San Sebastian krijgt nog 48 uur om zich over te geven Autobus tegen boom DE ONTRUIMING VAN DE STAD DUURT VOORT HET PARTIJCONGRES TE NEURENBERG DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK Het nieuws van heden NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK DE BAROMETER 41 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1S38 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKE RH DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20148 V V"V> De anarchisten zouden ontstemd zijn over het feit, dat de gou verneur ook alle gijzelaars heeft doen over brengen De toestand te Bilbao vrijwel normaal De priester in het Alcazar Het Weeriiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii| ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiii Engelsche en Fransche pers stemmen Economisch vijfjaren plan in Brazilië W Steeds weer breken nieuwe con flicten uit Fransch Middellandsche Zee-comité bijeen Lloyd George gaat ook naar Frankrijk De zaak-Trotzky De vertegenwoordiging van België in China STERKTE BRITSCHE LEGER 1 NATIONALE FEESTDAG HOTEL „DE LEEUWERIK" I Engel Paap, Stemmingsband - „De Zandvoortsehe Visschers" Het rechtergedeelte van de bus geheel in elkaar gedrukt Een groot aantal slachtoffers Groote snelheid Een nieuwe regeering in Chili Voortdurende botsingen in Palestina RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Een algemeen comité gevormd, ondèr leiding van oud-gouver neur Van Heemstra Het S.D.A.P.-conflict te Alkmaar AFSCHEIDSRECEPTIE G.-G. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 Inge*, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 45 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voo» de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Bij de manoeuvres in Frankrijk is ook gebruik gemaakt van een ballon, die door een vliegtuig werd getrokken SAN SEBASTIAN, 12 Sept. (Havas). Een der speciale correspondenten van Ha vas deelt mede: Gisterochtend hebben een drietal vliegtui gen der opstandelingen over San Sebastian gevlogen en strooibiljetten omlaag gewor pen, waarin de stad 48 uur word't gegeven om zich over te geven. Deze termijn loopt dus Zondagochtend af. In de strooibiljetten worden de vreemdelin gen en de burgerlijke bevolking uitgenoodigd de stad te verlaten. Op order van den Fran- schen ambassadeur werden het personeel van het Fransche consulaat en de Fransche bur gers uitgenoodigd Vrijdagmiddag San Sebas tian te verlaten en aan boord van den uit Saint Jean de Luz aangekomen torpedojager te gaan. Een honderdtal Franschen hebben echter geweigerd de stad te verlaten. Een groot ge deelte der burgerbevolking treft voorbereidin gen voor de vlucht. Vrachtauto's trekken gere geld door de straten van San Sebastian en bren gen een groot aantal personen naar Bilbao. Ook de in de haven geankerde schepen nemen elk oogenblik passagiers op. De winkels wor den telkens weer bezocht door extremistische leden der volksfront-militie. De handelaars zijn verplicht alle drie dagen het bedrag hunner verkoopen op de bank te storten, die de aldus afgedragen gelden naar Bilbao overbrengt. Naar wordt medegedeeld, zijn alle voorraden munitie en een hoeveelheid petroleum, die zich in de haven van Pasajes bevonden naar Bil bao overgebracht. De anarchisten hervatten hun actie. Ontstemd over het feit dat gouver neur Orteva de gijzelaars naar Bilbao heeft laten vertrekken, hebben zij uit een aantal hui zen nieuwe gijzelaars gehaald en verklaard, dai indien ook deze zouden worden weggezonden, er ernstige incidenten zouden plaatsvinden. Het plaatsje Hernani is bijna geheel ontruimd en de vrouwen en kinderen komen naar San Sebastian. Vrijdag werd Hernani opnieuw gebombardeerd, doch er is geen enkele granaat op San Sebastian gevallen. De troepen der opstandelingen omringen San Sebastian geheel en naar het schijnt zal de stad hun niet meer kunnen ontgaan. De opstandelingen vertragen slechts hun actie op Sebastian teneinde de burgerbevolking ic staat te stellen naar Bilbao te vluchten, of