. 6 10 5 0* 8—28 In de B-klosse ontvingen voor de snelheids wedstrijden H. Medemblik en W. Beljaarts en voor de stijlwedstrijden P. Medemblik en J. Huyboom een medaille. Een sportliefhebber, welke onbekend wenshte te blijven, had voor het juniorenl-.d P. Medemblik nog een mooien beker met wapen van Haarlem beschikbaar ge steld, terwijl hetzelfde lid namens den contro leur J. v. d. Gevel nog een extra-medaille in entvangst mocht nemen. Bij de A-klassers werden zilveren takken uit gereikt aan A. Herben en C. v. Kampen als winnaars van de snelheids-wedstrijden, terwijl voor de stijlwedstrijden G. Ramaker en C. v. Kampen een mooie plaquette in ontvangst konden nemen. Voor het algeheel kampioenschap 1936 was een prachtige beker beschikbaar gesteld, welke kon worden uitgereikt aan den winnaar G. Ra maker onder hartelijk applaus der aanwezigen. K.Z. 8 strafpunten. Maandagavond had in gebouw „Olympia" uitreiking der prijzen plaats aan de winnaars der club-kampioenschappen, georganiseerd door de H.A.V. de Kampioen. Bovengenoemd schaakgezelschap houdt ter gelegenheid van zijn eerste lustrum op Zaterdag 12 Sept. a.s. van 1517 uur een receptie in café-rest. „Boekenrode" aan de Zandvoortsche- laan. In aansluiting op deze receptie vindt te 20.30 in hetzelfde café-rest. een Jubileumavond plaats, waar dr. Max Euwe zal spreken over zijn er varingen in Nottingham. In de kronieken van de Postduivenhouders- vereeniging „Spaarnevogels" werden bij de laatste wedvluchten de volgende successen ge noteerd: Wedvlucht Noyon: J. Staphorst 1, 2, 6, 9, 14; P. Heijmel 3, 13; J. H. Somers 4, 5, 7, 8, 10, 11; W. Bakker 12. Wedvlucht Roosendaal: H. Gras 1, 5, 15, 16, 20; J. Staphorst 2, 4, 8, 10, 11; O. de Waard 3. 9; J. H. Somers 6, 24; A. Visser 7, 21; D. van Wel 12, 22; J. Keijsper en Co. 13; N. Bakker 14, 17, 18, 19, 23. Wedvlucht Lier: J. Staphorst 1, 3, 7, 13, 15; C. de Waard 2, 4, 11, 14; W. Bakker 5; J. H. Somers 6; J. Keüsper 8, 10; H. Gras 9, 12. Wedvlucht Vilvoorden: J. Staphorst 1, C. de Waard 2, 11; H. Gras 3, 4, 6; W. Bakker 7, 8, 9, 10; J. Keijsper en Co. 5. volk, nu voor ons vorstenhuis weer een nieuw tijdperk van bloei zal beginnen. Spr. feliciteerde vervolgens de Bennebroek- sche winkeliers met de tweede winkelweek in één jaar tijds, prees hun durf en initiatief en hoopte dat hun pogingen succesvol mogen zijn. Een hartelijk applaus volgde op de rede van den burgemeester. Hierna werd een felicitatietelegram verzon den aan H. K. H. Prinses Juliana en haar aan staanden gemaal. Dit telegram werd ondertee kend door den burgemeester en den voorzitter van het Oranjecomité. Na deze officieele opening stapten de leden van beide commissies in gereedstaande auto's en voorafgegaan door het muziekkorps „Kunst na Arbeid" begon een muzikale rondgang door het dorp, welke meer dan een uur duurde. On- dertusschen stroomden veel menschen naar het feestterrein, waar allerlei kermisvermakelijkhe den waren. Woensdagmorgen werden de feestelijkheden ingezet met een muzikale reveille. Uit de Schoollaan trokken de schoolkinderen te negen uur in optocht, voorafgegaan door muziek, eerst naar het buiten van de Ambachts- vrouwe, Mevr. Willink, waar bij de gedenknaald het Wilhelmus werd gezongen en drie cheers ter eere van de Koningin