Een moedig priester bezoekt het Alcazar te Toledo Terreur in Madrid zou thans minder fel worden Zaimis overleden Groote brand te Steenbergen Het nieuws van heden DON ENRIQUE VASQUEZ CAMARASA HEVIGE AANVAL DER WITTEN IN HUESCA bij KEIP DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 - AVONBBiAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per iweek 25 cent; per kwartaal {3.25; per post per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAOBiAD ÜITOEOEVEN DOOR DE KV. SPAARMf STAD, HAA-R4.E* - TfcLBFOOM 16866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20155 -4i MM Eera hoek van het Alcazar te Toledo, dat reeds wekenlang door de roode militie wordt gebombardeerd, doch door de nationalisten nog niet is overgegeven Toen de priester de vesting weer verliet beefde hij en was lijkbleek Een vreeselijk drama Bewapening der V.S. uitgebreid Verklaring van Cordell Huil GAAT GRETA GARBO TROUWEN? Het bombardement van het Alca zar wordt met onverminderde kracht voortgezet Regeeringsduikboot tot zinken gebracht Oud-president van Griekenland De Oostenrijksche burgerwacht Prins Star hemberg voert te Weenen besprekingen Een overzicht van den oever hij het Loenmeer, waar een rotsblok van 300.000 kubieke meter uit een bergwand los scheurde, in het meer stortte en vloedgolven veroorzaakte, die twee dorpen wegvaagden De inscheping te Southampton van de Engelsche troepen, die de Britsche leger macht in Palestina zullen gaan versterken Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiui| Oud-president Zaimis t Koning Edward's bezoek aan Weenen Een vriend van Oostenrijk Vliegtuig in brand I Het Raadhuis gedeeltelijk verwoest Te omstreeks middernacht is te Steenbergen een felle brand uitgebroken, waarbij het Ge meentehuis gedeeltelijk in de asch is gelegd. RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De roofoverval te Geisteren Vier personen als vermoedelijke daders beschouwd Onafhankelijkheids viering in Mexico Zeven dooden bij voorbereiding van vuurwerk Een complot tegen de Spaansehe regeering? Tijdig ontdekt AMERIKAANSCHE BRILLEN GROOTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Inge*, mededeel ingen 50 cent; idem op pag. één 35 eet* per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. mm In den ouden Moorenburcht, het Alcazar te Toledo, heeft zich een groep Nationalisten verschanst, die met den moed der wanhoop strijden tegen de overmacht der Roode Mi litie. Op ontroerende wijze vertelt de Fransche redacteur Delapree enkele markante bijzonderheden uit dezen tragischen strijd die thans zijn hoog tepunt schijnt te hebben bereikt. Ofschoon er nog vele andere strategisch be langrijke steden zijn, ben ik toch weer naar Toledo gegaan. Het drama binnen de enge mu ren van het Alcazar heeft thans zijn hoogtepunt bereikt. En soms verwijt ik mijzelf, dat ik dezen doodstrijd, die nu reeds zeven weken duurt, tê- zeer van dichtbij heb gadegeslagen. Eenige dagen geleden zond de regeering te Madrid het genadig ultimatum en bezocht ge neraal Rojo het Alcazar. En ook betrad een priester, om wien de bele gerden hadden gevraagd, de vesting. Het is negen uur in den morgen. Uit een re- geeringsauto stijgt nabij de Vizagrapoort te To ledo een statig persoon uit. Zijn haren begin nen te grijzen en hij is gekleed in een donker blauw costuum, dat hem evenwel zeer onwen nig schijnt te zijn. Wanneer op dit oogenblik een of andere goe de katholiek was gepasseerd, dan zou hij in de ze stoere gestalte onmiddellijk Don Enrique Vasquez Camarasa, den kanunnik van de Ka thedraal te Madrid hebben herkend. Don Came- rasa is algemeen bekend als redenaar en om zijn fijnen geest. Hij