Zitting der Staten-Generaal plechtig geopend DE TROONREDE M Het nieuws van heden WARE „PRINSJESDAG" IN DE RESIDENTIE PARKHOTEL DE BAROMETER i VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 15 SEPTEMBER 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20153 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Op de Maliebaan te Den Haag werd Maandagavond ter eere van het verloofde vorstelijke paar een groot vuurwerk afgestoken, dat werd bijgewoond door de vorstelijke personen. V.l.n.r.: mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Den Haag; prinses Arm gard; Prinses Juliana; Prins Bernhard en Prins Asehwin Ditmaal vormde deze feestdag een nieuwe schakel in het blijde gebeuren van de laatste dagen Traditïoneele luister Het vertrek van den stoet De belangstelling voor de opening der Staten—Generaal door H. M. de Koningin was dit jaar nog belangrijker dan anders in verband met de verloving van Prinses Juliana. Reeds vroeg in den morgen ha&den zich bij het Binnenhof talrijke bezoe kers van een goede plaats verzekerd in afwachting van de komende gebeurtenissen Op het Binnenhof In de Ridderzaal In de heden gehouden vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal, heeft H.M. de Koningin de volgende Troonrede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal Mgr. de Jong aanwezig Terug naar het paleis DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De restauratie der Feestzalen is voltooid NIEUWE HAARLEM COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inger mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Is de dag, waarop de Koningin met den traditioneelen luister de nieu we gewone zitting van de Staten- Generaal komt openen in de aloude Ridderzaal, steeds een echt nationale feestdag, ditmaal stond deze feestdag niet op zichzelf, maar vormde als het ware een nieuwe schakel in het blij de gebeuren van de laatste dagen. De verloving van Prinses Juliana, die weder met de Koningin zich heden naar het Binnenhof begaf, verleende een nieuwen, ongekenden glans aan de op zichzelf toch steeds aantrek kelijke plechtigheid en heeft de al tijd sterke belangstelling van Hage naars en niet-Hagenaars in het aan schouwen van den kleurrijken stoet en hun begeerte om de geliefde Vor stinnen, al is het ook maar een oogenblik, te aanschouwen en Haar toe te jubelen, ditmaal zoo mogelijk vertienvoudigd. Vandaar, dat het heden in de residentie, waar sinds de vorige week zulk een vroolijke drukte heerscht, drukker was dan ooit tevoren. Uit alle oorden des lands stroomden reeds in den vroegen ochtend de feestgangers binnen, zoodat lang voor het oogenblik van het ver trek van den koninklijken stoet van het paleis aan het Noordeinde, de straten van de bin nenstad een buitengewoon levendigen aanblik boden. Dat schier huis aan huis gevlagd werd, cat het geliefde oranje op ieders borst prijkte, behoeft niet gezegd. In dat opzicht onderscheid de de dag van heden zich niet van de dagen, die vooraf gingen. Ook de dichte menigte, die in het Noordeinde, vooral in de onmiddellijke omgeving van het paleis, samendromde, en daar reeds uren voor het wegrijden van den stoet geduldig stond te wachten, was niets ongewoons meer. Zij was daar reeds een week lang tot laat in den avond te aanschouwen. Ditmaal was de stemming on der het overtalrijk publiek, dat ook reeds langs den weg, dien de stoet zou volgen, lang te vo ren in dichte rijen stond te wachten en onder de talrijke toeschouwers achter de ruiten van de gebouwen langs dien weg, opgewekter dan ooit. Het wachten viel zoodoende veel korter dan anders. Voor hen, die bij het paleis een plaatsje hadden ingenomen, werd dit wachten boven dien vergoed door den aanblik van de toebe reidselen voor de samenstelling en het. vertrek van den stoet. Men zag daar in de eerste plaats de eere- wacht aanrukken, die voor het paleis werd op gesteld en die dit jaar bestond uit een com pagnie van het Regiment Grenadiers, sterk honderd man, onder bevel van een kapitein met regimentsvaandel. De Koninklijke Mili taire Kapel met de beschikbare tamboers van het Regiment Grenadiers, maakte deel uit van deze eerewacht, welke zich opstelde ter weers zijden van het Voorplein, tegen de beide zui lengangen van het paleis, om vandaar de Ko ningin de militaire eerbewijzen te brengen bjj Haar vertrek. Bij deze eerewacht bevond zich de commandant van het Regiment Grenadiers, luit.kolonel J. A. G. van Andel, met zijn ad judant. Voorts zag men, ongeveer een half uur voor het vertrek van den stoet, de detachementen cavalerie naderen, die als eere-escorte