STADSNIEUWS Van Vliet de snelste sprinter DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tot den len der volgende maand gratis HULDIGING VAN DEN WERELDKAMPIOEN Het incident van Pakhoi DE 0SS. ROM. OVER DEN BURGEROORLOG VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 HARDDRAVERIJ TE IJMUIDEN Z. H. EXC. MGR. N. STAM Loterij ten bate zijner Missie VERLOVING PRINSES JULIANA Door het Kantongerecht herdacht ORANJEVREUGDE IN DE RECHTSZAAL Verdachte, die van den prins geen kwaad weet HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE Programma op Zaterdag 12 Sept. HET FEEST VAN MORGEN Wijzigingen bij Post- en Telegraaf dienst DE BROCKWAYBUS MAAKT STUKKEN Remmen waren niet in orde Jaarvergadering L.T.B. OOK MIDDENSTANDERS KUNNEN T.B.C. ZIJN BURGERLIJKE STAND Nieuwe brievenbus te Heemstede Arrondissements-Rechtbank te Haarlem Een telegram HONKBAL Programma-overzicht VOETBAL HilversumE.D.O. ZEILEN Haarlemsche Zeilvereeniging Welgeslaagde attractie in de feestweek De prijswinnaars Nationale kolfwedstrijden te Koog aan de Zaan BENNEBROEK HEEMSTEDE SANTPOORT VELSEN-NOORD Eerewedstrijd aangeboden door de oude garde. Sluiting van het seizoen op de Stadion wielerbaan Reynaud wint bij de stayers ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN VOGELENZANG ZANDVOORT De Nieuwe Haarlemsche Courant verschijnt met ochtend- en avond-editie Aan de Administratie van K$- De Nieuwe Haarlemsche Courant Haarlem Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apcst. Vicaris van Kisumu, de zoo zeer geziene missiebisschop, ver toeft, zooals bekend, nog steeds in ons land. Dit verblijf is echter geen vacantie in den zin, waar in men placht zich een vacantie voor te stellen. Mgr. Stam ontving bij zijn bisschopsbenoeming naast de hooge waarcagheid ook de zware finan- cieele lasten van het Vicariaat Kisumu, een Afrikaansch missiegebied driemaal grooter dan Nederland. Geen middel laat Z. H. Exc. onbeproefd om voor dit schoone doel gelden in te zamelen. En hierdoor doet Mgr. een dringend beroep op de milddadigheid van zijn katholieke lancTgenooten, die hij tevens in staat stelt door hun bijdrage mede te dingen naar driehonderd waardevolle prijzen in zijn missieloterij. Voor één kwartje kan men eigenaar worden van den hoofdprijs: een schitterend old finish huiskamerameuble ment of salonameublement naar keuze van den winnaar! Grijpt deze kans! Stort nog heden zooveel kwartjes als men loten wenscht op postgiro rekening 285248 ten name van Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Paul Krugerstraat 19, Haarlem, of bestelt loten aan het secretariaat van het Missie-Comité. Jan van den Berg, Paul Kruger straat 60, Haarlem. Vele kleintjes maken ook voor Mgr. Stam een groote. En daarbij hoe eerder de loten, het zijn er tienduizend, verkocht zijn, hoe eerder de trekking zal geschieden. Het ligt in het voor nemen yoor 1 December te trekken, zoodat iedere ■winnaar nog voor Sint Nicolaas zijn prijs in zijn bezit zal hebben. Voor den aanvang van de civiele zitting van het Haarlemsche Kantongerecht is Vrijdag morgen de verloving van Prinses Juliana ge vierd in aanwezigheid van kantonrechters, ambtenaren van het O.M., advocaten en grif- fiepersoneel. Kantonrechter mr. P. H. F. Bijl de Vroe hield een toespraak, waarin hij zijn vreugde over de verloving uitte. Namens het parket sloot de ambtenaar van het O.M., mr. Th. Semeyns de Vries zich hierbij aan en ten slotte sprak als oudste aanwezige lid der Haar lemsche balie mr. F. Tideman. De algemeene feestvreugde is zelfs tot in de rechtszaal doorgedrongen. Officieel hebben de president van de rechtbank, de Officier van Justitie en de leden der balie hun blijdschap uitgespi oxen en met de rustige waardigheid, die aan de plaats past, aan het verloofde paar hun beste wenschen aangeboden. Maar zelfs in de rechtszaal kor. het hierbij niet blijven. Het breede lint van den deurwaarder schijnt oranjer dan ooit. een wat opzichtige decoratie, waaraan echter niemand in deze dagen aanstoot neemt. Als de ochtendzitting wat langer duurt, wordt zij begeleid door de zoetste vaderlandsche liede ren, welte de stacisbe-i aar dier