Een juichende hoofdstad begroet de Koninklijke Familie Aller blikken gericht op het Vorstelijk paar Het nieuws van heden Jubelende menschenmassa langs heel den weg Dispensatie DE BAROMETER yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Twee wuivende handen; het vreugde-glanzend gelaat der Prinses; de montere, joviale verschijning van Prins Benno men overzag het in één flits DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1936 - AVONDBLAD ABONNEMENTEN iyóór Haarlem en Agentschappen per Onder stralenden zonneschijn heeft de blijde inkomste van het Verloofde Paar binnen Amsterdam plaats gehad, terwijl DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN ÜUiaen$$n Wjj£t&tm vanaf d& vroege ochtenduren op 't grootsche gebeuren: den intocht van de Koninklijke Familie in de hoofdstad een enorme menschenmenigte langs den weg was samenge stroomd. De Koninklijke Marechaussee was de Amsterdam- sche politie komen versterken, maar desondanks was de toe vloed zóó geweldig, dat in de Raadhuisstraat, kort voor de aankomst, het politiecordon verbroken werd en Marechaus- see's van de Dam-afzetting nog naar bedreigde punten langs den weg werden gezonden. Toen een half uur later dan ver- Wacht was de Koninklijke stoet eindelijk in zicht kwam en de saluutschoten van de „Gelderland" over de Amstelstad don derden, kende de laaiende geestdrift geen grenzen meer. Amsterdam heeft heden kennis kunnen maken met hem, 'die Prinses Juliana een steun zal wezen in het levendie ken nismaking is een gelukkige geweest. Het open, lachende ge laat van den slanken, donkeren, ernstigen jonkman nam ieder voor zich in. Langs den intoehtsweg was het één jubel en toen eindelijk het Paar met Koningin Wilhelmina, Prinses Armgard en Prins Aschwin op het balcon van het paleis verscheen, groeide de jubel tot een gigantische ovatie Bloemstuk in sledevorm Ter herinnering aan de winter sport, waar Prinses en Prins elkander hebben ont moet Gelukwenschen van den ex- keizer Door de stad Cadeau voor Prinses Juliana Gramofoonplaten met redevoerin gen van Koningin, Prinses en Prins Bernhard Het W eeriiiiiiiiiiiiuMDuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiii'j. De aankomst op den Dam BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20157 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inge*, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent Kweek 25 cent; per kwartaal f3.25; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEfOON 13866 per regeL bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor ipOSL per kwartaal 13.58 Dij vooruitbetaling de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De Witten zullen met den aanval op Madrid beginnen. Horthy naar Italië? Tot geestelijk adviseur van de Nationale Fede ratie Het Wit-Gele Kruis is benoemd de Zeer- eerw. heer C. Venings, te Utrecht. De termijn van uitwijzing uit Berlijn is tol Zaterdag 26 September verlengd. De heer S. van Zwanenberg heeft eervol ontslag gevraagd en verkregen als commercieel adviseur van het college van regeeringscommissarissen. Jeugdig echtpaar bij gasverstikking te Delft om gekomen. Adres van antwoord der Eerste Kamer op de Troonrede. O De donder der saluutschoten van de Gelder land, dof rollend over het IJ en de feestelijke stad, kondigde de onafzienbare menschenme- nigte langs heel den intoehtsweg, in de ven sters, op de daken, in de boomen, overal waar men een kijkplaats te bemachtigen wist, de aankomst aan van den Koninklijken stoet aan de grens der gemeentea Ex-keizer Wilhelm en zijn echtgenoote hebben door bemiddeling van hun vleugeladjudant, ma joor Von Ilsemann, hun gelukwenschen