De koloniale aanspraken van Duitschland Uruguay verbreekt diplomatieke betrekkingen met Madrid Hitier en de Sovjets ENGELANDS HOUDING IN DEZE KWESTIE De Middellandsche Zee-kwesties ISIS SUCCESSEN DER WITTEN BIJ BILBAO Het nieuws van heden DE BAROMETER HEERKENSTHIJSSEN&Co I VERZEKERINGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20166 Krachtige agitatie tegen den Duit- schen eisch, ook en vooral in de dominions De regeering onzeker Verkiezingen in Dene marken Het Weer Hoare over de positie van Engeland Hitlerjeugd defileert voor Mussolini Handelsverkeer tusschen Fransch- en Spaansch Marokko stopgezet Nationalistische leiders confereeren Zal Duitschland toch diplomatiek met Rusland breken? De verrassingen zullen nog wel komen Huesca nog in handen der Nationalisten Overval op een Fransch zusterklooster Daders dachten dat er een bijeen komst van de sociale partij werd gehouden Na de verkiezingen in Zweden Hansson wil een kabinet op breeden grondslag Spionnage in België De opleiding van den Kath. journalist Tweedaagsch congres te Rome Titoelescoe's toestand blijft ernstig NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen Londenschen correspondent) De Berlijnsche correspondent der „Obser ver" seint 't volgende aan zijn blad: „Van de drie voornaamste punten, in congresredevoeringen (te Neurenberg) te berde gebracht, is Hitiers verklaring dat Duitschland niet van zijn koloniale aanspraken zal afzien, 't minst in de Duitsche pers besproken. In tegenstelling tot anti-Bolsjewisme en 't vier-jarenplan, brengt dit delicate onder werp een conflict met de openbare meenir.g in Engeland met zich, en 't is juist deze die Hit- Ier voor zich wenscht te winnen. Zoo verklaar de Herr Kircher dat Hitiers verklaring be treffende koloniën „niet opgevat moet worden als een aan buitenlandsche mogendheden ge richte nota". De negatieve reactie in de Lt>n- densche pers op Hitiers koloniale eischen heeft Duitsche officieele kringen niet verbaasd, want deze zijn wel bekend met 't Britsche stand punt." Dat Herr Kircher deze verklaring aflegde, is begrijpelijk, want „negatief" is slechts een zeer zwak woord ter aanduiding van de reac tie der Engelsche pers op Hitiers verklaring. De toon der meeste bladen, zelfs die van de bezadigde en officieuze „Daily Telegraph", was bepaald vijandig, en wanneer men te Berlijn werkelijk zoo goed bekend is met 't Britsche standpunt, en er werkelijk op uit is de open bare meening in Engeland voor zich te winnen, dan had Hitier beter gedaan een uitspraak die „toch niet opgevat moet worden als een aan buitenlandsche mogendheden gerichte nota," voor zich te houden. Want men heeft betgeen in zijn manifest omtrent de koloniën gezegd wordt, hier opgevat, niet als een „no ta", maar als een speciale uitdaging (algemeen werd 't word „challenge" gebruikt) aan 't adres van Engeland, en ofschoon nog altijd niets be kend is omtrent de houding der Regeering, houdt men toch rekening met de mogelijkheid dat zij Hitiers aanspraken beantwoorden zal, maar dan natuurlijk ook op een manier die niet opgevat moet worden als een aan Duitsch land gerichte nota. Hitier heeft klaarblijkelijk over 't hoofd gezien dat men in andere landen precies datzelfde spelletje spelen kan: eerst de wereld iets toebulderen in een of ander mani fest of in een redevoering en daarna betuigen dat 't niet de beteekenis heeft van een offi cieele nota. Wat Hitler in Engeland bereikt heeft, is dat de z.g. Mandatenkwestie, die gedurende de par lementaire vacantie geheel op den achtergrond geraakt was, thans weer een der middelpunten tan belangstelling vormt. Ofschoon 't natuur lijk mogelijk is dat wij ons vergissen, herinne ren wij ons niet dat de „Daily Telegraph" ooit een redactioneele meening uitgesproken nad over dit vraagstuk. Zelfs aan de maandenlang gevoerde agitatie tegen overdracht van kolo niaal gebied aan Duitschland schonk dit Re- geeringsblad in zijn nieuwskolommen ternau wernood