Nieuwe inlichtingen over bacon-kwesties n De fraudes te Vlissingen VRAGEN BEANTWOORD HULP VOOR TUINBOUW DRINGEND NOODIG DE DUBBELGANGER WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 Commercieel adviseur wordt ge raadpleegd over onderdeelen der varkens- en veehouderij Mededeelingen worden niet onthouden Het verstrekken van adviezen In een aantal conclusies geeft de Kath. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond aan, wat gedaan moet worden Geen dag en geen uur meer wachten De extra-uitkeering aan werkloozen Het Rijk neemt de kosten geheel voor zijn rekening PAANAKKER'S NIEUWE FILIAAL IN DE HOOFDSTAD Oranje-plaat Contingenteering van naadlooze buizen Machinisten-examen Goudvoorraad Ned. Bank PRINSELIJK PAAR NAAR SPERWERSHOF De auto was op 't Loo weldra omstuwd door een jui chende menigte GETRACHT zijn baas TE VERMOORDEN Zes jaar tegen verdachte geëischt WOONHUIS UITGEBRAND Daken van twee andere perceelen werden vernield JONGETJE ONTVOERD UIT VOOGDIJGESTICHT De ontvoerders onmiddellijk aangehouden 101-jarige overleden Na den doodslag te Koningsbosch Ontslag van rechtsvervolging gevraagd, daar verdachte uit noodweer zou ge handeld hebben ONAANGENAAM WELKOM Thuiskomende familie met geweer schoten ontvangen VERLOREN GERAAKTE POST Schip bij Montevideo gezonken Oud-wethouder wordt verdacht ook schuldig te zijn aan knoeierijen bij den Bijz. Vrijw. Landstorm Onderzoek is zeer moeilijk Hoogleeraren van Delft bezoeken de Zuiderzee-werken Postvluchten UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Gedelegeerden door Victor Bridges so Op de vragen van den heer Van der Wed den, in zake het raadplegen door de regeering van den regeeringscoznmissaris-commercieel ad viseur, den steun aan baconfabrieken, den prijs voor de baconbereiding en het stopzetten van de regeeringsbemoeiïng met de baconbereiding heeft de minister van Landbouw en Visscherij, dr. L. N. Deckers, het volgende geantwoord: De vroegere baconcontracten betroffen een regeling met de baconindustrie in haar geheel, terwijl thans in het systeem van inschrijving, dat de minister voorstaat, het individueele be lang van lederen fabrikant op den voorgrond treedt. Aangezien de baconbereiding een zeer belangrijk onderdeel uitmaakt van het bedrijf, waarmede de regeeringscommissaris-eommer- cieel adviseur verbonden is, heeft de minister gemeend goed te doen met genoemden regee- ringscommissaris in dezen niet om advies te vragen. Eenerzjjds was dit juister tegenover de andere baconbedrijven, anderzijds werd de po sitie van den betrokkene er door vergemakke lijkt. De regeeringscommissaris-commercieel advi- suur geeft wel advies in andere, in het bijzon der commercieele aangelegenheden, de varkens houderij betreffende, waarbij het bijzondere be lang van iedere onderneming niet in zoodanige mate gemoeid is als bij de thans geldende ba- conregeling. Hij is onder meer wel geraadpleegd in de regeling van de overneming van zware varkens en de voor deze varkens te besteden prijzen. Uit het vorenstaande volgt, dat de regee- ringscomir.issaris-commercieel adviseur geraad pleegd wcrdt over de tot zijn taak behoorende onderdeeien van de varkens- en veehouderij. De verdere werkzaamheden van den regeerings- commissaris-commercieel adviseur bestaan uit het verleenen van advies ten aanzien van com mercieele aangelegenheden op het geheele ge bied van de landbouwcrisismaatregelen, zoowel ten aanzien van de visscherij, den akkerbouw, den tuinbouw als andere. Hij verstrekt deze ad viezen aan den minister, terwijl hij daarnaast de regeeringscommissarissen met zijn commer cieele aaviezen ter zijde staat. Ook neemt hij meermalen een werkzaam aandeel in de voor bereiding van onderhandelingen met het bui tenland. Voorts behoort tot zijn taak de leiding van de afdeeling organisatie, welke afdeeling me dewerking verleent bij de administratief-tech- nische organisatie der crisisorganisaties en Voorschriften, respectievelijk adviezen geeft ten aanzien van zoo zuinig en efficient mogelijk beheer dezer