WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Har'velds feest Een goede vangst die vervelende kies Dat noemt men een belooning V, Dagfilm VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 J Y H.M. de Koningin, de Aartsbis schop en de Min. van Justitie geven blijk van waar deering Met moed vooruit Onderwijsbezuiniging R.K. School- en Kerkbesturen in moeilijkheid Toekomstige schoonzoon bleek een oplichter te zijn en is te Rot terdam ingerekend Levensverzekeringen Verbod voor buitenlandsche spaar kasondernemingen om hier te lande werkzaam te zijn, ingediend BERGING VAN HET S.S. „SIRENES" EEN FRANSCHE DAG OP DE JAARBEURS Eerlijke conducteur vond f 80.000 en kreeg hiervoor. twee kwartjes HEFFING OP BOTER -van-VALKENBURG'S DRAIS -^ACHT VAN SMAAK - PR US 70 ct DE N.S.B.-OVERVAL TE ABCOUDE Onderzoek is reeds gaande DAME TWEE WINTERS IN HUIS GEVANGEN Nu weer geheel vrij van spit en rheumatiek Kerkelijk leven H. Maria, Middelares aller genaden Thans ook gelegenheid om in het Bisdom Haarlem de Votief- mis te gebruiken Twèe individuen te Heesch aangehouden Tragisch einde Audiëntie Aartsbisschop Zaterdag 12 Sept. ANDERE STATIONS K.R.O,-PROGRAMMA De tenor Benjamino Gigli zingt Zaterdagmiddag een aria uit „La Traviata" in 't programma van den K. R. O. (Hilversum II 1.45 tot 2.00 uur) GOLFLENGTEN A 356.7 M. 539.6 M. I 459.5 M. 483.9 M. f 321.9 M. 1571M. I •1500 M. 331.9 M. I 1875 M. i 301.5 M. I Er -kunnen omstandigheden zijn die een op- zich-zelf nu eenmaal niet zoo zeldzaam zilveren jubileum niettemin tot een bijzondere geden- kens- en vierenswaardige gebeurtenis maken. De stichting ,,Harreveld" onder de gemeente Lichtenvoorde, internaat voor misdadige en ver- waardoosde jongens, werkend onder auspiciën van de St. Vincentiusvereeniging en onder lei ding van de Eerw. Broeders der Congregatie van Maria, Moeder der Zeven Smarten, kan meer dan voldoende „bijzondere omstandig heden" aanvoeren om de hoog feestelijke af sluiting van de eerste 25 bestaansjaren te rechtvaardigen. Hoogfeestelijk inderdaad is dit vijfde lustrum Donderdag gevierd. Uit alle hoeken van de diocesen Haarlem en Utrecht waren afgevaardigden van alle Bonden, Corporaties en Instituten, die op het gebied van de moeilijke jeugdzorg werkzaam zijn, naar Harreveld gekomen. Zoowel Z. H. Exc. de Aartsbisschop als Z. Exc. de minister van Justitie hadden een ver tegenwoordiger gezonden, wegens persoonlijke verhindering. De meer intieme viering was reeds Woens dagavond begonnen. De Stichtingbestuurders veerden toen te Zieuwent opgewacht en in fees- telijken optocht naar Harreveld gebracht, waar met muziek voor hen gedefileerd werd en de Harmonie „St. Caecilia', onder leiding van den heer A. Koperberg, concerteerde. Na een generale H. Communie en een fees telijk ontbijt begon Donderdag om half negen de groote dag. Mgr. D. Huurdeman, Vicaris- Generaal en Kanunnik van het Aartsbisdom, droeg een plechtige Hoogmis van dankbaar heid op, Waaronder Pater L. Zonderland O.F.M. een feestpredikatie hield. Het zangkoor zong de missa Sancta Mathilda van Hub. Cuypers. Om half 4waalf vereenigden allen zich ter receptie in het feestgebouw. Na de begroeting door den president van het Stichtingsbestuur, den heer J. B. Luyckx uit Hilversum, die in het bijzonder de verdiensten van zijn beide voorgangers (mr. dr. D. Kooien en wijlen den heer A. Lindner) herdacht, werd allereerst het woord gevoerd door mr. G. Kir- bergen, vertegenwoordiger van minister VaK Schaik en voorzitter van het Alg. College voor Rijkstucht- en Opvoedingswezen. Onder daverende instemming van alle aanwezigen deelde spr. mede dat het H. M. de Koningin had behaagd