STADSNIEUWS Wales Anthraciet „De Spaarnestad" Man Mkijfó oni: KWIEK EN VIEF SPORT EN WEDSTRIJDEN STOOKT De Kon. Familie te Haarlem Haarlem, 17 Sept. De tocht naar de hoofdstad Amsterdam viert feest N.V. Haarlemsche Auto Centrale Prijzen vanaf f 1025.- NU NOG ZOMERPRIJZEN HAARLEM DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1936 komenden winter VOOR HAARD OF HAARDKACHEL VOOR CENTRALE VERWARMING FR. VARKENMARKT 6-10 TEL. 14164 - SPAARNE, bij viaduct Rumoer om de tram De nieuwe verkeerslichten en het oude dienstreglement Geen opstoppingen! HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE Programma voor Vrijdag 18 Sept. NIET HERBENOEMD ALS KANTONIRECHTER-PLAATS- VERVANGER Een uiteenzetting van Mr. de Rijke DISTRICTSWEDSTRIJDEN R.K. VERKENNERS R.K. Dioc. Land- en Tuinbouw- hond Orgelbespeling Besmettelijke ziekten Verkoopingen Voor Kruisvaartleiders PASTOOR L. J. WILLENBORG Vandaag 60 jaar Nog eens het Triduum BURGERLIJKE STAND WIELRENNEN H. R. C. Excelsior Duizenden wachtten langs den weg welken de stoet zou af leggen Een zegetocht Op den Wagenweg St. Elisabeths-gasthuis De Koningin arriveert DAMMEN Om den St. Bavo-belter AGENDA Bioscopen 18 September Overweldigende belangstelling langs den geheelen weg Geweldige drukte in de ochtenduren De tram Groot politievertoon De Geneeskundige Dienst is paraat P> ft N.V. DANSACADEMIE G. MARTIN ZONEN Stationsplein, Tel. 11094 - Houtplein, Tel. 14125 wel BETER, doch niet duurder dan andere soorten Afm. 22/35 ƒ2.15 per H.L. Afm. 30/50 ƒ2.10 per H.L. Afm. 15/22 ƒ185 per H.L. Afm. 50/80 ƒ22— per ton Afm. 8/15 ƒ14.50 per ton „SEVEN SISTERS" WALES IS ALLEEN BIJ ONS VERKRIJGBAAR MONSTER GRATIS bij ANTHRACIET- HANDEL Al mogen wij, in het genot zijnde van bussen en op bussen gelijkende vervoermiddelen, dan ook niet meer schrijven, dat Haarlem een tramrijke stad is, zijn onvervreemdbaar voor recht van de eerste stad te zijn geweest, waai de „electrische" reed, heeft Haarlem nooit wil len verloochenen. Onze binnenstad verheugt zich nog dagelijks in het voorbijrijden van tramrijtuigen, die de stad met de metropolen in de omgeving verbinden, en er gaat geen vergadering van de Groote Houtstraatveree- niging voorbij, of enkele leden brengen hulde aan de vierkante wielen, welke zij dit gewaar deerde vervoermiddel toedichten. Er zijn trams met een breed spoor, trams met een smal spoor, er is er een, die traditiegezinoe Haarlemmers nog steeds de „gele" tram blij ven noemen, er zijn Boedapesterwagens, wa gens met harmonicastukken, wagens met be stuurders achter een lancastertje, en nog vele andere soorten. In stilte dragen vele Haarlemmers het leed, dat hen overviel, toen de Ceintuurbaan en de gezellige lijntjes naar Bloemendaal en Over- veen werden opgeheven. Zwijgend verdragen zij de bussen, die bij elke straatreparatie weer een andere route nemen en die slechts te onder scheiden zijn aan de groote letters, die zij bo ven hun brommenden gevel voeren. Maar er zijn ook nieuwlichters, die zelfs aan de laatste resten van de tram het licht in de oogen niet gunnen en niets liever zouden willen, dan dat dit voertuig geheel uit de binnenstad verdwij nen zal. Tot dezulken behoort niet de ambtenaar van het O.M., die tijdens de zittingen van het Haarlemsche kantongerecht reeds herhaalde malen van zijn misnoegen over het nobele ver voermiddel heeft doen blijken. Dagelijks komt hij in aanraking met de gevaren, welke de binnenstad voor den argeloozen weggebruiker oplevert en hij weet uit ondervinding, dat de goede tram haarondanks aan deze moeilijk heden een schappelijk aandeel heeft. Toch was het dezen keer eens geen aanrij ding. De trambestuurder, die bij deze gelegen heid voor het groene hekje moest verschijnen, had zich schuldig gemaakt aan een misdrijf, dat de ambtenaar volgens zijn zeggen in geheel zijn vroegere loopbaan nog nimmer had ont moet. De man had met een tram door de Groote Houtstraat gereden en had zich