aan het carillon van de Groote Krrk ontlcat en deint de vulpen van den griffier elegenat op en neer op het rhythme van Piet Hein en de waDperende kleu ren van Nederlands Vlag. Zelfs de Officier van Justitie deelt in de algemeene vr*u?de en zin speelt in zijn requisitoir op de heuglijke gebeur tenis, die land en stad als bij tooverslag uit de saaie dreun van het alledaagsche heeft wegge rukt „Verdachte doet om in de stijl te blijven alsof hij van den prins geen kwaad weet," klaag de de Officier, toen hij rechtstond om de schuld van den delinquent vast te stellen en een recht vaardige straf voor diens misdragingen te eischen. Nuwas dit zeer ondeugend opgemerkt van Zijn-Edelachtbare en hij zou zeker te laken zijn geweest, als hij zich niet had kunnen beroepen op het algemeene spraakgebruik, dat deze zins wending heeft gekerstend tot een gangbare for- muui, waarvan zelfs een rechter ongestraft ge bruik kan maken. Zoodat we tot de conclusie moeten komen, dat deze zegswijze in dit vreug devol tijdsgewricht een onbedoelde, maar daar om niet minder welluidende feestklank was. De verdachte in kwestie, die van den prins geen kwaad wist, zou zich op een dag in April hebben vergrepen aan het aangezicht van een Haagschen expediteur. Als knecht van een vrachtrijder was hij op dien gedenkwaardigen dag bij de steenfabriek te Hillegom bezig met steenen laden, toen de Hagenaar er hem op merkzaam op maakte, dat hij met de stapel be zig was, die voor hem stond opgetast. De knecht een Katwijkenaar stoorde zich daar niet aan en ging rustig verder met juist van die sta pel steenen af te nemen. De Hagenaar werd boos en had hem nogmaals tot de orde willen roepen. Toen had de Katwijkenaar de hand geheven en den expediteur een klap in zijn gelaat gegeven, die zooals pas later was gebleken vrij stevig was aangekomen. De.Katwijkenaar probeerde het geval zoo on beduidend mogelijk voor te stellen, maar uit de duidelijke verklaringen van de getuigen kwam wel vast te staan, dat hij wel degelijk zonder ge gronde aanleiding tot handtastelijkheden was overgegaan. De Officier van Justitie eischte een geldboete van f 15, te vervangen door 6 dagen. Ondanks het betoog van den raadsman maakte de Politie rechter er f 15 of 9 dagen van. Progr. I Hilversum II (Huizen) Progr. II Hilversum I Progr. III. 8.00, 8.20, 8.30 Keulen; 8.45 Diver sen; 11.20, 11.50 Parijs Radio; 12.20 Keulen; 1.20, 1.30, 1.50 Brussel VI.; 2.23, 3.20 Brussel Fr.: 4.20 Parijs Radio; 5.20, 7.05, 7.20 Brussel VI.; 7.50 Diversen; 8.20 Londen Reg.; 9.35 Brussel Fr.; 10.20 Brussel VI.; 10.30 Brussel Fr.; 10.50 Eerlijn Leipzig. Progr. IV. 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 Brus sel VI.; 10.35, 10.50, 11.05, 11.35, 12.20 Londen Reg.; 1.20, 2.20, 3.20, 3.50, 4.35, 5.35 Droitwich: 6.20 Diversen; 6.50 Droitwich; 7.05 Londen Reg.; 7.20, 8.20, 8.50 Droitwich; 10.00 Londen Reg.; 10.25 Boedapest; 10.40, 10.50 Londen Reg. Progr. V. 8.00 v.m.—7.00 n.m. Diversen. 7.00 Gramofoonmuziek, gevarieerd program ma; orgel, accordeon, walsmuziek. 1. Die Mühle im Schwarzwald, P. Mania, orgel. 2. Le roi du muzette, V. Marceau en orkest. 3. Drie Strausze, Dajos Bela 4. Als 't orgel speelt, Accordeon en orkest 5. Mattinata, Wiener Bohème Orkest 6. Noël v. Adam, Pierre Palla 7. Mijn Holland, W. Derby 8. Die Schlittschuhlaufer, Odeon Dansorkest 9. Petersburger Schlittenfahrt, P. Mania, orgel 10. Aux Luxembourg, V. Marceau en orkest 11. Als Kobus speelt op z'n Harmonica, Accordeon en orkest 12. Poranek, Wiener Bohème orkest 13. Adéé, Willy Derby 14. Wiener Praterleben, Wiener Bohème Ork. 15. Wiegenlied v. Schubert, Pierre Palla 16. Reine de Muzette, Emile Vacher. 