Loonsverlaging aangenomen Der Stürmer" in den aanval R.K. EN S.D.A.P. TEGEN De ramp van de „Pour quoi-pas NEDERLANDSCHE BANK VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1936 GEMEENTERAAD VAN BLOEMEN DAAL De werkloozen krijgen f 2.50 extra ter gelegenheid van de ver loving van Prinses Juliana Bouw arbeiders woningen Bloemend aal aan Zee Credietvoorstellen Prins Bernardbrug Rioolrecht Loonen werkverschaffing Bouw arbeiderswoningen Gedwongen verlaging B^itsch-Scandinavische vlootbesprekingen Ongeregeldheden te Parijs Labour-partij niet meer tegen herbewapening Rede van Worosjilof Ex-koningin van Spanje bij haar zoon De Chineesche eenheid VOORLICHTING VAN HET BEDRIJFSLEVEN Hoogere uitgaven noodzakelijk WET OP DE MIDDELEN IndiëNederland door de film 99 HET OUDE TESTAMENT „JEUGDGEVAARLIJK" Geestelijke verwarring bij het onderwijs De Tweede Kamer over de voor gestelde wijziging van het octrooi WATERLEIDINGSBELANGEN is HPV Zwart als de Nacht! RL Na de feestelijke opening van de Prins Eemardbrug vereenigden de raadsleden van Bloemendaal zich in de raadszaal, waar on der leiding van burgemeester Jhr. C. J. A. den Tex een gemeenteraadsvergadering werd gehouden. Na de commissie-benoemingen werd de be grooting voor 1936 verhoogd met f 1300, kosten van de gehouden feestelijkheden ter gelegen heid van de verloving van Prinses Juliana. Een principieel debat ontstond over het voorstel van B. en W. om f 2250 beschikbaar te stellen "oor het maken van een uitbreidings plan voor de kom van den Zeeweg door ar chitect K. C. v. Nes. De heer POSTHUMUS MEYJES (V. B.) was tegen het voorstel. Z. i. moet eerst de exploi tatiemogelijkheid van het gebied onder de oogen worden gezien. Eventueele gegadigden kunnen dan met den architect overleggen, die dan een uitbreidingsplan kan ontwerpen. De heer ROHLING (R.K.) voelde wat voor dit stadpunt. De heer NOORMAN CS. D. A. P.) wees er daartegenover op dat men onmogelijk een ex- ploitatieopzet kan maken zonder uitbreidings plan. Dus eerst een uitbreidingsplan. De heer QUARLES VAN UFFORD (V. B) vond een tusschenwegr: Laat men afwachten tot er gegadigden komen, die kunnen dan met den heer v. Nes samenwerken voor een uit breidingsplan. De heer CASSEE (V. D.) wenschte ook eerst een uitbreidingsplan. Men kan niet gaan wachten tot er gegadigden komen. De heer SCHULZ (S. D. A. P.) zeide dat het gemeentebestuur de ontwikkeling van de ge meente moet vaststellen en niet eventueel ge gadigden naar bouwterrein. Daarom is het alleszins juist, dat er eerst een uitbreidingsplan wordt vastgesteld. Mochten dan gegadigden eventueel bezwaren tegen onderdeelen hebben, dan kunnen die alsnog gewijzigd worden. De heer BOUVY (R.K.) vroeg zich af of er wel exploitatiemogelijkheden zijn. Zijn die er niet, dan kan men beter het geld voor een plan in den zak houden. De heer LUDEN (C. H.) wist bij ondervin ding dat men eerst een uitbreidingsplan moet hebben wil men gegadigden krijgen. Wethouder HOOGENBIRK (C. H.) merkte op dat de Raad in principe reeds tot een uit breidingsplan heeft besloten. Gegadigden wil len wetep ,wafjx ze aan tpe zijn en d,us js, een uitbreidingsplan* noodzakelijk. Wethouder PRINSENBERG (R.K.) was het biermede eens. Er zijn zoo weinig exploitatie mogelijkheden dat het niet nuttig kan lijken eerst nog met gegadigden over het pl&w te praten. Wijzigingen kunnen desnoods iater worden aangebracht. Op een vraag van den heer ROHLING (R.K.) antwoordde spr. dat de heer v. Nes een geheel uitbreidingsplan moet maken en alle noodige stukken gereed maken. De VOORZITTER vond de zienswijze van den heer Posthumus ook een stap achteruit.. De heer v. Nes heeft de exploitatiemogelijk heden van een badplaats goed leeren kennen en aan hem kan dus gerust het plan worden overgelaten. Mochten er gegadigden komen, dan zal men ze onmiddellijk met den heer v. Nes in verbinding brengen. Het plan wordt zóó opgesteld dat vele mogelijkheden tot ex ploitatie open blijven. Wethouder PRINSENBERG (R.K.) wees er nog op, dat