SOMBERE WOORDEN OVER DE TOEKOMST DER R.K.F. De Amerikaansche zwemmers in ons land DE VOORZITTERSKEUZE UITGESTELD ZUIDELIJKE KAMPIOENEN FALEN NIDA SENFF EVENAART HAAR WERELDRECORD MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936 VAN HET KATHOLIEKE KAMP Jaarvergadering der Federatie van R. K. Voetbalbonden te 's Hertogenbosch Samenstelling bestuur blijft ongewijzigd Afscheidswoord van den af getreden voorzitter Reglement ongewijzigd Benoeming uitgesteld S.D.O.U.C. kansloos met 4-1 geklopt Treffers kwam eerst in de tweede helft eenigszins in vorm Graaf Willem door H.B.C. geklopt Heemsteedsche club wint in de residentie met 31 Gelukkige overwinning van Onze Gezellen D. H. L. verliest in Delft met 32 3-2 zege van De Meer op S.D.O. Matig gespeelde wedstrijd van beide zijden Belgische eere-afdeeling Verschillende verrassingen op den eersten dag van de l.V.C. B.- competitie Goed debuut van de Lob. Boys en Excelsior Verdiende nederlaag van Brabantia Wilhelmina wint in Eindhoven met 21 ZWEMMEN Internationale wedstrijden in het Sportfondsenbad te Amsterdam Nieuwe Nederlandsche records Tien doelpunten samen gedeeld Altior en Quick spelen gelijk Volendam ontneemt Wilskracht de punten Een 3I-zege, nadat de rust met blanken stand was aangebroken Succes van Magne te Parijs Albert van Schendel vijfde in den strijd om den Prijs der Naties UIT DE SPORTWERELD Zondag werd in het Oranjehotel te Den Bosch de algemeene vergadering van de R. K. P. gehouden, onder leiding van den vice-voorzitter, den heer R. J. de Grood uit Tilburg. In zijn openingswoord wierp de voorzitter een terugblik op het afgeloopen jaar, dat voor de Federatie zeer bewogen is geweest, mede door het aftreden van den heer v. d. Heijden als voorzitter, welk aftreden op de vorige jaar vergadering reeds werd aangekondigd. Spr. prees de verdiensten van den afgetreden voor zitter in de vijf jaren, waarin hij deze functie vervulde. Een woord van warmen dank werd met applaus ondersteund. De Federatie, aldus vervolgde de heer de Grood, heeft een vaste hand en vaste leiding noodig, want de klachten, die de heer v. d. Heijden het vorig jaar had, zijn nog niet op geheven. Aan de samenwerking tusschen de bonden onderling kan nog veel verbeterd wor den. Zoolang de bonden het verplicht lidmaat schap van de Federatie niet in hun reglement opnemen, heeft deze geen machtsmiddelen om naleving der genomen besluiten te dwingen. De Federatie is in de laatste jaren ontheven van de zorg voor de competities, maar er blijven nog voldoende redenen over om haar voort bestaan te rechtvaardigen. Een landelijke bond, die de taak der Federatie zou overnemen, zou tegen den geest der Federatie zijn. Voorts vroeg spr. eensgezindheid en vertrouwen in het belang der katholieke sportbeweging. Na enkele opmerkingen werd het jaarver slag van den secretaris-penningmeester goed gekeurd, waarbij rector Vissers, moderator der Federatie, de aandacht vestigde op enkele voor name punten. Ook deze spreker constateerde, dat de R. K. F. een moeilijk jaar achter den rug had. Medewerking van eigen geloofsge- nooten laat nog te wenschen over. Tegenover de principieele sportorganisaties heeft de K. N. V. B. een nog scherper standpunt ingenomen. De moeilijkheden van internen aard zijn nog zwaarder. De mentaliteit van de leiders is niet zooals zij zijn moet. Bij het aftreden van den heer v. d. Heijden hebben wel het Episco paat en de R. K. Jeugdorganisaties blijken van waardeering gegeven, maar de eigen