11 i Witten melden vele successen DE „PARTIJDAG VAN DE EER" Wat gebeurt er met de Abessinische delegatie te Genève? DE POOVERE BALANS VAN NEURENBERG DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK COMMISSIE BRENGT EEN VAAG RAPPORT UIT AZANA DE GEVANGENE DER COMMUNISTEN? Het nieuws van heden Nieuwe incidenten te Tsjengtoe DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 22 SEPTEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20164 Duitschland voelde den oorlog zelfs in 1914 niet zoo drei gen cds nu „De wereldvijand Nr. 1" Engelsche cavaleristen, die binnenkort naar Britsch-Indië zullen vertrekken, op houten oefen-paarden in de kazerne van Hounslow, Het W eer iiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Nieuwe stakingsgolf dreigt in het textielgebied van Roubaix-T ourcoing Ierland volgt het Fransche voorbeeld Feest in Addis Abeba Aboerta Kirillos betuigt opnieuw zijn trouw aan Italië IN EEN SILO GEVALLEN De nationalisten hebben hun overwinning te San Sebastian met een parade gevierd. Op den achtergrond de kathedraal De Volkenbondsvergadering kiest Saavedra Lamas tot president De Negus te Genève Als herinnering aan de 70-jarige onafhan kelijkheid van Roemenië is bovenstaande postzegel uitgegeven Op den straatweg van Maqueda naar Toledo liggen duizenden lijken van Volksfronters Spaansche schepen aan gehouden te St. Nazaire PARIJS, 21 Sept. (D. N. B.) Vol gens berichten uit Madrid liggen op den straatweg van Maqueda naar Toledo duizenden lijken van gesneu velde volksfronters. De versterkin gen, welke dagelijks vanuit Madrid aankomen, worden binnen enkele uren vernietigd. Oviedo gebombardeerd Cerruti bij auto-ongeluk gewond Geheimzinnige oorlogs schepen Zwaar onweer boven Muenchen Herfst De eerste herfstdag. Een schoone herfstdag. Voor velen zij hij een sym bool. Lente en zomer zijn wel voorbij gesneld, eer we het goed beseften. Er zijn mooie, er zijn stormachtige dagen van wind en regen geweest. Veel bleef onvervuld. Illusies werden niet verwerkelijkt. En nu de herfst, het naderend einde. Maar de eerste herfstdag is een mooie najaarsdag en er komt een stille blijheid over ons: dit is ook schoon en vol geluk. Straks zullen de herfsttinten bosch en land schap in een eigenaardigen beko- renden toover zetten en een vrede zal nederdalen over het kalme land. Dan zullen we peinzend langs de we gen gaan of in de stad het geschenk van een schoon najaar dankbaar aan vaarden en we zullen erkennen dat bij het heenvlieden van den tijd toch in de ziel een voldaan gevoel kan blij ven van dankbaar herdenken der ver kregen schoonheid en van genieten hetgeen ons nog toegemeten wordt. Twee Japansche journalisten gedood Zweedsche regeering treedt af NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen Berlijnschen correspondent) De achtste partijdag der N. S. D. A. P. te Neurenberg werd door Adolf Hitier geproclameerd als de partijdag van de eer". Het is ech ter een „partijdag der verrassingen" geworden en men kan eigenlijk wel zeggen een „partijdag der teleurstel lingen". Twee jaren geleden vierde men met recht „den triomf van den wil." Meer dan een do zijn jaren had het nationaal-socialisme gevoch ten om aan de macht te komen en de zesde partijdag kon in 1934 constateeren dat men de macht veroverd had. In 1935 ronkten de mo toren van bommenwerpers en gevechtsvliegtui gen, donderde het geschut, ratelden de machi negeweren en daverden de tanks van het her boren Duitsche leger over de „Zeppelinwiese" te Neurenberg en het was heusch niet allemaal hol le rhetoriek, toen men aan den zevenden par tijdag der N. S. D. A. P. den naam gaf van „partijdag der vrijheid." Leni Riefenstahl's film „Tag der Freiheit" heeft dat tot ver buiten de Duitsche grenzen duidelijk