WIJ LUISTEREN NAAR Een Hartekreet Moord te Heeze FINANCIEN VERKEER EISCHT WEER SLACHTOFFERS f Dagfilm MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 Verschillende desiderata in de R.K.S.P. te Haarlem naar voren gebracht Opening der Staten- Generaal Ordemaatregelen van de Haagsche politie Prins Bernhard en zijn fa milie niet in de Ridderzaal Treurig gevolg van vallen Jongen gedood De steun wijziging Interpellatie van den heer Kupers in de Tweede Kamer DE INGESTORTE TRIBUNE TE ASSEN Opstelling niet deugdelijk De uitwijzing uit Berlijn In plaats van De Heer moet een ander het land verlaten DE VRIJ-VERVOERKWESTIE Proces tegen directie van de N.S.? AUTO-ONGELUK ONDER NIJMEGEN Twee personen ernstig gewond OFFERBLOKKENLICHTERS IN ACTIE HEVIGE BRAND OP URK Onguur individu steekt zijn buurman dood Visschersvaartuig vergaan Alle opvarenden van de Thor te Huil aan land gezet EEN JACHT VERBRAND Primus-toestel oorzaak van groote schade op West eind er Plas Jeugdig wielrijder nabij Bolsward door auto gegrepen en gedood Een gewonde te Laren Botsingen te Amsterdam Waarom reclame voor Aspirin? In haakpen gevallen Auto op publiek ingereden Door auto overreden en ge- gedood Moordaanslag te Vianen Dinsdag 15 Sept. K.R.O,-PROGRAMMA ANDERE STATIONS gramofoon GOLFLENGTEN S Ontslag Ir. De Jong LANDDAG DER R.K. STAATS- PARTIJ Enthousiaste bijeenkomst in T wente WIJZIGING IN HET K.R.O.- FROGRAMMA Uitzending van de rede van Z. H. den Paus DOOR BLIKSEM GETROFFEN Eenige dagen geleden hebben de besturen der vier afdeelingen van de R. K. Staatspartij in Haarlem vergaderd, ter bespreking van de a.5. wintercampagne, die tevens een verkiezings campagne zal zijn met het oog op de verkie zingen van ieden der Tweede Kamer, welke het volgend jaar zullen Worden gehouden. Uitvoerig werd daar van gedachten gewisseld over den huidigen politieken socialen toestand in ons land. Op ontstellende wijze kwam in deze zeer geanimeerde vergadering aan het licht, hoe groot de ontevredenheid over den tegenwoordigen gang van zaken in alle lagen van onze bevolking is. Als resultaat van de gehouden besprekin gen werd besloten een brief te richten aan het bestuur van de R. K. Staatspartij en aan de R. K. Kamerfractie. Met name zal worden gevraagd een actief stelling nemen tegen het extremisme, zoowel van links als van rechts. Gevraagd zal worden, of een formeel verbod van de Communistische Party niet tot de nood zakelijkheid gaat behooren. Deze maatregel zal bij vele Katholieken groote bevrediging wek ken. Medegedeeld zal worden, dat de vergadering maatregelen noodzakelijk achtte tegen de volks- geestverpestende en denigreerende perspubli caties, b.v. wettelijke verplichting tot opname van verweer tegen dergelijke publicaties ter zelfder plaatse. In den brief zal verder tot uiting komen, dat de vergadering van oordeel was, dat een sociaal en economisch program moet worden gesteld, dat uitsluitend gericht is op meer werkgelegenheid, Waarvoor de noodigf gelden dienen te worden gevoteerd en dat zij ten sterkste protesteerde tegen elke steunverlaging, zonder verlaging van de kosten der levensbe hoeften en der vaste lasten, waarbij zij de ver wachting uitsprak, dat de R. K. Kamerfractie een zelfstandige en gedecideerde houding te genover de voorgestelde steunverlaging zou aannemen. Tenslotte, dat de vergadering het wenschelijk achtte, dat de R.K.S.P. nogmaals duidelijk haar standpunt zal uiteenzetten be treffende een samengaan met de S.D.A.P., ten einde te voorkomen, dat valsche munt wordt geslagen uit de herhaalde pogingen van socia listische zijde om met de R.K.S.P. samen te werken. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft vastgesteld de volgende politiemaatregelen, in acht te nemen op den dag van de opening der zitting van de Staten-Generaal, Dinsdag 15 dezer: Het is in het belang der openbare orde en -i veiligheid verboden, op de openbare straten, waarop H,M. de Koningin of andere Vorste lijke Personen zich bevinden, zoomede in de omgeving dezer straten, of in de nabijheid van gebouwen, waarin deze Vorstelijke Per sonen vertoeven, z.g. spreekkoren te houden. Dinsdag, 15 September zal bij het passee- ren van H. M. de Koningin of van den Koninklijken stoet, een ieder er zich van onthouden op eenigerlei wijze uiting te ge ven aan zijn politieke gevoelens. Voorts maakt de burgemeester bekend, dat gedurende den rijtoer, welke H. M. de Koningin met de leden der Koninklijke Familie voorne mens is door de Residentie te maken, in den middag van 15 dezer, na afloop der openings plechtigheid, geen gelegenheid kan worden ge boden, bloemen of geschenken aan H. M. de Koningin of aan het Verloofde Paar aan te bieden. Met zekerheid kan thans worden medege deeld, dat Prins Bernhard en zijn moeder en broer morgen de openingsplechtigheid in de Ridderzaal niet zullen bijwonen. De dertien-jarige C. van de Z. was Zater dagavond in een schoorsteen van het tuinbe- drijf van den heer van Vliet te Wateringen geklommen. Aangezien eenige steenen losraak ten, kwam van Z. te vallen. Hij stortte door een broeikas en werd ernstig gewond opgenomen. Later iS hij aan de gevolgen overleden. Het Volk meldt, dat het Soc. Dem. Tweede Kamerlid Kupers aan den voorzitter van de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat hij a.s. Dinsdag aan de Tweede Kamer verlof zal vra gen tot het houden van een interpellatie over de wijzigingen in de steunregeling voor de werkloozen. Men zal zich herinneren, dat op Zondag 30 Augustus, even voor den aanvang van zwem wedstrijden, in het sportpark te Assen een tri bune met 500 personen geheel instortte. Behalve mevr. De Wit, die nog met een ge compliceerde beenbreuk in het ziekenhuis te Groningen ligt, zijn alle personen, die ver wondingen hadden opgeloopen, thans hersteld. Wij vernemen, dat het uitgebreid onder zoek, ingesteld door de gemeentepolitie, thans gereed is gekomen en ter hand is gesteld van den Officier van Justitie te Assen. Het proces verbaal is gebaseerd op het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Gebleken is niL, dat de opstelling van de tribune niet deug delijk was. Het is wel zeker, dat er een instructie zal worden geopend. Naar „Het Vaderland" van het Ned. Pers kantoor te Berlijn verneemt, heeft de heer De Heer van het hoofdcommissariaat van politie aldaar bericht gekregen, dat het uitwijzingsbe- sluit voor zijn persoon is ingetrokken. Dit zou geschied zijn op interventie van een belangrijk Duitsch concern, waaraan de heer De Heer als accountant verbonden was. Zooals men zich zal herinneren, was de heer De Heer propaganda leider van de N.S.B. te Berlijn. Thans zal de heer A. A. M. Stapels, bedrijfs leider van een clichéfabriek te Berlijn, Duitsch- land moeten verlaten. In een Zaterdag in Amsterdam gehouden hoofdbestuursvergadering van den Bond van Gepensionneerden bij de Ned. Spoorwegen, is besloten aan de algemeene vergadering in Oc tober a.s. voor te stellen een proces te voeren tegen de directie van de Ned. Spoorwegen, over de verslechtering in het vrije vervoer. Zaterdagavond laat is-op den weg Nijmegen Den Bosch onder Alverna te Wychen een ern stig auto-ongeluk gebeurd. Een auto, bestuurd