Met venaal van den dag MODE-SHOW IN HOTEL FUNKLER VREEMDELINGENBEZOEK MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 BLOEMENDAAL OP DONDERDAG 17 SEPT. DES NAMIDDACS 2J5 UUR DES AVONDS 8)5 UUR j De vergeten Dolly VOETBAL HONKBAL HET T.Y.B.B.-TOURNOOI H.B.C. wint den beker H.H.C. is kampioen WIELRENNEN R.K.W.V. „Achilles" H.S.V. De Kampioen UIT DEN OMTREK R.K. PROVINCIALE KIESKRING „VELSEN" LOONSVERLAGING TE BLOEMENDAAL Nieuwe werkloozenregeling „Heemsteedsche Schaakclub" BLOEMENDAAL AAN ZEE OVERVEEN Sterke toename in Groot- Brittannië Kruisstraat 5 Kaarten voor beide Shows zijn tot een beperkt aantal verkrijgbaar aan onze Cassa a 90 c. MIDDAGSHOW en a 60 c. AVONDSHOW inclusief Thé Complet. De Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. Huïbers, heeft Zondagavond een bezoek gebracht aan de Graaltentoonstelling te Amsterdam. Tijdens de rondleiding door mej. Seybel, presidente van de Graal Dit tournooi werd gisteren in de eerste af- deeling beëindigd met den wedstrijd T.Y.B.B. IOnze Gezellen I, welke door de geel-zw'ar- ten met 81 gewonnen werd. De volledige uitslagen in de eerste afdeeling luiden T.Y.B.B. I—H.B.C. I 4—7 T.Y.B.B. I—D.S.S. I 2—0 T.Y.B.B. IOnze Gezellen X 81 De fraaie beker wordt dus het eigendom van H.B.C. In de tweede afdeeling resteert nog de wed strijd T.Y.B.B. 2Alliance I, welke a.s. Zondag des namiddags te half drie wordt gespeeld. De wedstrijd, die de beslissing brengen moest omtrent het kampioenschap der eerste klasse, is er een geworden van zeer bijzonder gehalte. In de eerste plaats om 't hooge peil waarop de gan- sche wedstrijd stona en ten tweede door de zeer bijzondere spanning, die tot de laatste seconden bleef. Het was goed te zien dat hier de nummers één en twee van de ranglijst met elkaar kamp ten. Een stand van 44 na zes innings, 55 na acht innings en 88 zegt te dien opzichte ge noeg. Vooral de werpen van Haarlem, J. Blom- vliet heeft uitstekend werdk gedaan. Twintig maal drie slag tegen slechts zes maal vier wijd is wel een uitstekende prestatie. In het begin wist Haarlem een zeer kleinen voorsprong te behalen. Honkslagen van Kloos en Vrugt zorgden voor drie punten. In drie beur ten was H.H.C. nog niet over de nul. Het eerste punt kwam pas in de vierde beurt toen Mulder door een misgreep van Beets het thuishonk kon passeeren. De eerste honkslag der H.H.C. wacht te zelfs tot de vijfde beurt. Bij Haarlem ging evenwel het scoren ook zeer moeilijk en het gevolg was dat na zes innings de stand 44 was. In de twee volgende beurten gingen beide par tijen voor nul en één uit. Het Haarlempunt was de schuld van Holl, die 'n hoogen bal van Vrugt met één hand wou vangen en toen miste. Het H.H.C.-punt werd behaald door een honkslag van Hartog, waarna Kloos een bal liet door schieten. Na acht innings was de stand dus weer gelijk, en de negende beurt moest de be slissing brengen. Haarlem startte met een honkslag van Blom- vliet, maar Pijnakker deed Bloemink sneuvelen en A. Hinze, die voor Hunik was ingevallen, kreeg een nul door een goeden aangooi van Panman. Beets wist van een onbewaakt oogen- blik gebruik te maken en stal het thuishonk. Door de daardoor ontstane verwarring kwam ook Kloos nog thuis. Aan den kant van 't veld werden door Haarlem-supporters heele vreugde dansen uitgevoerd. Het werd Pijnakker te mach tig en Moll nam zijn taak over. Ondanks een honkslag van Vrugt en een keer Vier wijd kwam geen Haarlemmer meer binnen. H.H.C. ging dus voor het laatst aan slag met een achterstand van drie runs. Blomvliet be- heerschte zich uitstekend en noteerde meteen twee nullen. Daarna echter gaven J. Baas en Fijnakker elk een honkslag. J. Baas kwam al spoedig thuis en de achterstand was nog maar twee runs. D. Baas kwam met vier wijd op het honk en toen zorgde Jan Hartog voor de red ding. Zijn hooggeslagen bal kwam in het verre veld, buiten bereik van eiken velder. Eer de bal geretourneerd was, kwamen twee H.H.C.