Geestdrift kent geen grenzen Duizendkoppige menigte brengt wederom minuten-lange ovatie aan het Prinselijk Paar 'sPrinsen Peetoom spreekt Het Alcazar wordt plat geschoten Uitzending naar Indië Het nieuws van heden AUTORITEITEN OP AUDIËNTIE OM DE TWEE MINUTEN EEN KANONSCHOT LOCARNO-CONFERENTIE OP 19 OCTOBER? De non-interventie DE BAROMETER y* LAME RIS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 - OCHTENDBLAD ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20145 Nog immer houden de toejuichingen aan. Twee dagen achtereen was om het Haagsche Koninklijke Paleis 'n enorme menigte verzameld, die een spontane en enthousiaste hulde bracht aan het Prinselijk Paar, welks verloving alom in den lande vreugde verspreidde. En nog verstomt het gejuich niet. Donderdag werd het paleis weer belegerd door de duizenden, die de geliefde Prin ses in deze voor haar zoo gelukkige dagen wilden zien. En toen, na langen tijd van wachten, de Vorstelijke Personen zich voor het geopend venster vertoonden, om ontroerd voor deze hulde te danken, kwam het opnieuw tot een minuten lange ovatie. Stroom van bloemen en geluk- tvenschen in allerlei vorm houdt aan Bloemenhulde van het garnizoen Hulde van het garnizoen Effectenbeurs gesloten Bakkersarbeid Zaterdag Gelukwenschen van den Vorst von Lippe-Biesterfeld Verlichting Rijksgebouwen Een Libel: „Prinses Juliana verloofd - S!r8Êtpy~ De verdedigers verklaren met de wapens in de hand te willen sterven Gevechten in Malaga en San Sebastian PARIJS, 10 Sept. (D. N. B.) De correspondent van de „Paris Soir" deelt mede, dat de artillerie van de regeering nog geregeld vuurt op het San Renferia Sebastian Oyarzun Jj *Ash'garraga WRernani „Er waren twee Koningskinderen Het Weer De wervingsactie in Engeland voor nieuwe recruten in verband met de verscherping van den toestand in Palestina heeft veel succes. Vrijwilligers, die zoo juist uniform en wapenen hebben ontvangen Nederlander te Berlijn veroordeeld Wegens overtreding van de deviezen-verordening Alleen de Sovjet-Russische gezant nog te Madrid Amerikaansche oorlogsschepen teruggetrokken Britsch voorstel verrast Duitschland Nationale feestdag Britsche regeering doet opnieuw stappen bij Portugal STAKING TE LONDEh BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE.- NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 3D et, Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het was Donderdag den geheelen middag in de omgeving van het pa leis te Den Haag zeer druk. Duizen den en duizenden stonden in de om geving van het paleis te wachten, in de hoop de Prinses en den Prins te zien. Men kortte zich den tijd door het zingen van liederen, afgewisseld door het geroep: „leven de Prinses en de Prins". Van half zes af was het een aan- en afrijden van auto's, welke de autoriteiten, die om zes uur ter audiëntie genoodigd waren, naar het paleis brachten. De audiëntie duurde tot ruim half zeven. Toen zag men de ministers en de overige ge- noodigden vertrekken. Eenigen uit het pu bliek zagen een glimp van Prinses Juliana voor een der ramen van de bovencorridor. Een gejuich barstte los, dat overging in luid gejubel en gezang, dat minuten lang aanhield. Men riep om de Prinses en den Prins. Zij lie ten zich echter niet zien en menigeen, die uren had staan wachten meende reeds, dat hij weg moest gaan zonder Prinses Juliana of Prins Bernhard gezien te hebben, toen een lakei voor een der vensters verscheen en dit hoog open schoof. Toen was het publiek niet meer te houden. Men begreep, dat het ver loofde Paar zich wederom zou ver- toonen, om de menigte te danken voor alle hulde en bewijzen van aan hankelijkheid. En inderdaad enkele seconden later verschenen Prinses Juliana en Prins Bernhard, lachend en wuivend voor het venster en dankten vrien delijk voor de hartelijke ovatie, wel ke het publiek hun bracht. De menschenmenigte