STADSNIEUWS Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar j Personeel Plaats dan een „Omroeper" 1 voor 80.000 gezinnen i T De Vorstelijke Verloving mm De burgerwacht in Oostenrijk WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 DE BROUWER5KOLKBRUG Naar Prins Bernhard genoemd? IN EN CM DE PJPPERDA- KAZERNE Groote drukte door de leger- oefeningen OPENLUCHT-CONCERT In het Junoplantsoen TOONEEL NIEUWE HAARL. KUNST KRING DEMONSTRATIE KATH. JONGEREN Sprekers H. de Greeve en H. J. Kuiper 4 - WERELDRECORDPOGING OP 1000 EN 1500 M. Van Tini Wagner Een fraaie libel Katholisches Studienhaus Freiburg Haarlemsche Zeilvereeniging Vijfentwintig jaar Paul Brand Een tentoonstelling bij de fa. Coebergh te Haarlem Interessante bescheiden Fey weer in zijn functie hersteld De textielstaking in Frankrijk Nog meer fabrieken bezet Boerenonlusten in Roemenië Oneenigheid over de invoering van den Gregoriaanschen kalender De Oceaanvlucht van Rïchman en Merrill Prinses en Prins verleenen audiën tie aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nood en Instemming met nationaal geschenk Oranje-garde geïnspecteerd Auto in het Hoendiep gevonden De extra vergoeding voor werkloozen BLINDE MAN GEDOOD Door een vrachtauto overreden INBRAKEN OPGEHELDERD i!!ll!liniimHfW1iniIlllHI!lll!llllllllll!l!!lllll!lil!ll!H!!l!l!llll!lllll!llll!lllllllllllllllllil1Hinilllllllllimi]ll!lllllli NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De werkzaamheden aan de brug- in den Brcuwerskolkweg nabij den Watertoren te Overveen zijn thans zoover gevorderd, dat Donderdag a.s. tot openstelling voor het ver keer kan worden overgegaan. De burgemeester van Bloemendaal stelt den Raadsleden daarom voor de raadsvergadering van 17 September as, om twee uur te begin nen bij deze brug. Voorts stelt de burgemeester namens B. en W. voor om deze brug „Prins Bemhardbrug" te noemen; in de verdere vergadering zal den Raadsleden vervolgens een princ.ipe-voorstel gedaan worden om aan de brug zelve beeld houwwerk te laten aanbrengen ten einde hier door eenerzijds dezen naam te memoreeren, anderzijds een werkloos beeldhouwer arbeid te geven. In verband met de komende Legeroefenïngen, welke volgende week in het Zuiden van ons land gehouden worden, heerscht in de Ripper- dakazerne te Haarlem een ongewone drukte. Kwamen Maandag j.l. de herhalingslichtin gen onder de wapenen ter sterkte van een 20- tal reserve-officieren, 36 onderofficieren en een 320 manschappen, die met de reeds aanwezige sterkte de kazerne een bijenkorf gelijk doen zijn, thans is daarbij gekomen een groot aantal gehuurde auto's, welks aantal tot eenige hon» uerden zal oploopên. Dagelijks vertrekken de detachementen naar de verschillende plaatsen in Brabant en doen geleidelijk het aantal manschappen en wagens in de kazerne verminderen. Op het voorterrein van de kazerne staan ze weer, de verschillende vrachtwagens van diver se pluimage, groot en klein, hoog opgebouwd en plat, ot>en en gesloten. Zij allen "willen hun diensten geven bij de as. oefeningen. Doch al le worden van tevoren gekeurd en die gebre ken vertoonen, verlaten de kazerne weer. Zijn ze in orde, dan komen zij in functie en worden kort daarop naar hun bestemming gedirigeerd. Geeft dit keuren reeds werk aan een legertje monteurs, nog meer werk wordt er gevorderd om ieder detachement (en er zijn er pl.m. 50) voldoende geïnstrueerd naar zijn bestemming te zenden, voldoende gevoed en gekleed. Er moet ook gezorgd worden, dat zij op de