aan het prinselijk bruidspaar laten overbrengen. De heer Von Ilsemann werd in het paleis Noordeinde te Den Haag ontvangen door H. K H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard. Hij overhandigde hun een mand bloemen in de kleuren oranje, geel en rood. Stand op Donderdag 1 uur run.: 766.5 Vorige stand: 766.9 Nadat de stoet de gemeente Haarlem verlaten heeft, gaat het met vrij groote nelheid in de rich ting van Halfweg, waar het Vorstelijk paar en de Koningin en haar gasten hartelijk worden toegejuicht. Na Halfweg voegt de Amsterdamsche motor politie zich bij den stoet. Tal van automobilis ten en motorrijders rijden achter den motor met zijspan van de politie, die den optocht sluit en zoo naderdt men zeer spoedig de grens van de gemeente. Op den Haarlemmerweg tot ver voorbij den Hoofdweg staan reeds vroeg de eerste groepen van het Amsterdamsche publiek in afwachting van de komst der Koninklijke Familie. De leer lingen van de Julianaschool en Openbare Lagere School van Sloterdijk zijn hier met het onder wijzend personeel opgesteld. Zij dragen Oranje sjerpen en vlaggen. Naar alle zijden groeit de massa der wachtende menschen, naarmate het uur van aankomst nadert. Tegen half twaalf verschijnen de burgemees ter dr. W. de Vlugt in ambtsgewaad en de hoofd commissaris de heer H. J. Versteeg met ambts keten om den hals. Ook wachten hier freuie van Lennep en de jongejuffrouw van Eeghen die aan Koningin en Prinses rose en oranje an jers zullen aanbieden. Ook de beide scholen heb ben hun jeugdige afgezanten: van de Juliana school Johanna Troost en Annie Appeltem en namens de Openbare School Dientje Dijkshoorn en Beppie Blekkenhorst die met bloemen ge reed staan om de Vorstelijke verloofden en hun familie te begroeten. Ook de Amsterdamsche Vrouwelijke Studen- ten-Vereeniging is door haar bestuur, de dames H. v. Hall, N. v. Ogtrop, A. Koopman en I. Heringa, allen met driekantige baretten op het hoofd, hier vertegenwoordigd. De presidente, mej. H. v. Hall, zal aan de Prinses gele anjers aanbieden, met rood-zwarte linten versierd. Langzaam nadert het oogenblik, dat de duizenden oogen, die den Haarlemmerweg af turen, achter het in Amsterdamsche richting doorgaand verkeer, de Koninklijke auto's zul len zien verschijnen. Tien over twaalf is het. De spanning stijgt. Zij komen! De zon gluurt over al die opge wekte menschen langs den weg, over de groene Hollandsche velden rondom en ach ter het doorbroken groen van de Meerlaan op de in lichten nevel gehulde, strakke contouren van Westelijk Amsterdam, waar boven van alle kanten de vlaggen wuiven als een groet van de hoofdstad, waar nu tienduizenden in gespannen afwachting langs de wegen staan geschaard. Nog één oogenblik: daar zijn zij! Een rii auto's en felkleurig de wapperende standaard, heel ver nog op de grauwe asphaltbaan. De eerste groepen van het publiek stroomen toe en minutenlang zijn de auto's, die onmiddellijk vaart geminderd hebben, omstuwd van juichen de, wuivende menschen, jongens en meisjes die met vlaggen zwaaien, moeders en vaders, die hun kleine kinderen boven de hoofden houden. De politie, die deze spontane overrompeling blijk baar niet voorzien heeft, weifelt. En zoo rijden de auto's langzaam nader, omstuwd door het geestdriftig publiek, dat pas vlak bij den Hoofdweg reeds uiteen wijkt, om gelegenheid te geven voor de officieele begroeting. Enkele vluchtige momenten zijn het slechts. Men ziet in den voorsten auto het gelaat van de Prinses, vreugde- glanzend, wuivend en dankend naar al le zijden. En naast haar de reeds voor allen, van foto's en film vertrouwde verschijning van den Prins, jong, mon