San Sebastian zou volkomen omsingeld zijn Belgisch Katholiek Congres Wapenstilstand in Spanje Het gebeurde op de Flores Léon Blum en zijn beleid OMLIGGENDE PLAATSEN WORDEN ONTRUIMD EEN SCHRIJVEN VAN Z.H. DEN PAUS De redevoering van Z. H. den Paus Nationaal enthousiasme VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 Indirecte onderhandelingen over het staken van den burger oorlog gedurende 15 dagen Beide partijen zouden strijdensmoe zijn De spoorwegarbeiders keuren den stap der metaalbewerkers af De Poolsche ballon terecht Op 100 K.M. van Onega gedaald Bij Avila, ten Westen van Madrid, zouden de regeeringstroepen zware verliezen hebben geleden Het Alcazar blijft nog steeds standhouden De stakingstoestand in Frankrijk De Michelin-fabrieken zijn weder ontruimd BRANDSTICHTERS STAAN TERECHT Anderhalf en twee jaren geëischt Z. Em. Kardinaal van Roey houdt de openingsrede De sectievergaderingen In een der oudste steden van het Vlaamsche land, in de stad van den Kardinaal-Aartsbisschop, komt het groote katholieke congres maan den lang voorbereid om het toch vooral een waardige, indrukwekken de manifestatie van hun levend, ge tuigend geloof te doen worden in de zaal van het Klein Seminarie bijeen. WAT ZEGT „DE WILDEMAN"? V ^eöB==S!^ der ALOUDE DISTILLEERKUNST van LEVERT Co., Amsterdam Prof. Gerard Brom De leiding aan boord van Hr. Ms. flottieljevaartuig liet te wenschen over De toespraak tot de Spaansche vluchtelingen wordt ook per radio verspreid De hervorming van het V olkenbondspact Engeland zal zijn meening in de Assemblee bekend maken De Arabieren wachten op advies Staat van beleg te Pakhoi afgekondigd De Daily Telegraph bericht in haar editie van 11 September: Gisteren werd voor den tweeden dag geen strijd geleverd bij San Sebastian, hoewel de stad door de opstan delingen geheel is omsingeld. De tijdelijke rust versterkt de waar schijnlijkheid van het bericht, dat een wapenstilstand in uitzicht zou zijn. Het blad der nationalisten te Burgos deelde gisteren mede, dat indirecte on derhandelingen waren geopend, op ver zoek van de regeering te Madrid, over het sluiten van een wapenstilstand van 15 dagen. In tegenstelling met de rust voor San Se bastian, blijven de nationalisten hun aanval tegen Madrid richten. Intusschen neemt men aan, dat de posi tie aldus is, dat geen der beide partijen wil erkennen, dat zij genoeg heeft van den strijd, doch beiden verheugd zouden zijn, indien een scheidsrechter in den ring zou treden om hen te scheiden. Men zou dan ook klaarblijkelijk uitzien naar <te besprekingen van het internationaal comité, bat te Londen vergadert, en het daar eventueel te nemen initiatief. De regeering te Madrid beweert, evenals de burgerlijke gouverneur van San Sebastian, Ortega, dat zij vastbesloten is om de onder drukking van den opstand tot het bittere ein de voort te zetten. De Pransche diplomatie streeft er naar, duidelijk te maken, dat voort setting van den strijd met al zijn bitterheid Sn persoonlijke veeten een tragedie is, niet al teen voor Spanje, doch ook voor andere lan- den van Europa. De nationalisten te Burgos blijven een over winning voorspellen. Niettemin erkennen zij heden in hun orgaan, dat te Pampluna wordt uitgegeven, dat indi recte onderhandelingen zijn geopend voor het sluiten van een wapenstilstand voor den tijd Van vijftien dagen. Het blad'zégt, dat het verzoek om dezen wapenstilstand is uitgegaan van de regee ring te Madrid, doch alleen het feit, dat dit semi-officieele orgaan op de mogelijk heid van een wapenstilstand wijst, is reeds van voldoende beteekenis, m.a.w. Burgos schijnt de openbare meening voor