Laaiende feestvreugde om het Vorstelijk geluk Oranje en Nederland zijn één FRANS PERQUIN m Moet U nog ANTHRACIET bestellen? W¥WWW¥¥WW¥W¥WWWW¥WW¥f¥WW¥W¥WWW¥¥WWWWWWW¥WWWWWWW¥¥WWWWf¥¥WW¥¥¥¥WWWW¥¥¥WWWWWff¥W¥¥W¥WWW¥W¥^fT^r¥¥W¥ Het défilé in de Residentie werd 'n grootsche demonstratie van hechte trouw aan ons Vorstenhuis BUITENGEWONE KWALITEITEN mmmrn r -N AARDIGE ATTENTIE V. Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 13 SEPTEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20149 Laaiend was het enthousiasme der Nederlanders op den Nationalen Feestdag van Zaterdag, uitgeschreven ter eere van H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld, die hun verloving vieren. Alom wapperden de nationale kleuren en het vreugdegejuich was niet van de lucht. De geestdrift te Den Haag kende geen grenzen. Ruim drie uren lang duurde het défilé langs het Koninklijke Paleis, waaraan ontelbaren uit de residentie en omstreken deel namen. Onvermoeibaar waren de deelnemers onvermoei baar ook de Vorstelijke Personen, die al den tijd, dat de uren lange stoet voorbijtrok, staande deze hulde in ontvangst namen. Het défilé Het Weer nillilIIlil Moment-opnamen In de duisternis Belt 10212 Op en U zult tevreden zijn en nog ZOMERPRIJZEN atm. 30/50 20/30 16/20 Prima Engelsche Kwal. 1.95 2.10 1.85 Limburgsche Kwal. 1.80 1.95 1.70 1e Wales Kwal. 2.60 2.80 2.05 (de allerbeste) Omzetbelasting inbegrepen Bovenstaande prijzen gelden nog deze maand Groote Houtstraat 162 Telefoon 10212 "~:v; -aapts WW Duizenden en duizenden défileerden i?i 's-Gravenhage langs de Koninklijke Familie en demonstreerden hoe zij deelden in het geluk van het Oranje-Huis Onvermoeibaar Ontbinding van den stoet In de avonduren Gelukwensch van s.s. Statendam Receptie op de Nautilus Verlaat sluitingsuur te Den Haag KR00N-BEHANGSELS DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Rondvluchten boven de residentie BETERE ZIJN ER NIET DAN BRILLEN VAN KEIP NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 3J et» Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 eem per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De kilometers lange stoet, welke Zaterdag voor het Vorstelijk Paar te Den Haag heeft gedefileerd, stelde zich op het Nassauplein op. De politie had het plein al om twee uur geheel schoongeveegd. Zij, die niet aan het défilé deelnamen, moesten het plein verlaten, een uit stekende maatregel, die voor den goeden gang van zaken beslist nood zakelijk was. Voorop marcheerde de Koninklijke Militaire kapel. Hierop volgden cte Commissaris der Koningin in Zuid-Holland jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek, de burgemeester van Den Haag, mr. de Monchy, die zijn ambtsketen om had, en ge neraal Wagner, de voorzitter van het Haagsch Comité voor Volksfeesten, gevolgd door de be stuursleden van dit comité, dat het initiatief tot het houden van dit défilé heeft genomen. Achter het comité sloten zich de ontelbare vereenigingen en corporaties uit Den Haag en omliggende gemeenten aan, vlaggen, vaandels en banieren meevoerende, hetgeen een bijzonder kleurigen aanblik opleverde. Het waren er meer dan 300. De talrijke muziekkorpsen, die van den stoet leel uitmaakten, speelden om beurten, hetgeen .oowel aan de goede stemming als aan het marschtempo ten goede kwam. De toegangswegen tot het Nassaplein en tot den weg, die gevolgd werd, waren met touwen afgesloten, zoodat niet-deelnemers geen gele genheid kregen zich bij den stoet aan te sluiten. Er werd opmerkelijk veel oranje gedragen, ook