Tweede aanval op het Alcazar wordt voorbereid De crisis in de Heimwehr ORANJEVREUGD P. MELCHERS Orkaan teistert de Ver. Staten Hevige aardbeving op Sumatra HET FENGTAI-INCIDENT DE WITTEN VERDEDIGEN ZICH IN DE RUÏNES GAAT STARHEMBERG HEEN? Het nieuws van heden Oceaanvliegers twisten DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 - AVONDBLAD DE NIEUWE DRANK (EN ACTUEEL' DISTILLATEUR SCHIEDAM - LANGE HAVEN 74-76 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: -llk DAGBLAO ÜITCECEVEN DOOR N M,V. DfttHOCERM DE SPAARNESTAD, H AA RUM - TELEFOON 13866 Twee en veertig menschen om het leven gekomen bij een scheepsramp Oogst langs de geheele kust vernield Chineesche troepen hebben de stad reeds ontruimd Japanner vermoord te Hankau Colonne regeeringstroepen in Aragon door de nationalisten verslagen Successen van Mola's troepen bij Bilbao Stabilisator tegen het slingeren van schepen Toestel bestaat uit twee intrekbare vinnen aan elke zijde van het schip Aardbeving op Malakka Het noodweer bij IJsland Hitier naar de leger- manoeuvres Grootste militaire demonstratie sedert den oorlog Eerst werd het ergste gevreesd, TWEE EN ZESTIGSTE JAARC No. 20161 RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM doch latere berichten luidden Leden van de Spaansche phalanx, een fascistische organisatie, worden te Burgos afgericht om in de rijen der nationa listen te kunnen worden ingelijfd Veel zal afhangen van de houding die Schuschnigg zal aannemen tegenover de burgerwacht Terugkeer van Majoor Fey geruststellend Bevingen op vele plaatsen Richman heeft boven den Oceaan een benzinetank laten leeg- loopen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Engelands bewapening Labour-partij zal het bewapenings program steunen Von Neurath gaat jagen met Horthy UIT SOVJET-RUSLAND HET ARGENTIJNSCHE LEGER NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het WeeriiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiin^ VERWACHTING: Meest zwakke, ver- EE anderlijke wind, nevelig' tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 771.4 te Boedapest. Laagste barometerstand: j| 745.3 te Ingoe. Zon op 6.42 - onder 7.05 - Licht op 7.35 Maan op v.m. 10.57 onder n.m. 7.47 r\ Eerste kwartier 23 September IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LONDEN, 19 Sept. (Reuter) Reuter meldt uit Peking, dat het incident van Fengtai ge regeld! is, daar de Chineesche troepen de stad volledig hebben ontruimd. TOKIO: het ministerie van Oorlog deelt mede, dat naar aanleiding van de gisteren plaats gehad hebbende incidenten tusschen Ja- pansche en Chineesche troepen te Fengtai de commandant der Japansche troepen in Noord- China geëischt heeft, dat de verantwoordelijke Chineesche troepen worden ontslagen. Het Japansche garnizoen van Nanking heeft versterkingen naar Fengtai gezonden. Volgens een bericht uit Japansche bron te Hankau is een beambte van de Japan sche consulaire politie vanochtend door revolverschoten gedood. Domei meldt, dat na den aanslag op den Japanschen politiebeambte te Hankou de Japan sche vlootautoriteiten bijeen zijn gekomen om te overwegen, wat hun thans te doen staat. Een kolonel van het leger in Korea, die op weg was naar Peking, werd in den trein aange vallen en beroofd. Hij kon zich slechts door de vlucht redden. heeft verloren en dat zij aan een innerlijk ver val ten prooi is. De ontevreden onderaanvoerders scharen zich rond gepensionneerd majoor Lahr, den vice- burgemeester van Weenen, die de bespreking van de aanvoerders, welke Starhemberg heeft belegd, niet heeft afgewacht, doch zijn aan hangers afzonderlijk bijeen heeft laten ko men. Zooals wij al gemeld hebben, is op die bespreking besloten majoor Fey weer op zijn ouden post van bevelhebber van de Weensche