den stoet zouden openen en sluiten en vervolgens de officieren der landmacht van het Militaire Huis der Koningin, allen te paard, wien on middellijk achter het koninklijk staatsierijtuig een plaats in den stoet was aangewezen. Ter opening van den stoet, die onder de al gemeene leiding stond van den eerste-stalmees- ter van de Koningin, ritmeester jhr. C. E. J. M. Verheyen, was een detachement aangewe zen van het 2e Regiment Huzaren, sterk 90 ruiters, onder bevel van een ritmeester, met den regiments-standaard en het muziekkorps der Huzaren, dat gedurende den tocht marsch muziek speelde. Met dit detachement reden de regimentscommandant, kolonel Diemont, en diens adjudant mede. Onmiddellijk daarop volgden in galalivrei een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paar den bespannen gala-koetsen, waarin de eerste- kamerheer-ceremoniemeester der Koningin, ge- neraal-majoor b. d. jhr. A. G. Sickinghe, ge zeten was. Naast elk portier ging een lakei. Hierop volgden twee galakoetsen, wederom met een lakei naast elk portier, waarin acht kamerheeren volgens den rang gezeten waren. In de eerste dezer koetsen, de tweede in den stoet, waren gezeten de kamerheeren in bui tengewonen dienst, mr. J. F. baron van Haer- solte en J. M. H. F. J. baron Weichs de Wenne, de kamerheer in gewonen dienst jhr. mr. c. Dedel en de kamerheer in buitengewonen dienst jhr. mr. L. H. van Lennep. In de volgende, de derde galakoets hadden plaats genomen de kamerheeren in buitenge wonen dienst F. M. L. baron van Geen, jhr. H. j. Repelaer van Driel, thesaurier van de Koningin en intendant van de Koninklijke palei zen, C. S. Sixma baron van Heemstra, parti culier secretaris van de Koningin en mr. J. c. Baron Baud, ter beschikking van H. K. H. Prinses Juliana. In twee gala-koetsen volgden de groot-offi cieren volgens rang van benoeming. Het eerste daarvan, het vierde gala-rijtuig in den stoet, bood plaats aan de groot-officie ren R. F. C. baron Bentinck, opperstalmeester van de Koningin, mr. W. J. baron van Lijnden, opperkamerheer van de Koningin en aan den dienstdoend grootmeester van Prinses Juliana, E. H. Juckema van Burmania, baron Rengers van Warmenhuizen. In de volgende, de vijfde, galakoets waren gezeten de groot-officieren G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg, jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, luit.-generaal tit. b. a. en jhr. V. E. A. Boreel van Oldenaller, op perhofmaarschalk. De zesde gala-koets verleende plaats aan de grootmeesteres mevrouw de douairière G. C. gravin van Lijnden van Sandenburg, geb. ba ronesse van Nagell van Ampsen, en de dienst doende dame du palais, mevrouw H. Snouck Hurgronje, geb. jkvr. van Tets. In de zevende gala-koets volgde de opper- ceremoniemeester, luit.-generaal b. d. J. H. F. Graaf du Monceau. Naast elk portier van deze vier gala-koetsen gingen twee lakeien. Nadat de zeven gala-koetsen waren weggere den reed de gouden lcoets, met acht paarden bespannen, voor en verlieten de Koningin en de Prinses het paleis. Op dat zelfde oogenblik werd, door het uit steken van vaantjes, het sein doorgegeven voor het lossen van het eerste der minuutschoten, welke, van het verlaten van het paleis door tie Koningin tot Haar terugkeer aldaar, werden afgegeven uit de op het Malieveld opgestelde batterij der Eerste Artillerie-Brigade, bestaan de uit vier vuurmonden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en zette de Kon. Militaire Kapel het Wilhel mus in, terwijl de Koningin en de Prin ses, getooid met het breede lint van het Grootkruis der Orde van den Nederland- schen Leeuw, in de gouden koets stap ten, welke zich vervolgens, onder het ge jubel van de menigte, rustig in beweging zette. Achter de gouden koets reden te paard twee aan twee de officieren der landmacht van het Militaire Huis der Koningin, te we ten de adjudanten in buitengewonen dienst luit.-generaal b. d. jhr. E. J. M. Witterf, luit.- generaal b. d. H. C. J. ter Beek, generaal-ma- joor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, res. kolonel b. d. W. Froger, res.-kolonel W. G. van Hoogenhuyze, kolonel-tit. b. d. jhr. W. Laman Trip, kolonel A. R. van den Bent, luit-kolon. b. d. Ned.-Ind. Leger A. R. W. Geij van Pit- tius, de adjudanten gen.-majoor tit. Ned.-Ind. Leger D. Q. C. F. de Jonge van der Halen, luit.