door mevr. T. uit Arnhem, reed met groote vaart tegen een melkwagen, zij bleek verblind te zijn door een anderen auto, welke zijn licht niet deinde. Mevr. T. werd ernstig gewond aan het gelaat en bewusteloos opgenomen en naar het St. Canisius-ziekenhuis te Nijmegen ver voerd. Haar toestand was Zondagnacht hope loos. De drie overige inzittenden van den auto werden slechts licht gewond. Een 13-jarige jongen, die op den melkwagen zat, werd hiervan afgeslingerd en brak eenige ribben. De knaap werd eveneens in het St. Canisius-ziekenhuis opgenomen. Het parket te Arnhem heeft een onderzoek ingesteld. Mevrouw Tiggelaar uit Arnhem, die Zater dagavond laat op den weg Nijmegen—Den Bosch, onder Wychen, met haar auto veron gelukte en zwaar gewond werd, is Zondag in het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen over leden. Voor enkele dagen kwam de pastoor te Noord- hoek, toen hij volgens gewoonte de offerblokken ging lichten, tot de onaangename ontdekking dat onbevoegden hem waren voor geweest en dat eenige offerblokken waren opengebroken en geledigd. Onmiddellijk is hiervan aangifte ge daan bij de politie. Eenzelfde ervaring heeft nu ook de pastoor van Dinteloord opgedaan, in wiens kerk even eens een offerblok is geforceerd en van zijn inhoud beroofd. Ook van dit geval is aangifte bij de politie gedaan. Naar wij vernamen, wer den hier echter al meerdere malen in den laat- sten tijd offerblokken gelicht, zonder dat tot dusver daarvan aangifte werd gedaan. Zondagnacht omstreeks een uur heeft een hevige brand gewoed in de voorraden stroo en rijshout van de fa. Bakker op Urk. Het vuur laaide hoog op en ternauwernood kon een aantal botters uit de nabijgelegen haven van de vlammen gered worden. De brand werd door den Oostenwind aangewakkerd en eerst te half drie was de brandweer het vuur volkomen meester. De oorzaak is onbekend; vermoed wordt, dat hier baldadigheid in het spel is. Verzekering dekt de schade. Zondagavond omstreeks zes uur is tijdens een twist zekere D. uit Leen de bij Heeze, die ongeveer veertig jaar oud is, door zijn buurman van M. met een mes gestoken. Een van de messteken trof D. in het hart, zoodat deze terstond overleed. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nader meldt men ons, dat de moord vermoe delijk verband houdt met een familiekwestie. Omstreeks zes uur ontmoette de 46-jarige ongehuwde Dobbelman, woonachtig te Leende, zijn buurman Jef van M. in een der straten van Heeze. Beiden waren per rijwiel. Van M. vroeg Dobbelman van zijn fiets te komen, het geen deze weigerde. Daarop reed van M. hem omver. Dobbelman kwam weer op de been, pakte zijn fiets en reed weg. Van M. ging hem achterna en volgde hem tot in het veld, waar hij hem te pakken kreeg. Van M. trok een mes, en stak D. verscheidene malen. D. sprong echter op, maar opnieuw wierp van M. zich op zijn slachtoffer en stak hem in pols en borst. Een dezer steken trof het hart, waardoor Dobbelman onmiddellijk dood was. Van M. heeft de vlucht genomen en is nog niet achterhaald. Hij is 41 jaar oud en staat zeer ongunstig aangeschreven. Het stoffelijk overschot van den verslagene is onder bewa king gesteld, in afwachting van het onderzoek door de justitie. dampen van den motor spoedig ontploften, zulk een omvang aan, dat aan blusschen niet meer te denken viel. Het jacht, dat eigendom is van een familie te Amsterdam, is geheel uitgebrand. Te ruim drie uur waren van het schip nog slechts de smeulende resten over. De eigenaar was, voor wat het jacht betreft, slechts laag verzekerd, voor den inventaris in het geheel niet. Zooals te begrijpen is, waren op dezen mooien zomerschen Zondag vele personen met zeil- en motorbooten in de nabijheid om den brand gade te slaan. Zondagavond zijn te Huil door den stoomtrawler „Esquimaux" 16 Nederland- sche visschers aan land gezet, behoorende tot de bemanning van het motor-visschers vaartuig „Thor" uit Vlaardingen, dat Vrij dagnacht op 40 mijl van de kust van Northumberland met de „Esquimaux" in botsing is gekomen. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. Eenige leden der bemanning van de „Thor" waren op het oogenblik van de botsing op het andere schip overgesprongen. De overige leden hadden zich in de reddingsboot begeven en waren daarna opgepikt. De „Thor" was op sleeptouw genomen, doch twee of driemaal brak de tros, en na 1 uur des morgens heeft men het schip niet meer ge zien. De „Esquimaux" had nog het daglicht af gewacht, doch van het schip was geen spoor meer te bekennen, zoodat het waarschijnlijk ge zonken is. De opvarenden van de „Thor" zijn alles kwijt. Zondagmiddag te omstreeks twee uur is, door dat een primusbrander vlam vatte, brand ont staan aan boord van het jacht „Hetty", liggen de op den Westeinder plas te Aalsmeer. De eigenaar heeft nog getracht, door de pri mus buiten de kajuit te brengen, het vuur meester te worden, terwijl men van een vlak naast de „Hetty" gelegen boot nog probeerde met emmers water het vuur te dooven. De brand nam echter vermoedelijk doordat benzine- Zondagochtend te omstreeks tien uur is op het kruispunt van den Gubaarderweg en den Rijksweg naar Bolsward bij Wommel, de twin tigjarige landbouwer Gaastra op de fiets aan gereden door een auto, welke op weg was naar Marssum. De jonge man werd een aantal me ters meegesleurd en bleek op slag te zijn ge dood. De wielrijder kwam van eerstgenoemden weg een zijweg en had den auto, die van rechts kwam, moeten laten passeeren. Waar schijnlijk heeft hij den wagen niet zien aan komen, doordat het uitzicht ter plaatse be lemmerd wordt door een boerderij. Plotseling kwam hij vlak voor den auto, welke een vrij groote vaart had. De chauffeur heeft door krachtig remmen en omgooien van het stuur nog getracht een aanrijding te voorkomen. In den auto bevond zich een gezelschap kaatsers uit Bolsward. De wagen is aanvankelijk door de politie in beslag genomen, doch later weer vrij gege ven. Dokter Nammensma constateerde den dood van het slachtoffer. Het stoffelijk over schot is naar de woning van den verongelukte overgebracht. Zondagmiddag zijn bij het Restaurant De Witte Bergen aan den Rijksweg tusschen Laren en Baam een motorrijder en een auto tegen elkander gebotst. De uit de richting Baarn ko mende autobestuurder De B. was voornemens links af den oprit van De Witte Bergen op te gaan. Wegens de groote drukte op den Rijksweg hield hij eerst stil en toen het verkeer het oversteken toeliet, stak hij zijn richtingaanwijzer uit en maakte aanstalten, om den weg over te steken. Zijn motor sloeg echter af, zoodat de aiito weer stil kwam te staan. Daar ook de richting aanwijzer toen weer werd ingetrokken, werd de auto met een kalm gangetje door dien van den heer De W. ingehaald. Op dit oogenblik naderde de 25-jarige motorrijder V. v. H. uit Amsterdam. Hoewel deze de gevaarlijke situatie besef fend terstond remde, kon hij toch niet ver hinderen, dat hij den auto van den heer de W. aan de linker-achterzijde raakte. De motor sloeg om, de berijder maakte een salto, beiden lagen even later aan den berm van den weg. Terstond waarschuwde men op De Witte Ber gen de Majella-stjchting, uit Bussum en dr. Gribling