Heimatschutz terug te roepen. Men heeft Fey daarop ter vergadering laten komen en van hem de toezegging gekregen, dat hij de functie zou aanvaarden. Wij hebben reeds geruimen tijd geleden ge meld, dat men in de burgerwacht handteekenin- gen voor Fey's terugroepen verzamelde. Hun aantal moet 55.000 hebben bedragen. Het Ween sche besluit beteekent de terzij deschuiving van Starhemberg, althans wat de Weensche burger wacht betreft. Hiermee heeft de crisis haar culminatiepunt bereikt. Als Starhemberg nog de oude is, zal hij spoedig een tegenzet ondernemen, maar men hoort vaak zeggen, dat hij de politiek moede is, zoodat het inderdaad heel goed mogelijk is, dat hij zich thans uit de burgerwacht zal laten verdringen, evenals hij zich uit de regeering, uit het vaderlandsche front en uit de actieve politiek heeft laten dringen. Veel zal er intusschen van afhangen, welke houding Schuschnigg ten opzichte van de cri sis in de burgerwacht en den terugkeer van Fey in de politiek zal aannemen. Dat het intusschen in de burgerwacht, die een paar maanden geleden Oostenrijk nog be- heerschte, zoover kon komen, toont, hoe on helder, ondanks alle stabiliteit, de verhoudin gen in de binnenlandsche politiek van Oos tenrijk nog altijd zijn. Het blijft in Palestina zeer onrustig. Voortdurend rijden Engelsche patrouilles door de straten van Jeruzcüem land" vergaan. Twee en veertig leden der be- schepen in de haven van Malaga, t.w. het vlag- geschip der Middellandsche zeevloot „Queen Elisabeth" en de torpedojagers „Worcester" en „Anthony". Volgens zekere berichten uit Gibraltar zou den te Malaga chaotische toestanden bestaan. Op de regeeringsvloot zou een muiterij zijn uitgebroken, waarbij reeds vele dooden geval len zouden zijn. De „Daily Telegraph" meldt daarentegen, eveneens uit Gibraltar dat de matrozen der regeeringsvloot verklaard hebben tot het uiter ste te zullen strijden en liever hun geschut op Malaga te zullen richten en de stad te verwoes ten dan zich over te geven. BURGOS, 19 Sept. (Reuter). Ge neraal Mola's troepen hebben aan het front bij Bilbao Ormaizzegu en Zumaya bezet. Radio-Coruna heeft medegedeeld, dat aan het front van Talavera vier vliegtuigen werden omlaag geschoten en bij Andujar (Andalusië) drie vliegtuigen. De opstandelingen heb ben Toledo gebombardeerd. Van het front in Aragon wordt gemeld, dat een colonne regeeringstroepen door de opstan delingen verslagen is. De opstandelingen maak ten 2200 gevangenen, terwijl de regeeringstroe pen verder 80 dooden en 30 gewonden op het slagveld hebben achtergelaten. Omtrent de verwoesting en de gevechten in het Alcazar meldt de speciale vertegenwoordi ger van Havas nog het volgende: Voor de ontploffing van de mijn gister ochtend, heeft de artillerie der regeerings troepen des nachts de overblijfselen van het Alcazar gebombardeerd, die beschenen werden door het licht van groote schijn werpers. De mijngang liep van een naburig huis onder de kelders van het Alcazar door. Drie zijden van het Alcazar stortten door le ontploffing in. Groote stukken steenen werden door de ontploffing in de straten der stad geslingerd. Het achterstuk van LONDEN, 19 Sept. (Reuter) Bij Ventnor (eiland Wight) zijn dezer dagen proeven ge houden met den Dennys Brown-stabilisator, een installatie om bij ruwe zee het slingeren van het schip tegen te gaan, welke werden bijgewoond door vertegenwoordigers van de Britsche admi raliteit, van het ministerie van Handel, de Japansche koopvaardij, Amerika, Brazilië en verschillende Britsche en buitenlandsche stoom vaartmaatschappijen. De installatie in gecon strueerd door Dennys van Dumbarton and Brown Bros te Edinburgh, nadat drie jaar lang experimenten zijn gedaan. Het toestel bestaat uit twee intrekbare vinnen aan elke zijde van