WÉK Oost-Azië vóór den storm B De witten zullen met den aanval op de hoofdstad beginnen ESPOSIZifeJMIBIALE DELIA SI aIWW IüUCA CiïTA DELVATICANO1936 -WIT!! De uitwijzingen uit Berlijn Jeugdig echtpaar omgekomen HOOFDKWARTIER 65 KM VAN MADRID De Kerk en het Derde Rijk S. VAN ZWANENBERG NEEMT ONTSLAG HET INCIDENT TE PAKHOI raiMAVEM MTtXISSS ■SPI DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1936 Vliegtuigen der nationalisten bom bardeeren de troepen, die het Alcazar van Toledo om singelen Anarchisten de baas te Santander AS3MA VERIT 7IS Geen verzoening tusschen Natio- naal-Socialisme en Katho licisme Hij gaat heen als commercieel ad viseur van het college van re- geeringscommissarissen ACHTERSPATBORDEN De stemming in de Nederlandsche kolonie somber Gods molen Het Japansche aanvalsplan op Rusland is in wording Tsai Tin Kai weer op het tooneel Ernstig geval van gasverstikking te Delft STRAF VERMINDERD Na de veroordeeling van een pater in Australië NIEUWE VOORZITTER ETIL Commissaris der Koningin in Limburg benoemd R.K. HANDELSHOOGESCHOOL Overdracht rectoraat KATHOLIEKE DRANKWEER Zondag a.s. naar Heiloo Prinses van Lippe en Prins Aschwin De hooge gasten vertrekken Zaterdag naar Detmold Wit-Gele Kruis Nieuwe geestelijke adviseur der Nationale Federatie HET UITGEVERSJUBILÉ VAN PAUL BRAND Telegram van Z. H. den Paus HENDRICK DE KEYSER'S BEMOEIINGEN Ook hier f inancieele moeilijkheden ONVOORZICHTIG VLIEGER VEROORDEELD ONDERZOEK NAAR GEEST VERMOGENS BRUGGENBOUW Zilveren kloosterfeest TENERIFFE, 17 Sept. (Reuter). De radioclub heeft medegedeeld, dat de aanval op Madrid zal worden be gonnen. Duizenden manschappen zijn naar het front ten Zuid-Westen van Ma drid gedirigeerd. Het hoofdkwartier der Zuidelijke troepen van de op standelingen, dat te Talavera geves tigd was, is thans verplaatst naar Santa Olalla, dat op 65 K.M. van Madrid is gelegen. CORUNA: de radio heeft medegedeeld, dat vliegtuigen der opstandelingen Ciudad Real en Alcazar de San Juan hebben gebombardeerd, waarbij drie vliegtuigen der regeering werden vernield. In een ber.zine-reservoir is brand uit gebroken. Ook Madrid werd gebombardeerd, met name de stations en eenige openbare gebouwen. Op het vliegveld van Andujar (Andalusië) werden even eens drie vliegtuigen der regeering vernield. Volgens een mededeeling van generaal Franco zouden de opstandelingen Ronda in de provin cie Malaga hebben bezet. Bfj de gevechten in de buurt van Talavera heb ben de opstandelingen geconstateerd, dat tal van vrouwen in de gelederen der regeerings- troepen streden, van wie vele werden gedood. Kolonel Yague heeft bevel gegeven, dat men hem de eerste krijgsgevangenen moest brengen, die hij zelf wenschte te ondervragen. Twee vrouwelijke leden der militie werden voor den kolonel geleid. Zij waren gevangen genomen, toen zij zich in een huis langs den oever van de Taag bevonden. Zij vertelden tien peseta's soldij per dag te ontvangen. In het algemeen worden de vrouwen, naar de gevangenen verklaarden, slechts met bewa king beiast. Generaal Queipo de Llano heeft Woensdag avond voor den radiozender van Sevilla o. m. medegedeeld, dat de situatie voor de rechtsche strijdkrachten gunstig is. General Mola zou zich volgens general Quei po de Llano reeds in de buurt van Oviedo be vinden. In het gebied van den Somo Sierra zou men er in geslaagd zijn twee stukken loop- graafgeschut en eenige geweren, zoomede een hoeveelheid munitie buit te maken op de mili tie. Bij Talavera werd een colonne regeeringstroe- pen verslagen, waarbij zij 133 man en een hoe veelheid oorlogsmateriaal verloren. De opmarsch in de richting van Toledo maakt voortgang. Vliegtuigen der