organisaties. Mede is in deze taak begrepen den minister voor te lichten in zake personeelsaangelegenheden zoowel ten aanzien van salarieering als van aanstelling en ontslag. Het is den minister niet bekend, in hoeverre door de nu gegeven vergoeding een rendabele productie voor de verschillende bedrijven is verzekerd. Verder moge worden verwezen naar de beantwoording der vorige vragen, door den heer Van der Weijden over deze aangelegen heid gesteld. Ten aanzien van hetgeen voor gevallen is en eventueele in de toekomst ten? te kennen vergoedingen, moge verwezen wor den naar de beantwoording van de vragen van den heer Van der Sluis. De crisis-accountantsdienst heeft niet het oordeel uitgesproken, dat de thans gecontrac teerde prijs voor de baconbereiding ternau wernood voldoende is, doch dat aan de hand van cijfers, door den crisis-accountantsdienst verzameld, gebleken Is, dat deze prijs, behou dens ingevoerde zeer groote bezuinigingen, niet voldoende is om de productiekosten der geza menlijke fabrieken bij de tegenwoordige be zetting te dekken. De minister vermag in geen enkel opzicht verband te zien tusschen de waarde, welke aan het oordeel van den crisia-aonoun- tantsdienst moet worden, gehecht en het feit, d-*t sedert de instelling van dezen dienst contracten zijn gesloten tegen een prijs, die ver boven den prijs uitgaat, wel ke thans door een gegadigde is aangebo den. i Ten aanzien van de bemoeiingen met de baconindustrie van de zijde der Nederlandscne Varkenscentrale en later de Nederlandsche Vee houderijcentrale is aan de Kamer geen enkele mededeeling onthouden. Ook in de driemaande- lijksche berichten verschijnen geregeld mede deelingen. Daarenboven heeft de commissie- Beumer naar de geheele geste een onderzoek in gesteld, waarvan het rapport gepubliceerd is. De minister zou zeer toejuichen, indien het, met het oog op de landbouwbelangen, mogelijk was de rechtstreeksche regeeringsbemoeiingen met de baconbereiding te doen eindigen. Te dien einde heeft hij reeds geruimen tijd geleden het voorstel gedaan aan den georganiseerden landbouw om de landbouworganisaties naderbij deze aangelegenheid te betrekken. Een dezer dagen ontving de minister evenwel de mede deeling, dat deze organisaties daarop niet wen- sc.hen in te gaan. Daar het niet strookt met de belangen van de varkenshouderij den bacon- export stop te zetten, zal het, zoolang de bij zondere omstandigheden duren, noodig zijn, dat de regeering zich op een of andere wijze recht streeks met den baconexport bemoeit. Over de regeling, welke de thans geldende zal vervangen, kan de minister nog geen inlichtin gen verstrekken. Na de officieele redevoeringen in de ver gadering van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond hebben nog het woord gevoerd verscheidene sprekers uit ver schillende tuinbouwgewesten in ons land. Ge zegd werd o.a., dat, al wordt er thans wat meer aan de veilingen geveild, dit niets te beteeke- nen heeft. De normale export van de veiling in Venlo (naar Duitschland) was 90 pet., dit percentage is thans teruggeloopen tot 42. De vergoeding voor de doorgedraaide groenten dient te worden opgevoerd tot productieprijs. Een overzicht werd gegeven van den toestand in het bloembollenbedrijf. De vraag werd ge steld of het wel verantwoord is, door te gaan met de minimumprijsregeling. De geestelijke adviseur van den bond, prof. Cleophas uit Warmond, heeft ten slotte een beroep gedaan op de tuinders om een eenheid te blijven vormen en geen groepsegoïsme in practük te brengen. Daarbij deed hij een be roep op de regeering om zooveel mogelijk de tuinders te helpen. De vergadering nam vervolgens de volgende conclusies aan: De Katholieke Nederlandsche Btoeren- en Tuindersbond enz., van oordeel: dat het behoud van den tuindersstand en van den tuinbouw in Nederland voor volk en staat noodzakelijk is; dat het derhalve een eisch van algemeen be lang is, dat doeltreffende maatregelen worden getroffen om dezen stand en dit bedrijf te red den en te handhaven; dat met het treffen