eenige aandacht. Deze houding is hierdoor verklaarbaar dat 't blad geen oordeel wilde vellen alvorens de Regeering haar po litiek definitief vastgesteld had. Hitler had hier mee tevreden kunnen zijn. Wat hij thans be reikt heeft is dat de „Daily Telegraph" een zeer scherp artikel tegen zijn koloniale am bities geschreven, en bovendien voor Duitsch land alles behalve aangename beschouwingen gepubliceerd heeft betreffende de manier waarop dat land vóór 1914 zijn Afrikaansche koloniën bestuurd heeft. Ofschoon de „Daily Telegraph" op 't ge bied der internationale politiek zelden iets beweert dat niet strookt met de bedoelingen der Regeering, gelooven wij niet dat 't blad ditmaal „geïnspireerd" is. Maar dat 't zijn zwijgen opgegeven heeft, is toch een belangrijk symptoom. Wellicht is 't slechts 'n uitvloeisel van de ontstemming, die hier den laatsten tijd merkbaar is wegens de methodes volgens welke Hitier te werk gaat, maar wij dienen toch in aanmerking te nemen dat de kwestie der Mandaten ter sprake ge bracht zal worden op 't conservatieve partij congres dat de volgende maand te Margate plaats heeft, en waar, door middel van een resolutie, gepoogd zal worden een sterke meer derheid tegen elke bespreking der Duitsche eischen te verkrijgen. De resolutie komt overeen met die welke kort voor den aanvang der parlementaire va- vantie in 't Lagerhuis behandeld werd, en wel ke onderteekend was door 120 leden der Re- geeringspartijen. Dringt Mr. Baldwin of een ander lid van 't kabinet te Margate aan cp in trekking of verwerping der resolutie, dan be staat er alle kans dat de meerderheid hieraan voldoen zal, maar wordt er een vrije stemming gehouden, dan staat 't zoo goed als vast dat de resolutie met overweldigende meerderheid Van stemmen zal worden aangenomen. Die meerderheid heeft Hitier door zijn ver klaring bij voorbaat reeds aanzienlijk versterkt Bovendien heeft hij 't den conservatieven par tijleider te Margate veel moeilijker gemaakt te Voorkomen dat 't congres uitspraak zal doen. Zooals men weet heeft Mr. Baldwin, ondanks alle pogingen, door de z.g. „Mandateneroep" in 't Lagerhuis aangewend, tot nu toe gewei gerd zich, wat den Duitschen aanspraken op ko loniën aangaat, voor de toekomst te binden. In Verschillende uitlatingen heeft hij zelfs ,de beur opengelaten". Hierover heeft groote onte vredenheid geheerscht, niet alleen in conser vatieve kringen, maar ook onder diegenen die niet achter de Nationale Regeering staan. De socialisten, die eenige jaren geleden voorstan ders waren van „herverdeeling" der koloniën ten bate van Duitschland, hebben, te oordee- len naar de uitlatingen van sommige hunner leiders, hun standpunt radicaal veranderd. Werd een beslissing uitgelokt in 't Lagerhuis, aan zou de Regeering er dus niet met stelligheid c.p mogen rekenen dat tegenstemmende partijge- nooten en voorstemmende tegenstanders elkaar zouden neutraliseeren. Kortom: zij dient reke ning te houden met haar eigen positie in 't binnenland. Maar dit is niet de eenige factor. Hoewel men hier op 't oogenblik alles behalve optimistisch is met betrekking tot de houding die Duitschland zal aannemen op een nieuwe Locarno-conferentie, is de Britsche di plomatie geneigd tot vele concessies indien deze tengevolge kunnen hebben dat Duitsch land te Locarno in opbouwenden zin met de andere mogendheden samenwerkt. Men neemt hier aan dat, indien de Britsche Regeering ver klaarde dat 't Mandaten-vraagstuk niet voor bespreking in aanmerking komt, Duitschland in ieder geval weigeren zal aan de Locarno- conferentie deel te nemen. Dit is voor de Britsche Regeering een zeer belangrijke overweging. Voor alles hoopt zij Duitschland in den Volkenbond terug te krij gen, en zeker zal zij in de andere hoofdsteden aandringen op vervulling van alle redelijke voorwaarden die Duitschland stellen mocht. Men mag niet beweren dat de Britsche Regee ring tot nu toe blijk gegeven heeft dat zij voorwaarden, verband