uit Laren, die de eerste hulp aan den ernstig gewonden motorrijder verleende. Deze had een lichte hersenschudding opgeloopen, ver schillende wonden in het gezicht, terwijl de rechterheup waarschijnlijk ernstig gekwetst is. De gemeente-veldwachter uit Eemnes was spoedig aanwezig en stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. Het slachtoffer is naar de Majella-stichting vervoerd. Op den hoek van de Bernard Zweerskade en de Diepenbrockstraat te Amsterdam heeft Zon dagmorgen een botsing plaats gehad tusschen twee auto's. Een van de twee wagens, waarin vier passagiers zaten sloeg om. Drie van deze personen werden gewond, van wie een heer en een dame ernstig. De eerste had een schedel fractuur, en de dame werd in een toestand, die gevaar voor haar leven deed duchten, naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. De derde gewonde behoefde niet te worden opgenomen. In den anderen wagen zaten twee heeren; zij, zoowel als de beide chauffeurs kwamen er zonder ernstig letsel af. Ook op den hoek van de Valeriusstraat en de Cornelis Schuytstraat heeft Zondagmorgen (Ingezonden Mededeeling Aspirin is toch alom bekend, zoo denkt U. Juist daarom, omdat Aspirin zoo bekend is, wordt maar al te vaak elk hoofdpijnmiddel, ja bijna elk wit tabletje Aspirin genoemd, dus wordt natuurlijk ook de geringe werkzaamheid en minder goede verdraaglijkheid van een goedkooper surrogaat het echte Aspirin aange wreven. Daarom maakt de goede naam van Aspirin voortdurend reclame, d.w.z. opheldering nood zakelijk, want alleen Aspirin met het „Bayer"- kruis en in de verpakking met den Oranjeband is het echte Aspirin met al zijn voortreffelijke eigenschappen. een dergelijke botsing plaats gehad. Hier waren de gevolgen minder ernstig. Ook hier kantelde een van de beide auto's. Een dame, die in den omgevallen auto zat, kwam er met enkele kleine kwetsuren af, evenals de beide chauffeurs. Zaterdagmiddag had het 14-jarlg zoontje van de familie v. d. B. te Oss het ongeluk te vallen, met het gevolg, dat hij met den rug in de punt van een haakpen terecht kwam. Het scherpe voorwerp drong diep in zijn rug en brak ver volgens af. Onder hevige pijnen is de jongen op advies van den behandelenden geneesheer naar het St. Annaziekenhuis ter plaatse overgebracht, waai de haakpen langs operatieven weg verwijderd moest worden. Te Hoensbroek is de feestvreugde van Zater dagavond op droeve wijze verstoord, door een ernstig ongeluk, dat verscheidene gewonden heeft gemaakt. Op de Akerstraat, waar een optocht zou voorbij trekken, en waar dus een dichte haag van menschen aan weerszijden stond opgesteld, passeerde ongeveer kwart over tien een auto, bestuurd door den heer S. uit Heerlen. Bij den Passartweg stak plotseling een dame op haar fiets den weg over en, om een aanrijding te voorkomen, wierp S. het stuur van zijn auto om. Hij kon evenwel niet snel genoeg remmen en reed op de langs den weg staande menschen in. De gevolgen waren ontzettend. Verschei dene personen lagen gewond langs den weg. De heer Van Neelen uit Heerlen bekwam een dubbele beenbreuk. Zijn dochtertje liep een beenfractuur op, terwijl zijn vrouw een verwonding aan de borst kreeg, een nichtje van deze familie liep een opengescheurde bovenlip op, de heer Hoogakker uit Hoens broek kreeg een schedelbasisfractuur, ter wijl nog verscheidene andere personen lichte verwondingen en ontvellingen opliepen. In allerijl zijn de gewonden naar het St. Jo- seph-ziekenhuis te Heerlen overgebracht, nadat door dr. Van Mekel, voor wiens huis het ongeluk gebeurde, de eerste hulp was verleend. Na