door de menigte, die langs den weg ge schaard stond, om het opstellen en voorbijtrek ken van den stoet gade te slaan. Zeer vele deelnemers hadden zich van een papieren oranje-vlaggetje voorzien, waarop Prinses Juliana en Prins Bernhard op het bor des van het paleis ziiri afgebeeld en met het opschrift: Lang leven Juliana en Bernhard. Het was verre van eenvoudig alle deelnemers om half vijf op het Nassauplein bijeen te heb ben. Dit is dan ook niet volkomen gelukt, want toen de stoet vertrok, hadden nog vele depu taties van vereenigingen het Nassaplein niet bereikt. Maar zij waren dan toch in de naaste omgeving van dit plein aanwezig en konden zich te gelegener tijd bij den stoet aansluiten. Om kwart voor vijf kwam een deputatie van de Brigade Grenadiers en Jagers voor het pa leis aanrijden. Deze deputatie bestond uit den brigade-commandant en de beide regiments commandanten met hun adjudanten. De depu tatie, die in het paleis werd ontvangen, bood aan de Prinses een groot bloemstuk aan namens den brigadestaf en de officieren van de beide regimenten. En zoo naderde het uur waarop het défilé een aanvang zou nemen. Rechts van het ruiterstandbeeld had zich de Vereeniging voor den Volkszang opgesteld on der leiding van Herman Stenz, terwijl aan de linkerzijde het muziekkorps van de artillerie had plaats genomen. Het publiek, dat zich reeds uren te voren ach ter de afscheiding had verzameld, begon inmid dels ongeduldig te worden en in spreekkoor klonk het telkens: B.e.n.n.o Benno. Per luidspreker verzocht daarop de politie het publiek dit na te laten en zich rustig te hou den. Onmiddellijk werd aan dit verzoek vol daan. Doch toen eenige oogenblikken daarna de balcondeuren werden ge opend en de vorstelijke personen voor de ramen zichtbaar werden en even later op het balcon verschenen, was het enthousiasme van de wach tende menigte niet meer te beteu gelen en luide en hartelijk werden de Koninklijke Familie en haar gasten langdurig toegejuicht. Het verloofde (Paar bleef in het 1 midden van het balcon staan, ter wijl de Koningin en de Prinses von Lippe-Biesterfeld ter rechterzijde de voor haar bestemde zetels innamen. Prins Aschwin had zich een plaatsje op den uitersten rechterhoek van het balcon uit gekozen. Reeds in de verte was de kop van den defileerenden stoet zichtbaar en na eenig wachten kwam de Kon. Militaire Kapel het voorplein opmarcheeren, met daarach ter de vlag van het Haagsch Comité voor volksfeesten. De kapel maakte halt en front, terwijl genoemde vlag in het midden van het voorplein statig voor het Vorstelijk gezel schap neeg. De stoet werd geopend door den Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. van Karnebeek, en den burgemeester der residen tie, mr. de Monchy, welke beide heeren het paleis betraden en zich op het balcon bij het Vorstelijk gezelschap vervoegden en daar ble ven vertoeven. Dan volgde het Haagsch Comité voor Volks feesten, dat een groot bloemstuk in het paleis liet bezorgen, terwijl de leden zich op het voorplein opatelden, teneinde van daar het défilé gade te slaan. Onder plechtige stilte zette daarop de Vereeniging voor den Volkszang het Wil helmus in, en zong daarna het nieuwe verlovingslied „O blijde dag, o gouden dag". Na beëindiging hiervan steeg uit de dui zenden kelen een luid „Lang zullen ze leven, hoera" op. Van de tallooze vereenigingen en organisa ties, welke aan het défilé deelnamen, noemen we hier enkele: De Princevlag. de Zeevaart school, zeer veel gymnastiek- en sportvereni gingen, dragers der Militaire