schoon de opstandelingen den weg van Sa:j Sebastian naar Bilbao onder vuur houden. De toestand te Bilbao wijkt geheel af van dien te San Sebastian. Het leven schijnt normaal. De toestand is rustig en er valt geen enkele op winding te bespeuren. Op het oogenblik bevinden zich 3850 gevan genen te Bilbao, die men denkt uit te wisselen tegen door de opstandelingen gemaakte gevan genen. Op de café-terrassen bevindt zich veel publiek. De bevolking gevoelt zich in geen c-rkel opzicht bedreigd. Alleen de voedselvoorziening Is tamelijk moeilijk. Het ministerie van Oorlog te Madrid deelt het volgende mede: „In het gebied van Oviedo wordt de actie van ftnze artillerie en luchtmacht voortgezet. Te Oviedo is een typhus-epidemie uitgebroken, die net garnizoen in toenemende mate demorali seert. Er hebben zich reeds 70 sterfgevallen voorgedaan. Talrijke boeren en soldaten trachten naar onze linies te vluchten. Aan het front van Ara- gon zet een colonne, die uit Valencia is vertrok ken en naar Teroel oprukt, den opmarsch voort zonder tegenstand te ontmoeten. In het Zuiden is de colonne, die in het gebied van Montoro opereert, 3 K.M. verder opgerukt na den vijand zware verliezen te hebben toegebracht. In de Sierra Nevada zijn enkele belangrijke punten bezet. De actie rond Talavera del Tajo duurt voort. Onze vliegtuigen hebben het gebied hef tig met bommen bestookt, als gevolg waarvan verscheidene branden zijn uitgebroken. De op standelingen hebben zich uit Peregrinos terug moeten trekken en de Boqueron-pas is door hen ontruimd, waarbij een belangrijke hoeveel heid wapens en munitie achterbleef. Voorts wordt medegedeeld, dat regeerings- vliegtuigeo het in handen der opstandelingen zijnde gebied van Antequera ten Noorden van Malaga hebben gebombardeerd. Men spreekt te Madrid het bericht tegen, als zou Martinez BarfïS, de voorzitter van de Cor tes, het slachtoffer van een aanslag zijn ge worden. Barrio is vanmorgen te Madrid aangekomen, waar hij een langdurig onderhoud met Largo Oaballero heeft gehad. De priester, die op verzoek der verdedigers het Alcazar heeft bezocht, verliet dit weder na twee uur. Hij deelde mede in het Alcazar een H. Mis te hebben opgedragen, twee kinderen te hebben gedoopt en verscheidenen personen de H. Com munie te hebben uitgereikt. Ook hadden velen van deze gelegenheid gebruik gemaakt om te biechten. Volgens de opdracht van den gouverneur vroeg de priester of de belegerden genegen waren de vrouwen, kinderen, grijsaards en gijzelaars te laten vertrekken. Kolonel Mos- cardo, de aanvoerder der bezetting, ant woordde, dat men hieraan niet dacht, daar allen liever verkozen in het Alcazar te ster ven. De geestelijke voegde aan zijn mededeelingen toe, dat de toestand in de vesting veel ernstiger is dan men zich menschelijk kan voorstellen. Ook leven de belegerden in de afschuwelijkste atmosfeer, welke verspreid wordt door de ver gane lijken van slachtoffers der voortdurende beschietingen. Uit Teneriffe komt de mededeeling, dat de kruiser „Miguel Cervantes" door de geheele be manning is verlaten. Generaal Franco heeft de radioclub medege deeld dat de regeering van Madrid voorberei dingen treft voor de verdediging der hoofdstad. 5000 man militie zijn uit Barcelona aangeko men. Bij een nieuwen opmarsch der opstandelingen in de Guadarama hebben de regeeringstroepen 79 man verloren. De opstandelingen hebben vier kanonnen buitgemaakt. Bij Trubia werd een groote troepenconcentratie der volksfront-militie met zware verliezen verspreid. Het hoofdkwartier te Valladolid deelt mede, dat de opstandelingen Hernani, dat bij San Sebastian is gelegen, hebben veroverd. Op 15 K.M. ten Oosten van Tala Vera hebben drie colonnes rechtsche troepen na een belangrij ken slag een regeeringscolonne teruggedrongen, die meer dan 150 dooden achterliet. Er werden 300 gevangenen gemaakt, terwijl 300 geweren en een belangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Zuid-Oostelijken tot Zuidelijken wind, licht tot half bewolkt, droog vrij warm weer, behoudens