Overwinningen op puinhoopen De tactische terugtocht begonnen IRUN EN HET ALCAZAR OEFENING DER LICHTE BRIGADE Restaurant DORRIUS Kerkelijk leven ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 Comedie in Genève f OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steun griend- en rietcultuur BUITENLANDSCH OVERZICHT Strijd om de Zuid-Willemsvaart ten gunste van Rood beslist Succes der nieuwe pantserwagens INSTITUUT VAN Vreedzame intermezzi Fokkervliegtuig geheel vernield Bestuurder aan het gelaat gewond Z. H. EXC. MGR. N. STAM Zondag dient Mgr. zijn eerste wijdingen toe R.K. Leergangen Verslag over het 24ste studiejaar LEERPROGRAMMA'S ONDERWIJS Verzoek der Federatie van R.K Vrouwenbonden aan den Minister HET DREIGEND CONFLICT BIJ DE SPHINX Oplichter thans bekend geworden Bijzondere frankeerzegels Het nationaal huwelijks geschenk ACCOUNTANTS NA DE VERLOVING PRINSES DER Hulde van het Westland Zeven en twintigste accountants dag te Amsterdam EEN JUBELLIED ONVERSTANDIGE WERKLOOZE Achterstallige handelsvorderingen op Duitsche debiteuren De pantserwagens in actie H.H. WIJDINGEN KARMEL EGMOND Noveen t. e. d. KI. H. Theresia 24 Sept.2 Oct. a.s. BENOEMINGEN Audiëntie Naar de missie De Witten en de Rooden vechten in Spanje aan weerskanten met de vasthoudendheid van dol geworden honden, die niet rusten Villen, vóórdat één van hen de strot is afge beten, en de Europeesche mogendheden staan er rondom heen met officieel slechts belangstellen de gezichten, doch in hun hart hebben zij par ty gekozen en weddenschappen afgesloten en werpen stilletjes den kampioen van hun politieke voorkeur krachtvoeder toe. Er is geen internatio nale dierenbeschermer, die de beesten uit elkaar ranselt en een einde aan de verschrikkelijke slachting kan maken. Uit louter partijdigheid moeten de toeschouwers onpartijdigheid veinzen om te voorkomen, dat zij elkander in het haar vliegen. De eenige, die wezenlijk boven de par tijen staat en slechts diepe deernis voelt met de verwilderde schare is de H. Vader, wiens oude en wijze stem in het gevechtsrumoer wordt tot die eens roependen in de woestijn. Wat den H. Vader het meest en het diepst moet bedroeven, is, dat het juist Spanje, waar 90 pCt. van de bevolking katholiek heet, moet zijn waar deze matelooze verschrikking is losgebroken, welke van beide partijen ontzaglijke offers aan goed en bloed eischt en waaraan beide partijen schuld dragen. Het is niet waar, dat de afschrikwekken de vermoording van geestelijken en de vandalisti sche vernieling van kloosters en kerken enkel en alleen op 't zwarte strafregister van het bolsje wisme en het nog ergere anarchisme dienen te Worden geschreven. Zeker, zoowel het bolsjewis me als het anarchisme zijn de uitvoerders van deze menschonwaardige gewelddaden, maar zij zijn tot dit paroxisme van anticlericalen haat gekomen door de tekortkomingen van hen, die, toen het nog tijd was, het niet te nauw namen met het beoefenen van de door hen gepredikte sociale rechtvaardigheid, en thans uit zelfbehoud de opstandelingen zoowel moreel als daadwerke lijk steunen. Het is een triest en verwikkeld pro bleem, waarin tal van verschillende factoren zoowel van politieken als socialen aard meespe len en waaraan Spanje ten gronde dreigt te gaan, en uitzicht op een bevredigende oplossing is er na zoovelo weken van verbitterden strijd nog steeds niet. De nationalisten zijn aan de Winnende hand, maar iedere zege, zoowel van de Witten als van de rooden is eigenlijk toch ook een nederlaag. Er worden slechts overwinningen behaald op puinhoopen, hetzij stoffelijke, hetzij geestelijke. Irun werd eerst door de witten geno men, toen heel de stad in een rookende ruïne was veranderd, het trotsche Alcazar te Toledo, v aar een handvol nationalisten met vrouwen en kinderen en grijsaards zich met ware doodsver achting tot het laatste moment verdedigde en liever sterven wilde dan zich overgeven, werd c'oor roode mijnwerkers ondergraven en met dy namiet opgeblazen. Zal heel Spanje'een van lij kenlucht verpeste walmende bouwval moeten worden, alvorens er vrede kan