STADSNIEUWS DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tot den len der volgende maand gratis Haarlem, 10 Sept. DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 AGENDA ST. JOSEPHSGEZELLEN HAARLEM I Mgr. Stam spreekt over zijn Missiegebied DE AFSCHAFFING VAN DEN HUURTOESLAG De makelaars vreezen schade 2e Demonstratieve Jongeren bijeenkomst MIDDELB. TECHN. SCHOOL TE HAARLEM Uitslag herexamens De Nieuwe Haarlemsche Courant verschijnt met ochtend- en avond-editie Aan de Administratie van De Nieuwe Haarlemsche Courant Haarlem VROUW AANGEVALLEN Weer liefde of anders de meubel tjes terug! 9 maanden UITVAART EN BEGRAFENIS A. J. VAN SAMBEEK Veel belangstelling uit den K.J.C.-kring Muziekver. „Sint Cecilia" 1 Kamer van Koophandel DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA Telegram aan de Koningin en Prinses Juliana T elegram Herdacht door de rechtbank Monument op het Nagt- zaamplein Dansinstituut A. Kwekkeboom Koninklijke belangstelling voor „J. J. Cremer" „Ich habe in Wien einen Walzer getanzt" ONGEVALLEN- EN ZIEKTE VERZEKERING L.T.B. Goede resultaten - Premie verlaging WAARBORGSOMMEN VER DUISTERD De geheimzinnige vertrouwens man Ernstig feit Bioscopen 11 September Bioscopen Kruisvaart Meisje aangereden. Oranje-trein uit Haarlem naar Den Haag BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Gisterenavond werd in de St. Josephsgezel lenvereeniging Haarlem I de eerste verplichte bijeenkomst van het nieuwe seizoen gehouden. Deze bijeenkomst mag wei als een zeer voor name beschouwd worden, n.l. door het bezoek van Z. H. Exc. Mgr. Stam, bisschop van Kisu- mu, die een inleiding zou houden over zijn missiegebied. Toen omstreeks half negen Mgr. Stam, vergezeld van praeses kapelaan v. d. Hoeven, de groote zaal binnentrad, werd de bisschop met een hartelijk applaus begroet, w'aama allen het vlaggelie< zongen. De praeses sprak een woord van welkom en noemde het een voorrecht den hoogen Gast temidden van ruim honderd gezellen aanwezig te mogen zien, waarna het woord was aan Mgr. Stam. Mgr. begon met zijn dank uit te spreken voor de uitnoodlging aan Hem gedaan om op dezen avond- eens iets te vertellen over Zijn missiegebied, waar Hij bijna 35 jaar werkzaam is en waar Hij met Gods hulp zoo vele zielen voor Christus heeft weten te winnen. Toen Mgr. ongeveer 35 jaar geleden Zijn vaderland ver liet om Zijn zegenrijken arbeid temidden van de zwarten te beginnen, werd Hij voor vele bijna onoverkomelijke moeilijkheden geplaatst. In den eersten tijd moest Hij met een achttal an dere missionarissen Verken temidden van een bevolking, waaronder een slaapziekte-epidemie was uitgebroken. De vervoermiddelen Varen destijds zeer primitief en velen moesten dan ook zon der geestelijken bijstand de eeuwigheid binnen gaan. Door onvermoeid werken en door een rotsvast Godsvertrouwen is het den missionaris sen echter mogen gelukken in deze streek, waar het heidendom welig tierde, het H. Evangelie te verkondigen. Tal van kapellen werden ge bouwd, duizenden zwarten werden gedoopt, welke anders voor de eeuwigheid verloren wa ren geweest'. Wil men echter met dezelfde vor deringen het rijk van Christus uitbreiden, dan moeten daarvoor groote financieele offers ge bracht Worden. Dit nu is de taak der katholie ken in het vaderland. Zij moeten de munitie leveren om den missionaris in de gelegenheid te stellen, den strijd tegen den duivel met suc ces aan te binden. Mgr. deed een beroep op aller welaadigheid en beval het koopen van de in omloop zijnde loten voor zijn missiegebied sterk aan. Een iuid applaus volgde op deze leerzame en interessante uiteenzetting. Praeses A. v. d. Hoeven sloot de verplichte bijeenkomst met een woord van dank en sprak o.m. den wensch uit, dat God dezen grooten Apostel de kracht en gezondheid moge geven, om Zijn zegenrijk werk in den vreemde met onvermoeiden ijver te kunnen voortzetten. afspelen, doen ook de katholieken in Holland zien, dat zij een aaneengesloten front moeten maken tegen het Communisme. Ook in Hol land worden de katholieken bijna eiken dag ir hun heiligste beginselen aangetast. De paar- aenstalbrochure van de N. S. E., de van die zijde telkens terugkeerende ophitsing tegen Mgr. Lemmens, Mgr. Dr. Poels e.a. toonen ons voldoende wat ons te wachten zou staan als de N. S. B. hier de lakens uit