De Rijksmiddelen in Augustus WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN NA DE TROONREDE De ramp van de „Pourquoi Pas" DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK f DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1936 Schijnbaar niet ongunstig Veestapeltelling Horthy naar Italië? De Britsche lucht macht Korte berichten Vrijdag 18 Sept. K.R.O,-PROGRAMMA J Dagfilm toq£ EERSTE KAMER Adres van antwoord der Eerste Kamer De resultaten van de inventarisatie Varkens RETRAITEN Loyola te Vught St. Ignatius te Spaubeek Relaas van den eenigen geredden opvarende Besprekingen over het textiel- conflict vandaag voort gezet GOLFLENGTEN .mnrtn ATHLETIEK NIEUW WERELDRECORD 3000 METER Nog nauwelijks 24 uur geleden publi ceerde Minister Oud in zijn laat stee?) millioenennota de volgende veelbeteekenende zinsnede: „Bedriegen de voorteekenen niet, dan is thans een keerpunt nabij. Met name schijnt de catastrophale daling in de opbrengst der middelen tot staan te zijn gekomen. Verwacht mag worden, dat op het stuk van de inkomsten een zekere stabiliteit is bereikt. Daarmede is wel het onmiddellijke gevaar voor onzê Staatsfinanciën afge wend, doch afdoende verbetering zal eerst kunnen worden bereikt, wanneer de inkom sten zich zullen gaan bewegen in stijgen de lijn." Wij mogen aannemen, dat een Minis ter, die uiteraard de maandcijfers der rijksontvangsten eerder kent dan wij pro fane stervelingen, de uitkomsten van de maand Augustus reeds onder de oogen had, toen hij deze hoopgevende clausule neer schreef. Zoodat het niet te gewaagd was de conclusie te trekken, dat deze maand een zeer behoorlijken staat zou te zien geven. En inderdaad, wanneer wij enkel letten op de eindcijfers, dan is het slechts voor zichtig uitgedrukt, „dat op het stuk van de inkomsten een zekere stabiliteit is be reikt." Immers met rond 3114 millioen komt Augustus "36 bijna 6 ton boven de overeen komstige maand van 1935 en een half millioen boven het evenredig deel der ra ming. Waardoor het saldo-tekort over 8 maanden is gedaald tot beneden de 12 millioen. Eilieve, de werkelijkheid is, als zooveel in deze wereld, heel wat minder mooi dan de schijn. Wanneer wij enkel maar even in het oog nemen, dat het middel di vidend- en tantièmebelasting door toeval lige omstandigheden rond 2'A millioen meer opbracht dan de raming en vorig jaar Augustus, dan blijft er van dien mooien schijn al niet zoo heel veel meer over. Daar tegenover moet eerlijkheidshalve als onvoorziene tegenvaller gememoreerd worden, dat de Successierechten deze maand l'A millioen onder de raming bleven. Voor deze maand willen wij ons in dit jnaandelijksche overzichtje beperken tot een korte beschouwing der z.g. overige mid delen over de eerste 8 maanden van dit jaar, waarbij wij wel even gelegenheid zul len hebben aan deze feiten te toetsen de nieuwe schatting van den Minister OVer 1937. De Dividend- en Tantièmebe lasting is door den geweldigen duw van deze maand 1.3 millioen boven de raming ^komerf. tDe eerste maanden van dit jaar vloeide t middel al buitengewoon traag, maar doordat enkele groote maatschappijen wat laat haar dividend declareerden, is nu de schade ruimschoots ingehaald. Opnieuw wordt geraamd zonder de opcenten een jaaropbrengst van 12 millioen. Wan neer wij voor oogen