opstandelingen hebben de troe pen, welke het Alcazar van Toledo omsingeld hebben, gebombardeerd. De generaal ontkende, dat afdeelingen van het vreemdelingenlegioen in de Spaansche zone van Marokko in verzet zouden zijn gekomen, terwijl hij voorts betwist, dat te Sevilla gebrek aan levensmiddelen zou bestaan. De speciale correspondent van Havas meldt, dat volgens berichten uit Santander de anar chisten de openbare gebouwen zouden hebben bezet. Zij zouden voorts politiediensten verrich ten en rechtspraak doen. Een socialistische af gevaardigde is gearresteerd en een andere kon slechts door de vlucht aan arrestatie ontkomen. De burgerlijke gouverneur zou feitelijk zijn ge zag kwijt zijn. Den ganschen nacht spelen zich incidenten af tusschen de anarchisten en an dere elementen van het Volksfront en worden er schoten gewisseld. Een vrachtschip met 800 gijzelaars aan boord is de haven van Santan der. die met mijnen versperd is, binnengeloo- pen. De minister van buitenlandsche zaken Al varez del Vayo, die vandaag naar Genève zal vtrekken, waar hij Spanje zal vertegenwoor digen," heeft tegenover journalisten ver klaard, dat de Spaansche regeering geheel zeker is van haar overwinning, waaraan zij overigens nooit heeft getwijfeld. De eenige mogelijkheid van een overwinning' van opstandelingen bestond in een verrassende actie. Deze methode nu is mislukt en de regee ring kreeg daardoor gelegenheid haar effectie ven te organiseeren. De strijd, welke thans wordt gevoerd, is vol gens den minister niet alleen een binnenland- sche aangelegenheid, maar ook een Europee- sche kwestie. De Spaansche regeering strijdt voor den vrede in Europa en heeft, aldus de minister, recht op hulp van allen, die wenschen samen te werken tot handhaving van den we reldvrede. De oorspronkelijk op Woensdag bepaalde ver gadering van het zich te St. Jean de Luz bevin dende Madrileensche diplomatiek corps, waarin een beslissing genomen had moeten worden ten aanzien van den door Madrid gestelden eisch, dat de diplomatieke vertegenwoordigers naar Spanje terugkeeren, is tot Vrijdag verdaagd, daar nog niet alle regeeringen hun standpunt hebben bepaald. Aangenomen kan echter wor den, dat het diplomatieke corps aan de uitnoo- diging van Madrid geen gevolg zal geven. wing van het Duitsche volk te vormen als een antwoord op het Herderlijk Schrijven der Duit sche Bisschoppen dat in Fulda werd opgesteld. De Duitsche Bisschoppen hebben zich openlijk ten aanhoore van heel de wereld bereid ver klaart om met Hitier te strijden tegen het Bolsjewisme. Het officieele antwoord luidt: De oude mach ten zijn te zwak om cultuur en godsdienst van Europa te beschermen. Overwinning van het Bolsjewisme is slechts mogelijk door een nieuw geloof (het „Duitsche'' geloof de Na- tionaal-Socialistische wereldbeschouwing van Rosenberg). Dit is wel een cultuur-bolsjewisme van het zuiverste water. Zooals Moskou den godsdienst bestrijdt en een nieuwe Lenin-re- geering tracht in te voeren, wil ook Alfred Ro senberg den strijd volhouden tegen den Christe- lijken Godsdienst en voor zijn ideologie van het Eeuwige Duitschland. Er is onlangs een zeker optimisme gewekt voor een verbetering van de betrekkingen tus schen de Katholieke Kerk en het Nationaal- Socialisme. Als men echter de Offieieele Mede- deelingen der Duitsche Bisschoppen leest, dan komt men tot de conclusie dat er van een ver betering der betrekkingen tusschen de Katho lieke Kerk en het Nationaal-Socialisme geen sprake kan zijn. En op den jongsten partijdag te Neurenberg heeft de Rijksleider voor de Natio- naal-Socialistische wereldbeschouwing, Alfred Rosenberg, op bruuske wijze de hand geweigerd, die de