als het plan ontworpen is, nog besloten moet worden of men het zal uitvoe ren. Het voorstel werd z. h. st. goedgekeurd met aanteekening dat de heer Posthumus Meyjes teeen is. Aan B. en W. werd een crediet van f 4973.73 verleend voor aanleg van electrische kabels op het voormalig terrein Gehrels en een be drag van f 392.55 per jaar voor het sluiten van een collectieve auto-ongevallenverzekering voor inzittenden van gemeente-auto's. Besloten werd tot onteigening van een strook gronds op dij hoek Oosterduinweg-Rijnegom- laan te Aerdenhout voor de verbreeding van den Oosterduinweg over te gaan. De heer E. M. A. Duyckinck Dömer werd overgeplaatst van de Bornwaterschool naar Je Hartenlustschool. Besloten werd door tusschenkomst van de fa. Staal en Co. te Den Haag een geldleening aan te gaan groot f 144.375 tegen 41/8 pet. en parikoers ter aflossing van restanten geldlee- ningen. Aan B. en W. werd machtiging ver leend een kasgeldleening van ten hoogste f 400.000 aan te gaan. In principj werd besloten beeldhouwwerk aan de nieuwe Prins Bernardbrug te doen aan brengen. Het nieuwe Dark bij het Brouwerskolkje werd genoemd „Brouwerskolkpark" en het park aan weerszijden van den Hooge Duin- en Daal- scheweg nabij 't Kopje „Wilhelminapark". In bespreking kwam hierna de door B. en W. voorgestelde nieuwe verordening op het rioolrecht. Wethouder PRINSENBERG (R.K.) merkte op dat het voorstel was ingediend omdat de Raad het onjuist vond dat voor groots en kleine huizen hetzelfde rioolrecht moest be taald worden. Van woningbouwvereenigingen kunnen volgens de wet geen belastingfacilitei ten worden verleend. Voor de woningen, die met rijfcssteun gebouwd worden, volgt geen voordeel uit het voorstel. Het eenige gebouw, dat onder het maximum valt, is het P. E. N.- gebouw. Particulieren in Bloemendaal zuilen volgens een berekening ten hoogste f 35 als maximum behoeven te betalen. De grondbelas ting is tot grondslag genomen om een vasten grondslag te hebben. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Dan werd het voorstel van B. en W. inzake verlaging van loonen in de werkverschaffing en de nieuwe werkloozenregeling besproken. De heer SCHULZ (S. D. A. P.) had uitge rekend dat de loonsverlaging voor gehuwden f 3 per week en voor ongehuwden f 2 oer week bedraagt. Spr. verwonderde er zich over dat van de loonen de gehuwden meer gekort wordt dan van de ongehuwden en wees dit voorstel beslist af. De financieele positie van de ge meente is niet zoo ongunstig, dat een verla ging noodig is. Onjuist is het ook de zomer- loonen in Januari te laten beginnen, dan ko men immers de koudste maanden nog. De heer ROHLING (R.K.) vond eveneens het voorstel onaanvaardbaar. B. en W. heb ben wel een grooten omzwaai gemaakt. Toen de Minister verlaging van de salarissen van de politie en van de loonen der gemeente werklieden eisehte, wezen B. en W. op den hoogen levensstandaard in Bloemendaal en de goede financieele positie van de gemeente. Die toestand is sedert dien niet gewijzigd en dus is het voorstel niet gerechtvaardigd. Als een arbeider volgens de laagste loonklasse al te weinig inkomen heeft, dan geldt dit toch zeker voor de nog lager bezoldigde werkloozen. De verlaging als prikkel is onnoodig. De 152 arbeiders in werkverschaffing maakten immers gemiddeld 57 verzuimdagen. Daaruit blijkt dat ze de werkverschaffing verlaten als het mogelijk is. De heer BOLLEMAN (R.K.) was eveneens tegen het voorstel. Verlaging van de loonen zal verhaald mceten worden op de eerste le vensbehoeften van de werkloozen en dat mag niet. Spr. stelde voor de oude regeling nog een jaar door te voeren. De heer NOORMAN (S. D. A. P.) achtte den tijd voor verlaging nog niet gekomen. Spr. steunde het voorstel-Bolleman. De heer BOUVY (R.K.) merkte op dat men destijds bezuiniging voor het politiebureau niet noodig achtte en nu wil men de bezuiniging verhalen op de ruggen van de werkloozen. Laat heel de gemeente de bezuiniging dragen! Ook spr. was voor het voorstel-Bolleman. De