WIJ LUISTEREN NAAR.... FINANCIEN Sport en spel De weerstoestand Dagfilm GROOTE MOGELIJKHEDEN Zaterdag 19 Sept. J f VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1936 De laatste uren Vermiste jongens terecht DE SIRENES In gunstiger positie gesleept „PARTIJ MET AFWIJKINGEN" WILHELMUS-PRELUDE BLAASORKEST VOOR Opgedragen aan H.K.H. Prinses Juliana VALKENBURG'S-: BESTRIJDING VAN PLANTEN ZIEKTEN BOEK EN BLAD CHRONISCHE HOOFDPIJNEN VERDWENEN Toen oorzaak weggenomen werd MOTORSPORT Nederlandsche b-team uit den strijd VOORLOOPIG BLIJFT HET WEER GOED ZWEMMEN AMERIKAANSCHE PLOEG OOK NAAR GRONINGEN Wedstrijden op 22 September VOETBAL K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS GOLFLENGTEN Stuurlieden-examen Machinisten-examen De feestvreugde te Amsterdam dringt door tot in de Jaarbeurs Het hart liep snel, ieder oogenblik kon eer. verlamming plaats grijpen. Het was het hart van het Nederlandsche zakenleven, dat gedu rende tien dagen in Utrecht op de Jaarbeurs kiepte. De laatste slagen waren Donderdag middag te beluisteren en de belangstelling hiervoor was bijzonder groot. Meerdere malen hebben we deze Jaarmarkt bezccht en we hebben momenten van slapte maar ook uren van overstelpende drukte mee gemaakt. Onze tijd op de zaal is deze, dat men ever de belangstelling dit keer niet te klagen heeft. Tot den laatsten middag toe stroomden de bezoekers in grooten getale. De laatste uurtjes op de Jaarbeurs hadden dit keer een bijzonder karakter, dat speciaal naar voren kwam in de nabijheid van radio toestellen. Zoow'el beneden als op vele plaatsen elders in het groote gebouw groepten de be zoekers samen om met gespannen aandacht te luisteren naar het Amsterdamsche Oranje- enthousiasme vanwege het bezoek van het ver loofde vorstelijk paar. Ontroerende oogenblik- ken waren het en de luisteraars leefden zicht baar mee met de juichende en zingende me nigte. Mijnheer „Jansen" leunde eens extra op zijn wandelstok en bleek voorloopig niet van plan zijn interesse voor het nieuwste radiotoestel te verflauwen. Mijnheer ,,Pietersen" zoog met een zelfbe wust gezicht den rook uit' zijn sigaar en dacht, dat hebben wij Hollanders toch maar eens fijn geleverd. Mevrouw die en Juffrouw die smolten weg van vreugde. Inmiddels waren alle zakenge- sprekken stop gezet en niemand het zich meer imponeeren door de laatste snufjes op radio- gebied. Tegen vijf uur werden verscheidene monster kamers gesloten en buiten loeiden de koeien, die uit hun ruimen stalstand in den kleinen beestenwagen moesten plaats nemen. Inmiddels stroomde het publiek naar buiten en even later slaakte een portier een zucht van verlichting achter de gesloten hekken. In een schuur bij Egmond- Binnen ontdekt Naar wij hedenmorgen bij de politie te Den Helder vernamen, zijn de drie aldaar vermiste jongens terecht. Zij werden Donderdagavond door de politie van Egmond-Binnen in een schuur bij een boer aldaar ontdekt. Direct werd hiervan kennis gegeven aan de politie te Den Helder, die de jongens terstond heeft afgehaald en hen vannacht nog laat terugbracht bij hun ouders, voor wie daarmede het einde was gekomen van eenige dagen van bange zorgen. De avontuurlijke tocht van de onervaren jon gens heeft gelukkig een spoedig einde genomen en van hun illusie, naar het rumoerige Spanje te trekken, is wel heel weinig terecht gekomen. Evenals in het begin van de week zijn de s'ec-pbooten van Wijsmüller en Doeksen er m een afgeloopen nacht in geslaagd de Sirenes te Oajantsoog vijf zes meter meer zeewaarts te s.'eepen, waarooor het schip in een belangrijk gunstiger positie is komen te liggen. Hoe een tuinder valschheid in ge schrifte pleegde Op wel zonderlinge wijze heeft een tuinder te Honselersoijk valschheid in geschrifte ge pleegd. De man