Willemsorde, het Mobilisatiekruis, de Burgerwacht, een groot aantal zangverenigingen, de Ver. van Nederl. Meisjesclubs, onderscheidene groepen verpleeg sters, de Ned. Ver. van Chr. Meisjesvereenigin- gen, leerlingen van diverse Huishoudscholen, Gud-onderofficieren, de Nationale Jeugdstorm, het Indo-Europeesch Verbond, een aantal Mid- Verwachting: Meest zwakke wind uit Zuicreiijke richtingen, toenemende be- woiking, droog vrij warm weer, behou- j| tlens toenemende kans op onweer in s den namiddag. |i Verdere vooruitzichten: Weinig veran- jË dering. denstandsvereenigingen, een zeer sterk contin gent van het Nationaal Jongeren Verbond, het postpersoneel. de Bijzondere Vrijwillige Land storm, onderwijzersveireenigingen, het Nederl. Leger des Hcils, het Alg. Ned. Verbond, Natio naal Herstel, de Katholieke Garde en tal van andere katholieke vereenigingen, weeskinderen, leerlingen van scholen, padvinders en padvind- sters, ontelbare Oranje-Vereenigingen enz. Urenlang schreden de huldebetoogers, die bijna allen van vlaggetjes waren voor zien, achter hun vaandels en banieren vol enthousiasme en zwaaiend en dansend voorbjj het paleis, luidde de Vorstelijke Per sonen toejubelend. Deze waren niet moede deze steeds voortdurende huldebetuiging in ontvangst te nemen, en vooral de Prin ses had voor iedere groep een vriendelijken groet. Toen een groote groep padvindsters in haar blaluwe uniformen, onder leiding van mevr. Van der Bosch—De Jong passeerde, haalde Prins Aschwin zijn fototoestel voor den dag en nam hiervan een foto. Gedurende het défilé herhaalde hij dit nog eenige keeren, o.a. toen een talrijke groep Scheveningsters in costuum onder uitbundig gejubel en zwaaien met haar vlaggetjes hossend voorbijtrokken. Vooral de PrinseS had hierin grooten schik en gul glim lachend en wuivend nam zij deze bijzondere hulde in ontvangst. Ook een treffend moment was het, toen een groep verpleegsters van de Emmakliniek voor het paleis front maakte en haar banier deden neigen. Vele der padvinderstroepen trokken voorbij met hun hoeden op de stokken in de hoogte, terwijl de welpjes dansend van pret met hun groene petjes zwaaiden. Toen een groep betoogers met Lippe-vlag- getjes voorbij kwam, maakte de Prinses haar verloofde hierop attent. Prins Benno knikte goedkeurend en wuifde de draagsters der vlag getjes hartelijk toe. Ook trokken veel belangstelling de leden van de Kruisvaart, de Graal en de Jonge Wachters met hun kleurige uniformen en vele vlaggen, met welke laatste zij heit Vorstelijk Gezelschap een huldegroet brach ten. In een schier einaelooze reeks, in een bonte verzameling van vlaggen, uniformen en vaan dels bleven de cluizenden deelnemers voorbij het Koninklijk paleis trekken. Een treffend moment was nog, toen het Leger des Heils voor het Pa leis aankkwam. Uit zijn gelederen trad een klein meisje naar voren, dat het bordes van het Pa leis werd opgeleid en een bloemenhulde voor Prinses Juliana overreikte. Toen zette het muziekkorps van het Leger des Heils een lied in en hartelijk zwaaiend en wuivend trokken de heilsoldaten verder. Inmiddels was de duisternis gevallen en nog steeds trok cte stoet voort. In het paleis werden de lichten ontstoken en voor al de Hall, waar alle luchters brandden, bood een fraaien aanblik. Van de Vorste lijke Familie kon men eigenlijk niemand meer onderscheiden. Aan het wuiven en groeten kon men Prinses Juliana en Prins Bernhard nog herkennen. Ook de lantaarns op de straten en op het voorplein brandden reeds, toen het einde van den stoet in