heer CASSEE (V. D.) vond de positie van de arbeiders in de werkverschaffing in Bloemendaal volgens zijn ervaring buitenge woon gunstig. De loonen gaan ver boven die in andere gemeenten. Nu is de financieele po sitie der gemeente vrij gunstig, maar zal dit in de toekomst zoo blijven? De loonen doen concurrentie aan aan die in het tuinbouwbe drijf en dat is niet juist. De heer QUARLES VAN UFFORD (V. B.) sloot zich hierbij aan. De heer v. RIESSEN (A. R.) zeide, dat het derde gedeelte van de arbeiders in werkver schaffing uit bloemistenknechts en dergelijke bestaat, die liever in de werkverschaffing wer ken dan in het particuliere bedrijf, omdat daar de loonen hooger zijn. De hooge huren in Bloemendaal zijn ontstaan door de hooge "loo nen. Dergelijke misstanden moeten opge ruimd worden en daarom verzocht spr. meer werk aan te besteden. Wethouder HOOGENBIRK (C. H.) wees er op dat ongeschoolde werklieden in vasten dienst bij de gemeente nog lagere loonen krij gen dan de hier voorgestelde. In 5 of 6 jaar tyds zijn de loonen in de werkverschaffing niet verlaagd, maar thans is het noodig. Het be spaart ongeveer f 12 a f 15000 per jaar. De helft van de werkloozen voelt zich gemeente werkman en doet geen moeite om in het par ticuliere bedrijf te worden opgenomen. De VOORZITTER wist dit eveneens bij on dervinding. Op de begrooting voor 1937 zal een gat van f,80.000 te stoppen zijn, ontstaan o.a. door de vermindering van de uitkeering uit het Ge meentefonds met f 20.000, vermindering op brengst personeele belasting met f 47.000 en r.og iets meer van de grondbelasting. Voor de volgende jaren zal dit niet verbeteren. Het Rijk ontneemt ons steeds meer bronnen van inkomsten. Daarom moet men niet zoo opti mistisch over de financieele positie van de ge meente zijn. Wethouder PRINSENBERG (R.K) achtte loonsverlaging niet verantwoord. Ongehuwden presteeren hetzelfde als gehuwden en daarom is het onjuist ongehuwden veel lagere loonen dan gehuwden te geven. Tenslotte werd de voordracht aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. (Alle R.K. en S. D. A. P. stemden tegen). Een voorstel van den heer CASSEE (V. D.) om aan de werkloozen f 2.59 te geven ter ge legenheid van de verloving van Prinses Ju liana werd z. h. s. aangenomen. B. en W. hadden een raadsbesluit tot den bouw van 16 arbeiderswoningen aan de Graaf Florislaan te Vogelenzang nader uitgewerkt en legden een voorstel over om de bouwkosten der woningen te bepalen op f 32.000, de grond werken op f 9000, met andere kosten samen op f 52500. De hieruit voortvloeiende exploi tatierekening gaf een huur van f 4.50 per week p,er woning. Om deze huur tot f 3.90 te ver lagen stelden B. en W. voor de grondwerk- kosten (f 9000) op de exploitatierekening buiten beschouwing te laten. (De bewoners zullen dan nog 30 ct. per week aan waterverbruik te be talen hebben). Aldus werd besloten. Ingekomen was een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende hand having van diens ingenomen standpunt ten aanzien van de noodzaak van verlaging van de politiesalarissen. De voorzitter deelde mede dat B. en W. aan den Minister zullen berichten dat zij ook op hun ingenomen standpunt blij ven staan (afwijzing der verlaging) en dat dan dus de gemeente wel aangemaand zal wor den om de verlaging toch door te voeren. Hierna sluiting. LONDEN. 17 Sept. (Reuter) Vanmorgen is een communio.ué gepubliceerd over de vlootbe sprekingen tusschen Engeland en de Scandi navische landen, waarin gezegd wordt, dat het de bedoeling dezer eerste besprekingen is ge weest, de gedelegeerden in staat te stellen, ver- scnillende punten van het Londensche vloot- verdrag op te helderen. De deskundigen zullen thans naar hun landen kunnen terugkeeren en nun regeenrigen inlichten, zoodat die haar hou ding tegenover het verdrag kunnen bepalen. Het is waarschijnlijk, dat weldra nieuwe be sprekingen zullen plaats hebben. Men meent intusschen te weten, dat zich en kele kleine moeilijkheden hebben voorgedaan. Vooral