houden de opbrengst over 8 mnd. van ruim 10 V4 millioen, en daarbij niet vergeten, dat heel wat groote zaken na een periode van dividend pas- seeren, nu weer haar „Schuldigkeit" aan de aandeelhouders doen, dan mag de mi- nisterieele schatting aan den lagen kant geacht worden. Meer optimistisch, in onze oogen iets te geforceerd zelfs, is Zijn Excellentie bij de raming der Invoerrechten. Er wordt n.l. een verhooging van 7 millioen verwacht, terwijl nu, na 8 maanden, de raming nog niet eens ten volle is bereikt. Waar elders in de millioenennota gezegd wordt, dat geen belastingverhooging is te wachter, moet aangenomen worden, dat ook het heffingspercentage bij dit middel niet omhoog zal gaan. Het lijkt ons daarom wel wat erg voor- uitloopen op de verwachte opleving om voor volgend jaar de Invoerrechten ruim 8 percent hooger te schatten. Méér met de voeten op den grond blijft naar onzen smaak Minister Oud bij zijn nieuwe raming der Accijnzen. Lager worden geschat Zout, Wijn, Gedistil leerd en Tabak, waartoe de cijfers na twee trimesters van 1936 ook alle aanlei ding geven. Een millioen hooger staat genoteerd het geslacht, terecht, wanneer wij zien, dat nu ook al de raming met bijna 7 ton overschreden is. Bier en Suiker wor den gelijk geschat, wat gezien de cijfers (plus 137.00 en minus 1.200.000) nog zoo slecht niet is bekeken. Dan de Omzetbelasting. Na de al te optimistische schatting der eerste jaren is voor het loopend,jaar dit middel in de begrooting tot zijn werkelijke proporties teruggebracht. En inderdaad, op een goe de drie ton na, is 8/12 der raming (f 40.00.000) nu bereikt. Dat de opbrengst der Couponbelas ting slechts een half millioen hooger wordt geraamd, verbaast eenlgszins, als wij daarnaast de cijfers leggen van de voorbije 8 maanden: raming f 3.333.000, opbrengst 4.153.000. Hier had o.i. best nog een half millioentje opgekund. Zeer terecht wordt belangrijk minder verwacht van de beide middelen, die de laatste maanden zoo'n slecht figuur ma ken, de Zegelrechten en Regis tratierechten. Deze zijn nu al lh en 3 millioen ten achter op 8/12 der ra ming, en het ziet er niet naar uit, dat de resteerende maanden de schade zullen in halen. Zoo beschouwd is een verlaagde ra ming ad 2 en 2.7 millioen gulden misschien nog niet eens veilig. Wat ten slotte te zeggen van de Suc cessierechten? Deze zijn even wis selvallig als het Hollandsche weer, 't kan dus vriezen of dooien. Momenteel staat 't er nog allerslechtst voor. Op een 8 maan denraming van 27.2 millioen is maar even tjes 5*4 millioen te kort! Toch raamt de Minister even hoog als het loopende jaar. Maar 't is waar, zonder een behoorlijk dosis optimisme is in dezen tijd geen begrooting meer sluitend te maken. Komt het niet uit, dan zal het eindje in dit geval de opvolger den last wel dragen. Het heeft weinig zin, op deze wijze óók de ramingen door directe belastingen te toetsen aan de cijfers in dezen middelen- staat, daar deze laatste geen opbrengsten vermelden, doch kohierbedragen, terwijl bovendien het fiscale jaar van enkele dezer heffingen nog niet ver genoeg gevorderd is, om er nu reeds conclusies uit te trekken. Ten slotte willen wij als aardige bijzon derheid niet onvermeld laten, dat fietsend Nederland in 2 maanden tijds de geheele raming der rijwielbelasting