nabij het Verwulft op den afstand van een voor hem rijdende tram bevonden, die aanmerkelijk minder was dan in de desbetreffende wet stond aangegeven. Een politiedienaar had zich bij die gelegenheid als een vervaarlijk jurist ont popt en den niets vermoedenden wagenbe stuurder op den bon gezet. De man van de tram expliceerde. Het ver keerslicht bij het Verwulft, brandde groen en hij was er zeker van, dat de verkeerspolitie in dergelijke gevallen wenschte, dat de trams zoo spoedig mogelijk hun weg vervolgen om geen onnoodige opstoppingen te veroorzaken. De ambtenaar was het met deze zienswijze roe rend eens. Maar hij is aangesteld om de wet te handhaven en moest dus opmerken, dat al waren de bepalingen voor dit vervoermid del dan ook verouderd, zij toch kracht van wet hadden en dat een overtreding van deze bepa lingen dus moest worden bestraft. Wel deelde hij mede, dat de inspecteur-generaal bereid was gevonden de geldende bepalingen in meer modernen zin te wijzigen, maar dit nam toch niet weg, dat de verdachte een misstap had begaan. Hij had in de Groote Houtstraat min stens 200 meter achter het voor hem rijdende tramrijtuig moeten blijven. Omdat de ambte naar het geval echter als een principieele zaak wilde beschouwen, eischte hij de minimum straf, die noodig is om een hooger beroep mo gelijk te maken: een geldboete van f6, te ver vangen door één dag hechtenis. De verdediger, mr. Waslander, was het O.M. zeer dankbaar voor de welwillende houding, welke het in dit geval wilde aannemen. Toch meende hij aan de hand van het geldende dienstreglement enkele aanmerkingen op de dagvaarding te mogen maken. Het rijkstoezicht heeft in dit dienstreglement bepaald en dit volgens de meening van verdediger als een rechtskrachtige interpretatie van de betreffen de wetsbepaling dat in het geïncrimineerde geval verdachte den voor hem rijdenden wagen ook mocht volgen veertig seconden, nadat de ze van de laatste halte vertrokken was. De ambtenaar bestreed de rechtsgeldigheid van dit immers particuliere dienstreglement. Een „afstand" van veertig seconden bestaat niet en dus kan deze bepaling niet als een afstandsbe rekening gelden. Ook over de termen „vrije baan" en „eigen baan" ontstond nog een korte, vruchtbare ge- dachtenwisseling. Het einde was, dat de ver dediger den kantonrechter verzocht zijn cliatti schuldig te verklaren zonder toepassing van straf, aan welk verzoek de kantonrechter wel willend gevolg gaf. Progr. I Hilversum II (Huizen). Progr. II Hilversum I. Progr. III 8.00 Keulen, 8.20 Keulen, 8,45 Di versen, 10.50 Deutschlandsender, 11.20 Parijs Ra dio, 11.50 Causerie voor boeren, 12.05 idem, 12.35 idem, 1.05 Brussel VI., 1.20 idem, 1.30 idem, 1.50 idem, 2.20 London Regional, 3.05 idem, 3.50 idem, 4.30 Keulen, 6.20 idem, 6.50 Parijs Radio, 7.50 London Regional, 8.30 Berlijn, 10.20 Brus sel, 10.30 Weenen, 11.05 idem, 11.20 idem, 11.55 idem. Progr. IV: 8.00 Brussel VI., 8.20 idem, 8.30 idem, 8.40 ictem, 8.45 idem, 9.00 idem, 10.35 London Regional, 10.50 idem, 11.05 idem, 11.20 Droitwich, 11.50 idem, 12.50 idem, 1.35 idem, 2.20 idem, 3.20 idem, 4.20 idem, 5.05 idem, 5.35 idem, 6.20 diversen, 6.45 Droitwich, 7.30 idem, 7.50 idem, 8.30 idem, 8.55 idem, 10.00 diversen, 10.50 Droitwich, 11.35 idem, 11.50 idem. Progr. V: 8.007.00 n.m. diversen, 7.00 gra- mofoonplatenconcert: Operamuziek: 1. Ver korte opvoering van de opera La Bohème de Puccini, solisten, koor, orkest; 2. Mignon, I4é- lène Cals en orkest; 3. Cavalleria Rusticana, sopraan, koor en orkest; 4. Don Pasquale, Scala-koor, Milaan; 8.0012.00 diversen. Heden loopt de vijfjarige periode af van drie plaatsvervangende kantonrechters, mr. Van der Vegt, mr. De Rijke en mr. Prinsen Geerligs. Mr. de Rijke is niet herbenoemd, de beide anderen wel. Mr. De Rijke deelde aan de „Opr. Haarl. Crt." mede, dat hij er zeker van was, dat zijn niet herbenoeming verband houdt met zijn werk zaamheden als lid van de