betreffende de bepaling in het ver drag, volgens welke de bouw van schepen tus schen 3000 en 17.500 ton verboden is. Juist in dtze beperking zien landen met een kleine vloot een bezwaar. PARIJS, 17 Sept. (D.N.B.). Tusschen volge lingen van den vroegeren leider van het „Croix de feu", kolonel De la Roque en leden van het volksfront hebben een aantal vechtpartijen plaats gehad, waarbij verschillende personen werden gewond, o.a. drie politiemannen. Een aantal personen werd gearresteerd. LONDEN, 17 Sept. (Reuter) De News Chro nicle meldt, dat verwacht wordt, dat vandaag in de speciale bijeenkomst van den uitvoerenden raad. dor Labour-partij zalworden voorgesteld de oppositie tegen het herbewapeningsplan der regeering te laten varen, op voorwaarde, dat de regeering ae collectieve veiligheid zal bepleiten, aat geen Europeesche regeling zonder Sow- jei-Rusland zal worden tot stand gebracht en dat voorzorgsmaatregelen zullen worden geno men tegen buitensporige winsten op de vervaar diging van wapenen. - W Onder de vele "bloemstukkendie voor het verloofde Vorstelijke Paar aan het Ko ninklijk Paleis zijn bezorgd, bevond zich ook een groot bloemstuk van de ambtena ren der Rijksverzekeringsbank. De afmeting is 1.50 meter in het vierkant De eenige overlevende van de schipbreuk van de Pourquoi Pas, de roerganger Gonidac, heeft verklaard, dat op het oogenblik van de ramp de bemanning bestond uit 28 matrozen en vijf officieren. Verder waren er nog zeven geleer den, waaronder Charcot, aan boord. Omtrent de ramp deed hij het volgende ver naai: „Ik had de wacht vanaf middernacht. De storm was onbeschrijfelijk. De golven waren reusachtig. Ik hoorde, dat de officieren den vuur toren Akranaes ten Zuiden van de monding van de Borga Firth gehouden hadden voor den vuur toren Selt Jarnarnes, die ten Westen van Reik- javik ligt. Ik liet een der mannen de zeekaarten hslen, doch op hetzelfde oogenblik wierpen de g'.lven het vaartuig op de rotsen. Het water zette onmiddellijk de machinekamer onder wa ter. Wij deden nog wanhopige pogingen om met behulp van het zeil vrij te komen, doch het was te laat. Tenslotte werd het schip op de klip „Knokki" geworpen, op 4 K.M. van de Kust, en de voorsteven werd volkomen vernield. De bemanning had reeds de reddingsgordels aangedaan en de kapitein gaf bevel, dat leder zich zoo mogeljjk in veiligheid moest brengen, ik klampte mij aan het wrak vast en bereikte vier uur later de kust." NEW YORK, 17 Sept. (Reuter) De ex-konin- gm van Spanje is hier aangekomen om een be zoek te brengen aan haar zoon, 'den graaf van Oovadonga, die ernstig ziek is. Zij is onmiddel lijk naar het ziekenhuis doorgereisd. Een aantal verslaggevers wilden de ex-konin gin van Spanje interviewen, doch toen zij aan boord van de Savoia kwamen, was de koningin reeds met een particulieren motorboot vertrok ken. MOSKOU, 17 Sept. (Reuter) De volkscommis saris van defensie, Worosjilof, heeft te Kief een groote rede gehouden voor 150.000 arbeiders. Hij zeide onder meer: De Sovjet-Unie cn vooral de Oekraïne hebben vele vijanden, die zich gereed maken om nog eens ons bloeiend vaderland in een ruïne te herscheppen en onze arbeiders weer tot slaven te maken. Maar de Unie is in staat eiken vijand af te wijzen. De Russische regeering en de par tij van Stalin hebben dikwijls verklaard, dat ons land een land van vrede is. Maar indien de vijand ons aanvalt, zijn wij vastbesloten om hem niet alleen den toegang te versperren, maar zelfs om hem op zijn eigen gebied te ver slaan. Worosjilof zeide verder nog, dat vijandelijke vliegtuigen op ieder oogenblik elk punt in de Unie kunnen bereiken. Het is daarom noodig, nat vooral te Kief een machtige verdediging tegen luchtaanvallen wordt geschapen. NANKING, 17 Sept. (Reuter) De generaals Tsjang Kai Sjek en Li Tsjoeng Jen, die ver zoend zijn, hebben elkaar te Kanton ontmoet na vijf jaar van verwijdering. Men hecht aan aeze verzoening veel beteekenis en beschouwt de nationale eenheid daardoor als