Duitsche Bisschoppen hebben toegesto ken om gezamenlijk den strijd aan te binden tegen het godloos bolsjewisme. Rosenberg zei in zijn redevoering o.m. het volgende: Het Bolsjewisme is de wereldbeschouwing der onderwereld. Een dergelijk politiek en militair georganiseerde samenzwering die over de ge- heele wereld vertakt is en die millioenen ver twijfelde aanhangers telt kan niet meer alleen met politie en soldaten klein gekregen worden. Het feit van de reusachtige uitbreiding van deze revolutie is voor iederen onderzoeker die dieper schouwt een reden om overtuigd te zijn, dat de oude machten die verklaarden de be schaving en den godsdienst van Europa te be schermen, te zwak waren en te zwak zijn om tegen dezen stormloop een levenskrachtige macht te stellen. Priesters en Pastoors die zich beklagen, hebben volop-rede om het Nationaal-Socialisme te be danken, dat het hen gespaard heeft voor het lot van hun ambtgenooten in Rusland en Spanje. Zij moeten maar geen boetvaardigheid prediken voor anderen, maar ook eindelijk eens voor zich zelf. De overwinning op de Bolsje wistische leer is alleen en uitsluitend te berei ken door een nieuw geloof, door een uit de Na- tionaal-Socialistische wereldbeschouwing gebo ren wil tot de daad en door deze beslissende daad zelf. Aan deze woorden van Rosenberg wordt in Duitschland groote beteekenis gehecht. Men be schouwt deze verklaring van Rosenberg, die door Hitler is aangesteld om de wereldbeschou- Naar wij vernemen, heeft de regeeringscom- missaris, de heer S. van Zwanenberg, commer cieel adviseur van het college van regeerings- commissarissen, den minister van Landbouw en Visscherij verzocht hem binnen korten tijd van zijn functie te ontheffen. De heer Van Zwanen berg heeft dit verzoek ingediend om zich weer geheel aan de belangen van zijn eigen bedrijf te kunnen geven. De minister heeft het verzoek ingewilligd, onder betuiging van zijn groote waardeering voor den door den heer Van Zwanenberg ver richten arbeid. De heer Van Zwanenberg, die een zoo belang rijke rol bij de uitvoering der landbouwcrisis- politiek heeft vervuld, is president-directeur van de Van Zwanenberg's fabrieken te Oss, voorts president-commissaris der Uithoornsche bacon- fabriek en van de Wijnbergen's fabriek te Boxtel. Hij is voorzitter van den raad van be heer der Organon te Oss. Hij belastte zich eer.ige jaren geleden, op verzoek der regeering, met de leiding der Nederlandsche Varkenscentrale en werd later ook benoemd tot directeur der Nederlandsche Rundveecentrale. In 1934 benoemde de regeering hem tot lid van het college van regeeringscommissarissen voor de uitvoering der Landbouwcrisiswet. In dit college had hij de functie van commercieel adviseur en had als zoodanig een grooten in vloed op den gang van zaken met betrekking tot de landbouwcrisispolitiek. De lieer Van Zwanenberg is de laatste jaren een veelbesproken figuur geweest. Zijn persoon stond aan scherpe aanvallen van vele zijden bloot. Het feit, dat hij tot de grootste belang hebbenden bij de baconbereiding behoorde, is aanleiding geweest tot ernstige critiek op de keuze der regeering om den heer Van Zwanen berg zoo nauw te betrekken bij de regeerings- politiek. Uit bovenstaande mededeeling blijkt, dat de heer Van Zwanenberg thans geen verdere be moeienis met de uitvoering der Landbouw crisiswet wenscht te hebben, doch zich weer ge heel aan zijn omvangrijke zaken gaat wijden. Een geweldige brand heeft dezer dagen gewoed in een opslagplaats bij de haven van Kassei. De brandweer, geholpen door leden van den Arbeidsdienst, kon, na eenige uren van ingespannen arbeid, het vuur meester worden 'n Goede reflec tor (hoogstens 