ging deelen. Maar zooals het kath. volk in 1918 zich vast aaneengesloten om den troon van H. M. do Koningin heeft geschaard, zoo zal het dit ook in de toekomst doen onder het aloude devies '„Voor God en Kerk, Vorstin en Land". Katholieke Jongeren, 30 Sept. krijgt ge op nieuw gelegenheid om te demonstreeren voor onze katholieke beginselen. Laat u niet over treffen. De Vereeniging van Makelaars in Haarlem en Omstreken, afdeeling van den Ned. Bond van Makelaars, heeft in een gemotiveerd re quest aan den Minister v. Sociale Zaken haar bezwaren uiteengezet tegen de afschaffing van den zcogenaamden „huurbijslag". Zij vreezen daarvan ernstige nadeelen voor de makelaars, die ten nauwste afhangen van de belangen der hulseigenaars. Deze zullen hun perceelen on mogelijk nog langer rendabel kunnen expioi- teeren, omdat de bewoners die werkloozen- steun genieten, den huur niet meer zullen kunnen betalen waarvan het gevolg zal zijn dat de huren omlaag zullen moeten en de huiseigenaren de drukkende lasten op hun per ceelen niet meer zullen kunnen voldoen. In de laatste jaren zijn de huren reeds met 30 a 40 procent verminderd, terwijl in deze periode de belastingen, hypotheekrenten, e.d. niet noe menswaard zijn gedaald. Talrijke executies zul len, naar het oordeel der makelaars, daarvan het gevolg zijn. De handel in onroerende goe deren zal daardoor verslechterd worden. In dien de huurprijzen moeten worden vermin derd. dan kan dat alleen wanneer eerst de vaste lasten voldoende zullen zijn gedaald. De vereeniging vraagt de voorgenomen maatrege len niet door te voeren. Na de uitnemend geslaagde vergadering voor Katholieke Jongeren op 25 Juni IJ. heef; het bestuur der Alg. R.K. Prop.-club de belofte ge daan een nieuwe bijeenkomst te beleggen, vooral voor hen, die teleurgesteld zijn gewor den omdat de twee grootste zalen van het ge bouw St. Bavo te klein bleken te zijn om de enthousiaste kah. jeugd te bevatten. Sinds dien is er veel gebeurd. De treurige tooneelen, die zich in Spanje Sedert de vorige opgave (25 Juli 1936) werden na herexamen nog toegelaten tot de M, T. S. te Haarlem de navolgende leerlingen: Tot de afdeeling Bouwkunde en Weg- en Wa terbouwkunde, eerste studiejaar Theoretici: H. van Leeuwen, Oosterbeek; A. D. Margadant, Alkmaar. Tot de afdeeling Bouwkunde, tweede studie jaar: L. Jepsen, Aerdenhout; J. Kruyswijk, Boemendaal; D. van der Waay, Santpoort. Tot de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde, tweede studiejaar: P. J. Jongens, Alkmaar; W. P. Kramer, 's-Gravenhage. Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde, tweede studiejaar: J. Blickman, 's-Gravenhage; A. A. E. Besier, 's-Gravenhage; H. A. Verkuylen, id.; G. Weehuizen, Haarlem. Tot de afdeeling Electrotechniek, tweede stu diejaar: D. H. Wijma, Alkmaar. Tot de afdeeling Vliegtuigbouwkunde, tweede studiejaar: H. J. G. v. d. Berg, Haarlem; F. Voost, Amsterdam; J. Vonk, Haarlem. Tot de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde, practisch leerjaar: W. de Haan, Haarlem; J. L. Noorman, Bloemendaal. Tot de afdeeling Werktuigbouwkunde, prac tisch leerjaar: W. G. ten Houte de Lange te 's-Gravenhage. Tot de afdeeling Electrotechniek, practisch leerjaar: J. J. J. Beets, Heemstede; A. Behr, Haarlem; R. P. Krabbendam, IJmuiden. Tot de afdeeling Scheepsbouwkunde, prac tisch leerjaar: G. de Vries Lents, Amsterdam. Bevorderd tot en geplaatst in het laatste studiejaar van de afdeeling: Bouwkunde: G. Aling, Heemstede; A. D. Beeldman, Bergen; L. Ch. M. den Boer, Zierik- zee; J. C. Cramer, Haarlem; C. Franke, Span broek; Ch. van Kempen, Amsterdam; K. Smit, Ruinerwald; J. G. Tiemens, Haarlem; C. van Tricht, Nederhardingsveld; C. Wilbrink, Voor schoten: W. K. de Wijs, Enschede; A. J. N. IJland, Heemstede. Weg- en Waterbouwkunde: W. A. van Beest, Amsterdam; S. den Blaauwen, Leiden; P. Blad, Haarlem; A. J. Grands, Enschede; A. ten Broe- ke, IJmuiden; B. Degenkamp, Rijk; P. J. W. Dondorff, Haarlem; P. Haringhuizen, Heer Hu- gowaard; R. Haverkamp, Nieuwenhoorn; A. A. Eoltkamp, 's-Gravenhage; C. H. J. Korpers- hoek, Deventer; K. de Korver, Alkmaar; J. A. C. Kroon, Velsen; A. van der Kwast, Amster dam; J. van Leuven, Edam; J. van der Linde, H. R. Mol, L. A. Nelissen, Haarlem; A. W. Plas, Purmer; Mej. G. Plooyer, Zaandam; D. Roze- boom, Haarlem; G. J. Sipkes, 