te be reiden op een dergelijke eventualiteit. PARIJS, 11 Sept. (Reuter) De vakver- cenigingsraad der spoorwegarbeiders te Pa rijs en den linker Seine-oever heeft den voorzitter van den ministerraad een tele gram gezonden, waarin het vertrouwen in de regeering van het volksfront wordt be vestigd met betrekking tot de toepassing der sociale wetten en de verdediging van den vrede. De raad protesteert heftig tegen den stap der Metaalbewerkers, bij de regeering ondernomen, Zonder dat daarin tevoren de vakbond van de Seine en de bestuurscommissie der C.G.T. wa ven gekend. De raad verzoekt de C.G.T. de aangesloten organisaties er aan te herinneren, dat zij niet In de regeeringspolitiek tusschen beide mogen komen, anders dan volgens principes door het federatief congres vastgesteld. Verder hebben 1500 militante socialisten der Renault-fabrieken te Javél den voorzitter van ben ministerraad een motie doen toekomen, Waarin zij uitdrukking geven aan hun dank baarheid jtgens Léon Blum voor den machti gen steun, dien deze hun steeds bij hun beroeps- eischen heeft verleend en waarin zij hem hun Vertrouwen uitspreken voor zijn buitenlandsche Politiek, die in overeenstemming met die der Partij is en welke alleen geëigend is tot hand having van den vrede. WARSCHAU, ll Sept. De bestuurders van ben Poolschen ballon Lopp, welke heeft deel genomen aan den wedstrijd om den Gordon Rennett-beker, kapitein Janusz en luitenant ®renk, van wie men twaalf dagen lang niets Vernomen heeft, zijn terecht. De aeroclub der Sovjet-Unie te Moskou heeft Vanochtend om 5 uur van Janusz een telegram °htvangen van den volgenden inhoud: ••Zijn op 1 September in het district Onega Sedaald op 25 K.M. van het dorp Nosowchisna, 100 K.M. van de stad Onega. Wij gaan te voet Paar Onega en verzoeken hulp." De aeroclub te Moskou heeft naar Archan- ®®tek getelegrafeerd, dat hulp moet worden ge- "°den aan de Poolsche luchtvaarders. Gisteren was een twintigtal militaire en sportvliegers opgestegen voor een onderzoek in ■het gebied van Archangelsk, Onega en Ladoga, Zoomede in het gebied van Wologda. Zij hebben toen evenwel geen enkel spoor ge- Vonden van de verdwaalde ballonvaarders. De bladen hebben in speciale edities dit be- Zïcht bekend gemaakt. Een tafereeltje, zooals men dat dagelijks langs de Spaansche wegen kan waarnemen; verspreide eenheden op wea naar het front SAINT JEAN DE LUZ, 11 Sept. (Havas). Met de „Angel de la Guardia" zijn alhier 20(1 Spaansche vluchtelingen uit San Se bastian aangekomen. Bovendien zijn nog 50 vluchtelingen uit Guetaria aangekomen. Laatstgenoemde stad ligt aan de zeekust tamelijk ver ten Westen van San Sebas tian en uit het feit, dat deze ontruimd werd, kan worden afgeleid, dat de omsinge ling van San Sebastian door de opstande lingen thans voltooid is. Geen enkel ernstig incident uit de omgeving van San Sebastian valt te melden. Slechts werd Hernani tamelijk hevig gebombardeerd, tietgeen vier dooden en acht gewonden kostte. Er werd opdracht gegeven het kleine stadje te ontruimen. De opgewonden stemming onder de bevolking te San Sebastian houdt aan. Aan de haven wachten nog steeds veel vrouwen en kinderen op het oogenblik, dat zij zich zullen kunnen inschepen. De ordedienst iïi de straten wordt door Baskische nationalisten verzekerd. De kortgeleden benoemde commissaris van de openbare orde heeft het vast voornemen de orde te doen eerbiedigen. Tevens valt op te merken, dat aan alle fronten ongeveer 70 pCt. der verdedigers Baskische nationalisten zijn, die het best bewapend, het meest gedisciplineerd en het moedigst zijn. Via radio-Sevilla werd meegedeeld: „San