heerschen? Is de vrede van het kerkhof de eenige, waartoe de warmbloedige Spanjaarden te brengen zijn? Triomf over puinhoopen, het is een beeld des tijds, niet enkel in het rampzalige en verbijsterde Spanje. Want wat is de overwinning van Italië op Abessinië anders? In dien „kolonialen oorlog" w'erd het meer dan duizendjarige Rijk van den Negus met brand en gifbommen, met verraad en geweld geknecht en tot een wingewest gemaakt van den Ita- liaanschen imperium-geest. Niet enkel de toe- koels der Abessiniërs gingen in rook en vlam men op, maar ook het tot dan toe geldende internationale recht en het laatste restant van het reeds deerlijk gehavende Volkenbondspres- tige. Het recht heeft voor de macht moeten bukken en naar alle w'aarschijnlijkheid zal straks te Genève het recht opnieuw gedwongen Worden onder het Caudijnsche juk door te gaan. Italië eischt als prijs voor zijn niet te ontberen samenwerking met den Volkenbond, dat de Abessinische delegatie niet meer tot het Volkenbondswerk wordt toegelaten, en de Vol kenbond, die Italië als den wederrechtelijken aanvaller en geweldpleger heeft gebrandmerkt en zich tot ontoereikende sanctie-maatregelen opwond, schijnt van zins te zijn dezen prijs te zullen betalen. De officieele Italiaansche visie, dat Abessinië als zelfstandige staat van den aardbodem is verdwenen, zal _wel niet even officieel door den Volkenbond worden erkend, maar het heet, dat de commissie voor de ge loofsbrieven de papieren van de Abessinische delegatie zal desavoueeren. Noch de Negus, noch de Abessinische regeering te Gorè, waarmee hij in verbinding heet te staan, zullen als instan ties, welke een recht op vertegenwoordiging in Genève hebben, worden beschouwd. En zoo zou dan de wonderlijke figuur ontstaan, dat Abes- Naar aanihding van de onlangs afgekomen ministerieele beschikking betreffende den steun voor 4-jarige grienden, blad-, mat- en dekriet, waaruit is gebleken, dat voor het ge- Was 1936/1937 op gelijke wijze en tot dezelfde bedragen steun zal worden verleend als voor bet gewas 1935/1936, wordt dengenen, die voor den steun voor 4-jarige grienden en het blad- riet in aanmerking wenschen te komen, aan geraden, zich ten spoedigste in verbinding' te stellen met de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale, Bezuidenhout 15, 's Gravenhage. Daar de steunverleening aan de griend- en rietcultuur altijd bedoeld is geweest als zeer tijdelijk, wordt de aandacht er op gevestigd, dat het bovenvermelde niet inhoudt, dat voor den volgenden oogst dezelfde steun zal worden Verleend en gelegenheid tot overneming zal Worden geboden. Belanghebbenden zullen zooals inmiddels bij de griendcultuur reeds wordt getracht door het vormen van een organisatie zelf Maatregelen dienen te treffen tot verbetering Van de prijzen. 's-Gravenhage, 19 September 1936. Vrijdag, de eerste dag van de oefeningen dei- Lichte Brigade, die in Brabant, worden gehou den, is prachtig ingezet. Een kostelijke morgen als een laat geschenk van een vrijwel ver regenden zomer, maakte het vroeg opstaan tot een genot, temeer, omdat er een rit op zou volgen door het Oosten der provincie. Hier stonden de Roode en Blauwe troepen tegen over elkaar. Rood op de lijn EscharenGrave en den oostrand van de Peel; Blauw op de lijn BoekeiVolkelUdenNistelrode. De bedoeling was, dat Blauw terugtrekt naar het Westen, daarbij Rood zooveel mogelijk be lettend snel vooruit te komen en door uitval len hier en daar den vijand tot ontwikkeling te dwingen. Zoodra men het leger van Rood daartoe heeft kunnen brengen, moet Blauw weer terugtrekken, want de overmacht der Rooden is daar te groot, om met eenige kans op succes een slag te kunnen wagen. Deze zal later eerst komen als Blauw zich zal hebben teruggetrokken tot Oosterhout. De terugtrekkende partij bleef in den voor middag staan aan de Zuid-Willemsvaart om later terug te gaan op de lijn Den Bosch Boxtel. Om den terugtocht te kunnen dekken, had Blauw in den vroegen morgen van Vrijdag de bruggen over de Zuid-Willemsvaart bezet, terwijl de commandant der Roode troepen het bevel had gegeven