ter en joviaal, die zoo volkomen onge dwongen alles om hem opneemt, har telijk lachend met blinkende tanden, vrooiijken oogopslag achter de heldere brilleglazen. En in den tweeden auto de Koningin met de érinses Von Lippe-Biesterfeld, beiden meelevend met de eerste spon tane huldiging, die onmiskenbaar zich richt voor alles op het jonge paar. Voor hen in den auto zit Prins Aschwin, broe der van Prins Bernhard. Men kan het de Koningin aanzien, hoe Haar de har telijke begroeting en de ongeveinsde De verwelkoming van het verloofde Vorstelijke Paar aan de grens van Amsterdam op den Haarlemmerweg belangstelling voor Prinses en Prins goed doet. Burgemeester en hoofdcommissaris maken hun opwachting. Bloemen worden aangeboden. De kinderen zingen het Wilhelmus, waarmee onmiddellijk het publiek instemt. En dan lang zaam, onder het wuiven der vlaggen, het hoera geroep, het zwaaien met hoeden en mutsen, zetten zich de auto's weer in beweging. De grootsche intocht in de hoofdstad gaat begin nen. Onvergetelijk is deze eerste rit geworden door de zon-overgoten feestelijke stad, langs de onafzienbare rijen der tienduizen den: één golvende zee van menschen, waar- tusschen de stoet in matig tempo voort rijdt. Voorop de kinderen, daarachter de ouderen, velen op banken en kisten en in derhaast geïmproviseerde tribunes, in de vensters, de boomen, op balcons en daken; overal staat men schouder aan schouder, overal ziet men handen wuiven en vlaggen wemelen en als een storm bruist de geest drift mee met den stoet. Eerst door West: de breede Hoofdweg met zijn strakke gevellijnen, waar het vlaggedoek warm kleurt tegen de groene wingerd. Het Mercatorplein is één groote menschen menigte. Zelfs op de tramhuisjes staan de kij kers. Overal langs de rijbaan vroolijke, lachende menschen, waartusschen het oranje gloeit en de vlaggekleuren stralen als een bloeiend voor jaarsveld. De Jan Evertsenstraat met haar winkelgale rijen is vroolijk bevlagd. Ook hier zijn de vele gunstige kijkplaatsen boven de pendoppo's dankbaar benut. De fantasie der bewoners heeft zich vaak op smaakvolle wijze geuit. Fraai gedrapeerde vlaggen van Nederland en Lippe met de letters J en B vallen in het oog. Bij de Wiegbrug en in de De Clercqstraat zijn zeifs de stilstaande tramwagens als tribunes benut. Men staat er bovenop. Wat biedt de De Clercqstraat met de kwistig versierde en gedrapeerde balcons een levendig, kieurig beeld. Er vooral de lachende, juichende bewoners, de kinderen met vlaggen en bont af hangende serpentines. Het is of de huizenrijen, anders zoo nuchter en strak, tot leven zijn ge wekt en deel hebben in de algemeene vreugde. Op de brug van de Bilderdijkkade is een spandoek aangebracht. Leve Prinses Juliana, Leve Prins Bernard staat er op. Even verder in drie groote open autobussen de officieren en bemanning van de Gelderland achter het pu bliek. Zij brengen het militaire saluut. Verder en verder gaat de stoet. "Naarmate we de binnenstad naderen, wast zoo mogelijk nog Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft voor geheel de gemeente Amsterdam, ingezetenen en vreem delingen, dispensatie verleend in de vasten- en onthoudingswet voor he dennacht'tot het officieele sluitings uur, zijnde drie uur. DR. G. VAN NOORT, Deken. Een frissche wind dreef de warmte van den zonnigen herfstdag weg, maar desondanks kre gen enkelen, meest vrouwen en kinderen, het toch te kwaad. Verplegend personeel van allerlei soort, Roode Kruismannen, verpleegsters en vrouwelijke Burgerwachters deden hier ver dienstelijk werk. De Dam glom en schitterde in den jubel van een heldere herfstzon, die alles in gloed