werden gegeven. Langs de Bennebroekerlaan, Duinlaan trok de feeststoet naar den Rijksstraatweg waar bü het huis van den burgemeester twee nationale liederen werden gezongen. Te ongeveer tien uur kwam de stoet aan het feestterrein voor het houden van de kinder spelen. Een goede organisatie zorgde voor een vlot verloop. De kinderen werden onthaald op poffertjes en een gratis toe-rtje in den draai molen. Aan het ringrijden voor paren met aange spannen tweewielige rijtuigen, dat 's middags om half drie begon, namen zeventien paren deel. Ook van de zijde van het publiek was hiervoor groote belangstelling. De prijswinnaars zoowel groot als klein trok ken tegen vijf uur naar het café „De Oude Geleerde Man" om uit de hand van den burge meester een prijs in ontvangst te nemen. Vooraleer de burgemeester tot de prijsuitrei king overging sprak hy woorden van dank tot de feestcommissie voor de goede organisatie van dezen feestdag, die zoo buitengewoon vlot was verloopen. Het uitreiken der pryzen aan de schoolkin deren nam nog al eenigen ttjd in beslag wegens de groote collectie, die hiervoor beschikbaar was gesteld. Bij het ringryden op de fiets voor meisjes boven de veertien jaar behaalde: mej. L. Hoogervorst den eersten prys, mej. M. Bak ker den tweeden en mej. M. v. d. Linden den derden prijs. Ringryden voor paren: eerste prijs mej. M. Lommerse; tweede prijs mej. P. van Schie; derde pry's mej. H. Bouwmeester; vierde prys mej. Mesman; vijfde prijs mej. Wennekers. Al de pryzen bestonden uit luxe- voorwerpen. Om acht uur 's avonds volgde taptoe. Een groote menigte menschen maakte op de vroo- lijke tonen der muziek een rondgang door het dorp. Tot 's avonds laat werd op het feest terrein vroolyk feestgevierd. Ook van buiten de gemeente was veel publiek gekomen. Dank zy de goede organisatie door het Oranjecomité en de medewerking van de inwoners is dit Oranjefeest in alle opzichten uitstekend ge slaagd. Het Comité voor de Bennebroeksche winkel week verzocht ons nog mede te deelen, dat de winkels lederen avond tot en met Zaterdag tot tien uur geopend mogen zyn. De jury voor den étalagewedstrijd heeft reeds een beslissende uitspraak gedaan en den eersten prys toegekend aan den heer Nassaa, den twee den prijs aan Nic. Hulsbosch en den derden prys aan den heer Bouwmeester. Toegelaten tot de Rykstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse: M. van Aken, Lisse; C. Th. van den Bos, Heemstede; J. J. G. van Eeden, Noordwijk; J. Eggink, Voor schoten; C. J. M. Goemans, Hillegom; P. L. Krouwel, Sassenheim; H. Liefferink. Noord - wyk; B. F. L. M. de Meulder, Lisse; G. R. Tromp, Lisse; W. F. de Vink, Lisse; Th. G. J. J. van der Voort, Sassenheim en R. J. van Zonneveld, Sassenheim. In de week van 30 Augustus tot en met 5 September zijn te Zandvoort 2 gevallen van roodvonk, te Haarlem, te Haarlemmermeer en Lisse 1 geval van roodvonk geconstateerd. Te Haarlem is tevens 1 geval van Poliomyelitis anterior acuta en te Hillegom 1 geval van Pa- ratyphus (typheuze vorm) geconstateerd. Dinsdagavond zou uit de werkhaven der Amsterd. Ballast Mij. te IJmuiden de sleep ge laden zandbakken vertrekken. Een der zand bakken kwam in aanraking met een sleep leegs bakken en is daardoor gekanteld en gezonken. Met behulp van een bok tracht men den zand bak te lichten. Progr. I Hilversum II (Huizen) Progr. II Hilversum I Progr. III. 6.35 Brussel Fr., 7.20 Brussel VI., 7.50 Diversen, 8.30 Brussel Fr., 9.05 Rome, 11.05 Berlijn. Progr. TV. 6.50, 7.50, 8.20, 10.00 Droitwich, 10.40, 10.50 Londen Reg. Progr. V. 8.007.00 n.m. Diversen. 