HET SPAANSCHE DRAMA De roode opmarsch voortgezet De tol aan den verkeersmoloch Vrouw vermoord TROUW AAN HET GELD I Eden en Blum confereeren DE LICHTE BRIGADE OEFENT WEER VELE GEWONDEN MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936 Een nederlaag van Franco zou 'n allergevaarlijkste Marokko- crisis tengevolge hebben Looze geruchten De oorlogsschulden van Italië De huiszoekingen te Brussel en omgeving mm li De huidige diplomatieke toestand onder de loupe genomen Rede van Blum te Poissy De tocht was in het slechte terrein allesbehalve een pretje, maar het enthousiasme bleef Dr. Colijn brengt een bezoek Steeds maar terugtrekken Koloniale aanspraken van Polen Een autobus, waarvan de stuur stang dienst weigerde, ver ongelukte onder Klundert Bij Oostwolde een auto tegen een boom Stuurstang vastgeloopen Motorfiets aangereden Frame van motor gebroken •v Cavalerie in actie Een zware tocht Auto tegen een boom Vier gewonden bij Oostwolde Politie vond het ontzielde lichaam, dat sporen van een gevecht toonde, in een kamer Aanleiding nog niet bekend Tjalk aangevaren en gezonken Tusschen Marken en het Ketel- diep; beide opvarenden gered AANVARING TE IJMUIDEN Russisch schip beschadigd (Van onzen Spaanschen correspondent). Spaansch Marokko, dat tijdens de eerste dagen van den nationalistischen opstand een groote rol speelde, schijnt dat op het oogenblik, nu het bloedige drama in het moe derland zijn hoogtepunt bereiken gaat, niet meer te doen. Generaal Franco heeft zijn hoofdkwartier van Tetoean naar Sevilla ver plaatst en Tanger is, dank zij een zeer ver standige en te juister tijd genomen beslissing, niet langer een basis voor schepen van een vloot, die men, sinds Largo Oaballero in Ma drid de teugels van het bewind in handen nam, zonder aarzelen „de roode vloot" noe men kan. Maar, al trekken de gebeurtenissen ten Noorden van de straat van Gibraltar voor het oogenblik meer aandacht dan die ten Zuiden daarvan, toch staat het vast dat Marokko onmiddellijk weer alle attentie zou gaan eischen, wanneer de nationalistische troepen op het grondgebied van het eigen lijke Spanje in een verliezende positie zou den geraken. Een nieuwe Riff-oorlog zou daarvan het gevolg kunnen zijn. En het evenwicht in het bekken der Middellandsche Zee zou opnieuw dreigen te worden ver stoord. Men kent het internationale Statuut, waar aan Spaansch Marokko onderworpen is. Men weet, dat Madrid, krachtens de verdragen van 1904 en 1912, het recht verworven heeft in een gedeelte van Noord-Marokko een zekere mate van zeggenschap uit te oefenen. Van werke lijke souvereiniteit is geen sprake. Alleen Frankrijk is, voor het gehééle Rijk, mandataris van den Sultan en Spanje heeft zich verbonden in de in dit land toegewezen zone, onder Fran- sche eind-verantwoordelijkheid, da orde te handhaven. Met andere woorden: Frankrijk heeft het recht en zelfs den plicht Spanje te vervangen in geval dit laatste land niet bij machte zou blijken wanorde in de Spaansche zone te voorkomen en te onderdrukken. Van dit recht heeft Frankrijk bij een vroegere ge legenheid trouwens reeds gebruik gemaakt. Men herinnsre zich, dat de Fransche troepen tij dens den Kiff-ocrlog de Spaansche zone bin nenrukten, Abd el Krim een beslissende neder laag toebrachten en de orde herstelden, waar toe de Spanjaarden in dien tijd niet bij machte waren. Dit optreden der Fransche troepen had geen enkele diplomatieke wrijving ten gevolge en de gcede verstandhouding tusschen Spanje en Frankrijk leed geenszins. Het is goed deze feiten even in het geheugen terug te roepen in een tijd waarin berichten, die geen enkel waar woord bevatten, dag in dag uit het krantenlezend publiek worden voorgezet. Zoo heeft men zich niet ontzien te vertellen en te doen drukken dat gene raal Franco zekere Marokkaansche gebiedsdee- len, in ruil voor verleende hulp, aan Duitsch- land zou hebben aangeboden. Franco heeft dit bericht