deze bruggen meester te worden. Het is dan ook om deze bruggen, dat Vrijdag gevochten is. Een deel van den strijd heeft zich afgespeeld bij de dorpen Zeeland en Mill. Te Zeeland lag immers een vooruitgeschoven afdeeling wiel rijders, die bij het begin der oefening een ver- kennenclen stoot moest doen in de richting van Mill. Reeds vroeg in den morgen was het in het geheele oorlogsgebied een drukte van belang. Liangs de wegen op de kruispunten en bij de N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam, PLATS DU JOUR EN A LA CAR1 5 bruggen was militaire politie gestationneerd om het verkeer te regelen, want hoewel de oefeningen zeer ernstig worden opgenomen, moet het gewone leven toch doorgaan. Het deed in het begin even onwezenlijk aan, dat temidden van het felst gevecht, waarbij van weerskanten uit de verschillende hoeken de mitrailleurs hun somber getik lieten hooren, een boerenkar rustig en zonder haast tusschen de twee frpnten doorreed, zonder zich te storen aan het groote gevaar letterlijk van den weg geschoten te worden. Terwijl we dit bij ons zelf overdachten, von den we het heelemaal niet vreemd, dat we zelf zonder eenigen angst nog veel gevaarlijker stonden. Temidden van het geknal der ge weren en mitrailleurs klonk het gehuil van een hond, stram en stijf, van ouderdom, wiens hok gepromoveerd was tot dekking en die in angst en beven protesteerde tegen alles wat er rondom gebeurde. En daarnaast het geloei van een blijkbaar erg pacifistische koe, die ons, bur gers, ongemoeid liet, maar die alle menschen in uniform aanloeide. Rood trok op in twee marschgroepen. De noordelijke bestaande uit een mitrailleur-eska dron van het tweede regiment huzaren, een mitrailleur-peleton van het eerste regiment huzaren, en twee batterijen zes veld. De zuide lijke marschgroep bestaat uit een bataljon wielrijders met toegevoegde troepen en een sectie zes veld. Als reserve beschikt Rood over twee bataljons wielrijders en een motorsectie bij Haps. De bruggen over het kanaal moesten worden bezet door drie vooruitgeschoven deta chementen, waarvan hét noordelijke, bestaande uit een half eskadron huzaren, naar Middel rode moest trekken; het middelste detache ment bestaat uit een eskadron huzaren en ging naar Heeswijk, terwijl het derde detache ment, gevormd door een compagnie wielrijders, de bruggen bij Veghel moest bezetten. Tot het onderhouden van de verbinding met de stelling, welke door de Roode infanterietroepen is in genomen, is bij deze Lichte Brigade nog inge deeld een detachement ter sterkte van een compagnie wielrijders, een sectie motormitrail leurs en een sectie zes veld. De Blauwe partij bestaat uit de versterkte derde Verkenningsafdeeling en bezette aan vankelijk de Kjn Boekei—VolkelUdenNis telrode. Om den vijand tot ontwikkeling te dwingen heeft Blauw met het 13e eskadron wielrijders Volkel bezet, en met het 14e eska dron wielrijders en een half derde reserve es kadron huzaren Nistelrode en omgeving. Te Zeeland lag de vooruitgeschoven afdeeling 6e eskadron wielrijders, die een verkennenden stoot moesten doen in de richting Mill. Voor zoover dadelijk na de oefening was na te gaan, was de strijd ongeveer verloopen, zoo- BANDOENG, 19 Sept. (Aneta) Een Fokker vliegtuig, bestuurd door den luitenant J. Rou- kens, is door storing aan den motor afgegle den of in een vrille geraakt. Het toestel kwam op het noordelijk deel van het vliegveld Andir neer. Luitenant Roukens was bij kennis. Hij had niets gebroken, doch was aan het gelaat gewond. Het toestel is volkomen vernield. Dezer dagen is Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apost. Vicaris van Kisumu, uit Haarlem naar het St. Joseph's Missiehuis te Roosendaal ver trokken. Hedenmorgen vertrok de Missiebisschop van daar via Osentde naar Londen om morgen te Mill Hill een 26 tal diakens te wijden. Dit zijn de eerste wijdingen, welke Mgr. Stam toedient. Vandaag heeft de rector der R. K. Leergan gen, Mgr. prof. dr. Th. Goossens, het 25ste studiejaar der R. K. Leergangen geopend met een overzicht over het afgeloopen studiejaar. Hieraan