genoeg bewezen. Maar waarom dit jaar een „partijdag van de eer"? De bedoeling is duidelijk. Men wilde nog eens feestelijk het sinds 7 Maart dag-in dag- uit in alle toonaarden bezongen heuglijk feit van Duitschlands uiteindelijk heroverde „Gleichberechtigung" herdenken, optimisten ge loofden zelfs: door een plechtige verklaring wel ke zou kunnen gelden als een laat .antwoord op het nog altijd niet afgedane Britsche vragen lijstje. De balans van den achtsten partijdag der N. S. D. A. P. is uiterst poover. De parades hadden wij al eerder gezien, de redevoerin gen al eerder gehoord. Iets nieuws heeft dit monstercongres met een millioen deelnemers absoluut niet opgeleverd. En dat terwijl er zooveel van verwacht werd! Partijdag der teleurstellingen. Men had gehoopt, in breede kringen, ja, in veel breedere dan alleen maar de geïnteresseer de kringen, dat er nu eindelijk eens een uit spraak zou komen in het vraagstuk dat voor Duitschland zoo nijpend is, al merkt de opper vlakkige toeschouwer daar niet veel van, het vraagstuk namelijk van de Kerk in het Derde Rijk. Er werd stellig op gerekend, dat de zooge naamde Wetten van Neurenberg door nieuwe bepalingen zouden worden aangevuld welke den joodschen invloed op het oeconomisch leven of wel ineens uitschakelen, ofwel scherp omgren zen, maar die in elk geval aan de martelende onzekerheid welke er in dit opzicht bestaat, een einde maken. Ten slotte verwachtte de breede massa van het Duitsche volk een duidelijk ja of neen op de vraag ^elke het jongste lid der „Hitler- jugend" en den oudsten veteraan van den „Kyffhauser-bund" bezig houdt, de vraag of de oorlog tegen Rusland komt of niet. Adolf Hitler proclameerde een nieuw vier- jaren-plan, hetwelk de huidige „Binnenwah- rung" nog toespitst en Duitschland voortdrijft op den weg naar een bijna absolute autarkie. De „Führer" ging' voorts alle definitieve be slissingen ten aanzien van Rusland uit den weg en stelde de wereld in zooverre gerust dat hij verklaarde, niet voornemens te zijn de natio- naal-socialistische idee met geweld van wape nen te verbreiden. Dr. Ley die een grootsche actie heeft gevoerd om met ingang van 1 October een algemeene loonsverhooging voor alle Duitsche arbeiders te verkrijgen, doch bij dr. Hjalmar Schacht op een absolute weigering stuitte, rekende den Duitschen arbeider voor dat hij in de week on geveer even veel verdient als de Russische in een maand en probeerde hem daarmee te troosten over het feit dat alles blijft zooals het is. In deze drie punten is al het positieve vervat dat de „partijdag van de eer" heeft opgeleverd. Iets nieuws zoekt men er vruchteloos is. Intusschen heeft in de hoogere politiek en vooral in de diplomatie ook het zuiver nega tieve, zoo niet altijd zijn waarde, dan toch in elk geval zijn beteekenis. Sinds half Juli woedt er over het Derde Rijk een storm van anti-bolsjewisme. De burger oorlog in Spanje wordt door dozijnen reizende correspondenten en door honderden nationaal- socialistische redacteuren geschilderd als 't uit eindelijk offensief van het Komintern dat alles op alles zet om een front te formeeren tegen den „ordestaat". Sinds twee maanden schrijven de Duitsche kranten vrijwel over niets anders meer dan over Rusland en het bolsjewisme. Alle officieele redevoeringen gaan over Rusland en het bolsjewisme. De radio welke nergens zoo veel aan de luisteraars „te zeggen heeft" als in Duitschland, spreekt over niets anders dan over Rusland en het bolsjewisme. De „partijdag van de eer" aanhoorde geen enkele rede welke niet afrekende met Rusland en het bolsjewisme. Ja, het zelfde Duitschland dat onlangs een soort ultimatum aan Moskou richtte in verband met de door de Sowjets ontketende anti-nationaal- socialistische