VA millioen) op 70 duizend gulden na heeft opgebracht. Wat de crisis ons dan ook mag hebben af genomen, de fiets is in eere gebleven. On danks de, de halve belasting ontduikende tandems! In de heden gehouden vergadering der Eer ste Kamer was aan de orde het ontwerp-aclres van antwoord op de Troonrede. Het luidt als volgt: Mevrouw, 1. De Eerste Kamer van de Staten-Generaal deelt levendig in de vreugde, door Uwe Ma jesteit te midden van de Volksvertegenwoor diging uitgesproken, over het voorgenomen hu welijk van de Kroonprinses, een gebeuren van zoo bijzondere beteekenis voor -het Nederland- sche volk. 2. Zij heeft van Uwer Majesteits mededee- lingen, betreffende sommige takken van nij verheid, de bemoeienis der overheid met het economisch leven, den toestand der openbare geldmiddelen, de bestrijding van de werkloos heid, de betrekkingen met andere mogendhe den, de gedragslijn der regeering bij het be stuur der buitenlandsche betrekkingen en den economischen en financieelen toestand in de overzeesche gewesten met groote belangstel ling kennis genomen, daarbij met Uwe Ma jesteit dankbaar erkennende, dat, ondanks den zorglijken tijd, het Nederlandsche volk gedu rende het afgeloopen jaar zijne geestkracht heeft weten te behouden. 3. Het heeft de volle aandacht der Kamer, dat ontwerpen van wet zullen worden aanhan ging gemaakt, strekkend tot het geven van eenige bepalingen van de lager onderwijswet 1920 en van de dienstplichtwet, tot bestrijding van de lintbebouwing, tot verbetering der ter tiaire wegen, tot overneming van een bedrag van 25 millioen aan Nederlandsch-Indische schuld, zoomede in zake de electriciteitsvoor- ziening. 4. Van ganscher harte stemt de Kamer in met Uwer Majesteits bede, dat de almachtige God ons sterkte en wijsheid moge schenken bij het volbrengen der taak, die voor ons ligt. De heeT DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURG (N.S.B.) zegt, dat het adres de eenige gelegenheid is, waarbij de Kamer zich rechts- streeks tot de Kroon richt inzake het politiek beleid. Doch het adres is zonder inhoud en be teekenis, is een formaliteit. Hier wordt de Kroon tot een leeg symbool gemaakt, een muur gebouwd tusschen Kroon en volk. Bij deze ge legenheid behoorde de meening van het volk te worden weergegeven in tegenstelling met die van het kabinet, dat regeert tegen den wensch van het volk. De opvattingen van de Kamer over den politieken toestand en het regeerbe- leid worden nu niet weergegeven. Slechts de vierde alinea is voor de N.S.B. aanleiding, haar stem niet aan het ontwerp te onthouden. De hear BRIËT (A.R.) zegt, dat voor een politiek debat de aanwezigheid der ministers noodig zou zijn. Er had dan een uitnoodiging aan de ministers moeten zijn gedaan, hier tegenwoordig te zijn. Van deze gelegenheid moest zeide de vorige spreker gebruik worden gemaakt om de nooden van het volk kenbaar te maken. De heer MOLTMAKER (S.D.A.P.): Toen die de vorige week aan de orde waren, was hij er niet bij, zeker in Neurenberg. De heer BRIËT vervolgt, dat de opvatting dat we ons rechtstreeks tot de Koningin zouden moeten wenden, hoewel die niet kan antwoor den, is verouderd. Volgens de Kroon is de Kroon onschendbaar en zijn de ministers verantwoor delijk. Debat over de Troonrede moet met hen gevoerd worden. Spr. is er niet tegen, aan het antwoord een meer subjectief karakter te geven, doch spr. heeft zich bij de reeds jarenlang bestaande traditie neergelegd. Dat de Tweede Kamer om redenen van prac- tijk het adres heeft afgeschaft, is voor de Eerste Kamer geen reden, dit te volgen, ze is geen copy van de Tweede Kamer. De heer MENDELS (S.D.A.P.) zegt, dat de soc.