te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, de president van de stichting „Harreveld" den heer J. B. Luyckx en te verleenen de Eere- medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver aan den Eerw. Broeder Felix, onderwijzer aan het insti tuut. Een spontaan Wilhelmus klor.k na mr. Kir- berger's rede. Vervolgens heeft Mgr. D. Huurdeman de gelukwtenschen, de hulde en dank van Utrechte Aartsbisschop aan leiders en verpleegden over bracht. Voorts werd nog het woord gevoerd door Jhr. mr. L. von Fisenne president van den Hoofd- raad van de St. Vincentiusvereeniging, den heer A. v. d. Laar, burgem. van Lichtenvoorde, den Eerw. Broeder Modestus, uit Voorhout, ver tegen w. van de Broedercongregatie, mr. A. v. d. Giezen, kinderrechter van het Arr. Zutfen, mr. H. de Bie* voorz. van den Ned. Bond voor Kinderbescherming en voorz. van de Stichting Hoenderloo, en Ir. Baron E. van Voorst tot Voorst namens het Verbond van R. K. Kinder bescherming. Ten slotte dankte de president, de heer J. B. Luyckx, allereerst H. M. de Koningin, voor de hooge onderscheiding hem verleend, en voorts alle sprekers voor de waardeerende, leer zame en aanmoedigende woorden. Door een groepje jongens-verpleegden werd ln de zaal een kostelijk revue'tje opgevoerd en toen de genoodigden buiten een gymnastiek- uitvoering onder leiding van den heer C. Lam- merink hadden bijgewoond, vereenigden zich allen aan een Geldersche Koffietafel. Talrijke telegrafische en schriftelijke felici taties waren inmiddels binnengekomen. De bezichtiging de/r gebouwen en vakten toonstelling gaf den genoodigden, welhaast ten overvloede, het bewijs dat geen der sprekers zich aan overdrijving had schuldig gemaakt, dat hier inderdaad prachtig zegenrijk werk wordt verricht en dat Broeders en bestuur met rechtmatige voldoening mogen terugzien op deze feestelijk afgesloten kwarteeuw. De Commissie tot regeling van het Kerkelijk Crediet ln het Bisdom Haarlem acht zich ver plicht de volgende algemeene mededeeling te publiceeren. Ingevo'ge de bepalingen van art. 265 der L.O. Wet 1920, werd tot dusver voor bijzondere scho len, die reeds vóór 1922 waren gebouwd, door «ie Gemeenten een verbruiksvergoeding aan de Schoolbesturen betaald. Deze vergoeding be droeg in de meeste gevallen ruim 5 pCt. van de geschatte waarde der gebouwen. Om te bezui nigen op de onderwijsuitgaven der Gemeenten is deze vergoeding nu teruggebracht tot ten hoogste 5 pCt. Voor vele kerk- en schoolbesturen beteekent deze bezuiniging een zóó belangrijke verminde ring van inkomsten, dat zij het nog bestaande of juist verkregen financieele evenwicht ernstig verstoort. Parochies welke tot rju toe erin slaagden aan hun financieele verplichtingen te voldoen, zien zich thans voor onoverkomelijke moeilijkheden geplaatst en hebben zich tot de Commissie tot regeling van het Kerkelijk Cre diet in het Bisdom Haarlem moeten wenden om advies. In het algemeen stelde de Commissie zich op het standpunt, dat om verschillende redenen aan afkoop van de jaarlijksche vergoeding de voorkeur moest worden gegeven. Daardoor zul len de betrokken kerkbesturen in de gelegen heid gesteld worden belangrijke aflossingen op hun schulden te doen, en gevrijwaard zijn te gen mogelijke verdere verlaging van deze jaar lijksche uitkeering. Eenige van deze Kerkbesturen behoeven ook na deze verlichting van den schuldenlast, voor het resteerende deel eenige tegemoetkoming van crediteuren. Al naar gelang de jaarlijksche vergoeding een grooter of kleiner deel van de totaalinkomsten vertegenwoordigde, blijken min of meer ingrijpende maatregelen noodzakelijk. Wel zuilen crediteuren van al deze Kerkbe sturen een deel van hun vordering, varieerend