hetze, ging te Neurenberg zoo te keer tegen Rusland en het bolsjewisme, dat de radio-uitzendingen van den partijdag enkele malen voor langeren tijd onderbroken moesten worden, klaarblijkelijk om verschillende passa ges uit de officieele redevoeringen alleen maar voor den betrekkelijk kleinen kring van con gresleden te reserveeren. Het is meermalen vrij openlijk gezegd en nog meer met nadruk geschreven, dat het tijd is tegen Rusland en het bolsjewisme op te treden. Duitschland preekt den kruis tocht tegen Moskou. Het preekt echter een kruistocht van geweld. Het Herderlijk Schrijven van het Duitsch Episcopaat wees ook nadrukkelijk op het bolsje wistisch wereldgevaar. Niettemin werd het „Ka- tholisches Kirchenblatt für das Bistum Berlin" waarin de jongste Herderlijke Brief was opge nomen, door de politie in beslag genomen. Het nationaal-socialisme wil heel andere dan zuiver geestelijke middelen in den strijd tegen het bolsjewisme. Dat bleek ons vooral Dinsdagavond heel dui delijk. Uit de radio klonk een herhaling var. Hitler's groote rede te Neurenberg. Wij draai den wat aan de knoppen en plots klonk ons in sonoor Italiaansch een herhaling der rede van Z.H. Paus Pius XI tegemoet. Wij draaiden nog verder en uit Nederland hoorden wij de uitzen ding v. d. K.R.O. van 's Pausen nobele woorden, gesproken tegenover de uit Spanje naar Rome gevluchte geestelijken. Welk een verschil! De Paus keerde zich niet minder fel tegen den „wereldvijand nummer één" zooals de na- tionaal-socialistische pers het bolsjewisme be titelt dan Hitier. En toch was er geen sprake van wat tegenwoordig een eenheidsfront heet. Integendeel. De „Führer" was even wereldwijd verwijderd van de pauselijke opvatting als van de bolsjewistische idee. Hier aan de radio werd het ons duidelijk waarom de Duitsche pers die zoo nadrukkelijk melding had gemaakt van 's Pausen aangekondigde rede, met een simpel bericht volstond, toen die rede eenmaal gehou den was, en den inhoud er van voor haar lezers verdonkeremaande De „partijdag van de eer" droeg het uitge sproken karakter van een mobilisatie, een we reld-mobilisatie tegen Rusland en het bolsje wisme. Dagelijks werd men feller, dagelijks werd men agressiever. Vrijdagavond werd het gerucht dat Zaterdag of Maandag de Rijksdag inder haast bijeen zou komen voor het nemen van belangrijke besluiten, niet tegengesproken. Zon dag hield men er in regeeringskringen rekening mee dat Maandag de Duitsche gezant te Moskou zou worden teruggeroepen en dat de Russische gezant te Berlijn zijn pas zou ontvangen. In elk geval stond het absoluut vast dat er Maandag iets gebeuren ging. De rede waarmee Hitier den partijdag zou sluiten, moest de climax vormen van het congres dat reeds tot de hoogste felheid was opge voerd. Ener gebeurde niets. Wanneer men de rede van den „Führer" goed na leest, dan is zij niet alleen geen klap op den vuurpijl, doch een koude waterstraal op een al te hoog laaiend vuur. De rede van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Yvon Delbos, en meer nog de Engelsche persstemmen vooral een officieuze „waarschuwing" van „The Ti mes" genoot in Duitschland groote belangstel ling zullen aan een en ander wel niet vreemd geweest zijn. In radicale nationaal-socialistische kringen zal Hitler's slotrede zonder eenigen twijfel ze kere teleurstelling veroorzaakt hebben. De breede massa van het Duitsche volk echter is er den „Führer" dankbaar voor dat hij het bij een „woordenwisseling" liet en niet tot „hand tastelijkheden" over ging. Het Duitsche volk heeft den oorlog zelfs in 1914 niet zoo voelen, dreigen als de laatste weken. En het wil den oorlog niet. Hoe diep er de angst vóór en de afkeer van het bolsjewisme ook inzit, een her haling van de hel van 1914'18 vreest