ontleenen wij het volgende: Ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden meenen de R. K. Leergangen toch nog reden te hebben tot groote dankbaarheid, gezien het feit, dat zij hun werk ook in dit voorbije jaar geheel in de lijn van hun ontwikkelingsgang hebben kunnen voortzetten. Wel is de ongunst der tijden te merken geweest, oa. aan het te- rugloopen van het aantal inschrijvingen tot 998, terwijl zij de laagste vijf jaar nog boven de 1000 geweest zijn. Verschillende factoren werkten daartoe mede. Toch bedraagt die te ruggang, vergeleken bij het vorig jaar, slechts 23, nog geen 2 percent van het geheel. Het conservatorium ging het meest vooruit, hetgeen het verlies bij de andere afcteelingen eenigszins temperde. De afdeeling algemeene wetenschappen telde 591 inschrijvingen tegen het vorig jaar 614, de academie 130 tegen bet vorig jaar 139. De af deeling voor lichamelijke oefeningen had het grootste verlies n.l. 48 tegen het vorig jaar 72, dus 33 percent, voornamelijk te wijten aan de wees voor de zwaarte van dat examen, het geen wel jammer is, wijl nu de bezwaren, die het vorig jaar tegen den vorm van het examen bestonden, voor een deel althans zijn opgehe ven. Dit jaar slaagden zelfs 12 candidaiten voor de akte gymnastiek M. O. Dubbel Jam mer is de vrees voor deze studie, wijl zij noc een der weinige is, die perspectief biedt. Tegen eten wensen van de commissie-Lim burg, aan de meeste akten M. O. de onderwijs bevoegdheid voor Gymnasium of H.B.S. te zien ontnomen, bracht spr. in. dat vooral de ka tholieken van het Zuiden daarmede gedupeerd zouden worden, omcïat de universiteiten voor hen, zoowel geografisch als financieel, onbe reikbaar zijn. Met het verminderen van het aantal stu denten is toch nog gepaard gegaan een ver meerdering van het aantal cursussen. Hier onder dient met name vermeld de cursus voor B. L. O. te 's Gravenhage met ruim 30 inschrij vingen. Een zeer belangrijke uitbreiding zullen de leergangen dit jaar krijgen door cte hervorming van de architect-opleiding, welke gesplitst wordt in een voorbereidend examen architect en de eigenlijke architectopleiding, die in groote trekken zal overeenkomen met het plan van het hooger bouwkunst onderwijs te Amsterdam. Het wordt een vierjarige avondcursus, waar aan de beste krachten uit het geheele land les zullen geven. Spr. hoopt, dat de cursus nog in het najaar zal kunnen beginnen Het curatorium heeft daarvoor een afzon derlijke commissie van advies ingesteld, welke thans volledig is. Het voorzitterschap wordt be kleed door prof. Granpré Molière uit Delft; leden zijn: ir. Thunnissen uit Den Haag (namens het St. Eemulphusgilde) architect Van Dillen uit Den Bosch (namens de R. K. Kunstenaarsver- eeniging), de architecten Harcteveld uit Am sterdam en Kayser uit Venlo; spr. zelf is ad- viseerend lid van deze commissie. In het kalenderjaar 1935 hebben de studen ten der R. K. Leergangen in het geheel 152 akten of diploma's behaald. In totaal zijn nu sinds het bestaan der leergangen 1723 diploma's of akten verworven, waarvan 754, dus 44 per cent, met middelbare bevoegdheid. Hierna herdacht spr. den overleden curator mr. E. baron Van Hövell van Wezeveld en Westerflier en den oud-curator jhr mr. Cr Ruys de Beerenbrouck. aan wie cte R. K. Ie- gangen zeer veel te danken hebben. Het Bestuur van de Federatie van R. K. Vrou wenbonden in Nederland heeft den Minister va. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ver zocht, een commissie van deskundigen in het leven te willen roepen, die bestudeeren zal of de leerprogramma's van verschillende takken van het lager, middelbaar en voorbereidend-hooger onderwijs, overladen zijn, en zoo haar uitspraak bevestigend mocht luiden, tot eventueele her ziening en vereenvoudiging daarvan te willen Overgaan. Het Bestuur wendt zich tot den minister, wij. onder invloed van de huidige oppositie uit ver schillende kringen tegen de bestaande leerpro gramma's, bij het bestuur werd aangedrongen op de instelling eener dusdanige commissie, d' de kwestie zou bestudeeren. Het bestuur is echter van