later natuurlijk op de stelligste wijze tegengesproken, maar voor den ter zake kun dige Was zulk een tegenspraak volkomen over bodig, want de leider der nationalisten weet beter dan wie ook, dat hij geen enkel recht heeft Hitier een dergelijk cadeau aan te bie den. De verdragen verzetten zich daartegen. Franco zou bezwaarlijk in naam van Spanje ten geschenke kunnen geven wat Spanje niet bezit. Marokko is en blijft niettemin een zeer belangrijke factor. Sinds het begin van den opstand zijn ongeveer vijftiendui zend soldaten van Afrika naar Europa over gebracht. De ledig gekomen plaatsen zijn on middellijk ingenomen. De werfagenten van ge neraal Franco zijn van dorp naar dorp getrok ken en tal van oliede mannen Werden bereid gevonden zich onder de vaan van de nationa listen te scharen. Zij deden dat zeker niet uit louter sjmpathie voor de Spaansche zaak, maar de werfagenten boden premies van acht honderd tot duizend pesetas en een soldij van vijf pesetas per dag. Hoe zou een inboorling, vooral in een jaar, waarin de oogst vrijwel mis lukt is, aan de verleiding van zooveel geld weerstand kunnen bieden? Zoo is 't volkomen begrijpelijk, dat zich op sommige plaatsen meer strijders aanboden dan Franco ncodig had. De Riffijnen hebben zich in de Spaansche „bande ras ingelijfd zooals zij zich in andere jaren in de ploegen der Algerijnsohe druivenplukkers opnemen lieten. En de Djeballas, de Ktama de Beni-Oeriaghel en andere stammen hebben er niet aan gedacht zich tegen de bestaande orde te verzetten. Die orde zal ook in het vervolg niet verstoord worden, op voorwaarde alleen dat het geld overvloedig blijft en zijn waarde houdt. Het ko loniale Spaansche leger beschikt over ongeveer 40.000 man, terwijl de inheemsche bevolking nauwelijks 600.000 zielen telt. Van een opstand kan onder deze omstandigheden derhalve geen sprake zijn en de ontevredenheid, die een aan tal restrictie-maatregelen veroorzaakt heeft, uitte zich alleen in wat, niet te luid, gemopper. Deze toestand zal evenwel op staanden voet en grondig veranderen als de krijgs kans zich tegen Franco keeren mocht. Het is te voorzien dat de overwonnen generaal zich dan naar Marokko terugtrek ken zal om er een tegenstand te organisee- ren, die in casu wanhopig te noemen zou zijn. De regeering van Madrid zal er in dat geval vermoedelijk niet s denken een expeditie-le ger uit te r .ten om Franco en de hem trouw gebleven koloniale troepen op hun eigen terrein te bestrijden. Dit leger zou zeer sterk moeten zijn en dan nog zouden de risico's te groot blij ken. Madrid zou trouwens rustig kunnen af wachten. Weldra zou het Franco, den overwon nene, aan geld gaan ontbreken en de stammen, die zich thans rustig houden, zouden het wel niet lang blijven. De „regulares", die hun soldij niet meer ontvangen zouden, zouden weldra met hun wapenen desertee^n. Een tweede Riff oorlog zou waarschijnlijk het gevolg zijn. En de deur zou voor de eerste diplomatieke ver wikkelingen wagenwijd openstaan. In het geval evenwel dat Franco zich niet naar Afrika zou kunnen terugtrekken zouden de roode agenten, die Marokko niet uit het oog verliezen, weinig moeite hebben de inboor lingen er van te overtuigen dat het moment nooit gunstiger was het juk der Spanjaarden van zich af te schudden. Een opstand en wat voor een! zou zeer zeker uitbreken en ieder begrijpt, dat die opstand zich niet tot Spaansch Marokko beperken zou. Ook in dat geval zouden andere mogendheden, die werke lijke of vermeende belangen in de Middelland sche Zee hebben, trachten munt uit de si tuatie te slaan. Deze nieuwe Marokko-crisis zou onoverzienbare gevolgen kunnen hebben. Zoo blijkt overduidelijk, dat een nederlaag der opstandelingen zelfs, en wellicht voor&l, buiten Spanje tot gevolgen zou kunnen leiden, waaraan men niet zonder de grootste onge rustheid denken kan. Een overwinning der na tionalistische troepen zou daarentegen voor de rust