zicht kwam. Het laatst defileerde de Haagsche politie, die den geheelen middag haar buitengewoon zware taak op zoo ver dienstelijke wijze vervuld had. Eerst kwamen een aantal politiemotoren en daarna de hoofd inspecteurs, de inspecteurs en de agenten. Dat was het slot van een défilé, dat zelfs voor Den Haag van ongekenden omvang is geweest en waaraan tienduizenden met een onbeschrijfelijk enthousiasme hebben deelge nomen. Om tien minuten over achten trokken de laatste deelnemers voorbij. Een hartelijk gejuich, dat overging in een ware ovatie van de enorme menschenmenig- te, welke zich rond het paleis had opgesteld, Bij het naderen van de Prince- vlaggroep uit het Haagsche de- filé, die met haar talrijke vlaggen zeer de aandacht trok, speelde het Princevlag-pijper-korps het Volkslied van Lippe. Duidelijk kon men zien, dat Prins Bernhard en zijn familie hierdoor zeer ver rast waren, en dat de Prins Prinses Juliana opmerkzaam maakte op de dappere pijpers, die onvermoeid het volkslied her haalden tot het laatste prince- vlag-lid met zijn vlag gepasseerd was. Ze kregen van de Koninklijke Familie voor deze attentie een extra warmen groet. steeg toen op, weldra overstemd echter door de tonen van ons Volkslied, dat door de militaire muziek ingezet werd. Het was een ontroerend oogen'blik, toen uit duizenden kelen het Wil helmus meegezongen werd. Een luid hoëra en een „Lang leven de Prinses en de Prins" volgden hierop. Nog eenmaal dankten de Prinses en Prins Bernhard voor de hulde, en toen trokken zij zich met de overige leden der Vorstelijke familie in het paleis terug. Tijdens den geheelen duur van het défilé hadden zij op het balcon ge staan. Niet alleen de deelnemers aan het défilé, doch ook het publiek was onvermoeibaar. Steeds weer opnieuw laaide de geestdrift op, en dan send en zingend hield men er den geest in. De talrijke muziekkorpsen, die steeds weer vroo- lijke marschen en vaderlandsche liederen speel den, werkten hiertoe niet weinig mee. Gedurende het voorbijtrekken der vereenigin gen speelde de muziek der artillerie en zong de Volkszang. Een der kamers van het paleis was ingericht voor het Roode Kruis. Hier werden tal van per sonen, die flauw gevallen waren, op brancards binnengedragen. Van het Koninklijk paleis marcheerden de deelnemers via de Heulstraat naar het Lange Voorhout. Aan het oorspronkelijk plan van het comité, om den stoet op het Voorhout te doen ontbinden, kon geen gevolg worden gegeven, omdat daarvoor de noodige ruimte ontbrak. Duizenden en nog eens duizenden belangstel lenden, die in cle onmiddellijke omgeving van het Paleis geen plaats hadden kunnen bemach tigen, waren hier samengestroomd. Het breeds Lange Voorhout was zwart van de menschen; slechts een smal gedeelte van den rijweg kon worden vrijgehouden. In een vlot tempo werd ook hier gemarcheerd. Via de Vos in Tuin straat sloeg men zijstraten in of marcheerde men rechtdoor, langs den Denneweg, naar een rustiger omgeving. Ook langs dit gedeelte van het parcours werden de betoogers hartelijk toe gejuicht. Op den hoek van de Heulstraat en den Kneu terdijk, in de étalage van den ktfhsthandel Boeatan, had minister-president dr. H. Colijn, voor zeer velen onopgemerkt, plaats genomen. Doch wanneer de deelnemers aan de hulde- betooging dr. Colijn zagen, juichten zij hem eveneens hartelijk toe. In den tuin van het Pageshuis aan het Lange Voorhout, waar het Ned. Roode Kruis gevestigd is, was een ruime tent ingericht voor hulpverleening aan de toe schouwers. die het door het gedrang en de