60 cm boven den grond) alléén Is niet voldoende: bovendien moet uw achterspat bord wit van kleur zijn, ook overdag I dei xegi de weit Men schrijft ons d.d. 15 Sept. uit Berlijn: Maandagavond is een bestuursvergadering van Hollandia gehouden, die geheel aan de uit wijzingskwestie was gewijd. Het bestuur besloot, zijn actie, om Nederland en Duitschland tot el kaar te brengen, ondanks de aanvankelijke te leurstelling, onvermoeid voort te zetten. Wan neer de heer Stapels inderdaad Duitschland zal moeten verlaten, zal hij door drie afgevaardig den van het bestuur worden vergezeld, en zal de actie van Hollandia, om het conflict door onderhandelingen tusschen Nederland en Duitschland bij te leggen, in Den Haag worden voortgezet. Het bestuur besloot voorts, in ver band met de sombere stemming, die ten ge volge van de uitwijzing in de Nederlandsche kolonie te Berlijn heerscht, de verloving van Prinses Juliana met Prins Bemhard niet feestelijk te gedenken, zoolang het uitwijzings geschil niet geregeld is. H.M.'s Gezant te Berlijn, Graaf van Lim burg Stirum, had dezer dagen een onder houd met Staatssecretaris dr. Dyckhoff van het Auswartige Amt, waarin opnieuw over de uitwijzingskwestie werd gesproken. Dit onderhoud had blijkbaar een goed verloop. In ieder geval gaf het Duitsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken direct na afloop der bespreking met onzen Gezant het Hoofdcommissariaat van Politie last, den termijn van het uitwijzingsbesluït met 7 dagen, dus tot Zaterdag 26 dezer, te ver lengen. H.M.'s Gezant zal zich nu Donder dag met den middagtrein naar Den Haag begeven, waar Vrijdag voormiddag een on derhoud tusschen den Minister van Buiten landsche Zaken en den Gezant over de uit wijzing zal plaats vinden. In Nederlandsche kringen te Berlijn neemt men aan, dat dit onderhoud beslissend voor de verdere ont wikkeling van het conflict zal wezen. Wegens de enorme voorbereiding, welke de voorstelling van Gods Molen eischt, hebben de Vereenigde Haagsche spelers besloten deze voor stelling, welke oorspronkelijk op 29 September a.s. zou worden gegeven in den Koninklijken Schouwburg in Den Haag, te verplaatsen naar Dinsdag 13 October d.a.v. Daar dit een jubileum voorstelling is ter herdenking van het vijfjarig (Van onzen correspondent in Nanking) De toestand in Noord-China is zeer ge spannen, hoewel daar aan de oppervlakte alles kalm lijkt. De Japanners bereiden een militaire invasie in de provincie Soeiyoean voor. Zij hebben het oog op vijf van de voor naamste districten van deze provincie, gelegen in het Oostelijk gedeelte langs den Peiping- Soeiyoean spoorweg, welke de voornaamste route is naar Binnen- en Buiten-Mongolië. Reeds heb ben zij vijf militaire posten in deze districten vooruitgeschoven, waarmede zij wekelijksche vliegtuig-verbindingen onderhouden. Van Chineesche zijde is men intusschen niet werkeloos gebleven. Troepen van het Soeiyoean- gamizoen, ondersteund door formaties uit Shan- si, zijn naar de bedreigde streken vertrokken en hebben daar versterkingen aangelegd. Doch ook de Japanners deden nieuwe zetten op het schaakbord. Zij transporteerden troepen uit Dsjehol naar Dolon Nor in Tsjahar. De Ja pansche voorhoede deed reeds een aanval over de grenzen van Soeiyoean, doch werd terugge slagen. In Chineesche kringen wordt de toestand in Europa met groote bezorgdheid gadegeslagen. Men vreest, dat Japan van Europeesche compli caties gebruik wil maken, om Rusland aan te vallen. In militaire kringen worden reeds hypo theses opgebouwd aangaande het plan de cam pagne, dat Nippon eventueel tot uitvoering zal brengen. Men vermoedt, dat de Japansche strijd krachten te land hun