menschen bleven achterwege. Vaak komt van hun zijde een mentaliteit tot uiting, die voor de kath. sport niet voordeelig is. Spr. zocht de verklaring hiervoor in het verschijnsel, dat de geest voor het katholieke aan het verminderen is. Er is een tekort aan sensus catholicus. Er moet hiervoor meer worden gedaan dan een ver gadering openen met den christelijken groet, er moet liefde zijn, die niet eerzuchtig is en geen kwaad denkt; die niet wantrouwig is en niet toornt. Op vele vergaderingen blijkt het gebrek aan deze liefde. Als priester speciaal wilde rector Vissers deze opmerkingen maken. Hierna werd het financieele verslag goedge keurd en de begrooting, welke sluit met een be drag van f 2200.vastgesteld. De contributie werd bepaald op een gewonen grondslag, maar het bestuur adviseerde, gezien de tijdsomstan digheden, tegen het volgend jaar een verlaging der contributie met 25 in het vooruitzicht te stellen. In het bestuur werden benoemd door den R. K. L. V. B. de heeren A. H. Kockelmans en H. Heyne; door den D. H. V. B. de heeren H. A. H. Putter en G. Kruyver; door den R. K. Bred. V. B. di\ P. J. M. Brooymans en Luchtenberg; door den R. K. Bosschen V. B. de heeren R. J. de Grood. en P. Wijers; door den R. K. U. V. B. de heeren H. E. J. Alferinck en H. Richters; door den I. V. C. B. de heeren W. J. Goorse en B. J. Rosenboom. De commissie van beroep werd ongewijzigd herbenoemd. Bij de verkiezing van den voorzitter sprak de heer P. v. d. HtVJden een afscheidswoord. Bij zijn aanvaarding van het ambt voorzag spr. de groote moeilijkheden, die te wachten waren. De Fede ratie had moeten worden een organisatie, die een kracht zou zijn voor de eenheid der katholie ken op sportgebied. Het is niet zoo geweest. De medewerking der samenstellende deelen der Fe deratie is niet van dien aard geweest, dat spr. het ideaal heeft kunnen verwezenlijken, dat hij noodig achtte voor de kath. sportbeweging. De eenheid ontbrak vaak in den organisatorischen vorm der beweging. Wie niet medewerkt aan de eenheid der Federatie, werkt de principieele sportbeweging tegen. Spr. wenschte den nieu wen voorzitter toe spontane medewerking van Te Modena won de Italiaansche coureur Nuvolari Zondag met Alfa Romeo het kampioenschap, van Italië de bonden voor de eenheid der Federatie. Eigen lijk heeft spr. in vijf jaar tijds niets kunnen bereiken, terwijl toch voortdurend blijkt, dat de Federatie op deze wijze zonder medewerking der samenstellende deelen zeer onmachtig is. Voorts herdenkt spr. rector Vissers, den secretaris, den heer Verstegen en den waarne- menden voorzitter, den heer R. de Grood voor de medewerking, die zij hem als voorzitter heb ben verleend. Alvorens tot verkiezing van den voorzitter over te gaan werd besloten een voorstel van den R. K. U. V. B. nopens deze verkiezing te be handelen. Besloten werd eerst te beraadslagen over het amendement-Kruyver, houdende een voorstel het aantal bestuursleden te vermin deren tot vijf, te kiezen door de algemeene ver gadering van de R. K. F., uit elk diocees één, uit welke vijf leden door de algemeene vergade ring een voorzitter wordt gekozen. Naast dat be stuur zou een bestuursraad worden gevormd uit de voorzitters en de secretarissen der aangeslo ten bonden. Het prae-advies van het bestuur luidde afwij zend, maar stelde voor het dagelijksch bestuur uit te breiden. In zijn toelichting oefende de heer Kruyver scherpe kritiek uit, waarop de heer de Grood antwoordde. Het amendement-Kruyver werd