-kolonel jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet, kapitein H. J. Phaff en de ordonnance- officieren eerste-luit. jhr. G. H. A. van Kin schot, eerste-luit. jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst en eerste-luiten. A. J. F. M. Egter van Wissekerke. De stoet werd gesloten door een detache ment van het 2de Regt. Huzaren, ter sterkte van 90 ruiters, onder bevel van een ritmeester. Langs den, door militairen afgezetten en door de politie vrijgehouden, weg reed de stoet, hartelijk door de dichte menigte toege juicht, van het Noordeinde door de Heul- straat, over het Schelppad van het Lange Voorhout, langs het Tournooiveld en over den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. Daar stond aan de Ridderzaal een eere wacht opgesteld, bestaande uit een afdeeling van het Corps Mariniers, sterk 70 man, met vaandel en het muziekkorps van de Konink lijke Marine, onder bevel van een kapitein, bij welke eere-wacht de commandant van het Corps Mariniers, kolonel C. J. O. Dorren, zich bevond. Onder de tonen van het Wilhelmus, ge speeld door het marine-muziekkorps, beste gen de Koningin en de Prinses de treden, lei dende naar den ingang van de Ridderzaal, waarvan de peristyle overhuifd was met een rood fluweelen baldakijn, terwijl de eere-wacht van de Mariniers de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed bui gen. Op het bordes werd de Koningin begroet door de officieren der zeemacht van haar Militaire Huis en wel door de adjudanten in buitengewonen dienst de vice-admiraals b. d. C. C. Zegers Rijser, jhr. C. L-. Schorer en A. ten Broecke Hoekstra, den schout-bij-nacht b. d. jhr. J. C. F. von Mühlen en den kapitein- luit. ter zee J. W. Termeijtelen, alsmede door den adjudant, den luit. ter zee der le klasse, jhr. E. J. van Holthe. Bij het binnentreden in de Ridderzaal wer den de vorstelijke personen ontvangen door de commissie van in- en uitgeleide uit de beide Kamers der Staten-Generaal, welke, voorafgegaan door den eerste-kamerheer-ce- remoniemeester, de Koningin en de Prinses naar de voor haar bestemde zetels geleidde, onmiddellijk gevolgd door de grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, den chef van het militaire huis, den gouverneur der koninklijke residentie, den eerste-stalmeester en de oficieren van het Militaire Huis der Ko ningin, die in den stoet waren meegekomen, alsmede hen, die de Koningin onder de pe ristyle hadden begroet. Mij wederom in Uw midden bevindend, gevoel ik allereerst behoefte uiting te geven aan mijn innige vreugde over het voorgenomen huwe lijk Mijner dochter. De in verband daarmede nood zakelijke ontwerpen van wet zullen U binnenkort wor den voorgelegd. De overstel pende bewijzen van belang stelling bij deze verloving door het gansche volk aan den dag gelegd, hebben Mij met ruime erkentelijkheid vervuld. Nog altijd levend in een zorglijken tijd, erken ik met dankbaarheid, dat Mijn volk gedurende het afgeloopen jaar zijn geestkracht heeft weten te behouden en is blijven wor stelen om de moeilijkheden, waaronder wij gebukt gaan, te overwinnen. Gelukkig kan worden ge tuigd, dat de betoonde in spanning niet zonder vrucht is gebleven. In sommige tak ken van nijverheid heeft het streven naar aanpassing bij de sterk gewijzigde omstan digheden tot resultaten ge leid, die de hoop wettigen, dat, bij verdere doorwerking, de ondervonden druk allengs zal afnemen. Zoolang de economische omstandigheden, ook in het buitenland, daartoe noodzaken, zal intusschen de be moeienis der Overheid met het economisch leven in haar tegenwoordigen vorm en het verleenen van steun op menig gebied nog niet kunnen worden gemist. Wel zal worden zorg gedragen, dat in het bedrijfs leven onnoodig knellende banden zullen worden verwijderd. De toestand der openbare geldmiddelen is nog altijd zorglijk. Zoowel voor het Rijk als voor de ge meenten moet daarom de grootste voorzichtigheid het financieele beleid blijven beheerschen. Aan de verdere doorwerking van de aanpassing en een daaruit voort vloeiende opleving van het bedrijfsleven mag de hoop worden verbonden, dat zij ook een gunstigen invloed op den stand der openbare geldmiddelen zalgaan oefenen, zoodat de financieele vooruitzichten lang zamerhand minder donker zullen worden. Ook in het komende zittingsjaar zal de bestrijding van de werkloosheid en van haar gevolgen de volle aandacht vragen. Op een zoo rechtvaardig en doel matig mogelijke aanwending van de daarvoor be stemde geldmiddelen zal het streven der Regeering gericht blijven. De bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd zal met onverminderde kracht worden voortgezet. De betrekkingen met andere mogendheden zijn vriendschappelijk. Waar nu hier, dan daar de inter nationale verhoudingen onder zoo zwaren druk zijn gesteld, stemt zulks tot