-ers binnen. Daarmee was de stand 8—8 bereikt. Daar H.H.C. aan één punt genoeg had, werd hier de wedstrijd gestaakt en had H.H.C., voor het eerst in zijn achtjarig bestaan, het kam pioenschap der eerste klasse verworven. Haarlem speelde zonder Parson, terwijl half weg den wedstrijd Hunik wegens een blessure Uitviel. H.H.C. was volledig. De uitslag in inning is: Haarlem 1020100—13—8 H.H.C. 0—0—0—1—1—2—0—1—3=8 Zondag hield bovengenoemde vereeniging on der zeer gunstig weer een wedstrijd over 135 K.M., welke gold als training en laatste selectie voor het a.s. clubkampioenschap van Nederland op den weg, waaraan Achilles deelneemt. On danks het schitterende weer verschenen er slechts 48 renners aan den start. De A en B-klassers reden 135 K.M. De C- klassers 68 K.M. en de junioren 34 K.M. De A en B-klassers reden een zeer energieken en emotievollen wedstrijd. Er werd steeds gede- mareerd, zoodat alle renners zeer spoedig in ver schillende groepen verdeeld waren. Na onge veer 68 K.M. was de volgorde: hoofdpeleton be staande uit Jongeneelen, Jansen, Rusman en Strijk. Op 600 M. volgden v. Wees en Gruyters; op 1 K.M. Buys; op V/2 K.M. Schrama, de Klerk en Klinkenberg, Koppen en Moison. De overigen hadden toen reeds opgegeven. Deze stand bleef echter niet lang zoo. Na ongeveer 15 K.M. wisten v. Wees en Gruyters het hoofdpeleton in te halen, waarna zij er alleen met Strijk tusschen uit gingen. Dit drietal vergrootte meer en meer zijn voorsprong. In een schitterende eindspurt werd v. Wees 1, op 10 M. Strijk en op 20 M. Gruyters. Zij legden de 135 K.M. af in 4 uur 7 min. De overige uitslagen luiden als volgt: Junioren: 34 K.M.1. J. Ekel (tijd 59 min.); 2. v. Nordan (1 uur 30 sec.); 3. Portegies; 4. v. d. Putten. C-klassers: 1. Koelemij 2. Stet G/a wiel); 3. D. Claassen; 4. Clemens; 5. Vergers. De aankomst van de A en B-klassers was: 1. v. Wees; 2. Strijk; 3. Gruyters; 4. Buys; 5. Klinkenberg; 6. Moison; 7. de Klerk. Hedenavond (Maandag) algemeene vergade ring om 8.30 uur in gebouw Olympia. Opkomst aller leden wordt verzocht, daar dit de laatste gelegenheid is om zich op te geven voor den autobus naar Hoogerheide. Tevens zal de ploeg worden aangewezen, die Achilles te Hoogerheide zal vertegenwoordigen. Hieronder volgen de diverse uitslagen van het sprintkampioenschap op den weg van de H.S.V. de Kampioen. A-klasse le Serie: 1. Jac. v. Egmond; 2. C. Moerkerk; 3. n.g. Burger. 2e Serie: 1. C. de Best; 2. R. Groot; n.g. Oudolf. 3e Serie: 1. v. Dijk; 2. de Brey; n.g. Th. Drost. 4e Serie: 1. v. Rooyen; 2. v. d. Heyden; 3. Schaper; n.g. Huyboom. B-klasse: le Serie: 1. Hensen; 2. Vos; n.g. v. Noorden en Schenk. 2e Serie: 1. D. Drost; 2. H. Peetoom; n.g. W. Jansen. 3e Serie: 1. R. Hessels; 2. C. Meyer; n.g. Sytsma. C-klasse: le Serie: 1. De Lange; 2. P. Bakker; n.g. D. v. d. Heyden. 2e Serie: 1. S. Bos; 2. Terburg; n.g. v. Waard. 3e Serie; 1. Kaestner; 2. J. Bos; n.g. Pols. 4e Serie: 1. De Winter; 2. v. d. Mark; n.g. Vijzelaar. 5e Serie: 1. Krom; 2. Hoogenbirk; n.g. v. Halst. 6e Serie: 1. Valkman; 2. Huig; n.g. de Jong. Juniores: le Serie: 1. Laan; 2. Sterke; n.g. Sipma. 2e Serie: 1. Koelemeijer; 2. Keizerswaard; n.g. Graaf. 3e Serie: 1. Feije; 2. Veen; n.g. Hessels. KWARTFINALES Juniores le Serie: 1. Veen; 2. Laan. le Serie: 1. Koelemeijer; 2. Sterke. 3e Serie: 1. Feije; 2. Keizerswaard. C-klasse: le Serie: 1. De Lange; 2. v. d. Mark; 3. J. Bos; 4. de Winter. 2e Serie: 1. Valkman; 2. Huig; 3. Krom; 4. Kaestner. 3e Serie: 1. P. Bakker; 2. Terburg; 3. S. Bos; 4. Hoogenbirk. B-klasse: le Serie: 1. de Vos; 2. Hessels. 2e Serie: 1. Drost; 2. Meijer. 