overweldigende drukte te benauwd hadden ge kregen. De transport-colonne was met bran cards aanwezig om patiënten te vervoeren. Haar aanwezigheid bleek geen luxede hulp van het Roode Kruis werd nog al eens inge roepen. Ook leden van de Eerste Hulp bij On gelukken verleenden hun medewerking. De ontbinding van den stoet hield, zooals uit het voorafgaande reeds blijkt, gelijken tred met het teriipo van het défilé. En naarmate de tijd verstreek, nam het aan tal belangstellenden nog steeds toe. Ook vele deelnemers aan het défilé wilden nog wel wat van den optocht zien en keerden weer naar het Lange Voorhout terug. Het fraaie weer werkte er toe mede, dat zeer velen ook des avonds in de stad bleven, of schoon er voor Zaterdag geen feestelijkheden meer op het programma stonden. Het enorme aantal deelnemers aan het défilé, en daarbij gevoegd de bijzonder groote belangstelling, wel ke de Hagenaars en de velen, die van buiten de stad waren gekomen, daarvoor hebben getoond, waren een waardig en geslaagd slot voor den nationalen feestdag. In de avonduren werd het feestelijk karakter van dezen dag nog verhoogd door de illumi natie met honderden oranje-lampions, welke tusschen de boomen van het VoorhCut waren opgehangen. De hoofdredacteur van Aneta-Batavia sein de Zaterdag van het ss. „Statendam": Nadat de heer Bouwman, directeur van de Holland-Amerika-lijn. reeds in de Hollandsche club te New-York de verloving van Prinses Juliana had gememoreerd, zonden Zaterdag de état-major en passagiers van het s.s. „Staten dam" een telegram van gelukwensch aan Frinses Juliana. Aan boord van het Nederlandsche Politie- vaartuig Nautilus, dat in de haven van Ostende ligt, is heden een officieele receptie gehouden ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana. De commandant van het schip en de Neder landsche consul hebben talrijke officieele per sonen ontvangen. De hoofdcommissaris van politie te Den Haag maakt bekend, dat de burgemeester, in verband met de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bernhard besloten heeft, het slui tingsuur van de huizen waar gelagen worden gezet, in de nachten van Maandag op Dinsdag en van Dinsdag op Woensdag 14, 15 en 16 Sept. 1936 te bepalen op 1.30 uur. De burgemeester heeft tevens vergunning ver leend, om in alle huizen, waar gelagen worden gezet, op 14 en 15 September tot uiterlijk 1 uur des nachts muziek te doen maken, onder voor- IETS MOOIS IN UW KAMERS ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 Geweldig enthousiasme alom in den lande op den Nationalen Feestdag. Urenlang duurde het défilé voor de Kon. Familie te Den Haag. Regeeringstroepen bij Toledo verslagen; vrou wen en kinderen uit het Alcazar? Geen Britsch-Turksch politiek verdrag. De sterkte van Italië's leger in Oost-Afrika. Redevoeringen van Hitier en Seidte op het Congres te Neurenberg. Jhr. mr. v. Starkenborgh te Sabang aangeko men. Zware branden te Huissen en Harskamp. waarde dat deze voor de omwonenden niet hin derlijk is. Zij, die muziek in hun inrichtingen wenschen te doen maken, moeten hiervan tevoren ken nis geven aan den directeur der gemeente-belas tingen. In verband met de feestelijkheden ter eere van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard zal de K.L.M. heden passagiersviuch- ten boven Rijswijk, Den Haag en Scheveningen organiseeren, met als uitgangspunt het nieuwe vliegveld Ypenburg te Rijswijk. GR. HOUTSTRAAT naast Luxor Stand op Zondag 1 uur van.: 760.2 Vorige stand: 765.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1