Verdedigers van het Alcazar houden nog steeds stand Oude man verbrand De aardbeving op Sumatra Het nieuws van heden Hoe krijgt men Abessinie weg De verkiezingen in Zweden ITALIAANSCHE TROEPEN OP MAJORCA? SPAANSCHE PLANNEN ONRUST IN PORTUGAL De incidenten in het Verre Oosten DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: MB B i |H BBA A B V H 0^ 0^ H B V 0^ AA I B B1^ A A B"0i TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20163 voor Haarlem en Agentschappen per B1BAWII* W W W W W m WW W W mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één «5 cenl week 25 cent; per kwartaal f3.25; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 per regel. Bij contract sie* verlaagde prgzen. Voor post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Zeventien inheemschen gedood Verkeer gestremd Niet voldoende gegadigden voor verificatie der geloofs brieven Een proces wegens godslastering Titoelescoe's toestand blijft ernstig De mogelijkheid van een vergifti ging wordt onder het oog gezien Een kijkje op de binnenplaats van de gevangenis te Toledo, waar vele gijzelaars worden vastgehouden Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiji minii Een overwinning voor de sociaal democraten en communisten Belangrijke overwinning der nationalisten aan het front in Aragon Regeeringsduikboot tot zinken gebracht Onze land genoot en in Madrid Gelijktijdig offensief op Madrid en Toledo Onprettige vooruitzichten op een rustige vergadering van den Volkenbond De nationalisten, welke uit San Sebastian naar Bilbao oprukken, worden door de bevolking uitgeleide gedaan Onder leiding van Dr. Schuschnigg hebben de leiders van het Vaderlandsche front te Weenen een bijeenkomst gehouden. Links op de foto naast dr. Schuschnigg, vice- kanselier Baar-Baarenfels en overste Adam Strenge censuur zou berichten over den waren toestand tegen houden Teruggekeerd van zijn vacantie, heeft koning Edward VIII te Londen een bezoek gebracht aan de bouwkunst tentoonstelling Groote brand te Hankau Hij wilde de levende have redden toen zijn boerderijtje in vlammen opging DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Een bom valt tusschen dansende jongelui Ontploffing in een ammoniakfabriek RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM Japan besluit tot versterking NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MEDAN, 21 Sept. (Aneta) Uit thans bin nengekomen berichten blijkt, dat de aard beving van Zaterdag toch een ramp veroor- zaakte, n.l. in de Karo-landen, waar een tengevolge van de aardbeving ontstane aardschuiving zeventien inheemschen be dolf, die op de sawahs aan het werk waren, en die allen werden gedood. Tot dusver zijn vier lijken geborgen. BUITENZORG, 21 Sept. (Aneta). De resident van Atjeh seinde op 20 September, dat Koeta Tjane Zaterdag door een hevige en kortston dige aardbeving is geteisterd. De weg van Koeta Tjane naar Kabang Djahe is op ver schillende plaatsen gescheurd, er hebben groote aardstortingen plaats gehad. Het verkeer is ge stremd. Het herstel van den weg zal ongeveer veertien dagen duren. De woningen aan den Pasar zijn practisch geheel vernield. Bij de ineenstorting van een loods in het militair kampement is een kind door het neervallend puin gedood, bovendien werden twee vrouwen zwaar gewond. Onder de in- heemsche bevolking te Koeta Tjane zijn verschillenden lichtgewond. De voedselvoorziening en de hulpverschaffing zijn geregeld. De materiaee schade kon nog niet worden vastgesteld, doch zal nader worden op gegeven. Uit de overige deelen van het gewest vallen geen bijzonderheden te