3e Serie: 1. Hensen; 2. H. Peetoom. A-klasse: le Serie: 1. Jac. van Egmond; 2. v. d. Heyden; 3. F. v. Rooyen. 2e Serie: 1. v. Dijk; 2. R. Groot; 3. J. de Breij. 3e Serie: 1. Schaper; 2. C. de Best; 3. Moer kerk. DEMI-FINALE le Serie: 1. Jac. v. Egmond (A-kl.); 2e de Vos (B-kl.)3. Bakker (C-kl.). 2e Serie: 1. v. Dijk (A-kl.); 2. de Lange (O- ki.); 3. Drost (B-kl.). 3e Serie: 1. Schaper (A-kl.); 2. Hensen (B- kl.); 3. Valkman (C-kl.). GROOTE FINALE 1. Jac. v. Egmond; 2. v. Dijk; 3. A. Schaper. KLEINE FINALE 1. De Lange; 2. de Vos; 3. J. Hensen. FINALE JUNIORES 1. Koelemeijer; 2. Veen; 3. Feije. Deze laatste rit wordt op protest, met sportieve medewerking van Koelemeijer overgereden, met Feije om de le en 3e plaats, met als uitslag 1. Feije, 3. Koelemeijer, terwijl Veen zijn 2e plaats behield. Zaterdag 26 September wordt een algemeene vergadering gehouden in Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat 30 te Haarlem om 3 uur (precies). B. en W. hebben den Raad doen toekomen een nieuwe werkloozenregeling, ter vervanging van de bestaande desbetreffende regeling met aan vullingen en uitvoeringsvoorschriften. De voornaamste veranderingen zijn de loon- bepalingen. Gold voorheen een vast loon van f 22, resp. f 13 per week, met 6 weken per jaar verplicht verzuim, volgens het nieuwe voorstel zal een degressieve loonregeling van f 20, resp. f 12, f 19 resp. f 11, en f 18 resp. f 10 per week toepassing vinden. In den kindertoeslag is geen wijziging ge bracht. Volgens de bestaande regeling wordt door gehuwden ongeacht kindertoeslag genoten: 46 maal f 22 is f 1012 per jaar; volgens de voor gestelde nieuwe regeling: 48 maal f 19 (ge middeld) is f 912 per jaar. Volgens de bestaande regeling wordt door ongehuwden genoten: 46 maal f 13 is f 593 per jaar; volgens de voorgestelde nieuwe rege ling 48 maal f 11 (gemiddeld) is f 528 per jaar. De loonsverlaging komt dus neer voor de ge huwden op pl.m. f 2.per week, voor de on gehuwden op pl.m. f 1.50 per week. Evenwel, de loonsverlaging wordt geringer, naar de mate van den tijdsduur, dat betrokke nen het buiten de werkverschaffing kunnen stellen. B. en W. meenen, dat een regeling als het nieuwe voorstel beoogt, goede resultaten kan af werpen, zoowel voor de tewerkgestelden als voor de gemeente. Zoo zal een afnemende loonschaal vodr be trokkenen bij elke loondaling, telkens na verloop van zestien weken of 96 dagen arbeid in werk verschaffing, een nieuwe prikkel zijn om werk te zoeken in het vrije bedrijf. De hoogere loonen zullen meerendeels wor den genoten in den wintertijd, als de levens behoeften het grootst zijn en de kans op werk in het vrije bedrijf het geringst is. Daarentegen zullen de lagere loonen meeren deels genoten worden in den zomertijd, als de levensbehoeften het geringst zijn en de kans op werk in het vrije bedrijf het grootst is. Zij, die actief zijn en zich weten los te maken van de werkverschaffing, zullen daarvan de vruchten plukken, aldus B. en W., doordat zij dan niet- of betrekkelijk korten tijd voor 'n lager loon dan f 20 mogelijk f 19 per week, even tueel vermeerderd met kindertoeslag, zullen be hoeven te werken. Zij, die het heelemaal op de werkverschaf fing laten aankomen, zullen ervaren, dat het ook voor hen zaak is pogingen te doen om in het vrije bedrijf werk te vinden. Onder de tewerkgestelden zijn vele bloemist knechts en land- en tuinbouwarbeiders, die uiteraard in de zomermaanden veel gemakke lijker werk bij een patroon zullen vinden dan in de wintermaanden. In het algemeen bestaat er voor de tewerk gestelden dus een goede kans om de lagere loo nen te ontloopen. Voor de gemeente heeft het dit voordeel, dat dan veel minder aan de werk verschaffing ten koste gelegd behoeft te wor den. Dit voorstel treedt