drong op, men kon slechts met moeite door de politie op een af stand gehouden worden. Honderden en honderden kleine vlaggetjes verschenen eensklaps niemand wist waar deze zoo plotseling vandaan kwamen zak doeken en hoeden gingen in de lucht, kortom het was weder een van die spontane en groot- sche betoogingen van aanhankelijkheid en trouw zooals ons Vorstelijk Huis deze in den loop der laatste dagen reeds tallooze malen heeft ontvangen. Het jonge paar trok zich terug en tot verrassing van het publiek kwam de Ko ningin met de Prinses von Lippe-Biester- feld even voor het open raam en ook zij hadden een hartelijke hulde in ontvangst te nemen. Nog eenmaal verscheen Prinses Juliana met Prins Bernhard voor het venster, wederom barstte een gejuich los. Toen deed Prins Benno met een kwiek gebaar het raam dicht, wuifde nog eenmaal met beide handen, en verdween met de Prinses. Het publiek begreep, dat het toen afgeloopen was en langzaam begon het zich te verspreiden. H. M. de Koningin heeft Donderdagavond om zes uur ten Faleize Noordeinde ontvangen de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, den voorzitter van den Ministerraad en de ministers, den vice-pre sident van den Raad van State, den commis saris der Koningin in Zuid-Holland, den Gou verneur der Residentie, den directeur van het Kabinet der Koningin en den burgemeester van 's Gravenhage, teneinde hen in de ge legenheid te stellen hun gelukwenschen aan te bieden aan de Koningin, aan Prinses Ju liana en aan Prins Bernhard von Lippe-Bies- terfeld Luitenant-Generaal jhr. W. Röell, gouver neur der residentie, heeft Donderdag aan Prinses Juliana en aan Prins Bernhard een bloemenhulde aangeboden, namens officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten van het garnizoen 's Gravenhage. De generaal, die des avonds ter audiëntie was, mocht van het ver loofde Vorstelijke Paar den hartelijken dank voor deze bloemenhulde in ontvangst nemen. Curatoren der rijksuniversiteit te Leiden hebben Donderdag ten paleize in het Noord einde hun schriftelijke gelukwenschen doen af geven, naar aanleiding van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana. Waar in verband met de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld, de dag van Zaterdag a.s. een na tionale feestdag zal zijn, heeft het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel het besluit genomen, dat Zaterdag de Amsterdam- sche Effectenbeurs zal zijn gesloten. Op den dag, dat de verloving van H. K. H. Prinses Juliana bekend werd, heeft het be stuur van de Effectenbeurs voor de beursbe zoekers een register ter teekening neergelegd. Dit register^ bevattende honderden handtee- keningen, is van een fraai schutblad en een fraaien band voorzien en Woensdagmiddag ten Paleize te Den Haag bezorgd. Naar wij vernemen is de minister van So- ciale Zaken voornemens toe te staan, dat Z:v terdag 12 September a.s„ in verband met den nationalen feestdag, in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden of bestuur ders en door bakkersgezellen te twaalf uui middernacht met den bakkersarbeid worat aangevangen, met dien verstande, dat in brood- bakkerijen, voor welke een vergunning als be doeld in artikel 37, le lid, der arbeidswet is verleend, reeds -op Vrijdag 11 September te tien uur namiddag met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens mag wor den begonnen. Voorts zal Zaterdag a.s. deeg of brood, dat na 8 uur namiddag van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, van half acht des voormiddags af uit de broodbakkerij mogen worden vervoerd, terwijl het van 8 uur voormiddag af mag worden verkocht en afgeleverd. Donderdagavond heeft vorst Leopold von LippeBiesterfeld, de peetoom van Prins Bernhard, voor de A.V.R.O.