Feesten in en om Haarlem 1 DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tot den 1 en der volgende maand gratis m Haarlem, 14 Sept. TOT 1 OCTOBER MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 Kunt U onze zaak vinden Colporteerverbod ECHTE WALES ANTHRACIET o.a. a f2.05 WITTOP KONING Een Prins Bernhard- straat in Haarlem AGENDA STADSNIEUWS Feest in Haarlem-Noord In de Synagoge Te Bloemend aal Te Heemstede Toespraak van den Burge meester DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN Te Santpoort Te Driehuis De Nieuwe Haarlemsche Courant verschijnt met ochtend- en avond-editie!. Aan de Administratie van De Nieuwe Haarlemsche Courant Haarlem N.V DANSACADEMIE W(J. G. MARTIN ZONEN Zandvoort in feestvreugde Het défilé in het Stadion Oranjebond „Prinses Juliana" De „Caledonia", de eerste van de 29 Engelsche vliegbooten, welke voor den trans- Atlantischen dienst zullen worden gebouwd, maakt 'n proefvlucht boven Rochester Bij stempellokalen en des Zater dags in de binnenstad DEKEN H. C. J. SONDAAL Zestig jaar HAARLEMSCHE RADIO- CENTRALE Programma op Dinsdag 15 Sept. Gedeelte van de Emmastraat Floralia-tentoonstelling Toegekende prijzen Orgelbespeling Bioscopen 15 September Bioscopen BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE SANTPOORT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Honderden toeschouwers waren Zaterdag avond getuige van het fantastische gezicht, dat het voorplein van de Motorkazerne dien avond opleverde. Doorgaans gebruikt voor militaire oefeningen en een enkel voetbalwedstrijdje tus- schen onze landsverdedigers onderling, was nu het groote voorplein omgetooverd in een deinende zee van oranje lampions. Het was het Uitgangspunt van den lampionoptocht, die via Kleverlaan en Marnixstraat naar den Orionweg zou gaan. Scheen het bij de ronde, die de stoet eerst op het voorplein maakte, dat de kinderen enkel oranje lampions meedroegen, langs den weg staande, terwijl de optocht voorbijtrok, merkte men ook groene, hei-blauwe en typische Chineesche lampions op met de noodige draken- figuurtjes en kralenslierten. De zingende stoet, die veel belangstelling trok. werd telkens onderbroken door een muziekcorps, dat voor prettige muziek zorgde. Ook op den Orionweg was de belangstelling enorm. Op het breede grasperk in het midden van den mooien ruimen weg was een podium opgericht, waarop de verschillende muziekver- eenigingen om beurten plaats namen. Afwis selend werd door hen gemusiceerd, en door de honderden kinderkeelen bekende vaderlandsche liederen gezongen, onder luide bijvalsbetuigingen van de kijkende menigte. Treffend was het, dat iedere maal het „Wilhelmus" gespeeld werd door verschillende muziekvereenigingen werd ons volkslied meerdere malen in den loop van den avond ten gehoore gebracht niet alleen de schoolkinderen, maar ook alle toeschouwers spontaan meezongen. Om ongeveer kwart voor tien verliet het laat ste corps het podium, en daarmede was deze buitengewoon geslaagde feestdag voor Haarlem- Noord afgeloopen. Ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana werd op Sabbath in de synagoge der Israelietische gemeente te Haarlem door den rab bijn der gemeente een extra-predikatie uitge sproken en na afloop daarvan het gebed voor het Kon, Huis geciteerd. De Nationale feestdag te Bloemendaal is op eenvoudige, maar op waardige wijze gevierd. De schoolkinderen hadden des morgens van 9 uur tot half 11 school. Echter alleen, om op aangename wijze bezig gehouden te worden. Eenige versnaperingen, op kosten der gemeente verstrekt, vormden hierbij een zeer gewild num mer op 't programma. Des avonds had er een herhaling plaats van de op Donderdagavond gehouden bals-cham- pêtres. Er is veel gedanst, veel gesprongen en veel gehuppeld, waarbij wel eens regelend moest worden opgetreden als de rhythmiek van den dans geheel in strijd was met die van de muziek. Alle muziek, zelfs niet van 