8.00—12.00 n.m. Diversen. Voor den gewonen postdienst zijn het hoofd kantoor, de hulp- en bijkantoren en de agent schappen morgen tot 10 uur v.m. geopend. Van de bestellingen heeft alleen de ochtend bestelling van brieven en pakketpost plaats. De derde en vierde buslichting vervallen. De avondlichting (de vijfde) geschiedt echter zoo als gewoonlijk. Aanbieding van kwitanties heeft morgen niet plaats. Voor den telegraafdienst is het hoofdkantoor den gehcelen dag geopend. De hulpkantoren, bijkantoren en agentschappen tot 10 uur van. Om kwart over zeven had Donderdagavond Op den hoek JulianaparkSoendastraat een aanrijding plaats tusschen een bus van de Brock way mij. en een personenauto, bestuurd door den heer W. Dp bestuurder van de bus verleende niet tijdig voorrang en reed daar door tegen de achterzijde van den auto op, dis zwaar werd beschadigd. De aangereden wagen moest worden weggesleept. Bij onderzoek bleek, dat de remmen van de bus niet in orde waren, zoodat de politie zich verplicht zag de bus in beslag te nemen. Tegen den chauffeur van het minder deugdelijk voertuig werd proces-verbaal opgemaakt. De R. K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem houdt Maandag 28 September, des morgens om half 11, in het ge bouw St. Bavo te Haarlem zijn algemeene ver gadering. Om half 10 zal de geestelijke adviseur, prof. A. H. P. Cleophas, een H. Mis opdragen in de St. Josephkerk aan de Jansstraat. De opening van de algemeene vergadering geschiedt door den heer»G. W. Kampschoër. De agenda bevat o. a.: vaststelling verschillende begrootingen, verkiezing hoofdbestuursleden en behandeling ingekomen voorstellen en bespre kingen van het door het hoofdbestuur daarop uitgebrachte prae-advies. Te lang doorgesukkeld. Wie zou ook anders voor de zaak zorgen. Zijn vrouw heeft het te druk met de kinderen. En hij voelt het: wanneer hij eenmaal gaat liggen, dan wordt het een langdurige geschiedenis. Bovendien, het kan niet, want al zou hij de za ken voor eenigen tijd aan de leiding van een an der moeten overdragen, het geld voor verpleging in een sanatorium i s er niet, vooral nü niet, nu elke cent tiendubbel moet worden omgekeerd, voor hij wordt uitgegeven. Want, nietwaar, als middenstander behoor je toch netjes voor den dag te komen en de men- schen hoeven aan den buitenkant niet te zien, dat er binnen armoe wordt geleden Dus géén geld voor een sanatorium. Dus geen genezing. Wel een vroegtijdig einde van een eertijds wel varend middenstandsgezin Standgenooteri, ge kunt veel dergelijk leed verzachten door a.s. Zondag een speldje te koo- pen als ge uit de kerk komt Maar óók den ande ren katholieken van Haarlem vragen wijweigert geen speldje. Geeft één dubbeltje voor Santos (Steun Aan Nederlandsche Tuberculose Onbemiddelde Standgenooten) want de middenstander tast óók zoo dikwijls in den zak als 't uw belangen geldt! Th. S. J. HOOIJ, Voorzitter R. K. Middenstandsvereeniging. Geboren: 9 Sept. E. H. WillemseBraak, z. 10 September L. M. BijsterBijster, z. 9 Sept. C. A. W. A. LoerakkerKetelaar, i 11 Sept. E. D. Vis—Blazer, d. 9 Sept. M. P. v. d. Wak kerAdmiraal, d. 10 Sept. M. L. WajerSwets, d. 10 September M. M. de Haasv. Wonderen, d. 10 Sept. A. L. H. BraafhartNiemeier, d. 9 September L. MeijerOverweel, d. Overleden; 6 Sept. M. S. Kruisinga, 67 J. v. 't Hoffstraat. De directeur van het post- en telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat op den lOden September j.l. een brievenbus is geplaatst in de Koediefslaan hoek Bronsteeweg te Heemstede. De tijdstippen van lichting zijn op werkdagen 8 uur 45, 13 uur 15, 16 uur 30, 20 uur 30 en 23 uur 30. Op Zon- en feestdagen 19 uur 50. Op 11 September 1936 werd door de Arron dissements-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: S. Vos, koopman in manufacturen, wonende te Haarlem, Barteljorisstraat 46. Rechter-Commissaris Mr. J. H. P. E. Mijns- sen. Curator Mr. H. J. Pot. De Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken heeft aan H. K. H. Prinses Juliana een telegram van gelukwensch gezonden. Het programma vermeldt voor deze week de volgende wedstrijden: Zaterdag, Promotie-degradatie le klasse: Haarlem IIAjax I. Derde klasse: SwastikaR. C. H. II. Zendag; Eerste klasse H. H. C. IHaarlem I. Derde klasse: D. E. V. II—E. D. O. IV. De wedstrijd Haarlem II—Ajax I vindt op ver zoek van Ajax op Zaterdag plaats, inplaats van op Zondag. Daar Haarlem dan echter niet over terrein be schikt wordt de wedstrijd gespeeld op het ter rein van D. E. V. aan den Vergierdeweg. Door de overwinning op Ajax van verleden week heeft Haarlem II al voldoende aan een ge lijk spel