-democraten reeds vroeger hun standpunt hebben uiteengezet, en zich sindsdien tot een korte verklaring bepaalden. Waar haalt de heer Marchant de enormiteit uit staatsrechtelijk opzicht vandaan, dat de Kamers persoonlijk contact zouden hebben met de Kroon? Die is onschendbaar, de Kamers hebben zich te wenden tot de ministers. Het ontwerp-adres wordt z.h.st. aangenomen. De vergadering gaat uiteen tot nadere bij eenroeping. Uit de resultaten der in de tweede helft van Mei gehouden jaarlijksche inventarisatie van den veestapel, uitgaande van de crisis-organen, blijkt volgens het Handelsblad, dat het totale aantal runderen bedroeg 2.57 millioen stuks, te gen 2.64 vorig jaar en 2.37 in 1930. Het aantal melk- en kalfkoeien bedroeg 1.455.000 stuks, tegen 1.435.000 vorig jaar en 1.299.000 in 1930. De toeneming, vergeleken bij vorig jaar, wordt veroorzaakt door het feit, dat het aantal eerste- en tweedekalfskoeien daalde met resp. 10.000 en 4000 stuks, doch dat van derdekalfs en oudere steeg met resp. 10.000 en 23.000 stuks. Het aantal stuks vrouwelijk jongvee beneden één jaar bedroeg 389.000, tegen 399.000 vorig jaar en 502.000 in 1930. Het aantal stuks drachtig en gust jongvee van één jaar en ouder bedroeg 482.000 tegen 533.000 vorig jaar en 419.000 in 1930. Het aantal varkens bedroeg 1.679.000 tegen 1.524.000 vorig jaar; dat van biggen beneden zes weken steeg van 319.000 tot 401.000; dat vah varkens van 6 weken tot 60 kilo daalde van 658.000 tot 649.000; de klasse 60100 kilo steeg van 199.000 tot 240.000; de varkens zwaarder dan 100 kilo stegen van 190.000 tot 210.000; de fok- zeugen kwamen van 152.000 op 174.000. Blijkens een nadere telling in de derde week van Augustus was de varkensstapel toen 1.791.000 stuks sterk, tegen 1.629.000 in dezelfde week van het vorig jaar. R.K. Tuinbouw wint er school te Beverwijk Voor den cursus 1936—1937, welke 5 October begint, slaagden: P. Bruyns, Beverwijk; IJ. F. Fikkens, Halfweg; G, J. M. Kortmann, Leiden; P. S. Meddens, Nunhem CL.); W. M. B. Prins. Anna Paulowna; J. Roeloffsen, De Rijp; J. P. M. Roozen, Overveen; J. F. M. van Rossum, ■Delft; C. J. de Waard, Egmond a. d. Hoef. Vlug kapitein, dat is mijn man. Als hij maar niets binnen krijgt, want hij vindt zelfs de soep altijd al te zout. (Ric et Rac). BOEDAPEST, 17 Sept. (Reuter) Hoewel hieromtrent nog niets is aangekondigd en be voegde kringen zich terughoudend toonen, ver wacht men dat admiraal Horthy binnenkort, wellicht nog voor het einde der maand 'n reis naar Italië zal maken. Men gelooft niet, dat de reis van het Hon- gaarsche staatshoofd een officieel karakter zal dragen. De gelegenheid zal hem echter worden geboden leidende figuren te ontmoeten. De be doeling zou zijn, naar Italiaansche zijde een tegenwicht te geven voor het bezoek, dat de Hongaarsehe Rijksbestuurder de vorige maand te Berchtesgaden aan Hitier heeft gebracht. Op deze wijze zou Hongarije doen uitkomen, dat het evenveel prijs stelt op de Italiaansche als op de Duitsche vriendschap. 