N.S.B., maar dit is z.i. in strijd met ons geldend staatsrecht. De bewering in „Het Volk", als zou mr. De Rijke niet zijn herbenoemd omdat hij indertijd heeft geprotesteerd tegen de film „Helden- kermis" te Amsterdam, is z.i. ook onhoudbaar, want mr. De Rijke heeft daarbij aan de politie verzocht proces-verbaal tegen hem op te ma ken, als daartoe reden bestond en dit is niet gebeurd. Bovendien had alleen de Hooge Raad mogen oordeelen over de vraag, of mr. de Rijke zich had misdragen door te protesteeren tegen deze film en de Regeering mocht zich daarover geen oordeel aanmatigen en dit oor deel ten uitvoer leggen langs het achterdeurtje eener niet-herbenoeming. Art. 11 der Wet op de Rechterlijke organi satie brengt mede, dat de vraag, of een lid der rechterlijke macht onverschillig of hij voor zijn heele leven dan wel voor een bepaalden tijd is benoemd zich op een of andere wijze heeft misdragen, uitsluitend door den Hoogen Raad mag worden beoordeeld. Na de protesten tegen de film „Heldenker- mis" heeft mr. De Rijke dan ook nog gewoon bij ontstentenis der beroeps-kantonrechters zitting gehad en tal van vonnissen uitgespro ken. Mr. De Rijke deelde aan het blad nog mede (wij laten het geheel en al voor zijn rekening) dat hij het ambt van kantonrechter-plaatsver- vanger, dat een eere-ambt is, waarvoor men niets ontvangt, steeds gaarne en met voldoe ning had vervuld, doch dat hij deze niet-her benoeming voor minister Van Schaik erger vond dan voor hemzelf. De betreffende kampleider verzocht ons het volgende op te nemen: In verband met het berichtje in het ochtend blad van heden betreffende de districtswed strijden der R. K. Verkenners, dat van niet officieeele zijde werd ingezonden, moeten we het volgende mededeelen: Het terrein waar wordt gekampeerd staat alléén vermeld in de opdrachten, welke de patrouilles krijgen van „Oü Jim". Alleen enkele ingewijden weten het juiste kampterrein. De R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem houdt Maandag 28 Sep tember des morgens te half elf in het St. Bavo- gebouw te Haarlem zijn algemeene jaarvergade ring, waarop o.a. aan de orde komen: de jaar verslagen en begrooting voor 1937 en bestuurs verkiezing wegens het periodiek aftreden van den voorzitter, den heer G. W. Kampschöer te Monster, de bestuursleden J. Sjerps te Hem, J. J. van Schie te Haarlem en A. J. Verkley te Sassenheim, die herkiesbaar zijn. Als candidaten voor algemeen voorzitter zijn gesteld de heeren G. W. Kampschöer en M. P. v. d. Weyden te Zevenhoven. Voor de overige functies zijn de aftredende bestuurleden candidaat gesteld. Het programma voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op heden, Donderdag 17 September, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert, luidt als volgt: 1. Vom Himmel hoch, da komm' ich her Joh. Pachelbel 2. Concert d kl. t. Vivaldi Bach Allegretto Grave Fuga Largo Allegro moderato. 3. Schmücke dich, o liebe Seele J. S. Bach 4. Preludium en Fuga c kl. t. J. S. Bach 5. Menuet G. F. Handel. 6. Hallelujah G. F. Handel In de week van 6 tot en met 12 September is te Haarlem, Beverwijk, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en te Heemstede 1 geval van roodvonk geconstateerd. Te Haarlemmermeer zijn 2 gevallen van roodvonk in één gezin en te Haarlem 2 gevallen van Paratyphus (ty- pheuze vorm) waargenomen. Uitslag van de verkoopingen in ,,'t Notaris huis'' te Haarlem op Woensdag 16 September. Eenige perceelen weiland, gelegen in den Pol der „De Velserbroek", te Velsen, strekkende van de Westlaan tot aan het Poldergemaal aan de Oostlaan, ter grootte van 9.21.60 H.A. voor to taal f 22.575 aan J. S. M. Vrijland q.q. De boerenhofstede „Overhout" gelegen aan het Zuider Buiten Spaarne en aan den Schalk- wijkerweg te Haarlem met de daarbij behoo- rende weilanden en uitkomende aan den Zomer- weg, groot 35.48.60 H.A. voor totaal f106.510 aan J. C. Reinders Tolman q.q. Er wordt een dringend