vermelden. Uit Blangka Djeren zijn geen berichten binnenge komen, aangezien de telefonische verbinding gestoord is. MEDAN, 21 Sept. (Aneta). Zondagmorgen te 7.15 en te 7.40 zijn twee lichte aardschokken gevoeld. In vele huizen zwaaiden de lampen heen en weer. Nergens werd echter schade aan gericht. GENèVE, 20 Sept. (Reuter) De secretaris generaal van den volkenbond, Avenol, heeft in den laten namiddag een aantal delegatie-lei ders bij zich ontboden, om met hen eenige dringende kwesties te bespreken, die zich aan den vooravond van de zitting van de Assemblee voordoen. Met stelligheid is hieromtrent niets bekend geworden. Men kreeg vanavond den indruk, dat de ontworpen procedure voor de niet-toelating van Abessinië tot de Volkenbondsvergade ring op onvoorziene moeilijkheden stuit. Er zijn nog geen 8 landen opgespoord, die be reid zouden zijn, zitting te nemen in de commissie tot verificatie der geloofsbrie ven. Men voorziet dan ook, dat besprekingen tus- schen de gedelegeerden noodig zullen zijn tij dens de zitting van morgenochtend, die na de openingsrede van den voorzitter verdaagd zou kunnen worden. BERLIJN, 21 Sept. (K.W.P.) De Bisschop van Münster, Mgr. Clemens August Graaf von Galen, had onlangs een aanklacht ingediend tegen den uitgever en verantwoordelijken re dacteur van een modern heidensch veertien- daagsch tijdschrift „Deutsche Volksschöpfung", wegens godslastering. Thans heeft de rechtbank uitspraak gedaan en is Karl Maassen veroordeeld tot een geld boete van 600 Mark. De eisch was 2 maanden gevangenisstraf. ST. MORITZ, 21 Sept. (Reuter). Professor Abrami uit Parijs, die dringend naar St. Moritz is ontboden, is hier Zondagmiddag aangekomen, waarna hij Titoelescoe onmiddellijk grondig onderzocht heeft. In den namiddag is daarop een derde bloedtransfusie toegepast. De toestand van Titoelescoe blijft ernstig. Het Zwitsersche telegraafagentschap meldt, dat de geneesheeren een diepgaand onderzoek hebben ingesteld naar de oorzaak van de ziekte van Titoelescoe en dat naar het schijnt, eeni- gen hunner geneigd zijn te concludeeren, dat de Roemeensche staatsman het slachtoffer is geworden van een poging tot vergiftiging. Deze poging zou moeten hebben plaats gehad voor 't tjjdstip, waarop Titoelescoe van zijn functie werd ontheven. E VERWACHTING; Matige tot zwakken 1 Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, wellicht nog eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand; E 1 774.8 te Riga. Laagste barometerstand: j= E 745.0 te Janmayen. j= Zon op v.m. 6.45 onder n.m. 7.00. Licht op n.m. 7.30. |l STOCKHOLM, 21 Sept. (Reuter). Om twee uur vannacht waren de verkiezings resultaten bekend uit 17 van de 28 dis- LONDEN, 21 Sept. (Reuter). Volgens de uit Spanje ontvangen berichten wordt te Toledo nog steeds verbitterd gestreden om het bezif van de ruïnes van het Alcazar, waar de opstandelingen onverminderden tegenstand bieden. Zij hebben echter een gedeelte der ruïnes moeten ontruimen in verband met de hevige beschieting door de artillerie en de talrijke granaten en dynamietpatronen, die zonder op houden door de regeeringstroepen worden ge worpen. De opstandelingen hopen, dat de colonne van Yague op tijd zal komen om de belegerden te ontzetten. Naar radio-Coruna meldt, hebben 2 vliegtui gen der opstandelingen boven het Alcazar ge vlogen om levensmiddelen voor de verdedigers van het fort uit te werpen. De Solidaridad Obrera publiceert een be richt, waarin verzekerd wordt, dat de Italianen troepen hebben ontscheept op Majorca en meester zijn van het eiland, waar op tal van plaatsen de Italiaansche vlag naast