kans op onweer. Hoogste barometerstand: 772.7 te Karlstadt. E Laagste barometerstand: 750.3 te Vestmanoer. Zon op v.m. 6.30 onder n.m, 7.21. s Licht op n.m. 7.51. Maan op v.m. 2.49 onder n.m. 5.46. Nieuwe Maan 15 Sept. 7.01 n.m. LONDEN, 12 Sept. (Reuter). In Groot-Brit- tannië wordt het congres der nationaal-socialis- ten te Neurenberg met groote belangstelling gevolgd. De Daily Telegraph schrijft, dat de door Hitier en Goebbels gesproken taal de poli tieke kringen in Europa heeft verrast en verbijsterd. Dat Duitschland het bolsjewisme afkeurt, iets wat wij allen doen, is geen verontschuldiging voor de redevoeringen, welke er voor bestemd zijn het vasteland in vuur en vlam te zetten en de fascistische mogendheden te brengen tot een kruistocht tegen een macht, waarvan Duitschland niets te vreezen heeft. De Morning Post vraagt zich af, of, indien Hitier werkelijk van plan is met de Sowjets te breken, waarom hij dan dit oogenblik daarvoor uitkiest. Ook de Fransche bladen gaan voort met groote verslagen te publiceeren van het congres te Neurenberg. De Journal schrijft, dat iedereen te Berlijn onder den indruk is van het formidabele requi sitoir der Nazi-leiders tegen het bolsjewisme. De indruk overheerseht, dat men feitelijk staat voor een moreelen oorlog tusschen Berlijn en Moskou. Niets zal voortaan Sowjet-Rusland in toenadering kunnen brengen tot het Nationaal- Socialistische Duitschland. RIO DE JANEIRO, 12 Sept. De voorzit ter van de financieele commissie van het par lement heeft aan dit lichaam tegelijk met de voorloopige begrooting voor 1937 een econo misch vijfjarenplan voorgelegd, waarbij voor zien wordt in de verleening van een buitenge- wpon crediet van 1 y, milliard milreis voor de uitvoering van uit economisch oogpunt nood zakelijke werkzaamheden en bouwwerken. De plannen omvatten het boren naar petro leum en de oprichting van een nationalen scheepvaartdienst. Tevens wordt een buitenge woon crediet van Ij4 milliard milreis voorzien voor uitbreiding van leger en vloot. De helft van het uitgetrokken bedrag is bestemd voor de vernieuwing van de vloot en de voltooiing van het nieuwe marine-arsenaal. De rest van het crediet is bestemd voor den aankoop van oor logsmateriaal en andere militaire uitgaven, o.a. voor den bouw van fabrieken voor oorlogsma- terieel. De nieuwe Hongaarsche Minister van Oorlog, Josef von Somkuhy '-ra De Britsche troepen in Palestina zullen worden versterkt. Het over laden van het leg er-materiaal te Southampton PARIJS, 12 Sept. (D. N. B.) Terwijl men er in geslaagd is een aantal stakingen in Frankrijk bij te leggen, breken steeds weer nieuwe stakingen uit.. Te Parijs is een staking uitgebroken in de schoenindustrie, een zoogenaamde „waarschu wingsstaking", van 24 uur, waarbij de sta kers de werkplaatsen fcezet houden om de werkgevers te dwingen te voldoen aan hun wettelijke verplichtingen zooals doorbetalen van vacantie e.d. Verder zijn de arbeiders van de automobiel fabriek La Licorna te Courbevoie in staking gegaan, evenals de werklieden van de telefoon- en kabelfabrieken te Clichy. In beide gevallen zijn de werkplaatsen bezet. Verder zijn de em- pjoyé's van een maatschappij, welke de auto- busdiensten in de departementen Seine en Oise onderhoudt, in staking gegaan. De stakers hebben de garages bezet. De kortelings uitgebroken staking in de tex tielnijverheid te Epinal breidt ach uit. Zij omvat thans 3000 arbeiders. Een nieuwe stakingsgolf rolt over Frankrijk. Ook werden vele fabrieken weder bezet PARIJS, 11 Sept. Hedenmiddag is onder voor zitterschap van minister-president Blum de Fransche Middellandsche Zee-commissie bij - eengekomen. Aan de besprekingen namen ook de gouverneur-generaal van Algiers, de resi denten-generaal van Marokko en Tunis, de mi nister van Koloniën en verscheidene hooge ambtenaren deel. PARIJS, 12 Sept. (D.N.B.) Naar hier ver nomen wordt, zal- Lloyd George zich binnen kort ook naar Frankrijk begeven om daar te Parijs met minister-president Blum een onder houd te hebben. MOSKOU, 