't veel be zongen pierement, zooals in Overveen ter afwis seling gebruikt werd, bleek geen dans- of loop- muziek te zijn. Maar men amuseerde zich, er was ontspanning en veel drukte, men was in goede stemming en dat was de hoofdzaak. Ook Heemstede heeft Zaterdag deelgenomen aan de algemeene feestvreugde. Aan het veel grootere vlagvertoon was het te merken dat de dag van Zaterdag een uit zonderlijke oranjedag was. Daar ook vele zaken gesloten waren, en vele arbeiders vrijaf hadden, leek het veel op een buitengewonen Zondag. Toch was wel merkbaar dat voor een voor bereiding tot een grootsche oranjehulde de tijd te kort was geweest, ook al had de Vereeniging „Koninginnedag" het initiatief genomen den dag op meer grootsche wijze te vieren. Het tijdsgebrek en het gemis van de noodige finan ciën voor een nog grooteren opzet zullen wel oor zaak geweest zijn, dat alles op vrij sobere leest geschoeid was. Officieel was er niets te doen vóór des avonds half 8, toen een lichtstoet zou georga niseerd worden. Doch de Kanoclub de Zandvaartkade zorgde ook voor wat afwisseling in de middaguren, door een optocht te organiseeren van versierde fietsen en autopeds, met voorop een rijk ver sierde kano. Evenals op Koninginnedag was de Zand vaartkade en de achterzijde van de Jacob van Campenstraat weer alleraardigst geïllumineerd. Om half 8 des avonds was het Valkenburger plein de verzamelplaats voor de vorming van de lichtstoet. Hier heerschte een geweldige bedrij vigheid. Van alle kanten kwamen de deelne mers, organisaties met hun vaandels en vlag gen, maar vooral met lampions van allerlei kleur en vorm. Fietsen versierd met groen en bloemen en de portretten van de Prinses en den Prins. Om even voor 8 zette de lange stoet zich in beweging. Ruim 1'/, uur duurde de tocht, en om circa half 10 naderde de stoet het Raad huisplein. Hier hadden honderden belangstel lenden zich voor het Raadhuis verzameld, waar voor een keurige groen- en bloemenversiering was aangebracht. Alle ramen waren omgeven door guirlandes van groen met rozetten van Oranjebloemen. In de raadzaal waren aanwezig de burge meester, Jhr. J. P. W. v. Doorn, wethouder Dr. E. A. M. Droog, verschillende raadsleden, leden van de vereeniging Koninginnedag en ook de oud-voorzitter dezer vereeniging Jhr. P Quarles v. Ufford, velen hunner met hun dames. Een geweldig gejuich steeg op, tc>en bij het binnenkomen der eerste groepen de burgemees ter met ambtsketting om, op het balcon ver scheen. Het hoera-geroep was niet van de lucht. Toen tenslotte de laatste groep op het Raad huisplein aanwezig was. en de gezamenlijke muziekcorpsen zich in de muziektent hadden begeven, schaarde de Gemengde Zangvereeni- ging H. O. V. zich voor den ingang van het Raadhuis, om het Wilhelmus te zingen. Toen ook door de muziek het Wilhelmus werd ingezet, werd dit spontaan door de aanwezigen meegezongen, gevolgd door een daverend hoe rageroep en Lang zullen zij leven. Pas toen de burgemeester te kennen gaf iets te willen zeggen, werd het weer rustig. De burgemeester hield ongeveer de volgende rede vanaf het balcon van het Raadhuis: „Nu gij allen van dezen feesteljjken en blij den ommegang zijt teruggekeerd, en nu met zeker eenige duizenden vereenigd zijt voor het gemeentehuis, verheugt het Gemeentebestuur zich in uw midden te mogen zijn, om mede te jubelen, maar ook zijn dank te uiten voor het heuglijke bericht, dat wij deze week ontvangen hebben. Onze Prinses, een jonge vrouw heeft een le vensgezel gevonden, waarmede zij hoopt met veel geluk het nieuwe leven tegemoet te gaan. Het Nederlandsche Volk komt niet zoo gauw in vuur om zich te Uiten, maar als op dien Dins dag de tijding komt van haar verloving, dan vindt dit Nederlandsche Volk daarin de gele genheid uiting te geven aan de verknochtheid jegens het huis van Oranje, aan ons Vorsten huis, dat zooveel offers heeft gebracht voor ons Nederlandsche Volk. Nu zijn ook vooral wij Heemsteders verheugd onze gevoelens te kunnen uiten voor ons Vor stenhuis, waarvan de Koningin zoo vele jaren al haar liefde aan ons gegeven heeft. Maar nu Haar Dochter eerstdaags het voor recht zal hebben met den man harer keuze dat Vorstenhuis te vervolgen, nu stel ik van deze op de Ged. Oudegracht 52 tegenover de Stoofsteeg Keuze uit 45 verschillende merken van f 28.