-microfoon in het Duitsch een korte rede gehouden. Daarin zeide Z.K.H. het volgende: Het is mij een bijzonder genoegen, hedenavond vanuit mijn voormalige residentie voor den Ne- derlandschen zender, mijn beste geluk- en zege- wenschen voor het jonge bruidspaar naar Neder land te kunnen uitspreken. Het is voor mij een groote voldoening, dat een medelid van Ons Huis opname in Nederland is geschonken door zijn verloving met H.K.H. Prinses Juliana. Het is mij een groote vreugde door middel van de radio mijn medeleven met het Nederlandsche volk te betuigen met de verloving van mijn pete kind prins Bernhard Leopold von Lippe-Biester- feld met de kroonprinses Juliana der Nederlan den. Ik hoop dat deze verbintenis voor het hooge Nederlandsche vorstenhuis een gelukkige en langdurige moge zijn. Naar het Haagsch Comité voor Volksfeesten mededeelt, zullen Maandagavond a.s. de Rijks gebouwen langs den Vijverberg verlicht worden. Ook het Vredespaleis zal verlicht worden. In de bekende Libellen-Serie (uitgave van Bosch Keuning te Baarn) zal binnen enkele dagen een Libel verschijnen: „Prinses Juliana verloofd!" Een vlotte Libel met interessante bijzonder heden uit het leven van Prinses Juliana en Prins Benno en een keur van prachtige foto's. De rijksbestuurder van Hongarije, Horthy, heeft een telegram van gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin in verband met de verloving van de Prinses. Ook te Den Haag zal Zaterdag, den na tionalen feestdag, aan alle gemeentelijke on derwijsinstellingen en aan het geheele gemeen- tepersoneel, voor zoover de dienst het toelaat, vacantie verleend worden. De gesteunden zul len niet behoeven te stempelen en de werk verschaffingen zullen gesloten zijn. Een beeld van de ontstellende verwoestingen, welke de burgeroorlog over Spanje brengt Fort Quade/upe, Fueateri-ahiaÉ=l tHendaye P3jsajes:SanJuan Qxjjehobie Het terrein van den strijd rond San Sebastian Donderdagmiddag heeft de Phohi een speciale uitzending naar Indië verzorgd in verband met de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard von Lippe. Een programma van nationale muziek en reportage der verlovingsgebeurtenissen was samengesteld. De heer D. Hans sprak tot de Indische luis teraars over het onderwerp: „Er waren twee koningskinderen". Hij verklaarde dankbaar te zijn een herden kingswoord te mogen spreken temidden van het feestgewoel, dat bruist en davert door de stra ten. Zóó had hij in zijn lange journalistieke loopbaan het volk van Den Haag nog nooit gezien, behalve misschien bij de geboorte der Prinses. Er waren twee Koningskinderen, die VERWACHTING: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuidelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets wanner. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: wei- nig verandering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiui^ kregen elkander zoo lief en een jubelstortn is over Holland geslagen. Een buitenlandsch journalist seinde dezer dagen naar zijn blad: „Het Nederlandsche volk is thans het geluk kigste ter wereld". Inderdaad. Wij vergeten eenige dagen den nood der tijden en zien alleen de Nationale Bruid en Haar Bruidegom en Hun familie. Nederlanders in Indië zei spr. denkt niet, dat gü thans ver af zijt van ons. Neen, wij voelen als het ware uw harte-klop, wij hooren uw stem, wij vernemen uw geestdrift en uw vreugde uit de vele telegrammen, die ons bereiken, en zoo zijt gij bij ons en leeft en staat gij in ons midden. Het is één volk, één stam, éér dynastie. Spr. schetste daarop nader de beteekenis der verloving en de persoonlijkheid van Prinses Juliana en Haar Prins, hij vertelde hoe en waar deze beide Koningskinderen elkander von den, wijdde woorden van eerbiedige genegen heid aan de Koningin en verzekerde den nieu wen Prins, dat ons volk bereid is ook hem zijn vastbesloten trouw te schenken, wanneer hij Juliana gelukkig maakt, hij, die weer een jon ge en sterke man zal zijn in de eenzaamheid der beide Vrouwen