plaats, waar zij komen, legering en voeding vinden. Vóór het vertrek ontvangt een ieder zijn orders en wordt hun speciaal de zorg voor het materieel bijge bracht. En die zorg hebben de mannen van den Motordienst, want wat het paard voor de ca valerie is dat is de auto voor den chauffeur van den Motordienst! Vandaar ook de weinige ongelukken en aanrijdingen, door den Motor dienst veroorzaakt. In den tuin der huizen voor ouden van dagen in het Juno-plantsoen geeft het mannen koor „Proza en poëzie" dirigent Jan Booda, en het Haarl. Fanfare-Orkest „Kunstgenot", diri gent Henry Schulpzand, op Woensdag 16 Sep tember, des avonds om kwart voor acht, een openlucht-concert. Het programma luidt: 1 Feestmarsch van v, d. Glas; 2 Marsen Potpourri populaire van Adr. Mous; (Muziekvereeniging)3 Wer hat dich, du schoner Wala van Mendelssohn; 4 Domine Jesu van George Rijken; 5 Omhoog van G. A. Heinze; (Mannenkoor); 6 K.LM.-Marsch van Schootemeyer; 7 Feodora Ouverture van P. Tschaikofsky; 8 Ataha Marsch, Solo de Tam boers, van BoIderdijK; (Muziekvereeniging); 9 An der schonen blauen Donau van Joh. Strauss; 10 Wanderschaft van Karl Zöllner; 11 Soldaten- chor uit „Faust" van Ch. Gounod; (Mannen koor). „Het Concert" van Hermann Bahr. opgevoerd door het Ver. Rott. Hofstadtooneel. Het blijspel, dat Hermann Bahr ongeveer dertig jaar geleden schreef, is nog niet ver ouderd en zal ook niet verouderen, zoolang twee menschen met elkaar zullen trouwen en zoo lang diezelfde twee op gezette tijden tot de conclusie zullen komen, dat ze toch eigenlijk niet bij elkaar passen en het beter eens op een andere manier kunnen probeeren. Hoe ongemotiveerd deze conclusies meestentijds zijn en hoe weinig ernstig, heeft Bahr in drie vlotte bedrijven uitgebeeld. Na lange, meester lijk geschreven dialogen komen de hoofdper sonen van het blijspel tot het besluit, dat het verreweg het beste voor hen is alles bij het oude te laten en begint een van de beide paren, die bij de zonderlinge verwikkeling be trokken waren, overgelukkig een tweede huwe lijksreis. Gustav Heink, de beroemde pianist, heeft af en toe een geschiedenis je noodig. Het behoort tot zijn beroemdheid en hij is doodsbang, dat hij zich voortijdig oud zal gaan voelen, als hij er een eind aan maakt. Hij charmeert al zijn vrouwelijke leerlingen, die hem er immers voor betalen om van zoo'n „mooien" man pianoles te krijgen en vergeet daarbij geen oogenblik van den dag, dat zijn eigen vrouw de eenige is, die hij liefheeft en met wie hij verstandig praten kan. Van dr. Jura, de tweede mannelijke hoofdrol, schreef het programma, dat voor de uitvoering van gisteravond was uitgereikt, dat hij „tegen over de verstarde moraal telkens zoo verras send de waarde van het echte menschelijk ge voel plaatst." De schrijver van deze vrij over bodige inleiding heeft Bahr niet begrepen en is tusschen de onverwachte invallen van den Weenschen blijspelschrijver blijkbaar het spoor bijster geraakt. Bahr heeft den goedmoedigen ddktor geteekend als den onverbeterlijken dilettant, die zijn inconventies en invalletjes voor levenswijsheid houdt. Dr. Jura is niet ge vaarlijker dan de na-oorlogsche jongeman uit een van Bahr's romans, die alleen maar ge malen pinda's at en al zijn kennissen wilde overhalen om alleen in een sportbroekje te gaan loopen, tot hij zelf doodging aan een longontsteking. Het blijspel bestaat dan ook voornamelijk daarin, dat die goede dr. Jura en zijn onver standig vrouwtje uit den droom worden gehol pen door de vrouw