- af plaats voor allereerst in ons binnenste hun veel geluk en voorspoed te wenschen, en daarnaast spontaan aan te heffen: „Lang leve de Prinses, lang leve Prins Bernhard." Toen daverde over 't plein het oorverdoovend „Lang zullen zij leven", tot de muziekkorpsen weer eenige vroolijke marschen ten beste ga ven en de feestgangers langzaamaan huiswaarts keerden. Hoewel de tijd van voorbereiding uiterst kort was, wilde het bestuur van „Koninginne dag" den nationalen gedenkdag toch niet ge heel onopgemerkt laten voorbijgaan. Het orga niseerde daarom inderhaast een fakkel- en lampionoptocht, waarbij het fanfarecorps „Wilhelmina" zijn medewerking verleende. Met de muziek van dit korps voorop trokken groote en kleine fakkel- en lampiondragers door een groot deel van het dorp. Na dezen rondgang werd de stoet op den hoek Hoofdstraat hoek Hagelingerweg, na het zingen van het „Wilhel mus" ontbonden. Onder leiding van het bestuur der oranje- vereeniging werd Zaterdagavond een lampion optocht georganiseerd. De belangstelling was overweldigend groot. Muzikale medewerking werd verleend door de R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" en het Chr. fanfarecorps van IJmuiden. De stoet trok langs den Driehuiserkerkweg, park Velserbeek, Vogelbuurt, Zeeweg, Genestetlaan en Hagelingerweg. Op den terugtocht arriveerde men op het terrein voor het missiehuis, waar door het studenten-zangkoor het „Wilhelmus" ten gehoore werd gebracht, waarna, via den tuin van de R. K. Pastorie, het eipdpunt van den optocht naast de R. K. kerk werd bereikt. Met het zingen van eenige vaderlandsche liede ren, begeleid door de beide muziekkorpsen, ein digde dit avondfeest. Als voorzitter der Oranje- vereeniging bracht notaris Anten dank aan allen, die hadden meegewerkt en riep de al gemeene medewerking in voor het groote Oranjefeest, dat staat te wachten bij de hu welijksvoltrekking van onze Prinses. iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiUiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiu Degene, die zich met ingang van 1 October aanstaande voor minstens 1 kwartaal op De Nieuwe Haarlemsche Courant abonneert, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en voor plaatsen waar agentschappen zijn gevestigd: ƒ3.25 per kwartaal of 25 cents per week; per post: per kwartaal ƒ3.58. MIJNE HEEREN, U gelieve mij met ingang van 1 October 1936 als abonné te noteeren op uw blad. De tot dien datum verschijnende nummers zal ik gratis ontvangen. Ik wensch het abonnement te betalen kwartaal per week (doorhalen niet verlangd wordt) Naam Straat Plaats N.B. De gratis toezending tot 1 October geldt niet voor nieuwe week«ebonné:s. HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM AANVANG SEIZOEN 1936/37 15 OCTOBER CLUBLESSEN UITSLUITEND VOOR ROOMSCH-KATHOLIEKEN Spreekuur dagelijks van 1112, 25, 79 u. Haarlem, Schagchelstraat 29, Telef. 10806 De Oranjevereeniging alhier had alreeds de feestelijkheden ter eere der verheugende ge beurtenis voor het land op Zaterdag gesteld, zoodat de voorbereidende maatregelen reeds vroeg genomen waren. Reeds des morgens was het te merken, dat deze feestviering een voor Zandvoort ongekende zou worden, daar op het terrein aan de Heerenstraat zeer tot verwonde ring der bevolking werd begonnen met 't op stellen van allerlei vermakelijkheden. Direct hierna weerklonk vroolijke muziek van ver sterkte gramofoonplaten. Verschillende straten werden met oranje en lampions versierd. Tegen drie uur werd de drukte om en in de nabijheid van het Tramplein