het schip. Deze stabilisator zou het slingeren dusdanig verminderen, dat, uitgezonderd na tuurlijk bij zeer zwaar weer, een rustige vaart van het schip verzekerd wordt. Hij weegt 15 ton en moet tusschen de zeven en negen dui zend pond sterling kosten. De weerstand in het water moet zoo gering zijn, dat de snel heid van een 19 mijls Kanaalboot slechts met een halve mijl verminderd wordt; de ontwer pers van het apparaat verklaren nog, dat dit bezwaar wordt goedgemaakt door een rustiger en nauwkeuriger vaart bij zwaar weer. manning zijn om het leven gekomen, drie kon den worden gered. De orkaan heeft het zwaarst het 15.000 zie len tellende stadje Elisabeth-City in Noord- Carolina geteisterd, dat in het centrum van den wervelstorm lag, aldus meldt de „Tel." Met een zoo ontzettende kracht stortte de, wind zich op de stad, dat in de woonwijk vrijwel geen huis onbeschadigd is gebleven. De drie hoofdstraten zijn letterlijk met puin bezaaid. Sommige straten staan zoo diep onder water, dat het verkeer er met roeibooten onderhouden wordt. Verscheidene schepen, die in de haven voor anker lagen, zijn op den vasten wal ge worpen. Een hevige aardbeving is vanochtend waar genomen in een groot gedeelte van Malakka. Te Singapore, Kualalumpur en Pening, waar de schok het hevigst was, zijn de bewoners uit hun huizen gevlucht. Er worden evenwel neg geen persoonlijke on gelukken gemeld. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat téhgevolge van den storm, welke in den nacht van Dins dag op Woensdag heeft gewoed zes IJslandsche visschers om het leven zijn gekomen. Een an dere visschersboot, met zeven man aan boord is evenmin teruggekeerd. Deze storm wordt beschouwd als de hevigste sinds 1901. KASSEL, 19 Sept. (Havas). Terstond na af loop van den partijdag te Neurenberg heeft Hitier zich naar de streek tusschen Kassei en Würzburg begeven, waar legeroefeningen wor den gehouden ter voorbereiding van de groote Duitsche manoeuvres, welke volgende week be ginnen, waaraan een derde van het leger zal deelnemen en die de geweldigste militaire de monstratie sedert den oorlog zal zijn. Duitsche deskundigen wijzen eenstemmig op het belang van deze manoeuvres, die door de militaire attaché's der buitenlandsche mogend heden zullen worden bijgewoond, en die voor het eerst sedert het vroegere keizerrijk uit wer kelijke gevechtsoefeningen en niet uit eenvou dige tactische verrichtingen zullen bestaan. een auto, die door de opstandelingen op een binnenplaats des vesting bewaakt werd, werd op het dak van een brandweerkazer ne geslingerd op 200 meter afstand van de vesting. Vier stations plus Haarlems nieuwtjes, Vijf en dus geen drie stations. Luister niet naar hen, die liegen, 't Klinkt verwaand, maar hoor naar ons. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 NEW YORK, 19 Sept. (Reuter). De or kaan, welke de Atlantische kust teistert, neemt nog steeds in hevigheid toe. Te Newport heeft de wind een snelheid van 160 K.M. per uur bereikt. Het aantal dooden wordt op 46 geschat. Langs de 'ge heele kust is de oogst vernield. Te New York zijn tal van schoorsteenen en uithangborden afgerukt. Bij kaop May is de visschersboot „Long Is- De regeeringstroepen drongen na de ont ploffing de ruïnes binnen, doch aarzelden een oogenblik, in de verwachting van een tweede ontploffing. Hiervan maakten de opstandelin gen gebruik om een tegenaanval te ondernemen met granaten en mortieren. De regeeringstroe pen wisten zich echter in de ruïnes te handha ven. Een projectiel van een mortier ontploxte vlak bij de plaats, waar zich luitenant-kolonel Barcelo, de regeeringsleider, bevond. Deze werd licht aande beenen gewond, evenals zijn ordonnans-officier. Vervolgens kregen de re geeringstroepen opdracht de ruïnes te verlaten. De