had reeds geruimen tijd oneenigheid met zijn buurman, wat zich meermalen manifes. teerde in het dwars door de vaart leggen van een schuit Dezer dagen bracht de tuinder een partij druiven naar de veiling, in welk feit zijn tegenstander aanleiding vond, te trachten zijn buurman een hak te zetten. Aan het veilingboek voegde hij nj. de mede- deeiing toe „Partij met afwijkingen", zoodat de k. oplieden, die deze meoedeeling zouden verne men een neel wat lager prijs zouden bepalen. Evenwel kwam een zoon van den gedupeerden tuinder nog een kistje druiven brengen en las tot zijn groote verwondering de kwalificatie over zijn goede partij druiven. De Keurmeesters werden ondervraagd, doen van hen was de waardeering niet afkomstig. De rohtie werd in het geval gemengd en deze visch- te uit, dat de buurman-tuinder de poets had willen bakken. Het gevolg is nu, dat tegen den tuinder pro ces-verbaal is opgemaakt wegens valschheid in geschrifte. Juist voor het bekend maken van de ver loving van H. K. H. Prinses Juliana en van Z. H. Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld had de Haarlemsche componist Olivier Koop een, in opdracht geschreven, Wilhelmus-pre- lude voor blaasorkest voltooid. Vanwege cfit merkwaardig samenvallen heeft de componist deze prelude aan de Prinses op gedragen en aan Hare Koninklijke Hoogheid het werk toegezonden, met het verzoek deze opdracht wel te willen aanvaarden. Van Prinses Juliana mocht de componist be richt ontvangen, dat deze opdracht cioor 'Hare Koninklijke Hoogheid met groote erkentelijk heid is aanvaard. ZACHT VAN SMAAK - PRL/5 TO ct In de grijze oudheid stond de wetenschap der plantenziektenbestrijding en evenzoo stonden de opvattingen daaromtrent op een veel minder materialistisch standpunt dan tegenwoordig. Om dat met bewijzen te staven zou ons op het oogenblik te veel tijd en plaatsruimte kosten. Voldoende is b.v. even te wijzen op de bezoekin gen des Hemels, die men gedemonstreerd meen de te zien in het optreden van een infectueuse ziekte. Nog niet lang geleden deden de z.g.n. kwade dampen of miasma veel van zich spreken. In het begin echter van den tijd, toen meer moderne opvattingen de plantenziektenleer gin gen beheerschen, meende men alles te kunnen be wijzen door het kweeken in vitro van de veroor zakers van een plantenziekte, zij het dan een bacterie of een lagere plant (schimmel). In we zen gaf dat veel voldoening en het was tenslotte ook niet zoo vreeselijk ingewikkeld, indien men slechts beschikte over de noodige vergrootingen en andere hulpmiddelen. Doarom zou men kun nen beweren, dat het er bij het bestudeeren van plantenziekten en het bestrijden ervan niet eenvoudiger op geworden is sedert men begon nen is met de studie van de z.g.n. virisziekten. Deze ziekten werden veroorzaakt (en worden ver oorzaakt) door niet aantoonbare verwekkers, die filtreerbaar zijn en veelal overentbaar. Ieder, die met plantenziekten te maken heeft zal wel in kennis gekomen zijn met een of meer van der gelijke ziekten. Na dien tijd hebben wij kennis gemaakt met zgn. physiologische ziekten. Dat zijn ziekten, die men wellicht stofwisselingsziekten zou kun nen noemen en waarbij dus in het geheel geen verwekker bestaat. Ze zijn dus niet besmettelijk, noch te kweeken in vitro en evenmin filtreer baar. Hierbij aansluitend hebben wij de zgn. reactie- ziekten, ziekten, die bij een zekere zuurheids graad van den bodem ontstaan. Dan hebben wij nog te doen met ziekten, die veroorzaakt worden door de afwezigheid van stoffen, die men vroeger als overbodig beschouw de, zoo b.v. Mangaan bij bieten, borium bij ta bak (ook wel bij bieten), ijzer bij vruchtboomen, enz. Over het verschijnsel, dat mangaangebrek bij bieten te voorschijn roept, willen wij even ver