De verwoede strijd om het bezit van het Alcazar Zaterdag nationale Gedenkdag 1 Zeven jaar achter slot I De Prinses dankt Meisje aangerand Het nieuws van heden DE BEZETTING GEVLUCHT IN DE „CAPUCHINOS Gaat Baldwin aftreden? Japansch protest HERNIEUWDE BOTSINGEN IN PALESTINA DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per jweek 25 cent; per kwartaal f3.25; per i post per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20144 Uitgeweken Spaansche regeerings- troepen keeren uit Frank rijk naar Barcelona terug De mislukte aanval op Majorca Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Wat vluchtelingen verhalen Vreeselijk avontuur van den Bisschop van Cordova Besluit van het Kabinet De „News Chronicle" kondigt een wijziging in het kabinet aan In verband met het ernstige inci dent te Pakhoi Lloyd George heelt te München bij het oorlogsgedenkteeken een krans gelegd Plezierboot in hevigen mist aangevaren De 150 passagiers en de beman ning konden gered worden Dronkemansdaad Hevige gevechten in het Noorden van het land '2 1 In de haven van Barcelona zijn op twee schepen een aantal nationalistisch gezinde burgers als gijzelaars gevangen gezet Telegram aan de ingezetenen van Ned.-Indië Onverlaat ging haar met een mes te lijf en sloeg op de vlucht DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN ZIJ1 Van Zeeland spreekt voor de radio Een toelichting op zijn Kamer- rede Wegens het uitlokken van brand stichting De muiterij in Portugal Koning Edward bij een oorspecialist Rede van Hitier te Neurenberg NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingei mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De haven van Alicante, in welke plaats in verhand met den bloedigen strijd in Spanje vele gezanten, die Madrid hebben verlaten, zich hebben gevestigd tf MADRID, 10 Sept. (Reuter) Per radio wordt medegedeeld, dat de opstandelingen het Alcazar hebben verlaten en in groepen zijn ge vlucht naar de in de nabijheid ge legen gebouwen, welke bekend zijn als de „Capuchinos". De Mundo Oberero meldt, dat een bijzonde re afgezant der regeeringstroepen naar de op standige officieren, die zich in het Alcazar be vonden, commandant Rojo, was belast om te onderhandelen over de overgave. De opstandelingen, welke gewaarschuwd wa ren, dat een onderhandelaar zou worden gezon den, staakten het vuur. Rojo kwam bij het Alcazar aan, waar hij in de ondergrondsche gewelven werd toegelaten. Hij moest evenwel toestaan, dat hij geblind doekt werd. Een half uur later keerde Rajo uit het Alca zar terug. Na de mededeeling, dat de opstandelingen weigerden zich over te geven en hun besluit handhaafden de vrouwen en kinderen in het Alcazar te zullen houden, werd het bombarde ment hervat. Woensdagavond om tien uur deelde men mede, dat groote vlammen uit het Alcazar sloegen. De artillerie der regeering vuurde onophoudelijk op deze vesting en werd daarbij geholpen door zoeklichten. Het scheen juist te zijn, dat eenige opstan delingen door onderaardsche gangen uit het Alcazar waren gevlucht. Er werden daarop maatregelen genomen om iedere vlucht onmo gelijk te maken. Verscheidene manschappen der stormgarde waren ter versterking uit Madrid aange komen en alle wegen naar Toledo werden scherp bewaakt. Drie vliegtuigen der opstandelingen hebben boven Toledo gevlogen. Zij hebben drie bommen uitgeworpen, maar moesten vluchten voor het vuur der regeeringstroepen. Naar het „Diario de Lisboa" meldt, zouden de opstandelingen Arenas de San Pedro hebben bezet. Deze plaats ligt op ongeveer 100 K.M. ten Noord-Westen van Toledo. Door het artil lerievuur der opstandelingen werd Arenas de San Pedro grootendeels in puin gelegd. 