in de plaats van alle vroe ger gedane voorstellen. De opkomst der schakers was, ondanks den nationalen feestdag, nog dermate groot, dat bijna geen plaats onbezet was. Wel een bewijs hoezeer het bezoek van Dr. Max Euwe, die als eere-gast aanwezig was om over zijn „ervarin gen in Nottingham" te spreken, door de Heem steedsche schakers op hoogen prijs werd gesteld. Dr. Max Euwe kreeg het woord om op onderhoudende wijze te vertellen hoe genoeglijk zoo'n groot tournooi eigenlijk is, hoe Bogolju- bow zijn ouden vriend Botwinnik op de schouders kon kloppen, die vroeger eens tegen hem aan een simultaan-seance, door Bogoljubow had deelge nomen en nu grooter geworden voor het eerst een ernstige partij met hem ging spelen. Hoe Reshevsky, die vroeger Nederland bezocht had, in een simultaan-seance, waaraan Dr. Max Euwe veertien jaar geleden had deelgenomen, hem op de schouders had kunnen kloppen, nu beiden voor het eerst een ernstige partij met elkaar gingen spelen. In Nottingham kwam ook vast te staan dat er onder de acht candidaten voor den eersten prijs wel geen verschil in speelsterkte bestond, die van te voren de een of ander voor den eersten prijs alleen in aanmerking kon doen komen en hoe het van kleine toevalligheden heeft afgehangen, dat Euwe zelf niet de eerste plaats heeft inge nomen, maar het had ook kunnen zijn, even goed, dat hij achter aan was gekomen en niet tot de prijswinnaars had behoord. Dat zat zoo, zijn partij tegen Thomas had hij kunnen ver liezen, indien Thomas op een bepaald moment in de partij, die door Euwe uitvoerig geanaly seerd werd, een stuk veroverd had dat hem door Euwe werd aangeboden en waarvan noch Euwe noch Thomas zagen, dat het zonder nadeel aan vaard kon worden. Thomas heeft over dien zet een dertig minuten nagedacht en toen de on juiste voortzetting gekozen. Maar gezegd moet worden dat ook de talrijke reporters, onder wie groote schaakmeesters, de juiste voortzetting niet hadden ontdekt. Tegen een slechter speler dan Thomas had ik de partij onmiddellijk ver loren, want die had niet lang geaarzeld om het stuk in ontvangst te nemen. Ziedaar, zei Euwe, hoe men tenslotte tot de prijswinnaars gere kend kan worden. De partij tegen Botwinnik, welke ook uitvoerig door Euwe werd toegelicht, had eigenlijk door hem gewonnen moeten wor den, als hij niet door een ontijdige voortzetting een zekere winst in een zekere remise had om gezet. Van zulke kleinigheden hangt het al of niet bereiken van de eerste plaats af. Over Lasker die in het begin vrij slecht op dreef was, totdat hij door drie achtereenvolgen de partijen te winnen, mede ernstig voor een goede plaats in dit tournooi in aanmerking kwam, sprak Euwe ook zeer waardeerend, en memoreerde, dat de oude Lasker nog zeer vol was van origineele ideeën, hij had namelijk het idee geopperd om voor de partij begon te loten om de plaats der stukken, zoodat de ge wone volgorde niet meer gehandhaafd bleef en en de koning genoeglijk op hl kon geloot worden. Een soort combinatie van schaken en bridgen, waar je ook van te voren niet weet welke kaar ten je in handen krijgt. Na deze onderhoudende causerie, die toch nog veel inspanning van de toehoorders vergde, toonde een hartelijk applaus, hoezeer zijn uit eenzettingen door de aanwezigen naar waarde genoten waren. De heer dr. Tello bedankte Dr. Euwe voor zijn geanimeerde uiteenzettingen en bood hem ter herinnering aan dezen avond een briefopener aan, waarop de datum van dit lustrum gegra veerd was. Gevonden voorwerpen Vanaf 2 September. Politiebureau O verveen: 1 kinderschoentje; 1 rijwielbelastingmerk2 koperen gewichten; 1 dop van een benzine-reservoir; 1 dameshand schoen; 1 ceintuur. Folitiebureau Aerdenhout: 1 rozenkrans; 1 dameshandschoen; 1 dameshandtasch; Concier ge