's-Gravenhage; J. Sterel, Amsterdam; F. F. Venstra, J. B. Ver- morken, Amsterdam; E. Visser, IJmuiden; P. L. Vogelaar, C. van der Weele, Haarlem; J. F. Wiener, Den Helder. Werktuigbouwkunde: J. L. Alta, Haarlem; J. Asselbergs, Bloemendaal; W. A. Barnhoorn, Overveen; H. Blei, Haarlem; M. Bosman, Rijs wijk; G. J. Boontjes, Schagen; M. M. Broek huizen, Rijswijk; H. A. Brouwer, H. S. J. Bijl, Haarlem; H. K. Dehning, M. Druif, 's-Graven- hage; H. Fijlstra, Haarlem; F. Hartemink, Loos- duinen; J. J. Hartog, P. J. G. Heeremans, C. H. M. Konings, Haarlem; M. C. Kuilman, 's-Gra venhage; A. Mak, Alkmaar; K. H. Marks, 's-Gravenhage; E. J. van Mens, Wassenaar; S. L. Mooi, Ned. Oost-Indië; P. A. A. Ne-der- peld, R. P. Offringa, Nieuw Vennep; J. A. Quik, Uithoorn, J. L. Reyns, 's-Gravenhage; J. F. C. Reynvaan, Renkum; C. Schellinger, E. Smit, Haarlem; J. S. Swart, Leiden; F. Tel- kamp, Hillegom; W. I. Tjassens Keiser, Over veen; P. C. Tuts, Beek bij Nijmegen; H. B. F. Vogelpoel, A. de Vries 's-Gravenhage; L. G. G. Willems, Haarlem. Electrotechniek: J. van der Bleek, Beverwijk; L. J. H. Brand, Soestdijk; H. J. de Bruin, Bloe mendaal; E. J. H. Dalmijn, 's-Gravenhage; C J. P. van Duin, id.; G. J. van Dijk, Haarlem; J. Ensink, Veenendaal; G. H. Eykman, 's-Gra venhage; P. C. Farret Jen tink, Amsterdam; J. Goedkoop, idem; N. J. de Graaf, Bloemendaal; B. Graaff, Haarlem; R, Kindermann, Scheve- ningen; H. Kupper, Haarlem; R. W. Koiter, Koekange; K. Kooiker, Hulzen; G. J. Meesters, Haarlem; H. A. van Meus, Haarlem; W. Mid delbeek, Zeist; A. Putman, Haarlem; J. Rohlfs Haarlem; A. J. C. Slothouwer, Voorschoten; Chr. Snel, 's-Gravenhage; M. Storm, Haarlem; llltltMMIIIIIHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimillllllllttlimillllllllllllliiilliiHiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiuuiiHHuuuuiuHiHiiiHiiuuiiiii Degene, die zich met ingang van 1 October aanstaande voor minstens 1 kwartaal op De Nieuwe Haarlemsche Courant abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en voor plaatsen waar agentschappen zijn gevestigd: ƒ3.25 per kwartaal of 25 cents per week; per post: per kwartaal ƒ3.58. MIJNE HEEREN, U gelieve mij met ingang van 1 October 1936 als abonné te noteeren op uw blad. De tot dien datum verschijnende nummers zal ik gratis ontvangen, ik wensch het abonnement te betalen per kwartaal week (doorhalen wat niet verlangd wordt) Naam Straat Plaats N.B. De gratis toezending tot 1 October geldt niet voor nieuwe week-abonné's. C. Th. Verboom, 's-Gravenhage; ;A. Wanink, Scheveningen. Scheepsbouwkunde: D. J. de Koff, Heemstede: A. J. Kraaijenbrink, Arnhem; H. J. Mellema, Santpoort; E. W. Postema, Haarlem; J. J. Schen- ke, Voorburg; J, Schroder, Bussum; H. C. Smit, Haarlem; K. Tasseron, Huis ter Heide. Vliegtuigbouwkunde: R. A. Arnken, Heem stede; F. Bakker, Amsterdam; G. O. Bakkernes, IJmuiden; F. Cornelissen, Amsterdam; A. van Doom, Badhoevedorp; J. Th. Endenburg, Haar lem; J. van Geijn, Weesp; S. J. A. Hazewinkei, Haarlem; F. D. Heyting, Heemstede; W. H. Hofman, Haarlem; Th. A. Houben, 's-Graven hage; A. India, IJmuiden; G. M. Jautze, Sche veningen; H. de Jong, Amsterdam-W.I. Kracht, Berlikum; B. Lugten, 's-Gravenhage; K. Mooi- man, Harlingen; L. A. van Opzeeland, Haarlem; D. Thijs, Zevenbergen; K. W. de Vries, Harlin gen; L. Wensink, 's-Gravenhage; J. J. H. N. van Wersch, Simpelveld. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft heden morgen de 31-jarige Haarlemmer V., thans ge detineerd, terechtgestaan, verdacht van poging tot zware mishandeling. De man had op 10 Juli op den hoek van de Spaamwouderstraat en de Hagestraat te Haarlem een 38-jarige werkster met een mes in den hals en het hoofd gestoken, waardoor de vrouw ernstig gewond werd. De vrouw vertelde als getuige dat zij vroeger met den man heeft samengeleefd. Twee jaar geleden had ze echter de verhouding verbroken. De man had indertijd meubelen voor haar ge kocht en eischte nu in gesprekken of in dreig brieven: óf de meubelen terug óf de samen leving hersteld. De vrouw weigerde echter beide. Op 10 Juli kwam de vrouw met een vriendin uit de zaak, waar zij gewerkt had. Op het Verwulft ontmoette zij den man, die haar is blijven volgen toen zij de Groote Houtstraat, de Anegang, Korte Houtstraat en tenslotte de Hagestraat inliep. Getuige