tusschen 10 en 40 pCt., terug ontvangen. Voor sommige van hen heeft de Commissie echter moeten adviseeren een lichte renteverlaging te verzoeken, voor andere zal helaas een deel der schulden renteloos moeten worden gemaakt. Onder de nieuwe saneeringen vallen enkele parochies, wier financieele verplichtingen reeds gereorganiseerd werden. Waar de oorzaak van deze verslechtering ge heel buiten de macht der Kerk- en Schoolbe sturen valt, is echter aan de te nemen maat regelen niet te ontkomen. Gelijk bij de reeds gesaneerde besturen zal het Bisdom Haarlem ook voor de hier bedoelde de middelen van het fonds voor arme kerken aanwenden om de eventueel door deze sanee ringen ontstaande rentelooze schulden zoo spoe dig mogelijk af te doen. De Commissie durft vertrouwen dat deze al gemeene mededeeling zal medehelpen, om de crediteuren te bewegen eventueele saneerings- r oorstellen 'met dezelfde welwillendheid te ont vangen en te beantwoorden, waarmede zij haar andere voorstellen aanvaard heeft gezien. De politie te Rotterdam arresteerde gisteren een 39-jarigen man, zonder vaste woonplaats, die wegens het plegen van een aantal oplich tingen in het politieblad gesignaleerd stond. In den loop van den dag volgde overbrenging naar het politiebureau Adelaarsweg in Amsterdam- Noord. Op gefingeerde wijze had de man in Maart in dit stadsdeel een meisje en haar ouders opgelicht. De eerste kennismaking bracht het meisje al zeer dicht bij den jongeman, die een gunstigen indruk maakte: zes dagen later gaf hij haar reeds zijn trouwbelofte. Voorloopig werd zelfs reeds een heerenhuis in een voor aanstaande wijk in Noord gehuurd. Meubelen werden besteld en spoedig zou het gelukkige huwelijk gesloten kunnen worden. Het wachten was slechts op een broer, die hem hij was werkloos aan werk zou helpen. De goedgeloovige ouders van het bedrogen meisje, dat nog steeds in zijn genegenheid ver trouwde, leenden hun as. schoonzoon geld. Het begon met weinig. Een broer van den man had een begrafenisjas noodig, waarvoor hem tien gulden werd geleend. Een autorit wilde hij maken naar zijn vroegere woonplaats om 't een en ander in orde te brengen. Veertig gul den moest borg gestort worden voor den te huren auto, tien gulden bedroeg de huur. Ook deze vijftig gulden kreeg de liefhebbende man. Een gouden horloge, dat gerepareerd moest worden, werd aan hem toevertrouwd om naar den reparateur te brengen. Doch aan alles kwam een einde. Op een gegeven moment kwam de verliefde schoonzoon niet meer terug. Men begreep toen met een oplichter te doen te heb ben waarna de politie in de zaak gemengd werd. In verscheidene plaatsen bleek de man ge werkt te hebben en o.a. werd zijn aanhouding reeds verzocht door de Groninger en Zeister politie. Toevalligerwijze kwam de Rotterdam- sche politie met hem in aanraking wegens een lichte overtreding. Op het politiebureau bleek eerst, dat hij de langgezochte oplichter was, wiens aanhouding verzocht wérd. Nog gister avond werd hem door inspecteur de Liefde een verhoor afgenomen, waarin de yerdachte toegaf geld ontvangen te' hébben van de betreffende familie. Vrijdag reeds zal hij voorgeleid worden voor den officier van justitie en overgebracht worden naar het huis van bewaring. Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat U géén gelegenheid heeft naar den tand arts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijn stillers tij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der wet op het levensverzekeringsbedrijf. Ter toelichting wordt opgemerkt: Het ontwerp van wet beoogt aan buiten landsche spaarkasondememingen te verbieden hier te lande werkzaam te zijn. Thans is er geen zoodanige onderneming, die in Neder land haar bedrijf uitoefent, de strekking van het ontwerp is dan ook \fon bloot preventie- ven aard. Daar controle der Verzekeringskamer op bui tenlandsche spaarkassen niet goed mogelijk zou zijn, past deze regeling zeker beter in het systeem der wet, die in beginsel er van uit gaat, dat de uitvoering van alle overeenkom sten van levensverzekering onder overheidstoe zicht geschiedt. Nu dit verbod geen enkele hier te lande werkzame maatschappij zou tref fen, rijzen daartegen geen ernstige bezwaren. Donderdag zijn de sleepbooten „Dolfijn", „Burweis", Utrecht" én „Hector" van de fa. Weismüller te Den Helder naar Callantsoog vertrokken, voor de bergingswerkzaamheden aan de „Sirenes". Het anker is, zooals gemeld, alreeds uitgezet, doch men is nog niet begon nen te hieuwen. Het is niet onmogelijk, dat men Zaterdag avond bij hoog water het eerste succes met het vlotbrengen zal kunnen boeken. Als het beste antwoord, dat men in Neder land kon geven op het organiseeren van een Nederlandschen dag. tijdens de onlangs gehou den Jaarbeurs te Parijs, hebben de bestuurde- ren van de Kon. Ned. Jaarbeurs Donderdag te Utrecht een Franschen dag georganiseerd. Ter gelegenheid daarvan heeft men een vijftigtal Fransche autoriteiten en zakenlieden uitgenoo- digd naar Utrecht te komen om daar zelf o.a. de collectieve Fransche inzending alsmede het nationale gedeelte van onze jaarbeurs in oogen- schouw te komen nemen. Het gezelschap werd in het administratie gebouw van de Jaarbeurs ontvangen en verwel komd door den voorzitter, dr. F. L. Fentener van Vlissingen. Er werd een rondgang gemaakt over de beurs waarbij in het bijzonder aan dacht werd besteed aan de Fransche deelne ming. ln den namiddag werden de Fransche gasten in het Centraal Museum door het Utrechtsche. gemeentebestuur ontvangen. Donderdagavond waren de Franschen de gas ten van het Jaarbeursbestuur aan een fééSt- disch in Hotel'des Pays Bas. De tijden worden slechter, en, als men de politie-autoriteiten gelooven wil, de menschen met hen. Maar hoewel het spook van de mis daad overal rondwaart, blijven als lichtbakens in zee nog menschen over, die hun handen niet aan andermans bezittingen willen branden. En er zijn er ook nog, die gulweg de eer lijkheid weten te beloonen. Wij hebben er een bew'ijs van. Het gebeurde Donderdagmorgen omstreeks tien uur in Den Haag. Een dame stapt op lijn 8, die naar Scheveningen rijdt. Eenige halten verder stapte zij weer uit. En zij vergat daarbij haar tasch. Er zijn vele dames die aldus handelden, maar deze was een heel bijzondere dame. Want in de nonchalant ergens slingerende tasch be vonden zich ongeveer 80.000 aan goud, zilver en briljanten. De conducteur vond de tasch en keek. Wat hij gedacht heeft weten wij niet; waarschijn lijk heeft hij niets gedacht. Deze tasch was gevonden en behoorde dus op het bureau, tus schen den berg vulpotloodjes en parapluies en wat vergeetachtige menschen al meer later komen halen. Misschien heeft hij er op gere kend, dat deze dame hem een extra'tje zou doen toekomen, omdat dit eigenlijk wel iets bijzonders was. En daarin vergiste hij zich niet, want eenigen tijd later bemerkte de dame heusch dat zij iets vergeten had, en zij liep even aan, om het vergeten taschje op te halen. En toen zij haar verloren tachtig mille terughad, toen kwam de belooning. De dame opende haar portemonnaie; daaruit haalde zij een grooten, zilver-blinken den rijksdaalderen dien gaf zij, zoomaar, aan den conducteur. Neen, natuurlijk niet om hem héélemadl te houden. Dat zou een al te groote verspilling zijn. De man mocht hem wisselen, en van het wisselgeld bleven toen tu'ee kleine, ronde