in de Spaansch-Marokkaansche zone en, bjj uitbreiding, voor die in de Fransche, de meest-zegenrijke -evolgen hebben. Van een op stand, laat staan van een nieuwen Riff-oor.og, zou dan geen sprake kunnen zijn en het Euro- peesche prestige zou in Noord-Afrika aanzien lijk versterkt worden. Daarenboven zouden de roode agenten vergeefs het zaad van den op stand zaaien. Het zou geen voedingsbodem vin den. Bekijkt men het Spaansche drama van Ma- rokkaansch standpunt uit dan kan men tot geen andere slotsom komen dan dezealleen een victorie van Franco en de zijnen kan Noord- Afrika voor de ergste troebelen bewaren. NEW YORK, 20 Sept. (Reuter) De cor respondent van de Herald Tribune te Rome meldt, dat Suvien tijdens zijn bezoek aan Was hington zal voorstellen de onderhandelingen te hervatten voor de betaling van oorlogsschuld door Italië aan de Vereenigde Staten, met het doel op de Amerikaansche markt een leening op te nemen voor de ontwikkeling van Abessinië. BRUSSEL, 21 September (Reuter) In Brussel en omgeving zijn de huiszoekingen Zaterdag en Zondag voortgezet. De politie heeft wapens ontdekt, alsmede documenten betreffen de de bewapening van „arbeidersmilities". Ver der is een correspondentie met de provincie en het buitenland gevonden, waarin sprake is van een beroep op de arbeiders om zich te wapenen. De hoogeerw. pater A. Kouwenhoven, de eerste Provinciaal van de Neder- landsche Provincie der Missionarissen van de H. Familie In tegenwoordigheid van den kroonprins van Noorwegen zijn de slachtoffers van de catastrophe bij het Loen-meer ter aarde besteld PARIJS, 21 Sept. (Reuter) De Britsche minis "-er van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft Zondagavond een onderhoud van an derhalf uur gehad met minister-president Blum. Blum heeft tegenover de journalisten omtrent het onderhoud verklaard, dat gezamenlijk de huidige diplomatieke toestand en de vraagstuk ken, voorkomende op de agenda van de zittin gen van den Volkenbondsraad en Volkenbonds vergadering, zijn bestudeerd. Eveneens is gesproken over de voorbereiding van de conferfentie van de 5 mogendheden, die het Locarno-pact hebben onderteekend, tot welke conierentie andere mogendheden uitge- rocdigd zullen kunnen worden, wanneer vol doende vorderingen zijn gemaakt bij de bespre kingen tusschen Duitschland, België, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië. Ondervraagd omtrent zijn as. reis naar Ge- i.ève verklaarde Blum, dat hij zich einde dezer week daarheen zou begeven, en wel voor slechts enkele dagen. Zijn aanwezigheid op de zitting van de Volkenbondsassemblée is namelijk niet onontbeerlijk, daar hij geen deel uitmaakt van de Fransche delegatie. Blum stelt zich voor te Genève besprekingen te voeren met een zoo groot mogelijk aantal buitenlandsche gedele geerden. ui In het stadion te Poissy heeft Blum een rede gehouden die door een groote menigte werd aangehoord. Hij zede onder meer, dat de regeering na het Kamerreces plannen zal voorleggen voor een nationaa: werkloosheidsfonds en voor steun maatregelen aan den landbouw. Men zal maat regelen blijven nemen om meer stabiliteit in industrie en handel te brengen. Hij gaf daarbij uiting aan de hoop, dat de re- valorisatie der landbouwproducten niet zal te rugslaan op de kosten van levensonderhoud. Blum vroeg het vertrouwen van het democra tische Frankrijk, dat zoo zeide hij „door omstandigheden buiten onzen wil niet vol doende geïnstalleerd is." De minister verklaarde vervolgens, dat een economisch herstel niet verzekerd kan zijn, zoo- Kapitein v. d. Kloet, van den Generalen Staf, die tijdens de oefeningen der Lichte Brigade de pers onder zijn hoede heeft genomen en haar van des morgens vroeg tot des avonds laat op alle mogelijke wijzen van dienst is, nam ons Zaterdagmorgen, den tweeden dag der oefening, mee naar St. Michiels Gestel, dat ligt in de zóne, waar Rood den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft doorgebracht. Rood had opdracht gekregen den opmarsch Krachtig door te zetten en zich meester te ma ken van Dongen en de bruggen over 't Wilhel- minakanaal aaar in de omgeving. De Blauwe 3e Verkenningsafdeeling, in stel ling bij het Halsche water, had verder ver tragend terug te trekken op het Wilhelmina- kanaal. Rood marcheerde op in twee gevechtsgroepen in voorste lijn. De Noordelijke groep bestond uit het Regiment Wielrijders, behalve het eer ste bataljon, waarbij waren ingedeeld drie batte rijen, 7 veld en een compagnie mortieren. De Zuidelijke groep bestond uit het eerste batal jon van het Regiment Wielrijders. De Noorde- !ijke groep zou trachten het zwaartepunt te eggen ten Ncorden van Helvoirt. de Zuidelijke groep rukte cp naar Haren. De eerste bezette lijn zou liggen Cromvoirt-Helvoirt-Haren. Als reserve van de Lichte Brigade zou optreden de geheele cavalerie, die opgesteld stond ten Noorden van ScKjndel. Rood is aanvankelijk bij het Halsche water gestooten op Blauw, dat de brug over dit water bezet hield. Rood is daarop ongeveer een K.M. ten Noorden van de Haldersche brug met drijf- zakken het water overgestoken met een com pagnie wielrijders. Deze wist de bezetting van de brug tot den terugtocht te dwingen, zonder dat het evenwel tot een treffen is gekomen, want Blauw had den overtocht van Rood in de gaten gekregen en retireerde uit eigen bewe ging. Hierdoor kon de Noordelijke groep van Rood gebruik maken van de brug, waarvan het gevolg was dat een bataljon wielrijders vrij snel kon oprukken naar den IJzeren Man en Cromvoirt en een ander bataljon naar Helvoirt. Inmiddels was de Zuidelijke groep opgerukt naar Haren Dit geschiedde niet zonder eenige vertraging, want op een gegeven oogenblik raakte een der pantserwagens vast in een muilen weg, waarlangs de paarden van de eigen partij moesten passeeren. Het duurde ruim een half uur voor de wagen weer getemd en in het rechte spoor gezet was, waarbij de paarden niet anders konden doen dan toekijken en even rusten, hetgeen ze overigens ruim verdiend hadden. Toen om ongeveer elf uur op den voormid dag de lijn CromvoirtHelvoirtHaren was bezet, gaf de commandant van de Roode uich- te Brigade bevel, dat de geheele cavalerie snel moest oprukken over den IJzeren Man, Distel- berg en de Drunensche duinen naar de lijn Loon op ZandKaatsheuvel. Bij deze cavalerie waren ingedeeld twee rijdende batterijen* 6 veld en een rijdende batterij 7 veld. Tegelijk met den opmarsch der cavalerie rukte het derde bataljon van het Regiment Wielrijders op van Helvoirt over Udenhout naar Loon op Zand en het eerste bataljon van Haren naar den Klokkenberg, dat ten zuiden van Loon op Zand ligt. Het noordelijke bataljon wielrijders van Rood was bij Cromvoirt doorschreden door de cavalerie; het moest opnieuw worden geordend en bleef bij I-Ielvoirt opgesteld als re serve. Blauw had oospronkelijk zijn voorste esca- drons wielrijders teruggetrokken op de lijn CromvoirtHelvoirt maar moest deze om 11 uur prijsgeven. Deze escadrons werden naar Don gen gedirigeerd en daar opgesteld als reserve. In den namiddag om half drie is Loon op lang men geen zuivere lucht boven het hoofd weet. Hij betreurde de verspreiding van ge ruchten, volgens welke Frankrijk aan den voor avond van een bloedige anarchistische revolutie staat. „Men heeft ons voor 15 September een revolte voorspeld: zü is niet gekomen. Thans voorspelt men een zelfde revolutie op 15 Octo ber. Deze geruchten worden uitgedragen door een pers, die, naar ik onlangs" heb gezegd, de oppositie tegen een partij doordrijft en tot ver raad tegen de natie wordt. Al die geruchten worden gebruikt door de buitenlandsche pro paganda om tegen ons verdenkingen en animo siteit te wekken. Er is niets moeilijker voor een natie dan te leven onder de chronische bedrei ging van revoluties, die niet plaats hebben." Blum zeide voorts, dat een deel