beroep gedaan op uw welwillendheid zoo spoedig mogelijk in elk geval deze week op te geven aan den Dis- tricts-Baanderheer A. K. Hopstaken, Vooruit gangstraat 52, Haarlem, of u al of niet deel neemt aan den Leidersdag op 27 Sept. a.s. te Rotterdam. Ook zij, die zich reeds hebben op gegeven, worden verzocht hiervan kennis te geven. Bij eventueele niet-deelname gaarne de reden, teneinde spoedigst een geheel en volle dig overzicht aan de Diocesane leiding te kun nen zenden. Het was te verwachten, dat de verjaardag van pastoor L. J. Willenborg te Bloemendaal, den sympathieken ziekenpastooir niet onge merkt voorbij zou gaan. Reeds vroeg in den morgen kwamen van alle zijden schriftelijke en telegrafische gelukwenschen binnen, terwijl de pastorie in korten tijd herschapen was in een paradijsje van bloemen, door dankbare pa rochianen en ontelbare kennissen aan den ju bilaris aangeboden. Zeer velen maakten van de gelegenheid gebruik om pastoor Willenborg per soonlijk in zijn pastorie te gaan begroeten. De geestelijke adviseur kapelaan P. Poppen en het bestuur van den R. K. Volksbond doen nog eens een ernstig beroep op alle leden van den R. K. Volksbond om toch heden- en mor genavond het triduum bij te wonen, om de nog onbezette plaatsen te vullen. Dus hedenavond heeft Pater Henricus O.M. Cap. een predika tie gehouden vol van levenswijsheid voor onze arbeiders. Geboren: 15 September: J. J. Strijkers— Lamoree d. 16 September: E. G. van RoodeGruhn z. 17 September: E. E. BosseGerritsen z. 16 September H. S. MolRooseboom de Vries d. Ondertrouwd: 16 September: G. J. Weetzel en J. Repko. 17 September: J. J. van Alphen en J. Ver heul. Getrouwd: 17 September: M. van Andel en Chr. A. van der Laan; J. Stoorvogel en J- C. P. Vrij; G. C. de Vries en S. J. van der Heide; F. Chr. W. Racer Palthe en C. Beekman. Overleden: 14 September: M. G. Schut, 77 j„ Koudenhorn. 15 September: A. J. Wiegman, 41 j., Teijler- plein. Over: Den „open brief" van de K.D.P. Naar aanleiding van het ingezonden stukje over: Den „open brief'' en de K.DP., waarin o.m. wordt medegedeeld, dat op de Bestuurs raadsvergadering openlijk is gesproken over het volgende: Om misverstand te voorkomen zij medegedeeld dat daar sprake was in die Be stuursraadsvergadering, dat door een aantal le den „een brief" was gezonden aan het Ver- bondsbestuur, waarin krachtig werd aangedron gen alles in het werk te stellen om de gewij zigde steunregeling tegen te houden. Organisatorisch was dit een fout, maar ge zien de eerste publicatie van den minister, waar de indruk kon gevestigd worden, dat een en ander de goedkeuring had van de vakcentrales, werd het verklaarbaar geacht, hoewel niet juist, dat men spontaan nog eens trachtte het Werkliedenverbond te bewegen de maatregelen zoo mogelijk ongedaan te maken. Van den toen later door de K.D.P. gepubli- ceerden „open brief" was mij als voorzitter var. den Bestuursraad niets bekend. Kennis van den inhoud van den „open brief" kreeg ik, nadat mij van bevriende zijde het nummer van „Onze Vaan" van 21 Aug. was toegezonden. Indien het bestuur van de K.D.P. dus voor taan weer eens een ernstig onderzoek instelt, laten zij zich dan vervoegen bij den voorzitter van den Bestuursraad, die ze gaarne zoo volle dig mogelijk zal inlichten. J. PH. H. CASTRICUM. (Discussie over dit onderwerp gesloten. Red. N. Haarl. Crt.). Bovengenoemde vereeniging hield haar kam pioenschappen op de Halfwegsche Wielerbaan over korten en langen afstand. Jammer was het dat de finale over den langen afstand na 25 ronden wegens den regen moest worden af gesteld. Allereerst werden de series verreden van de A, B en C-kl. Van iedere klasse werden 3 renners geplaatst voor het algemeen kam pioenschap. Ie serie, A kl.: 1. Korthals; 2. W. Drogtdrop. 