26 nieuwe escadrilles in dienst gesteld LONDEN, 17 Sept. (Reuter) Overeenkom stig de plannen van de regeering tot versterking van de luchtmacht zijn 26 nieuwe escadrilles in dienst gesteld, waarvan 23 in gewonen dienst en drie in reserve. In de afgeloopen maand zijn drie van deze escadrilles gebouwd. Nog 45 escadrilles zullen in dienst moeten worden gesteld om het totaal aantal te brengen op 123, zooals werd voorge steld in Mei van het vorig jaar. In het Witboek, dat in Maart van dit jaar wérd gepubliceerd, werd voorgesteld de totale sterkte van de luchtmacht te brengen op 129 escadrilles. De bombardementsescadrilles hebben de meerder heid. Van de nieuw in dienst gestelde escadril les zijn 18 bombardeurs en 5 gevechtstoestel len, terwijl 3 verkenners zijn. Veertig nieuwe vliegvelden voor de lucht» macht zullen worden aangelegd. Op twee en dertig hiervan is men reeds hard aan 't werk. Dertien scholen voor piloten zijn opgericht. Tusschen April 1935 en einde Mei van dit jaar zijn weer een negenhonderdtal piloten in dienst gesteld. Het Amerikaansche departement van Marine deelt mede, dat een tijdelijk Europeesch eskader gevormd is onder bevel van vice-admiraal Fair field. Het eskader bestaat uit den lichten kruiser Raleigh, de torpedobootjagers Hatfield en Kane en het kustwachtschip Cayuga. De Raleigh ver trekt binnenkort naar Gibraltar. Na twee jaar verboden te zijn geweest, mogen thans op Malta weer openbare vergaderingen worden gehouden. Generaal Nogues is benoemd generaal van Fransch-Marokko. tot resident- De financieele commissie van den Volken- bondsraad heeft het onderzoek van den finan cieelen toestand van Oostenrijk voortgezet. De Costenrijksche minister van Financiën, Drax- !er, deponeerde een memorandum, waarin wordt uiteengezet, waarom de regeering een Volkenboncsvertegenwoordiger en een adviseur bij de nationale bank niet langer noodig acht. „St. Petrus Canisius" te Bergen (N.-H.) SEPTEMBER. Dinsdag 22—25 Meisjes boven 17 jaa*. Zaterdag 2629 Militieplichtigen. OCTOBER. Dinsdag 20—23 Gehuwde Mannen. Zondag 2528 Heeren Middenstand. Zaterdag 313 Nov. Gehuwde mannen. 23—26 Sept. Hoogste klasse Gymn. en H.B.S. 2629 Sept. Jonge Werkman. 29 Sept.2 Oct. Dienstplichtigen, die in de maanden October, November, December of Ja nuari in dienst moeten treden. 1922 Sept. Heeren uit den gegoeden stand. 2629 Sept. Hoogste klassen, college Roerm. 29 Sept.2 Oct. Hoogste klassen, Gymn. en H. B. S. Maastricht. 3—6 Oct Heeren uit den Middenstand. 10—13 Oct. Heeren Mijnbeambten Hl. 1719 Oct. Jongeheeren-Congr., Maastricht. 2326 Oct. St. Raphaël. 30 Oct.2 Nov. Elsloo e. a. pi. KOPENHAGEN, 17 Sept (Reuter). De nabij IJsland gezonken „Pourquoi Pas" was den 22en Juni uit Saint Servan vertrokken. Het schip stond onder commando van den officier Le Con- niat. Het schip was onderweg naar Zweden waar het de leden eener Zweedsche expeditie aan boord moest nemen om deze naar Groenland over te brengen. Te Scoreby Sund moest de „Pourquoi Pas" de leden van de Fransche expe ditie opnemen, die daar in 1935 aan land waren gegaan. De eenig geredde opvarende van het schip werd per brancard naar een naburige boerderij overgebracht. Na een weinig te zijn hersteld viel hij