der praten. Juist dit jaar ziet men zeer vele bieten, die gele bladeren vertoonen. De bladeren blijven veelal kleiner dan normaal en soms zijn de nerven groener dan hèt tusschenliggende weefsel. Geeft men zulken bieten wat mangaan- sulfaat, dan ziet men soms zeer spoedig verbe tering. Dit verschijnsel neemt men evenzoo waar bij vele andere gewassen, b.v. ook bij kool en an dere tuinbouwgewassen. Natuurlijk is niet alle geelkleuring toe te schrijven aan dezelfde oorza ken. Dit kan een kleine proef echter duidelijk maken. Het opzenden van ziek materiaal is na tuurlijk ook aan te bevelen in gevallen van twij fel. De geelkleuring van bladeren van vruchtboo men kan soms opgeheven worden door het toe dienen van citroenzuurijzer. Dit wordt toege diend in gaten, die in de stammen geboord wor den, waarna de gaten met entwas dicht gemaakt worden. Dit is meteen een zwakke poging van de plantenziektenkundigen om inwendige the rapie bij planten toe te passen. Tot voor kort gold dat als vrijwel onmogelijk of zelfs ondenk baar. Enkele proeven in ons land gaven reeds hoopvolle uitkomsten. Met dit kleine aantal voorbeelden is de voor raad niet uitgeput maar er zijn nog veel der gelijke verschijnselen waarover de geleerden het met elkander niet eens zijn, maar waarvan sommigen aannemen, dat ze tot dezelfde groep moeten worden gerekend. Het opzenden van afwijkingen van welken aard ook en bij welke plant ook aan ondergetee- kende is wel aan te bevelen. Het geven van een positief antwoord is uit den aard der zaak, voor al in deze gevallen, niet altijd mogelijk. De ambtenaar bij den Planten ziektenkundigen Dienst Kippendieven aangehouden Donderdagavond heeft de gemeente-politie van Bergh twee personen aangehouden, die kippen verkochten, waarvan zij de herkomst niet konden mededeelen. Het vermoeden be staat, dat de kippen afkomstig rijn van de diefstallen, welke in de afgeloopen maanden in de gemeenten Berg en Wehl zijn gepleegd. De beide personen J- J. K. en A. N. L., die in Bergh wonen, zijn in bewaring gesteld. EEN HONDENLEVEN? DEN BAAS TOEGEBLAFT door Robert Peere boom. Andries Blitz, Amsterdam Dit is een boek waarin teckel Tom's baas de levensemoties van zijn hond schildert. Hij doet dit op een prettige manier, die blijk geeft, dat hij met zijn hond meeleeft, mèt het dier voelt, het dier begrijpt. Het is de geschiedenis van een hondenleven een hondenbiografie eigenlijk en als zoodanig iets bijzonders. Er worden zoo veel biografieën van menschen geschreven, veel ook van menschen die die eer eigenlijk niet waard zijn, waarom dus ook niet eens een hon denbiografie er zijn honden genoeg die het dubbel en dwars waard zijn. Dat de schrijver zijn werk met liefde heeft verricht spreekt uit iedere bladzijde; liefde voor den hond in het algemeen. Voor zijn hond in het bijzonder. DE TUIN BIJ HET HUIS door John Bergmans. Scheltema en Holke- ma's Uitgeversmij. Amsterdam. Dit kloeke, uiterst fraai verzorgde boek met zijn 182 zeer mooie afbeeldingen is zeker wel een der allerbeste boeken in onze taal, die den liefheber van een tuin (en wie is dat tegen woordig niet?) tot handleiding kunnen dienen Het is uitvoerig, zonder daarom te veel te geven, dat wil zeggen, dat het niet al die bijzonder heden geeft, die eigenlijk alleen maar van be lang zijn voor den vakman en toch ook weer buitengewoon volledig is, zoodat de liefhebber er op alle vragen die zich aan hem zouden kun nen voordoen een antwoord in vindt. Speciale aandacht heeft de schrijver, en dat is wel een der groote voordeelen van dit werk, gewijd aan die bijzonderheden, die de liefheb ber bij het aanleggen van zijn tuin, of bij de keuze van zijn plantmateriaal nog al eens over het hoofd ziet. Ook de staten achter verschil lende hoofd/tukken, die