250 man regeeringstroepen werden bij de gevechten ge dood en verscheidene gewond. Volgens persberichten zijn afdeelingen Spaansche regeeringstroepen, die gewapend de Fransche grens bij Irun overvluchtten, per spoor van Hendaye naar Catalonie vervoerd. Op het laatste oogenblik kwamen 1200 verdedigers van Irun met de vluchtende vrouwen en kinderen mee de grens over. De wapenen, welke zij bij zich hadden, moesten zij aan de Fransche douane afgeven, die 400 geweren, 400 revolvers, enkele honderden handgranaten, een mitrailleur en munitie in beslag nam. Deze wapenen bevinden zich nog in het douanekantoor van Hendaye. Naar uit bevoegde bron vernomen wordt, zijn de opstandelingen bij den jongsten aanval van het Catalaansche expeditiecorps op het garni zoen der opstandelingen op Majorca in hun verbet gesteund, door nieuwe vliegtuigen, die, VERWACHTING: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuidelijken wind, licht tot j| half bewolkt, droog weer, iets warmer. s H Hoogste barometerstand: Ij 768.0 te Karlstadt. 17 Laagste barometerstand: 77 743.8 te Vestmanoer. Zon op v.m. 6.27 onder n.m. 7.26. Licht op n.m. 7.58. Maan op n.m. onder n.m. 4.57. 77 Nieuwe Maan 15 Sept. 7.01 n.m. door een „geheimzinnig schip" waren aange voerd. Volgens berichten uit dezelfde bron, zou den de vliegtuigen eenige dagen van tevoren aan land gebracht zijn, tegelijk met luchtaf weergeschut en een aanzienlijke hoeveelheid ander oorlogsmateriaal. De betreffende vlieg tuigen zouden een regeeringsvliegtuig hebben neergeschoten en de schepen der regeering, die gezonden waren om de landing der Cata laansche milities te dekken, tot den aftocht hebben gedwongen. De radioclub te Teneriffe heeft medegedeeld, dat een Noorsch stoomschip bij Cadiz door re geeringstroepen werd beschoten en averij heeft opgeloopen. In een telegram deelt generaal Franco mede, dat' de Sierra Credos zich in handen der op standelingen bevindt en dat de weg naar Ma drid thans open ligt. Kolonel Aranda meldt uit Oviedo, dat hij met succes eenige aanvallen van regeerings troepen heeft afgeslagen. De generaals Franco en Mola hebben, een- langdurig onderhoud ge had. 1500 man militie en 1000 man van de Guardia Civile zijn uit Barcelona te Madrid aangeko men. Zij zijn ter beschikking gesteld van den minister van oorlog. Het ministerie van oorlog heeft voor de radio het volgende medegedeeld: De artillerie en de luchtmacht der regeering gaan door met het bombardeeren der opstandelingen te Oviedo. Aan het front van Estremadura hebben de re geeringstroepen de opstandelingen gedwongen zich op Merida terug te trekken. De luchtmacht en de artillerie der regeering hebben de stad Talavera del Tajo gebombar deerd. De speciale correspondent van Havas meldt omtrent den toestand te Gyon, dat daar vol gens mededeelingen van te Saint Jean de Luz aangekomen vluchtelingen rust heerscht. De regeeringsaanhangers zijn meester van den toestand, doch er komt steeds grooter ge brek aan levensmiddelen, evenals te Bilbao en San Sebastian. Een der vluchtelingen bevestigde, dat on- eenigheid heerscht tusschen de Baskische nationalisten en bepaalde extremistische elementen. Van deze laatsten zijn er voor een paar dagen vier door de Baskische na tionalisten gedood. Het ministerie van Oorlog te Madrid heeft medegedeeld, dat zich in Estremadura scher mutselingen hebben voorgedaan tusschen boe ren en opstandelingen, hetgeen zou w'ijzen op de ontevredenheid, welke in dit gebied heerscht in verband met de terreur. In een communiqué van Sandino wordt me degedeeld, dat colonnes onder Villalba des avonds nog steeds Huesca belegerd hielden. De artillerie is de Ebro overgestoken. Een esca- aron cavalerie der opstandelingen werd ge vangen genomen. De internationale journalistenbond, die het bericht ontving, dat de Fransche verslaggever i Pakhoi gaat. Brut te Sevilla werd gevangen genomen, en dat diens veiligheid bedreigd werd, heeft on middellijk een telegram gezonden aan gene raal Franco, waarin dezen verzocht wordt op dracht te geven, dat Brut in vrijheid