en, gezien het spel der Ajaeieden op Zaterdag j.l„ kan naar onze meenigng dat resul taat best behaald worden. Als tijd van aanvang is vastgesteld: 3 u. 30. Zondagmiddag begint om kwart over 2 op het sportterrein aan de Van Nesstraat de „big match" H. H. C. IHaarlem I. Deze twee negentallen zijn de eenig overgebleven kampioenspretenden ten. H. H. C. heeft een voorsprong van twee punten, maar, daar Haarlem nog zint op revan che voor de dit seizoen reeds geleden neder laag, en door deze revanche meteen haar kam pioenskansen zou behouden, zullen de Zwarten er stellig alles op zetten de punten te behalen. In dat geval zou alsnog een beslissingswedstrijd moeten worden gespeeld. Aan een voorspelling omtrent den uitslag van deze „derby" wagen we ons maar niet. Ook in lagere regionen vindt een „big match" plaats. Daar D.E.V. II en ED.O. IV in III B met oen gelijk aantal punten geëindigd zijn moet de voor Zondag vastgestelde ontmoeting D. E. V. II E. D. O. IV uitmaken wie van deze 2 negen tallen zich kampioen mag noemen. Deze wedstrijd begint om tien uur. De roodzwarten spelen Zondag een vriend- .schappelijken wedstrijd in Hilversum, met on derstaand elftal: v. Roon. v. d. Born, K. Zandstra,** Schalie. Putten, Oomen, S. Spek, Schijvenaar, J. Kohier, Perukel, P. Spek De H.ZYV. heeft voor Zondag 13 September a.s. onderlinge zeilwedstrijden en een betrouw baarheidsvaart voor motorbooten georgani seerd, welke gehouden zullen worden op het Noorder Spaarne en de Mooie Hel. De eerste start voor de ochtendwedstrijden vindt te half elf plaats; die voor de middag wedstrijden om twee uur. Een behoorlijk aantal inschrijvingen, waar onder drie Regenbogen, is binnengekomen, zoo dat verwacht mag worden, dat in de verschil lende klassen weder heftig om een prijs ge streden zal worden; vooral in de HZV-puzzle- klasse, waarin een fraaie ter beschikking ge stelde beker als wisselprijs voor de eerste maal verzeild zal worden. De eerste kortebaan-harddraverij, door de Harddraverijvereeniging „IJmuiden" gehouden, had Donderdagmiddag onder groote belangstel ling plaats. De draverij werd gehouden in de Trompstraat, welke tusschen de Frans Naere- boutstraat en den Wijk aan Zeeërweg was af gesloten. Er waren 34 paarden ingeschreven, waaronder eenige Belgische, zoodat de draverij internationaal was. De Harmonie „Kunst na Arbeid" zorgde voor muzikale opluistering, terwijl ook radio-gramo- foonmuziek ten gehoore werd gebracht. Het duurde vier uur, aleer er 28 paarden waren afgereden en de prijswinnaars overbleven. On der de belangstellenden zagen wij den burge meester, Mr. M. M. Kwint en den hoofdcommis saris van politie, den heer J. P. Weyburg. Het was ruim half zeven, toen in de zaal „de Griffioen" de prijsuitreiking plaats had. De voorzitter der Harddraverijvereeniging de heer S. P. J. Stevens, bracht hulde aan den heer A. Blom, voorzitter der Beverwijksche Hard draverijvereeniging, die voor het bestuur een .zoo groote steun was geweest, verder aan de besturen van genoemde vereeniging en van de Harddraverijvereeniging Santpoort voor de ver leende medewerking. De eerste harddraverij mag goed geslaagd genoemd worden. De heer A. Blom reikte daarop met kernach tige toespraken de prijzen uit aan de winnaars. Dit waren: le prijs f 300 J. Haan, van Wijde- Wormer met Smilling; 2e prijs f 100 J. Bolwijn te Groningen met Our Dream; 3e prijs f 50 Me-vr. L. Kramer te Rotterdam met Johanna M.; 4e prijs f 10 J. Haan te Wijde Wormer met Fatima; 5e prijs Mevr. L. Kramer te Rotterdam met Sister Bond; 6e prijs Stal Bakkum met Vitesse S. P. De heer Blom bracht hulde aan het bestuur der jonge Harddraverijvereeniging, in 't bij zonder aan den voorzitter en den secretaris, den heer v. d. Bogaarde. De heer Stevens heeft nog woorden van dank gericht tot de drie personen, die het financieel mogelijk maakten, dat de draverij kon doorgaan. Hij wekte op de vereeniging groot te maken, opdat het volgend jaar naast de kortebaan dra verij ook een jeugddraverij en fietswedstrijd zullen kunnen worden gehouden. De nationale kolfwedstrijden, die de Ned. Kolfbond jaarlijks rond den tweeden Zondag in September