vervolgens in zoo diepen slaap, dat het aan vankelijk onmogelijk was hem te ondervragen omtrent zijn identiteit en de omstandigheden waaronder de schipbreuk heeft plaats gehad. Later kon de geredde, Eugène Goudec, mede- deelen, dat de „Pourquoi Pas" in den afgeloopen nacht was teruggekeerd om nabij Reykjavik te schuilen. Het schip was aan den grond geloopen, lek geslagen en de machines waren blijven staan. Groote golven sloegen over het schip en maak ten het uitzetten van de reddingbooten onmoge lijk. De opvarenden deden de reddinggordels om, doch sloegen achtereenvolgens overboord. De leider der expeditie, Jean Baptiste Charcot, die eveneens het leven bij de ramp heeft ver loren, was in 1867 geboren en onderscheidde zich door oceanografische studies en onderzoek der Zuidpool-gebieöen. PARIJS, 17 Sept. (D.N.B.). De besprekingen tot bijlegging van het arbeidsconflict in de tex tielindustrie van Rijssel, zullen vandaag, Don derdag, worden voortgezet. Gisteren is men nog niet tot een resultaat kunnen komen. Minister Salengro heeft tegenover persvertegenwoordi gers de hoop uitgesproken, het conflict spoedig te kunnen bijleggen. Minister-president Blum heeft tot nu toe de delegaties nog slechts afzonderlijk ontvangen, een gemeenschappelijke conferentie is nog niet gehouden. „Och, waren alle menschen wijs. (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) O 9 9 9 ill ill III lil III II III II Mil Hill Mil II lil IIII III llll llll IIIIlllllllHUHUUIIIHIIill lllllUlllllllllIIIIIIHHHHHHIUHHIIIHIIIIIIIIIIH ORGELBESPELING Joh,. Ger- 8.00 Wij beginnen den dag (Gram.) 8.15 Morgenconcert (gramofoon). 9 15—10.00 Geen uitzending van de K.R.O. Voor fabrieken (gramofoon). programma) Gramfoon (Von Weber-progr.t Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. Politieberichten KRO-m'alodlsten olv Piet Lustenhouwer Gramofoon KRO-orkest O.I.V. ritsen. Gramofoon („Traume aul dem Ozean) KRO-orkest. Gramofoon Orgelconcert door Evert Haak Gramofoon KRO-orkest Chopin recital door Alfred Cortot KRO-orkest Land- en tuinbouwcauserie door Th. Arts KRO-melodlsten olv Pla>" Lustenhouwer Politieberichten „Ijsafzetting op vliegtuigen1 door Ir. B. van Steenbergen Gramofoon. Gramofoon (Musica Catho- lica) Nieuwsberichten Gramofoon Concert door het Stedelijk Orkest van Maastricht olv Henri Hermans. Gramofoon KRO-boys olv Piet Lusten houwer Nieuwsberichten Bela Kiss met zijn Hongaarsch Orkest Gramofoon 1C.OO 10.30 11.30 12.00 12.15 1.00 1.15 2.00 2.15 2.45 3.00 4.15 430 5.15 5.30 6.00 6.20 7.00 7 15 7.35 7.45 8 00 8 10 8.15 9.15 9.30 10.30 10.35 11.05 11.20 11.20 12 20 3.10 5.15 5.20 6.20 9.15 9.20 9.20 12 20 12 20 12.30 12.30 12.50 12.50 12.50 12.50 1.30 1.30 1.35 1.45 3.15 4.20 4.20 7.20 7.35 8 30 8.30 2.50 9.55 10.20 10.20 10.50 11.20 11 20 11.20 11.35 11.35 11.35 11.50 Hilversum Droitwich I (Joh. Jong) ORKEST-CONCERT EN Langenberg Kalundborg Brussel I Beromtinster Brussel II Droitwich Deutschlandsender Hamburg LICHTE MUZIEK Luxemburg Kalundborg Hamburg Hilversum I Droitwich Brussel I B-russel H Luxemburg Brussel I Brussel II Droitwich Luxemburg Hilversum I Deutschlandsender Droitwich Hilversum I Beromünster Berlijn Droitwich Toulouse Brussel II Weenen Milaan Milaan Kalundborg Toulouse Deutschlandsender Toulouse Droitwich Luxemburg Rome GRAMOFOON 8.00 Hilversum 8.20 Brussel I Vrijdagmiddag wordt in het K. R. O.