geweldig. Nabij school D werden de schoolkinderen verzameld, die ieder een vlaggetje kregen en aldus gewa pend optrokken naar het Tramplein, waar zij eenige vaderlandsche liederen ten gehoore brachten, nadat de heer C. Siegers als loco burgemeester een rede had uitgesproken. Aan HK.H. Prinses Juliana en Prins Bern hard werd voorts een telegram gezonden dat luidde: De Zandvoortsche bevolking heden voor het raadhuis bijeen om uwe verloving luisterrijk te vieren biedt de Koninklijke Familie eerbiedig hare gelukwenschen aan en betuigt haar aan hankelijkheid aan het Oranjehuis. Een oorverdoovend gejuich steeg hierna uit de massa op. Na de zanghulde werd de groote stoet gefor meerd van allerlei vereenigingen. Op het Jan Snijersplein werd gezamenlijk het Wilhelmus gezongen, waarna de stoet weer verder trok naar Plan Noord. Ook deze bewoners kregen hun aandeel. Tegen half zes werd de stoet op het Tramplein ontbonden. Des avonds concerteerde de muziekkapel op het Tramplein. Hierna bleef nog langen tijd 'n gezellige drukte heerschen op dit plein, daar vroolijke dansmuziek werd gegeven en vele danslustigen maakten binnen het met touwen afgezette gedeelte van deze gelegenheid gebruik. Op het terrein aan de Heerenstraat was het eveneens propvol en genoot men van de ver schillende vermakelijkheden tot laat in den avond. Te ruim negen uur werd door de Zand voortsche Reddingsbrigade een vreugdevuur op de zee ontstoken voor den Strandweg. Des Zondags was het van des middags 1 uur tot 's avonds 10 uur weer even gezellig op het terrein der vermakelijkheden. Het hoofdbestuur der Vereeniging .Konin ginnedag" schrijft ons: Hoewel het niet de bedoeling was, voor het défilé in het Stadion te Amsterdam op Don derdagmiddag a.s. de gemeente Haarlem te be schouwen als omliggende gemeente, zijn er reeds zooveel aanvragen om deelname uit Haar lem aan deze huldiging van de Koninklijke Fa milie ingekomen, dat door het Comité geen bezwaar meer kan worden gemaakt tegen deel neming uit Haarlem. Het regelingscomité heeft daarop de Ver eeniging Koninginnedag alhier verzocht, de organisatie uit Haarlem op zich te nemen, het geen deze gaarne heeft aanvaard. Vereenigingen uit Haarlem gelieven zich dus uitsluitend aan te melden bij den Secretaris der Vereeniging Koninginnedag', mr. P. Fuhri Snethlage, Jansstraat 19, telefoon no. 11484. De regelen waaraan men zich heeft te houden, zullen nader in de bladen worden bekend ge maakt. Deelname van kinderen beneden twaalf jaar, van lagere scholen en van politieke par tijen, waaronder begrepen de N.S.B., is door den burgemeester van Amsterdam uitgesloten. De verkoop van zit- en staanplaatsen in het Stadion geschiedt uitsluitend te Amsterdam aan het Stadion en in voorverkoop bij de ge wone adressen, vermeld in de advertentie in de bladen van Zaterdagavond j.l. Het bestuur van bovengenoemde afdeeling van de vereeniging „Koninginnedag" voor het Oostelijk gedeelte der stad, verzoekt ons om langs dezen weg zijn dank uit te spreken aan allen, die hebben medegewerkt om de feesten van j.l. Zaterdag zoo schitterend te doen sla gen. Dankbaar zien wij terug op de groote belang stelling van den wn. burgemeester, wethouder W. Roodenburg en mevrouw; van mr. Th. A. Wesstra, voorzitter van „Koninginnedag" even eens met mevrouw en mr. P. Fuhri-Snethlage, den algem. secretaris. Hun aanwezigheid bij de Kinder-Bloemenhulde was voor ons een groote eer. De hoofden der in Haarlem-Oost gevestig de scholen en de onderwijzers (essen) zoowel als de broeder-overste en de eerw. broeders hebben op spontane wijze hun medewerking verleend, en hoewel zij eigenlijk een extra vrijen dag hadden, hebben zij hun tijd en moeite geheel ter beschikking gesteld om de kinderen, zoowel de schoolplichtige als die van de kleuterscho len, een hulde te laten brengen, die onze ver wachtingen verre heeft overtroffen. Namen zullen wij verder niet noemen, want het gevaar zou bestaan dat wij er een zouden vergeten. Allen dus, maar dan ook zonder uit zondering, hartelijk dank! Ook de muziekver eenigingen „De Spaarnebazuin" en „Utile Dul- ci" mogen wij wel extra noemen. Het publiek, zoowel als de politie, hulde voor de groote orde, welke ondanks de enorme druk te en belangstelling gehandhaafd bleef. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, G. F. VAN DIJK, Secretaris. Damiatestraat 12. w--- Burgemeester en Wethouders van Haarlem verklaren, dat het iu het belang der openbare orde, ingaande heden ongeoorloofd is op de na volgende openbare wegen in de gemeente Haarlem op de na te noemen dagen en uren gedrukte of geschreven stukken om niet, te koop of ter kennismaking aan te bieden: Op alle dagen van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 6 uur vóór en nabij de ge bouwen, waarin de stempellokalen voor werk- loozen gevestigd zijn, n.l.: het Proveniershof, het gedeelte van de Groote Houtstraat, gelegen tusschen de Groote Houtbrug en Cornelissteeg, de Gierstraat en Doelstraat tot op een afstand van 50 Meter van den hoek GierstraatDoelstraat; de Gedempte Oude Gracht van Kleine Hout straat tot Spaarne, het Spaarne van Gedempte Oude Gracht tot Korte Veerstraat, alsmede de Turfsteeg, Helmbrekersteeg en Gravinne- steeg en de Kleine Houtstraat tusschen Ge dempte Oude Gracht (zuidelijken hoek Ged. Oude GrachtKleine Houtstraat) en de Korte Veerstraat; de Turfmarkt, Kampervest van Turfmarkt tot De Witstraat, De Witstraat, Essenstraat, De Haasstraat, Burretstraat, Rozemarijn- de Smedestraat, Schoutensteeg en Morinne- st€€ de Bakenessergracht (beide zijden), de Korte Begijnestraat, alsmede de Vrouwesteeg; de Delistraat, Transvaalstraat, Dr. Leijds- straat en Spaansche Vaartstraat, de beide laat ste straten van de Delistraat tot de Atjeh- straat, de Atjehstraat, Floresstraat van Atjeh- straat tot Delistraat en de tusschenliggende straten Bankastraat, Billitonstraat, Riouw- straat en Madoerastraat; de Teding van Berkhoutstraat en Dr. Schaep- manstraat tot op een afstand van 200 Meter van het gebouw aan de Teding van Berkhout straat 72; den Zijlweg van viaduct tot Anslijnstraat, Brouwerskade van Anslijnstraat tot Hoofman- straat, Hoofmanstraat, Kopsstraat en Merk manstraat de Zijlstraat tusschen Kinderhuisvest en Gedempte Oude Gracht van Zijlstraat tot Zui derstraat, de Zuiderstraat, Gedempte Volders gracht van Zuiderstraat tot Vestestraat, de Vestestraat, Zijlvest van Vestestraat tot Zijl straat, Raaks, Korte Zijlstraat, Bakkumstraat, Bakkumsteeg, Jacobstraat, Drossestraat en het Nieuwe Landje. Voorts des Zaterdags van 12 uur des mid dags tot 11 uur des avonds op de straten en wegen, gelegen in de binnenstad, namelijk tus schen Zuider Buiten Spaarne, Heerensingel, Oostvest, Papentorensvest, Harmenjansweg, Spaarne, Kloppersingel, Schotersingel, Kinder huissingel', Leidschevaart, Raamsingel, Gast huissingel en Kampersingel, benevens het Plein, Frans Halsplein, Schoterweg, Generaal Cronjftstraat, Soendaplein en Rijksstraatweg. KUNT U NOG PROFITEEREN VAN DE ZOMERPRIJZEN Te zijnen huize te Haarlem heeft de Hoog- eerw. Heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haar lem, eere-kanunnik van het Kathedraal Kapit tel, gisteren zijn zestigsten verjaardag gevierd. Talrijke bloemstukken (o.a. van het Leeken- apostolaat en de Mannelijke Jeugdbeweging voor Kath. Actie in de Spaameparochie te Haarlem), zeer vele brieven en telegrammen en een stroom van persoonlijke felicitaties getuig den van de waardeering en belangstelling voor den zestigjarige uit alle kringen der bevolking. Zooals gemeld, zal vanavond om half 9 door R. K. Muziekkorpsen en R. K. Jeugdvereeni- gingen gezamenlijk op het plein voor de Maria- stichting een grootsche serenade aan Deken Sondaal worden gebracht. Progr. I Hilversum II (Huizen) Progr. II Hilversum I Progr. III. 8.00, 8.20, 8.30 Keulen; 8.45 Diver sen, 10.05 Keulen, 11.20, 12.20, 12.50, 12.51, 1.20, I.30, 1.50, Parijs Radio; 2.20, 2.45, 3.20, 4.05 Droitwich; 4.20 Keulen; 5.10 Parijs Radio; 5.20, 6.05 Brussel VI.; 6.50 Parijs Radio; 7.50, 8.05: 8.20, 8.30 Keulen; 10.20 Brussel VI.; 10.30 Brussel Fr.; 10.50 Berlijn. Progr. IV. 