2e serie: 1. Philippo; 2. Kleef; 3. Koekenbier; 3e serie: 1. Matzer; 2. W. Fennis. Ie serie B-kl.: 1. Jas; 2. G. Jansen; 3. Van de Berg; 2e serie: 1. Walgien; 2. Herman Jan sen. Ie serie C-kl.: 1. Dokkum; 2. Kruif; 2e serie: 1. Banken; 2. Vna Es; 3. Sinderen. Herkansing A-kl.: 1. Drogtdrop; 2. W. Fen nis; 3. L. Koekenbier. Herkansing B-kl.: 1. v. d. Berg; 2. Bos; 3. H. Jansen. Herkansing C-kl.: 1. Kruif; 2. Sinderen. Demi-finale A-kl.: 1. Kleef; 2. W. Fennis; 3. Korthals; 2e serie: 1. Drogtdrop; 2. Matzen; 3. Schell; 4. Philippo. Demi-finale B-kl.: 1. H. Jansen; 2. Van de Berg; 3. Walgien; 2e serie: 1. G. Jansen; 2. Lasschuit; 3. Jas. Demi-finale C-kl.: 1. Kruif; 2. Van Dokkum; 2e serie: 1. Banken; 2. Van Es. Finale A-kl.: 1. Drogtdrop, kampioen A-kl.: 2. W. Fennis; 3. Kleef. Finale B-kl.: 1. G. Jansen, kampioen B-kl.; 2. H. Jansen; 3. Van de Berg. Finale C-kl.: 1. Kruif, kampioen C-kl.; 2. Dokkum; 3. Banken. Ie serie algemeen kampioenschap: 1. G. Jan sen; 2. Kleef; 3. Banken; 2e serie: 1. Drogt drop; 2. Dokkum; 3. H. Jansen; 3e serie: 1. De doortocht van de Koninklijke Familie door Haarlem is eveneens een zegetocht geworden. Reeds vroeg in den morgen was het merkbaar, dat er een groote gebeurtenis op til was. Dui zenden Haarlemmers begaven zich naar de stra ten en Singels, waar de Koninklijke Familie zou passeeren. Deze route: Wagenweg, Plein, Gasthuisvest, Kampersingel, Langebrug, Lange Heerenvest, Amsterdamschevaart, welke speciaal was geko zen om langs het St. Elisabethsgasthuis te kun nen rijden, werd binnen korten tijd omzoomd door dikke rijen toeschouwers die het zich voor zoover mogelijk op mede gebrachte stoeltjes of ladders en tot zelfs op kisten (tot voor een en twee kwartjes per stuk werden ze verkocht) ge makkelijk maakten. Zooals wij gisteren aankondigden hadden zich op den Wagenweg aan den kant van de Hout honderden schoolkinderen opgesteld, eveneens met vlaggetjes in de hand. En daar stonden eveneens de verpleegsters van Bethseda Sarepta. Langs de geheele route waren de E.H.B.O., hel pers en helpsters gereed om onmiddellijk hulp te werleenen. Dank zij het mooie weer hebben zij echter niet veel flauw gevallenen behoeven te helpen. Het geheele politiepersoneel was in dienst om voor de afzetting zorg te dragen. Het verkeer, ook het tramverkeer, werd om ongeveer kwart over elf uur stilgelegd en spoedig stonden tram wagens en auto's en file te wachten. Talrijke rechercheurs hadden zich onder het publiek ge mengd, doch nergens hebben zich incidenten voorgedaan. Voor het St. Elisabeths-gasthuis groepten de wit-blauw geüniformde verpleegsters, doktoren en verpleegden in een dichten drom samen. Voorts merkten wij daar op den burgemees ter van Haarlem, den heer C. Maarschalk, de wethouders A. G. Boes en W. J. B. van Liemt en de regenten van het St. Elisabeths-gasthuis, de heeren Wolzak en van Wall en den waarne- rnenden comm. van politie, hoofdinspecteur Woud. Op den hoek van het Groot Heiligland en de Gasthuisvest was het politie-muziekcorps met vaandel aanwezig, en hielden twee ver pleegsters aan twee lange, met oranje vlagge tjes versierde stokken een groot wit doek met het opschrift „St. Elisabeths-gasthuis Haarlem" hoog boven het publiek. Het politie-muziekcorps speelde Nederland- sche (ook would-be vaderlandsche) liederen, die door de toeschouwers luid werden medegezon- B«n. Om ongeveer tien minuten over half twaalf een half uur later dan werd verwacht, arri veerden de langzaam rijdende auto's met de Koninklijke Familie en gevolg aan den Wagen weg, waar de auto's werden voorafgegaan door twee motorbrigades der Haarlemsche politie. Hartelijk toegejuicht door het publiek en toe gewuifd door talrijke vlaggetjes der kinderen, maakte de Koninklijke Familie haar zegetocht door Haarlem. Bij het passeeren van het Elisabeths-gasthuis om kwart voor twaalf uur speelde het muziek corps het Wilhelmus en ook hier vulde een da verend gejuich de lucht. Prinses Juliana en Prins Bernhard wuifden op hun beurt het publiek hartelijk toe en de verpleegsters kregen zoo waar een extra groet! Via de van publiek geheel vrij gehouden Lan gebrug, Heerenvest en Amsterdamschevaart gjng het toen verder naar Amsterdam, het eindpunt tegemoet. Kruif; 2. W. Fennis; 3. Van de Berg. Finale algemeen kampioen: 1. G. Jansen; 2. Kruif; Drogtdrop uitgeschakeld. Na de pauze series over 50 ronden voor den langen afstand van elke klasse (4 geplaatst voor de finale) over 150 ronden. De volgende renners wisten zich. te plaatsen. A-kl.: 1. Matzen; 2. Drogtdrop; 3. Kleef; 4. Schell. B.