-gramofoonplatenprogram- ma een recital gegeven van werken van Chopin (Hilversum II 5.15 tot 5.30 uur) 8.20 Brussel II 10.45 Hilversum I 12.00 Hilversum I 12.25 Parijs II 1.50 Brussel II 2.20 Brussel I 2 35 Langenberg 2.50 Parijs I 3.55 Deutschlandsender 4.00 Hilversum I 4.20 Parijs I 5.30 Hilversum I 6.10 Kalundborg 6.35 Brussel I 7 20 Brussel II 7.20 Deutschlandsender 7.20 Parijs II 8.25 8.25 10.30 10.50 11.05 11 35 11.50 12.05 2 20 4.50 5.35 5.50 8.20 9.00 10.50 10.50 1.50 2.30 6.45 6.50 6.50 7.35 7.40 7.50 8.20 10.50 10.55 8.20 8.40 9.00 9.05 7.50 8.00 10.20 10.20 Milaan Rome Brussel I Brussel II Hilversum I (jasa) Hilversum II Droitwich Weenen KAMERMUZIEK Droitwich Berlijn Droitwich Parijs I Brussel II Milaan Droitwich (kwartet) Langenberg SOLISTEN-CONCERTEN Brussel I (zang) Hilversum I (zang) Droitwich zang) Deutschlandsender (zang) Brussel I (piano) Brussel I (zang) Berlijn (piano-recital) Droitwich (piano) Parijs I (zang) Deutschlandsender (cello en piano) Kal iundborg. OPERA EN OPERETTE Brussel I („De zingende mo len", operette van A. Oost) Weenen („Alclra", opera van Verdi) Rome („La Pompadour' operette van Lombard!) Parijs I („Friederike". van Lehar) PERSBERICHTEN Hilversum I Hilversum II Brussel II Deutschlandsender 10.20 10.30 11.00 10.15 11.00 2.00 5.05 7.00 Berlijn Hilversum II Hilversum I VARIA Hilversum I Hilversum I Hilversum I September") Hilversum I Hilversum I van de krant' Ier) in (voordracht) (voordracht) („De tuin (Na schooltijd) („Ontwikkeling door J. Wink- IIIIIMII IIIIIMIIMIIUIIItMIIMIllllt II III Illlllll BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL H 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 321.9 M. DEUTSCHL. SEND. 1571M. DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM II (KRO en NCRV) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 1506 M. 331.9 M. 1875 M. 301.5 M. 1261 M. 455.9 M. 1304 M. 363.6 M. 1648 M. 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIO GIDS □P □□03GEQBE3£!HE Volgens verklaring van den secretaris van het bestuur der Maxwell Land Grant Cy., inzake de bezittingen in Nieuw-Mexico ver- loopen de werkzaamheden in de Aztee-mijri bevredigend. De Javasche Houthandelmij en boekten in het afgeloopen jaar een exploitatieverlies van f 79.881 tegen een voordeelig saldo van f 67.943. Door boekwinst van f 240.843, be haald met inkoop van obligaties bedroeg hei verlies ten slotte slechts f 3566 tegen f 87.470, waardoor het totaal verlies is toe genomen tot f 730.743. De Java Bosch Exploitatie Mij. sloot zon der saldo, nadat f 8128 aan de reserve werd onttrokken. Het vorig jaar werd f 2367 aan de reserve toegevoegd. De goudprijs te Londen steeg met 2Vz d. tot 137/6Vz. 313.000 werd aan goud om gezet. In de gematigde Fransche pers wordt er op gewezen, dat de roep van vertrouwen, welke van den minister van Financiën uit gaat, moeilijk gunstig kan worden beant woord, zoolang den Franschen spaarder de ooren nog tuiten van de dreigementen der extremistische elementen, die een integree rend deel van het Volksfront vormen en wier invloed bij de hernieuwde stakingen maar al te duidelijk aan het licht is ge komen. Bij de besprekingen tusschen den Fran schen minister van Handel met de Duit