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 Brussel VI.; 10.35, 10.50, 11.05 Londen Reg.; 11.20, II.50 Droitwich; 12.05, 1.05, 1.50, 2.35, 3.20, 4.50 Londen Reg.; 5.35 Droitwich; 6.20 Diversen; 6.45 7.20 Droitwich; 7.45, 8.20, 9.20, 10.05, 10.40, 10.50 Londen Reg.; 11.20, 11.50 Droitwich; 10.35 10.50, 11.05, 12.05, 1.05, 1.50, 2.35, 3.20 4.50 Londen Reg.; Progr. v. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Popu laire muziek. 1. Hoch Habsburg, Groot muziekkorps 2. Puppe Hampelmann, Dajos Bela orkest 3. Kanarievogel. George Boulanger 4. Tee bei Maikafer, Dajos Bela orkest 5. The blue bird, Gino Bordin's Hawaiin orkest 6. Die Klosterglocken, Odeon orkest 7. In Vienna one night, Cino Bordin's Ha waiin orkest 8. Vous êtes jolie, Madame, George Boulan ger 9. Lampenputzer Galoppe, Polydor strijk orkest 10. Der Pfeifer und sein Hund, Elite orkest 11. Stiefelputzer Marsch, Polydor Strijk orkest 12. Teddy Bars Picknick, Elite orkest 13. Urn das blaue Band, Paul Godwin en orkest 14. Idem 15. Marionetten Brautzug, Dajos Belo orkest 16. Amoureuze, Pierre Palla 17 Unter dem Siegesbanner, Groot Odeon orkest 8.0012.00 Diversen. Het raadslid de heer Joh. Visser, stelt Bur gemeester en Wethouders van Haarlem voor. ter gelegenheid van de heuglijke Verloving in ons Vorstenhuis, een der Haarlemsche straten te verdoopen en die den naam van Prins Bem- hardstraat te geven. Het best komt z.i. hiervoor in aanmerking de Emmastraat, die feitelijk uit twee straten be staat. Deze twee gedeelten komen te zamen bij de Emmabrug over de Leidsche Vaart. De heer Visser wenscht nu het gedeelte van de Emmastraat, gelegen tusschen de Emma brug en de Iordensstraat, voortaan Prins Bern- hardstraac te noemen. Het andere gedeelte tus schen de Emmabrug en de Tempeliersstraat blijft Emmastraat geheeten, terwijl de namen Emmakade en Emmaplein tevens den naam van wijlen Koningin Emma behouden. De om liggende straten: Koninginneweg, Julianastraat en Stolbergstraat zullen een passende omge ving vormen. De verandering zal een practische verbete ring worden voor de, voor de bewoners op het oogenblik herhaaldelijk voorkomende verwarring der beide Emmastraten, aldus de voorsteller In het gebouw St. Bavo is dezer dagen de ge bruikelijke jaarlijksche tentoonstelling van de Floraliavereeniging gehouden. Het was een aar dige expositie van de plantjes, welke elk jaar door de vereeniging aan de leerlingen van de Haarlemsche lagere scholen worden uitgereikt om verder op te kweeken. Van de 2400 uitgereikte stekken waren er ruim duizend mooi opgekweekt en op de tentoonstelling te bewonderen. Voorts sierden enkele particuliere inzendingen de zaal. Zaterdagmiddag is de expositie officieel ge opend. Mevr. Rissela, presidente van de Floralia vereeniging, opende met een woord van welkom, speciaal gericht tot de aanwezige raadsleden. Zij dankte den Gem. Dienst van Hout en Plantsoe nen voor de ondervonden medewerking. De heer v. Schack, voorzitter van de afd. Haarlem van de Ned. Natuurhist. Vereeniging, hield dan een toespraak, waarin hij op het be lang van het kweeken door kinderen wees. Het verschaft den kinderen liefde voor de natuur en is in het belang van het onderwijs en van de opvoeding in het algemeen. Spr. wekte tot groo tere animo voor het plantenkweeken op in het bijzonder in dezen tijd, waarin het ideëele dooi de dagelijksche beslommeringen op den achter grond dreigt te raken. Ten slotte werd de uitslag van de keuring door de jury, bestaande uit zeven deskundigen, be kend gemaakt. Op 30 September zal de uitreiking der honderd prijzen aan de jeugdige winnaars en winnaressen plaats hebben in de Gem. Concertzaal. Een goochelaar en een buikspreker zullen voor een vroolijken middag zorgen. Tijdens de Zaterdag gehouden jaarlijksche tentoonstelling van de vereeniging Floralia, werden door de jury de volgende prijzen toe gekend: le prijzen: Jopie Zijlstra, Joh. Spijker, Sophia Prinsen, Willy Wage, Lena de Vries, Philippe v. Loenen, Alfons Jansen, Henny Smit, Hen Lan- geveld. Phlip Reynerie, Corrie Wildschut, Steef v. d. Lande, Henny v. Eijken, Joh. v: Tienhoven Ria Dijkstra, Rienie Jonker, Wim de Rijk, Ger- rit Noteboom, Theo v. d. Lande, Anton Draais- ma, Hendrik Draaisma. 