van Gustav Heink, die al haar gezonde wijsheid condenseert in het woord, dat zij in het derde bedrijf spreekt, „dat het zoo moeilijk is normaal en natuurlijk te doen, omdat zoo heel veel menschen zichzelf wijsmaken, dat het abnormale en onnatuur lijke beter en zelfs prettiger zou zijn." Men moet Bahr kennen om te begrijpen, dat dit het hoofdmoment van het spel is. Met de dwaasheden van zijn heerlijk blijspel schreef hij de apologie van het onverbreekbare huwe lijk, van de vooroorlogsche dagelijkheid. Die Bahr niet kennen doen beter „Het Con cert" niet te gaan zien. Zij zouden zijn bedoe lingen waarschijnlijk niet begrijpen en zich mogelijk ergeren aan de typisch-Oostenrijk- sche luchthartigheid, waarmee hij zulk een ernstig onderwerp entameert. Alleen omdat hij van zijn kostelijken inval geen probleem heeft willen maken, kunnen we dien humor volop waardeeren. De vertolking, die het Hofstadtooneel gister avond van het Weensche blijspel gaf, was zoo goed, als men voor een Nederlandsch gezel schap maar wenschen kan. Bets Ranucci- Beckmann, die ook de regie had, speelde de vrouw van den beroemden pianist. Spottend, blij en een tikje medelijdend-begrijpend. Dirk Verbeek speelde den pianist, uitgelaten, wee moedig soms, en volop acteerend, zoodra zich een van zijn rijke leerlingen en bewon deraarsters liet zien. Den goedmoedigen dr. Jura nam Paul Steenbergen voor zijn rekening. De leden van de vereeniging .Nieuwe Haar- lemsche Kunstkring", die de schouwburgzaal bevolkten, waren zecr gul met het overigens volop verdiende applaus. CAB, Zooals gemeld, zal Woensdag 30 September* des avonds om half 9, in het gebouw St. Bavo ae vervolg-demonstratie-avond van Katholieke Jongeren (boven 18 jaar) worden gehouden. Sprekers zullen dan zijn de weleerw. heer Henri ae Greeve en de heer H. J. Kuiper. Prinsjesdag in Den Haag. De Koninklijke Familie komt aan bij de Ridderzaal De bekende Olympische zwemster Tini Wagner, wereldkampioene op de 400 M., zal a.s. Vrijdagavond om zeven uur in het buitenbad van „Stoop's Bad" trachten de wereldrecords op 1000 en 1500 M. op haar naam te brengen. Deze records staan momenteel op naam van de Amerikaansche zwemster Miss H. Madison met de respectievelijke tijden van 15 min. 44.8 sec. en 23 min. 17.2 sec. De Nederlandsche records op deze banen staan op naam van Mevr. M. Philipsen-Braun met de tijden: 16 min. 15.0 sec. en 24 min, 24.4 sec. F aillissementen De Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 15 September failliet verklaard: A. G. Kruup, bloemist, wonende te Over veen, gemeente Bloemendaal, Bloemendaalsche- weg 267 Curator: Mr. B. Slingenberg te Haarlem, D. Schoone, stoker, wonende te Wormerveer, Houtkade 16. Curator: Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaandam Jacob Wallage, thans wonende te Heemstede, Koediefstraat 4. Curator: Mr. F. A. DaviBson te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillissemen ten: Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief zijn de volgende faillissementen: J. H. Sieben, scheepsbouwer, wonende te Zaandam, D. Doniastraat 80. Curator: Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaandam L. Verpoorten, timmerman, wonende te Haarlem, Nauwe Geldeloozepad 24. Curator: Mr. Silvain Groen te Haarlem. Jac. Havik, melkhandelaar, wonende te Westzaam, Middel. Curator: Mr. J. H. van Gelderen te Haarlem. Op 8 September werd vernietigd op grond van verzet het faillissement van: Gerardus van Dorssen, manufacturier, wo nende te