-kl.: 1. Lasschuit; 2. Jas; 3. Walgien; 4. Van de Berg. C-kl.: 1. Bouman; 2. Kruif; 3. Banken; 4. Van Dokkum. Deze renners reden de finale over 150 ron den voor het lange afstandskampioenschap. Na 25 ronden zaten allen nog bij elkaar, maar de wedstrijd moest gestaakt worden wegens den regen. De finale zal nu waarschijnlijk 27 Sept. verreden worden. Dinsdagavond speelde St. Bavo tegen H.R.K.D. voor bovengenoemden beker. De kam pioenen wisten dezen wedstrijd te winnen en zich daardoor in de finale te plaatsen. De gedetailleerde uitslag luidt: St. Bavo H.R.K.D. B. StevensG. Zeeuwe 11 J. DrayerC. Heesakkers 02 J. WarmerdamJ. Bosse02 P. VeenJ. Lucas 11 L. v. d. VoortW. Hopstaken 20 J. v. d. ZwanW. Herben 02 J. WeyersE. Bourgonje 20 A. MastelingA. Herben 20 G. HesselmanG. Kraak 20 J. WullemsW. v. Putten 20 Totaal 128 Gebouw St. Bavo Federatie groenten- en fruithandelaren, 1 uur; Rechtskundig Bureau 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann K. J. M. V „St. Augustinus", half 9. Frans Halstheater „Allotria" (gepro longeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandtheater Peter Lorre in „De geheime agent", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace „De achterneef van King Kong", 7 en 9.15 uur Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Bakenesserkerk Kerkconcert van Jo Vin cent en Anthon v. d. Horst, 8 uur. Kinderhuissingel Circus Bever, 8 uur. Jeugdgebouw Teylerplein R. K. Propa- gandaclub „St. Jan", half 9. Reeds om 8 uur heerschte aan het Centraal station een zeer groote drukte. De treinen uit de richting Alkmaar, Haarlem en het Gooi wa zen overbezet en uit de uitgangen aan de Noord- en Westzijde kwam een eindelooze breede file reizigers de stad binnen, welke on ophoudelijk en steeds in breedere rijen bleef aanstroomen. Nauwelijks buiten de sta- tionskap. werden de bezoekers als 't ware be legerd door de verkoopers van Oranjestrikjes cn knoopjes, die de vreemdelingen meteen maar een speldje op de borst prikten of een feest- program in de hand drukten. Ook de Noord-Hollandsche tram voerde zeer veel publiek aan, en om negen uur kon men op het Stationsplein wel over de hoofden loopen. De groote stroom bewoog zich langs het Dam- •ak naar het Damplein. Het Damrak bood een feestelijker, aanblik, huis aan huis werd ge vlagd, terwijl verschillende étalages er smaak vol uitzagen, doordat ze met bloemen versierd waren. Do Bijenkorf was in feesttooi even als enkele andere groote gebouwen in de omgeving van het Paleis. Aan het Weesperpoort-station was de drukte eveneens zeer groot, daar hier vooral de be langstellenden uit de provincie Utrecht aan kwamen. Wie reeds in den vroegen morgen de buitenwegen, welke naar de hoofdstad leid den, overschouwde, zal daar een bijna einde looze rij wielrijders en een ontzaggelijk aantal cvervulde autobussen hebben aangetroffen, om van de overige vervoermiddelen maar niet te spreken. De tram had tal van extra-wagens in dienst gesteld, en op de Stadionlijnen liepen de groote model motor- en bijwagens. Om 10 uur werd iljn 14 niet meer over den Dam geleid, doch reed via N. Z. Voorburgwal, Centraal-Station, Damrak, Dam. De cafe's in de omgeving van den Dam maakten reeds in het vroege morgenuur goede zaken, terwijl venters van kleine eetwaren zich zoo dicht mogelijk in de omgeving van het Damplein ophielden. De politie zorgde er echter voor, dat op den Dam zelf geen enkele hand- sar een standplaats in kon nemen en dreef de kooplieden