7.00 n.m. Eigen Gramofoonplaten: Cabaret en film. 1. The lonesome Road, Boswell Sisters 2. Tiger Rag, Mills Brothers 3. Dinah, Boswell Sisters 4. Lolita, tenor 5. On treasure Island, Bing Crosby 6. I'm falling in love with someone, James Melton 7. Going home, Boswell Sisters 8. Eind Lied aus meiner Heimat, Richard Tauber 9. Ich sing mein Lied, Jan Kiepura 10. Some of these days, Mills Brothers 11. Erst eine Walzernacht, Martha Eggerth 12. Take me back my boots en saddle, Bing Crosby 13. Alexander Ragtine band, Boswell Sisters 14. Ich bin heut' so froh, Martha Eggerth 15. Tu, ca nun chiagne, tenor met orkest 16. Es war einmal ein Baby, Richard Tauber 17. Ah. sweet mystery of live, James Melton 8.0012.00 n.m. Diversen. Progr. I Hilversum II (Huizen) Progr. II Hilversum I Progr. III. 8.00, 8.20, 8.30 Keulen, 8.45 Diver- sen, 10.50 Deutschlandsender, 11.20, ll.'50, 12.05, 12.35 Parijs Radio, 1.05, 1.20 Brussel VI., 1.30 Keulen, 2.20, 3.05, 3.50 Londen Reg., 4.20 Parys Radio, 5.20 Brussel Frans, 5.50 Parys Radio, 6.20, 6.45 Brussel VI., 6.50 Brussel Fr., 7.20 Keulen, 8.00 Diversen, 8.20, 9.30 Droitwich, 9.50 Londen Reg., 10.40, 10.50 Brussel Fr. Progr. IV. 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 Brus sel VI., 10.35, 10.50, 11.05 Londen Reg., 11.20, 11.50,'12.50, 1.35, 2.20, 3.20, 4.20, 5.05 Droitwich, 6.20 Diversen, 6.50, 7.20, 7.35 Driotwich, 8.20 Londen Reg., 9.35 Diversen, 10.50 Londen Reg. Progr. V. 8.00 v.m.—7.00 n.m. Diversen. 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Operette. 1. Zigeunerbaron, Solisten, koor en orkest 2. Vogelhandier, sopraan, tenor en orkest 3. Grafin Maritza, Odeon orkest 4. Ein Walzertraum, Odeon orkest 5. Graf. van Luxemburg, Strykorkest, solis ten en koor 7. Dreimaderlhaus, Paul Godwin en orkest 8.00 n.m.12.00 n.m. Diversen. IJMUIDEN, 10 Sept. Rijksvischafslag. Tarbot 6598 cent per kg. Griet 20.0035 per 50 kg. Tong 1.101.50 per kg. Groote Schol 40.00, mid del Schol 32.00. Zetschol 27.0028, kleine Schol 6.7030, Bot 23.0024. Schar 4.2010 per 50 kg. Roe 18.5026 per 20 stuks. Pieterman en Poon. 4.907, middel Schelvlsch 35.00, kl. midd. Schel- visch 18.0025. kleine Schelvlsch 5.6016 per 50 kg. Kabeljauw per 125 kg. 35.0076. Gullen 4.2018.50 per 50 kg. Leng 11.30 per stuk. Heilbot 6884 cent per kg. Wyting 2 406.50 per 50 kg. Koolvlsch 0.301.05 per stuk. Makreel 5.258 per 50 kg. Versche Haring 2.403.20 per kist. van de Dinsdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Petten 700 manden 3770.Limburgia 400 manden 2250.Vios V 300 manden 1730.Nep- tunis 305 manden 2190.Zwarte Zee 345 man den 2800R. O. 53 Dirkje 800 manden 2370. Mary IJm. 189 470 manden 2490,— Catharina Duyvis 2435 manden 2640.Beatrice 95 manden 1590.Bruinvisch 65 manden 1760.Flamingo 45 manden 1500. LOGGERS K.W. 52 320.—, K.W. 35 560.—. K.W. 89 320— WATERSTANDEN IJMUTDEN, Vrydag 11 September 1936. Vloed! 1.00 v.m. en 1.11 n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10