zette, de sabels der marine-officieren deed flonkeren en speelde met het zilver der schelleboomen van de kapel. Deze jubel zette zich ook voort in de oogen en de harten van al de duizenden, die maar ge duldig bleven wachten op het oogenblik dat toch eenmaal zou komen. Vliegmachines van het leger en van de K. L. M. dreven als zoemende zilveren vogels hoog boven het Damplein, ten groet of ter aankon diging dat de stoet in aantocht was Ja dat moest nu toch onderhand wel zoo zijn. En naar- de glanzende wijzers op dén Paleiskoepel ver der van het middaguur wegdraaiden steeg de spanning. Danhet is kwart voor een, komt er dei ning. De bevelvoerende officier van de eere- wacht doet zijn mannen stram staan, een mo tor van de politie suist den hoek van de Pa- leisstraat om, maar het is nog slechts een voor bode. We zullen nog even geduld moeten heb ben. En dat hebben we ook, al die duizenden die daar bijeen staan, één van gedachte, één van- verlangen, één ook in bijna niet te bedwin gen spanning voor het oogenblik, dat we zoo lang hebben verbeid. Het is kwart voor éénen dan als daar einde lijk een sliert van snelle motoren komt aan zetten. Het carillon speelt het Wilhelmus. En dan ja, daar komt de stoet, daar breekt de ju bel los, zoo gauw de oogen van al de duizenden kijkers het fleurige beeld vatten van de lang- verbeiden, de Prinses en Prins Benno, lachend, zonnig, stralend, overgelukkig, wuivend en knik kend en daarachter de Koninklijke Moeder met Hare gasten. De Marinekapel zet het volkslied in en machtig ruischt het Wilhelmus van Nassauwe over het hoofdplein der hoofdstad, langs de hooge huizen. In den Paleisingang hooren de Koninklijke Bezoekers de nationale hymne aan en als de laatste klanken daarvan nauwelijks zijn weg- gegalmd stijgt er een gejuich op, zooals het oude plein het maar zelden zal hebben weer kaatst. Ben jubel breekt los, een jubel die aanhoudt tot, die overgaat in een ovatie wanneer de bal- condeuren geopend worden en de Prinses met bloemen in de armen naar buiten treedt, meteen gevolgd door Prins Benno. En wij begrijpen het hoe dit jonge paar de Residentie en Amsterdam en heel het land heeft veroverd. Zulk een charme, zulk een ongedwongenheid, zulk een hartelijk tegemoettreden tot een volk, dat hen In de liefde van zijn hart heeft omsloten. En dan de Koninklijke Moeder, ook zij dra gend een groote bouquet, bescheiden zich half achter het Paar plaatsend, maar neen Zij kan zich niet verschuilen voor Haar volk, dat Haar langdurig en buitengewoon hartelijk toe juicht. Weer klinkt het Wilhelmus, weer drij ven de gedragen klanken van het schoone oude lied over het centrum der oude stad. Het zijn onvergetelijke oogenblikken, de werkelijkheid is schooner dan welke verbeel ding haar had kunnen fantaseeren. Ter gelegenheid van het bezoek der Kon. Familie aan de hoofdstad is aan de Rijksver zekeringsbank het initiatief genomen het Prin selijk paar een bloemenhulde aan te bieden. Deze oproep vond levendigen weerklank; van het Bestuur af tot door de jongste en laagst ge- p'aatste arbeidskrachten toe werd enthousiast een bijdrage geschonken. Den bloemist Kaufmann op den Overtoom werd opdracht gegeven een stuk te maken in den vorm van een slede, omdat de Prinses voor de microfoon verklaard had, dat zij en de Prins eikaar ook bij de wintersport hadden otmoet. Zoo wilde men door de uitbeelding van een slede aan die wintersport herinneren. Op een grond van mos zijn 900 witte asters gelegd, nerinnerende aan de sneeuw. Verder zijn er 2 verlovingsringen op geplaatst, één in de oranjekleur, de ander in de kleuren van Lippe. Een fraai lint bevat de woorden: „Van