voltooid. Het eindcijfer der begrooting van Handel, Nij verheid en Scheepvaart voor 1937 bedraagt f 13.915.127. De artikelen 59 en 60 (verslagen, onderzoekingen, tentoonstellingen en overige uitgaven in het belang van de economische ont wikkeling van Nederland) zijn van f 23.000 en f 23.000 verhoogd tot resp. f 60.000 en f 180.000. Deze verhooging is een gevolg van de organi satie van den economischen voorlichtingsdienst, welke in 1936 haar beslag heeft gekregen. De vervulling van de taak van deze afdeeling van het departement die in de eerste plaats het bedrijfsleven van voorlichting heeft te die nen nopens de afzetmogelijkheden en afzetvoor- waarden in het buitenland vereischt de be schikking op ruimer schaal van de noodige boek werken, dagbladen en tijdschriften, hoogere uit gaven voor het weekblad „Handelsberichten" en voor de uitgifte van propagandageschriften e.d. Voorts zullen met het verstrekken van voor lichting en het voeren van propaganda hoogere uitgaven gemoeid zijn, zooals voor het doen van onderzoekingen (o.a. marktanalyses, diverse eco nomische onderzoekingen), het deelnemen aan tentoonstellingen, subsidiën, e.a. De samenwerking met de Nederlandsche diplo matieke en consulaire vertegenwoordigers in het buitenland wordt bevorderd door een recht- streeksch contact, zoowel schriftelijk als telegra fisch en telefonisch, waardoor een snelle uitwis seling van gegevens verzekerd wordt. .,r d. rA u k'.:Av» in. r. De middelen voor 1937 worden geraamd als volgt: Gewone dienst ƒ610.059.022, kapitaaldienst 20.082.000, geheele dienst 630.141.022. In vergelijking met 1936 wordt minder ge raamd: voor den gewonen dienst ƒ5.115.151, voor den kapitaaldienst ƒ412.470, in totaal 5.527.621. Te Den Haag is thans geconstitutionneerd de stichting „Indië-Nederland door de film", welke zich ten doel stelt Indië in Nederland beter be kend te maken door middel van de film. De oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, mr. D. Fock, heeft zich bereid verklaard het eere-voorzitterschap te aanvaarden. (Van onzen Berlijnschen correspondent) Het „Duitsche Weekblad van den Strijd om de Waarheid", dat te Neu renberg wordt uitgegeven door den „Leider der Franken", Julius Strei- cher, en hetwelk in de vijftien jaren van zijn bestaan onder den naam van „der Stürmer" ook buiten de grenzen van het Duitsche Rijk be kend enberucht geworden is, dringt zich weer met nieuwen moed aan de openbare belangstelling op, nadat het eenigen tijd eenigszins zijn gemak gehouden had. Eenigszins, want heelemaal tot kalmte ko men schijnt iets te zijn, hetwelk „der Stür mer" niet vermag. Men had er zich zooveel van voorgesteld, in het begin van dit jaar Eerst de befaamde „Stürmer"-kastjes weg en dan de geleidelijke afzwakking van het anti- semietische hitsblad in een tijdschrift van wetenschappelijk, althans populair wetenschap pelijk behandelde rassenleer. Noch het een, noch het ander gebeurde. De wetenschap kan men zich zoo populair niet denken, dat „der Stürmer" ook maar iets, zelfs met dilettantisme op dit gebied, uitstaande zou kunnen hebben. En de roode kastjes, waarin op alle hoeken van alle straten „der Stürmer" ter lezing is opgehangen, zijn zoo talrijk, dat men zich onwillekeurig afvraagt, hoe er in Duitsch- land nog een klein half millioen menschen gevonden kan worden, die uit overtuiging en uit vrijen wil twintig Ffennige in de week betalen voor iets, hetwelk zij overal gratis kunnen, nu ja, genieten. Een kleine verbetering hebben de „Stürmer"- kastjes intusschen ondergaan. De leuzen, welke er fel afstekend op te lezen stonden, zijn rood overschilderd. „De joden zijn ons ongeluk!" „Wie met de joden heult, pleegt verraad je gens zijn vaderland!" „De jood leeft van de leugen en sterft aan de waarheid!" „Zon der oplossing van het jodenvraagstuk geen verlossing van het Duitsche volk!" Dat is zoo een uiterst bescheiden bloemlezing uit hetgeen den rustigen wandelaar op straat van alle zijden werd ingehamerd. Daaraan is nu een einde