wordt ge steld en dat diens leven gered wordt. Een medewerker te Sevilla zendt ons de vol gende bijzonderheden over het vreeselijke avon tuur dat de Bisschop van Cordova beleefd heeft De 74-jarige Bisschop van Cordova, Mgr. Adolphe PerezMunoz was gewoon om ieder jaar in de ouderlijke woning in het dorpje Soto de Campoe enkele dagen bij zijn familie door te brengen. Op 6 Juli werd hij hier door den militairen opstand overvallen en weldra lieten de Marxisten in het anders zoo vreed zame dorpje hun tyrannie voelen. Ondanks zijn hoogen leeftijd, zijn groote goedheid en verhe ven waardigheid kon de kerkvorst in de oogen der socialisten geen genade vinden. Het huis waar Mgr. PerezMunoz verbleef, werd heele- maal doorzocht, ómdat men meende dat de bis schop millioenen bij zich zou hebben. Meubels werden stuk gesneden, familie-portretten ver nield, Bisschopsring en kruis werden hem afgenomen onder de ruwe bemerking: „Waar voor dient zoo iets?" Vanaf dat oogenblik was Mgr. PerezMunoz hun gevangene. Hij werd streng bewaakt, teneinde te verhinderen, dat hij de vlucht zou nemen. Op 20 Augustus deel de men den Bisschop 's avonds mede, dat het Volksfront van Reinosa hem ter dood veroor deeld had en dat hij naar de scheepswerf van die stad gebracht zou worden, waar hij on middellijk terechtgesteld zou worden, zoodra de Nationalisten een aanval op de stad zouden doen. Maar goede vrienden verkleedden den Bisschop als boer, en steunend op een knuppel verliet de bisschop 's avonds het huls en slaag de er in om ongemerkt het naburige dorp te bereiken, waar weer andere vrienden op hem wachtten. Langs binnenwegen bracht men den Bisschop naar het gebergte; de nacht was stikdonker en verschillende malen struikelde de grijsaard, zoo dat hij op deri grond viel. Toen de dag aan brak, waande men zich reeds in veiligheid, toen plotseling een troep communisten in de verte opdook. Er bleef nog juist tijd genoeg over om zich in een droge greppel te werpen en met takkenbossen en bladeren toe te dekken. Het gevaar was weer voorbij. Toen werd de tocht weer voortgezet," maar de bisschop was uitge put. Een jonge boer verscheen toen als redder in den nood en verleende den bisschop enkele uren onderdak en een eenvoudigen maaltijd, zoodat zijn krachten zich spoedig herstelden. Eerst na den middag bereikte men Trasomera, maar ook daar zakte de bisschop van uitput ting weer in elkaar. Twee van zijn begeleiders liepen vooruit om de autoriteiten in Barruela te waarschuwen, dat de Bisschop in de buurt was en dringend hulp noodig had. Men droeg den bisschop op een brancard naar de pastorie en nadat Monseigneur weer op krachten ge komen was, kon de reis naar Valencia worden voortgezet. Daar heeft de kerkvorst thans bij zijn ambtgenoot rust en verkwikking gevonden In verband met de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld heeft het Kabi net besloten dat a.s. Zaterdag de Departementen van Algemeen Be stuur en de andere Rijksbureaux in het land gesloten zullen zijn. Teneinde dien dag op zoo alge meen mogelijke wijze te doen wor den tot een dag van nationaal ge denken, drukt de Minister-President namens den Raad van Ministers de hoop uit, dat andere autoriteiten en particuliere instellingen op gelijke wijze als het Rijk de gelegenheid zul len willen openen tot algemeene deelneming aan de uitingen van blijd schap en dankbaarheid, die in het gansche volk tot uitdrukking zijn gekomen. LONDEN, 10 Sept. (Reuter.) Volgens de News Chronicle zal sir Samuel Hoare Neville Chamberlain als minister van Financiën vervangen, in geval Baldwin zou aftreden, zooals reeds eenige malen bij geruchte ver luidde. Winston Churchill zou volgens het blad in dat geval eerste lord der admiraliteit worden. Naar men meent te weten, zal Neville Cham berlain tijdens de afwezigheid van Baldwin het minister-presidentschap waarnemen. TOKIO, 