met één oogopslag de wetenswaardige bijzonderheden van een be paald gewas doen zien, zijn van groote waarde voor den liefhebber, zoodat voor eiken tuin- bezitter, of die het worden zal dit boek een begeerenswaardig bezit zal blijken. HOE KWEEK IK ORCHIDEEËN VOOR HUIS EN KAS door G. Th. Odijk. DE CHAMPIGNONCUL TUUR door E. J. D. Roelfsema. Joh. Enschede en Zonen, Haarlem Deze twee keurig verzorgde en met vele afbeeldingen voorziene werkjes zullen zeker bij de liefhebbers hun weg wel vinden. Is het eer ste bedoeld, zoowel voor den vakman als voor den amateur, uit den aard der zaak is het tweede meer uitsluitend bestemd voor den vak man, die met de in ons land nog weinig be oefende championcultuur zijn brood wil ver dienen. Heeft hij dit werkje goed bestudeerd, dan kan hij dat ook. De beschrijving is zoo uit voerig en zoo duidelijk, dat hij die haar op volgt wel zal moeten slagen. Wat de Orchideeëncultuur betreft, die kan ook door den amateur beoefend worden, zij het dan misschien ook niet in haar vollen omvang. Want deze cultuur is geen gemakkelijke, wat echter niet wegneemt, dat er onder de honder den soorten wel een aantal zijn, die er zich toe leenen om door den amateur gekweekt te wor den mits niet tegen wat arbeid wordt opge zien. Want een moeilijke plant blijft de orchi dee in ons klimaat tcch altijd. Wie er lief hebberij in heeft om deze in den laatsten tijd weer meer naar voren komende planten zelf te kweeken, zal in het boekje van den heer Odijk een practische en duidelijke handleiding vinden. MODERN KANTKLOSSEN door L. R. J. de Jager Meezenbroek- van Beverwijk. Bosch en Ken ning, Baarn. Als nummer 129/130 in de Libellenserie ver scheen bovengenoemd werkje, dat een leergang wil zijn voor beginners, zoowel als voor gevor derden en dat, met zijn vele voorbeelden en schema's ook werkelijk is. De geheele bewerking wordt er van den aanvang af tot aan het vol tooide werkstuk op bevattelijke wijze in be schreven, welke beschrijving door tal van foto's en vooral door de vele schema's voor de ver vaardiging van verschillende stukken ten zeer ste verduidelijkt wordt. (Ingezonden Mededeeling U dacht immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl Meestal krijgt U hoofdpijn zoodra afval stoffen te traag door Uw afvoerorganen worden weggevoerd, waardoor Uw bloed verontreinigd wordt. Zorg Idaarom da.t Uw afvoerorganen goed functioneeren. Spoor met de zes minerale zouten in Kruschen Salts Uw afvoerorganen op zachte wijze aan tot gezonde en geregelde werking, zoodat zelfs het laatste deeltje achtergebleven afval volkomen wordt verwij derd. U zult spoedig de gevolgen bemerken vair die inwendige schoonmaak: Uw bloed is zuiver en verfrischt. Klachten als hoofdpijn, vermoeidheid en neerslachtigheid, behooren tot het verleden, want de kleine dagelijksehe dosis Kruschen Salts heeft de oorzaak van deze kwalen weggenomen. Mej. G. R. te L. schrijft; „Eenigen tijd gele den leed ik aan chronische hoofdpijnen. Ik probeerde verscheidene middelen, maar ik kon dat loome, vermoeide en lustelooze gevoel niet kwijt raken, en eiken morgen weer zag ik tegen den nieuwen dag op. Toen ik eens een paar dagen uit logeeren ging bij een oom en tante, die beiden in de 70 waren, verwonderde ik mij voortdurend over hen, hoe gemak kelijk zij hun bezigheden verrichtten, opgewest en gelukkig; zij leken jaren jonger dan zij waren. Ik vertelde hun wat mij scheelde. „Dan moet je eens aanwennen, wat wij reeds jaren doen. Een tipje Kruschen Salts 's ochtends in je eersten kop thee." Dat was een half jaar geleden en sindsdien ben ik oneindig veel beter. Zonder hoofdpijn, en met een gevoel dat het leven nu de moeite waard is. Kruschen Salts is werkelijk schit terend." Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 p. flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. De internationale motor- zesdaagse he Donderdag is de eerste etappe verreden van de internationale motor-zesdaagsche, welke gaat over een totalen afstand van 2264 K.M. Het afgelegde parcours had een lengte van 349.5 K.M, Van de 246 vertrokken rijders zijn er naar schatting 30 uitgevallen. Mede door het zeer slechte weer was deze eerste etappe onge looflijk zwaar, zoodat zeer vele strafpunten moesten worden uitgedeeld. Het gevolg was, dat Ui den wedstrijd van de internationale trophy, waaraan door vijf landenteams wordt deelgeno men, het zeer sterke Italiaansche team, het sterke Tsjecho-Elowaaksche team en het min- ueï sterke Fransche team ieder een rijder ver loren en dus voor de trophy geheel zijn uit geschakeld De strijd gaat nu tusschen de Duit- Kei. ers en de Engelschen, waarbij de eersten favoriet zijn. In den wedstrijd om de Zilveren Vaas, waar in ons land met twee teams uitkomt, is de slachting nog veel grooter geweest. Volgens de laatste gegevens zijn van de 17 ingeschreven teams 10 uitgevallen. Ook de beide Duitsche Vaas-teams hebben strafpunten gekregen, waardoor aan de Duitsche hoop op het ver overen var. de zilveren Vaas vrijwel de bodem is ingeslagen. Ook de beide Italiaansche teams zijn gesneuveld, terwijl ook het Belgische team er uit is. Voorts zijn de beide Hongaarsche teams eruit, het Fransche team heeft een rij der verloren, het Tsjecho-Slowaaksche team eveneens en ook ons land heeft gedeeld in de groote pech. Ons b-team is eveneens uit den strijd gevallen. Wij hebben Donderdag drie Nederlandsche rijders verloren. Alle drie Eysinks, n.l. Eysink zelf, die in een van de snel- neidspoeven een defect kreeg, de Beaufort, die etr. remstang brak en Verkerke, die een voor vorkdefect kreeg. Ook onze landgenoot van Din eer had pech, waardoor hij 6 strafpunten op liep. Met eenige ongerustheid werden de resul taten van de snelheidsproeven van onze land- tmiiiiiiimuiiiiiiimiuiimmiiiiiiiiimiimiiiiiiimiiimimiimimiiiiiii Toch is de stabiliteit minder geworden Het is wel iets ongewoons in ons klimaat, jat het weer in dezen tijd van het jaar bijna voortdurend rustig en droog, bij afwisseling zonnig en over het algemeen zeer stabiel blijft, en dat deze toestand zoo lang aanhoudt als thans het geval is. Zelden is dan ook het ge bied van hocgen druk, waarmede het mooie weer zoo nauw verband houdt, zoo stabiel, en b ijven de depressies, die anders in West-Europa het goede weer plegen te verstoren, zoo ver af in het Noord-Westen als in de laatste dagen. Thans ligt nog dit gebied van hoogen lucht- c.ruk met zijn kern van 780 mm over Scandi navië, terwijl nog de laatste resten van een zwakke depressie, welke in de eerste helft der week bewolkt weer en enkele plaatselijke on weersbuien veroorzaakte, in het Zuid-Westen van Europa verdwijnen. Bij deze luchtdrukverdeeling kunnen wij voor- lcopig nog wind uit Oostelijke richtingen ver wachten, terwijl de kracht wellicht eerst iets grooter zal worden, daarna weer zal afnemen. Uit den aard der zaak zal het weer hierbij droog blijven en meest licht of half bewolkt, dus vrij z-nnig zijn. Hooge temperatuur is niet meer te verwachten, al zal het dan voor den tijd van het jaar vooral overdag, vrij warm zijn. De nachten zullen dan echter koel of zeer koel zijn en bij onbewolkten hemel is de kans op mist in de avond- en nachturen zeer groot. De stabiliteit van de algemeene weersgesteld heid is echter in de laatste dagen minder ge worden. Bij verdere daling van den barometer zouden wij reeds vóór het einde der week, zoo niet het einde dan toch zeker een belangrijke verstoring van het rustige weer kunnen ver wachten. Voorloopig is dit echter niet waar schijnlijk en