op en bij den Troon. De jubel gaat over de lage landen en het is zei spr. tenslotte of de geest van den groo- ten Zwijger zweeft over ons juichend volk en met liefde en welgevallen neerziet op zijn jong ste nazaat. Het is, of uit den schemer eter histo rie de lichtende figuur nader komt van d» stammoeder der dynastie, Juliana van Stolberg, en zich met een edelen glimlach zegenend heen- buigt over haar naamgenoot, over het jonge paar. Het Nederlandsche volk hier en in de tropen viert thans feest in geestelijke verbon denheid met alle vroegere generaties, die ons land hebben grootgemaakt en zich in lief en leed schaarden om den troon van Oranje. Een feestgroet uit een jubelend moederland bracht spr. aan cte Nederlanders in de Indiën. De rede werd voorafgegaan door het zingen van „Waar de blanke top der duinen", na af loop werd het Vlaggelied gezongen. Het Strafgericht te Berlijn heeft den heer de V., een inwoner van Leeuwarden, die zich se dert 1 November van het vorig jaar te Berlijn in voorarrest bevindt, wegens het als buitenlan der een Duitsch burger bewegen Marken af te geven tegen betaling van buitenlandsche devie zen, veroordeeld tot één jaar en twee maanden gevangenisstraf onder aftrek van de volledige preventieve hechtenis plus een geldboete van 15.000 R. M„ eventueel te vervangen door twee maanden gevangenisstraf. De eisch luidde twee jaar en twee maanden gevangenisstraf en een geldboete van 25.000 R.M. Alcazar. Iedere twee minuten valt een schot. Het schijnt niet mogelijk, dat in de puinen van het Alcazar nog menschen verblijven, doch in de kel ders bevinden zich nog de verdedi gers, die verklaren met de wapens in de hand te willen vallen. Ook de 150 vrouwen en 250 kinderen, die zich in het Alcazar bevinden, zullen met hen sterven. De verdedigers verzochten aan Ma joor Rojo, een afgezant der regeeringstroepen. twee priesters te willen zenden. De roode troepen hebben bevel gekregen het Alcazar dag en nacht te blijven beschieten tot geen steen meer op den andere staat. Radio-Sevilla heeft het volgende medege deeld: „Onze luchtmacht heeft de marinebasis te Cartagena en uit Malaga komende schepen ge bombardeerd. Bij Trubia in Asturië zijn roode afdeelingen op de vlucht gedreven. Bij Oviedo zijn heftige tegenoffensieven van den vijand zonder resultaat gebleven. Onze luchtmacht en de kruiser „Cervantes" hebben militaire versterkingen te Santander ge bombardeerd. Ook het vliegveld te Malaga is opnieuw onder vuur genomen. Bij Jaca in de streek van Huesca is een roode afdeeling ver jaagd. Gisteren hebben anarchisten en separatisten heftig gevochten in de straten van Sar Se bastian. De „Times" meldt uit Gibraltar, dat een al daar uit Malaga aangekomen vluchteling heeft medegedeeld, dat groote ontevredenheid te Malaga heerscht. Recente luchtaanvallen hebben de slecht gedisciplineerde militie ge demoraliseerd. Maandag is het in de straten van Malaga tot gevechten gekomen tusschen vertegenwoor digers van verschillende vakvereenigingen. De telefoonverbindingen tusschen Malaga en de andere steden, welke zich nog in het bezit der regeeringstroepen bevinden, werden afge sneden. De radiozender Sevilla deelt mede, dat alleen nog de Sovjet-Russische ambassadeur Rosen berg van de buitenlandsche diplomaten zich te Madrid bevindt. Het hoofdkwartier van de opstandelingen te Burgos deelt mede, dat generaal Franco zich naar het front van Talavera heeft begeven om de stellingen van de troepen te inspecteeren Na de inspectie deelde de generaal mede, dat het gevecht aan het Talaverafront voortgaat. De vijand is teruggeworpen en heeft zware verliezen geleden. Verder rukken de rechtschen normaal op naar Toledo. De Amerikaansche minister Huil deelde he denmiddag mede, dat vier Amerikaansche oor logsbodems, welke thans in de Spaansche wa teren vertoeven, zullen worden teruggetrokken. Deze schepen