en ver afschuwt Duitschland nog meer. VERWACHTING: meest matige wind uit Westelijke richtingen, half tot zwaar be- jE wolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: nog 1 kans op onweersregens. PARIJS, 21 Sept. (D.N.B.) Het departement du Nord schijnt aoor een nieuwe stakingsgolf te worden bedreigd. De machinisten en stokers van het textielgebied van RoubaixTourcoing eischen een loonsverhooging en dreigen 23 de zer in staking te gaan, als geen gevolg wordt ge geven aan hun eischen. Hierdoor zullen dan 60.000 textielarbeiders tot werkloosheid worden gedwongen. Na tien dagen gestaakt te hebben, hebben 30.000 textielarbeiders in Rijssel en omgeving den arbeid in alle fabrieken hervat. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. De machi nes, die door de stakers waren onderhouden, functionneerden onmiddellijk. DUBLIN, 19 Sept. (Reuter). Voor het eerst in de geschiedenis van den Ierschen Vrijstaat is een fabriek door stakers bezet. De werklieden van een meubelfabriek, 55 in getal, verlangden, dat het loon over vwee dagen, welke de fabriek had stil gestaan, daar de eige naars Israëlieten zijn, die met Israëlietisch Nieuwjaar hadden gesloten, werd uitbetaald. De stakers hielden de fabriek en oe verkoop lokalen bezet. Hun familie en vrienden kwamen eten brengen. De stakers willen volhouden tot hun eischen zijn vervuld. ADDIS ABEBA, 21 Sept. (Stefani) Heden ochtend zijn de plechtigheden van het Mascal- feest, dat het einde van den regentijd aanduidt, begonnen met een religieuze plechtigheid. Het hoofd van de Koptische Kerk, Aboena Kirillos verklaarde opnieuw zijn trouw aan Italië. Óok de vroegere woordvoerder van den Negus, Ata- nafi, bood zijn onderwerping aan het Italiaan- sche gezag aan. Op een tribune voor het paleis van den onder koning hadden maarschalk Graziani, verschei dene hooge officieren, Aboena Kirillos en ver scheidene inlandsche notabelen plaatsgenomen. Graziani hield een toespraak, waarin hij er op wees, dat Italië met de Abessiniërs wenscht sa men te werken. Aboena Kirillos spoorde de geestelijkheid aan het Italiaansche gezag te gehoorzamen. Bij het inzuren van haksel zijn een arbeidster en twee arbeiders te Breslau in een silo voor veevoer gevallen. De drie ongelukkigen zijn door de dampen, welke hieruit opstegen, ge stikt. GENèVE, 21 Sept. (Reuter). By gehei me stemming zijn vanmiddag de volgende gedelegeerden tot leden der commissie tot verificatie van de volmachten gekozen: Eden en Litwinof ieder met 47 van de 51 uitgebrachte geldige stemmen, Delbos 46, Osuski en Politis ieder 43, Tudela en Roesdi Aras ieder 41, Jordan 40 en mr. Limburg 39 stemmen. De negen candida- ten van den voorzitter hadden dus allen de volstrekte meerderheid van stemmen behaald. Deze commissie is hierna onmiddellijk bij- De druk van de opstandige troe pen op Bilbao wordt steeds sterker. Radio-Sevilla heeft meegedeeld, dat volgens de „Gaceta Madrid" linksche leiders zich naar Joego-Slavië hebben begeven om vee te koo- pen. Zij hadden veel geld meegenomen. Te Sevilla gelooft men, dat zij gevlucht zijn. Aan het front bij Toledo hebben de recht- schen volgens hun mededeelingen Santa Ololla bezet. In Aragon zouden de opstande.ingen Pieyjirina genomen hebben, waarbij 93 link- schen gedood zouden zijn. De zender Tetoean, welke in handen van de opstandelingen is, deelt mede dat volgens berichten uit Madrid de president van de Spaansche republiek, Azana, de gevangene is van de communisten. Ieder bezoeker, die Azana wenscht te spreken heeft een bijzon dere vergunning noodig van de bewakers. Eenige links-republikeinsche bezoekers, die met geweld tot Azana wilden doordringen, zouden zijn neergeschoten. Hedenmiddag deelde de regeering te Madrid door middel van