organiseert, zullen dit jaar worden gehouden in de kolfbaan van hotel-café-restau rant „De Waakzaamheid" te Koog aan de Zaan en zijn uitgeschreven door de sociëteit „Mik Wis" aldaar. Buiten de vele sociëteiten uit de bekende kolfplaatsen in Noord-Hollanci komen de kolf- broeders uit Goes, Utrecht, Lopik en Oude wa ter om in dit jaarlijksche treffen de krachten te meten met paal en bal om de vele perso- neele en korpsprijzen. Maandag 14 September, des namiddags om twee uur wordt de algemeene vergadering ge houden waarin o.m. twee nieuwe bestuursleden zullen worden gekozen wegens bedanken van de heeren Dr. G. C. van Balen Blanken en J. Halff. Jarenlang was Dr. G. C. van Balen Blanken voorzitter van den Ned, Kolfbond en vanaf de oprichting 13 Mei 1885 bestuurslid. Zijn emi nente leiding gaf aan de festiviteiten steeds de sfeer, den vorm en het cachet en noode zal de Ned. Kolfbond zijn leiding missen. Thans willen we een korte beschouwing la ten volgen over de te behalen korpsprijzen. Het korps van „Recht Door" uit Alkmaar stelde zich in 1932 definitief ln het bezit van den zilveren wisselbeker door 3 maal achtereen het hoogste aantal punten te slaan in 3 series. De nieuwe wisselbeker werd in 1933 gewon nen door „Op Maat" uit Zuid-Scharwoude. In 1934 door „Vriendenkring" uit Noord-Schar- woude en in 1935 door „Gezellig Samenzijn" uit Zuid-Scharwoude. Ofschoon deze drie korpsen zeer zeker be schikken over sterke spelers en favoriet zijn voor den len korpsprijs, kan het toch zeer goed mogelijk zjjn, dat een ander korps nu deze hooge onderscheiding ten deel valt, daar voor spellingen bij geen enkele sport zoo onzeker zijn als bij de kolfsport. Voor sajet-ballen werd de zilveren wisselbe ker in 1934 gewonnen door T.O.G.I.D.O. uit Krommenie en in 1935 door „Mik Wis" uit Koog aan de Zaan. Zonder ons weer te d"urven wa gen aan voorspellingen kan toch gezegd wor den, dat nu „Mik Wis" in eigen baan zeker fa voriet is voor den eersten korpsprijs, waardoor deze club dan tweemaal achtereen erin beker heeft gewonnen. Eigendom van de sociëteit wordt de beker als hij 3 maal achtereen of 5 maal in het geheel is gewonnen. Aan de wedstrijden is tevens verbonden een kampioensprijs voor den kolver die het hoogste aantal punten slaat met gummi of sajet. Den winnaars wordt daarbij het recht toegekend den titel „Kampioen Ned. Kolfbond 1936" te voeren. Serenades De muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" heeft Donderdagavond niet minder dan vijf serenades gebracht aan de vijf hoog ste prijswinnaars in den étalage-wedstrijd, welke bij gelegenheid van de winkelweek wordt ge houden. De directeur van het korps, de heer Jac. v. d. Schier, hield voor elk van deze win naars een korte toespraak, waarin hij hen fe liciteerde met het behaalde succes.. Balia-tentoonstelling uitgesteld De groote jaarlijksche Dalia-tentoonstelling, die hier Za terdag en Zondag zou gehouden worden dooi de onderlinge tuinliedenvereeniging „Aerden- liout en O.' 'is door den storm van Maandag uitgesteld tot 26 en 27 Sept. a.s., daar de bloe men te veel geleden hadden om Iets moois tot stand te brengen. upneffing winkelsluiting. In verband met de Zondag te houden feestelijSheden is door B en W. voor dien dag ontheffing verleend van de verbodsbepalingen der Winkelsluitings wet tot 's nachts-12 uur. personalia. Onze plaatsgenoot, de heer Joh. Fost, slaagde deze week voor het politie- diploma A op het examen te Amsterdam. Prinsesse-hulde Het bestuur van de Oranje- vereeniging verwacht morgenavond om half 8 alle corporaties, sportvereenigingen en de drie hoogste klassen van de lagere scholen, alsmede allen die deel- wenschen te nemen aan den grooten huldigingsavond ter eere van de ver loving van onze beminde kroonprinses. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat elke club of vereeniging haar banier of vlag (gen) zal Onder vrij groote belangstelling werd het seizoen op de stadion-wielerbaan Donder dagavond gesloten met een programma, dat voor het grootste deel bestond uit revan che-wedstrijden van de wereldkampioen schappen. Op hartelijke wijze werd de Nederlandsche Olympische en wereldkampioen Arie van Vliet gehuldigd voor zijn keurige prestaties te Zu rich en Berlijn. In enkele kernachtige bewoor dingen werd hij toegesproken door den heer J. D. Viruly, voorzitter der sportcommissies van de N. W. U., terwijl de heer J. van den Berg van Vliet namens het Stadion gelukwensch- te. Met een grooten krans omhangen, reed van Vliet daarna met den N. W. U.