zullen naar havens in de buurt van Spanje vertrekken, waar zij zullen blijven voor het geval zij noodig mochten zijn om Amerikanen, die nog in Spanje vertoeven te evacueeren. LONDEN 10 Sept. (Reuter). Bevestigd wordt, dat de Brilsche regeering na overleg met Parijs aan de Duitsche en Italiaansche regeeringen heeft voorgesteld, op 19 Octo ber te Londen de Locamo-conferentie te doen houden. Het Britsche voorstel tot het houden van een Locamo-conferentie in October is in Duitsche kringen niet onverdeeld gunstig ontvangen. Ben hooggeplaatst persoon heeft Reuter mede gedeeld, dat het voorstel eenigszins verrassend wordt genoemd. Men zou van meening zijn, dat er nauwelijks genoeg voorbereiding is geweest om een dergelijke conferentie te doen slagen. De uitingen van vreugde over de verloving van de Prinses duren voort. De bezetting van het Alcazar wil met de wa penen in de hand sterven. Groote manoeuvres in Sovjet-Rusland; 1200 man dalen met parachutes uit vliegtuigen. Locamo-conferentie op 19 October? Britsche regeering doet opnieuw stappen bij Portugal inzake de non-interventie in Spanje. Portugeesche regeering eischt van alle ambte naren een betuiging van trouw. Moordaanslag te Beuningen, waarbij jongeman ternauwernood aan den dood ontsnapt. Felle brand te Garoet legt 57 huizen en 13 H.A. bosch in asch. Opzichter bij zandinstorting te Ubbergen geheel bedolven. Gouden jubileum van het Kruisheeren-College te Uden. De Eerste Kamer behandelde de interpellatie de la Bella betreffende de steun wijziging. New Yorksche Beurs: Opening vaster, slot on regelmatig. j O Morgen: nationale feestdag. Hoe spontaan is overal in het land de vreugde losgeslagen over de ver loving onzer Kroonprinses. Er moeten dagen van saamhoorigheid, van een heid en feestbetoon zijn. Zulk een dag is die van morgen. Ons volk heeft on voorbereid en plotseling de meest grootsche betoogingen gehouden in hofstad en hoofdstad en elders. De regeering heeft nu den twaalfden September ditmaal tot nationalen feestdag geproclameerd. Een volk heeft behoefte aan vierdagen evenals het individu. We hebben symbolen noodig en werkelijkheid voor uiterlijk betoon. Overal, overal de vlaggen uit. Overal feeststemmingOranje-boven! LONDEN, 10 Sept. (Reuter) De Britsche regeering heeft opnieuw stappen gedaan om de Portugeesche regeering te verzekeren, dat het doel van de niet-inmengings-commissie is de doeltreffendheid te verzekeren van de door de verschillende regeeringen genomen maatregelen ten aanzien van de niet-inmenging. Reuter meent te weten, dat hetgeen op de eerste vergadering der commissie werd bespro ken, er toe zal bijdragen Portugals bedenkingen betreffende de functies van de commissie te doen verdwijnen. Het is mogelijk, dat Morrison de commissie voor het einde der week bijeenroept. Duitsch land heeft reeds toestemming verleend tot pu blicatie van de gewisselde nota's. Het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken publiceert heden den tekst der antwoor den van de regeeringen op het Fransche voor stel betreffende niet-inmenging in den Spaan- schen burgeroorlog. Het Britsche vakvereenigingscongres heeft een motie tot inmenging in den Spaanschen bur geroorlog van de regeering te Madrid met onge veer 3.029.000 tegen 51.000 stemmen verworpen. Het congres sprak echter als zijn meening uit, dat waakzaamheid geboden is. Eenstemmig werd besloten, dat de vakbewe ging onder geen. voorwaarde de regeering zal steunen in een streven naar algemeenen dienst plicht, hetzij voor het leger, hetzij voor indus- trieelen arbeid in geval van oorlog. Een plotselinge staking van 500 man van ac stedelijke spoorwegen te Londen heeft het ver keer tusschen de city en de buitenwijken lam gelegd. UIJRWERKHANDEL LEIDSCHE STRAAT 18 Ir 7 6 r> A- Stand op Vrijdag 1 uur van.: 762 Vorige stand: 764.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1