kwartjes, een beetje beschaamd misschien, liggen in de verbaasd-wijde hand van den diep buigenden eerlijken vinder. De heffing* op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 14 tot 19 September vastgesteld op 80 cent per K.G. De Minister van Justitie heeft in ant woord op de vragen van het Tweede Kamerlid Albarda in verband met een overval, welke in den nacht van 17 op 18 Juli 1936 nabij Abcoude door eenige leden van de N. S. B. op een groep weerlooze anders denkenden zou zijn gedaan, nog medegedeeld, dat dit feit hem bekend is. Deswege is dan ook tegen eenige personen, aanhangers van de N. S. B., als verdachten een onderzoek inge steld. Gezien het stadium, waarin dit onder zoek thans verkeert, is het nog niet mogelijk, omtrent de bijzonderheden, welke in de ge stelde vragen worden ter sprake gebracht, met eenige zekerheid mededeelingen te doen. 'Ingezonden Mededeeling) „Ik leed verschrikkelijk aan spit in mijn rug en rheumatiek in mijn voeten, zoodat ik al twee winters niet op de been kon zijn. Mijn man ried mij toen aan Kruschen Salts te probeeren, en dat deed ik. Ik ben nu aan mijn vierden fla con, en het doet mij genoegen U te kunnen zeggen, dat al mijn afschuwelijke pijnen weg zijn; ik voel mij een geheel andere vrouw zeker 10 jaren jonger en ik ga even goed mijn gang bij het werk als een vrouw van 30. Ik ben nu 58 en kan zeer goed tegen een druk leven, dank zij Kruschen Salts. Ik zou er niet buiten kunnen." Mevr. M. M. te D. Rheumatische pijnen vinden meestal hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Dit kwaadaardige urinezuur kon zich ophoopen, omdat de afvalstoffen op te trage wijze door Uw afvoerorganen, d.z. ingewanden, le ver en nieren, uit Uw lichaam werden verwijderd. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aansporen tot krachtiger werking, waardoor de schadelijke stoffen geen kans meer hebben om zich op te hoopen. Het bloed wordt nu gezuiverd, de rheumtische pijnen nemen geregeld af om eindelijk geheel op te houden terwijl tegelijkertijd Uw algemeene ge zondheidstoestand vooruitgaat. Zoo zult ge door de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheumatiek en spit, maar zult ge U ook veel krachtiger en ener gieker voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbe grepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Huibers, bisschop van Bavo" het volgende Op last van den burgemeester van Heesch is door de Kon. marechaussee uit Geffen aan gehouden G. W. van S. en J. J. van S. wegens zedenmisdrijf. Zij zijn ter beschikking der Justitie naar 's-Hertogenbosch overgebracht en aldaar na een verhoor door den rechter-commissaris in gesloten in het Huis van Bewaring. Een 77-jarige ongehuwde dame, mejuffrouw A. A. Lodewijks uit Apeldoorn, is tijdens een bezoek bij een haar bevriende familie te Bus- sum een kelder binnen gestapt, in den waan verkeerend een kamer te betreden. Zij is daar bij ernstig gewond en kort daarop overleden. Z. H. Exc. Mgr. J. P Haarlem, deelt, in „St. mede: „Het feest der H. Maagd Maria, Middelares aller genaden, dat onlangs ook in het eigen ka- lendarium van ons bisdom werd ingevoerd, staat op 31 Mei, en wel onder eten rang van duplex majus. Hoewel de H. Riten-Congregatie dit feest op ons verzoek toestond, hield zij, zooals steeds, vast aan dezen datum en dezen rang. Gevolg daarvan is, dat, bij het samenvallen met feesten van hoogeren rang in dit tijdperk van het ker kelijk jaar, het bedoelde Mariafeest meermalen geheel komt te vervallen of slechts gecommemo- reerd wordt. Daar het bovendien ongeoorloofd is een andere Maria-Mis als Votiefmis te zingen of te lezen dan de aangewezene voor den tijd van het jaar achter