Haarlem, Leidschevaart 130. Curator: Mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem. Libellen worden bewonderd als fraaie in secten. En zoo mogen de deeltjes van de Li bellenserie, uitgaven van Bosch en Kenning te Eaarn, met recht hun naam libellen dragen. Ze zijn goed verzorgd, licht gehouden en fraai van afwerking. In het bijzonder geldt dit voor No, 50, gewijd aan de gebeurtenis, welke ge heel ons volk thans beleeft, n.l. de verloving van Prinses Juliana. Het is, hoewel met Li- bellensnelheid samengesteld en uitgegeven, toch rijk aan inhoud en speciaal aan photo's, die het leven van de beide vorstelijke verloof den, alsmede de verloving zelve, op zeer dui delijke, aangename en ook meest gemakke lijke wijze leeren kennen. Voorts zijn de levens beschrijving van Prinses Juliana en Prins Eernhard en een verslag van het verlovings feest erbij gevoegd. We vragen ons echter af, of de overigens zeer juiste critiek op wat een socialistisch dagblad zoo te onpas, on- heusch en vrij dwaas meende met betrekking tot de verloving te moeten neerschrijven, in een boekje, dat toch als een blijvend geschrift is bedoeld in tegenstelling met het vluchtige van het dagblad, wel thuisbehoort. Doch dit daargelaten, hebben we niets dan lof voor dit aardige boekje. Op het kantoor van De Spaarnebank te Haarlem werd Dinsdag een vergadering ge houden van houders van obligatiën in de 634 pCt. Ie hyp. obligatieleening anno 1927 ten laste van het Katholisches Studienhaus G.m.b.H. (Katholiek Studiehuis) te Freiburg i. Br. Deze vergadering was noodig;, omdat in de vergadering van 4 September geen besluiten konden worden genomen. Door de vergadering van obligatiehouders van 26 Januari 1933 was het voorstel tot renteverla ging van 61/- pCt. tot op 4pCt. per jaar voor het tijdvak van 1 Augustus 193231 Juli 1935 aangenomen. Thans was van de debitrice dezer leening een verzoek ontvangen in een vergadering van obligatiehouders de navolgende voorstellen van de debitrice ter goedkeuring voor te leggen: a. Renteverlaging ad 2 pCt. van 6i4 pCt. tot op 4y2 pCt. per jaar voor het tijdvak 1 Augustus 19351 Februari 1936; b. Renteverlaging ad 3 pCt. van 6j4 pCt. tot op 33jS pCt. per jaar voor het tijdvak 1 Februari 19361 Februari 1939 echter alleen dan, in dien de rente tijdig door de debitrice betaald wordt en minstens 6/7 deel dezer rente, dus 3 pCt. rente per jaar, vrij of binnen het kader eener Transfer-overeenkomst in contanten in Nederland ter beschikking van obligatiehouders wordt gesteld; c. Wijziging van het aflossingsplan in dier voege, dat in 1935, 1936, 1937 en 1938 niet zal worden afgelost en in 1939, 1940, 1941 en 1942 jaarlijks f 54.000 door de debitrice zal moeten worden afgelost. In de Dinsdag gehouden vergadering werden deze voorstellen aangenomen. De H.Z.V. hield Zondag j.l. haar tweede on derlinge wedstrijden in dit seizoen, waarvoor ongeveer 30 schepen waren ingeschreven. De resultaten waren: Ochtendwedstrijd Regenbogen: 1 H. Schmitz Jr. ,,'t Spaarne". H.Z.V.-puzzles; 1 J. Willemse „Bever". Gemengde klasse: 1 J. Verharen „Wiekslag"; 2 P. G. Walter „Flierefluiter". B. M.'s (A)i w. van Baaren „Vagebond"; 2 F. v. d. Winden ,,'t Is 'm". B. M.'s (B)1 c. v. Weyland „Nelly"; 2 B. Verharen „Rekel". Kajuitjachten: 1 J. Kramer „Wetterwille"; 2 J. E. de Vries „Carima". Kleuterjollen: 1 Kees v. d. Winden „Jonge Kees"; 2 Theo Rose „Harmien". Middagwedstrijd: Regenbogen: l W. J. Meyer „Printer". H.Z.V.