10 Sept. In verband met het ern stige incident te Pakhoi op het oogenblik, dat de onderhandelingen tusschen China en Japan geopend zouden worden over de regeling van het incident te Tsjengtoe, heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken den Japanschen am bassadeur in China telegrafisch opdracht ge zonden snel naar Nanking te gaan en te Pro" testeeren tegen de incidenten van Fakhoi en Tsjengtoe en te verlangen, dat de anti-Japan- sche agitatie in China wordt onderdrukt. Twee leden van het Japansche consulaat te Kanton zijn aan boord van den Japanschen kanonneerboot Saga op weg naar Pakhoi om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar het incident. De admiraliteit deelde heden mede, dat het dertiende flotille torpedojagers eveneens naai BOSTON, 10 Sept. (Reuter). De plezierboot Romance is op vijf mijlen buitengaats gezon ken na een botsing met het vrachtschip New- York. De Romance had 150 passagiers en een uit 55 koppen bestaande bemanning aan boord. Drie schepen zijn ter assistentie uitgevaren. Een dezer schepen heeft draadloos bericht, dat de New-York alle opvarenden van de Ro mance aan boord heeft genomen. De New-York stoomt op eigen kracht naar Boston. Draadloos werd om tien ambulance-auto's verzocht, zoodat men veronderstelt, dat een groot aantal personen gewond is. Het gezonken schip levert gevaar op voor de scheepvaart. De botsing had tijdens een hevigen mist plaats. Nader wordt vernomen: Het vrachtschip New-York is in de haven van Boston aangekomen. Men bevestigt officieel, dat alle passagiers en leden der bemanning van de Romance gered werden. Eenigen hunner werden gewond, doch van geen hunner is de toestand ernstig. BRUSSEL, 10 Sept. (Reuter.) Een indivi du, dat naar het scheen beschonken was, heeft burgemeester Max, toen deze de openlucht- markt, die de zakenlieden in het centrum der stad hebben georganiseerd, bezocht, een vuist slag willen toedienen. De man werd echter on middellijk gearresteerd, zonder dat hij den Brusselschen burgemeester had kunnen tref fen. JERUZALEM, 10 Sept. (D. N. B.) Sinds Dins dag is een grooter tegenstelling tusschen de Arabische opstandelingen en de Britsche troe pen merkbaar. Des middags is het in het Noor den van Palestina tot hevige gevechten ge komen. In een gevecht bij Acco werd een uit 50 man bestaande troep Arabische opstandelingen door Britsche troepen bedwongen. De Arabieren heb ben 23 dooden achter gelaten. De Britsche troe pen ontvingen steun van de luchtmacht. Bij de botsingen, die zooals reeds gemeld gis termiddag hebben plaats gehad, zijn nog meer slachtoffers gevallen, dan aanvankelijk was op gegeven. Naar thans vernomen wordt, zijn bo vendien nog een politiebeambte, alsmede een korporaal van een Britsch regiment gedood, en drie soldaten gewond. Van de Arabieren werd een tiental gewond. BATAVIA, 10 Sept. (Aneta). De Gou verneur-Generaal ontving het volgende telegram uit Den Haag: „Betuig U en ingezetenen Ned.-Indië, me de namens Prins Bernhard, oprechten dank voor zeer gewaartteerde gelukwen- schen Juliana." Woensdagavond om elf uur hééft te 's Her togenbosch een aanranding plaats gehad. De negentienjarige mej. A. de Goey, wonende te Ammerzoden, keerde per fiets van Den Bosch naar huis terug, toen zij, even buiten Eten Bosch, werd aangehouden door een onbeken den man. Onder den uitroep: „Ik snij je den nek af," ging deze haar met een mes te lijf en bracht haar een wonde onder den rechter - oksel toe. Daar er voorbijgangers an kwamen en het meisje hevig gilde, sloeg de man on de vlucht. Voorbijgangers hebben daarop de politie en een dokter gewaarschuwd. Nadat het meisje door dr. Ete Ridder uit Hedel ter plaatse was verbonden, werd zij per auto naar haar woning vervoerd. Ete verwonding is van tamelijk ernstjgen aard. Van den dader geen spoor. ZATERDAG A.S. NATIONALE GEDENKDAG. Een verwoede strijd