Sebastian is door de nationalisten om singeld. Er is ernstige oneenigheid ontstaan tusschen de verdedigers, waarvan sommigen de stad voor den aanval willen overgeven, anderen daarentegen verzet willen blijven bieden. In elk geval zal deze tegenstand niet van emsti- gen aard zijn. Aan het front van Toledo hebben de troepen van generaal Franco op den linkervleugel Are nas san Pedro bezet, en zoodoende hun aan valsfront verlengd tot aan de troepen van ge neraal Mola, die Puerto Rio en Sierra Gredos in bezit hebben genomen. Na ondervraging van de gevangenen is wederom gebleken, dat de mi litie bedrogen is, wat betreft de gevchtswaarde en de sterkte der nationale strijdkrachten, het geen tot hun ontmoediging op 't oogenblik van den strijd heeft geleid, en het groote verschil verklaart tusschen het aantal dooden aan weerskanten." In koortsachtige haast worden de voor bereidingen voor de verdediging van de hoofdstad voortgezet en het garnizoen is met ongeveer 5000 Catalaansehe miliciens ver sterkt. Het bombardement van Toledo duurt zonder ophouden voort, doch het Alcazar, deze enorme vesting, heeft zich nog niét overgegeven. De beleende Spaansche vlieger, Ramon Fran co. de broer van generaal Franco, de leider van den opstand, heeft de Spaansche legatie in Washington, waaraan hij als luchtvaart-attaché was verbonden, verlaten, om zich aan de zijde van zijn broer te stellen. Het benoemen van Largo Caballero tot minister-president heeft deze beslissing van Ramon verhaast. Het radiostation Burgos deelt mede, dat een colonne nationalistische troepen nabij Avila, ten Westen van Madrid, in een hevig gevecht met de volksfront-milities gewik keld is geweest. De regeeringstroepen ver loren daarbij 250 dooden. In den zelfden sector is een andere afdeettng der rechtsche troepen er in geslaagd, haar stellingen 10 K.M. verder naar voren te schui ven. Bij Talavera hebben de regeeringstroepen volgens dit radiobericht in een gevecht 50 doo den verloren. Kolonel Villalba, de commandant der xegee- ringsstrijdkrachten in den sector van Huesca, heeft medegedeeld, dat zijn troepen den vijand hebben verjaagd uit de Kérk van Sietano, waar zich opstandelingen hadden verschanst. De speciale correspondent van Havas wijst op het belang van de bezetting dezer kerk, waar- aaH een gevecht van man tegen man vooral ging. Vanuit deze kerk hebben dt> opstandelin gen n.l. reeds een maand lang met mitrailleurs gevuurd op de regeeringstroepen, die de stad trachtten binnen te dringen. Thans bezetten de opstandelingen' in Sietano nog slechts een kasteel, waar Zich een detache ment heeft verschanst. De regeeringstroepen hopen dit bolwerk spoedig te kunnen nemen, waarna de weg vrij zou zijn voor den opmarsch naar Quinto en Monte Aragon. De minister voor verdediging der Catalaan sehe regeering heeft hedenavond de pers het volgend communiqué verstrekt: De dag van heden werd niet gekenmerkt door groote bedrijvigheid aan het front. Onze lucht vaart deed verkenningsvluchten en bombar deerde tevens de laatste verdedigingspunten van Huesca. Zij verhinderde tevens door haar op treden vijandelijke luchtaanvallen. BARCELONA, 10 Sept. (Reuter.) De regee- ringsvloot heeft opdracht ontvangen duizen den pamfletten op Huesca te werpen, waarin de bevolking en de rechtsche bezetting wordt aan gespoord zich binnen 24 üur over te geven, aangezien anders met 12.000 man een aanval zal worden gedaan en de artillerie en de lucht macht de plaats zullen vernietigen. De „Temps" deelt mede, dat het hoofdkwar tier van de opstandelingen te Burgos bericht heeft, dat de kruiser „Almirante Cervera" het schip „Caba Pena" heeft