steeds verder weg. Tegen tien uur hadden zich reeds duizenden op het Damplein een plaatsje verzekerd, doch velen hebben dit dikwijls zoo goed uitgezochte piekje moeten prijsgeven, daar de politie een andere opstelling beter achtte. Tegen 10 uur, het tijdstip, waarop de Ko ninklijke Familie met haar gasten uit Den Haag zouden vertrekken, om de reis naar Amsterdam te aanvaarden, had zich een vrij talrijk publiek bij het Paleis Noordeinde opgesteld, om van dit vertrek getuige te zijn. Toen als eersten Prinses Juliana en Prins Bernhard uit het paleis traden, om in den eer sten hqfauto plaats te nemen, steeg een luid gejuich uit de belangstellende menigte op, voor welke begroeting de vorstelijke personen al wuivende dankten. De Prinses droeg een zwarten bontmantel en kleinen cerise hoed. Prins Bernhard was in zwart costuum gekleed met hoogen hoed, wel ken hij, eenmaal in den auto gezeten, in de hand nam. Vervolgens stegen H. M. de Koningin, Prinses Armgard en Prins Aschwin in den tweeden hof- auto, onder luide toejuichingen van de belang stellenden, die zich voor het paleis hadden ge schaard. Achter de auto's van het gevolg reed de Haagsche commissaris van politie mede, die den stoet tot in de hoofdstad vergezelde, geheel achteraan reed nog een auto mede van de rijks- veldwacht. Begunstigd door prachtig najaarsweer reed de Koninklijke stoet door de mooie omstreken van Den Haag, langs den grooten rijksweg naar Haarlem. De kruispunten der wegen waren alle door de politie afgezet. Overal langs den weg stond het publiek, vele rijen dik te wachten om de jongverloofden en de Koningin toe te juichen. In Wassenaar was de belangstelling wel bij zonder groot. Het was zwart van de menschen, terwijl een lange file van auto's langs den kilo meterslangen weg geparkeerd stond. Geen plaatsje was hier onbenut gelaten en een don derend gejuich barstte los, toen de Koninklijke auto's door de gemeente reden. Ook de brug over den Ouden Rijn bij de Haagsche Schouw zag zwart van de menschen, die hun werk in den steek hadden gelaten om een groet te brengen aan Prinses Juliana en Prins Bern hard. Op het nieuwe gedeelte van den rijksweg, buiten Oegstgeest om, was de belangstelling zelfs zoo groot, dat de koninklijke stoet zooveel mogelijk naar links moest rijden om de hon derden auto's, welke zich daar opgesteld had den, te kunnen passeeren. Tusschen Oegstgeest en Sassenheim warende boomen van den spoorwegovergang gesloten, zoodat daar eenige oogenblikken gestopt moest worden. Een buitenkansje voor het publiek, dat naar den koninklijken auto toestormde en de vorstelijke personen langdurig en hartelijk toe juichte. In alle dorpen, welke gepasseerd werden, was het feest. Overal wapperden de vlaggen en stond de schooljeugd langs den weg geschaard. Op tal van punten klonk plechtig het Wilhel mus, door klassen van schoolkinderen ten ge- hoore gebracht. Om elf uur werd Lisse bereikt en ook hier was het geheele dorp samenge stroomd. Langzaam werd door Hillegom naar Bennebroek en vervolgens door Heemstede naar Haarlem gereden. Naarmate men Haarlem meer naderde, werd de belangstelling grooter en de rijen menschen dichter. Ook de stemming van het publiek werd steeds enthousiaster. In Heemstede werd de vorstelijke familie een ware ovatie gebracht. Waar men ook keek, door de lommerrijke lanen en op de heuvels van park Groenendael, overal was het een juichende en zingende menschen- menigte. Het hoera-geroep was niet van de lucht. In de Paleisstraat verzamelden zich tusschen fcalf tien en tien uur een 400 agenten te voet, die allen noodig waren voor de afzetting van het Damplein. De politie-leiaing heeft er alles op gezet om te zorgen dat deze huldebetooging een waardig en vlot verloop zal hebben. Buiten ric gewone dagbrigade zijn 1000 manschappen in extra-dienst geroepen, benevens het geheele recherche-personeel. Alle inspecteurs, ook die van het hoofdbureau en bijzondere