2e prijzen: H. Doing, R. Dorresteyn, Gerrit Prent, Nelly Meyer, Hennie Geyteman, Janny Dijk, Piet v. Groningen, Leo Reijns, Jan Bek kers.' Mars Horeman, Kees Weidema, Phil de Jong, H. van Schie, Henny Ardesch, Francien van Ees, Elly Steenken, Truus de Boer, M. Meyer, Theo Huizing, Truus Langeveld, Frede- ricus Draaisma, Freek Davidse, Willy Braack- man, Cor Vijlbrief, Engelina v. Loenen, Joh. Draaisma. 3e prijzen: Mien Wagenaar, Jan Lucas, Fr Rozenkrans, W. Adelaar, Peter v. Leeuwen, G. Brammen, Mina Draaisma, Jan Broersma, H. Broersma, H. Broersma, Hans Wempe. Wim v. Leuven, B. J. Bakker, N. v. d. Veen, Tonnie v. Slooten, Hennie Has, H. Kok, B. Timmer, J. F. Timmer, J. F. Laatsch, Olga v. Groningen, Henny Langeveld, M. Schrook, Willie de Nieu we, Erie Körber, Annie Fabels, Sary Meier, Joop Huizing, Tini Wiersma, Jan Wage, Rie Traksel, Hans Aartsen, Willem v. Bijker, Wim de Wit, Joop Elfrink, Hella Muche. Bestuursprijzen: T. Langeveld, Henk Rozen- hart, Paul v. Menen, N. Langeveld, A. Petri. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavo-kerk te Haarlem op Dins dag 15 September, des avonds van 8.15 tot 9.15 uur door den heer George Robert luidt: 1. Eerste ged. uit Sonate I van A. Guilmant; 2. Prélude et Fugue van Elsa Barraine; 3. Fan- taisie op. 101 van C. Saint-Saëns (op verzoek); 4. Méditation van F. Borrowski; 5. 2e Suite van L Boëlmann. Gebouw St. Bavo.: R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Haarlems Zanggenot, 8 uur. Frans Hals-theater: „AUotria" (geprolongeerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Peter Lorre in „De ge heime agent", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: .De achterneef van King Kong", 7 en 9.15 uur. Palace Filmac 115 uur. Gebouw St. Bavo St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur; Spoorwegperson., 8 uur; Bakkers. 6 uur; Arbeid Adelt, half 9; Bestuur Trampersoneel, 8 uur. Stadsschouwburg Nieuwe Haarlemsche Kunstkring Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel, kwart over 8. Groote of St. Bavokerk: 8.159.15 Orgelcon cert. Frans Halstheater „Allotria" (geprolon geerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater Peter Lorre in „De Geheime Agent", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „De achterneef van King Kong", 7 en 9.15 uur Palace Filmac, 11 tot 5 uur. L. G. Schavemaker—Bergkamp, d.; M. Henne- veltD'haene, d. 12 Sept.: C. van Haren— Wensveen, z.; G. HametemanBerends, d.; A. S. Noordijk—Borger, d.; C. J. J. de Graaf Duik, z.; M. RijbroekBrauckmann z; C. Bosch —Van Norden, z. 13 Sept.: W. C. Dingenouts —Van Waard, z.; C. B. Meier—Redeker, z.; T. F. C. VreeVan Esseveld, d. Overleden: 11 Sept.: W. Jansen. 78 j., Duin- vliedspad; M. A. M., 21 d„ dochter van F. A. J. Muller, Kamperlaan; M. van Heijnsbergen, 83 j„ Floresstraat; H. P. Sanders—Van Beek, 60 j., Barbarossastraat. 12 Sept.: O. J. van Zutphen, 73 j., Gasthuisvest. 13 Sept.: C. van d. Vlist. 