de Spaansche wappert. De Italiaansche luitenant Rossi zou de feitelijke dictator op het eiland zijn. Na het bombardement door regeeringsvlieg- tuigen zouden, volgens de Solidaridad Obrera, Italiaansche vliegtuigen op het eiland zijn aan gekomen, die door den bankier Juan March zijn gekocht. Juan March zelf zou met een de zer vliegtuigen een bezoek aan het eiland heb ben gebracht. De inhoud van dit bericht blijft geheel voor de verantwoordelijkheid van de Solidaridad Obrera. De militaire radiopost te Jaca deelde om twee uur mede, dat de opstandelingen aan het front in Aragon een belangrijke overwinning hebben behaald- Zij hebben na een stormaan- val het tehuis fooi- zwakzinnigen te Tiers be zet en zij bereiden zich thans voor op den aanval op Quinto. De regeeringstroepen zouden 200 dooden hebben achtergelaten. Hun totale verliezen zouden meer dan 500 man bedragen. De kanonneerboot Velasco en twee ge wapende visscherschepen hebben een duik boot der regeering tot zinken gebracht. Generaal Mola heeft door vliegtuigen hoven Bilbao en Santander een proclamatie doen uit werpen, waarin hij de bevolking dezer steden waarschuwt. Om bloedvergieten te voorkomen, wil hij tijd geven, opdat vrouwen en kinderen in veiligheid kunnen worden gebracht. Op 25 September zouden de troepen overgaan tot een militaire actie. Radio-Jerez meldt, dat lichte schepen der regeering de kust bij La Coruna hebben ge bombardeerd. Generaal de Llano heeft via radio-Sevilla me degedeeld, dat te Santander de onafhankelijke republiek is uitgeroepen. Te Malaga hebben de matrozen geweigerd, aan boord der oorlogsschepen terug te keeren. Te zamen met 500 ontevreden militiesoldaten heb ben zij een aanval op de kazerne gedaan, doch hun poging, 't gebouw te bezetten, is mislukt. Radio-Sevilla deelt mede, dat de civiele gou verneur van Malaga zou zijn gedood bij een schermutseling, toen hij trachtte te ontvluch ten. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt, dat het eerste schip met levensmiddelen door de vrouwen der Sovjet gezonden aan de Spaansche vrouwen en kinderen, op 18 dezer uit Odessa is vertrokken. Aan boord van dit schip zijn ongeveer 2000 ton levensmiddelen, waarvan 500 ton boter en 300 (,on suiker. Te Valencia is een vrachtschip met 37 vlieg tuigen van Sovjet-Russische afkomst aangeko men. Ook te Barcelona zijn vliegtuigen voor de volksfronttroepen gelost. Te Alicante is voorts een transport Belgisch oorlogsmateriaal aange komen, dat eigenlijk voor Argentinië bestemd geweest zou zijn. Zondag is een ambulance, bestaande uit 20 personen en beschikkende over 7 auto's, van Dover vertrokken met bestemming naar Barce lona, Valencia en Madrid. De kosten bedragen 20.000 pond sterling, bij openbare inschrijving bijeengebracht. Naar van Hr. Ms. gezantschap te Madrid wordt vernomen, bevinden de daar ter stede nog aanwezige Nederlanders zich in goeden welstand. Men gelooft, dat de opstandelingen voorne mens zijn gelijktijdig het offensief in te zetten op Madrid en Toledo. De Moorsche troepen en de afdeelingen van het vreemdelingen-legioen, welke onder bevel staan van kolonel Yague zullen, naar men ver wacht, over enkele dagen overgaan tot het offensief op Toledo, terwijl van het front in denGuadarrama de aanval op Madrid zal worden geopend. Vijftig bommenwerpers zijn gereed voor den aanval op Madrid. LONDEN, 21 Sept. (D.N.B.) De thans te Genève verblijvende correspondent van de Dai ly Telegraph deelt mede, dat te Genève he; gerucht gaat, dat de Spaansche Minister van Buitenlandsche Zaken Del Vayo in de Volken bondsvergadering van Woensdag a.s. voornemens