behoeven wij ons niet over het weer te verontrusten. (Nadruk verboden) genooten Roest en Sybrandi tegemoet gezien, aangezien zij ook met defecten hadden te kam pen. De andere Nederlandsche rijders waren nog zonder strafpunten. De Amerikaansche Olympjsche zwemploeg, die as. Zondag deelneemt aan de internatio nale zwemwedstrijden, georganiseerd door de zwemvereeniging „Het IJ" in het Sportfond- senbad te Amsterdam aanvaardt 21 September de terugreis naar Hamburg, waar men scheep gaat naar Amerika. De zwemclub Groningen is er in geslaagd de ploeg bereid te vinden de terugreis te Groningen te onderbreken. De Amerikanen zullen nu op Dinsdag 22 Septem ber om half negen starten in de gemeentelijke zweminrichting bet Helper zwembad. Voor ceze gelegenheid heeft de zwemclub Groningen een select programma samengesteld, waarin tevens de beste Nederlandsche krachten zullen uitkomen. Engelsche League De Donderdag gespeelde wedstrijd West Bromwich Albion—Chelsea eindigde in een 2—2 gelijk spel. De ontmoeting Sheffield WednesdayHud- dersfield Town werd niet gespeeld. worden C geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regel komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge- tinnen. iiimiiiiimiiMiimiiiMiiiiiimiuiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiimiiiuiiiiiMiiiMNiiiiniiiiiiiiiiiiimiiniiiMiinmiiMiMiHiiMMiiiiniiHiHiMiiiiiiiiiiiiiiMii 8.00 Wij beginnen den dag (gra- mofoon 8.15 Morgenconcert (gramofoon) 9.1510.00 Geen. uitzending van den KRO 10.00 Voor fabrieken (gramofoon) 1U.30 Gramofoon (Russ. program) 11.00 Gramofoon 1130 Godsdienstig halfuurtje (door Pastoor L. H. Perquin) 12 00 Politieberichten. 12.15 KRO-Orkest oiv Marinus van 't Woud 1.00 Gramofoon 1.20 KRO-Orkest 2.00 Halfuurtje voor de rijpere Jeugd 2.30 KRO-Orkest 3.00 Kinderuurtje 4.00 Gramofoon 4 15 KRO-melodlsten oiv Plet Lustenhouwer 4.45 „R. K. Aquarium- en Terra rium-Vereeniglng 3t. Petrus" door W. H. Rijff. 5.00 KRO-Melodlsten 5.30 Esperanto-nleuws door P. Heilker 5.45 KRO Nachtegaaltjes oiv J. de Jong zang 6.00 Verzorging van den zender 6.15 Gramofoon 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gramofoon 6.50 inleiding op den Esperanto- cursus 7.00 Politieberichten 7.15 „De onderwijzer en geeste lijke volksgezondheid" door A. v. d. Griendt 7.45 Aetueele aetherflitsen 8.00 Nieuwsberichten. 8.10 Tien minuten overpeinzing door H. de Greeve pr. 8.30 Omroep oproep. Vier groote onbekenden. 8.35 Onze Zaterdagavond mmv KRO-orke3t, KRO-boys. Vin cent Berghegge (voordracht). Sportrevue door H. Koemans 10.30 Nieuwsberichten 10.35 Bezinning in schoonheid (Gramofoon) 11.00 Op de vleugelen van den nacht. (Gramofoon) GODSDIENST 6.40 Parijs H (Actualiteiten voor Katholieken) ORGELBESPELING 3.20 Droltwich (Donald Thome) 6.00 Hilversum I (Cor Steyn) 9.35 Rome (A. Galllera) ORKEST-CONCERTEN 11.05 Hamburg 12.20 Deutschlandsender 12.50 Brussel I 2.20 Droltwich 2.50 Kalundborg 5.20 Brussel II 6.35 Brussel I 10.30 Weenen 10.50 Droltwich LICHTE MUZIEK 8.35 11.20 11.20 12.20 12.20 12.50 12 50 1.20 1.30 1.30 2.10 2.30 2.35 2.40 3.35 3.50 4.05 4.20 3.20 3.35 5 35 5.35 6.20 6.20 6.35 7.10 7.20 7.40 8.00 8.15 8.20 8.20 Luxemburg Droltwich Parijs I Kalundborg Luxemburg Luxemburg Brussel IX Droltwich Brussel I Brussel XI Deutschlandsender Brussel I Langenberg Hamburg Brussel II Droltwich Deutschlandsender Parijs I Beromtlnster Brussel I Droltwich Milaan Beromtlnster Hamburg Luxemburg Droltwich Milaan Beromiinster Toulouse Hilversum I Boedapest Brussel II Het K.R.O.