Jeugdhuis, Donkerelaan: 2 rijwielen; Mevr. Huijnink, Brederodelaan 83 Bloemendaal: een hondenhalsband; A. E. M. Povel, Militairenweg 9 Overveen: een zak snijboonen; Mej. Schouten, Olieslagerslaan 5 Haarlem: een dameshoed; A. Cop, Groote Houtstraat 16 Haarlem: een naai- garnituur; Mevr. Bakels, Julianalaan 55 Over veen: een damesarmband; Bordes, Kennemer- weg 7 Bloemendaal: een rij wielbelastingmerk; Mej. Meü, Donkerelaan 1 Bloemendaal: een polshorloge; Postkantoor Bloemendaal: een pa- rapluie; de Graaf, Dompvloedslaan 41 Overveen; een kinderschoentje, een wandelstok, een por- temonnaie en een heerenhandschoen; W. A. v. Oijen, Lage Duin en Daalscheweg 9b, Bloemen daal een uniformpet; W. Voerman, Kinheim- weg 23 Bloemendaal: een vulpotlood; W. van Steenis, Bosch en Duinlaan 2 Bloemendaal: sleutel aan een plankje; Th. A. Thomas, Ign. Bispincklaan 14 Bloemendaal; 1 paar heeren handschoenen; Homborg, N. Tuindorplaan 24 Haarlem: een parapluie; J. van de Klinken berg, Westerduinweg 7 Aerdenhout: 1 shawl; J. Schmidt, Z. Tuindorplaan 3 Haarlem, 1 poesje; N. Bronkhorst, Brouwersplein 38 Haarlem: een hoes van een reservewiel; Swijen, Zomerzorger- laan 42 Bloemendaal: een zilveren oorhanger; J. van den Bos, Sehr. v.d, Kolkweg 20 Sant poort: een sierknop en een zakkam; Van An- del: Pr. Hendriklaan 109 Overveen: een vulpen. Waarschuwing. De burgemeester van Bloe mendaal deelt het volgende mede: Gedurende eenige dagen zal een eskadron Wielrijders in de gemeente Bloemendaal het wielrijden in colonne op de wegen beoefenen. Ter voorkoming van ongevallen herinnert de burgemeester er aan: le. dat deze colonnes recht van voorrang hebben. Tegenover hen gaat de Regel „rechts gaat voor" niet op. 2e. dat het streng verboden is door de colon ne te rijden. Dit geeft ongelukken. 3e. dat, ontmoet men eene colonne op het fietspad, men het best doet dit pad geheel vrij te laten. Doordat de achter elkaar rijdende militairen de tegemoet komende wielrijders te laat zien om tijdig uit te wijken geeft het blijven rijden op het fietspad aanleiding tot ongevallen. Geldleening b. en W. stellen den Raad voor het restant van twee geldleeningen, groot 144.375 af te lossen en voor het bedrag een nieuwe geldleening aan te gaan door tusschen- komst van de fa. Staal en Co. te Den Haag tegen 4y% proc. rente en parikoers. Aanleg electrische kabels B. en W. vragen een cr,ediet van 4973.75 voor aanleg van elec trische kabels op het voormalig terrein Gehrels. Nieuwe parknamen B. en W. stellen den Raad voor het nieuwe park aan den Brouwers - koikweg te noemen Brouwerskolkpark en het park, gelegen aan weerszijden van den Hooge Duin en Daalscheweg nabij het Kopje te noe men Wilhelminapark. Benoeming B. en W. stellen den Raad voor de heer E. M. A. Duyckinck Dörner met ingang van 1 Septmber 1936 over te plaatsen van de Bornwaterschool naar de Hartenlust- school. Onteigening B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot oneigenlng van een strook gronds op den hoek Oostercluinweg-Rijnegom- laan te Aerdenhout ten behoeve van de verbree- d:ng van den Oosterduin weg. Opdracht aan architect v. Nes Naar aan leiding van het in de zitting van 18 Juni j.l. besprokene over de door den landschap- en stedebouwkundig architect K. C. van Nes ont worpen richtlijnen voor den Kop van den zee weg te Bloemendaal hebben B. en W. zich met de nheer van Nes nader in verbinding gesteld ever de kosten voor het maken van een uit- boiringsplan voor dat deel dezer gemeente, die zich bereid heeft verklaard, dat plan te ont- werpe nvoor 2250 alles inbegrepen, B. en W. van Bloemendaal stellen den Raad voor dit bedrag voor het genoemd doel te vo- teeren. R.K. Tooneelvereeniging „St. Geneslus" De R.K. Gem. Tooneelvereeniging „St. Genesius" opent op Zondagavond 