gekaapt. Aan boord van het schip bevonden zich meer dan 500 Spaansche communisten en socialisten, die ge vangen werden gehouden. Volgens een radiobericht van Teneriffe ïs een Noorsch koopvaardijschip nabij Cadiz door een regeeringsgetrouw schip beschoten en ern stig beschadigd- V CLERMONT-FERRAND, 11 Sept. (Reuter) Donderdagmiddag is het coriTlict in de Miche- lin-fabrieken tot een oplossing gekomen, door dat werkgevers en werknemers overeenstem ming hebben bereikt. De fabriek is gisteravond door de arbeiders ontruimd. De arbeiders trokken in een langen optocht door de stad en begaven zich naar het volkshuis, waarna zij uiteen gingen zonder dat zich incidenten hadden voorgedaan. Het D. N. B. deelt uit Parijs mede: De stakingstoestand heeft zich nog steeds niet verbeterd, hoewel Donderdag verschei dene stakingsconflicten zijn bijgelegd. In het Noord-Fransche textielgebied is de toe stand zelfs verscherpt. Het aantal stakers bedraagt thans meer dan 50.000. Er bestaat gevaar voor een algemeene staking in de textielindustrie. Te Clermont Ferrand is weliswaar overeen stemming bereikt bij de Michelin-fabrieken, doch de stakingsbeweging is thans overgeslagen naar de levensmiddelenbedrijven. Alle groote zaken in levensmiddelen zijn gesloten- In Douai zijn eenige duizenden arbeiders in de metaalindustrie in staking gegaan en heb ben de bedrijven bezet. De directie heeft daar op den electrischen stroom laten afsluiten. Voorts heeft zij geweigerd te Parijs te gaan onderhandelen, zoolang de fabrieken niet ont ruimd zijn. Ook in de Parijsche voorstad Courbevoie wordt opnieuw in verschillende bedrijven ge staakt. De havenstaking te Havre kon worden bijgelegd. Daarentegen is te Limoges het per soneel der handelsfirma's weer in staking ge gaan. Voor de Bossche rechtbank heeft terecht ge staan de 19-jarige leerling-kok P. A. H. B. te Eindhoven, die op 4 Juni van dit jaar brand heeft gesticht in een vertrek van de N.V. Hema te Eindhoven. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Hij had een brand gesticht om zich te wreken op zijn chef, die altijd aanmerkingen maakte op zijn werk. De officier van justitie wees op den ernst van het misdrijf en eischte tegen hem een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden, met aftrek van het voorarrest. Mr. Pulles uit Oss drong aan op clementie. Vervolgens stond terecht de 30-jarige behan ger M. H. M. van der Z., wonende te Eindhoven, die op 1 Juli 1936 te Eindhoven brand heeft gesticht in zijn woning aan het Roosterplein. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Hij had geld noodig en wilde de verzekerings gelden machtig worden. De officier van Justitie, mr. M. J. Dubois, requireerde tegen den verdachte een gevange nisstraf van twee jaren, met aftrek van het voorarrest. Ook voor dezen verdachte vroeg mr. Pulles een mildere straf. Uitspraak over veertien, dagen. - (Van onzen eigen correspondent) Geheel katholiek België, van den hoogsten prelaat tot den nederigsten kajotter, spant zich in om hier een waarlijk grootsche mani festatie te geven. De stad zelf heeft met vlag gen en guirlandentoai een feestelijk aanzien gekregen. Het wemelt van meer en minder prominente geestelijke autoriteiten. Alle bis schoppen van België kwamen hier vroeg in den morgen aan. De Pauselijke Internuntius ver gezelde hen. De primaat van Hongarije, Z. Em. Kardinaal Seredi, is de gast van Z. Emin. Kardinaal Van Roey. Op het Marktplein wandelt Mgr. Ladeuze met Mgr. Cruysberghs, beiden van de Leuven- sche universiteit. Een der Luxumburgsche en verschillende Belgische ministers begeven zich naar de kathedraal, de