komt aan het voormalig postkantoor, waar thans het oorlogscomité ge vestigd is. Hij fluistert den wachthebbenden soldaat eenige woorden toe. Deze kijkt uiterst verwonderd op en snelt dan naar binnen om zijn chefs op de hoogte te stellen. Don Enrique Camarasa gaat het gebouw bin nen en komt even later terug, begeleid door ko lonel Barcelo, kapitein Sedilles en een politiek commissaris. Dank zij den schildwacht is het nieuws spoe dig bekend en eenieder loopt de straat op om den bekenden don Camarasa te zien. Plotseling roepen enkele vrijwilligers „Leve de Republiek" en heffen de gebalde vuist. De menigte neemt dezen kreet over en ziet nieuws gierig naar den priester. Maar wanneer ook de officieren de vuist opheffen, aarzelt deze ook geen oogenblik en zijn zware handen vormen zich tot een vuist, den groet van het Volksfront: „Leve de Republiek". Door de kleine straatjes nadert men tenslotte den heftig omstreden Moo renburcht: het Alcazar. Het voorplein is één groote chaos en is door bommen en granaten geheel omgewoeld. Met de witte vlag nadert het kleine gezelschap de granieten vesting. Het vuren heeft opgehouden, er heerscht een in drukwekkende, bijna ontroerende stilte. Op de ruïnes van het Alcazar verschijnt een officier. Zijn uniform ziet er gehavend uit. Men kan bemerken, dat hij moeite doet om normaal te schijnen, maar de zware baard, de matte ge laatskleur en de diep weggezonken oogen zeg gen genoeg. Kapitein Varela nadert over de puinhoopen. Op 10 meter afstand blijft hij staan. „Verklaart gij op uw eerewoord, don Enrique Camarasa te sparen en hem niet te zullen be letten bjj ons terug te keeren?" vraagt kolonel Barcelo. De kapitein antwoordt niet en gaat terug naar den burcht. Uit de ruïnes klinkt plots een stem: ,,De kolo nel-hoofdcommandant geeft u zijn woord." Dan buigt don Enrique voor de republikeinsche offi cieren en begeeft zich langzaam naar het Al cazar. In de linkerhand draagt de grijze priester een witten zakdoek en een koffer met liturgische voorwerpen, in de rechterhand draagt hij een groot bronzen kruis. Varela blinddoekt den priester en leidt hem bij de hand door de onderaardsche gewelven, waar zoovelen hun laatste uren hebben door gebracht. Tegen den middag komt de priester weer uit de Moorenburcht. Thans alleen. Nog steeds draagt hij in de linkerhand den witten zakdoek en het koffertje, in de rechterhand het bronzen kruis. Maar hij is niet dezelfde persoon meer, die hier gisteren binnenging. Hij beeft en is lijkbleek. De priester struikelt bijna, wanneer hij kolonel Barcelo heeft bereikt. Deze neemt hem bij den arm om hem te ondersteunen. Don Camarasa zal geen details verhalen, hij zal niet alles vertellen wat hij daar heeft gezien. Maar op zijn gelaat liggen on miskenbaar de sporen van afgrijzen. Wij weten, dat hij de H. H. Sacramenten heeft toegediend aan de gewonden en ster venden, dat(Jhij de nieuwgeborenen heeft ge doopt.... dat hij temidden van de grootste el lende het H. Offer opdroeg. Maar laten zij dan tenminste de onschul dige vrouwen en kinderen niet heengaan? Ik weet het niet. Misschien wel. Er zou een vergadering worden belegd om hierover te be raadslagen. Morgen zullen wij het weten. Morgen is gekomen, maar niet het antwoord van het Alcazar. Toch blijven wij hopen...... Weer bulderen de zware kanonnen, weer rate len de machinegeweren, weer hoort men nu en dan den doodskreet van een stervende.... Het Alcazar wordt weer beschoten.... NEW YORK, 16 Sept. Staatssecretaris Cordell Huil heeft Dinsdagavond verklaard, dat de Vereenigde Staten hun bewapening hebben uitgebreid, omdat de internationale verdragen hun kracht hebben verloren. De buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten is een politiek van vriendschap met alle naties. Huil wees er op, dat bij cte betrekkin gen met het buitenland rekening moet worden gehouden met de daar bestaande toestanden. Hij noemde den term „goede buur" een juiste omschrijving van de Amerikaansche politiek. RIGA, 16 Sept. (Stefani.) De „Sevodnja" deelt mede, dat Greta Garbo zich te Riga zou be vinden in gezelschap van den Zweedschen graaf Wachtmeister. Laatstgenoemde zou voornemens zijn met Greta Garbo in het huwelijk te tre den. Het bericht heeft hier zeer de aandacht getrokken. MADRID, 16 Sept. (Reuter). Voor zoover men hier kan oordee- len, neemt de terreur, zooals die in de eerste dagen van den burgeroor log woedde, snel af, hoewel af en toe nog enkele aristocraten en voor aanstaande personen door de Ma- drileensche stormbrigades worden ge- arresteerd. Het bombardement van het Alcazar te Toledo wordt met onverminderde kracht voortgezet. Oviedo en Cordova zijn, naar men zegt, gisteren met aanzienlijk effect gebombardeerd. Te Madrid zijn vele doodvonnissen geveld en ook voltrokken wegens muiterij of beweerde muiterij, doch in enkele gevallen zijn gevan genen, die konden bewijzen, dat zij slechts op bevel aan den opstand hadden deelgenomen, vrijgesproken. Anderen zijn niet, zooals de hoo- gere officieren gefusilleerd, doch tot gevange nisstraf veroordeeld. Luitenant kolonel Sandino heeft medegedeeld, dat de opstandelingen, door hun luchtmacht ge steund, in den sector van .Huesca een hevigen aanval hebben ontketend, doch dat zij over de geheele linie werden teruggeslagen. Tijdens een luchtgevecht zijn drie republikein sche vliegtuigen er in geslaagd twee vliegtuigen der opstandelingen neer te schieten. Naar voorts wordt medegedeeld, hebben de opstandelingen gelijktijdig aanvallen onderno men op de dorpen Fornillos en Tierz en op het krankzinnigengesticht van Huesca, dat bui ten deze stad is gelegen. Zij werden evenwel gedwongen terug te trekken. Sinds Zondag wordt de burgerbevolking van Hue-sca naar Jaca overgebracht. Vluchtelingen uit Bilbao deelen mede, dat in de stad reeds hongersnood heerscht en dat daarom levensmiddelenkaarten zjjn ingevoerd. De schaarschheitl dor levens middelen wordt nog vergroot door de 3600 vluchtelingen uit Iran en San Sebastian. De radioclub te Teneriffe heeft medegedeeld, dat generaal Franco voortgaat met troepen uit Afrika te laten overbrengen. Generaal Mola heeft den troepen, welke naar het front in de Guadarrama zullen gaan, vier dagen rust ge geven. Men zegt, dat over veertien dagen zal worden overgegaan tot den aanval op Madrid. Burgos: kolonel Arancla heeft tegengesproken, dat te Oviedo een epidemie zou heerschen. Coruna: de radio heeft medegedeeld, dat een colonne, welke uit Antequerra kwam, de Sierra Yeglas, waar de regeeringstroepen overal wer den teruggeslagen, heeft bezet. Een colonne, welke opmarcheert naar Toledo, is wederom 35 K.M. vooruitgeschoven. Kolonel Redondo heeft den weg naar Ronda, in den sector van Malaga gelegen, onder zijn controle. Jaca: volgens een onderschept bericht zou een kruiser der opstandelingen de regeerings duikboot „C 6" hebben tot zinken gebracht. ATHENE, 16 Sept. (Reuter)Zaimis, de vroegere president van Griekenland, die eenigen tijd om gezondheidsredenen op den Semmering (Oostenrijk) heeft ver toefd, is vannacht in een ziekenhuis te Weenen overleden. De uitvaartdiensten zullen te Athene plaats hebben. Alexander Zaimis werd in 1855 geboren. Hij studeerde aan de universiteiten van Athene, Leipzig, Berlijn en Heidelberg. In 1885 werd hij afgevaardigde. In 1890 kwam hij als mi nister