zou zijn de zoogenaamde wapenleveringen aan de Spaansdhe nationalisten ter sprake te bren gen. De correspondent voegt hieraan toe: Alle mogelijke invloeden worden aangewend om den Spaanschen Minister van dit plan terug te houden. Indien Del Vayo toch deze aangelegenheid ter tafel brengt en daaraan de conclusie verbindt, dat de Londensche controle ten opzichte van en Verhindering van buitenlandsche inmenging in den Spaanschen burgeroorlog als een niet-werk_ zame maatregel doet kennen, dan zal dit zeker tot allerlei uiterst noodlottige gevolgen kunnen leiden. tricten. Op dat oogenblik hadden de sociaal-de mocraten een winst van 8 zetels en dc com munisten van 3 zetels. Voor de eerste maal zullen de socialisten en communisten een meerderheid hebben en wel van 123 op de 230 zetels. Volgens de tot nu toe bekende voorloopige uit slagen zou de zetelverdeeling worden: Conservatieven 44 zetels (58) Boerenpartij 36 (36) Volkspartij 27 (24) Sociaal-Democraten 112 (104) Socialistische partij (Kilbom 6 (6) Communisten 5 (2) De Tweede Kamer van den Zweedschen Rijks dag bestaat uit 230 leden, die bij vrijwel al gemeen kiesrecht van mannen en vrouwen bo ven 24 jaar voor den tijd van vier jaar worden gekozen. Het stelsel is dat van evenredige ver tegenwoordiging. MADRID, 20 Sept. (Havas) Felix Alvarez Xesteria, president der provinciale deputatie van Oriense, die indertijd naar Portugal ge vlucht is, is thans in Catalonië teruggekomen. Hij heeft tegenover de Ahora verklaard, dat in Portugal een belangrijke opstandige beweging gaande is. Arbeiders en liberalen zijn in bewe ging gekomen, omdat de Portugeesche regee ring vluchtelingen van het volksfront aan de Spaansche opstandelingen heeft uitgeleverd. In verband daarmede zou thans besloten zijn, geen militairen, politici of vluchtelingen meer uit te leveren. Xesteria zeide verder, dat het slechts aan de censuur te wijten is, dat de buitenland sche correspondenten de wereld niet kunnen inlichten over den waren toestand in Portugal. Zondagavond is te Lethe onder de gemeente Bellingwolde het boerderijtje van den zeventig jarigen landbouwer Geertsema afgebrand. De man wilde de levende have nog redden, doch geraakte, daar het brandende dak plotseling in stortte, onder de brokstukken. Hij kwam jam merlijk om het leven. De verdedigers van het Alcazar houden nog steeds stand; te Barcelona is gepubliceerd, dat Italiaansche troepen op Majorca zouden zijn ontscheept; een regeeringsduikboot tot zinken gebracht. De Tweede Kamer-verkiezingen in Zweden brachten een overwinning voor .de sociaal-de mocraten en communisten. In den Volkenbond zijn niet voldoende gegadig den voor verificatie der geloofsbrieven van Abessinië. Maarschalk Tsjang Kaj Sjek zond drie divi sies van het Kantonleger naar Pak Hoi om het 19e leger te dwingen deze plaats te verlaten. Strenge censuur zou berichten over een ern- stigen toestand in Portugal onmogelijk maken. Eden en Blum confereerden te Parijs over den diplomatieken toestand. Bij de aardbeving op Sumatra zijn zeventien in- hcenLchen bedolven en gedood. KANTON, 21 Sept. (Reuter) Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft drie divisies van het Kantonleger naar Pak Hoi gezonden om het 19e leger te dwingen de plaats te verlaten. Het verkeer eischte Zondag wederom een groot aantal gewonden. Vrouw vermoord te Rotterdam. Twee boerderijen te Uitgeest in aseh gelegd. Tot nu toe hebben slechts enkele onderdeelen van het 19e leger gevolg gegeven aan het beve! de plaats te verlaten, zoodat de Japansche en quêtecommissie de kanonneerboot Saga van de Japansche