radio-Madrid mede, dat aan het Noord-Westelijk front zeven vliegtuigen van de regeering Oviedo hebben gebombardeerd. Een batterij van de opstandelingen werd ver nield. Aan het front van Aragon zijn de re geeringstroepen 15 K.M. opgerukt, 7 mitrail leurs en 24 geweren werden buitgemaakt. Aan het Zuidelijk front in de provincie Cordova hebben de regeeringstroepen twee vrachtauto's met munitie buitgemaakt en twee opstandelin gen gevangen genomen. Bij Talavera hebben de opstandelingen verwoed aangevallen, onder steund door de luchtmacht. Een gevecht ont stond tusschen de vliegtuigen van de beide strij dende partijen, de opstandelingen trekken thans terug. Te Barcelona wordt formeel ontkend, dat Companys vennoord zou zijn, zooals in het buitenland verluidde. Integendeel is hij nooit net voorwerp geweest van vijandelijke manifes taties, steeds weer ontving hij bewijzen van sympathie. Twee Spaansche schepen, de „Santa Cruz" en de „Capricion", die zich te St. Nazaire be vinden, zijn op bevel van den havencomman dant naar een binnenhaven gesleept om door ae douane nauwkeurig onderzocht te worden. Aanleiding daartoe zou het vermoeden zijn, dat de schepen voorraden voor de Spaansche regeeringstroepen aan boord zouden nemen. Nader wordt gemeid, dac vandaag nog eeu derde Spaansch schip is aangehouden. De ge zagvoerder kon geen steekhoudende verkla ring geven voor het binnenloopen van de ha ven. Men heeft intusschen aan boord van de beide andere schepen wapens gevonden. Eon vertegenwoordiger van de regeering te Madrid wordt uit Parijs te St. Nazaire verwacht om gehoord te worden in deze kwestie. Gisteren heeft een schip de haven van Ant werpen verlaten, geladen met 48 kisten ge weren en 80 kisten patronen, bestemd voor Spanje. eengekomen onder voorzitterschap van Tudela. Om den arbeid van de Volkenbondsvergade ring niet te vertragen besloot zij nog vandaag een rapport uit te werken betreffende de niet- bestreden volmachten. Zij gaf verder als haar meening te kennen, dat er geen juridisch mid del bestaat öm te verhinderen, dat de Abes sinische delegatie in de vergadering blijft tot deze zich over de Abessinische volmachten zal hebben uitgesproken. Te 17.15 uur is de Volkenbondsvergadering wederom bijeengekomen. Namens de commissie voor de verificatie der volmachten heeft Politis rapport uitgebracht over de eerste werkzaamheden der commissie. De volmachten van 44 delegaties zijn onbe twistbaar, die van 8 delegaties behoeven aan vulling. De commissie wil een nader onderzoek instellen naar de Abessinische volmachten. Een tweede jrapport zal daarover worden uitge bracht. De onbetwistbare volmachten werden daarop door de vergadering goedgekeurd. De Assemblée heeft vervolgens Saavedra Lamas met 44 van de 49 stemmen tot pre sident gekozen. De nieuw gekozen president hield hierna een korte rede. Met algemeene stemmen werd een adres aan Titoelescoe goedgekeurd, waarin de gedelegeerden hem een spoedig herstel toe- wenschten. De voorzitter deelde ten slotte mede, dat de volgende zitting morgenochtend te 10 uur zou gehouden worden. Zooals in een gedeelte onzer vorige oplage reeds gemeld, is de Negus vandaag onverwachts uit Londen naar Genève per vliegtuig vertrok ken. Te 17.35 is hij met zijn gevolg op het vlieg veld Cointrin bij Genève aangekomen. Er was een uitgebreide ordedienst georganiseerd. De Negus werd verwelkomd door dr. Martin, den leider der Abessinische delegatie. De Abessinische delegatie te Londen heeft een communiqué gepubliceerd, waarin verze kerd wordt, dat twee derden van het Abessini sche gebied nog niet door de Italianen be- heerscht worden. Het meerendeel der 36 pro vinciën, die dus nog onafhankelijk zijn, heeft aldus het communiqué vertegen woordigers naar de regeering