-puzzles: 1 D. Smit „Hallo". Gemengde klasse: P. G. Walter „Fliereflui ter"; 2 J. Verharen „Wiekslag". B. M.'s (A)1 W. van Baarden „Vagebond"; 2 W. Bakker „D.O. X". B. M.'s (B)1 C. van Weyland „Nelly"; 2 J. Richel „Pierik". Kajuitsjachten; 1 J. E. cle Vries „Carima"; 2 C. v. d. Winden „Jonge Kees"; Kleuterjollen: 1 Kees van der Winden „Jonge Kees"; 2 Theo Rose „Harmien". Hoezeer de Nederlandsche katholieken het verdwijnen van de Amsterdamsche zaak van v. Langenhuysen ook hebben betreurd, dat hun jammerklachten voor ons vaderland den lijk- zang van den katholieken boekhandel hebben gevormd, kan men moeilijk beweren. Niet al leen zijn sinds dien tijd andere katholieke boek handels en uitgeverijen ontstaan, maar deze hebben ook getoond, dat het idealisme, waar mede de oude Amsterdamsche zaak werd ge dreven, toch niet geheel onpractiscn behoefde te wezen en dat de bewustwording van het katholieke denken bij de Nederlandsche intel- lectueelen voor een goed deel beïnvloed kan worden door een volop prozaïsch instituut als een uitgeversbedrijf. De heer Paul Brand, die bij de firma van Langenhuysen het „vak" leerde, heeft bij deze verblijdende renaissance een der hoofdrollen gespeeld, zelfs zoo'n voorname rol, dat men bij de viering van zijn vijf en twin tig-jarig jubi leum als uitgever spontaan alle zakelijke bij gedachten opzij heeft gezet om hem openlijk hulde te brengen om de zeer groote verdiensten, die hij voor het katholieke denken en voelen in Nederland heeft gehad. De heer P. Coebergh te Haarlem heeft de goede gedachte gehad om in zijn boekhandel aan de Gedempte Oude Gracht een tentoon stelling in te richten van alle uitgaven, die de heer Paul Brand in 25 jaar tijd het licht deed zien. Het is een aantrekkelijke expositie geworden, die overzichtelijk en toch volledig een overzicht geeft van wat een katholiek uit gever in een kwart eeuw tijds bereiken kon. Ondanks malaise en economische narigheid, die ook aan dezen zakenman niet zijn voorbij ge gaan. Zelfs bij een vluchtige beschouwing van wat hier werd tentoongesteld, zal men bemerken, dat de uitgaven van Paul Brand een zeer groot deel van de katholieke publicaties omvatten, die in dezen tijd in Nederland het licht zagen. Catholica non leguntur, verzuchten ook de katholieke uitgevers, of in goed Nederlandsch: het zijn over het algemeen geen best-sellers, de boeken, die onze hoogleeraren en spiritueelen schrijven. Om ondanks deze drukkende zeker heid toch vol te houden, toch steeds maar weer goede katholieke boeken uit te geven, moet men een idealisme bezitten, dat ver boven een minder heroïeke zakelijkheid uitgaat. De lange reeks van fondscatalogi, die de heer Coebergh zorgvuldig heeft verzameld, kunnen ons vertellen, dat Paul Brand dit idealisme in hooge mate heeft bezeten en het blijkens zijn jongste plannen nog bezit. In die catalogi vin den we de katholieke cultuuropleving van de laatste vijf en twintig jaren geregistreerd van de „Van Onzen Tijd"-literatuur tot Van Duin- kerken's jongsfen bundel, van de eenvoudigste apologetische brochure tot de indrukwekkende reeks van dr. van Noort's theologische tractaten en van het eenvoudigste kinderkerkboek tot de wetenschappelijk verantwoorde vertaling van de diepzinnige verhandelingen der Spaansche mystieken. De aesthetische verzorging van al deze uitgaven is van dien aard, dat we ook voor het uiterlijk der nieuws Nederlandsche Bijbelvertaling de beste verwachtingen mogen hebben. Teekeningen, die door kunstenaars van naam als bandverluchting of illustraties voor den heer Brand