van de werk gevers een tactiek volgt, die tegen het volks front gericht is. Deze menschen willen de re geering voor het alternatief stellen, öf ongere geldheden te steunen öf geweld te gebruiken, zoodat het contact met de arbeidersklasse ver loren zou kunnen gaan. Alle partijen van het volksfront moeten een dergelijke manoeuvre verijdelen. Het hangt van ons af, dat het werk volbracht wordt in vrij willige erde en discipline, evenals van ons de verzekering van vrede en eendracht tusschen de volken afhangt, aldus besloot Blum zijn rede. WARSCHAU, 20 September Met betrek king tot de verklaring, die de minister van buitenlandsche zaken Beek, te Genève heeft afgelegd, wijzen de bladen erop, dat de woor den van Beek den eersten stap van Polen vormen op den weg, die leidt' naar erkenning zijner koloniale rechten. Zij wettigen de ver onderstelling, dat Polen zal trachten dezen weg mét kalmte doch vastberadenheid te bewan delen, daar de demografische problemen voor Polen, welks bevolkingsaanwas grooter is dan die van andere landen, van het hoogste be lang zijn. Zondagavond te kwart over acht heeft op den Langeweg onder Klundert een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De autobus van den heer Tichelaar, welke den dienst onder houdt tusschen Klundert en Lage Zwaluwe is, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom gereden. De wagen werd ernstig gehavend. Van de negen inzittenden bekwamen er zeven min of meer ernstige verwondingen. Nader vernemen wij, dat het ongeluk geschied is tusschen Klundert en Roodevaart op den Langeweg. Het ongeval is waarschijnlijk ge schied, doordat de stuurstang was vastgeloopen. De auto, toebehoorend aan de onderneming Tichelaar te Zevenbergen, botste aan de lin kerzijde van den weg met zulk een vaart tegen een boom, dat de wagen doormidden werd ge scheurd en om den boom heen kwam te staan. De persoonlijke ongelukken, die de botsing ten gevolge had, waren van betrekkelijk lichten aard. De chauffeur bekwam twee ribfracturen en moest met een particulieren auto naar zijn woning worden vervoerd. Vier personen, die lichte verwondingen had den opgeloopen, werden door dokter van Schaick verbonden, terwijl twee anderen, eveneens licht gewond, bij dokter De Ruiter werden binnen- g.ebracht. Twee passagiers kwamen met den schrik vrij. Op het gevaarlijke kruispunt nabij hotel „Oud-Leusden" onder Amersfoort, is Zondag middag omstreeks twaalf uur een ernstig ver keersongeluk gebeurd. Op genoemd tijdstip be reikte een auto, bestuurd door den heer de W. uit Amsterdam, den beruchten driesprong. Op hetzelfde moment naderde uit de richting Doorn een lichte motorfiets, waarop twee per sonen waren gezeten. De autobestuurder, die meende, dat de motor rijder, ofschoon van rechts komend, zou stop pen, reed door. Een aanrijding volgde. De mo torrijder, de heer v. d. W. uit Amersfoort, kwam met den schrik vrij. De duo-rijder, de dertien jarige J. B. uit Amersfoort, was er ernstiger aan toe. Met verschillende wonden en inwen dige kneuzingen werd hij per ziekenauto naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. Zondagavond is op den weg van Wanroy naar Mill een ernstig verkeersongeval gebeurd. 6e motorrijder I. uit Nijmegen passeerde met vrij groote snelheid den overweg ter plaatse, toen plotseling het frame van zijn motorrijwiel brak. De motorrijder werd tegen den grond ge slingerd, terwijl zijn duopassagiere, mej. V. eveneens uit Nijmegen, onder het motorrijwiel terecht kwam. Beide slachtoffers liepen ver wondingen aan gelaat en handen op, terwijl ;>/o 'ti mmmm Te Frankfurt heeft de Duitscher Gust Bundstatler een schrijfmachine uitgevonden voor notenschrift Zand in handen der Rooden gevallen, waar op Blauw zich heeft teruggetrokken op ■'.en Westrand van de Loonsche heide en hier met het zesde escadron wielrijders en het derde re serve escadron huzaren stelling heeft genomen. Deze was zoo