metropolitane kerk van St. Rombout. Een machtige Gothisehe toren verheft zich hoog, heel hoog in de lichte ne velige morgenlucht. Heel vroeg loopt het stampvol onder de blanke Gothisehe gewelven. Als het orgel zijn heldere klanken inzet, schrijdt achter een lan ge rij van monsignori en bisschoppen naar het rijk met bloemen en brandende kaarsen ver sierde altaar Z. Emin. Kardinaal Van Roey, om het H. Offer op te dragen. Intusschen heerscht er koortsachtige bedrij vigheid in de lokaliteiten van het Klein Semi narie. Geleidelijk stroomt de binnenplaats vol van wachtenden, die zich tenslotte langzaam aan naar de groote zaal begeven, waar Kar dinaal Van Roey de openingsrede houdt. De Kardinaal vangt Zijn rede aan met den juichenden kreet: „Geloofd zij Jezus Christus" in Wiens Naam en in Wiens teeken het ge- heele congres wordt gehouden. Na een begroeting der deelnemers, zegt Z. Em. in zijn rede o.m.: Het congres is de uitdrukking van het katho lieke leven in den vollen zin van 't woord. Het overschouwt bijgevolg al de gebieden, waarover de katholieke grondstellingen moeten heer- schen, dat wil zeggen het persoonlijke leven, het familieleven, het beroeps- en het cultureele leven, de maatschappij en de openbare instel lingen. Het wil al deze samenbrengen, die, eensgezind in één geloof en trouw verkleefd aan het ker kelijk gezag, zich bereid verklaren ten volle de grondstellingen en regels toe te passen, welke voortspruiten uit de katholieke leer. Worden de nieuwe tijden opgebouwd zonder hen, dan zal het zijn tegen hen. Daarom nam het congres tot zijn taak het katholicisme tegenover de nieuwe tijden te belichten. Iedereen is zich bewust van de ernstige gevaren, die ons dreigen. Het bloedig spook van het bolsjewis tisch communisme toont zich aan den gezichteinder. Hoe zullen wij er ons van vrijwaren? Allerlei redmiddelen worden aan- gepredikt. Onze eerste plicht is over een te komen, onzen wil eenstemmig te maken, onze krachten samen te voegen op alle gebied. Op deze vergadering deelde de kardinaal tevens mede, dat Hij een schrijven had ontvangen van Z. H. den Paus, waarin deze het initiatief van het congres ten zeer ste toejuicht. Z. H. schrijft daarin o.m.: Het is allernoodzakelijkst, Wij zul len zelfs zeggen strikt verplichtend, de gelederen aaneen te sluiten en elkander stevig de hand te geven of desnoods een beroep te doen op den voorraad geestelijke energie, welke de christelijke deugden ter beschikking stellen aan allen, die van goe- den wille zijn om de offers te brengen, welke de gemeenschappelijke zaak zou vergen. De katholieken van België zullen in dit con gres andermaal bewijzen, dat hun gehechtheid aan de zaak van het Evangelie geen ijdel woord is en dat zij België en de Kerk willen dienen. Met de vaste hoop, dat dit doel moge worden bereikt, geeft Z. H. de Paus aan allen zijn Vaderlijken zegen. In de eerste afdeeling, waar kanunnik Flo- r i s P r i u s de Fransche revolutie als voor naamste oorzaak van den geloofsafval kwali ficeerde, waarschuwde Pater Callewaert O.P. voor het kudde-geloof in plaats van het zelfstandig geloof, voor het ceremonieele in plaats van het innerlijke, voor het onwetende inplaats van het verlichte, voor het commer- cieele inplaats van het offervaardige alle symptomen van een langzamen afval. Een belangrijke rede hield minister Rub- bens op de vergadering van de sectie „open baar leven". Minister Rubbens drong aan op een krachtige politieke organisatie van de Bel gische katholieken, waartoe hij als midde len aanwees: de hervorming van de katho lieke partij tot een gezagvolle, sterke, tucht volle moderne partij-organisa