tenslotte in getrokken. Een voorstel van het bestuur tot uitbreiding van het dagelijksch bestuur tot ten hoogste zeven leden werd met algemeene stemmen aan genomen. Vervolgens werd behandeld het voorstel- Utrecht, dat door den heer Kruyver was ge amendeerd. Dit voorstel houdt in, dat in ver band met het bedanken van den heer P. v. d. Heijden als voorzitter van de R. K. F. het huishoudelijk reglement in dier voege wordt gewijzigd, dat het bestuur voortaan zal bestaan uit ten hoogste twaalf leden, waarvan elke aan gesloten bond er hoogstens twee aanwijst; de algemeene vergadering wijst uit deze leden den voorzitter aan. Het prae-advies van het bestuur op het voor- stel-Utrecht luidde afwijzend en stelde voor den ouden toestand te handhaven. Bij de besprekingen van dit voorstel moest herhaalde malen door den voorzitter worden gehamerd, omdat de besprekingen tegenover verschillende aanwezige personen minder aan genaam werden. De heer de Grood bepleitte handhaving van den bestaanden toestand, om dat het bestuur de keuze van een buitenstaan der beter achtte voor een landelijke federatie, die boven de verschillende partijen moet staan. Bij stemming werd het voorstel-Utrecht verworpen met Limburg, Utrecht en Haarlem met 112 stemmen voor en Den Bosch, Breda en den I.V.C.B., met 80 stemmen tegen. Voor wijziging van het huishoudelijk regle ment was een meerderheid van tweederde noo dig, welke niet is bereikt. Hierna zou op de oude wijze de voorzitter worden gekozen, waarbij Den Bosch Ir. Steen bergen aanbeval, welke candidatuur door Bre da werd gesteund. Door Utrecht werd de heer van Dalen genoemd. Bij de stemming zit men vast met de moeilijkheid, dat schriftelijk moet worden gestemd, waarbij het onmogelijk was, het aantal stemmen van een bepaalden bond te bepalen. Utrecht deed een voorstel om de vacature aan te houden, welk voorstel door den I.V.C.B. werd gesteund. Bij stemming werd hiertoe met 117 tegen 75 stemmen besloten. Het bestuur zal trachten voor 1 Jan. a.s. een algemeene ver gadering te houden met het doel een voorzitter te benoemen. Het voorstel van het bestuur in verband met registratie van clubnamen, werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Evenzoo de voorstellen van den R.K.L.V.B. en den I.V.C.B, inzake gerechtigdheid van spelers. Bij d'e rondvraag werden enkele zaken van meer internen aard behandeld. Voorts werd door verschillende leden aangedrongen op een heid en samenwerking en werden klachten ge uit nopens opnemen van artikelen en stukken in het officieele orgaan. Tevens werd gespro ken over de verhouding met den K.N.V.B., waarbij de voorzitter zeid'e, gaarne met deze organisatie te willen samenwerken, doch zoo lang aan de andere zijde wordt volhard in de aangenomen en laaghartige houding, zal deze samenwerking niet wel mogelijk zijn. Hierop werd de vergadering gesloten. Het phenomenale zwemmen van den Amerikaan Kiefer was een der hoogtepunten van de Zondag te Amsterdam gehouden inter nationale zwemwedstrijden De Treffers, zonder Looyschilder en Decates, hadden, hoewel bijna geregeld in de meerder heid, niettemin zoo weinig verband in de voor hoede, dat zij in de eerste helft tegen de gasten weinig konden uitrichten. Wel namen zij, kort na den aanvang door Wijnhoven de leiding, maar daarna bleef succes uit. S.D.O.U.C. wist dan ook den stand op 10 te houden en zelfs direct na de pauze zag Weykamp kans gelijk te maken. Nu werd het een spannende wedstrijd, met wisselende kansen, waarin de