houdend met Duitsch- lands aanspraken op koloniën, op zichzelf ais onredelijk beschouwt, maar zij heeft rekening te houden met de openbare meening in Enge land en deze is zich steeds scherper gaan kan ten tegen concessies aan Duitschland op dit punt. Een andere factor van zeer groot belang is dat geen der Britsche Dominions, die Manda ten besturen, bereid zijn een vierkanten meter van hun bezit aan welk land ook af te staan. Verschillende Dominion-staatslieden hebben dit reeds op ondubbelzinnige wijze in redevoe ringen te kennen gegeven. Waarschijnlijk heb ben zij ook de Britsche Regeering van hun zienswijze op de hoogte gesteld. Van dfe Zuid- Afrikaansche Regeering weet men thans dat zij dit gedaan heeft. Ondanks de sterke Duitsche sympathieën van eenige toonaangevende leden der Unie-Regee ring, is de Zuid-Afrikaansche politiek geheel gericht geweest op de inlijving van het Man daat Zuidwest Afrika (een vroegere Duitsche kolonie) als vijfde provincie bij de Unie. Wat Tanganyika, dat een Britsch Mandaat is, aan gaat, moedigt Zuid-Afrika niet alleen teruggave aan Duitschland niet aan, maar zou, naar men thans bijna met zekerheid mag aannemen, tegen zulk 'n teruggave met kracht protestee ren. Uit verklaringen, de vorige week door den heer Hofmeyr, Zuid-Afrik?ansch minister van binnenlandsche zaken, te Dar-es-Salaam, de hoofdstad van Tanganyika, afgelegd, blijkt dit duidelijk. Bovendien moet uit 'tgeen deze mi nister zeide, afgeleid worden dat de Britsche Regeering van dit standpunt op de hoogte ge steld is. Indien de heer Hofmeyr ue meening zijner Regeering vertolkte 't geen evenwel nog niet vaststaat dan zou 't de politiek van deze zijn elke kolonisatie van Zuid-Afrika door mogendheden, die daar niet reeds genesteld zijn, te voorkomen. Dat hierdoor de kansen voor Duitschland om langs vredelievenden weg opnieuw koloniën in Zuid-Afrika te verwerven, zeer ongunstig worden, is duidelijk. De Abyssi- nische oorlog heeft er klaarblijkelijk zeer veel toe bijgedragen de Unie afkeerig te maken van elke inmenging van Europeesche mogendheden in de aangelegenheden van dit werelddeel. Wij hebben in aanmerking te nemen dat Zuid- Afrika, ondanks zijn geringe blanke bevol king, een zeer rijk en eerzuchtig land geworden is, met een sterk ontwikkeld Afrikaansch-na- tionaal gevoel. Dit verklaart waarom het in de toekomst niet zal dulden dat Afrika ten zuiden van Abyssinië nog verder gekoloniseerd wordt in 't belang van Europa. Groot Brittannië heeft ongetwijfeld redenen zulk 'n politiek te steunen. Maar zelfs wanneer 't hiertoe geen redenen had. heeft 't met zulke tendenzen rekening te houden. Zij bestaan, ofschoon misschien iets minder uitgesproken, ook in Australië en an dere Dominions. Deze zijn blijkbaar veel meer beducht voor een nieuwe koloniale ontwikke ling van Duitschland dan 't Moederland. In verband met de gebeurtenissen in Spanje is de Fransche opperbevelhebber in Algiers, generaal Nogues, met het opperbevel in Fransch Marokko belast KOPENHAGEN, 22 Sept. (Reuter). Vandaag hebben de verkieeingen plaats gehad voor de vernieuwing van de helft der leden van het Landsting (de Deensche Eerste Kamer). Het resultaat is, dat de regeeringspartijen, socialis ten en radicalen, een meerderheid van een stem hebben. VERWACHTING: Meest zwakke ver. anderlijke wind, nevelig tot half of zwaar H bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN; Weinig 1 55 verandering. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllljllllllli Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l|ll|||||||||||||||||||||||||||£ MAKELAARS IN ASSURANTIëN TE AMSTERDAM SLUITEN OF ELK GEBIED DAMRAK 60 - TEL. 45014 en 45016 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiimiiiiiiB V"'-V LONDEN, 22 Sept. (Reuter). Na z|jn te rugkeer van zjjn kruistocht in de Middel landsche Zee heeft Sir Samuel Hoare ver klaard, dat de Britsche regeering voorne mens is, de moeilijke Middellandsche Zee problemen onder de oogen te zien en de Britsche positie in dat gebied volkomen veilig te maken. Hjj zeide, dat men daarin geen bedreiging tegen een of anderen staat moet zien. Naar aanleiding van 1,'taliaansche persartikelen waarin gezegd werd, dat Engeland een uit eenzetting moet geven van zijn Middellandsche Zee-politiek, betoogde Hoare, dat die politiek niet veranderd is. Engeland wil de beste be trekkingen met alle Middellandsche Zee-mo- gendheden ook Italië onderhouden. En geland wil slechts zijn vitale verbindingswegen met Britsch-Indië beveiligen. Hoare zeide verder nog: „Wij zullen Malta niet verlaten. De militaire toekomst van Cyprus is nog steeds in studie, maar ik ben er van overtuigd, dat het eiland een betere haven moet hebben. Ook het luchtvaartprobleem is gewijzigd, maar niet zoo, dat onze politiek daardoor omver ge worpen wordt." Ook de Carlisten strijden in de rijen der nationalisten mede. In het hoofdkwartier te Burgos ROME, 22 Sept. Vijfhonderd leden van de Hitlerjugend, die op het oogenblik in Italië ver toeven, hebben vanmiddag op de Piazza Vene- zia voorbij Mussolini gedefileerd. Vervolgens werden de jongens met hun leiders in het pa- lazzo Venezia ontvangen door den Duce, die hen hartelijk toesprak. BUENOS AIRES, 22 Sept. (Ha- vas). Uit Montevideo wordt verno men, dat Uruguay de diplomatieke betrekkingen met de regeering te Madrid heeft verbroken in verband met de terechtstelling van drie zus ters van den vice-consul te Madrid. Hieruit blijkt, dat de Spaansche re geering niet in staat is de internatio nale rechten te handhaven. Sedert tien dagen had men niets gehoord omtrent het lot van drie zusters van den vice- consul van Uruguay te Madrid. Heden werd het stoffelijk overschot van de drie vrouwer gevonden tusschen de slachtoffers van een communistische moordpartij. De regeering van Uruguay heeft daarop onmiddellijk gepro testeerd bij de regeering te Madrid en stelt een rapport op aan den Volkenbond over de be scherming van het leven van vreemdelingen in Spanje. Radio-Jerez, in handen der opstandelingen, heeft medegedeeld, dat Jerez de los Caballe- ros door de troepen van Franco is genomen. De regeeringstroepen telden zestig dooden. Aan het front bij Bilbao zouden de rechtschen Mo- trico bezet hebben. Een aantal der regeerings troepen op Trubia zou zijn afgeslagen. De speciale correspondent van de „Diario de Manha" bericht uit Talavera, dat gisteren te Salamanca besprekingen hebben plaats gehad, waaraan alle leiders van de opstandelingen heb ben deelgenomen o. a. de generaals Mola, Fran co, Varela, Queipo de Llano en kolonel Yague De sultan van Marokko heeft op verzoek var, de Fransche regeering het handelsverkeer tus schen Fransch en Spaansch Marokko tot na- Wij eindigden onze berichten omtrent het partij-congres te Neurenberg, aldus den BerJ. corresp. der N. R. C., met de aankondiging: „ze komen later nog", de verrassingen na- melijk, die te Neurenberg uitbleven. Met „verrassingen" bedoelden wy, zooals uit het verband bleek, een onverwacht voldon gen feit of een coup de théatre. Het ontbreken van zulke knal-effecten doet niets af aan het internationaal belang van hetgeen op het congres is verkondigd. Nu kan op partij-congressen heel wat te berde worden gebracht, dat later niet zoo heet wordt ge geten als het is opgedischt. Dit geldt zelfs voor een congres van de N. S D. A. P„ ook al heeft zü het monopolie en „beveelt zy den staat". Maar er zyn grenzen en als op dit congres de uitlatingen over Rusland de grenzen hebben overschreden van hetgeen ten opzichte van een staat, waarmede officieel vriendschappelijke betrekkingen worden onderhouden, gebruike lijk is, dan is niet te verwonderen, dat men op grond daarvan tot de veronderstelling kwam, dat de diplomatieke betrekkingen zouden worden afgebroken. Als men nu weer alleen omdat het niet staande het congres is gebeurd wederom als vaststaande gaat aannemen, dat het in het geheel niet