meening, dat die werk met meer vrucht door een ambtelijke com missie kan geschieden. De Rijksbemiddelaar, mr. Verschuur, heeft partijen, betrokken bij het dreigend conflict aan de aardewerkfabriek „De Sphinx" te Maas tricht opgeroepen tot een bespreking op het Departement van Sociale Zaken op Donderdag a.s. te twee uur. De dezer dagen te Rotterdam gearresteerde pseudo-ingenieur, die onder een aangenomen naam ais vertegenwoordiger van Duitsche mo- torenfabrieken oplichting heeft gepleegd, o.m. in Rotterdam en in Den Haag, is thans Op aan wijzing van een inwoner uit Rotterdam geïden tificeerd. Hij bleek te zijn de 46-jarige O. L. A. L. uit Wezel, die inlichtingen had gekregen van een ingenieur, die aan Duitsche fabrieken had gewerkt en zoo kon hij zich als ingewijde voordoen. De man is thans op transport naar Den Haag gesteld, ter onderzoek naar een oplichting van 300. 31 December a.s. eindigt de geldigheidsduur van de volgende frankeerzegels: le. de herdenkingszegels Nederland-Curagao 16341934) frankeerwaarde 6 ct. en 12^ ct.); 2e. het luchtvaartfondszegel (frankeerwaarde 6 cent); 3e. de driehoekige herdenkingszegels van de Rijksuniversiteit te Utrecht (frankeerwaarde 6 cent en 12y. cent); 4e. de weldadigheidszegels (kinderzegels) 1931, frankeerwaarden l>i, 5, 6 en 12 cent. Indien men deze zegels voor frankeerdoel- einden nog in voorraad heeft, kan men deze dus tot 31 December a.s. nog gebruiken. sinië wel Volkenbondslid met stemrecht blijft, maar zijn vertegenwoordigers geen kans meer zullen krijgen dit stemrecht uit te oefenen. Liever dan het zegevierende en steeds hoogere eischen stellende Italië als partner op te geven, schijnt de Volkenbond zichzelf en zijn principes te willen verloochenen en den Negus een er geren smaad te willen aandoen, dan de Italiaan sche journalisten, die hem in de vergaderzaal der volkeren indertijd uitjouwden, toen hij de rechtvaardigheid van zijn verloren zaak kwam bepleiten daar, waar hij meende, dat misschien nog recht te vinden was. De geloofsbrieven van de Abessiniërs zullen waarschijnlijk niet wor den erkend, maar die van de vertegenwoordi gers van den Koning van Italië en nieuwen Keizer van Ethiopië wel. De geloofsbrieven van den Volkenbond zelf zullen daardoor deva- lueeren tot het scheurpapier, waarop zgn. hei lige en onschendbare verdragen plegen te wor den geschreven. Hoewel zulks reeds eerder in de pers werd verbreid, worden wij verzocht nog eens met nadruk mede te deelen, dat het eerlang ont vangen van een algemeen geschenk van het geheele Nederlandsche volk met den uitgespro ken wensch van het Prinselijk paar overeen stemt. Is zoodanige samenwerking op zichzelf de schoonste en meest waardevolle uiting van de nationale eenheid, bovendien moet in dezen moeilijken economischen tijd, waarin ook vele kleine bijdragen kunnen worden -erwacht, te gen verbrokkeling worden gewaakt. Tenslotte kan op deze wijze worden bereikt, dat het weldra vast te stellen geschenk een object worde tot welks samenstelling' verschil lende takken van de Nederlandsche industrie zullen kunnen samenwerken. In verband met den wensch van het Prinse lijk paar, dat het aan te bieden huwelijksge schenk zal zijn een algemeen cadeau van het gansche Nederlandsche volk, heeft het op ini tiatief van het Nationaal Jongeren Verbond tot stand gekomen comité voor een huwelijksge schenk der Nederlandsche jonge meisjes, latei- uitgebreid tot een comité voor een huwelijks geschenk der Nederlandsche jeugd, op verzoek van het hoofdbestuur van het N.J.V. besloten zijn werkkracht ter beschikking te stellen van het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk. Het Westland heeft zich bij de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard ook niet onbetuigd gelaten en op zijn wijze zijn geluk- wenschen doen toekomen. Deze bestonden' uit een bloemen- en fruitmand van enorme afme tingen, samengesteld door den bekenden opstel ler van tentoonstellingen, den heer Velders. Het Westland heeft in deze mand van zijn rijke vruchtensoorten er enkele gezonden, en zoo bevatte de mand pl.m. 100 pond