-trainer Guus Schilling onder het spelen van het volkslied en luide toegejuicht een eere-ronde begeleid door vier triplets in de nationale kleuren. Later op, den avond reed ook Herkuleyns met zijn race-wagen een eere-ronde in ver band-met zijn succes pas in Frankrijk geboekt. Bijzonder aardigen strijd bood de eere-wed- strijd 1883—1893, een tandemwedstrijd voor amateurs, aangeboden door de oude garde, de wielrenners uit de allereerste periode van het wedstrijdwezen onder den A.N.W.B. Dit num mer van het programma bestond uit een tijd- race met vliegenden start over een kwart En- gelsche mijl (402 x meter) en een verrassings wedstrijd over 2 K. M. Hierbij kregen de deel nemers naar gelang van de gemaakte tijden in den rit tegen het horloge een voorgift. Het koppel van GelderMans werd tenslotte overwinnaar. De sprint wedstrijd tusschen Georget, Col- lard, v. d. Voort en van Vliet eindigde in een fraaie zege van den nieuwen wereldkampioen, die zijn drie ritten gemakkelijk won. De laat ste rit n.l. tegen Georget was wel het interes santste. De Franschman ging bij de Marathon tribune binnendoor, maar van Vliet was bij de laatste bocht alweer naast den vluchteling die toen niet de minste kans kreeg. De startvolgorde voor de 100 K.M. was: Se- vergnini (Pasquier Sr.), Snoek (Kaser), Rey naud (Philippe), Alkema (Wiersma), Metzs (Ville), Lacquehaye (Besson), Matena (Ceurre- mans). Laatstgenoemde had zich spoedig naar de derde plaats opgewerkt, terwijl Severgnini weldra begon te jagen achter Lacquehaye die reeds voor er twintig ronden waren verstreken, door den Italiaan werd gelapt. Matena begon ook nu weer uitstekend- hij verdrong Snoek var de tweede plaats, die hij echter onmiddellijk daarop aan Alkema moest afstaan. De Neder landsche kampioen moest toen weer plaats ma ken voor Reynaud, die in een rush van cis vijf de plaats naar voren kwam om den aanval te openen op Severgnini, die den wereldkampioen echter gedecideerd terugwees. Toen profiteerde Matena van de gelegenheid om zich opnieuw achter den leider te nestelen. Daarna eischte Alkema de tweede plaats op. Strijd werd er overigens de eerste vijftig ronden maar weinig geleverd. Na zeventig ronden bracht Reynaud, die geruimen tijd ln derde positie de situatie had bekeken, weer leven in de brouwerij, door Severgnini van den kop te verdringen, maar daarna werd het weer spoedig eentonig draaien van de rondjes, zonder dat er zich in het veld ook maar iets wijzigde. Ongeveer op de helft van den strijd was de situatie; Reynaud, Se vergnini, Matena, Snoek, Alkema, Metze en Lacquehaye (een ronde achterstand), Reynaud kon den kop blijven houden, hoewel SevergninL hem eenmaal bijna verraste. Ook nu viel het weer op, dat de Hollanders Snoek, Alkema en Matena het elkaar nog al eens lastig maakten Zij verwisselden meer dan eens van plaats Metze reed rondenlang op de laatste plaats voor Reynaud, terwijl Lacquehaye achter de drie Hollanders zijn kans afwachtte. De Fransch man trachtte op een gegeven moment zijn po sitie te verbeteren, maar toen hij van Snoek te veel tegenstand ondervond, liet hij zich weer afzakken. Dit was blijkbaar het sein voor Metze om te gaan spurten. Onweerstaanbaar kwam de Duitscher naar voren en weldra maakte hij het Severgnini reeds lastig. Dit was voor den Italiaan aanleiding om uit te loopen. Ook Rey naud versnelde het tempo, waardoor hij zijn landgenoot Lacquehaye opnieuw een lap gaf. De drie Hollanders moesten er ook aan geloo- ven, Een aanval van Metze op den Italiaan mislukte en in den tusschentijd bleef Reynaud een geweldig tempo volhouden, met het gevolg, dat de achterstand van de staartgroep grooter werd, waardoor de strijd eigenlijk alleen nog medevoeren in den optocht, terwijl de R.K. Harmoniekapel „St. Caecilia" en