werden vervaardigd, vormen ook vafi deze tentoonstelling een vertrouwde omeering. De pauselijke bul, die aan den jubilaris in Nov. 1915 het voorrecht verleende, zich Editor Ponti- ficius te noemen, kreeg een eereplaats. Enkele, overigens zeer historische, curiosa stellen ons in staat een lichtelijk onbescheiden blik te slaan in die afdeelingen van het be drijf, die anders voor oningewijden gesloten plegen te blijven. Interessant zijn de bescheiden, die verzameld zijn onder den titel: Een boek, dat nooit uitgegeven werd. Het zijn foto's, en kele brokstukken kopij en een drietal proefvellen voor het boekwerk, dat de uitgever in 1913 voor bereidde voor de Benedictijnen der Beuroner Congregatie. Oorspronkelijk bedoeld als een eenvoudiger gedenkboek bij het vijftig-jarig be staan dezer Congregatie, blijken de plannen tij dens de voorbereiding zoo sterk te zijn uitge groeid, dat het werk een vrij volledige docu mentatie van de Benedictijnsche activiteit zou zijn geworden. Een voorloopige inhoudsopgave vermeldde o.m. een bijdrage van M. Schoengen over de geschiedenis der Nederlandsche Bene dictijnerabdijen, een artikel van prof. Calle- waert over Liturgie, van dr. Smits over Theolo gie, van Hub. Cuypers over muziek, van Jan Toorop over den invloed der Benedictijnen op de beeldende kunst en een bijdrage van mevr. Alb. SteenhoffSmulders over Benedictinessen. De abdij Maredsous, die blijkens de bescheiden voornamelijk bij de Nederlandsche uitgave ge ïnteresseerd was, heeft zich na den oorlog van de Beuroner Congregatie afgescheiden, terwijl ook de algemeene ontreddering aan de stag natie, die de uitgave belet heeft, wel niet vreemd zal zijn geweest. Ook het in 1917 door Paul Brand uitgegeven Mis- en Gebedenboek voor den Vlaamschen Sol daat is op deze tentoonstelling te zien. Het werd indertijd door de Belgische regeering ver boden en duizenden exemplaren hebben hun bestemming nimmer bereikt. Het gebed voor Vlaanderen, dat in dit boekje werd opgenomen, zal aan dit verbod wel niet vreemd zijn ge weest. Vooral de volgende zinsnede schijnt bij de betrokkenen een groote ongerustheid te heb ben verwekt. Beloon Vlaanderen voor zijn trouwe, geef het de vrucht van zijn ploed: aan zien, eere, glorie, en, boven alles, zijn eigen Vlaamsche leven volgens eigen aard, in eigen taal, 't leven dat uit hem komt en dus hoogst het voert, zijn eenig waar en waardig leven en zijn hoogste recht." Van het weekblad „Vrij België" is een exem plaar uit het jaar 1915 geëxposeerd. Vele buitenlandsche schrijvers zijn ten onzent voornamelijk bekend, omdat de heer Brand ze in goede vertalingen bü onze xandgenooten in troduceerde. Namen als Chesterton, Benson, Sheehan, Jörgensen en Sigrid Undset zouden zonder den uitgever waarschijnlijk ianger, mis schien wel voor altijd, bij het Nederlandsch- lezend publiek onbekend zijn gebleven. De heer Coebergh heeft met veel smaak en zorg een expositie ingericht, die de bezoekers volledig over de verdiensten van den jubileeren den Hilversumschen uitgever kan inlichten. Als de belangstelling van het publiek aan deze ver diensten beantwoordt, voorspellen wij den ex poseerenden boekhandel een paar drukke weken. Tot en met 25 September blijft de tentoon stelling te bezichtigen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) WEENEN, 15 Sept. (Reuter). De loco-bur gemeester van Weenen, Lahr, heeft gister avond de burgerwachters van Weenen bijeen geroepen, die een resolutie hebben aangeno men, waarbij majoor Fey, die meer