artillerie deed er nog steeds haar granaten op regenen. Tijdens dezen hevigen strijd verschenen te gen den middag een drietal driemotorige vlieg tuigen der opstandelingen boven de stad. Deze werden echter door regeeringstoestellen ach tervolgd en op de vlucht gejaagd, zonder in staat te zijn geweest bommen te laten vallen. Des middags nam het geweervuur wat in hevigheid af, waarvan de regeeringstroepen ge bruik maakten om hun stellingen te verbete ren. Een der leden van de militie, die in de ruïnes van het Alcazar had kunnen binnen dringen verklaarde te hebben kunnen consts- teeren, dat er nog zeer weinig water in de put ten was en dat de belegerden zeer slecht van vleesch schenen te zijn voorzien. Men verklaart, dat de verliezen der op standelingen honderd dooden bedragen. Aan de zijde der regeeringstroepen zijn de ver liezen zes dooden, twaalf zwaargewonden en dertig lichtgewonden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden lichte batterijen aangevoerd, die den tweeden aanval, die waarschijnlijk heden zal plaatsvinden, zul len vergemakkelijken. Er bevinden zich thans drie Britsche oorlogs- Reeds lang duurt de crisis in de Oosten- rijksche Heimwehr. Eens was in deze bur gerwacht prins Starhemberg oppermach tig. De geheele organisatie was trouwens van hem. Hij zelf was de organisatie. Maar dit in stituut werd eeii staat in den staat. Het bur gerlijk bewind kon dit niet dulden. Het geval werd nog gecompliceerder doordat ook andere staatslieden er particuliere legers op na hielden. De voornaamste van deze na de Heimwehr waren de „Sturmscharen" van Schuschnigg. Eenigen tijd geleden werd er een overeen komst gemaakt, om al die particuliere legers te ontwapenen. Starhemberg hield zich echter niet aan de overeenkomst. Zoodoende miste het accoord doel. De Bondsregeering meende niet langer met Starhemberg te kunnen samenwer ken en zette hem af als vice-kanselier. Thans is het conflict ten opzichte der Heim wehr nog scherper geworden. De opvolger van Starhemberg, vice-kanselier Baar-Baarenfels, zou, naar Reuter dezer dagen meldde, bedankt hebben als adjunct-opperbevelhebber der Heim wehr. Waarschijnlijk omdat hij niet langer sa men wil werken met Starhemberg. En nu gaan ar geruchten, dat ook Starhem berg zelf wil bedanken als leider zijner bur gerwacht. Dit bedanken zou, als het afkwam, naar het schijnt, allesbehalve vrijwillig zijn. Uit allerlei berichten maakt de N. R. C. zelfs op' dat er een openlijke opstand tegen Starhem berg gaande is. Men verwijt hem, dat het zijn schuld is, dat de Heimwehr de machtige posi tie, die zij tot voor kort in Oostenrijk bezat, Emin Abdallah van Trans-Jordanië, hoofd van het groot-Arabisch comité, op wien Engeland de schuld van den opstand wil schuiven MEDAN, 19 Sept. (Aneta). Op verschil lende plaatsen op het eiland Sumatra en ook in de Straits Settlements en F. M. S. is hedenmorgen een hevige aardbeving ge voeld. De eerste berichten omtrent deze beving deden het ergste vreezen, doch alle latere berichten luidden geruststellend. Sterke bevingen werden gemeld van Medan, Koetaradja, Padang, Fort-de-Kock, Singapore, Penang, Kwala Lumpur en Ipoh. Op alle plaatsen had de beving te circa 8.36 uur (Mid- den-Java-tijd) plaats. Persoonlijke ongevallen kwamen bijna niet voor. Slechts werd een Chi neesche vrouw, die een kind uit een instortend winkeltje redde, licht gewond. Allerwege was de bevolking gealarmeerd. Men vluchtte uit de huizen, die hevig op hun grondvesten schudden. Ir: Medan en omgeving werden vele gebou wen licht beschadigd, doch geen enkel ernstig. Ook verschillende fermenteerloodsen op ta- baksondememingen zijn gescheurd. Van het Tobameer uit steeg tijdens de beving een eigenaardig licht geruisch op. Nabij den krater van den Sibajak