4 October a.s. in gebouw „Domi" te Overveen haar tooneelseizoen. Opgevoerd zal worden het beroemde werk van D. Scheffer „De Pastoor van Neuvillette", too- neelspel in drie bedrijven. De regie berust bij den bekenden acteur Jan van Dommelen. Deze uitvoering is in dubbel opzicht zeer aan bevelenswaardig. Op de eerste plaats is er een positieve pro paganda voor goed tooneel en op de tweede plaats waarborgt de keuze van dit stuk den be zoekers een prachtavond. Wij kunnen dus ieder aanraden deze eerste Uitvoering bij te wonen. Uit de door het departement van Binnen- landsche zaken bekend gemaakte cijfers blijkt dat het vreemdelingenbezoek aan Groot-Brittannië sterk toeneemt. In Juli bezochten 66.313 personen dit land, hetgeen 11.951 meer is dan in Juli van het vorige jaar, en het hoogste cijfer dat ooit in deze maand bereikt is. Verreweg het talrijkst blijven de bezoekers uit de Vereenigde Staten. Alleen voor dezen is Engeland in den vollen zin des woords een toeristenland. Op alle andere Europeesche landen heeft Groot-Brittannië voor hen 't voordeel dat zij er hun eigen taal hooren spreken (ofschoon dan niet met 't Amerikaansche accent waarvan veel Amerikanen volhouden dat 't zuiverder- Engelsch is dan 't Engelsche). Bovendien heeft voor Amerikanen van Britsche afkomst, en voor velen die van Britsche afkomst beweren te zijn, de „old Country" tal van sentimenteele attracties, die elk ander land natuurlijk mist. Verder zijn er weinig Amerikanen, die Frank rijk tot 't hoofddoel van hun reis maken zonder tevens de gelegenheid aan te grijpen kennis te maken met Engeland. En tenslotte geven velen de voorkeur aan een land waarvan zij weten dat er volmaakte rust en orde heerschen, en Ned Altamont tikte met z'n nagel een microscopisch klein stofje van zijn grij zen deukhoed, zei met een gevoel van opluchting: „Gelukkig, dat alles nu voorbij is," en keek met welgevallen naar z'n juist gehuwde vrouw, die bezig was met een groot poeder dons haar klein neusje te poederen. Haar moeder zou het haar nooit vergeven hebben, als ze niet gehuild had, toen ze het ouderlijke huis verliet en Norma's neus en oogen hadden dan ook bij het afscheid ge leden. De uitroep van haar echtgenoot scheen Nor- ma niet bijster aangenaam in de ooren te klin ken. „Lieve Ned," zei ze pruilend, „je moet niet praten alsof je van den tandarts komt! Ik vond het een schitterende hruiloft. Vond je m'n bruidsjapon niet prachtig?" „Ja, dat wel, lieveling," antwoordde Ned, die in werkelijkheid veel te zenuwachtig was ge weest om ook maar één oogenblik aandacht aan de bruidsjapon te schenken. Hij wist zich zelfs niet meer te herinneren of z'n vrouw in wit satijn of in rood flanel ge kleed was geweest. „Ned, wil je me een kus geven?" Ned's hoofd verschool zich onmiddellijk ach ter Norma's grooten hoed. „We zijn er, liefste," zei de nieuwbakken echtgenoot, toen de auto het dorp binnenreed. „We zien er heelemaal niet uit of we pas ge trouwd zijn, wel? Gelukkig dat we onze koffers bij ons hebben, zoodat ze daaruit ook niets kunnen concludeeren." Ned en z'n vrouw liepen het kleine station op. „Lieve hemel, Ned, we hebben Dolly verge bat de vreemdeling er niet voortdurend ont haald wordt op politieke en nationale demon straties (al is 't maar in 't opsteken van een arm) waarvan hij niet gediend is. Amerikaansche Joden, die, wat de aanzien lijken onder hen betreft, voor een groot deel van Duitsche afkomst zijn, bezochten vroeger voornamelijk Duitschland, doch zuilen thans, wanneer zij een bezoek aan de Oude Wereld brengen, zeker de voorkeur geven aan Enge land. Zoo bezochten in Juli niet minder dan 22.524 Amerikanen Groot-Brittannië 't geen 5.633 meer is dan in Juli van 't vorige jaar, toen de zilveren Jubiléfeesten nog voortduurden, en