blauwe en wit te druiven, een groot aantal meloenen en per ziken, alsmede diverse andere vruchten. Ter omlijsting waren voorts verschillende planten aangebracht. Het geheel is naar het Kon. Paleis te 's-Gra- venhage overgebracht, waar de voorzitter van den Bond Westland, de heer J. Barendse dezen vorm van geluk wenschen van het Westland heeft aangeboden. Te Amsterdam is vandaag de zeven- en twintigste accountantsdag gehouden van het Nederlandsche Instituut van Accountants. De bijeenkomst werd geopend door den voor zitter, den heer H. R. Reder, die een rede hield, waaraan wij het volgende ontleenen: Er is een bevredigende grondslag verkregen voor een harmonieuze ontwikkeling op het ge bied van opleiding en examens voor ons beroep, ondanks de vraagstukken, welke het bestaan van tweeërlei wegen naar de toetreding tot dit be roep uiteraard doet rijzen. Stemt dus eenerzijds veel tot voldoening, an derzijds blijven wij beducht voor het gevaar, dat onze organisatie blijft bedreigen zoolang de regeering ons den steun onthoudt, op het ver- leenen waarvan wij reeds zoo lang hebben aan gedrongen: de bescherming van den titel, toe komende aan hen, die aan de door universiteit en hoogescholen en door het N. I. V. A. gestel de hooge eischen van opleiding en examens voor accountant hebben voldaan en die bovendien be reid zijn, zich te onderwerpen aan een regle ment van arbeid en aan een tuchtrechtspraak, die aan alle redelijke eischen tot waarborg van het publieke belang beantwoorden. Sedert geruimen tijd ligt het ontwerp eener door de regeering te sanctionneeren regeling vanghet accountantswezen gereed. Hrer is een „ordening" voorbereid, waarvan naar mijn oordeel de gevolgen behoorlijk ge peild zijn en waarbij van den staat geenerlei financieel offer, doch uitsluitend erkenning van het practisch gegroeide en steun bij het be houd en het verder ontwikkelen daarvan wor den gevraagd. Ik meen, dat wij op deze erken ning en op dezen steun aanspraak mogen ma ken, niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats in ons belang, maar in dat van het bedrijfs leven, hetwelk behoefte heeft aan een waarborg', tegen voortwoekering der beroepsuitoefening door onbevoegden, en in het belang van den staat zelf, die in groeiende mate gediend is bij een doeltreffende regeling van het accoun tantswezen in dien zin, dat titel en bevoegdheid an den accountant elkander genoegzaam dek ken. Vervolgens was het woord aan dr. F. H. Fen- tener van Vlissingen, die een referaat hield over Practische aanbevelingen, welke zouden kunnen worden ontleend aan de ingekomen rapporten der experts benoemd door het Co mité mixte van het Carnegie Endowment for international peace en de Internationale Ka mer van Koophandel. Drs. Abr. Meyer hield een inleiding over de noodzaak van een normatieve theorie der ac countantscontrole als leidraad voor de be roepsuitoefening. Tot lid van het instituut zijn benoemd de heeren: J. Bol Pzn., Eindhoven, H. J. v. d. Bosch, Rotterdam, P. van Doorn, Bussum, H. Gruenebaun, Tel Aviv (Palestina), H. Harinck, Batavia, H. Haverkamp, Amsterdam, E. Klas sen Soest, J. Maas, Den Haag, J. Mulder, Am sterdam, J. Noteboom, Den Haag, D. Nije, Am sterdam, Jac. Olie Jr., Amsterdam, E. M Premsela, Amsterdam, D. v. d. Putten, Eind hoven, Mr. D. Simons, Den Haag, H. A. van de Vosse, Hengelo (O.), P. W. Westebring, Am sterdam. De artillerie-batterijen, opgesteld, langs de Engelsche kust, hebben dezer dagen oefeningen gehouden. Een batterij in actie Ter gelegenheid van de verloving van onze Prinses heeft de heer Louis Schwirtz te Am sterdam, de bekende leider van het R. K. Am- sterdamsch Kir koor. een lied gemaakt, dat hij heeft uitgegeven onder dén titel „Jubel lied"'. Het is een heel frisch stuk voor zang stem met pianobegeleiding, het leert gemak kelijk en leent zich uitstekend voor massa zang. Bij den rondtoer der vorstelijke personen dezer dagen te Amsterdam gehouden, hebben 8000 kinderen dit lied uit volle borst gezongen en men heeft toen met eigen ooren kunnen hooren, hoe jubelend deze muziek klinkt. Het is verkrijgbaar by den componist. Te Ginneken heeft een werklooze, die ge- ruimen tijd van steunverleening is uitgesloten, bij een ambtenaar der steunverleening de rui ten ingeslagen en de deur met een bijl be werkt. De man verzette zich verder tegen zijn ar restatie en eerst nadat de politie van haar wa pens gebruik had gemaakt, waarbij de man door een kogel in de liesstreek werd gewond, kon hij overmeesterd worden. Hij is naar het St. Laurentius-ziekenhuis overgebracht. In de week van 14 tot 19 Sept. heeft de Ned. Bank in totaal een bedrag van omstreeks R. M. 500.