beweerde dat onder weg tusschen hen beiden niet is gesproken. Nu en dan bleef zij voor een winkel staan kijken en dan passeerde de man haar om even later op zijn beurt te wachten. Op den hoek van de Hagestraat en de Spaamewouderstraat viel de man de vrouw plotseling aan en stak haar met een zakmes in het hoofd en den hals. De vrouw zakte in elkaar en werd naar de Mariastichting overgebracht, waar zij veertien dagen verpleegd is geworden. De man gaf zichzelf bij de politie aan. De vrouw merkte op, dat zij den man niet het eerst geslagen heeft, misschien echter wel toen de man haar stak. Verdachte beweerde huilende, dat de dreig brieven niets te beteekenen hadden. Ook den brief, waarin hij de vrouw belooft te tatueeren, zoodat geen enkele man haar meer zal willen hebben, noemde verdachte slechts „bangmakerij". Voorts verklaarde verdachte, dat de vrouw onderweg, toen zij samen hij aan den eenen kant van de straat en zij aan den anderen kant door de Anegang liepen, „gekke" gezichten tegen hem had getrokken. Op den fatalen hosk zou de vrouw hem zon der meer een klap in het gezicht hebben ge geven. Verdachte heeft haar toen gestoken. President: „Met welke bedoeling?" Verdachte: „Zonder eenige bedoeling." De president vond dat men een vrouw niet zonder eenige bedoeling steekt, doch verdachte hield vol dat óe stekerij zonder bedoeling is geweest. Verdachte zeide nog, dat hij de vrouw op 10 Juli niet heeft opgewacht. Hij ontmoette haar slechts „toevallig" in de Anegang. President: „Je bent nogal jaloersch." Verdachte: „Dat kan wel zoo wezen." President: „Je hebt gedreigd dat de vrouw in het ziekenhuis zon komen en jij in de bajes". Verdachte: „Dat was maar bangmakerij!" Dr. W. M. v. d. Lugt, getuige-deskundige, had de vrouw als arts behandeld en verklaarde dat de wonden niet zeer gevaarlijk waren. Ze had den echter wel gevaarlijk kunnen worden, want er is vlak bij den halsslagader gestoken. De Officier van Justitie, mr. Andringa, wees- er op, dat de steek nog goed is aangekomen en de vrouw geen ernstige gevolgen van de stekerij heeft behouden. Verdachte heeft het de vrouw wel zeer lastig gemaakt. Daar de man reeds eerder veroordeeld is, eischte spr. 9 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. F. v. d. Goot, schetste het groote leed van verdachte, die volgens spr. in het wilde weg heeft geslagen en gestoken en geen opzet tot mishandeling heeft gehad. Spr. pleitte voor een voorwaardelijke veroor- deellng. Uitspraak 24 September. In de parochiekerk te Santpoort droeg pastoor A. F. J. Goossens hedenmorgen om negen uur de gezongen Requiemmis op voor de ziele- rust van onzen collega A. J. van Sambeek, heraut der K. J. C. van de parochie Santpoort en baanderheer voor het district Haarlem. Voor de kist met het stoffelijk overschot was de vereenigingsvlag geplaatst, terwijl leden van het cohort de doodenwacht hielden. De kerk was bijna geheel met geloovigen gevuld. Onder de aanwezigen waren o.a. rector Th. v. d. Lugt secr. van het mannelijk jeugdwerk voor Kath. Actie, rector J. P. van Zon, districtsdirecte-ur der K. J. C. Eenige paters van het missiehuis te Driehuis kapelaan J. van Rek en oud-kapelaan J. van Ingen, met wien de overledene langen tijd samenwerkte; hoofdredactie en eenige redactieleden van de Nieuwe Haarlemsche Crt. en vele jeugdleiders uit Haarlem en omstreken. De lijkstoet, die van de kerk in Santpoort naar het Engelmundus kerkhof te Driehuis trok, werd voorafgegaan door den vaandrig der K. J. C. Leden van de eigen ban van Van Sambeek liepen naast den lijkwagen, terwijl daarachter schreden de Kruisvaarders van Santpoort en van andere afdeelingen en verschillende leiders met den districtsbaljuw. Op het kerkhof voegden zich bij de aanwezigen, pastoor De Jong van Driehuis, kapelaan M. Wuyster, benevens eenige collega's van Haarlemsche bladen. Nadat kapelaan Van Ingen de absoute verricht had, was de droeve plechtigheid gesloten. Op het graf werden enkele bloemstukken neer gelegd, waaronder eenige van directie en redactie der V. K. P. Men verzoekt ons te melden, dat het secre tariaat van de muziekvereeniging „Sint Cecilia" voortaan gevestigd is bij den heer J. E. J. Spruijt, Indischestraat 128, Haarlem-Noord. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken zal plaats hebben op Dinsdag 22 September, om 8 uur n.m., in het gebouw aan het Nassauplein. De Ver. Koninginnedag te Haarlem betuigt zijn erkentelijkheid voor de zeer groote en spon tane medewerking door muziekkorpsen en veree- niglngen aan de concerten en fakkeloptochten betoond. Om 12 uur reeds bespeelde beiaardier Hofmeester het carillon, terwijl vóór dat uur reeds vier muziekkorpsen, n.l. van de politie, Harmonie Crescendo, Utile Dulci en de Spaar- nebazuin hun corpsen gingen mobiliseeren en toezeggingen voor muzikale medewerking had den gedaan. De corpsen Arti et Religioni en St. Caecilia waren wel tot medewerking bereid, doch kon den die onmogelijk geven, daar zij denzelfden avond deelnamen aan een concours te IJmui den. De oproep van de vereenigingen aan haar leden voor deelneming aan de fakkeloptochten was buitengewoon groot. Het publiek bracht met de Harmonie Crescendo, begeleid door zich uit het publiek aanmeldende fakkeldragers een ovatie aan den Commissaris der Koningin. In aansluiting op ons verslag in een vorige editie kan nog gemeld worden, dat ook de Groote Kerk feestelijk verlicht was. Het bestuur van de Ver. Koninginnedag heeft zoowel aan H.M. de Koningin als aan H.K.H. de Prinses een telegram van geluk- wensch gezonden. In een buitengewone zitting heeft de Haar lemsche Rechtbank hedenmorgen het blijde gebeuren van Prinses Juliana's verloving ge vierd. De president, mr. G. Sluis, uitte de vreugde der rechtbank en sloot zich aan bij de groote voldoening van het Nederlandsche volk over de verloving van Prinses Juliana, die zich door groote gaven van hoofd en hart heeft weten geliefd te maken. Ook voor H. M. de Koningin, die zooveel leed heeft gekend, is het thans een groote blijdschap. Namens het parket sloot jhr. L. A. Roeters van Lennep, Officier van Justitie, zich bij de woorden van den president aan. Namens de balie sprak mr. F. v. d. Gort woorden van gelukwensch. Op de zitting waren vele rechters, het parket en advocaten aanwezig. De Oranjebond „Prinses Juliana" (Haarlem- Oost) heeft ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana een „monument" opgericht In het grasperk op het Nagtzaamplein. Hierop is het nieuwste portret van H.K.H. en Prins Bernhard aangebracht. Rondom heeft men eenige sparren en in de bestaande boomen lam pions geplaatst. Het geheel wordt door een reusachtigen schijnwerper beschenen. Gisterenavond is het monument onofficieel onthuld. Een ontzaggelijke menschenmenigte stond met bewondering het schitterende por tret van de Prinses en den Prins te aanschou wen. De gemeente-secretaris, de heer mr. Th, A. Wesstra, de secretaris van de Vereeniging Koninginnedag en de heer mr. P. Fuhri-Sneth- lage, vertoefden ongeveer een uur op het plein en spraken hun bewondering uit over het ge- denkteeken. Een bezoek aan het tijdelijke monument is zeker, vooral ',s avonds, de moeite waard. Het portret van de vorstelijke personen zal 'n week ter plaatse blijven hangen. De naam Kwekkeboom is voor vele Haar lemmers geen onbekende. Het zal daarom velen interesseeren te vernemen, dat de heer A. Kwekkeboom, die sinds langen tijd (goedgeteld gedurende 24 jaren) een dansinstituut leidde, nu zijn instituut heropent in het ruime heeren huis Zijlweg 49. In de groote danszaal, welke op de eerste étage is ingericht, zullen in het ver volg nog alleen privé- en clublessen worden gegeven. We twijfelen er niet aan, of deze zul len ook in deze nieuwe omgeving spoedig in trek zijn, zooals zij dit ook vroeger steeds on der de bekwame leiding van den bekenden dansleeraar waren. De zaal heeft een oppervlakte van 80 vierk. Meter. Er bleef dus ruimte genoeg over om en kele gezellige zitjes in te richten, terwijl ook de serre geheel voor dit doel werd gemetamor- phoseerd. Verlichting en aankleeding zijn ge heel naar den nieuwsten smaak, sierlijk, gezel lig en toch eenvoudig. De opneembare parket vloer rust op een onderlaag van vilt. In twee hoeken zijn de luidsprekers aangebracht, die voor de begeleidende muziek moeten zorgen. Ook verder is de accomodatie zoo prettig als men maar wenschen kan. Twee garderobes, af zonderlijk voor dames en heeren en een gerie felijke fietsenstalling, direct bereikbaar vanuit de Gaelstaat. 