bijzondere voldoening. Aan de gedragslijn, die de Regeering bij het bestuur der buitenlandsche betrekkingen pleegt te volgen, zal onveranderd worden vastgehouden. Naast de behandeling van de reeds eerder aan hangige ontwerpen van wet zal uwe medewerking worden gevraagd voor de totstand koming van wetten, strek kende tot het openen van de mogelijkheid tot het verbin dend en onverbindend ver klaren van bepalingen uit collectieve arbeidsovereen komsten, tot herziening van het burgerlijk kinderrecht en tot het geven van eenige voor schriften omtrent stichtingen. Voorts zullen U worden voor gelegd ontwerpen tot wijziging van eenige bepalingen van de Lager Onderwijswet 1920 en van de dienstplichtwet(tot be strijding van de lintbebou wing, tot verbetering van de tertiaire wegen, tot overne ming van een bedrag var. f 25.000.000.- aan Neder- landsch-Indische schulden, zoomede een ontwerp inzake de electriciteitsvoorzieningen. Met uitzondering van Cu rasao, waar de toestand be vredigend is te achten, vordert de economische en financieele toestand in de Overzeesche gewesten nog de voort durende.zorg der regeering. Bij sommige Europeesche bedrijven in Nederlandsch-Indië valt eenige verbetering in den toestand waar te nemen, doch onder de in- heemsche bevolking van Java zijn, ondanks alle in spanning der Indische regeering, de omstandigheden nog onbevredigend. Onafgebroken wordt gezocht naar bruikbare mid delen om de economische samenwerking tusschen de verschillende deelen van het Koninkrijk te bevorderen. De begrootingstoestand in Nederlandsch-Indië geeft hoop, dat ook voor het jaar 1937 vermeerdering van schulden zal kunnen worden voorkomen. Met erkentelijkheid maak ik gewag van de toe wijding, waarmede leger en vloot, zoomede de amb tenaren in burgerlijken dienst van elke geleding in het geheele koninkrijk, hun taak blijven vervullen. Het komende zittingsjaar zal ook thans weer veel van de kracht van Kamers en Regeering vergen. Al is er veel, dat ernstige zorg blijft baren, een hartelijke samenwerking tusschen Volksvertegenwoordiging en Regeering, steunende op een eensgezinden volksgeest, zal ons, onder de hulpe van den Almachtigen God, Die ons sterkte en wijsheid moge schenken, het vol brengen der taak die voor ons ligt, mogelijk maken. En hiermede verklaar ik de Staten-Generaal geopend. gewone zitting der De Koningin nam plaats op den troon, links van haar nam Prinses Juliana plaats, terwijl de leden van haar gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen, hun in het officieele programma aangewezen. Onmiddellijk daarop ving de Koningin met het voorlezen van de troonrede aan. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, was, in zijn kwaliteit van Metro- politaan der Nederlandsche Kerkprovincie, uit- genoodigd om de openingsvergadering der Sta tenGeneraal bij te wonen. Z. H. Exc. heeft aan de uitnoodiging gehoor gegeven en heden de vergadering bijgewoond. Nadat de plechtigheid in de zaal was ge ëindigd, werd ruim half twee, met hetzelfde eerbetoon door de eere-wacht, de terugtocht naar het paleis in het Noordeinde langs den zelfden weg ondernomen. Der traditie getrouw hadden zich bij het vertrek van den stoet van de Ridderzaal de leden van het corps diplomatique met hun dames, die de openingsplechtigheid in de zaal hadden bijgewoond, nabij de middelste poort van het Binnenhof opgesteld, om den vorste- lijken personen bij het voorbijtrekken een groet te brengen. Onnoodig te zeggen, dat ook op den terug weg de menigte opnieuw geestdriftige ovaties bracht aan Koningin en Prinses. Bij haar aankomst aan het paleis werden dezelfde eer bewijzen gebracht als bij het vertrek. Bombardement op het Alcazar hervat. De inter ventie van den Chileenschen ambassadeur mis lukt. Republikeinsche meerderheid in Maine. Britsch schip door Spaansche kanonneerboot aangehouden. Engelsch schip op de Wester-rivier door Chi- neezen beschoten. Opening der StatenGeneraal. De Troonrede. Prof. A. H. M. J. van Rooy benoemd tot voor zitter der St. Adalbertusvereeniging. Verdachte van den moord te Heeze aangehouden en in arrest gesteld. Te Den Haag zal 22 September een demonstra tief Congres gehouden worden van den R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond. Benoemingen bjj de Priesters van het H. Hart. AMSTERDAM Mooiste gelegenheid tot het houden van RECEPTIES, DINERS, SOUPERS. SOIREES EN VERGADERINGEN Prima keuken Matige prijzen l No f iviu-iUniiMHiiiriii rif/M w r -é /s7 Stand op Dinsdag 1 uur rum.: 766.6 Vorige stand: 766.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1