verdedigingen een groote rol speelden. Langzamerhand kwamen de gastheeren in beteren vorm en zetten steviger door. Toch werd het nog 20 minuten voor het einde voor Kersten kans kreeg uit een corner te scoren. Maar toen waren de Treffers dan ook los en wisten zij hun meerderheid op verdiende wijze nog in twee doelpunten uit te drukken en wel door Kersten en ten slotte via Wijnhoven en Gerrits nogmaals door Kersten. Ondanks den straffen wind, welken de groen zwarten tegen hadden, namen zij het offensief, waarbij Koekebakker juist naast schoot. Bij den volgenden aanval wist Gieske het gevaar te bezweren. Uit een vrijen trap gaf Martin H.B.C. de leiding, (10). Een aanval der Hagenaars liep op niets uit, toen Kemperman overschoot. Aan de andere zijde moest Teunissen handelend optreden bij een hard ingezonden schot van Toledo. Het was uitstel van executie, want Ruygrok verhoogde na keurig solospel de score, (02). Na de hervatting kregen de gastheeren een goede scoringskans, doch de doelman der gas ten was v. d. Lans te vlug af. Bij een hoek schop ontstond een worsteling voor den Graaf Willem-goal. Eerst redde J. Wolf, doch toen verdween het schot van v. d. Linde in de touwen, 03. Graaf Willem zat niet bij de pakken neer en nadat Neve een schot van J. Koekebakker onschadelijk had gemaakt, kon dezelfde speler uit een corner de eer redden, (13). Kort hierna kwam het einde. Beide elftallen zijn op hun sterkst. D.H.L. heeft eerst wind mee en slaagt er reeds na 6 min. spelen in om de leiding te nemen, als de Haarlemsche keeper den bal na een schot van De Goeij uit z'n handen laat vallen, waarna het leder over de doellijn rolt. (10). De snelle open uitvallen van de bezoekers zijn lang niet van gevaar ontbloot en Kuipers geeft nog voor rust, na schitterend doorzetten, door twee fraaie goals z'n club de leiding. (12). Ook na de thee speelt de strijd zich vrijwel voortdurend op de Haarlemsche helft af. Voor een overtreding van een der Delftsehe backs, kent de scheidsrechter een penalty toe, waaruit Heesakkers scoort. (13). D.H.L. is lang zoo gelukkig niet, daar twee harde schoten van C. Alsemgeest door de lat gekeerd worden. Tenslotte weet A. Alsemgeest met een kopbal een voorzet van Hermsen te be nutten. (32), doch wat de Leeuwen ook ver der probeeren, de Haarlemsche verdediging weet van geen wijken. Een gelijk spel had D. H. L. zeker verdiend. De Meer wint den toss en kiest den wind in den rug. Voor P. de Jong is een invaller opge steld, terwijl J. van Ruth, een nieuwe aan winst, op de middenvoor-plaats speelt. Direct na den aftrap gaat SDO er van door, doch de Meer-achterhoede weet voorloopig, hoe wel met moeite, deze aanvallen af te slaan. Na ongeveer een kwartier spelen ziet De Meer zich echter volkomen overrompeld door een zuiver opgezetten aanval, waaruit Maasen Jr. zijn club de leiding bezorgt 01. Daarna laat Hoeboer zich van zijn goede zijde kennen, wanneer de SDO- rechtsbuiten hard inschiet. De SDO-keeper echter heeft een zwak begin, hetgeen tot uiting komt wanneer Van Ruth een uitstekend door Kloos terman gespeelden bal gemakkelijk langs hem heen plaatst. Gelukkig weet de back, die zich op de doellijn heeft opgesteld, het gevaar nog tijdig te bezweren. Even voor de rust komt SDO opnieuw voor het De Meer-doel door een fout van v. d. Hurk, doch deze kans gaat door slecht schieten verloren. Na de hervatting blijkt, dat Kloosterman en van Veen van plaats zijn verwisseld. Dit brengt reeds spoedig succes, want na goed