21 September a.s. vangen de clublessen aan. Ook voor katholieke clubs bestaat ruimschoots gelegenheid om hier in beschaafde omgeving gezellig bijeen te komen. De Koninklijke Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" ontving van H. M. de Koningin, alsmede van H. K. H. Prinses Juliana; groote zilveren medailles als Eere-prijzen voor den Nationalen tooneelwedstrijd in het as. seizoen ter gelegenheid van haar 55-jarig bestaan. Het gezelschap van Fritz Hirsch komt in den Stadsschouwburg slechts een enkele opvoering geven van een geheel nieuw werk. Deze opvoe ring is bepaald op Woensdag 23 September a.s. Men brengt dan „Ich habe in Wien einen Wal zer getanzt", een operette, waarvan de bekende folklorist Dr. Bernard Grün de oude Slavische melodieën heeft gearrangeerd. Het libretto schreven twee jonge kunstenaars, die hun spo ren op dat gebied reeds hebben verdiendJulius Wilhelm »n Peter Herz. Bij het ensceneeren van dit werk zooals gewoonlijk onder leiding van Fritz Kirsch, werd ook zeer" veel zorg besteed aan het plastische gedeelte. Otto Aurich heeft verschillende volksdansen ingestudeerd en Irma Herlitz uit Boedapest treedt als solo-danseres op De handeling speelt zich omstreeks 1840 af in Hohenau, een plaasje aan de grens van Hon garije en Slowakije. Zeer op den voorgrond treden Friedl Dotza en Liesl Frank, de twee mooiste meisjes van Hohenau. Allebei zijn zij met Boheemsche muzikanten verloofd en de één is wel gelukkig in de liefde, maar de ander niet. Voor deze muzikanten spelen Paul Harden en Otto Aurich. Een gedeelte speelt zich af op het kasteel Hohenau, waar Fritz Hirsch in de gedaante van Baron Hektor von Radetzky het hocgste woord voert en waar hij als de be- scnermengel optreedt van al de verloofde paartjes en dat zijn er in dit geval drie. Walter Trie bel is de altijd goed gehumeurde Vader Prokop. Andere rollen zijn in nanden van Mady Mieth, Norr/ert Kobler, Gustav Pretsch, Leo Rei- cher, Hans Blume, terwijl Gertie Kuthan als Comtesse Lily het romantische jonge meisje uitbeeldt. Gerard Vroom werd door de muziek geïnspireerd tot kleurige décors. Sophie Degen- hardt droeg ais gewoonlijk zorg voor de costu mes. De muzikale leiding berust bij Hans Licn- tensteïn. Woensdag werd te Haarlem in het gebouw „St. Bavo" de jaarvergadering gehouden van de O. en Z.-verzekering van den L. T. B. De voorzitter, de heer P. Han, te Ouder-Am- stel deed enkele mededeelingen, waarna de Di recteur, de heer Nico van Ommen, de cijfers over het afgeloopen boekjaar nader toelichtte. Daaruit bleek, dat de „Boeren en Tuinders Onderlinge" L. T. B. (uitvoering Ongevallen wet) sloot piet een voordeelig saldo van f 3465.19. Dientengevolge kan met de leden worden afgerekend, overeenkomstig de voor schotpremie als volgt: voor Landbouw en Vee teelt f 1.60, voor Tuinbouw f 1, voor Bloem bollenkweekers f 0.60 alles per f 100 jaarloon. Het verzekerd loon bedroeg voor den L. T. B. f 8.656.950, en voor de geheele Bedrijfsver- eeniging f 27.219.950. De „Bedrijfsziekenkas" L. T. B. (uitvoering Ziektewet), sloot met een voordeelig saldo van f 3291.85. Ook hier kan derhalve afgerekend worden overeenkomstig de voorschotpremie n.l. op f 1.80 per f 100 jaarloon. Hier bedroeg het verzekerd loon voor den L. T. B. f 6.697.580 en voor de geheele Be- drijfsvereeniging f 23.972.600. Als afgevaardigden naar de Algemeene Ver gadering werden gekozen de heeren C. de Wit Pzn., te Bovenkarspel; S. J. van Stekelenburg te Wateringen en W. J. Blom, te Zevenhoven. Vervolgens werd behandeld de rekening der „Diocesane Ziekte Onderlinge" (vrijwillige Ziekteverzekering), waarbij bleek dat deze ia- stelling sloot met een voordeelig saldo van f 5219.06. De voorzitter deelde mede, dat de uitkom sten der laatste jaren het bestuur aanleiding hebben gegeven, de premie voor verzekering van inwonend personeel met f 2 per persoon te verlagen. De rekening werd onder dankzegging goed gekeurd. Na een geanimeerde rondvraag, richtte de voorzitter eenige hartelijke woorden van af scheid tot den heer G. Peters, directeur te Den Haag, die weldra, na meer dan 25 dienstjaren, de Bedrijfsvereeniging gaat verlaien. De directeur sloot zich daarbij aan. De heer Peters sprak tenslotte een woord van dank voor de uitgesproken waardeering en hoopte dat het de Bedrijfsvereeniging en haren leden goed moge blijven gaan. i Voor de Haarlemcshe rechtbank heeft Don derdagmorgen een 37-Tarige Trüopman uit Haar lem terecht