-orkest speelt Zater dagmiddag fragmenten uit de opera-comique „Hoffmann's Erzahlungen" van J. Offenbach (Hilversum II 12.15 tot 1.00 uur) 8.30 Berlijn 8.30 Langenberg 8.30 Deutschlandsender 8.30 Hamburg 8.40 Weenen 8.50 Droltwich 8.55 Kalundborg 9.00 Toulouse 9.20 Brussel II 9.20 Toulouse 9.30 Beromiinster 9.40 Luxemburg 9.50 Boedapest 10.00 Milaan 10 05 Hilversum I 10.35 Toulouse 10.40 Rome 11.20 Deutschlandsender 11.35 Toulouse 11.35 Brussel II 1135 Kalundborg 11.50 Parijs I 12.00 Droitwlch 12.20 Toulouse 12.20 Berlijn 12.20 Kalundborg GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 3.20 Brussel X 8.20 Brussel II 12.00 Hilversum' I 12.20 Brussel I 12.20 Brussel II 12.25 Parijs II 1.50 Brussel II 2.00 Hilversum I 2.30 Hilversum I 2.50 Parijs I 3.20 Brussel I 3.35 Hilversum I 4.35 Brussel I 4 35 Brussel II 4.40 Luxemburg 5.50 Parijs I 6.05 Luxemburg 6.20 Deutschlandsender 6.50 Parijs I 7.00 Parijs II 7.20 Deutschlandsender 7.20 Berlijn 7.45 Brussel II 8.40 Parijs II 3.30 Kalundborg 9.50 Hilversum I 10.60 Parijs II 11.00 Hilversum I 11.00 Boedapest 11.20 Luxemburg 12.20 HambuJJg KAMERMUZIEK 1.45 Luxemburg (kwintet) 2.23 Brussel II (trio) 4.50 Droltwich (septet) 6.20 Langenberg (kwintet) 8.20 Kalundborg (plano, viool, cello) 9.00 Luxemburg (kwintet) 10.50 Deutschlandsender (waldhoorn en plano) SOLISTEN-CONCERTEN 3.35 Kalundborg (zang) 4.10 Luxemburg (zang) 4.50 Brussel I (zang) 6.20 Kalundborg (zang) 7.20 Brussel II (zang) 7.40 Boedapest (zang) 9.25 Luxemburg (zang met or- kestbegel.) 12.00 Toulouse (zang) OPERA EN OPERETTE 8.35 Parijs I (uitzending uit Thê- atre National de 1' Opéra) 9.05 Milaan („II diavolo nel cam panile". opera van Lualdl) PERSBERICHTEN 7.50 8.03 10.00 10.20 10.20 10.20 10.15 2.10 3.15 5.40 7.00 8.00 8.45 Brussel II Hilversum I Hilversum I. Brussel II Deutschlandsender Berlijn VARIA Hilversum' I (voor arbeiders in continubedrijven) Hilversum I (voordracht). Hilversum I (causerie) Hilversum I (letterkundig overzicht) Hilversum I (S. R. de Miran da: „de A'damsche diamant tentoonstelling" Hilversum I (S.O.S.-berichten) Hilversum I (zang door man- nenkwartet) BERLIJN 356.7 M. BEROMUNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M. BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL II 321.9 M. DEUTSCHL. SEND. 1571M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 1875 M. (AVRO en VARA) HILVERSUM H 301.5 M. (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 366.6 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS H 312.8 M. ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.8 M. WEENEN 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS □EE De Nivas verkocht voor export met on bekende bestemming 2260 ton superieure suiker. Voorts 2590 ton superieur voor con sumptie. Hierna 1014 ton superieur voor Port Said en 463 ton superieur en 224 ton hoofdsuiker voor consumptie. De Oranje-Nassaumijnen behaalden in 1935 een saldo-winst van f 14.034 tegen een verlies van f 476.928 het vorig jaar. Op 23 September a.s. wordt de inschrij ving opengesteld op de uitgifte van Neder- landsch schatkistpapier ten bedrage van ten hoogste f 20 mïllioen. Op de vorige uit gifte van f 25 mïllioen 20 Augustus j.l., werd ruim f 46 mïllioen ingeschreven. Frank Rijsdijk's Industr. Ondernemingen boekten na afschrijvingen een winst-saldo van f 26.177 tegen f 7140 het vorig jaar. Het verlies bedraagt thans nog f 971.883. De invoer van Frankrijk bedroeg in de eerste acht maanden fr. 15.568 mïllioen en was fr. 1.551 mïllioen hooger dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De uitvoer be liep fr. 9.447 mïllioen of fr. 788 mïllioen minder. De Bank van Engeland kocht 246.959 goud in baren. Sedert het begin van dit jaar is totaal 47.03 millioen aan goud gekocht. De verklaring van den Franschen minis ter van Financiën, volgens welke hij niet kon begrijpen, dat de beurs te Parijs de laatste dagen zoo terughoudend is, heeft op de markt nagenoeg geen invloed uitge oefend. In verschillende