marine nog niet kon verlaten om het gewenschte onderzoek in te stellen. Wel is een Chineesche commissie van onder zoek aangekomen en deze heeft een bezoek ge bracht aan de Japanners op de Saga. Een contingent Japansche mariniers, waarvan de sterkte niet bekend gemaakt is, is aan boord van twee torpedojagers op weg van Sjanghai naar Hankou. De Japansche autoriteiten hebben besloten in de Japansche concessie te Hankou blijvend een landingsdivisie te handhaven. Ondanks de arrestatie en ondervraging van 23 Chineezen, waarvan er 17 weer op vrije voeten zijn gesteld, zijn de autoriteiten er nog niet in geslaagd den dader op te sporen van den moord op den Japanschen consulairen politiebeambte te Hankou. Diplomatieke waarnemers te Tokio verklaren, dat men in officieele kringen zijn diepe veront waardiging heeft uitgesproken over den moord te Hankou, welke direct was voorafgegaan door de incidenten te Tsjengtoe en Pak Hoi. Er wordt opgemerkt, dat officieele kringen een krachtige houding aannemen en een scherpe af keuring willen doen hooren bij de regeering van Nanking. Men verklaart, dat de Japansche regee ring niet het stilzwijgen mag bewaren over de incidenten op 19 September en de beleedigingen, waaraan de Japansche onderdanen in Chir.a bloot staan, zulks met het oog op de Japansch- Chineesche betrekkingen. Het Japansche ministerie van marine heeft den Keizer machtiging gevraagd troe pen te ontschepen te Hankou en Pak Hoi. VIENNE (Isère)20 Sept. (Reuter/A.N.P. De communistische jeugdvereeniging had Za terdagavond een openluchtbal georganiseerd. Tegen middernacht werd een bom midden tusschen de dansende jongelui geworpen. Een hunner had de koelbloedigheid het projectie] snel op te nemen en weg te werpen. Met een ontzetten den knal spatte de bom uiteen. De ruiten der huizen in de buurt wer den vernield. De jongelui begaven zich in de richting van waar de bom was geworpen, om de daders van dezen aanslag op te sporen. Dezen konden echter in het donker ontkomen, waarbij zi' hun aftocht met revolvervuur dekten. Bij de achtervolging werd een jongeman zoo ernstig gewond, dat hij inmiddels in een ziekenh" - is overleden. Gisteravond heeft in een ammoniakfabneu te Bragno, nabij Savona, een ernstige ontplof fing plaats gehad. Uit de puinhoopen heeft men tot middernacht twee geheel verkoolde lijken geborgen. Zeven personen, waaronder vier ingenieurs, zijn levensgevaarlijk gewond. Men twijfelt of zij het er levend zullen af brengen. De Japansche ministerraad heeft beslo ten troepenversterkingen te zenden voor het derde Japansche smaldeel, dat zich in de wateren van Sjanghai bevindt. INVITEER NU MAAR UW VRIENDEN, WANT UW RADIO IS GOED. OMDAT U ALS WIJZE GASTHEER, HET PER DISTRIBUTIE DOET. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 SJANGHAI, 21 Sept. (D.N.B.) De Chi neesche pers maakt melding van een grooten brand te Hankau, waarbij meer dan 1000 huizen een prooi der vlammen zouden zijn geworden. De materieele schade bedraagt eenige miiïioe. nen dollars. De taak van dit detachement zal zijn de Japansche troepen te Haukau te versterken en zoo noodig ook andere „bedreigde plaatsen" te beschermen. De bladen deelen in extra-edities mede, dat de Japansche regeering er van over tuigd is, dat de regeering te Nanking niet in staat is de bescherming der Japansche onder danen in China voldoende te waarborgen. De berichten spreken van tal van dooden en gewonden. De juiste aantallen zijn evenwel nog niet bekend. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 7652 Vorige stand: 764.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1