gekomen. Voorloopig althans! Want aanvankelijk was „der Stürmer" ook voor een goed deel uit zijn roode kastje verdwenen, waar het orgaan der S. S. het „Schwarze Korps", zijn plaats innam. Op het oogenblik. nu de Olym piade voorbij is, moet het „Schwarze Korps" weer wijken voor een triomfantelijk terugge keerden „Stürmer". Zijn ook de leuzen slechts tijdelijk op non-actief gesteld? We zullen er het beste van hopen. Op een hoog, of zelfs ook maar op een re delijk peil, heeft „der Stürmer" nooit gestaan. Julius Streicher heeft zich van den beginne af aan op het, door erg radicale stroomingen bijna steeds gehuldigde standpunt gesteld, dat zijn blad een strijdorgaan was en dat daarom alles mocht. Den laatsten tijd zakt de inhoud telkens dieper af in wat men met den besten wil ter wereld niet zachter uitdrukken kan dan klinkklaar onfatsoen. Het is natuurlijk niet zoo heel eenvoudig, om vijftien jaar lang we kelijks iets nieuws te brengen op het gebied van den ritueelen moord, of altijd maar weer nieuwe bewijzen voor de verdorvenheid der jo den op te diepen uit den al zoo dikwijls van ren doorgewerkten Talmoed. En ten slotte mo- -OA jbbu uo-iajqoB uba ua uarajqoB ubbu uojoa gen de joden nog zooveel op hun kerfstok hebben en zich ook thans nog aan wie weet wat voor schanddaden schuldig maken, het sim pele feit is er nu eenmaal, dat men zijn lezers jaren lang een zoodanigen climax van gruwel daden heeft gedaan, dat de menschen niet meer Oereid zijn, om zich over het eerste het beste joodsche vergrijp op te winden en dat zij niet alleen voortdurend wat anders willen, doch ook iets nóg pikanters dan den vorigen keer. Meer en meer worden de pagina's van „der Stürmer" gevuld met lange verhalen over jo den, die in aanraking kwamen met den straf rechter. Het getal dezer laatsten schijnt toe te nemen, zelfs in nogal belangrijke mate. Men üjent er echter rekening mee te houden, dat er tegenwoordig op de joden veel scherper ge let wordt dat joden volgens de nieuwe wetten zware straffen kunnen krijgen voor feiten, waarover zich elders niemand opwindt, en dat de joden, die door de anti-semietische politiek van het Derde Rijk ten gronde werden gericht, natuurlijk een even ongunstigen invloed uit oefenen op de criminalistische statistieken, als in andere landen, bij voorbeeld, de werkloos heid. Week-in week-uit zet Julius Streicher zijn lezers lang uitgesponnen verhalen voor over allerlei joodsche misdrijven. Hij legt daarbij een kennelijke voorkeur aan den dag voor de zoo genaamde „rassenschande" en voor zedelijk heidsdelicten in het algemeen. Van een eenigs zins gekuischte taal Is geen sprake. In tegen deel „der Stürmer" schijnt van oordeel te we zen,' dat men meer indruk maakt door zich zoo'grof en zoo plat mogelijk uit te drukken. Hetgeen by dit alles het meest te betreuren valt, is, dat men er zich meer en meer op gaat toeleggen, „der Stürmer" zooveel mogehjk aan de jeugd in handen te spelen. De uitgever maakt hiervoor onafgebroken reclame, vooral door het afdrukken van foto's waarop kinde ren, die de lagere school nog lang niet achter den rug hebben, zich bezig houden met de aandachtige lezing van het blad, en hü wordt in zyn streven gesteund door verschillende of- ficieele en officieuze instanties, die „der Stür mer" door jonge jongens en meisjes laten uit venten, en er niet voor terugschrikken om een dergeiyk soort volkomen ongeschikte lectuur op een voor heele en halve kinderen bestemde leestafel neer te leggen. Opmerkeiyk is het, dat juist „der Stürmer" in zijn laatste nummer een zeer lang en met groote zorgvuldigheid gedocumenteerd artikel bevat over.