van Justitie in de regeering. In 1895 werd hij Kamerpresident^ in 1897 minister president en minister van Buitenlandsche Za ken. In 1914 werd hij benoemd tot gouverneur van de nationale bank. In de in 1916 en 1926 gevormde coalitie- regeeringen was hij minister-president. In 1929 werd hij tot senaatspresident geko zen en kort daarop tot president der republiek, welke functie hij heeft bekleed tol het vorig jaar. WEENEN, 16 Sept. (Reuter.) Prins Starhemberg is te Weenen aangekomen. Hij heeft zijn besprekingen aangevangen met de leiders van de Weensche burgerwacht over het geval-majoor Fey, dat Donderdag in een conferentie van districtsleiders zal worden behandeld. Naar vernomen wordt heeft prins Starhem berg veneden week een bezoek aan Berchtesga- den gebracht en getracht Hitier te ontmoeten. De Führer heeft hem echter doen weten, dat hij slechts door de Oostenrijksche regeering ge ïntroduceerde vertegenwoordigers zou ontvan gen. 1 VERWACHTING: Zwakke tof matigen, jE meest Oostelijke wind, nevelig tot licht |j of half bewolkt, droog behoudens dauw, iets warmer overdag. H Hoogste barometerstand 778.7 te Sarna. Laagste barometerstand: EE 750.8 te Reykjavik EE EE Zor. op 6.37 onder 7.12 - Licht op 7.42 EE Maan op v.m. 7.32 onder n.m. 6.51 £z Eerste kwartier 23 September iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiü (Van onzen Weenschen correspondent) Met dit of dergelijke sympathieke opschrif ten begroet de Oostenrijksche pers het bezoek van Engelands koning aan Weenen. Oostenrijk is trotsch op dezen vriend. Het is niet de eerste keer, dat Edward Oostenrijk bezoekt. Reeds als prins van Wales vertoefde hij in Kizbühel en nu op zijn heen reis naar Dalmatië maakte hij extra een om weg om de Festspielstadt Salzburg te bezich tigen. Weenen speciaal is trotsch, wijl de koninklijke vriend niet vluchtig even een beleefdheidsbe zoek aflegt, maar drie dagen lang stad en om geving wil genieten, onbekend (incognito) en toch wél bekend. De lezer stelt natuurlijk weinig belang in een schildering van beleefdheidsbezoeken (bij pre sident Miklas enz.) en andere bezoeken (jaar beurs, bezienswaardigheden) altijd zoowat het zelfde. Wel misschien in volgende episode: 's Middags den tweeden dag vertoefde de ko ning, altijd als hertog van Lancaster, na een golfspel in de „Lainzer Tiergarten" in de zich daar bevindende International Country Club. In het reuzenpark, duizenden vierkante kilo meter, knoopte hij, gemoedelijk als steeds, een gesprek aan met het personeel van de parklei ding. En toen hij juist bij een parkmaaier voor bijkwam verzocht hij dezen om zijn zeis en begon met koninklijken zwier te maaien. Dan zette hij het ontstelde boertje het verschil uit een tusschen de Engelsche en de Oostenrijksche zeis! En zoo'n „leutselige" heerscher zou bij een volk als het Oostenrijksche niet populair zijn? En dat hij bijzondere voorliefde toont, vroe ger reeds in Tirol en nu weer in de Wiener Stadt, voor de Weensche atmospheer, den Weenschen dans, de Weensche muziek (Operet te, Heuriger, Schrammel, Schnaderhupf enz.) en de Weensche keuken, dat vergeet de Weener nooit LONDEN, 16 Sept. (Reuter.) Een postvlieg tuig van de British Airways is kort nadat het gisteravond, met bestemming naar Hamburg, hét vliegveld van Gatwick had verlaten, in brand gevlogen De machine stortte neer, waar bij de mecanicien om het leven kwam. De drie '■verige inzittenden, n.i. de beide piloten en de marconist, werden gewond. Voorbijgangers, die het vuur ontdekten, waarschuwden onmiddellijk de politie, brand weer en den burgemeester, die allen spoedig ter plaatse verschenen. De brand ïftm reeds direct een geweldigen