afloop van de feestelijkheden ter gele genheid van den nationalen feestdag is, in den nacht vanZaterdag op Zondag, de 46-jarige ongehuwde R. van der Eist te Voorst, door een auto, bestuurd door A. K., uit Zutphen, aan gereden. In bewusteloozen toestand is de man naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht, waar hij, kort na aankomst is overleden. De autobestuurder is, na aanvankelijk in arrest te zijn gesteld, vrij gelaten. Volgens zijn verklaring zou Van der El'st tegen den auto zijn aangeloopen. De auto is in beslag genomen. Zaterdag wilde de 21-jarige J. W. V. uit Cu- lemborg met een mes een aanslag plegen op het leven van zijn gewezen meisje D. K. uit Vianen. Gelukkig waren eenige personen op het gillen van het meisje afgekomen en konden haar op de z.g. Groene Ka ontzetten. De politie arresteerde den jongenman die verklaarde 't meisje van 't leven te hebben willen berooven, omdat zij de verkeering had verbroken. 9 IIIIIIIHIIIIIIIIIIIllllllllllllllllHHIIIIIII»llllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIMIIIIII|IIHHIIHIIIIIHIIlHII»HIIHIID'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHiHIHII"lllDII'lll,,,l,,l,ll,"l,,ll 8.00 Morgengebed en gew. muziek 8.15 Morgenconoert. 9.1510.00 Geen uitzending van de K.R.O. Uitzending voor fabrieken. Gramofoan (Be»th. pragj.j Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. Politieberichten. K.R.O.-Melodieten ol.v. Pielt Lustenliouwer 12.452.00 Uitzending Van de Troon rede van H.M. de Koningin in de Ridderzaal fe Den Haag. Reportage op het Binnenhof. Vrouwenuurtje. Gramofoon (Dirk Schater, klavier). K.R.O.-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud 4.005.10 Afgestaan a. d. HIRO £10 KRO-orkest De KRO op feliciatiebezoek Gramofoon („O, wat grieze lig!") KRO-orkest Politieberichten ..Grepen uit het leven van Jezus" door Pater Dr. J Eyckeler (Montfortaan) Sporthalfuurtje d. P. Olthr.fl Nieuwsberichten Solistische virtuositeiten KRO-melodisten Voordracht d. Jan Hartman KRO-melodisten Nabeschouwing over de ronde van Wouw door H. Koemans K.R.O. Symphonie-orkest oiv Willem van Otterloc voert een Mozart-progTamma uit Nieuwsberichten Declamatie van Paul Huf KRO Symphonie-orkest Gramofoonmuziek. 10.00 10.30 11 30 12 01 12.15 2.00 3 00 3.10 5.45 0 00 6.20 7.00 7.15 7.35 3 00 8.10 3.30 9.00 9.20 9.45 10.30 10 35 10.50 11.30 GODSDIENST 10.00 Hülverum I (morgenwijding) ORGELBESPELING 11.20 Droitwich (Sidney Torch) 7.20 Droitwich (Harold Ramsay) 9.45 Hilversum (Pierre Palla) ORKEST-CONCERTEN 9.00 Hilversum I 10.30 Hilversum I 12.20 Langenberg 12.20 Deutschlandsender 12 35 Droitwich 12.40 Hamburg 2.20 Hilversum I 3.15 Hilversum I 7 50 Beromünster 8.30 Berlijn 8.40 Beromünster 10.30 Droitwich 10.50 Hamburg LICHTE MUZIEK 11.30 12.20 12.50 12.50 1.30 1.30 1.35 3.00 3 00 3 20 4 20 5.15 5.30 5.35 6 20 6.45 6.50 8.00 3.20 8.20 8 20 8 30 9.00 9.35 10 30 Hilversum I Kalundborg Brussel II Brussel I Langenberg Brussel I Droitwich Hilversum I Hilversum I Droitwich Hamburg Brussel I Hilversum I Milaan Beromünster Hilversum I Brussel II Toulouse Weenen Brussel II Brussel I Hamburg Toulouse Brussel II Boedapest H. M. de Koningin spreekt Dinsdagmiddag bij de opening van de Staten Generaal de Troonrede uit, van welke plech tigheid de K.R.O. een reportage geeft (Hilversum II, 12.452.00) 10.35 Rome 11.50 Parijs I 11.10 Weenen 11.10 Hilversum I 11.35 Droitwich 11.40 Boedapest 12.04 Toulouse 8.00 Hilversum I 9.20 Brussel II 9.20 Brussel I 10.15 Hilversum I 11.50 Droitwich 12.20 Brussel II 12.20 Brussel I 12.25 Parijs II 1 30 Parijs II 1.50 Brussel