dan een jaar geleden door prins Starhemberg om per soonlijke redenen uit zijn functie was ontzet, wederom commandant der afdeeling Weenen van de burgerwacht wordt. Majoor Fey heeft er in toegestemd dit com mando' weer op zich te nemen. In politieke kringen vraagt men zich af of Starhemberg dit besluit zal goedkeuren en of, indien hij weigert het te bekrachtigen, dit geen aanleiding zal zijn tot een afscheiding in de burgerwacht. Volgens het „Weltblatt" zullen op 1 October 15.000 dienstplichtigen onder de wapenen wor den geroepen. EPINAL, 15 Sept. (Reuter). De textielstaking breidt zich uit. 's Avonds bezetten 15.000 arbei ders meer dan 30 bedrijven. In Thaon verwekten de stakers relletjes in de nabijheid eener fabriek om den arbeiders den toegang te beletten. De politie herstelde de orde. De werkgevers in de katoennijverheid besloten, in aanmerking genomen de stijging van de kos ten van het levensonderhoud, de loonen met in gang van 16 September met 10 percent te ver- hoogen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de regeering vandaag een be slissing zal nemen in de kwestie van het textie- conflict te Ryssel. In de metaalindustrie is overeenstemming be reikt. Het werk zal Donderdagmorgen worden hervat. BOEKAREST, 15 Sept. (Reuter). Te Piater Neamt (Moldavië) hebben ernstige incidenten plaats gehad, waarbij 4 personen gedood en een 20-tal gewond werden. Een groot aantal boeren, voorstanders van den ouden Juliaanschen kalender, hadden zich verzameld, om met geweld twee leiders van hun secte, die in de gevangenis dezer stad waren opgesloten, te bevrijden. De politie moest van de wapens gebruik maken om de orde te, herstellen. Na den oorlog is in Roemenië de .Gregori- aansche kalender ingevoerd, hetgeen reeds herhaaldelijk aanleiding heeft gegeven tot wrijving tusschen de autoriteiten en de boe ren, die zich naar den Juliaanschen kalender blijven richten. ST. JOHN (New Foundland), 15 Sept. Harry Richman en Richard Merrill werden bij hun noodlanding licht gewond. De propeller werd van de „Lady of Peace" afgerukt, terwijl een der vleugels van het toestel beschadigd werd. Hoewel eerst beweerd werd, dat de beide vlie gers ernstig gewond waren, werd later mede gedeeld, dat zij er met eenige builen en schrammen ziin afgekomen. Bij terugkeer ten paleize van een feeste- lijken rijtoer Dinsdagmiddag door Den Haag, hebben Prinses Juliana </a Prins Bernhard in bijzondere audiëntie ontvangen het dagelijksch bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzon dere Nooden, te weten mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, voorzitter; mr. H. M. L. H. Sark, algemeen secretaris; mr. E. E. Menten, penningmeester; mr. J. Everts, mr. J. W. No- teboom en mr. M. C. Bloemers, adjunct secretaris. Bij de aanbieding van een bloemstuk in de kleuren van Oranje en Lippe heeft.de voorzit ter de Prinses en den Frins hartelijk geluk ge- wenscht en bedankt voor de sympathie van den eerevoorzitter voor het Nationaal Fonds, opvolger van het Nat. Crisis Comité, dat steeds zoozeer haar liefde heeft gehad. De Prinses heeft het bestuur dank gezegd en de hoop uitgesproken, dat de bijdragen van het Nederlandsche Volk. het fonds in staat zullen stellen vele nooden te lenigen. De Prinses en Prins Bernhard hebben zich daarna nog geruimen tijd met de heeren on derhouden. Wij zijn gemachtigd mede te deelen, dat het aanbieden van een algemeen huwelijksge schenk van het gansche Nederlandsche volk, de volkomen instemming heeft verkregen