eersten aanval zullen rich ten via Tientsin, Peiping en Kalgan door Bui- ten-Monogolië naar het Baikal-gebied. teneinde het Oost-Siberische leger van zijn Russische in- dustrieele steunpunten af te snijden. Tegelijker tijd zou het versterkte Japansche garnizoen in Peiping en Tientsin geheel Noord-China bezet ten. Het Noordelijk eskader der Japansche marine dat zijn basis te Sazebo heeft, zou vermoedelijk naar Shantoeng (Tsingtao) en Foekien (Foet- sjau en Amoy) opstoomen, om daar landings troepen af te zetten. Men verwacht stellig, dat bij het uitbreken van een RussischJapanschen oorlog ook Nanking een ultimatum van Tokio zal ontvangen, waarin geëischt zou worden, dat China zich aan de zijde van Japan schaart. Daar de strijd tusschen Rusland en Japan zich voor een groot deel op Chineesch grondgebied zal afspelen, zal het voor Nanking de facto onmo gelijk zijn, neutraal te blijven. Kiest China de zijde van Tokio, dan zou dat practisch beteeke- nen, dat het een Japansche kolonie wordt. Komt het tot een RussischJapanschen oorlog, dan heeft Nanking slechts een doel en wel die poli tiek te volgen, die tot terugwinning der bezette gebieden leidt. Hierin schuilt voor Tokio een niet gering risico. Tokio tracht daarom met alle mogelijke middelen het moreel van Nanking te breken, dat tot heden nog ongeschokt is geble ken, ondanks de geweldige complicaties en moei lijkheden, die nog in sommige deelen van het Groote Rijk van het Midden zijn op te lossen. ijzonder gecompliceerd is op het oogenblik de toestand in Kiangsi. Nadat de provincie Kwantoeng sedert de vlucht van Tsjen Tsi Tang uit Canton volkomen onder het gezag van Nanking was gebracht mocht men veronderstel len, dat Kiangsi spoedig zijn verzet zou opge ven. De beide Kiangsi-generaals Li Tsjoeng-jen en Pal Tsjoeng-hsi hadden reeds vredesonder handelingen met Nanking geopend en waren bereid te capituleeren, op voorwaarde, dat Kiangsi van Nanking een maandelijksche toe lage van 1 millioen Dollar en van Canton een maandgeld van 500.000 dollar zou ontvangen. Tsjang Kai Tsjek was hiertoe bereid, doch ver langde in dat geval, dat Nanking een civielen gouverneur voor Kiangsi zou benoemen, terwijl hij bovendien garanties eischte, dat de gelden uitsluitend aangewend zouden worden tot verbe tering van den economischen toestand van de provincie. Deze eischen vielen den heeren een beetje tegen. De gedachte aan verder verzet kwam weer bij hen op, toen de befaamde gene raal Tsai Tin Kai ten tooneele verscheen. Tsai Tin Kai is een impulsieve avonturier, die zijn verdiensten heeft gehad voor China, doch ook zijn naam kan zetten onder een zwarte blad zijde van de hedendaagsche Chineesche geschie denis. Als chef van het 19e leger heeft hij zich in 1932 heldhaftig geweerd tegen de Japansche raid op Shanghai. In 1934 schond hij zijn repu tatie door den opstand in Foekien te leiden. Deze opstand werd verrassend snel door Tsjang Kai Tsjek onderdrukt. Zijn vroegere verdiensten indachtig heeft de generalissimus daarop Tsai Tin Kai gelegenheid gegeven naar het buitenland uit te wijken. Hij kreeg zelfs een nominale officieele opdracht, om „zijn gelaat te kunnen redden." Toen Tsjen Tsji Tang eenige maanden gele den tegen Nanking rebelleerde, riep hij de hulp in Van Tsai Tin Kai. Deze was bereid, zich aan de zijde van Canton te scharen, doch hij ver langde van Tsjen Tsji Tang, dat hij zijn hui chelachtig anti-Japansch masker zou afleggen en er rond voor uit zou komen, dat de strijd te gen Tsjang Kai Tsjek ging. Dat dorst Tsjen ech ter niet aan. Aan de Kiangsi-generaals stelde Tsai Tin Kai de zelfde eischen en dezen aanvaardden ze. Die eischen zijn zeer zeker