gestaan, verdacht van verduistering. Verdachte had in April j.l. een advertentie ge plaatst, waarin een vertegenwoordiger werd ge- viaagd. Fen jongeman schreef op deze adver tentie en werd aangenomen. Als zekerheid, om dat hij wissels moest innen, moest hij 125 storten bij verdachte. Eenige maanden later zegde de jongeman de betrekking op en vroeg de 125 terug, doch verdachte wilde dit geld met teruggeven. Het zat op een geheime plaats, beweerde verdachte. De koopman verklaarde ter terechtzitting, dat hij een vertrouwensman heeft, die hem helpt. Di naam van dezen vertrouwensman wilde ver dachte niet. bekend maken. Hij begreep, dat dit het zwakke punt in zijn verdediging is. President: „Zooveel verstand heeft u gelukkig neg wel!" De president vroeg van verdachte voor de laatste maal of hij den naam van den ge- heimzinnigen vertrouwensman wilde bekend maken, desnoods in een besloten sitting, Verdaöhte: „Ik wil het wel, maar ik kan het niet!" President: „Dat accepteer ik niet. U wil niet!" Verdachte ontkende, dat hij oplichting heeft willen plegen. Er was geen reden voor hem ge weest de oplichting te plegen, want de geheim zinnige vertrouwensman in Amsterdam betaalde alles voor hem. Voorts was verdachte ten laste gelegd, dat hij in Maart j.l. den heer B. met dffens echtge- noote had opgelicht door ze als huisbewaarders in dienst te nemen, terwijl zij ëen waarborgsom van 200 moesten storten. Daar ze maar 100 konden storten, had verdachte beweerd, dat hij eerst overleg met zijn compagnon moest plegen en na dit z.g. overleg had verdachte zich ac- coord verklaard met 100 waarborg. Toen de huisbewaarder zijn betrekking opzegde, kreeg ook hij de 100 niet meer terug. Voorts ver telde verdachte, dat hij een filiaal dreef van een Amsterdamsche firma, 150 klanten had en dat de 100 op een bank gestort zou worden, alles in .strijd met de waarheid. Verdachte beweerde, dat hij ook deze 100 had gestort bij 'den geheimzinnigen vertrou wensman in Amsterdam, met wien hij al zijn financieele zaken regelde. Voorts ontkende verdachte, dat hij over een fiiiaal gesproken zou hebben en over zijn 150 klanten. Hij had wel gesproken over 150 solli citanten voor de betrekking van huisbewaarder. De echtgenoote van den huisbewaarder ver klaarde eveneens, dat de 100 gegeven was om de prachtige verhalen van verdachte. Deze probeerde de getuigenverklaringen te ontzenu wen, maar de getuigen hielden voet bij stuk. De Officier van Justitie hekelde de houding van verdachte, die zich maar steeds beroept op den onbekenden geheimzinnigen vertrouwens man. Verdachte heeft vele advertenties ontworpen en er eenige geplaatst, waarbij de menscnen werden „lekker" gemaakt als 25 maar een waarborgsom wilden storten. In dezen econo misch moeilijken tijd kon verdachte gemakke lijk slachtoffers maken, want ér zijn velen, die een goede betrekking willen hebben. Telkens werd een te hooge waarborgsom gevraagd, een geheimzinnige compagnon kwam er dan aan te pas en er werd zóó gemarchandeerd, dat de menschen wel den Indruk moesten krijgen, dat ze als een groote gunst werden aangenomen. Spr. achtte de verduistering bewezen. Ver dachte is reeds meer veroordeeld. Spr. vond het ernstig, dat verdachte economisch zwakkeren heeft benadeeld en eischte een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De verdediger, Mr. L. G. van Dam, besprak den juridischen kant van de verduistering en refe reerde zich aan het oordeel van de rechtbank. 'Uitspraak 24 September. Gebouw „St. Bavo" Melkinrichting „De Landbouw" 8.30 uur; bestuur Spoorwegperso neel, 8 uur; Federatie Groenten- en Fruithan delaren, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Frans Hals-theater „Allotria" met Renate Müller, Jenny Jugo, Heinz Ruhmann enz., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater Shirley Temple in „De kleinste Rebel" (geprolongeerd) 2.30, 7 9.15 uur. Luxor-Theater „Vrouw of Secretaresse" en de stereofilm, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace-filmac, 11 tot 5 uur; „De wandelende dood". 