de Harmonie kapel „De Eendracht" voor de muzikale op luistering zullen zorgen. Doet allen mede! Vormt groepen! NATIONALE FEESTDAG Te Zaandam zullen alle scholen Zaterdag vrij af krijgen, terwijl ook alle gemeentediensten zooveel mogelijk gesloten zullen zijn. Voorts staat vast, dat ook de geheele Zaansche industrie morgen stilgelegd zal worden. Op de Burcht zal een aubade worden gehou den van alle schoolkinderen. IJMUIDEN, 11 Sept. Rjjksvischafslag. Tarbot 74 —92 cent per kg. Griet 15.0025 per 50 kg. Tong 1.081.40 per kg. Zetschol 24.00. kleine Schol 5.5021, Bot 8—17.50, Schar 2.50—12, middel Schelvisch 30.00. kl. midd. Schelvisch 18.50—21, kleine Schelvisch 8.0018 per 50 kg. Kabeljauw 30.0072 per 125 kg. Gullen 6.0015 per 50 kg. Leng 0.901 40 per stuk. Wijting 2.603.80, Ma kreel 5.5011 per 50 kg. Versche Haring per kist 2.20—2.65. van de Vrijdag aan den EJJksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS R. O. 46 Claesje 1365 manden 2730.Gerber- dina Johanna 1400 manden 2580Christina 925 manden 1770.Alma 430 manden 2660. Reiger 55 manden 1350. LOGGER K.W. 159 1230.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zaterdag 12 Sopt. 1938. Vloed: 1.43 v.m. en, 2.15 n.m, ging tusschen het drietal Reynaud-Severgnini- Metze. De Duitscher wérd opnieuw tot twee maal toe door Severgnini afgewezen. Dit spelle tje herhaalde zich nog eenige malen. De Duit scher bleef op de derde plaats. Het had maar weinig gescheeld of Reynaud, die onbedreigd won, had hem in de laatste ronden nog een lap bezorgd. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) SJANGHAI. 10 Sept. (Reuter.) Uit Kanton wordt vernomen, dat Tyau, de commissaris vc-or Buitenlandsche Zaken van Kwangsi, op onmiddellijke instructie van Tsjang Kai Sjek, verzocht zou hebben, dat de Japansche oorlogs bodems, welke op weg zijn naar Pakhoi, terug geroepen worden. Hij zou verder verklaard bob ben, dat het 19e leger, dat niet onder bevelen var. Nanking staat, dit gebied controleert en dat de Chmeesche regeering niet kon instaan voor de gevolgen van de aanwezigheid van Ja pansche oorlogsbodems te Pakhoi. De Japansche bladen berichten, dat het Ja pansche ministerie van Buitenlandsche Zak»n der. Japanschen ambassadeur in Nanking Ka- wagoe, opdracht heeft gegeven aan de Chince- sche regeering te Nanking te vragen, of deze regeering in de toekomst het leven en de vei ligheid van de Japanners in China wil en kan beschermen. Voor zoover Nanking hiertoe niet in staat is, moet de Japansche regeering zelf de bescher ming van haar onderdanen in China op zich nemen. Onze Rom. correspondent seint ons d.d. 10 September; Naar aanleiding van de weigering der Spaan- sche nationalisten, om een wapenstilstandsvoor- stel in overweging te nemen, prijst de „Osser- vatore Romano" het corps diplomatique, dat onvermoeid naar wegen zoekt, om de gruwelen van den Spaanschen burgeroorlog te verminde ren. Hun actie verdient de bewondering en dank der gansche beschaafde wereld. Het Va- ticaansche blad herinnert eraan, dat de regee ring te Madrid eenige dagen geleden op haar beurt geweigerd heeft, in te gaan op een voorstel tot een menschelijker regeling der oorlogsvoe ring. Het Vaticaansche orgaan wijst er op, dat deze onverzoenlijke en verbeten woede en de meedoogenlooze terreur, die van beide zijden ontplooid worden, tenslotte tot de vernietiging van gansch Spanje moeten leiden, hetwelk beide partijen toch zeggen te willen dienen en redden. Geen doel, aldus het Pauselijk blad, kan derge lijke middelen rechtvaardigen; elk doel wordt door zulke middelen slecht gemaakt. Het vertwijfelde heroïsme aan den eenen kant, zooals dat van de verdediging van Irun en van de cadetten van Toledo, die de oude garde van Napoleon navolgen en de onverbidde lijke vernietiging aan den anderen kant, zoo meent het Vaticaansche blad, zijn in een strijd tusschen ras- en landgenooten niet op hun plaats. „Wij zijn van oordeel", besluit de „Os- servatore Romano", „dat, ook wanneer men slechts van opportuniteitsoverwegingen uitgaat in een conflict als dit, de moreele strategie vol strekt moet overwegen en dat maakt het voor beide partijen