wordt gevoerd om het be zit van het Alcazar; gevluchte Spaansche re geeringstroepen keeren uit Frankrijk naar Barcelona terug. Hernieuwde ernstige botsingen in Palestina tus schen Britsche soldaten en Arabieren. Japan heeft te Nanking scherp geprotesteerd naar aanleiding van het incident te Pakhoi. Opnieuw gaan in Engeland geruchten, dat Baldwin mogelijk zal aftreden. Danktelegram van Prinses Juliana aan de inge zetenen van Ned. Indië. Hotelhouder wegens het uitlokken van brand stichting te Megen in hooger beroep eveneens tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Meisje aangerand te 's-Hertogenbosch. BRUSSEL, 10 Sept. (Reuter) In zijn gister avond gehouden radio-rede heeft minister president Van Zeeland de waarschuwing, die hij des middags voor de parlementaire com missie had gericht, nader toegelicht. Op het gebied der buitenlandsche politiek verklaarde de premier o.a.: Wij willen geen enkele diplo matie, geen enkele groep en geen enkele rich ting, welke ook, in de kaart spelen. De be langen, die de regeering te behartigen heeft, zijn die der Belgen, wij zullen nooit toelaten, dat deze belangen dienstbaar gemaakt worden aan een of andere buitenlandsche diplomatieke combinatie. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft ar rest gewezen in de strafzaak tegen den hotel houder J. Fr. D. te Veghel, thans gedetineerd, die door de rechtbank te Den Bosch is 'veroor deeld tot zeven jaren gevangenisstraf, omdat hjj in het voorjaar van 1933 te Megen heeft uitge lokt, dat Piet en Gerrit de B., in den nacht van 7 op 8 Juni opzettelijk brand hebben gesticht in de woning met bakkerij en schuren van genoem den B., waardoor deze gebouwen geheel zijn af gebrand en levensgevaar te duchten is geweest voor den knecht G. v. d. Broek en de dienstbode M. van der Rijdt. Het Hof heeft'het vonnis van de rechtbank vernietigd en opnieuw rechtdoende B. veroor deeld tot een gevangenisstraf van zeven jaren met aftrek van het geheele voorarrest. LISSABON, 10 Sept. Na een ministerraad heeft de regeering een officieele mededeeling verstrekt aan de pers, waarin wordt gezegd, dat de ministerraad zich bezig had gehouden met den toestand, welke is geschapen na de muiterij op de oorlogsbodems „Alfonso Albu querque" en „Dao" en besloot: le. De bemanning van dëze eenheden te ontslaan. 2e. De onder-officieren en officieren eveneens te ontslaan. 3e. De commandanten van deze oorlogsbo dems met verlof te zenden, daar zij verant woordelijk zijn voor de discipline aan boord. De gevangenen zullen' onmiddellijk naar de strafkoloniën worden gedeporteerd, waar het vonnis tegen hen zal worden geveld. WEENEN, 10 Sept. (Reuter). Koning Edward heeft vandaag opnieuw een bezoek gebracht aan den oorspecialist Neumann. Er zou een Röntgenfotografie van het oor van den koning zijn genomen, en Neumann zou een eenvoudige behandeling hebben aangeraden. NEURENBERG, 9 Sept. (D. N.B.) Heden avond heeft de Fuehrer een cultuur-politieke rede gehouden, waarin hij o. a. zeide, dat men er niet aan kan twijfelen, dat men op net oogenblik in het midden van een van de groot ste conflicten leeft, welke ooit de menschheid hebben geteisterd. Het internationale van het conflict ligt in het internationale van de oorzaken. Aan de hand van de geschiedenis bewees de Fuehrer, dat de politieke leiders zelden den waren zin der dingen begrepen. Hij schilderde verder den weg van den mensch van individu via familie tot staat en wees erop, dat voor het bestaan van den staat de autoriteit van den staat noodzakelijk is. de geestelijke grondslag voor de anarchie is de democratie. Ra te hebben uitgeweid over het tyranni- seerende karakter van het jodendom sprak Hitler nog over de cultureele zending van hei nationaal -socia lisme. Stand op Donderdag 1 uur n.m. .Vorige stand: 764.6 764.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1