de ambtenaren der Rijksverzekeringsbank." De afmetingen van het stuk zijn 1 M. 50 in het vierkant. Naar wij vernemen, heeft de directie van den Phohi-kortegolfomroep H. K. H. Prinses Juliana een cassette met gramofoonpiaten aan geboden, op welke platen de radiotoespraken zijn vastgelegd, die H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana tot het Nederlandsche volk hebben ge richt en welke de Phohi naar de overzeesche gewesten heeft uitgezonden. Onder dankbetuiging voor de aardige atten tie werd het geschenk door Prinses Juliana aanvaard. VERWACHTING: Meest matige, Oos- telïjke tot Zuid-Oostelijken wind, licht r tot half bewolkt, droog, weinig verende- ring in temperatuur. Hoogste barometerstand: 781.2 te Sarna. Laagste barometerstand: 754.7 te Janmayen. |j Zon op 6.30 - onder 7.10 - Licht op 7.40 H Maan op v.m. 8.42 onder n.m. 7.07 Eerste kwartier 23 September Het is jammer, heel jammer dat alles zoo kort duurt, want al blijven de Vorstelijke Personen minutenlang op het balcon, het publiek had wel willen blijven juichen en jubelen, zoo geest driftig is de stemming, zoo vervuld zijn allen van vreugde, van dankbaarheid, dat ons dit mocht geschonken worden. Maar het onverbiddelijke einde komt. De glazen deuren gaan dicht en kalm maant de politie de menigte aan zich te verspreiden. De menschen gaan na uren te hebben ge wacht op enkele minuten van groot en grootsch beleven, gelukkig dat gezien te hebben, hiervan getuige te hebben mogen zijn. de menigte aan. Hier en daar heeft men zelfs op vrachtauto's tribunes gebouwd. En overal gaat de juichende groet uit, richten zich de blik ken op dien open auto, waarin twee wuiven de armen: de Prinses, die haar mantel heeft uit gedaan om beter te kunnen groeten, de Prins, die vaak staande, zijn slanke, in zwart gekleede gestalte hoog geheven boven de menschen rondom, naar alle kanten dankt, voor de har telijke belangstelling. Zoo nadert de stoet den Dam. Geduldig wachtte de immense massa, die op het historische middelpunt van Amsterdam, den Dam, was saam^ekomen om de Vorstelijke Per sonen, in het bijzonder de Jongverloofden te verwelkomen. Maar men had dingen genoeg om naar te zien en te hooren. Beiaardier Vincent in den koepel en de kapel van de Burgerwacht vóór het Paleis lieten om beurten een keur van vaderlandsche liederen hooren, die dapper werden meegezon gen. Op den trans van de Nieuwe Kerk deed een groepje jongelui hun best om den toon aan te geven en dank zij de kracht van de jonge stem men nog versterkt door een geïmproviseerde me gafoon lukte dit. Streng-uitziende marechaussee's, waarmee de kleuters, die op de eerste rij stonden echter al gauw op goeden voet geraakten, zorgden dat de afzetting stipt gehandhaafd bleef. Veel moeite hadden zij daar evenwel niet mee, want het publiek betoonde zich zeer gewillig. Slechts nu en dan moest een waarschuwing worden uitge deeld aan lieden die door duwen den druk op de voorste rijen te sterk maakten. Ook tegen een tweetal verkoopsters van oranje-strikjes, die zich niet volgzaam toonden moest worden opge treden. Toen ze bleven mopperen werden zij naar de Gravenstraat verwezen. Verder moest de politie ertoe overgaan kisten en kratten, wel ke al te voortvarende kooplieden wilden gaan ver huren te doen verwijderen. Met een wagen van den Reinigingsdienst werden zij naar een plaats getransporteerd, wat zij minder in den weg zou den staan. Allen tuurden naar Paleisstraat en Mozes en Aaronstraat om van de bewegingen dergenen, die in die richting stonden opgesteld af te lezen of de stoet ook al in aantocht zijn zou.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1