-... voor kinderen absoluut onge schikte en verderfeiyke lectuur! Dit artikel werd geschreven door iemand, die niet slechts redacteur van „der Stürmer" is, doch wiens ti- tel van „Oberschulrat" bewijst, dat hy over een zekere ervaring moet beschikken op pae- dagogisch gebied. Natuuriyk ligt het in de verste verte niet in de bedoeling van den schrijver om zijn eigen blad te verklaren tot kost voor hoogstens alleen maar volwassen oogen. Integendeel! Hij richt zich alleen maar tegen den Bübel en vooral tegen het eerste deel daarvan. „Het Oude Testament, een gevaar voor onze jeugdopvoeding", zegt hij in blokletters, welke bijna de helft der eerste pagina vullen. En boven een vet gedrukte aanbeveling, om dit artikel toch vooral niet over te slaan, plaatst „der Stürmer" een opdracht „aan de schijn heiligen". Met die schijnheiligen zyn de gees telijken der beide groote confessies bedoeld, die door „der Stürmer" voor „Pfaffen" worden uitgescholden, want „priesters weigeren de knechten van den jood te zijn." Ze zijn schijn heiligen, omdat ze de jeugd er van weerhou den „der Stürmer" te lezen, terwijl ze die zelfde jeugd wèl onderrichten over het Oude Testament. Er zijn dingen, die men, ook al is het alleen maar om ze recht te zetten, of om ze ter il lustratie van meeningen of omstandigheden te doen dienen, niet citeeren kan. Hiertoe behoort het gewraakte artikel, hetwelk moet aantoo- nen dat het Oude Testament voor kinderen in het algemeen en voor Duitsche kinderen al heel in het bijzonder funest is- De schryver „toont aan" dat God, zooals Hy in het Oude Testament geschilderd wordt, niet de God kan zyn die door Duitschers gediend wordt. Hü voert voorts een lange reeks van fei ten aan, die een „zedenspiegel" moeten geven der geschiedenis van het Uitverkoren Volk, om te eindigen in een tirade, waarin hy beweert, dat de joden van thans in alle opzichten waar dige nazaten zyn van hun verworden voor vaderen. Of we dit alles nu heusch belangrijk genoeg vinden om er zoo lang by stil te blijven staan? Neen, in de verste verte niet. „Der Stürmer" heeft meer ruimte ter beschikking om te be weren, dan wij om te weerleggen. Doch onze „Oberschulrat" zegt in zyn arti kel iets, waarmee we het roerend eens zijn en waarop tot nu toe nog te weinig de aandacht werd gevestigd. Hy schildert uitvoerig en op overtuigende wyze de verschrikkelyke geestelij ke verwarring, waaraan de schoolsche jeugd van christeiyken huize tegenwoordig blootstaat, nu de onderwyzer onderricht geeft volgens de richtlijnen der nationaal-socialistische „Welt anschauung", terwyl de geestelijke bij cate chismus of catechesatie en ook bij het school sche godsdienstonderricht precies het tegen overgestelde leert. Inderdaad, vreeselyk is het, daarmee zyn we het volkomen eens, zy het ook uit heel ver schuilend oogpunt. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot verlenging en wijziging van het aan de Nederlandsche Bank verleende octrooi gaven vele leden der Tweede Kamer uiting aan hun teleurstelling over den inhoud van dat wetsontwerp. Die teleurstelling kwam niet zoozeer voort uit bezwaren tegen de verschillende wy'zigin- gen welke in het ontwerp worden voorgesteld deze wyzigingen zijn vrywel geheel van technischen aard en naar de meening van deze leden van vrij geringe beteekenis als wel uit het feit, dat het zeer belangrijke probleem, dat by de octrooiherziening ter sprake behoort te komen, in het ontwerp geheel wordt voorby- gegaan. Het ontwerp stelde deze leden dus te leur, omdat de inhoud, bij een zoo belangrijke stof, zoo weinig belangrijk is. De herziening van het octrooi der Nederland sche Bank, zoo betoogde een deel der teleur gestelde leden, ware een voortreffelyke gele genheid geweest, om voor de circulatiebank een geheel nieuwen beheersvorm te scheppen. Dezen hadden gehoopt, dat de minister van Finan ciën had bevorderd, dat de invloed van de zijde der Ryksoverheid meer reëel zou wor den gemaakt. By de openbare behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp betreffende het Pondenverlies van de Nederlandsche Bank, zoo gingen deze leden voort, werd er ook door den tegenwoordigen minister van Financiën op aangedrongen, dat de Staat niet het geleden verlies moest financieren, doch inplaats van het kapitaal, dat verloren was, nieuw kapitaal behoorde te fournéeren. Ware dat geschied, dan had men daardoor