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Metaalbewerkers, 8 uur; Bestuur Overheidspersoneel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Luxor-Theater „Het Masker valt", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De achterneef van King Kong", 7 en 9.15 uur; Filmac 11 tot 5 uur. Rembrandt-Theater: „De geheime agent", 2 30, 7 en 9.15 uur Men verzocht ons mee te deelen, dat in ver band met het overlijden van den heer A. v. Sambeek tot districtsbaanderheer is aangesteld Baljuw A. K. Hopstaken, Vooruitgangstraat 52, Haarlem, aan wien alle inlichtingen omtrent den a.s. Leidersdag kunnen gezonden worden alsook berichten bestemd voor de pers, aange legenheden betreffende de tentoonstelling en den foto-wedstrijd. Op den hoek RustenburgerlaanEsschilder- straat had gisterenmiddag om ongeveer vijf uur een aanrijding plaats tusschen een personen auto, bestuurd door een Bloemendaler en het 12-jarig meisje G. v. d. K., wonende in de Ba- rendsestraat, dat op haar fiets de Rustenbur gerlaan wilde oversteken. Aanvankelijk scheen het, alsof het meisje den auto, die vanaf de Rustenburgerbrug in de richting van den Kleinen Houtweg reed, voorrang wilde ver- leenen. Toen de wagen echter dicht genaderd was, veranderde zij van gedachte en wilde plot seling vlak voor den auto den rijweg over steken. Het kind werd aangereden en viel op straat. Zij werd met een lichte hersenschudding opgenomen en door leden van O.D. naar haar woning vervoerd. De fiets was geheel vernield. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. De Vereeniging Koninginnedag alhier orga- niseert in samenwerking met de Chr. Oranje- vereeniging Prins Willem I ook dit jaar weerdv een goedkoope reisgelegenheid naar Den Haag op Dinsdag 15 September. Ongetwijfeld zal de belangstelling thans bui tengewoon groot zijn om de vorstelijke familie in de gouden koets te zien voorbij trekken en deel te nemen aan het machtige enthousiasme dat opwelt overal waar de Koninklijke familie en meer in het bijzonder het jonge vorstelijk verloofde paar zich vertoont. De treinkaarten a f 1.10 retour zijn verkrijg baar bij het reisbureau Lindeman, Barteljoris- straat. Deze oranjetrein vertrekt 9.10. De te rugreis is geheel vrij en kan in den loop van den dag met elke gewone trein worden gedaan. Geboren: 7 Sept.: z. van J. de Leeuw—van Hoeven; 8 Sept.: d. v. C. G. KruseKoppejan; 9 Sept.: z. van A. M. H. DuivermanDollé; 10 Sept.: z. van j. A. H. Prins—Seijsener. Ondertrouwd: 9 Sept.: J. Chr. de Graaf en M. J. Jansen; 10 Sept.: C. M. Kerkhoff en H. J. Houweling; H. de Groot en C. D. H. Smit; J. H. Schouten en M. Krom; A. H. J. Th. Koning en A. H. Aardewijn. Getrouwd: 10 Sept.: H. Doezie en J. van der Reep; G. F. Vring en J. Heitlager; D. J. Smits en P. H Jansen; A. C. Kroner en C. Fris. Overleden: 8 Sept.: A. J. Graftdijk, 56 jaar, Roosveldstraat; A. M. Swart, 13 jaar, Een- drachtstraat; 9 Sept.: A. Duinhoven, 67 jaar, Kamperlaan. Oranjefeesten In 't programma van Oran jefeesten te Bloemendaal, heden, Donderdag avond, te houden, is op verzoek van den bur gemeester een kleine wijziging gebracht. Het luidt nu als volgt: Samenkomst om half 8 bij 't Raadhuis, waar de burgemeester van Bloemendaal Jhr. Mr. C. J. A. den Tex een korte toespraak zal houden. Hierna zullen lampionoptochten geformeerd worden, één naar Bloemendaal en één voor Overveen. Het eindpunt van den Bloemendaal- schen optocht zal zijn het terrein aan de Zo- merzorgerlaan, dat van den Overveenschen het Dorpsplein. Op beide eindpunten zal daarna een openlucht-filmvoorstelling plaats hebben, waarna een bal-champêtre, zoowel te Overveen als Bloemendaal den feestavond zal besluiten. Het spreekt van zelf, dat muziek bij de op tochten niet onbreken zal. Aanbesteding Door het Architectenbureau Mulder en van Asdonk werd Woensdagmiddag in het Jeugdhuis aanbesteed het bouwen van 12 eengezinswoningen aan de Boschlaan, ten behoeve van de afd. Bloemendaal van den Chr. Nat. Werkmansbond. Ingekomen waren 43 biljetten. Laagste inschrijver was P. J. Harmsen te Den Haag voor f 23270. Hoogste inschrijfster N. V. Gebr. Schiphorst te Haarlem voor f 34293. Gunning wordt nader bekend gemaakt. Heemsteedsche Schaakclub. Ter viering van het eerste lustrum van de Heemsteedsche Schaakclub, zal het bestuur a.s. Zaterdag van 3 tot 5 uur een receptie houden in de boven zalen van café-restaurant Boekenrode. 's Avonds wordt een besloten jubileumbijeen komst georganiseerd, waar Dr. Max Euwe als eere-gast zal spreken over zijn „Ervaringen ln Nottingham". k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2