diensten, doen in uniform dienst. De karabijnbrigade stond in de Paleisstraat aangetreden, en uit de richting van den N. Z Voorburgwal naderden een dertig bereden agenten, benevens vijftig marechaussee te paard onder leiding van kapi tein Versteeg. Het is een waar politieleger, dat daar staat. Hoofd-inspecteurs deelen de man schappen in, en weldra marcheeren detache menten van 25 man te voet het Damplein op. L>i ruiters bezetten hoeken en kruispunten en op plaatsen waar het publiek niet kan blijven staan, wordt het met een vriendelijk woord en zachter, drang verwijderd. In de omgeving staan verschillende politie-auto's pereed om zoonoodig met bekwamen spoed agenten te brengen waar versterking noodig is. De lei ding op het Damplein berustte bij commissaris II. Voordewind met de hoofd-inspecteurs A. Lu- teyn, E. Joosten en den chef der bereden politie C. Blanken. Om tien uur had de politie het geheele rij-verkeer behalve de trams in de rich- t/ng Centraal-Station en Muntplein stopgezet. Langzamerhand is men ook begonnen de kruis punten langs den weg waar de Koninklijke stoet langs zou komen, tusschen Haarlemmer weg en Dam met politie te bezetten. Het par keeren van auto's en handkarren werd niet meer toegestaan, en ook langs deze wegen Ro zengrachtJan Evertsenstraat en Hoofdweg komt reeds zeer veel publiek opzetten. Zeer verstrekkende maatregelen had de lei- Q.rig van den G. G. en G. D. genomen. Er zou den natuurlijk ongevallen voorkomen, dit is bij een groote massa publiek als hier aanwezig was, met te voorkomen, doch daarom behoefden het juist geen ernstige gevallen te zijn. De G. D. had echter in alles voorzien en was op alles voorbereid Voor het bekende Damplantsoen was een Roodekruis-tent geplaatst met dokter en broeders en zusters verpleegsters. In het winkelpand van de firma Peek en Cloppenburg werd een groote ruimte ter beschikking van den G. D. gesteld, evenzoo in een ruimte in het Ko ninklijk Paleis, ingang Paleisstraat. Een hulp post is ingericht in het zittingslokaal van den G. G. en G. D. Rozengracht. Verder zfjn er lo kalen in de Apollo-hal, Stadion, Citroen-ge bouw, terwijl er op verschillende plaatsen am- biance-auto's staan opgesteld. In de garages van den G. D. staan bovendien nog 14 ambu lance-auto's in reserve. Behalve het eigen per soneel, moeders en verpleegsters heeft men de hulp gekregen van de leden E. H. B. O. en een groot aantal leden van de Burgerwacht en Roo de Kruissoldaten. Aan alle posten waren meer dere doctoren aanwezig. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt h\j in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gewaagd en aangeboden) ID ct. per reseL Aanvang Seizoen 1936/37 15 OCTOBER Clublessen uitsluitend voor Roomsch-Katholieken HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM Spreekuur dagelijks van II12, 25, 79 u. Schagehelstraat 29 Telefoon 10806 Anderen zaten boven op hooge vrachtwagens, op de daken der huizen, of puilden uit de vens ters der huizen, waar zij 'n ruim uitzicht hadden. Bijna ieder had een oranje-cocarde of strikje opgespeld, terwijl de kinderen vlaggetjes in de hand hielden. Het soms uren lange wachten ver kortte men door op eigen houtje volksliederen te zingen en den een of anderen passeerenden voet ganger, die zich de eer nauwelijks waardig gun de, toe te juichen. Een man met 'n langen baard op een ouder- wetsche fiets, een hoog en een laag wiel, zorgde mede voor het amusement. Op de stationspleinen stelden zich reeds vroeg vereenigingen op, die van buiten kwamen en voorafgegaan door tamboers en muziekkorpsen trok men alvast naar de plaats van opstelling voor den grooten huldigingsstoet. Naarmste de ochtend vorderde nam de drukte in de binnenstad, doch ook in de buitenwijken en vooral in het Westelijk deel der stad toe. Slechts met moeite wisten de trams zich nog een weg door de dichte menschen-menigte te banen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5