bladen, ook naar linksch gerichte, wordt op de tegenstelling gewezen tusschen den werkelijken toestand in Frankrijk en de voorstelling, die daarvan in officieele geschriften en sommige rede voeringen gegeven wordt. Blijkens den weekstaat per 11 April is de goudvoorraad bij de Bank van Frankrijk met fr. 652 millioen afgenomen, n.l. van fr. 54.184 millioen tot fr. 53.532. De Duitsche handelsbalans van Augustus sluit m.et een uitvoer-overschot van M. 63 mïllioen, tegen M. 50 millioen in Augustus 1935. De invoer bedroeg M. 346 millioen en was ongeveer gelijk aan de vorige maand. De uitvoer beliep M. 409 millioen en was M. 14 mïllioen hooger dan in Juli. Deze stij ging is in zekere mate het gevolg van de toeneming van de gemiddelde uitvoer- isaarde, maar ook is de kwantitatieve uit voer grooter geweest. De Chesapeake and Ohio Raïlr. behaalde in Augustus, na aftrek van alle lasten, een surplus van 3.88 millioen tegen 2.79 mill, in Augustus 1935. De American Smelting and Refining Co. keert het gewone kwartaal-dividend uit van 1.75 per le pref. en 1.50 per 2e pref. aandeel. i-vi, -V-. on*jj(cw7bas8 erb j Procter and Gamble keert een onveran derd kwartaal-dividend uit van 2 op (De 8 pCt. pref. aandeelen. De New-York Chicago St. Louis Rr. boekte in Augustus een verlies van 764. De Southern Pacific boekte in Augustus aan netto-ontvangsten een staging van 1.18 millioen tot 2.93 mïllioen ten op zichte van Augustus 1935. In de eerste acht maanden een stijging van 5.31 millioen tot 15.11 millioen vergeleken met de over eenkomstige periode van het vorig jaar. De Gnilf States Steel keert 7 achter stallig dividend uit op de preferente aan deelen. De Industrial Rayon Corp. of Cleveland (Ohio) gaat een nieuwe garenspinnerij bou wen, waarin men een verbeterde produc tie-methode zal toepassen. Voornamelijk zal de pfoductie worden bespoedigd. Volgens opgave van den minister van Fi nanciën Morgenthau bedroegen de staats uitgaven van het loopende Amerikaansch begrootingsjaar tot 15 September 1270 millioen tegen 1518 millioen in dezelfde periode van het vorig jaar. Deze verminde ring is het gevolg van de vermindering van den uitgekeerden steun. De gewone staats uitgaven zijn echter met 50 millioen toe genomen. De staatsschuld is ten opzichte van het vorig jaar met 4.35 milliard tot 33 milliard gestegen. De Consolidated Oil Corporation keert een extra-dividend uit van 0.25 en een on veranderd kwartaal-dividend van 0.15. In Juli werden in Amerika 5.743.863 auto banden afgeleverd, hetgeen een verminde ring aantoont van nog geen 1 pCt. ten op zichte van Juni en een stijging van 5.4 pCt. ten opzichte van Juli 1935. In Juli werden 5.464.927 banden gefabriceerd, of 2.6 pCt. minder dan in Juni 1935, maar 54.4 pCt. meer dan in Juli 1935. De New-Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 1013 mill. tegen 1052 millioen in de vorige week. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 7.45Yx7.46V* (vorig slot 7.46Yi); de Frank op 9.69XA 9.70Vz (vorig slot 9.70) en de Dollar op 1.47x/\ 1.47Yx (vorig slot 1.47%). De Union Pacific stelt de inschrijving open op 3Yx pCt. obligatiën tot een bedrag van 20 millioen a 99Yx pCt. De opbrengst dient ter conversie van de 4 pCt. leening tot een even hoog bedrag. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor eersten stuurman groote stoomvaart de heer J. Klein en voor derden stuurman groote stoomvaart de heeren M. H. Bosch en T. Maas. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor het theo retisch gedeelte van diploma C de heer J. L. Th. Nijvenheim te Den Haag. Heffing op boter De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 21—26 September vastgesteld op 80 cent per kilogram.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6