samenspel tusschen Kloosterman en Van Ruth scoort laatstgenoemde onhoudbaar (11). Even later maakt Blank in het strafschopgebied hands, welke vrije schop onberispelijk wordt benut 1—2. Hetzelfde gebeurt hierna aan den anderen kant., 22. Direct na het middenuit-nemen lost Van Eijden, SDO, vanaf het middenterrein een hard en zuiver schot, dat Hoeboer slechts met moeite corner waat te werken. Deze levert echter niets op. De laatste aanvallen zijn voor De Meer, uit een waarvan Van Ruth zijn vereeniging tenslotte de leiding geeft. Met een 32-zege voor De Meer komt dus het einde van een zeer matig gespeel den wedstrijd. Een gelijk spel had o.i. de verhou ding beter weergegeven. De resultaten van de Zondag voor de gische eere-afdeeling gespeelde wedstrijden F.C. Mechelen—Union St. Gilloise BeerschotDaring AnderlechtLiersche SIC. White StarTurnhout LyraStandard La Gantoise—Racing Club Mechelen F.C. Brugge—Antwerp F.C. Bel- zijn: 0—0 0—2 O3 5—2 0—2 2—1 1—1 Na zijn wereldkampioenschap toonde Magne Zondag te Parijs opnieuw zijn super-klasse door den Prix des Nations te winnen Het is haast vanzelfsprekend, dat er op den eersten dag van de I. V. C. B.-com petitie reeds de noodige verrassende uit slagen te noteeren vielen, zooais b.v. de nederlagen van de kampioenen in de beide Zuidelijke afdeelingen. RKNAC verloor n.l. de plaatselijke ontmoe ting tegen Kerkrade met het eenige doelpunt van den wedstrijd. RKVVL bleef Valkenburg in Maastricht met 31 de baas en de Sitt. Boys zorgden voor een 53 zege op de nieuwe ling in dit milieu, Laura. Vooral het feit, dat Brabantia op eigen ter rein met 21 tegen Wilhelmina ten onder ging, zal overal met verbazing zijn vernomen, want de kampioenen hadden juist vlak voor het be gin van het seizoen, verschillende goeda resul taten behaald. Dongen boekte een 32 zege op Kolping en Best Vooruit zond Schjjndel met et») 21 nederlaag naar huis. In het Oosten deden de kampioenen het beter, want zij konden op SDOUC, altijd een tegenstander, waarmee terdege rekening moet worden gehouden, in Groesbeek een 41 zege behalen en dit wettigt het vermoeden, dat de Treffers ook dit seizoen weer een rol van beteekenis zullen spelen. Altior en Quick scoorden in Deventer samen tien doelpunten, die evenwel broederlijk werden gedeeld. De Lobitsche Boys begonnen niet onverdienstelijk door 's Heerenberg in eigen huis door een 32 overwinning beide punten te ontnemen. De twee groote rivalen van het vorig seizoen in West I, n.l. Volendam en Wilskracht ont moetten elkaar nu reeds, waarbij de wijdbroe- ken de sterksten bleken te zijn en met 31 wonnen. De Meer behaalde thuis een 32 zege op S. D. O. en dit wijst er wel op, dat de Amsterdammers er niets voor voelen om weer zooals het vorige seizoen te eindigen. E. M. M. behaalde in IJselstein een keurige 41 zege op V. V. IJ. In West II bracht Spartaan Santpoort in Rotterdam een 42 nederlaag toe. Excelsior startte goed in de eerste klasse door Leonidas met 52 te kloppen, terwijl S. J. C. eveneens op een goed begin kan terugzien, want G. D. A. was niet tegen de Noordwijksche club op gewassen en moest een 42 nederlaag incas- seeren. H. B. C. won in de residentie met 31 van Graaf Willem en ook Onze Gezellen brachten hun uitwedstrijd tot een goed einde door in Delft met 32 van D. H. L. te winnen. Wilhelmina is er in geslaagd om de lands kampioenen in eigen huis, waarin zij inmiddels ziph nog allerminst thuis gevoelden te kloppen, een resultaat dat geen der clubs of vertegen