van het Vorstelijk Paar. De gouverneur der residentie, luitenant- generaal jhr. W. Röell heeft Dinsdagmiddag op het Malieveld te Den Haag de daar opgestelde 27 afdeelingen van de Oranjegarde geïnspec teerd. De 1200 leden stonden onder leiding van commandant E. Raams en hebben na de in spectie voor generaal Röell gedefileerd. Dinsdagnacht stootte een baggerschuit, welke door het Hoendiep voer, ter hoogte van het Noordhorntolhek bij Noordhorn (Gr.) tegen een obstakel. Bij onderzoek bleek, dat het een personenauto was, die aan den kant van den wal onder water lag. In den wagen bevond zich één persoon, van wien de levensgeesten waren geweken. Hij zat nog achter het stuur en had een wonde aan het hoofd. Het horloge van het slachtoffer stond op 9.40 uur. De verdronkene is de 40-jarige gehuwde han delsreiziger W. J. van der V. uit Groningen, in specteur van de levensverzekering maatschappij „Haarlem". Het lijk is door de marechaussee van Zuidhorn in beslag genomen en naar het lijkenhuisje te Noordhorn overgebracht. De auto is gistermorgen gelicht. Naar de oorzaak van dit noodlottig ongeval wordt een onderzoek inge steld. De minister van Sociale Zaken heeft alsnog beslist, dat de extra vergoeding van f 2.50, welke bij gelegenheid van de vorstelijke verlo ving wordt uitgekeerd aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen, ook zal wor den toegekend aan hen, die deze week bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Deze regeling geldt derhalve ook voor de z.g. zelfstandigen, die bij de werkverschaffing zijn te werk gesteld. Dinsdagavond is op den Stationsweg nabij de pont te Velsen een zeventigjarige blinde man, Jurg geheeten, verpleegde in het oude mannen huis, terwijl hij door een jongen over den straatweg werd geleid, door een vrachtauto overreden. De man werd met ernstige kneu zingen naar het St. Anthonius-ziekenhuis over gebracht, waar hij kort na aankomst is over leden. Den laatsten tijd zijn in Amersfoort tal Van inbraken gepleegd, waarbij de daders vaak met groote brutaliteit te werk gingen. Aanvankelijk slaagde de politie er niet in een spoor van de inbrekers te ontdekken Dezer dagen had men echter meer succes. Een ongewenschte bezoe ker vervoegde zich des avonds aan een perceel in de Bosboom Toussaintstraat. Toen hij geen gehoor kreeg en geen licht in het huis ontdekte, meende hij zijn slag te kunnen slaan. Door in klimming wist hij zich toegang tot een der ver trekken te verschaffen en ontstak daar het licht om zijn booze voornemens ten uitvoer te brengen. Op dat moment werd de man verrast door de vrouw des nuizes, die wel degelijk thuis was, doch van het bellen geen notitie genomen had. De indringer maakte zich ijlings uit de voe ten en slaagde daar in. In verband met deze inbraak ging de politie laat in den avond over tot de arrestatie van een ongeveer 22-jarigen jongeman uit Amersfoort H. genaamd. Ofschoon de aangehoudene nog niet bekend heeft, is het vrij zeker, dat hij ver scheidene inbraken op zijn geweten heeft. Maandag is wederom een goede vangst ge daan. Door de recherche is n.l. de 20-jarige A. C. gearresteerd, tijdelijk te Amersfoort woon achtig. Deze heeft bekend zich aan een lange reeks inbraken te hebben schuldig gemaakt. Het is niet onmogelijk, dat de twee personen, die zich thans in arrest bevinden, tot een complot behooren, dat reeds langen tijd de stad onvei lig heeft gemaakt. Het onderzoek hieromtrent is nog in vollen gang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4