ongewenscht, om aan de tegen partij de glorie van de oude garde te gunnen." Oranjefeest. Geheel onverwacht, maar daarom niet minder enthousiast, heeft Vogelen zang Donderdagavond de verloving van Prinses Juliana gevierd. Donderdagmiddag werd aan de kinderen van beide scholen vrijaf gegeven en 's avonds om half acht kwamen de kinderen van beide scho len op de Kerklaan te zamen om aan den lam pionoptocht deel te nemen. Bijna alle school kinderen werden van een lampion voorzien, anderen droegen vlaggen en zelfs de miniatuur ijsbreker, welke geheel was verlicht ging mee. Het muziekcorps „Kunst na Arbeid" uit Benne- broek met vaandel en schellebskkens voorop vormde den kop van den stoet, hier achter de schoolkinderen en dan een massa uitgelaten jeugd. Te ruim acht uur marcheerde deze feë- rieke en vroolijke stoet met gejubel, gezang en muziek af. Het weer was uitstekend zoodat er ook van de zijde van het publiek veel belangstelling was. De plaatselijke politie zorgde voor de goede orde en verkeer. Voordat de stoet ontbonden werd sprak de ZeerEerw. heer Pastoor als voor zitter van het Oranje-Comité een woord van dank tot de leden van het Oranje-Comité en onderwijzend personeel^ en in 't bijzonder ook tot het muziekcorps voor hun zeer geappreci eerde muzikale medewerking. Tot slot werd het Wilhelmus gezongen, dat door allen werd meegezongen. Adres aan B. en W. De raadsleden Mole naar, Paap en Van Toombergen hebben zich met een verzoek tot het college van B. en W. gewend, waarin verzocht wordt op korten termijn in te stellen een commissie, welke tot taak heeft te onderzoeken of een redelijke huurverlaging voor steuntrekkers mogelijk is. In die commissie moe ten zitting kunnen hebben huiseigenaren, be stuurders van vakorganisaties en van eventueeie woningbouwvereenigingen, die te zamen met de commissie C van den dienst van Maatschappe lijk Hulpbetoon een rapport aan den raad kun nen uitbrengen. R.K. Tooneelclub. Op initiatief van pastoor P. van Diepen is voor het organiseeren van ont spanningsavonden voor katholieken onderling in den komenden winter een feestcommissie opge richt, welke gaarne wil trachten om in de ruime patronaatszaal mooie tooneeluitvoeringen en ge zellige dansavonden te geven. Deze commissie doet in overleg met den pastoor een oproep tot alle tooneelliefhebbers van de parochie, zoowel dames als heeren boven de 18 jaar, om te komen tot de oprichting van een gemengde tooneelclub. De regie staat onder leiding van den heer Henry Leon Dhooge, die gaarne zijn volle medewerking heeft toegezegd. Allen, die iets voelen voor de beoefening van het tooneelspel, worden uitgenoodigd tot een bijeen komst in het patronaatsgebouw op Donderdag avond 17 September om 8 uur. Onder leiding van den heer Dhooge kan dan een flinke R.K. tooneelclub gevormd worden, die ons in de lange winteravonden op mooie tooneel- avonden kan vergasten. Over het organiseeren van een danscursus voor de katholieke jongelui en het houden van dansavonden zal nog nader worden bericht. Ook de oprichting van een gemengde R.K. zangver- eeniging is in voorbereiding. De feestcommissie is samengesteld uit de hee ren M. M. J. v. Seggelen, voorzitter, A. P. Aarts, secretaris, W. M. Castien, penningmeester, P. Bakkenhoven, lid en H. L. Dhooge, lid. ■iiiiiiiHiiiimiiiiiiiiifiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiMiimiiNiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiifiimiiiiimiiiiiiiiiiMiiiiit Degene, die zich met ingang van 1 October aanstaande voor minstens 1 kwartaal op De Nieuwe Haarlemsche Courant abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en voor plaatsen waar agentschappen zijn gevestigd: ƒ3.25 per kwartaal of 25 cents per week; per post: per kwartaal ƒ3.58. MIJNE HEEREN, U gelieve mij met ingang van 1 October 1936 als abonné te noteeren op uw blad. De tot dien datum verschijnende nummers zal ik gratis ontvangen. Ik wensch het abonnement te betalen kwartaal per (doorhalen wat niet verlangd wordt) Naam Straat Plaats NB. De gratis toezending tot 1 October geldt niet voor nieuwe week-abonné's.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10