12 Sept. (D.N.B.) Naar hier medegedeeld wordt, heeft de Sovjet-Russische gezant in Nooorwegen den Noorschen minister van Buitenlandsche Zaken met betrekking tot het aan Trotzky verleende asylrecht medege deeld, dat de Sovjet-regeering tot haar leed wezen het Noorsche antwoord niet als bevredi gend kan beschouwen. Het antwoord is ook niet in overeenstemming »et de vriendschappelijke betrekkingen, die tusschen de Sovjet-Unie en Noorwegen bestaan. Naar de meening van de Sovjet-regeering heeft de Noorsche regeering met haar antwoord alle verantwoordelijkheid op zich genomen voor het functionneeren der door haar getroffen maatregelen en voor de gevolgen, die uit een langer verblijf van Trotzky in Noor wegen kunnen ontstaan. SJANGHAI, 12 Sept. (Reuter) Men meldt uit Nanking, dat de Chineesche regeering in principe het voorstel der Belgische regeering heeft aanvaard, de wederzijdsche gezantschap pen der beide landen te verheffen tot den rang van ambassade. Het Britsche territoriale leger telt thans 132.000 man. Er is, ondanks het toenemende aantal aanmeldingen, een tekort van 40.000 man. Hedenochtend omstreeks half tien is op den straatweg tusschen Lexmond en Meer kerk een ernstig autobus-ongeval gebeurd, waarbij een groot aantal personen is ge wond. Een autobus van een touringcar-onderneming te Amsterdam, die hedenochtend te half acht uit de hoofdstad was vertrokken met bestem ming naar Antwerpen, is ongeveer halverwege Lexmond en Meerkerk met groote snelheid aan de rechterzijde van den weg tegen een boom gereden. De chauffeur van de bus, de 39- jarige R. van D. uit Amsterdam, wilde een wagen passeeren. Daar van den anderen kant ook een voertuig naderde, zwenkte hij met groote snelheid naar rechts, op zoodanige wijze, dat hij niet kon voorkomen, dat de bus aan den rechterkant op een boom stootte. De gevolgen waren ernstig. Het rechter gedeelte van den bus werd geheel in elkaar gedrukt, de voorste wielen vlogen eraf, de banken in den bus schoven in elkaar en alle ruiten braken stuk. In den bus zaten 29 passagiers, voor zoo ver bekend allen uit Amsterdam, die naar België moesten. Van hen zijn ongeveer twintig gewond. Het juiste aantal kon nog niet worden vast gesteld. Door hulp, welke spoedig ter plaatse was, werden de slachtoffers binnengedragen in de boerderij van den heer De Heer. Spoedig arri veerden dr. C. Spijkerboer uit Meerkerk en dr. W J. Sïfiré uit Lexmond. Uit Gorinchem en Utrecht werden ziekenauto's Eësteld om de pas sagiers, die het ernstigst gewond waren, naar de Rijksklinieken te Utrecht over te brongen. De meeste passagiers kregen min of meer ernstige sn(j wonden, eenige gebroken beenen, terwijl de ernstigst gewonden ook inwendige kneuzingen opliepen. Ook de politie uit Lexmond en Meerkerk was spoedig ter plaatse en verleende hulp bij het bergen der slachtoffers. Het ongeval veroorzaakte op dezen dag voor al groote consternatie in de anders zoo rustige omgeving. Het schijnt, dat de chauffeur van den bus niet gewond werd. De niet-gewonde passa giers en zij, die slechts licht gewond werden en na de verleening van geneeskundige hulp konden vertrekken, zijn per auto verder ver voerd. Bij het onderzoek is gebleken, dat het onge val als volgt is ontstaan: De chauffeur van den bus bemerkte, dat hij op zeker oogenblik zou worden gepasseerd door een tractor met aan hangwagen en hield daarom zooveel mogelijk rechts. Van den anderen kant kwam op het zelfde oogenblik een auto, geladen met kaas. De bestuurder van den tractor heeft dezen auto niet of te laat opgemerkt, met het gevolg, dat de chauffeur van den bus op zeker moment voor de keuze stond met den tractor in botsing te komen of nog verder naar rechts uit te wijken. Hij deed dit laatste, doch kwam dientengevolge tegen een boom terecht. Daar hij een groote snelheid had, waren de gevolgen ernstig. Direct na de botsing met den boom vloog het voorste gedeelte van den autobus in brand. De chauffeur, die niet gewond was, had de tegenwoordigheid van geest om het vuur önnflddellijk met