tie en het scheppen van een sfeer van verdraagzaam heid en onderlinge samenwerking der ka tholieken. Al deze en verschillende andere vergaderin gen werden druk bezocht die voor het Be drijfsleven o.a. door Dr. Kortenhorst ook door de prelaten en autoriteiten, die zich in het Groot-Seminarie aan een gemeenschap- pelijken disch hadden vereenigd. Tegen vijf uur begon in de groote zaal van het Klein Seminarie de eerste algemeene ver gadering. Weer is de zaal tot de uiterste hoe ken bezet en zijn op het binnenplein velen aangewezen op den luidspreker, wanneer Kar dinaal van Roey den voorzitterszetel op het weelderig-versierde podium inneemt. is de eerste, die het woord richt tot het congres. Wij staan hier, aldus Prof. Brom, op den grond van een christen-cultuur, die sinds Ruusbroec en van Eyck, de wereld heeft gezegend. Als ergens ter wereld neg de al gemeene beschaving wordt bezield door de Kerk, dan is het Goddank in het land van Gezelle. Doch kan één land zich tegenwoordig los maken van de andere? Zien wij ons niet overal omringd door afgodsbeelden in de boekwinkels en op de aanplakbiljetten en in landen waar men de portretten van Lenin en Stalin op de plaats der oude ikonen heeft gehangen. Bij het zien daarvan sidderen wij wel eens. Waar om eigenlijk? Omdat wij Rome niet als brand punt van de cultuur kunnen bevestigen? Z. Em. Kardinaal van Roep, Aartsbisschop van Mechelen Zeker: Onze hoop en ons geloof kunnen niet rusten in de cultuur alleen, doch hoe meer gebed en offer ons leven bezielt, hoe sterker in ons de kracht wordt om ook het cultuurleven te bezielen. Die kracht kan een doorbraak, een overstrooming een Pinks ter-uitbarsting van ge nade worden, waardoor een Godverlaten wereld wordt gekerstend. Schatten van cultuur liggen in het katho licisme voor hem, die ze zuiver weet op te diepen. De boer, die zijn gezinsleven naar eeuwige wetten regelt, is een cultuurdrager, wanneer hij ook niets dan „Hemelhuis" zingt: de geleerde, die den kinderzegen ondermijnt of de kunstenaar, die de huwelijkstrouw ver acht, is een cultuurvernietiger. Kloosters, waar de overoude hymnen door klinken, zijn vol van cultuur, cabarets, die week aan week nieuwe profanaties verzinnen, zijn leeg van cultuur. Onze cultuur wijdt en veredelt de natuur, die wij eerst doorgronden omdat wij haar aan den Heer van Hemel en aarde opdragen. In ijver voor de verbreiding zijner cultuur geeft het Bolschewisme ons beschamende les sen. Ons moet in de verkondiging onzer Blijde Boodschap de liefde leiden, die geduldig voort bouwt aan 't werk van voorgeslachten en rus tig vertrouwt op het vervolg in de toekomst. In deze vergadering voerde nog het woord minister DUPONG, van Luxemburg. Hij sprak over de sociale zending der katholieken in de zen tijd. De katholiek moet er zonder ophouden naar streven, aldus deze minister, door doelmatige wijziging der instellingen, het ideaal der recht vaardigheid en der christelijke naastenliefde in het maatschappelijk leven te verwezenlijken. Na deze redevoeringen die alle hartelijk wer den toegejuicht, verspreidden zich de deelne mers door Mechelen door de straten met die oude fraaie gevels, onder de colonnade van het raadhuis en langs de schitterende kathedraal waar Mgr. Lamiroy in den avond een pontifi caal Lof opdroeg. BATAVIA, 11 Sept. (Aneta) Het Hoog Militair Gerechtshof deed uitspraak in de bereohting van de schuldigen aan het on geval aan boord van Hr. Ms. flottieljevaar tuig „Flores". De korporaal-konstabel J. v. T. werd ver oordeeld tot veertien dagen hechtenis, de sergeant-geschutmaker M. P. M. werd vrij gesproken, terwijl de sergeant-majoor-kon