omvang aan en spoedig sloegen de vlammen dan ook reeds door het dak heen. Ook een torentje, dat op het stadhuis stond, vatte vlam en stortte omlaag. De brandweer van Steenbergen was met al haar materiaal ter plaatse verschenen en tastte met zes stralen het vuur aan. De burgemeester van Steenbergen riep voorts nog de assistentie van de brandweren van Ber- gen-op-Zoom en Roosendaal in, die elk met een motorspuit verschenen. Daar het materiaal niet paste, konden deze echter niet dadelijk aan de blussching deel nemen, doch later werd met vereende krachten de strijd tegen het vuur aangebonden en om twee uur kon gezegd worden dat men den brand onder de knie had. Bij het uitbreken van den brand was men er nog in geslaagd, het bevolkingsregister, als mede een hoeveelheid geweren en patronen van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, in veiligheid te brengen. De waardevolle stukken lagen alle in een brandvrije kluis opgeborgen, zoodat deze wel behouden zullen zijn. Van het gebouw, dat uit de zestiende eeuw dateert en vroeger, toen Steenbergen nog een vesting was, als commandantshuis had gediend, brandden de bovenverdiepingen totaal uit, ter wijl de raadzaal en de overige localiteiten en kantoorruimten groote waterschade opliepen. De schade moet ongeveer een halve ton be dragen. Zij wordt grootendeels door verzeke ring gedekt. De gemeente-secretarie zal voorloopig onder gebracht worden in een oude teekenschool. Behalve de burgemeester waren nog een wethouder en verscheidene raadsleden op het terrein van den brand aanwezig. Wat er bij U thuis gebeure, Hoe de atmospheer ook is. Aan de zending der centrale Hebt U nooit een ergernis. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 Oud-president van Griekenland Zaimis over leden. Is 'n aanslag beraamd op leden der Spaansehe regeering? Terreur in Madrid zou iets afnemen. Prins Starhemberg voert te Weenen besprekin gen over het geval-Fey. Cordell Hull over de uitbreiding der bewape ning in de Vereenigde Staten. Gemeentehuis van Steenbergen gedeeltelijk door brand verwoest. De Toofoverval te Geisteren; vier personen als vermoedelijke daders beschouwd. Algemeene vergadering van de Hollandsche Mij. van Landbouw. De bestuurswisseling in Ned.-Indië. O Naar wij vernemen, is het onderzoek inzake den indertijd te Geisteren gepleegden roof moord, waarbij pastoor Litjens om het leven kwam, zoo ver gevorderd, dat als vermoedelijke daders worden beschouwd de gebroeders J. en W. J„ zoons van „De witte van Wansum" en verder de expediteursknecht M. H. uit Venlo en de gewezen controleur van den nachtveilig heidsdienst te Venlo, zekere D. Alleen D. bevindt zich in hechtenis. De anderen zijn terzake van andere misdrij- en gedetineerd. Mr. E. Daub te Venlo is belast met de ver dediging der vier verdachten. MEXICO, 16 Sept. Vandaag Woens dag zal in Mexico de 126ste verjaardag der onafhankelijkheid des lands worden gevierd, waarvoor groote feestelijkheden zijn georgani seerd. In een pyrotechnische fabriek heeft Maan dagavond bij het klaarmaken van vuurwerk een ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan zeven personen werden gedood en verscheide- :;en gewond. PARIJS, 16 Sept. (D.N.B.) De „Figaro" meldt, dat de regeering van Madrid er in ge slaagd is een samenzwering te ontdekken tegen het leven van president Azana, minister-presi dent Largo Caballero, minister Prieto en La Pasionaria. Zes personen zouden reeds door de Madrileensche politie zijn gearresteerd, terwijl nog meer arrestaties zouden kunnen worden verwacht. Stand op Woensdag 1 uur nan.: 769.3 Vorige stand: 769.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1