I 2,50 Parijs I 4.005 Droitwich 4.50 Parijs I 6.10 Rome 6.35 Brussel II 7 00 Langenberg 7.20 Brussel I 7.20 Deutschlandsender 8.35 Parijs II 9.10 Hilversum I 10.20 Brussel II 10.30 Hilversum I 10.30 Brussel I 11.50 Droitwich 11.50 Milaan 11.20 Parijs I 4.35 Droitwich 4.50 Berlijn 5 35 Droitwich 5.50 Parijs I 7.20 Hamburg 9.40 Boedapest KAMERMUZIEK (strijkkwartet) (kwintet) (trio) 10.50 Deutschlandsender (trio) SOLISTEN-CONCERTEN 3.35 Kalundborg (piano) 3.50 Hamburg (zang) 4.00 Hilversum I (plano) 4,05 Deutschlandsender (piano) 4.35 Droitwich (zang) 8.35 Parijs I 5.15 Brussel II (piano) 5.25 Langenberg 6.45 Droitwich (zang) 7.30 Hilversum I (viool) 8.30 Langenberg (solistenconcert) 9.40 Kalundborg (zangduetten) 10.30 Weenen (vioolrecital) 11.35 Toulouse (zang) OPERA EN OPERETTE 8.20 Kalundborg (operettemuziek) 9.20 Toulouse (operettemuziek) 9.30 Beromünster („Ie sorcier da regiment" van Offenbach) 10.00 Milaan („Hansel und Gretei' van Humperdinck) 1) .00 Toulouse (operettemuziek) PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum II 8.00 Hilversum I 10.20 Brussel I 10.20 Brussel II 10.20 Deutschlandsender 10.30 Hilversum II 11.00 Hilversum I VARIA 11.00 Hilversum I (Wenken voor de huishouding) 12.30 Hilversum I (Reportage van de opening der Staten Gene raal en de Troonrede van H.M. de Koningin) 4.30 Hilversum I (Radio kinder koorzang) 5.00 Hilversum I (Voor de kleinere kinderen) 8.10 Hilversum I (Herhaling van de Troonrede van H.M. de Koninginj 8 30 Hilversum I (Taptoe door de Kon. Mil. Kapel o.l.v. kapt. Walther Boer te Den Haag) 1000 Hilversum I (D. Hans be spreekt de millioenennota) BERLIJN 356.7 M. I i BEROMÜNSTER 539.6 M. j i BOEDAPEST 459.5 M. BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL H 321.9 M. DEUTSCHL. SEND. 1571M. f DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. f HILVERSUM I 1875 M. I (AVRO en VARA) I HILVERSUM II 301.5 M. f l (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. j LANGENBERG 455.9 M. j LUXEMBURG 1304 M. j MILAAN 368.6 M. I PARIJS I 1648 M. f 1 PARUS II 312.8 M. ROME 420.8 M. I TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Volgens een nota van den secretaris-ge neraal van den Volkenbond Avenol aan de komende Volkenbondsvergadering over den economischen wereldtoestand heeft de cri sis, die in den herfst van 1929 begon, haar hoogtepunt in den zomer van 1932 bereikt. Sedert dien heeft een beweging van voort durend herstel zich geopenbaard, die, zij het op onregelmatige wijze, de neiging heeft zich te versnellen. De goudprijs te Londen daalde met d. tot 137/6. 151.000 werd aan goud omgezet. Inzake de nieuwe toepassing der beper kingen van den invoer nam de Zwitsersche bondsraad het standpunt in, dat deze be schermende maatregelen ook in de toe komst als onderhandelings-object in dienst van den Zwitserschen uitvoer moeten wor den gesteld. In het eerste half jaar waren de indexcijfers gemiddeld 4.4 hooger dan in het overeenkomstige tijdvak van 1933. •t* De prijs van staalschroot te Pittsburgh is verder met dollar verhoogd, zoodat deze thans 17.5018 per ton bedraagt. Dit is de hoogste prijs welke sedert Septem ber 1929 werd bereikt in welke maand de prijs 8 19 bedroeg. De Carnegee Illinois Steel Corporation, de grootste dochtermij. der U. S. Steel Corpo ration, weigert het verzoek tot loonsverhoo- ging in te willigen, omdat de verliezen door de depressie veroorzaakt nog niet zijn inge haald. Het Pond Sterling bewoog zich heden* ochtend te Amsterdam op 7.457.46 (vorig slot 7.46); de Frank op 9.69V2—9.70Vt (vorig slot 9.70%) en de Dollar op 