veel bezoekers trokken. Men neemt aan dat de aanzienlijke toename van 't bezoek gedeeltelijk een gevolg is van den verbeterden economischen toestand in de Vereenigde Staten. Fransche bezoekers komen op de tweede plaats. Zij waren ten getale van 15.500, 1.853 talrijker dan 'n jaar geleden. Hierbij zijn niet inbegrepen de duizenden Franschen die hier voor week-ends of dag-uitstapjes komen. Dezen immers reizen zonder pas, en daar met dezelfde booten ook personen van andere nationaliteiten aankomen, is 't onmogelijk vast te stellen hoe- vele der binnenkomenden Franschen zijn. 't Hooge Fransche cijfer moet gedeeltelijk natuurlijk toegeschreven worden aan de geo grafische ligging der beide landen; verder neemt men aan dat de politieke spanning op 't continent oorzaak is dat vele Franschen dit maal aan Engeland de voorkeur gegeven heb ben boven Duitschland, Italië of Spanje. Het Duitsche cijfer is, tot een totaal van 6.140, betrekkelijk laag, ofschoon 1.391 hooger dan 't vorige jaar Juli. Klaarblijkelijk zijn hier bij ook niet inbegrepen de zeer talrijke Duit- schers, die eenige uren aan land komen om vervolgens weer aan boord van hun schip te gaan, waar zij de maaltijden nuttigen en den nacht doorbrengen. Ook deze Duitschers heb ben geen paspoorten noodig; bovendien hebben zij voor 't Britsche toerisme geen economische waarde. De beperkende bepalingen op 't mee voeren van geld uit Duitschland zijn de voor naamste oorzaak van den onbevredigenden om vang van het Duitsche vreemdelingenverkeer in Groot-Brittannië. Het aantal Nederlandsche bezoekers is, in verhouding tot de volkrijkheid van ons land, zeer aanzienlijk geweest, n.l. 5.308, of 1.086 meer dan een jaar geleden. Ook de toename is be langrijk; men schrijft deze toe aan een ver sterking der Nederlandsche koopkracht en ge deeltelijk ook aan de onzekere verhoudingen op het Europeesche Vasteland. Bovendien schijnt de reclame, welke de laatste maanden voor het Engelsche toerisme gemaakt is, niet zonder uit werking op het reizende publiek in ons land gebleven te zijn. 7.947 vreemdelingen bezochten Groot-Brit tannië in Juli voor zaken, tegen 7.337 'n jaar geleden, 't Talrijkst onder deze zakenreizigers waren, naar rangorde, de Duitschers, de Fran schen en de Nederlanders. Omtrent Augustus zijn nog slechts onoffi- cieele cijfers bekend, maar uit deze blijkt reeds dat 't totaal waarschijnlijk het „record" zal slaan. Dit is eenigszins verrassend, daar men ge vreesd had, dat het Engelsche toerisme in de afgeloopen maand de concurrentie van Berlijn, met zijn Olympische spelen, zeer ernstig onder vonden zou hebben. Men gelooft evenwel niet dat de invloed hiervan zoo groot geweest is, aangezien de Olympische spelen te Berlijn, af gezien van sport-enthousiasten, voornamelijk die toeristen uit omliggende landen getrokken hebben, die in ieder geval dien kant uitgegaan zouden zijn, ook al hadden zij anders wellicht niet juist Berlijn bezocht. ten!" riep de jongeman eensklaps, als in wan hoop uit. „Daar is helaas niets meer aan te doen, lieveling." „Ja, maar daar moet iets aan gedaan wor den! Ik wil geen dag zonder Dolly zijn. Ned. je moet even teruggaan en hem halen. Moeder zou hem anders elk oogenblik te eten geven." „Maar, Norma-lief, wat is dat nu? Ik kan je toch onze huwelijksreis niet alleen laten be ginnen en ik weet niet eens wanneer er nu een volgende trein gaat." „Dat kun je gemakkelijk te weten komen. Ik word er gewoon ziek van. Als men trouwt, schijnt men andere dingen totaal te vergeten en Dolly, die schat, zou het nie nooit ver geven." Ned Altamont keek intusschen het spoorweg boekje door. „HèNorma, wat voer jij hier uit?" klonk eensklaps een volle, joviale stem in de onmid dellijke nabijheid. „Kapitein Ponsonby. wat laat u me