een goede oplossing ver kregen voor het probleem van den Rijksinvloed op de centrale bank Nu is er echter in het geheel niets veranderd en ook door dit wets ontwerp zal, indien het wet wordt, op dit punt niets veranderd worden. Deze leden bepleitten geenszins, dat poli tieke invloed op het beleid der circulatiebank wenschelijk zou zyn. Integendeel, de zelfstan digheid der directie wenschten zij niet aange tast te zien. Het ging er hun slechts om, dat de centrale bank geen particuliere instelling moet zijn, maar een gemeenschapsbank. Een ander deel van de teleurgestelde leden kon zich met den gedachtengang van hen, die het eerst aan het woord waren, ten deele ver eenigen. Zij zouden niet willen aandringen op het in het leven roepen van een „van gemeen- schapswege te beheeren centrale circulatie bank" doch zij beschouwden het als de taak van den Staat, zorg te dragen, dat het beleid der circulatiebank blijvend gericht zij op het algemeen welzijn. Er werd op gewezen, dat de eenige macht welke de Regeering thans buiten het bestuur van de Nederlandsche Bank bezit, deze is, dat zij den gouduitvoer kan verbieden. Verscheidene andere leden verklaarden de teleurstelling van cle groepen leden, die tot nu toe aan het woord waren, niet te,,de.elen. zy konden zich zeer wel vereenigen met het stands ui punt der Regeering, dat het in de huidige om- M standigheden beter,is zich in den,omvang van,,., de wijzigingen van het octrooi der Nederland sche Bank te beperken. Op dit terrein moeten groote schokken thans vermeden worden. De bestaande regeling geeft naar de meening van deze leden aan de Regeering genoegzaam invloed op het beleid van de bank, om aan te nemen, dat de belangen, welke de Staat by dat beleid heeft, voldoende gewaarborgd zyn. Van de leden, die een omvangrijker wijziging wenscheiyk of zelfs noodzakelijk achtten, ver klaarden verscheidenen dat de thans voorge stelde verleening van het octrooi in geen geval voor vyftien jaar verleend mag worden. Wordt het echter met enkele jaren verlengd, dan zou de geheele materie in dien tijd grondig bestu deerd moeten worden. Sommige leden achtten daartoe benoeming van een Staatscommissie wenschelijk. In de Groote Sociëteit te Enschede heeft de Vereeniging voor waterleidingsbelangen in Ne derland Donderdag haar zestigste algemeene vergadering gehouden. Des avonds tevoren werden bestuur en leden officieel ten stadhuize ontvangen door het ge meentebestuur. De burgemeester de heer J. J. G. F. Rückert, wydde bij die gelegenheid waardeerende woor den aan het werk der vereeniging, waarvoor hem door den voorzitter, dr. G. J. de Glee, dank werd gebracht. Nadat aan de gasten thee was aangeboden, werd een rondgang door het raadhuis gemaakt. Bij de opening der vergadering hield de voorzitter een rede, waarin hij een overzicht gaf van den stand der drinkwatervoorziening in Nederland. Reeds is 80 procent der Neder landsche bevolking aan de waterleiding aan gesloten. De verovering van de overblijvende gebieden gaat wat langzamer in zyn werk, doch in al deze gebieden heerscht actie. In 1935 zijn veertig gemeenten van ons land in het bezit van waterleiding gekomen. In de door periodieke aftreding van de niet- herkiesbare bestuursleden jhr. Op ten Noort en ir. Rietjens ontstane vacatures werd voor zien door de benoeming van ir. Oosterholt en ir. Verkoren. Na de afwerking der huishoudelijke agenda werd overgegaan tot de bezichtiging van de pompstations Losser en Deurningerweg der ge meente Enschede. Heden wordt een bezoek ge bracht aan het pompstation van Borne, wier den, het bodemreservoir van de Waterleiding- Mij. Overijsei te Nijverdal, te Holten en het pompstation te Diepenveen. geen drie meter zicht en dan nog zonder achterlicht? 'f/s 'n poging tot zelfmoord om zonder achterlicht te rijden (om van stilstaan heelemèèl niet te spreken!) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan schaffing van een veilig achter licht!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2