een brandblusch-apparaat en kleedingstukken te dooven. Tot dusver zijn twee personen naar 73e Rijks klinieken te Utrecht overgebracht. Van acht der inzittenden zijn de verwondingen van vrij ern- stigen aard. De overige slachtoffers hebben slechts lichte kwetsuren opgeloopen. SANTIAGO DE CHILI, 12 Sept. (Reuter). Het nieuwe ministerie is als volgt samengesteld: Vier liberalen, van wie Emilo Bello benoemd is tot minister van nationale defensie, Francisco Garces tot minister van financiën, Gustavo Ross tot minister van binnenlandsche zaken, drie radi calen, twee conservatieven, van wie Miguel Cru- chaga Tocomal minister van buitenlandsche za ken Is gebleven, en twee democraten. De leden der nieuwe regeering zijn reeds be- eedigd. HAIFA, 12 Sept. (Reuter) Tijdens het ge vecht aan den voet van den berg Karmel, waar aan ook door vliegtuigen werd deelgenomen, werden, behalve de sergeant van een Britsch regiment, ook nog vijf Arabieren gedood. Het opperste Arabische comité zal heden een bijeenkomst hebben met den hoogen commis saris en zal daarin waarschijnlijk een verkla ring afleggen betreffende het afgelasten van de staking of anderszins. San Sebastian zou tot Zondagmorgen gelegen heid gekregen hebben om zich over te geven; de ontruiming der stad duurt voort; de toestand te Bilbao zou nog vrijwel normaal zijn Steeds weer nieuwe stakingen in Frankrijk. Algemeen comité opgericht tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk aan 't vorste lijk paar. Sluitingszitting der Staten-Generaal. Ernstig motorongeluk te Utrecht; twee dooden. Twee boerderijen te Lith in de asch gelegd. Ernstig auto-ongeluk bij Meerkerk; groot aantal gewonden, van wie eenigen ernstig. O Of de buurvrouw stof gaat zuigen, Of de buurman kiezen boort, Daardoor wordt de distributie Nooit, maar dan ook nooit gestoord. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 Opgericht is een comité, dat zich voorstelt, namens het geheele Neder- landsche volk een geschenk aan te bieden ter gelegenheid van het aan staand huwelijk van H. K. H. Prin ses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld. Voorzitter is mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname te Oosterbeek; secretarissen: mr. U. W. Hazelhofl Roelfzema en mr. E. de Visser, Arnhem, Vel- per Binnensingel 1, telefoon 23104. De verdere samenstelling van het comité, alsmede de wijze waarop het zal trachten het gestelde doel te bereiken, zal over eenige dagen worden bekend gemaakt. Donderdag en Vrijdag heeft de Alkmaarsche afdeellng van de S. D. A. P. vergaderd, onder voorzitterschap van den heer Koos Vorrink, naar aanleiding van de conclusie, uitgebracht door een commissie van het partijbestuur, betreffende door een drietal raadsleden geuite beschuldi gingen, dat de soc.-dem. wethouder T. Bonsema steekpenningen zou hebben aangenomen. Besloten werd tot het royement van den wet houder, omdat hij „de grenzen van wat een wethouder zich mag veroorloven, heeft over schreden en zich zijn politieke verantwoordelijk heid onvoldoende bewust is geweest", en van de drie soc.-democratische raadsle den Bakker, Bulens en mevr. HellemanHarde- bol, op grond van het feit, dat dezen niet het dienen van het partijbelang op den voorgrond hebben gesteld. BATAVIA, 12 Sept. (Aneta) Het palels aan het Koningsplein was gisteravond het cen trum van zeer groote drukte, toen de Gouver neur-Generaal en Mevrouw de Jonge een af scheidsreceptie hielden. Naast tallooze autoriteiten bewogen zich vele bekende figuren uit handels- en bedrijfswereld, benevens een zeer groot aantal particuheren, met hunne dames, om voor de laatste maal bij den Gouverneur-Generaal en Mevrouw de Jon ge hun opwachting te maken. De receptie droeg een bijzonder karakter, daar de G.-G. met ieder der aanwezigen enkele woorden wisselde aan den meer en meer nabij komenden voor-avond van_ zijn vertrek naar Nederland. li-O r-\ r Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 765.2 Vorige stand: 765.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1