merkwaardig aangezien Tsai fel anti-Japansch is. Vermoedelijk heeft hij op die wijze complicaties willen voorkomen. Ofschoon nu de Kiangsi-generaals den steun van een bekenden vechtjas hebben gekre gen, is het toch zeer de vraag, of het tot een daadwerkelijk conflict met Nanking zal ko men. Tsai Tin Kai beschikt nog slechts over enkele resten van het vroegere 19e leger, waar van de hoofdmacht destijds is ontbonden, om in diverse andere Chineesche legereenheden ge ëncadreerd te worden. Kiangsi is arm en produ ceert niet voldoende rijst voor zijn eigen behoef te. Daarbij komt, dat het moreel van de troepen der Kiangsi-generaals niet al te goed is. De commandant van de luchtmacht van Kiangsi en verscheidene vliegers zijn reeds naar Canton ge deserteerd. Tegenover de 120.000 man van Kiangsi zou Tsjang Kai Tsjek in zeer korten tijd 600.000 man uit Joennan, Kweitsjau, Hoenan en Kwantoeng in het veld kunnen brengen. Daarbij komt, dat de burgerij in Kiangsi heele- maal niets voor een burgeroorlog gevoelt. Kort geleden heeft in Woetsjau (Wuchow) een der voornaamste steden van Kiangsi een massale meeting plaats gehad, waarin scherp geprotes teerd werd tegen eventueele plannen voor een burgerkrijg. Thans is in den toestand in Zuid-Oost -China weer een nieuw vraagteeken verschenen. Enkele weken geleden is in Pakhoi een Japanner ver moord. Het betrof hier een of andere veete tus schen een Japanner en een Chinees. De moord had geen enkele politieke beteekenis en had evengoed in Londen of Berlijn kunnen plaats hebben. Het geval is echter door Tokio erg op geblazen en er werd een eskader met een com missie van onderzoek naar Pakhoi gezonden. Tsjang Kai Tsjek heeft daarop telegrafisch een klemmend vertoog tot Tokio gericht en er op aangedrongen, dat het eskader teruggeroepen zou worden. Japan weigerde. Toen het eskader voor Pakhoi verscheen, hebben troepen van Tsai Tin Kai de Japansche commissie belet aan land te gaan. Tokio zond daarop weer een nota aan Tsjang Kai Tsjek. Nu het buitenlandsche gevaar weer in al zijn duidelijkheid naar voren komt, zal dit wellicht voor Tsai Tin Kai en de Kiangsi-generaals een prikkel zijn, om van re bellie tegen Nanking af te zien, temeer waar hun kansen bij een gewapend conflict toch practisch nihil zijn. bestaan van het Gezelschap de Vereenigde Haagsche Spelers, zal het geheel een feestelijk karakter dragen. De muziek voor dit tijdspel wordt gecomponeerd door Arie Verhaar. De ver lichtingstechniek is in handen van Max Naalden. Décors naar ontwerp van Piert Mossinkoff, die ook de costuums ontworpen heeft, worden ver vaardigd op eigen atelier. De regie berust bij Pierre Balledux, die tevens de hoofdrol zal ver tolken. De verplaatsing van dezen datum is mogelijk geworden door de welwillende mede werking van de directie van den Koninklijken Schouwburg, den heer Carpentier-Alting. In den afgeloopen nacht heeft zich te Delft een ernstig geval van gasverstikking voorge daan, waarbij twee jeugdige personen den dood hebben gevonden. Toen hedenmorgen de heer A. P. J. A. van O. niet op den gewonen tijd op zijn werk hij was in dienst op de wasscherij van zijn vader verschenen, begaf deze zich naar de, in de Coenderstraat gelegen, woning van zijn zoon. Hier kreeg hij evenwel geen gehoor, waarop hij zich, daarbij geholpen door eenige familie leden, toegang tot de woning verschafte. Reeds dadelijk bemerkte men, dat in de wo ning een sterke gaslucht hing. De 37-jarige Van Os en zijn 32-jarige echtgenoote lagen schijnbaar bedwelmd in bed. Een onmiddellijk gewaarschuwde dokter stel de pogingen in het werk om, met behulp van een zuurstofapparaat, de levensgeesten op te wekken. Hij mocht