zal geschieden, dan schijnt ons daartoe niet voldoende grond aan wezig te zijn. Men bedenke toch daar is trouwens al op gewezen dat tusschen Duitschland en Rusland op het oogenblik nog vele economische en financieele betrekkingen bestaan en de liquidatie van dit een en ander in alle geval tijd van voorbereiding zal eischen Het feit, dat tijdens het congres niet dadelijk met een coup de théatre de diplomatieke be trekkingen tot Rusland zijn afgebroken, Kar in geen geval als een bewijs gelden, dat dit niet zal geschieden. Daarmede is in negatie ven zin niets bewezen, in positieven zin heb ben wij echter na het congres een belangrijke aanwijzing gekregen in de houding van dc Duitsche pers. Ware ae vlijmscherpe campagne, welke te Neurenberg is geopend, dadelqk na afloop van het congres stop gezet, dan bestond nog de mogelijkheid, dat de rhetorische excessen ten slotte toch voor uitsluitend binnenlandsch ge bruik bestemd waren geweest. De campagne gaat echter vrijwel onverzwakt verder en dit maakt het, met nog andere aanwijzingen, wel waarschijnlijk, dat wij ons op weg bevinden in de richting van een afbreken van de diplo matieke en handelsbetrekkingen met Sovjet- Rusland, waarbij men in aanmerking moet ne men, dat die weg stellig niet binnen korter tijd dan een week of zes zal kunnen worden afgelegd en er middelerwijl weer iets tus- schenbeide kan komen. Voorloopig zal men met de mogelijkheid van de afbreking o.i. ernstig rekening moeten houden. der order verboden. Het gewone handelsver keer tusschen de grensstammen blijft geoor loofd. Tot dezen maatregel is overgegaan, nadat Frankrijk tevergeefs verschillende eischen had gesteld in verband met de executie van den Franschman Aguilard. De autoriteiten te Te- toean hadden daarop slechts een uitstellend antwoord gegeven. Het Spaansche telegraafagentschap Fabra meldt, dat lord Churchill, chef van de Britsche sanitaire missie, gisteren afscheid heeft ge nomen van verschillende officieele perso nen. Hq nam toen kennis van een door de opstandelingen verspreid bericht, volgens het welk Azana door de communisten gevangen was genomen. Churchill, die juist door Azana ont vangen was, verklaarde aldus het Spaan sche agentschap dat dit genoeg was om de onjuistheid van een dergelijke nieuwsversprei- ding te bewijzen. Het belangrijke knooppunt van wegen, Huesca, bevindt zich nog steeds in handen van de op standelingen, niettegenstaande de radiozender van Madrid het tegenovergestelde beweert. De rechtsche troepen zijn een offensief be gonnen om de stad te bevrijden van den druk der regeeringstroepen. Volgens een draadloos bericht uit Teneriffa heeft een vliegtuig van de opstandelingen over Bilbao en Santander gevlogen en oproepen van generaal Mola omlaag geworpen, waarin de be volking van beide steden wordt aangespoord zich zoo spoedig mogelijk over te geven. De aanval op beide steden zal in den vroegen ochtend van 25 September worden ingezet. LYON, 22 Sept. (Reuter). In den afgeloopen nacht heeft een aantal individuen het zuster klooster te Vénisseux aangevallen. De ruiten der slaapzalen werden verbrijzeld en zelfs wer den eenige schoten op het gebouw gelost. By het onderzoek door de politie is gebleken, dat eenige personen meenden, dat in het klooster een bijeenkomst van de Fransche so ciale partij (de organisatie van kolonel de la Rocque) werd gehouden, zoodat zij besloten de betrokkenen by hun vertrek op te wachten. Hun veronderstelling was echter volkomen on juist, daar zich geen enkel lid der bedoelde party in het gebouw bevond. Men gelooft, dat de betoogers tot hun onjuisten indruk zijn ge komen, doordat een aantal auto's met religieu zen, die naar de koloniën willen vertrekken, gisteravond bij het klooster aankwam. STOCKHOLM, 22 September (Reuter). De leider der sociaal-democratische partij, Hans son, die morgen zal worden belast met de vor ming eener nieuwe regeering heeft tegenover de „Socialdemokraten" verklaard, dat