sterk, dat de hulpleider van Blauw meende hier rustig te kunnen blijven zitten tot Rood zich geheel en al had ont wikkeld. Blauw zat hier zoo sterk, omdat men achter boschjes en struiken een prachtige dek king had en voor zich een open terrein als uitmuntend schootsveld. Toen om vier uur het einde van de oefening kwam, was in deze situatie geen verandering gekomen. Blauw ligt ten Westen van Dongen en Gravemoer; Rood ten Oosten van Kaats heuvel, de Moer en Loon op Zand. In deze zelfde posHie wordt vandaag de strijd begon nen, waarbij Blauw nog verder terugtrekt maar moet verhinderen, dat Rood het Wilhelmina- kanaal overtrekt. Vandaag krijgen we dus een regelmatig ge vecht, een slag om het bezit van het Wilhel- minakanaal. En Zondag' rusten we. Een rust, die in alle opzichten is verdiend, want er is door de mi litairen in deze twee dagen hard en ernstig ge werkt. Ze hebben alles bij elkaar een afstand afgelegd van 40 K.M. op de kaart. Voor een Lichte Brigade, die gerekend wordt vooruit te komen met een gemiddelde snelheid van 12 K.M. per uur moge dit niet zoo zwaar klinken, maar men moet niet vragen door wat voor ter rein deze tocht moest geschieden. Dwars door de dennenbosschen, over de hei, over veldwegen en zandpaden, in een omgeving, die buitenge woon mooi is als men niets anders heeft te doen dan voor zijn pleizier wat rondwandelen, maar als men met zware bepakking op de fiets moet rijden over paden, waar kort geleden de paarden zijn gepasseerd kan men zijn pleizier werkelijk wel op. Toch was de stemming onder de menschen uitstekend. Ten Oosten van Loon op Zand was op zeker oogenblik een peleton Blauwe huzaren ver dwaald geraakt en in een benarde positie ge komen. Voor zich en achter zich hadden ze Roode wielrijders. De eenige mogelijkheid om er door te komen, was zich er door te slaan. Met getrokken sabel werd in wilden galop achter de wielrijders aan gerend, ze opdrijvend en opjagend, dat ze geen kans hadden af te stappen en te schieten, maar dat ze moesten rijden wat ze konden om het leven te behouden. Achter de huzaren aan ln volle vaart de anclere wielrijders, die wegens de bosschen en de bochten in den weg geen kans tot schieten hadden. Tot eindelijk bij een rijweg de huzaren gelegenheid hadden er tus schen uit te trekken en zich te redden. Een ach terblijver lukte dit; niet en hij weröl in volle vaart door een luitenant gevangen genomen. Een prachtige huzarenrit met opwindend en thousiasme. Zaterdag werden de oefeningen bezocht door Z. Exc. minister Colijn, minister van Defensie a. i. Z. Exc. kwam des morgens om 7 uur aan in Den Dungen, bezocht de verschillende Roode commandoposten en was tegenwoordig bij het treffen aan de Haldersche brug. Daarna be zocht Z. Exc. de commandoposten van de Blauwe partij en heeft zich laten inlichten over den toestand der Blauwe troepen en was even voor het einde der oefening aanwezig bij het treffen van Rood en Blauw bij de Loonsche heide, waar Rood zich gereed maakte voor een aanval op Blauw. bij mej. V. bovendien een hersenschudding werd geconstateerd. Zij werden de garage van den heer Moors binnengedragen, waar ter plaatse geneeskun dige huip werd verleend. Het motorrijwiel was geheel vernield. Zondagochtend is te Oude-Schoot onder Hee renveen de 23-jarige heer Tulner, medisch stu dent te Akkrum, met zijn auto in volle vaart tegen een boom bereden, doordat de wagen op den gladden weg slipte. De heer T. brak een been en kreeg inwendige kneuzingen. Hij is naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden over gebracht. Ook de zwaar beschadigde auto Is naar Leeuwarden vervoerd. Zondagochtend om half tien is een personen auto, komende uit Groningen, met bestemming Marum, aan het Hoendiep ter hoogte van Oost wolde door de gladheid van den weg geslipt en tegen een boom gebotst. In den wagen bevonden zich met inbegrip van den chauffeur zes per sonen, van wie er vier gewond