stabel J. M. F. werd vrijgesproken met ver wijzing naar den commandeerend officier, daar het feit een krijgstuchtelijk vergrijp oplevert. Uit de overwegingen van het Hof kan nog het volgende worden gemeld: Voor van T. zou een voorbeeldige straf zijn aangewezen, ware het niet dat de leiding aan boord van de „Flores" te wenschen overliet en dat beklaagde kort tevoren hetzelfde werk op even onverantwoordelijke wijze had verricht in tegenwoordigheid van zijn chef, zonder dat daarop een aanmerking werd gemaakt. VATICAANSTAD, 11 Sept. (Stefani) De redevoering, welke Z. H. de Paus Maandag morgen om elf uur (Ital. tijd), d. i. 10 uur 40 Amsterd. zomertijd, zal houden tot de te Rome verblijvende Spaansche vluchtelingen, zal door het radiostation van het Vaticaan, de Italiaan se he en Amerikaansche radiostations en eenige Europeesche zenders worden verspreid. GEN2VE, 10 Sept. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft den secretaris generaal van den Volkenbond doen weten, dat de Britsche regeering niet voornemens is schrif telijk te antwoorden op de vraag inzake do hervorming van den Bond. De regeering zal haar meening op de komende zitting van de Volkenbondsvergadering bekend maken. Het moei ieder nationaal eei vader- landsdh voedend hart goed gedaan hebber., dat terstond na de bekend wording var. Prinses Juliana's gelukkige verloving een heerlijk-spontaan enthousi asme over heel het land is opgelaaid. Hebben wij voorheen wel geweten, zijn wij er ons voorheen wel van bewust ge weest, dat onze liefde voor het Neder- landsch Vorstenhuis zóó diep en zóó krach tig in ons leefde, als thans door een uit barsting van eerlijk en blij enthousiasme aan onszelf is geopenbaard? In deze enkele dagen heeft het Neder- landsche Volk de geëerbiedigde Koninklijke Familie beter leeren kermen dan in ver loop van jaren en dankbaar zijn wij al' len, dat de liefde van Oranje ook voor ons zoo brandende is gebleken te blijven. De beminnelijke eenvoud, waarmede het jonge paar zich met de gelukkige Moeder aan het volk heeft voorgesteld, de har' telijke woorden, trillende van zielsgeluk, welke het volk uit koninklijken en prinse- iijken mond mocht vernemen, de fris- sche, vroolijke vriendelijkheid, waarmede de van geluk stralende Familie de jubelen de massa telkens weer bejegent, hebben ieders hart opnieuw gestolen: hoogst sympathiek was ook de geste van Prins Benno, ons volk toe te spreken in deszelfs eigen vertrouwde taal. Nederland beleeft machtig-schoone, ont roerende dagen, welke in lengte van tijden niet vergeten zullen worden. Laten wij de hooge belangrijkheid van deze dagen voor héél ons verdere nationale leven toch weten te waardeeren. Wij hebben zoo'n behoefte aan nationa le saamhoorigheid, aan nationale verhef fing! Dat de regeering den 12den September tot nationalen vierdag heeft geproclameerd, stemt tot voldoening. JERUZALEM. 11 Sept. (Reuter) Met in gang van heden is het uur waarop de lichten moeten worden gedoofd, met een half uur ver vroegd en gesteld op half zeven des avonds. Gisteren werd opnieuw een Arabier gedood nabij Tulkarem, die weigerde op sommatie der mili tairen halt te houden. Met uitzondering van dit incident is het de laatste 24 uur rustig ge weest. Het opperste Arabische comité heeft gis teren opnieuw over den toestand beraadslaagd, doch is niet tot een beslissing gekomen. Het schijnt, dat men wacht op advies van Norri Pasja, den minister van buitenlandsche zaken van Irak. SJANGHAI, 11 Sept. (Reuter). Uit Kanton wordt gemeld, dat te Pakhoi de staat van beleg zou zijn afgekondigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5