in het Missaal, cte Mis der Zeven Smarten en de Mis der Onbevlekte Ont vangenis, was ook de kans uitgesloten de Mis van Maria-Middelares als Votiefmis aan te wenden op de dagen, die daartoe cle gelegenheid bieden. Ten einde de eerw. Geestelijkheid nu toch in staat te stellen deze Mis te gebruiken, b.v. op de Zaterdagen, welke jlit toelaten, hebben Wij aangevraagd en verkregen, dat de bedoelde Mis volgens de gewone regels der Votiefmissen kan gebezigd worden. Deze Mis (Adeamus) staat alleen in de nieu were Missaals en wel onder de Festa pro aliqui- bus locis, op 31 Mei." Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag 14 September audiëntie verleenen. 9 9 9 9 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiuiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiniiiiiiiiiHifiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiii 8.00 Morgengebed en gewijde gra- moloonmuzlek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert) 9.1510.00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Gramofoonmuziek (Muziek- uitzending voor fabrieken) 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin, inge leid en besloten door gramo foonmuziek 12 00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek (Gevarieer de vroolijkheid) 1.00 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Halfuurtje voor de rijpere Jeugd 2.30 Gramofoonmuziek 3.00 Kinderuurtje, verzorgd door mevr. Nuwenhuisv. d. Rijst 4.00 Gramofoonmuziek 4.15 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 6.00 Gramofoonmuziek 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gramofoonmuziek (Layton and Johnston) 7.00 Politieberichten 7.15 „Crisis en zenuwlijders" door dr P. v. d. Spek 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Nieuwsberichten en KRO- mededeellngen 8.10 Lichtbakens. Tien minuten- overpeinzing door Henri de Greeve, Pr. 8.30 Onze Zaterdagavond. M. m. v. de KRO-Melodisten o. 1. v. Piet Lustenhouwer (refrein zang Albert Klein Jr.), accor deonduo Gerlach en Jansen en The Jungle Serenaders 9.30 „Uit de wereld van de film" door A. van Domburg 10.30 Nieuwsberichten 10 35 Gramofoonmuziek GODSDIENST 6.40 Parijs II (Actualiteiten voor Katholieken) 8.20 Brussel I (uitzending van het plechtig Lof ter gelegenheid v. h. Katholiek congres te Me- chelen) ORGELBESPELING 3.20 Dróitwich (Harry Farmer) 6.00 Hilversum I (Cor Steijn) QRKEST-CONCERTEN 11.20 12.20 2.20 3.10 6.20 6.30 7.20 7.30 8.05 8.20 10.50 10.50 Hamburg Langenberg Dróitwich Kalundborg Berlijn Hilversum I Dróitwich Weenen Beromünster Brussel II Dróitwich Weenen LICHTE MUZIEK 8.00 Deutschlandsender 8.35 Luxemburg 11.20 Dróitwich 11.20 Parijs I 12.20 Luxemburg 12.20 Kalundborg 12.20 Deutschlandsender 12.30 Hamburg 12.50 Brussel I 12.50 Brussel II 12.50 Luxemburg 1.20 Dróitwich 1.30 Brussel I 1.30 Brussel II 1.35 Langenberg 2.10 Deutschlandsender 2.20 Hilversum I 2.23 Brussel II 3.20 Deutschlandsender 3.20 Brussel I 3.20 Brussel II 3.50 Dróitwich 4.00 Hilversum I 4.20 Parijs I 4.35 Brussel I 4.35 Dróitwich 5.20 Beromünster 5.35 Dróitwich 6.20 Beromünster 6.35 Luxemburg 7.20 3erlijn 7.20 Milaan 8.00 Toulouse 8.20 Weenen 8.30 8.50 9.00 9.00 9.20 9.30 10.05 :0.05 10.20 10.20 10.25 10.30 10-35 Toulouse Dróitwich Hilversum I Toulouse Brussel II Luxemburg •me Kalundborg Hilversum I Toulouse Luxemburg Boedapest Brussel I Rome 10.45 Kalundborg 11.05 Milaan 11.20 Brussel I 11.20 Toulouse 11.20 Deutschlandsender 11.20 Rome 11.30 Boedapest 11.35 Parijs I 12.00 Dróitwich 12.20 Berlijn 12.25 Toulouse GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.20 Brussel I 8.20 Brussel II 11.50 Parijs I 12.00 Hilversum I 12.20 Brussel I 12.20 Brussel