woordigende elftallen het laatste jaar tegen de rood blauwen wist te bereiken. De Limbur gers hebben deze overwinning verdiend door hun harde werken waartegen Brabantia een sloom spel aan den dag legde, een spel, waarin niets van het doortastende optreden der rood blauwe ploeg viel te herkennen, dat haar in vroegere wedstrijden steeds ter overwinning voerde. Als Wilbrink voor de thuisclub het leder aan het rollen heeft gebracht, wordt dat door de Wilhelmina-middenlinie onderschept, die haar voorhoede aan het werk zet. Er ontstaat dan een op en neergaand breed open spel met de Limburgers het meest in den aanval, die dan ook na 9 minuten reeds succes boeken door Maes, als deze den Brabantia-back van Osch weet te passeeren en Lukken geen schijn van kans geeft, nadat een corner op het Brabantia- doel zonder succes is gebleven. Na 27 minuten heeft de thuisclub eindelijk succes, als Hulshorst bij een te nemen corner het leder fraai voor doel plaatst en Wilbrink weet dan via de beenen van een der Wilhel- minabacks het net te vinden. Een spannende strijd volgt nu om de leiding, waarbij Brabantia het meest in den aanval is. De gastheeren zetten de tweede helft in met een offensief op de Wilhelmina-veste, dat door de blauw-witten spoedig tot staan wordt ge bracht. In een periode van Brabantia-over- wicht weten de Limburgers de zege binnen te halen als de Brabantia backs te ver naar voren zijn gegaan en Maes het leder toegespeeld krij gende in een snellen ren naar voren gaat om in de 27e minuut opnieuw zijn club de leiding te geven. Lukken weet op fraaie wijze meer dere aanvallen der Weertenaren te onderschep pen. Het laatste kwartier komen de rood- blauwen echter weer opzetten, doch geheel Wilhelmina staat te verdedigen. Met kunst en vliegwerk weet Wilhelmina de aanvallen te weerstaan, zoodat de club uit Weert een zwaar bevochten zege behaalt, - Voor een uitverkocht huis werden Zondagavond in het Amsterdam- sche Sportfondsenbad internationale zwemwedstrijden gehouden waar aan behalve door de beste Neder landsche zwemsters en zwemmers ook werd deelgenomen door een aantal Amerikaansche leden en de Olympische ploeg, onder wie zich o.m. de wereldrecordhouder rugslag A. Kiefer bevond. Na het gebruikelijke voorstellen en het spelen der volksliederen werd met het verwerken van het met zorg samengestelde programma be gonnen. Allereerst kwamen de dames aan den start voor de 100 Meter schoolslag. Er werd hier in twee series gezwommen, waarvan de tweede de belangrijkste was. Hierin startten naast de Amerikaansche zwemster D. Schiller onze landgenooten J. Waalberg, J. Kastein. J. Stroom- berg en G. Brouwers. De Amerikaansche zwemster had 'n slechten start en lag direct achter. De strijd ging tus schen J. Waalberg van de ADZ en J. Stroom - berg van het IJ. Beiden gaven elkaar weinig toe en het verschil was dan ook niet groot. J. Waalberg won in 1 min. 25 2/5 sec., waarmede zij slechts 1/5 sec. bleef boven het Ned. record van G. Brouwers, die thans derde werd. Het volgend nummer was de 100 meter vrije slag voor heeren, waar in de laatste serie naast Kreffer (DJK), Molenaar (IJ), Sipkema (HPC) en G. Regter (RZC) de Amerikaan Kiefer startte. Zonder eenigen strijd won de Amerikaan in den schitte renden tijd van 591/5 sec. Molenaar maakte een tijd van 1 min. 1 2/5 sec. Deze tijd werd ook gemaakt door den Rot- terdamamer Hoving van RZC en het was zeer jammer dat hij niet in dezelfde serie lag, daar men dan zeer zeker een prachtigen strijd zou hebben gezien. De 100 Meter vrije slag voor dames werd op gemakkelijke wijze door Tini Wagner gewon nen in 1 min. 8 2/5 sec. Annie Timmermans werd goede tweede in 1 min. 101/5 sec. Bij het schoonspringen voor dames, waaraan behalve door de dames van de HDZ ook werd deelgenomen door de Amerikaansche miss Mansfield, kreeg het publiek prachtsprongen te zien en hoewel onze landgenooten ook fraai werk toonden, stonden zij toch nog een flink aantal punten achter. 