hierin evenwel niet slagen en kon slechts den dood van de beide slacht offers constateeren. Bij een door de politie ingesteld onderzoek is geble-ken, dat vergeten was de hoofdkraan van een gaskachel te sluiten. Door den druk van het gas is de slang losgesprongen, waarna het gas vrij kon ontsnappen. Indertijd is gemeld, dat de Nederlandsche mis sionaris pater A. Cranssen, werkzaam in het „ongecontroleerde gebied" van Australisch Nieuw-Guinea, tot 5 jaar gevangenisstraf was veroordeeld door de rechtbank te Melbourne, omdat hij, om bloedvergieten te voorkomen de hut van een, zonder toestemming in het gebied gekomen inlandsch godsdienstonderwijzer had laten verbranden en hem zelf had laten verja gen. Pater Cranssen was de uitoefening van de rechtsmacht in dat gebied opgedragen. In hooger beroep is de straf, naar „Kipa" uit Melbourne meldt, verminderd tot zes maanden op grond, dat de in eerste instantie opgelegde straf veel te zwaar is in verhouding met de ge pleegde daad. Alvorens in de Woensdag gehouden Alge- meene Vergadering van Aandeelhouders van de N.V. ter Bevordering van de Industrieele Be langen der Provincie Limburg Economisch- Technologisch Instituut) tot behandeling van de agenda werd overgegaan, heeft de waar nemende voorzitter van den Raad van Bestuur dier instelling, de heer J. Th. Verheggen, met gevoelvolle woorden den sedert de laatst ge houden Algemeene Vergadering overleden voor zitter, wijlen mr. E. Baron van Hövell tot Westerflier, herdacht. Als nieuwe voorzitter werd met1 algemeene stemmen gekozen de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, die deze functie heeft aanvaard en inmiddels reeds werd geïnstalleerd. Maandag 21 September zal te 4 uur de Rector-Magnificus, Prof. Mag. Dr. F. A. Weve O.P., het rectoraat der R.K. Handelshoogeschool, Hoogeschool voor Economische en Sociale We tenschappen te Tilburg, overdragen aan zijn opvolger, prof. mr. E. G. J. Gimbrère. Des morgens wordt te half elf in de St. Jozefkerk ter opening van het cursusjaar 1936/ 1937 een plechtige H. Mis opgedragen door den Curator den Zeereerwaarden heer J. Verhoe ven. De Katholieke Drankbestrijders organiseeren Zondag as. de jaarlijksche Bedevaart naar Maria's Genade-Oord te Heiloo. De geestelijke leiding berust bij Pater Nath. Gemke O.F.M.. uit Nieuwe-Niedorp. Te 10.45 uur wordt de Hoogmis opgedragen, waaronder predicatie. Te 13.30 uur plechtige Kruisweg met meditatie op den Kruisberg, vervolgens plechtig Lof en H. Sacramentsprecessie. Naar wij vernemen, zullen de Prinses vi, Lippe-Biesterfeld en Prins Aschwin heden, n afloop van de plechtigheid in het Stadion te Amsterdam, niet met de Koningin, Prinses Ju liana en Prins Bernhard naar Den Haag te rugkeeren. De kamerheer i.b.d. van Hare Majesteit, jhr. mr. W. F. Röell, zal de moeder en den broer van Prins Bernhard van Amsterdam geleiden naar de buitenplaats „Boekesteijn" te 's'Grave- land, bewoond door jhr. J. A. Röell, die ge trouwd is met een dochter van de dame-du- palais van H. M., mevr. Van Loon—Egidius. Vandaar zullen de Prinses van Lappe-Biester feld en Prins Aschwin Zaterdag naar Detmoh- vertrekker.. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den Hoog Eerw. heer A. Asselbergs te Brecla, ontsliag verleend als geest. adv. van de National Federatie Het Wit-Gele Kruis, terwijl als zoodanig werd benoemd de Zeereerw. heer C. Venings, te Utrecht. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als directeur van de N.V. Paul Brand's Uitgevers bedrijf te Hilversum mocht de heer Paul Brand van Kardinaal Pacelli namens Z. H. tien Paus een telegram ontvangen, waarin de Heilige Va der den heer Brand en zijn familieleden Zijn bij zonderen Apostolischen zegen schonk. De Pauselijke Internuntius Mgr. P. Giobbe had hierbij een begeleidend schrijven gevoegd. Aan het, jaarverslag van den secretaris van de vereeniging Hendrick de Keyser is ontleend, dat in 1935 geen enkel perceel aan de eigen dommen van de vereeniging is toegevoegd. Wel zijn er over verschillende perceelen onderhan delingen gevoerd. Meer nog dan in voorafgaan de jaren moest echter de grootst mogelijke voorzichtigheid worden betracht, gelet op de fihancieele positie, waarin de vereeniging al lengs is komen te verkeeren. Het aardige houten huisje aan de Achter haven te Edam is in 1935 geheel en al hersteld. Deze restauratie is de eenige geweest, die in dat jaar is uitgevoerd. Met de navolgende gebouwen heeft het da- gelijksch bestuur zich ingelaten: Blauwburg wal 22 hoek Heerengracht, Heerengracht 77, Heerengracht 396—398 de bekende pakhuizen aan de Prins Hendrikkade, het z.g. Huis aan de drie Grachten. N. Z. Kolk 11, Tuinstraat 161, alle te Amsterdam. Een der perceelen aan de muurhuizen te Amersfoort, Wijnhaven 20 te Delft, Wijnhaven 69 en Voorstraat 97, beide te Dordrecht, het museum te Edam, alsook het perceel Voorhaven Wijk 2 no. 241 te Edam, Beekstraat 35 te El'ourg, Westerstraat 122, te Enkhuizen, huis aan het Marktplein te Geer- truidenberg, het huis Bethlehem te Gorinchem, Burgwal 109 en Koudenhom 20 te Haarlem, Groote Breedeplaats 35 te Harlingen, het z.g. Oude Slot te Heemstede, het huisje naast het Weeshuis te Monnikendam, een tweetal pak- huisjes aan de Noorderkerkstraat bij den IJsel te Oudewater, het z.g. Klooster te Rijswijk (Z. H.) en Breedstraat 1 te Utrecht. Zelfs riep men de bemiddeling der vereeniging in voor het herstel van het oudste huis op het eiland Curasao. BANDOENG, 16 Sept. (Aneta). De auditeur militair bij den krijgsraad te Tjimahi eischte tegen den sergeant leerling-vlieger, die op 26 April j.l. met de „Kriel" tegen een hoogspan ningskabel botste en waarbij zijn passagiere, mevr. van Lierop, werd gedood, wegens grove roekeloosheid, onvoorzichtigheid en onoplet tendheid, acht maanden hechtenis. Volgens beslissing van de Groningsche recht bank zal een onderzoek worden ingesteld naar de geestvermogens van den 55-jarigen'J. de B„ tegen wien de officier van justitie bij deze rechtbank de vorige week twaalf jaar gevan genisstraf eischte, wegens diefstal en aanspo ring tot brandstichting. Voor den bouw van bruggen over de groote rivieren, onderhoud van de gereedgekomen ob jecten en aanleg van toeleidende wegen zal, blijkens de begrooting van het Verkeersfonds, in 1937 naar raming 7.960.000 noodig zijn. Met rente zal naar schatting ƒ550.000 zijn gemoeid, zoodat in totaal op een uitgaaf van ƒ8.510.000 moet worden gerekend. In het financieringsplan is behalve op uit gaven voor den bruggenbouw, ook gerekend op aflossing van de schuld van het opgeheven Wegenfonds. Aan aflossing zal echter in de eerste jaren niet kunnen worden gedacht, aan gezien voor den bouw van de bruggen in den eersten tijd meer noodig is dan aan bijdragen van het Verkeersfonds, bijdragen van derden en verhooging van benzinebelasting ter beschikking staat. Heden herdenkt Pater Hubertus a S. Anna, (Reinier Keulers) den dag, waarop hij vóór vijf* en twintig jaar zijn geloften aflegde in de Orde van de Ongeschoeide Carmelieten. Na zijn wer-- ken in verschillende kloosters der Orde, is hij reeds sedert 1933 Prior van het klooster der On geschoeide Carmelieten te Geleen. Onder zijn. leiding werd de prachtige nieuwe kerk ter eer&»| van het H. Hart met een kapel van de Kleine IL-.: Theresia begonnen en voltooid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2