1.47% 1.47% (vorig slot 1.47 7/16). De Nivas verkocht 1500 ton melasse en 100 ton superieure suiker. Voor consumptie 2335 ton superieur. Bij de inschrijving op de 4V* pCt. leening Vlaardingen is van het recht van voorkeur zoodanig gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen slechts een klein percentage kan worden toegewezen. Naar wij vernemen is aan ir. W. de Jong, rijksveeteeltconsulent te Arnhem, met ingang van 15 September a.s. door den Minister van Landbouw en Visscherij eervol ontslag ver leend als voorzitter en directeur van de Nederlandsche Veehouderijcentrale. Dit ontslag vindt zijn oorzaak in den door den heer De Jong te kennen gegeven wensch, wederom in staat te worden gesteld zijn functie van rijks veeteeltconsulent ten volle te kunnen waar nemen. De heer De Jong heeft in den crisisarbeid met betrekking' tot de veehouderij zeer belang rijk werk verricht. In het bijzonder zijn de teeltbeperking en haar organisatie voor een groot deel zijn werk. De regeering heeft; zijp bijzonder^ verdien sten erkend door hem bij zijn afsclieiii te be noemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De Twentsche Landdag der R. K. Staatspartij, welke Zondag gehouden is, uitgaande van den Kring Overijsel is niet alleen een eclatant suc ces geworden, doch bovendien een heerlijke manifestatie van Roomsche kracht en Room- sclie blijdschap. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer Ter Stege en het gezamenlijk zingen van het „Aan U o Koning der eeuwen" hield de heer A. C. de Bruyn, lid der Eerste Kamer der Sta ten-Generaal en voorzitter van het R. K. Werk liedenverbond een rede met als onderwerp: De R. K. Staatspartij kan zich nooit vereenigen met een aanpassingspolitiek, welke de sociale momenten verwaarloost. Vervolgens sprak de heer H. de Ruyter, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal. Toen was het woord aan Prof. Dr. P. Aal- berse, die aanving met er aan te herinneren, hoe hij 35 jaar geleden in Hengelo den vuur doop onderging. Alle punten in zijn toen ge houden redevoering, heeft spr. later als Minis ter van Arbeid in de Kamer kunnen brengen en stelselmatig kunnen doorvoeren. Over het vieze pamflet sprekende, dat door de N. S. B. verspreid was, zeide prof. Aalberse het oordeel over de Kath. Leiders aan ztfn toe hoorders over te laten, waarop deze massa-bij eenkomst als één man uitbarstte in gejuich en hoerageroep. Als laatste spreker trad op de Weleerw. pater Borromaeus de Greeve O.F.M., die 'n rede hield over de Beteekenis van dr. Schaepman voor on zen tijd. In verband met vérschillende wijzigingen in het K.R.O.-programma volgt hier het nieuwe samengestelde programma voor Dinsdagavond: 88.05 uur nieuwsberichten van het A.N.P. 8.058.35 uur „De gestroomlijnde wereld", een muzikale nabeschouwing over het reisseizoen. 8.359 uur Taptoe door de Kon. Militaire Kapel op Plein 1813 te 's Gravenhage. 99.30 uur Uitzending van de rede van Z. H. den Paus en de vertaling (gramofoon-opnamen). 9.309.35 uur Gramofoonmuziek. 9.3010 uur Nabeschouwing over de ronde van Wouw. Van 10 uur af het reeds gepubliceerde pro gramma van het K.R.O.-symphonieorkest onder leiding van Willem van Otterloo. Zondagavond omstreeks acht uur werd de groote boerderij „Den Dungen" nabij Den Bosch, bewoond door den landbouwer J. Broe- ren, door den bliksem getroffen. Het huis brandde geheel af, aangezien de brandweer niets tegen het vuur kon uitrichten. De inboedel kon'ge deeltelijk worden gered. Men slaagde er in het vee in veiligheid te brengen. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6