de so ciaal-democraten niets kunnen opbouwen in samenwerking met de communisten en de se- mi-communisten. De democratische opvattingen der party leggen den plicht op, samenwerking op den breedst mogelijken grondslag te zoeken, alle partijen moeten den wil tot loyale mede werking bezitten. Hansson herinnerde er aan, dat hij een accoord met de agrariërs over de belangyke punten van zijn programma altijd mogelijk heeft geacht. Hq gaf uiting aan de hoop, dat een ontspaninng zal intreden tusschen socialisten en liberalen. Uruguay verbreekt de diplomatieke betrekkin gen met de Spaansche regeering; handelsver keer tusschen Fransch en Spaansch Marokko stopgezet. De Volkenbondsvergadering; presidenten der commissies benoemd; Rickett bezoekt den Negus. Samuel Hoare over Engelands positie in de Middellandsche Zee. Verkiezingen in Denemarken; regeeringspartöen behouden meerderheid in het Landsting. Overval op een zusterklooster in Frankrijk. Minister Deckers geeft nieuwe inlichtingen over bacon-aangelegenheden. De fraudes te Vlissingen; oud-wethouder ver dacht van knoeieryen ten nadeele van den Bqz. Vrqw. Landstorm. Het Ruk neemt de kosten van de f 2.50 extra - uitkeering aan werkloozen geheel voor zijn re kening. Conclusies van den Katholieken Ned. Roeren en Tnindersbond ten aanzien van wat gedaan moet worden voor de boeren en tuinders. New Yorksche Beurs: Slot gedrukt. C Laat moeder niet hooren.... ,JLaat moeder er nooit iets van hoo ren." In een tooneelstuk, door de 83- jarige mevrouw Esther de Boer van Rijk pas gespeeld, is de zorg der kin deren moeder buiten al de fami lie-misère te houden. Er is altijd iets sympathieks en aandoenlijks in wan neer de familiekring zich moeite geeft om den ouders leed te besparen en hun de akelige werkelijkheid te ont houden. Maar veel sympathieker en afdoen- der is, wanneer de kinderen zich zóó gedragen, dat de tegenslagen des le vens nooit de kröon van het hoofd der ouders kunnen nemen en bij alle tegenheden de ouders zich kunnen verheugen over het gedrag der hun nen. Wat geeft het, het slechte gedrag van een zoon of dochter voor moeder verborgen te willen houden? Op 'n slechten dag komt ze toch alles te weten ofwel ze wordt gepijnigd door martelender onzekerheid. De kinders moeten de leuze „laat moeder er nooit iets van hooren" zóó toepassen, dat moeder nooit iets lee- lijks van hen hooren kan omdat er niets leelijks is. BRUSSEL, 22 Sept. (Reuter) Te Turnhout is een koopman gearresteerd, die er van verdacht wordt, getracht te hebben belangrijke documen ten en kaarten aan een buitenlandsche regee ring te verkoopen. Hij wordt beschuldigd van spionnage. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 22 September; Het internationaal Katholiek Perscongres te Rome, dat Donderdag as. begint, wordt vooraf gegaan door een tweedaagsch congres over de opleiding van den Katholieken journalist, waar aan een kleine, doch uitgelezen kring van in ternationale deskundigen deelneemt. Hedenochtend is dit congres, na een gemeen schappelijke H. Mis in een der zalen van het Angelicum, geopend door den voorzitter, prof. Verschalde, directeur der journalistenschool van Rijssel. In een reeks rapporten zijn heden de methoden van journalistieke opleiding in verschillende landen ter sprake gekomen. On eer de deelnemers aan dit congres zijn graaf Delia To:ie. Abbé Merclen van de „Croix" Mgr. Oliger uit Luxemburg, prof. Grusbach van het Zeitungs institut te München en de voorzitter der Belgische Katholieke journalistenvereeni- ging, Jozef Demarteau. ST. MORITZ, 22 Sept. (Reuter). Titoelescoe heeft een zeer onrustigen nacht gehad. In den morgen genoot hij wat rust, terwijl hy eenige lichte voeding tot zich kon nemen. De verbe tering in den bloedtoestand houdt aan, hoewel de algemeene toestand ernstig blijft. rv wwuwwiimiiiiif///y/y/y';//' fy2. Stand op Woensdag 1 uur van.: 767 Vorige stand: 771.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1