heeft een aardverschui ving plaats gehad. Van den bergtop stortten steenbrokken neer. Volgens verschillenden, die reeds lang ter Sumatra's Oostkust vertoeven, is dit de ergste beving, welke aldaar ooit is gevoeld. NEW-YORK, 18 Sept. De Amerikaan- sche vliegers Richman en Merrill, die twee maal met succes den Oceaan zijn overge stoken en zich nog .steeds te Musfjrave Har bour bevinden, hebben thans toegegeven, dat zij een meeningsverschil hebben gehad, toen zij aan het einde van hun vlucht van Engeland naar de Vereenigde Staten de At lantische kust naderden, aldus meldt de „Daily Tel." De rooden zijn voornemens vandaag een tweeden aanval te doen op de ruïnes van het Alcazar. Spanning tusschen Japanners en Chineezen nog meer toegenomen door een nieuw incident te Hankou, waar een Japanner werd vermoord. Ontzettende orkaan teistert de kust der Ver. Staten. Bij scheepsramp zijn 42 personen om het leven gekomen. Oogst langs de geheele kust ver nield. De Labour-partij zal het Britsche bewapenings program steunen. Ernstige aardbeving op Sumatra. Zeven en twintigste acconntsdag van het Ned. Instituut van Accountants. Verslag over het 24e studiejaar der R. K. Leer gangen. i Vliegtuig nabij Bandoeng bij ongeval vernield; bestuurder gewond. O döllö. Tijdens zijn bezoek aan Boedapest zal de minister met eenige leidende Hongaarsche staatslieden van gedachten wisselen. LONDEN, 19 Sept. (D. N. B.) Het verluidt, dat zich in de gisteren gehouden bijeenkomst der Labour-leiders een aanzienlijke meerdei- heid heeft uitgesproken voor steunverleening aan het bewapeningsprogram der regeering. De „Daily Telegraph" meldt, dat er ter con ferentie op is gewezen, dat het een machtige versterking voor de fascistische regeeringen zou zijn, indien de Engelsche arbeiderspartij de bewapening van Engeland in den weg zou staan. BOEDAPEST, 19 Sept. (D. N. B.) De Duit sche minister van buitenlandsche zaken, von Neurath, die hier vandaag verwacht wordt, zal op uitnoodiging van «en rijksbestuurder Hor thy <|eelnemen aan oen jachtpartij in Go- Aanvankelijk had Merrill, zooals bekend, een telegram waarin van een twist met zijn met gezel werd gerept, tegengesproken. Thans deel de Richman mede, dat toen zij uit Engeland vertrekken, zij ongeveer 5000 liter benzine aan boord hadden. „In de buurt van Newfound land geraakte het toestel in een storm, welke ons bijna noodzaakte op zee te dalen. Ik ge loof," aldus Richman, „dat wij zouden zijn ver dronken, indien ik geen benzine overboord had gegooid. Het is juist, dat ik aan Merrill heb gevraagd, benzine te laten wegvloeien en toen deze weigerde, heb ik het ten slotte zelf maar gedaan om zoodoende het toestel lichter te maken. Er bleef voldoende brandstof over om het land te bereiken." Merrill beweert, dat noch een motordefect noch de storm het noodzakelijk had gemaakt benzine overboord te gooien. „Ik geef toe," al dus deze vlieger, „dat de situatie op Maandag middag ongeveer twaalf uur zoodanig was, dat een onervaren vlieger den schrik te pakken zou hebben gekregen, doch wij hadden geen en kele maal de controle over onze machine ver loren. Ik was juist doende het toestel op een geringere hoogte te brengen, toen Richman een der tanks liet leegloopen en verlangde, dat 'n S.O.S. zou worden uitgezonden." In de Sovjet-Russische gevangenis Solovki is de Litausche katholieke priester Matuserici- ris overleden. Men vermoedt, dat hij ver moord is. De Argentijnsche regeering heeft een cre- diet aangevraagd van 6x/2 millioen piasters (d. i. ongeveer f 3 millioen) voor verschillende garnizoenen in Patagonië. (Patagonië is het Zuidelijkste deel van Zuid-Amerika), Stand op Zaterdag 1 unr nan.: 768.1 Vorige stand: 767.7 Majoor Fey

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1