sche instanties te Berlijn werd er van beide zijden naar gestreefd, tot een zoo sterk mo gelijke uitbreiding van het wederzijdsche handelsverkeer te geraken. In den herfst zullen onderhandelingen inzake een nieuw handelsverdrag worden gevoerd. Een nieuw bedrag aan goud n.l. 1.5 mil lioen is uit Frankrijk naar New-York on derweg. De bruto-ontvangsten van 37 Oostelijke spoorwegmijen in de Vereen. Staten, die te zamen 95 pCt. van de totale ontvangsten der spoorwegen in het Oostelijk District vertegenwoordigen, waren in de maand Aug. 19.7 pCt. hooger dan in Augustus van hei vorig jaar. De Interstate Commerce Commission raamt de ontvangsten der Amerik. Spoorwe gen in Augustus op bruto 348.5 millioen, hetgeen 18.5 pCt. hooger is dan in Augustus 1935. De netto-ontvangsten zijn ten op zichte van Juli j.l. verdubbeld en stegen tot 61.77 millioen. De Eric Railroad boekte in Augustus een bedrijfswinst van 1.336.457 tegen 755.241 in Augustus 1935. De bruto-ontvangsten be liepen 7.205.000 tegen 6.168.000. De Amerikaansche staalproductie bedroeg in het midden der week 72 pCt. der capaci teit tegen 70 pCt. de vorige week. De binnenlandsche koperverkoopen in Amerika bedroegen Dinsdag j.l. 9.6 millioen lb. tegen 7.55 millioen lb. op Maandag. Een sterkere toename wordt verwacht en men is van oordeel, dat het voopuitzi cht voor 'n verdere verhooging vanden koperprijs gunstiger is. Het verbruik van rubber in Amerika is in Augustus met ongeveer 1000 ton gedaald tot 47.000 ton. In September wordt het geraamd op 43.000 ton. De aanvoer is in Augustus met 7000 ton tot 43.000 ton gestegen; de voorraad daalde met 5000 ton tot 229.000 ton. De stoomende voorraad was op 31 Aug. 4000 ton grooter en bedroeg 64.000 ton. Symington en Wilson geven als hun mee ning te kennen, dat voor October of mis schien zelfs November geen verandering zal komen in 'de contingenten, terwijl evenmin voor dien tijd mededeelingen over restrictie percentages in 1937 zullen worden verstrekt. Voorts wijst de firma er op, dat prijs van synthetische rubber in Duitschland, ook al zouden de productiekosten worden gehal veerd, te hoog is, om met de gewone rubber te kunnen concurreeren De Olympische winnaar de Fin Hoeckert. won gisteravond voor 10.000 toeschouwers te Stockholm de 3000 meter in den phenomenalen tijd van 8 min. 14.8 sec. hetgeen een nieuw wereldrecord beteekende. Het oude wereldre cord stond op naam van den Deen Henry Niel sen met een tijd van 8 min. 18.4 sec., gevestigd op 24 Juli 1934 te Stockholm. Het merkwaardige was, dat niet minder dan vier loopers binnen het wereldrecord van Niel sen arriveerden. Tweede werd n.l. de Fin Maeki met een tijd van 8 min. 15.6 sec., derde werd ds Zweed Jonsson met een tijd van 8 min. 16.2 sec. en vierde de Duitscher Schaumburg met een tijd van 8 min. 17.2 sec. Jonsson verbeterde daarmede het Zweedsche record, dat ten name van Eide had gestaan met 4.6 sec., Schaumburg het Duitsche record mee niet minder dan 18 sec., dat op naam van Boltze stond. Een nieuw Zweedsch record vestigde Wa- chenfelt op de 500 meter met een tijd van 1 min. 2.7 sec.; de 800 meter werd gewonnen door Andersson in den tijd van 1 min. 54.7 sec. Hij werd uitgesloten 'van deelneming wegens twee valsche starts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6