1 Bij de 100 meter rugslag voor dames toonde Nida Senff, dat zij haar wereld record waardig is. Zij slaagde er dan ook in haar te Aarhuus gevestigde wereld record van 1 min. 15.4 sec., dat nog niet gehomologeerd is, te evenaren. Een goede prestatie leverde Ida van Feggelen, die na een mooien strijd met afwisselende kansen tegen Willy den Ouden tweede werd in 1 min. 17 sec. Als laatste nummer voor de pauze werd de 200 Meter rugslag voor heeren verzwommen. Dit was het nummer van den avond. Het zwemmen van den wereldrecordhouder Kiefer was phenomenaal en vooral het keeren was iets speciaals. Zonder natuur lijk maar een oogenblik bedreigd te zijn, won hij in 2 min. 25 4/5 sec., hetgeen dus wel bewees dat hij er geen demonstratie van had gemaakt, doch wel degelijk strijd leverde. Onze recordhouder Scheffer (DJK), wiens keeren ook bijzonder goed was, wist na een mooien strijd met zijn grootsten tegenstander Metman (Het Y), zijn eigen record op dit num mer met 4/5 sec. naar beneden te halen en op 2 min. 37 sec. te brengen. Hij komt dus steeds dichter bij het Euro- peesch record en schaart zich daarmede onder de beste Europeesche rugslagzwemmers. Het eerste nummer na de pauze, de 4 x 100 meter estafette vrije slag voor heeren bracht wederom een record. Na een prachtigen strijd met RZC slaagde de DJK met de zwemmers van Schouwen, Winckel, Kreffer en Scheffer erin het op naam van Neptunus (Bandoeng) staande Nederlandsche reoord met 2 4/5 sec. te verbeteren en op 4 min. 11 sec. te brengen. Deze fraaie prestatie is in groote mate te danken aan het schitterende zwemmen van Winckel, voor wien een tijd van 1 min. 2 sec. werd genoteerd. De RZC, wier ploeg door het meezwemmen van Hoving zeer versterkt was, werd goede tweede in den tijd van 4 min. 16 1/5 sec. Bij het schoonspringen voor heeren vormde de Amerikaan A. Greene, die te Berlijn derde werd, een klasse op zichzelf. De Amerikaan moest vele sprongen herhalen en een oorverdoovend applaus was steeds zijn belooning. Het slot van den avond werd gevormd door een waterpolo-wedstrijd tusschen het officieuze Nederlandsche zevental De Kikvorschen en Het Y, welke door de Kikvorschen na een mooi gespeelden wedstrijd met 42 werd ge wonnen, nadat de rust met 30 was ingegaan. Tijdens de pauze werd nog door den voor zitter van den K.N.Z.B., den heer Jan de Vries aan Tini Wagner de gouden bondsmedaille overhandigd voor de door haar behaalde we reldrecords. Voorts werd door het Y-bestuur aan de leden van de Nederlandsche Olympische ploeg een aardige herinnering aangeboden. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt; 100 Meter schoolslag dames internationaal: 1. J. Waalberg (ADZ) 1.25.4; 2. J. Stroomberg (Y) 1.25.8; 3. G. Brouwer (RDZ) 1.26.6. 100 meter vrije slag heeren internationaal: 1. A. Highland (Ver. Staten) 59.2; 2. Hoving (RZC) 1.01.4; 3. Moolenaar (Y) 1.01.4. 