II 12.25 Parijs II 12.35 Dróitwich 12.35 Parijs I 1.20 Parijs I 1.50 Brussel I 1.50 Brussel II 1.50 Parijs I 2.35 Langenberg 3.00 Luxemburg 3.00 Hilversum I 3.05 Brussel II 4.10 Luxemburg 5.00 Hilversum I 5.05 Brussel II 5.20 Brussel II 5.50 Parijs I 6.20 Deutschlandsender 6.20 Brussel II 6.20 Parijs I 6.35 Brussel I 7.10 Parijs II 7.20 Brussel II 8.15 Hilversum I 8.45 Parijs II 9.20 Parijs II 9.50 Hilversum I 10.30 Brussel I 11.00 Hilversum I 11.05 Brussel II 11.20 Luxemburg 11.35 Weenen KAMERMUZIEK 1.45 Luxemburg (kwintet) 5.35 Milaan (trio) 7.40 Beromünster (viool en piano) 7.50 Kalundborg (piano, viool, vio la, cello) 9.35 Brussel I (kwartet) 10.40 Deutschlandsender (strijk kwartet) SOLISTEN-CONCERTEN 1.35 Parijs I (zang) 4.00 Kalundborg (cellorecital) 6.05 Luxemburg (zang) 10.50 Weenen (zang) 11.00 Toulouse (zang) 12.00 Toulouse (zang) OPERA EN OPERETTE 9.05 Milaan („Paljas", opera T. Leoncavallo) 9.40 Beromünster (Bezauberndes Fraulein", operette v. Benatz- ky) PERSBERICHTEN 7.50 Brussel II 8.03 Hilversum I 10.00 Hilversum I 10.20 Brussel II 10.20 Berlijn VARIA 10.15 Hilversum I (voor arbeiders in continubedrijven) 2.45 Hilversum I (filmkwartiertje) 3.40 Hilversum I (H. J. v. Wielink: „De stand van het spellings- vraaigstuk") 4.35 Hilversum I (Esperanto-uit- zending) 7.30 Hilversum I (H. S. Zwaren- stein: „Lcidsch studentenle ven") 8.00 Hilversum I (SOS-berlchten) i mui ii in ui ii n in uuuiui minimi iiiiiiiiiii| BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL n DEUTSCHL. SEND. DRÓITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM II (KRO en NCRV) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS H ROME TOULOUSE WEENEN 1261 M. 455.9 M. i 1304 M. f 368.6 M. 1648 M. 312.8 M. f 420.8 JVL 328.6 M. 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS ■mnrmn De goudprijs te Londen steeg met 2 d. tot 137/7V». 325.000 werd aan goud omgezet. De Bank van Engeland kocht 108.006 goud in baren. De Interstate Commerce Commission raamt een stijging van 19.3 pet. van de bruto-ontvangsten der spoorwegen in Augustus j.l. ten opzichte van Augustus 1935. De Oostelijke Spoorwegen toonen een stijging der inkomsten uit het goederen transport van 22.6 pet. en het passagiers vervoer was 15.1 vet., hooper. De gezamen lijke stijging bedraagt 20 pet. Een Russische commissie vertrekt naar de Vereen. Staten, om de mogelijkheid van het bestellen van locomotieven en wagons te onderzoeken. In de eerste plaats zal dien aangaande worden onderhandeld met de Baldwin-f abrieken in Philadelphia. De Pennsylvania Power and Light heeft een gewoon kwartaaldividend gedeclareerd van 1.75 op de 7 pref. aandeelen en 1.50 op de 6 pret. aandeelen. De U. S. Steel Corporation boekte aan afleveringen in de maand Augustus 924.000 ton, tegen 951.000 ton in Juli en 624.000 ton in Augustus 1935. Volgens officieele opgave bedroeg het aantal nieuwe personen-auto's in Juli in de Vereenigde Staten 357.490, hetgeen 25.4 pet. meer is dan in 1935. De registratie in de eerste zeven maanden betrof 2.210.571 wa gens, hetgeen 26.6 pet. meer is dan in de zelfde periode van het vorig jaar. Bij de General Motors is de productie het sterkst gestegen. Men verwacht voor Augustus een geringe productie. De staalproductie in Amerika werd in het midden der week op 70 pet. der capaciteit geraamd tegen 72 pet. de vorige week. Deze vermindering moet het gevolg zijn van de viering van Labour-Day op Maandag j.l. Verwacht wordt, dat de vraag door de auto mobielindustrie aan het einde der maand zal toenemen en na de prijsveranderingen belangrijke contracten zullen worden afge sloten. Volgens definitieve cijfers is de nieuwe Amierikaansche Staatsleening van 400 mill. 2pet. obligaties dertienmaal over- teekend. Bij de indiening van de Australische be grooting wijst de minister van financiën op den beteren toestand, die tot uitdrukking komt in de verhoogde koopkracht en den toegenomen invoer. De financieele toe stand is ook veel beter geworden en niet het minst door de rentebesparing, die door con versie van de Sterling schuld te Londen werd verkregen. De New Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 1052 mill, tegen 984 mill, de vorige week. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 7.45—7.46Va (v. slot 7.45%), de Frank op 9.70Vz9.71V; (9.70%) en de Dollar op 1.471.47% (1.47 7/16). De uitvoer van ondernemingsrubber uit Java en Madoera bedroeg in Juli 6.332.034 K.G. droog gewicht, tegen 4.65S.2Ö0 K.G. in Juni. Buitendien werd 21.398 K.G. in den vorm van banden uitgevoerd tegen 28.745. K.G. De uitvoer van ondernemingsrubber uit de Buitengewesten beliep 9.844.104 K.G. tegen 7.349.755 K.G. in Juni. De uitvoer van bevolkingsrubber bedroeg 18.379.337 tegen 14.816.171 in Juni. De totale uitvoer bedroeg 34.477.860 K.G. tegen 26.853.073 K.G. droog- gewicht. De uitvoer van Kunstzijde uit ons land bedroeg in Augustus 550.000 K.G. ter waarde van f 877.000 tegen 648.000 K.G. (waarde f 1.085.000) in Juli en 614.000 K.G. (waarde f 1.099.000) in Aurustus 1935. De gemiddelde prijs is thans op een laagtepunt gekomen, hetwelk in dit jaar en in de beide vorige ja ren nog niet is bereikt.. De uitvoer van radio-artikelen uit ons land bedroeg in Augustus f 2.641.000 tegen f 2.558.000 in Juli en f 3.795.000 in Augustus 1935. Van gloeilampen f 348.000 tegen f 457.000 in Juli en f 407.000 in Augustus van het vorige jaar. De gemeente Maastricht is voornemens een leening aan te gaan van f 500.000 a 100 ■pet. rentende 4pet., aflossing in veertig jaarlijksche termijnen. Voorts een leening van f 300.000 a 98% pet., 4'/s pet. rente, af lossing in dertig jaarlijksche termijnen en een leening van f 200.000 a 100 pet., 4pet. rente, aflossing in veertig jaarlijksche ter mijnen. De invoer van goederen in Nederland bedroeg in Augustus f 82 mïllioen tegen f 80 mill, in Juli en f 76 mïllioen in Augustus 1935. De uitvoer beliep f 63 mill, tegen f 60 mill, in Juli en f 61 mill, in Augustus 1935. Bij de algemeene besprekingen te Genève over den teyenwoordigen stand van de in ternationale handelsbetrekkingen en over de mogelijkheid om hierin verbetering te brengen, overheerschte de meening, dat met het oog op den gespannen internatio nalen toestand, de tijd voor een nieuwe eco nomische en financieele wereldconferentie nog niet is gekomen. Uit den nieuwen weekstaat van de Bank van Engeland blijkt, dat de buitenlandsche oppotting van Engelsch bankpapier is toe genomen. De Canadeesche minister van financiën deelde mede, dat de uitgifte van $100 mïl lioen in enkele uren belangrijk is overtee- kend. In verband met de toenemende be drijvigheid op petroleumgebied en aan gezien in Amerika de petroleum-in- dustrie thans voldoende onder contöle is, wordt verwacht, dat in dit jaar de petroleum-productie een aanzienlijke stijging zal te zien geven en de prijzen ver geleken bij het vorig jaar belangrijk zullen verbeteren. V/alter Teagle, president van de Standard Oil of New Jerseyverklaarde te Londen, dat, indien zich geen onverwachte verwik kelingen voordoen, het petroleumverbruik opnieuw zal stijgen en een niveau zal berei ken, dat hoog boven het tegenwoordig peil ligt. De wereldproductie was in 1935 grooter dan in 1929, toen een recordstand werd be reikt. Dit jaar is de productie zelfs nog sneller gestegen. „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6