werden. De bestuurder, de 55-jarige H. Koster, wo nende te Groningen, bekwam een hoofdwonde en inwendige kneuzingen. De 35-jarige J. de Vries, eveneens uit Groningen, kreeg een her senschudding. Zijn 37-jarige echtgenoote werd aan beide beenen gewond. Hun twee kinderen, meisjes van negen en tien jaar, bleven onge deerd. De 79-jarige heer S. van Dijk, inwonende bij de familie De Vries, kreeg een hersenschud ding. Dokter J. Huininga uit Tolbert verleende de eerste hulp. Daarna zijn alle gewonden per auto voorloopig naar huis vervoerd. In een achterkamer op de tweede ver dieping van perceel 273 aan de Oranje boomstraat te Rotterdam heeft de po litie Zondagavond het lijk gevonden van de 38-jarige gescheiden vrouw M. K. Omstreeks tien uur werd de politie gewaar schuwd door een kennis van den a.s. man van mej. K., die momenteel in een ooglijdersge- sticht verpleegd wordt. Mej. K. had beloofd, dat zij hem in den loop van den dag Zondag een bezoek zou brengen, doch zij was niet komen opdagen. Daar de man dit niet vertrouwde, waarschuwde hij de politie, die een onderzoek ter plaatse ging instellen. Toen een agent voor de deur, die toegang gaf tot de appartementen van mej. K., verscheen, bleek het, dat de deur afgesloten was. Met eigen piiddclen opende de agent de deur en toen vond hij1 het ontzielde lichaam van de vrouw in een bloedplas achter de deur liggen. Haar kleeren waren doordrenkt yah bloed*terwijl, ook in dé' kamer bloedsporen aanwezig waren. De appar tementen waren voorts geheel in wanorde en alles wees er op, dat, voordat de vrouw den slag heeft gekregen, een heftige worsteling tusschen dader en vermoorde heeft plaats gehad. De politie-geneesheer, dokter J. M. Kolff, heeft direct een lijkschouwing gehouden, waar bij bleek, dat de vrouw tengevolge van een ga pende wonde aan het achterhoofd overleden moet zijn. In het huis woonden verscheidene kostgan gers, die echter geen van allen iets verdachts hebben bemerkt in den loop van den Zondag. De politie heeft reesd verscheidenen personen een verhoor afgenomen en tegen middernacht is een arrestatie verricht. De verdachte is in het bureau aan het Sandelingplein ingesloten. Het onderzoek wordt nog voortgezet. In verband met den moord aan de Oranje boomstraat te Rotterdam, waar de 38-jarige gescheiden vrouw M. K. Zondagavond door een agent van politie met een gapende wonde aan het achterhoofd dood in haar woning is ge vonden, vernemen wij, dat de gearresteerde man zich nog steeds in arrest bevindt. Wat de aanleiding tot den moord is geweest, is echter nog niet bekend. Zondagnacht is het stoomschip Zuiderzee van Koppe's Scheepsagentuur te Amsterdam, dat om negen uur van het IJ vertrokken was voor den gebruikelijken vracht- en passagiers- dienst naar Zwolle tusschen Marken en het Keteldiep in aanvaring' gekomen met de tjalk Nieuwezorg, afkomstig van Hasselt, welke met een lading hout op weg was naar Diemen. Tengevolge van de aanvaring zonk de tjalk vrijwel onmiddellijk. De schipper en zijn vrouw konden worden gered en aan boord van de Zuiderzee worden genomen, welke de reis naar Zwolle kon voortzetten. De tjalk is gezonken midden in het vaarwa ter ten Noord-Oosten van Marken en ligt ge heel onder water. Het loodswezen heeft een boei op de plaats van het ongeval aangebracht, opdat de scheepvaart geen hinder van 't wrak zal ondervinden. Kapitein van de Zuiderzee was de heer H. Schippers, terwijl de tjalk eigendom was van den heer J. van Huizen, die met zijn vrouw aan boord was. De oorzaak van de aanvaring zal nader wor den onderzocht. De tjalk was niet verzekerd. Zondagavond is in de Noordersluis te IJmui- den het Russische s.s. „Chubar" aangevaren door het Engelsche s.s. „Cheldale". Van de „Chubar" werd de bakboordreeling over een lengte van vier meter ingedrukt. De „Chel dale" bekwam geen schade. Beide schepen hebben de reis voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2