100 meter vrije slag dames: 1. C. W. Wagner (Y) 1.08.4; 2. A. Timmermans (RDZ) 1.10.2; 3. R. van Veen (RDZ) 1.13.4. Schoonspringen dames internationaal: 1. Mansfield (Ver. Staten) 76.78 pnt; 2. D. Tholen (HDZ) 65.02 pnt; 3. C. Ronner (HDZ) 64.02 pnt. 100 meter rugslag dames: 1. N. Senff (ADZ) 1.15.4; 2. J. van Feggelen (Y) 1.17; 3. W. Den Ouden (RDZ) 1.19. 200 meter rugslag heeren internationaal: 1. A. Kiefer (Ver. Staten) 2.25.8; 2. J. C. Scheffer (DJK) 2.37; 3. Metman (Y) 2.38.4. 4x100 meter vrije slag heeren: 1. DJK 4 min. 11 sec; 2. RZC 4 min. 16 1/5 sec; 3. Het Y 4 min. 19.3/5 sec. Schoonspringen heeren internationaal: 1. A. Greene (VB.) 158.87 pnt; 2. Denneboom (AZ.>, 119 pnt; 3. Schatens (AZ) 107.60 pnt. Waterpolo: De Kikvorschen—Het Y 4—2 (rust 30). Altior is zonder G te Riele en onderneemt den eersten gevaarlijken aanval, waaruit C. Heringa den paal beproeft. Altior blijft gevaarlijker, maar een doelpunt komt aan de andere zijde als Zuurwelle bij een scrimmage scoort 01. Kort daarop vangt Ellenbroek bij een voor zet van rechts den bal, maar het leder wordt hem uit de hand geloopen (02). Altior beantwoordt dit met een goeden aan val en door W. te Riele is het 12 en even later maakt van Dartel fraai gelijk (22). Altior heeft nu weer het beste spel en wan neer een back den bal uit het doel slaat vol trekt Heringa het vonnis 32. Na de rust komt Altior het eerste los en vele aanvallen worden ondernomen. Goed samenspel tusschen W. te Riele en C. Heringa besluit de laatste met een goed doel punt (42) en na een algemeenen Altior-aan- val maakt Ch. Heringa er 52 van. Quick geeft zich niet gewonnen en verkleint den achterstand, waarna Koopman fraai den stand op 54 brengt. Uit een corner maakt Koopman tenslotte ge lijk (55), met welken stand het einde komt van dezen op goed peil staanden wedstrijd. Volendam moest uitkomen met invallers voor Pooyer, Smit en Tol. Wilskracht begon dadelijk met een flink offensief, maar de Volendammer verdediging bleek in goeden vorm te zijn. De Amsterdammers bleven het beste van het spel houden, maar de voorhoede zag geen kans de meerderheid in een doelpunt uit te drukken. Steeds was de achterhoede der kampioenen haar tegenstanders te vlug. Zonder dat er ge doelpunt was, brak de rust aan. Na de hervatting was Wilskracht aanvanke lijk opnieuw het meest in den aanval, maar de achterhoede der thuisclub met Sier aan het hoofd bleek niet te passeeren te zijn. Langza merhand nam Volendam toen echter het ini tiatief in handen en toen Smit goed voorzette, kon Bond de score openen (10). Slechts en kele minuten later had Volendam opnieuw succes, thans door Koning, die met een fraai doelpunt den voorsprong vergrootte (20). De thuisclub hield nu het spel in handen, wat tot gevolg had, dat Koning den stand tot 30 kon opvoeren. De Amsterdammers bleven zich ver woed verweren. Valkenburg wist ten slotte de eer te redden (31) en daarbij bleef het. De wereldkampioen Antonin Magne won Zon dag te Parijs den traditioneelen wegwedstrijd om den Prijs der Naties, welke over 140 K.M. liep. Magne, die als laatste gestart was, won met 2 minuten voorsprong en reed met een uurgemid delde van ruim 37 K.M. Het resultaat was: 1. Magne, Frankrijk 3 uur 45 min. 50.8 sec.; 2. Cogan, Frankrijk 3 uur 48 min. 2.4 sec.; 3. Montero, Spanje 3 uur 48 min. 7.8 sec.; 4. Grundahl Hansen, Denemarken 3 uur 50 min. 26.2 sec.; 5. Albert van Schendel, Neder land 3 uur 52 min. 4 sec.; 6. Mithouard, Frank rijk 3 uur 52 min. 42 sec. „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, den konden we al héél tevreden zijn I)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9