59 j„ Grebberstraat; J. C. Bom, 54 j., Ged Oude Gracht, Geboren: 9 Sept.: M. Zonneveld—Vreeken, z.; 11 Sept.: M. J. van Ommeren—Driessen, z; A. Demonstratie niet doorgegaan De demon stratie aan zee door de Bloemendaalsche Red dingsbrigade, welke jl. Zaterdagmiddag gehouden zou worden voor de Kennemer Padvinders (zulks met 't oog op 'de in 1937 te houden Jamboree) is door de feestelijkheden op Zaterdag in Haar lem, niet kunnen doorgaan, daar zelfs een pad vinder niet de kunst verstaat op 't strand 'n de monstratie bij te wonen en tegelijk zelf in Haar lem een defileer-demonstratie te houden. Door 't vergevorderd seizoen en 't sluiten van het brigadehuis der B. R. B. is de demonstratie voor dit jaar afgelast. Jubileums aan de Gasfabriek Het jaar 1936 is voor het gas- en electriciteitsbedryf wel rijk aan jubilarissen. As. Vrijdag 18 September sluiten de heeren B. N. v. Bakel en Jac. Sloof de rij met hun zil- veren ambtsjubileum Tram ramt auto Zondagmiddag reed de 57-jarige H. V. uit Hoofddorp met zijn echtge- noote. mevr. V.S„ benevens de heer N. H. met zijn echtgenoote, mevr. N.-C., per auto van af den Provincialen weg over de Heemsteedsche Dreef in de richting Groenendaal te Heemstede, met het plan om een uitstapje te maken naar een familielid in Rijswijk. Toen de bestuurder nabij de R.K. kerk het Valkenburgerplein wilde oversteken naar de Mo lenlaan, ontdekte hij pas op een tiental meters afstand van de rails de naderende tram uit de richting Bennebroek. Om een aanrijding te voorkomen, gaf hij meer gas, doch dit was te laat. Juist toen de auto op de trambaan was, werd hij door de tram in de linkerflank ge grepen. De auto maakte een halven slag en kwam aan de overzijde van de Valkenburgerlaan half op het trottoir tot stilstand. De slag was ver in den omtrek te hooren, alle ruiten aan die zijde van den auto waren gebro ken en de scherven lagen over de straat ver spreid. Portieren en zijwand waren ingedrukt. Hoewel alle 4 inzittenden werden gewond, was mevr. N. en wel het ergste aan toe. Zij had vrij ernstige hoofdwonden, terwijl vermoedelijk eenige ribben waren gekneusd. V. klaagde over pijn in zijn borst en mevr. V. klaagde eveneens over inwen dige pijnen. Op advies van dr. Leyendekkers werden de bestuurder en diens echtgenoote en mevr. V. ter observatie naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. N. kon per taxi naar zijn woning ver voerd worden. De tram bekwam schade aan de koplamp, terwijl het uitkijkraam brak en de zij wand eenigszins beschadigd werd. De wagenbe stuurder, J. G. uit Haarlem, remde direct uit alle macht, maar kon de aanrijding niet meer voorkomen. Bij de controle bleek, dat zijn rem men geheel vast stonden, terwijl ook de zand. strooier was gebruikt. De tram stond dan ook enkele meters na de aanrijding stil. Het uitzicht daar ter plaatse is nu vrij goed. Het tramverkeer had circa 20 minuten ver traging. Het badhuis Men deelt ons mede, dat de proef, het badhuis op Vrijdag in plaats van tot 7 uur tot 9 uur open te stellen, niet geslaagd is, hoewel hierom toch van meer dan één zijde verzocht werd. IJMÜTDEN, 14 Sept. Rijksvischafslag. Tarbot 0.841.05 per «tg. Griet 15.0026 per 50 kg. Tong 1 041.40 per kg. Middel Schol 34.00, Zet- schol 18.0022. kleine Schol 412016, Schar 8.50, Tongschar 25.0027, per 50 stuks. Rog 4.5017 per 20 stuks. Vleet 0.902.75 per stuk. Groote Schelvisch 18.0028, middel Schelvisch 16.0023, kl. midd. Schelvisch 9.0017, kleine Schelvisch 6.0014 per 50 kg. Kabeljauw 33.005o per 125 k". Gullen 4.0016 per 50 kg. Leng 0.491.13 per stuk. Heilbot 0.70—1.01 per kg. Wijting 2.10 5.80 per 5o kg. Koolvisch 0.151.25 per stuk. Makreel 2.70_5.25 per 50 kg. Versche Haring 2.10 3.20 per kist. Steurharing 8.90 per kantje. van de Maandag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Libra 500 manden 2550.Schoorl 1010 man den 2470.Witte Zee 750 manden 2820 De Hoop 450 manden 2300.Eveline 700 manden 2600.I. S. Groen 140C manden 2730.—. Jac queline Clasina 660 manden 3050.—, Glorie 1000 manden 4030.Rotterdam 69o manden 3360. Carolina 1000 manden 3870.Hercules 945 man den 3290.Jennie Elsa 45 manden 1450Ma ria Elisabeth 85 manden 1260.Elie Chenevière 55 manden 1260.—, Julie Strijff 55 manden 1350.Dolfijn 60 manden 2100.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5