schrik ken!" riep de jonge vrouw. „Ik ben getrouwd en ik heb Dolly vergeten." „Zoo.... zoo, nu een ongeluk komt maar zelden alleen," lachte de kapitein. „Maar kan ik je soms met iets van dienst zijn?" De jonge vrouw lachte hem vriendelijk toe. „Neen, u kunt me niet helpen, tenzij u naar Dartmoor gaat en me mee kunt nemen. Ziet u, we gaan daar onze wittebroos- weken doorbren gen, maar Ned dat is m'n man moet te ruggaan om Dolly te halen en hij zou het heei onaangenaam vinden als ik alleen moest reizen." „Nu, dat treft," zei kapitein Ponsonby op gewekt. „Ik ga toevallig naar het landgoed van mijn broer in Dartmoor, om daar te ja gen. Als u dus m'n gezelschap wilt acceptee ren „Graag, dank u zeer. O, Ned, dat is kapi tein Ponsonby, met wien ik vroeger bijna ver loofd was, weet je wel? Kapitein Ponsonby, dat is mijn verloofde, och, ik bedoel m'n man, lieve hemel, wat ben ik in de war; ik weet niet eens meer wat ik zeg. Ned, de kapitein zegt dat hij me mee zal nemen en tot Dartmoor zal vergezellen; dus dat is in orde. Jij kunt dan even Dolly gaan halen en met den eerst- volgenöen trein komen. Ned Altamont's gezicht Eag er alles behalve vrooiijk uit. Hij keek woedend naar Ponsonby en eenigszins verwijtend naar Norma. Maar hij kon het eerste verzoek op z'n huwelijksdag moeilijk weigeren en toen hij een traan zag in 't oog van z'n jonge vrouw, was z'n besluit genomen. Hü nam afscheid van Norma, alsof hij naar de Noordpool ging en sprong in een taxi. om den terugweg naar het anderhalf uur verder gelegen Rosherville te aanvaarden, waar z'n schoonouders woonden. Daar aangekomen, werd hij begroet met een vloed van uitroepen en vragen. „Maar Ned, wat is er gebeurd? En waar is Norma?" riep z'n schoonmoeder vol ontzetting. „Weg! Op onze huwelijksreis met kapitein Ponsonby." „Hèwat? Hoe kan dat nu?" „Ik kon er niets aan doen. Ik ben terugge komen om Dolly te halen." Dolly lag stil in de keuken opgerold in z'n mandje. Ned nam het dier op, rolde het in een deken en begaf zich opnieuw op weg. De eerstvolgende trein ging pas dien avond om streeks negen uur, zoodat hij eerst by twaal ven 's nachts in den stroomenden regen te Dartmoor aankwam, waar geen levend wezen meer te bespeuren viel, zoodat hij den drie K.M. langen weg naar .Pretty Cottage", het landhuisje dat hij voor z'n wittebroodsweken gehuurd had, te voet af moest leggen. Toen hij daar druipnat met den hond aankwam en Norma voor het venster zag staan, om hem op te wachten, vergat hij direct z'n wrevel en z'n verdriet. „Je bent een schat!" riep z'n vrouw hem .n de hall tegemoet. „Wat een eeuwigheid ben Je weggebleven! Ik heb je zoo gemist, arme jon gen, je bent door en door nat!" „Ja, prettig was het niet. Maar nu ben ik gelukkig hier en „O, Ned, ik vond het zoo naar. Maar alles is nu in orde. En het was zoo'n malle boel, omdat kapitein Ponsonby, die werkelijk heel aardig was, er op stond me naar huis te bren gen, en het personeel dacht natuurlijk dat hij m'n man was. En 't was zoo vervelend, alles te moeten uitleggen. Ga je nu gauw verklee- den; ik heb nog een koud soupertje klaar la ten maken, o Ja, lieveling, en dan nog iets. Er zijn hier al drie honden, en het is eigenlijk nu wel jammer, dat jij er zoo op stond om Dolly te gaan halen. Als die groote honden nu maar niet met hem gaan vechten. Je bent een lieve, domme jongen, Ned, maar ik hoop dat dit een goede les voor je geweest is. om in t vervolg niet meer zoo eigenwijs te wezen en je zin door te drijven. 'tWas heusch niet noo dig geweest om Dolly te gaan halen. Kom nu maar vlug mee, dan gaan we gezellig eten." Ned zei niets meer, maar pas één dag ge trouwd, begreep hij nu al dat hü voor het groote raadsel stond, dat «de Vrouw" heet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 11