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vor deringen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 91942 tot 92381. Het totale bedrag van de op het Sonderkon to uitstaande posten, die nog niet tot uitbe taling zyn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R. M. 5.6 millioen. De Sonderkonto- posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten heeft de Ned. Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 150.000 met de be gunstigden afgerekend. Het hoogste afgereken de volgordenummer was 29789. Het totale bedrag van de op het Treuhaender- konto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbeVUng zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R. M. 8.3 millioen. De Treuhaenderkonto-posten, waarvoor koers fixeering is verkregen, zijn hieronder begepen. als tevoren berekend was. Het middelste deta chement van Rood heeft om 10 uur in den voormiddag de brug over de Aa bij Heeswijk bezet, doch dat detachement is daarna door den leider der oefening teruggenomen, daar het geheel dan beter kon verloopen; had men den toestand gelaten zooals hij was, dan zou de terugtocht van Blauw teveel in het gedrang zijn gekomen. Het zuidelijke detachement van Rood is de Zuid-Willemsvaart overgestoken ten zuiden van Veghel en in den rug gekomen van de vrij zwakke bezetting van deze plaats, zoo dat de eigenaardige toestand zich voordeed, dat de brug ten westen van Veghel in handen van Rood was, terwijl de plaats zelf nog door Blauw bezet was. De opmarsch der twee marschgroepen van Rood heeft herhaaldelijk vertraging ondervon den, door het optreden der Blauwe pantser wagens. Dit waren de nieuwe wagens uit Den Bosch, waartegen Rood weinig kon doen, omdat deze een tekort aan infanterie-geschut had en de pantserwagens ouder zijn dan die van Blauw. Het tempo van den opmarsch kon eerst worden versneld toen de noordelijke kolonne bij Lage Peel den kunstweg kon verlaten en in galop over landwegen naar Nistelrode kon marcheeren, en daarna Heeswijk bereiken. De zuidelijke marschgroep kon ten westen van Mill over landwegen oprukken in de rich ting van Uden, dat om ongeveer 12 uur werd bereikt. Het linkerverbindingsdetachement bij Volkel werd door de Blauwe pantserwagens op gehouden, doch kon Uden ook om 12 uur be reiken. De zuidelijke marschgroep bereikte Veghel om ongeveer half drie, nadat de Blau wen waren teruggegaan achter het kanaal en eerst de bruggen zoo hadden beschadigd, dat Rood wel een half uur minstens noodig zou hebben om ze te herstellen. Om half vier wa ren de bruggen weer in orde en kon Rood de Zuid-Willemsvaart overtrekken, zij het dan alleen met de rijwielen en de paarden. Voor het vervoer der zware vuurmonden moest een grondiger reparatie geschieden. Tijdens het her stellingswerk had Rood kans gezien een aan tal troepen met luchtdrijfzakken over het ka naal te vervoeren. Blauw zag in, dat het de stellingen langs het kanaal zou moeten prijsgeven en heeft zich teruggetrokken op de lijn Den BoschBoxtel. Van hieruit trekken ze Zaterdag verder terug, weer pogend Rood zooveel mogelijk te hinderen en zoo lang mogelijk vast te houden. Deze manoeuvres worden bijgewoond door de militaire attaché's luit.-kol. C, E. H. Lespinasse- Fonsegrive en kapitein Guy d'Allès uit Frank rijk, majoor D. K. Paris M. C. uit Engeland, majoor P. J. Diepenrük uit België, majoor Gio vanni Duca uit Italië en majoor Ritschman uit Duitschland, welke heeren worden verge zeld door den kapitein bij den generalen staf A. Dijxhoom. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem dient vandaag en morgen in de Kapel van het Theo- logicum te Warmond de volgende H.H. Wijdin gen toe: van het Diaconaat aan de Eerw. hee ren: J. A. M. v. Adrichem, L. J. Beugelsdijk, P. A. v. d. Bosch, J. P. F. Deroy, A. M. Duyvestein, J. G. v. Dijk, G. J. M. ten Have, H. J. Heester beek, E. R. C. M. Klaver, F. L. Kok, F. J. C. Lan- gelaan, P. W. van Leeuwen, C. A. J. Netten, J. M. T. Reiber, C. M. J. Schuttelaar, J. A. Solle- veld, J. v. d. Stap, T. J. Steenland, W. J. A. Swit- zar, H. G. Tuin, J. J. Tulp, A. L. Umans, F. C. Verheul, C. Visser, A. J. J. M. v. Vliet, J. H. v. d. Vliet, L. Voets, C. A. v. d. Voort, H. G. C. Wens- veen, P. J. Zoutenbier. De kleine Wijdingen aan de Eerw. heeren: J. A. J. Adank, H. P. Balestra, J. A. M. Bon, P. T. Brinkman, G. J. P. v. d. Bijl; J. A. E. v. Dodewaard, P. C. Groenendijk, C. P. Groot, scholte, E. N. M. Hammann, T. P. v. d. Heyden, J. A. G. v. d. Hoogte, A. H. .Huyboom, G. B. Lammers, G. W. Lemmers, H. J. v. Nobelen, J. T. A. v. Pol, F. H. A. v. Ravesteyn, C. J. A. Schoonderwoerd. B. P. Schoonebeek, M. v. Stee, T. H. J. Straathof, T. C. J. v. Tongeren, P. A. Velzeboer. L. P. M. Vester, A. C. v. d. Voorn, M. L. M. Welling, J. J. A. v. d. Zalm. Van het Subdiaconaat en het Diaconaat aan den Eerw. heer: A. C. Pielage. In aansluiting aan onzen oproep tot deelname aan deze noveen melden wij nog, dat de alge meene intentie ditmaal zal zijn: dat het uur lan Gods erbarming over de ontredderde we reld moge verhaast worden. Ieder kan daarbij eigen intenties vormen en ze ons opgeven. Ver zoeke echter vriendelijk niet te laat te komen, opdat voor 24 Sept. ons antwoord in ieders bezit kan zijn. „Heilige Theresia, gedenk Uw belofte: „Wel te doen op aarde." Laat overvloedig Uw ro zenregen neerkomen over hen, die U aan roepen en verkrijg ons van God de genaden, welke wij van Zijn Goedheid verwachten. (Uit de noveengebeden) ZUSTERS KARMELIETESSEN Heerenweg", Egmond aan den Hoel Gironummer 39730 De Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft, naar „St. Jancklokken" meldt, benoemd: tot pastoor te Raamsdonksveer den wei- eerw. heer J. Bekkers; tot Kapelaan te Til burg (Heuvel) den weleerw. heer J. W. M. Steures; tot Kapelaan te Eindhoven (H. Joan nes Vianney) den weleerw. heer W. J. M. van Helden (Priester van het Seminarie)tot Pas toor te Eindhoven (Tongelre) den weleerw. heer Th. H. B. van Amstel; lot Kapelaan te Tilburg <H. Anna) den weleerw. heer F. C. van den Berk; tot Kapelaan te 's-Hertogenbosch HSt. Pieter) den weleerw. heer A. A. M. Swagema- kers; tot Kapelaan te Eindhoven (St. Petrus) den weleerw. heer A. G. W. J. M. van Nistel- rooy; tot Kapelaan te Den Dungen den weleerw. heer M. C. J. Schoenmakers (Priester van het Seminarie)tot Pastoor (Vicarius Adju- tor) te Hulsel den weleerw. heer H. Th. van Wagenberg; tot Kapelaan te 's-Hertogenbosch (St. Pieter) den weleerw. heer W. G. A. Cox; tot Kapelaan te Geldrop (H. Maria Brigida) den weleerw. heer J. Vogels (Priester van het Seminarie) Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal de volgende week alleen Vrijdag en Zaterdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal a.s. Dinsdag geen audiëntie ver leenen. Van de Zusters van Liefde te Tilburg zullen 25 September a.s. drie Zusters van Marseille met het m.s. „Indrapoera" naar de Missie van Sumatra vertrekken: Zuster M. Gervine Boere uit Benschop en zuster M. Veneranda de Groot uit Vleuten gaan naar Sibolga, terwijl zuster M. Francisca Haage uit Deventer bestemd is voor Padang. Met haar keert Moeder Engelbertis van Si bolga, die eenigen tijd in het vaderland heeft vertoefd, naar de Missie terug. 9 October vertrekken met de „Mamix van St. Aldegonde" uit Genua voor de missie van Z.-O. Borneo de Paters J. Huisman uit Vlaardingen, A. Gielens uit Meyel (L.) en Ogier uit Merkel beek (L.). En met „Poeloe Laut" 23 October uit Genua naar de missie van Midden-Java de Paters A. Rijbroek uit Amsterdam. H. van Tiel uit Zeeland (N..Br.) en B. Bos uit Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5