te Gore gezon den en zijn trouw aan den keizer betuigd. De legatie blijft berichten ontvangen van het le ger van Ras Desta in Sidamo, van dat van Bajiron Fekribellasto in Aroessi, van dat van Bayennamadrid in Bali en van het leger van Aserrakassa in Sallali. Al deze legers staan onder het opperbevel van Ras Imroe, die te Gore verblijf houdt. PARIJS, 21 Sept. (Reuter). Op den Quai d' Orsay is vanmiddag een vrachtauto in botsing gekomen met een wagen, waarin de Italiaan sche ambassadeur Vittorio Cerruti, had plaats genomen. Cerruti werd aan het hoofd gewond en onmiddellijk overgebracht naar een zieken huis. De toestand van den ambassadeur is echter niet ernstig. LONDEN, 21 Sept. (Reuter). Naar gemeld wordt is vanmorgen een geheimzinnig eskader kaap Wilson-in Victoria gepasseerd. De schepen gaven op signalen geen antwoord, het was on mogelijk de nationaliteit te onderscheiden. Een vuurtorenwachter verklaarde echter, dat het oorlogsschepen waren, hoewel er op dat oogen- blik geen Australische eenheden in de nabijheid waren. MUENCHEN, 21 Sept. (D. N. B.) Hedenavond omstreeks 6 uur brak boven Muenchen een zwaar onweer los. Groote hagelsteenen klet terden omlaag en binnen vier minuten waren de straten met een dikke laag hagelsteenen bedekt. Vervolgens ging de hagel over in een slagregen. Ook het Octoberfeest op de Theresienwiese werd getroffen. In een oogenblik waren de stra ten van de tenten- en kramenstad verlaten en hadden allen een toevlucht gezocht in de ten ten. De electrische verlichting van de tenten- stad werd beschadigd. Saavedra Lamas tot voorzitter van de Volken bondsvergadering gekozen. De Negus per vlieg tuig te Genève aangekomen. Zweedsche regeering treedt Woensdag af. Het Mascal-feest te Addis-Abeba gevierd. De Italiaansche gezant te Parijs, Cerruti, bij autobotsing gewond. Nieuwe anti-Japansche incidenten in China; twee Japanse he journalisten te Tsjengtoe ver moord. Nieuwe stakingsgolf dreigt in Noord-Frankrijk. De Spaansche Nationalisten melden talrijke suc cessen; drie Spaansche schepen te St. Nazaire vastgehouden. Uitstekend geslaagde Vlootdag in Ned.-Indië. Drie K.L.M.-vliegtuigen aan de Fransche lucht- verkeersmij. Air Tropique verkocht. Negen arrestaties in verband met de by de firm.; Stokvis te Arnhem gepleegde fraude. New-Yorksche Beurs: Slot onregelmatig. O TSJENGTOE, 21 Sept. (Reuter) Hier zijn twee Japansche journalisten gedood. Te Fengtai zou een Japansch officier door de menigte beleedigd zijn. Het Japansche garnizoen te Tientsin heeft Zondag een parade gehouden met pantserwa gens, tanks en een vijftal vliegtuigen. Deze de monstratie heeft eenige ongerustheid gewekt in Chineesche kringen. In een bespreking over het zenden van Ja pansche landingsdivisies naar China zeide de woordvoerder van de Japansche regeering, dat dit niet alleen betrekking had op de incidenten van Hanhou; ook noemde hjj het incident van Pakhoi, waar het 19e Chineesche leger wei gert de plaats te ontruimen, zooals de regeering van Kanton heeft gelast. De Kanton-regeering heeft thans troepen gezonden onder commando van generaal Yu Han Mo en men verwacht bin nenkort een botsing tusschen deze troepen en het 19e leger. Ten aanzien van de incidenten te Fengtai wordt vernomen, dat de Chineesche troepen deze plaats 20 dezer te middernacht; verlaten zouden hebben, doch de troepen weiger den te vertrekken. Tusschen de Chineesche en Japansche militaire leiders worden de bespre kingen voortgezet. STOCKHOLM, 21 Sept. (D. N. B.) Minister president Pehrsson verklaarde heden, dat hü Woensdag het ontslag van de boerenregeering zal indienen bij den koning. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 762.5 Vorige stand: 765.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1