dezer maatregelen als het ware geen dag en geen uur meer mag wor den gewacht, daar een deel van den tuinbouw feitelijk reeds ten onder is gegaan en een an der deel tot aan den rand van den ondergang is genaderd; acht de volgende maatregelen noodzakelijk a) Handhaving met hanj en tand van het geen er van den eertijds zoo bloeienden tuin- bouwexport nog is overgebleven en daarnaast het doen van wilskrachtige, doelbewuste en hardnekkige pogingen om den huldigen ex port van tuinbouwproducten weer uit te brei den, zoowel door middel van gunstige handels- en clearingverdragen met de oude afzetgebie- en als door het opsporen van nieuwe afzet mogelijkheden elders; b; Het maken van wettelijke regelingen, die ten doel en ook daadwerkelijk tot effect heb ben, dat de zgn. „vaste lasten", die ook den tuinbouw dooddrukken, woiden verminaerd en verlicht, opdat de tuinbouwbedrijven in staat worden gesteld zich met hunne productiekos ten zooveel mogelijk aan te passen aan het prijspeil bij verkoop der producten; c) Het doortastend aanvatten van het vraag stuk der distributie van tuinbouwproducten m het binnenland, opdat de onnatuurlijke marge tusschen den prijs, dien de tuinder voor zijn product op de veiling krijgt en den prijs, dien de binnenlandsche consument betaalt, zoodanig worde verkleind, dat het product goedkooper wordt en daardoor in grootere hoeveelheden en bij breedere lagen der bevolking afzet kan vinden; dj Het aanbrengen van prijscorrigeerende regeüngen bij den afzet, zoodat ook de tuin der evenals hiernaar t.a.v den akkerbouw en de verhouding wordt gestreefd voor zijn producten een billijke vergoeding ontvangt voor zijn productiekosten; e) Het spoedig, althans spoediger dan in het verleden is geschied en ook ru nog geschiedt, uitkeeren van de steunbedragen uit het Land bouwcrisisfonds, omdat de tuinders, waarvan verreweg de meesten geen reserves en zelfs vaak geen crediet meer hebben, deze bedragen voor het onderhoud van hun gezin en het voort zetten van hun bedrijf allerdringendst noodig hebben; f) Het te werk stellen op hun eigen bedrijf van die tuinders, welke zonder hulp buiten den bedrijfssteun niet meer kunnen bestaan en, blijven ze van deze hulp verstoken, hun bedrijf op moeten geven en geheel op armen zorg zullen zijn aangewezen. Ten slotte spreekt de Katholieke Nederland sche Boeren- en Tuindersbond als zijn mee ning uit, dat geen blijvende verbetering in het bedrijfsleven in het algemeen en dus ook in den tuinbouw mogelijk zal blijken, tenzij een herordening van het sociale en economische leven overeenkomstig de beginselen aangege ven door en de richtlijnen getrokken in de en cycliek „Qudragesimo Anno" wordt tot stand gebracht De minister van Sociale Zaken deelt mede, dat de regeering heeft besloten de kosten der extra-uitkeering van 2.50, welke in verband met de verloving van H. K. H. de Prinses door de gemeentebesturen aan ondersteunde en bij een werkverschaffing geplaatste arbeiders is verstrekt, geheel voor rekening van het Rijk te nemen. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de kosten van even tueele aan armlastigen verstrekte extra-uitkee- ringen, evenals de gewone kosten van armen zorg, ten laste der gemeenten komen. Voorts heeft de regeering besloten de extra- uitkeering van 2.50 eveneens te verstrekken aan die dienstplichtigen, die op dit oogenblik voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijn en die zoowel in de laatste week als in de eerste week na de herhalingsoefeningen in de steunregeling waren of zullen zijn opgenomen en bij de werkverschaffing waren en zullen zijn geplaatst. De extra-uitkeering zal aan deze personen worden verstrekt over de week, volgende op hun terugkeer van de herhalingsoefeningen. De bekende N.V. Paanakker's schoenhandel, met haar meer dan vijftigjarige reputatie, ver heugt zich, ondanks de ongunstige tijden in een gestadigen groei en bloei. Dezer dagen heeft zij het zesde filiaal geopend en wel te Amster dam, Kalverstraat 105. In geheel het land telt zij in de voornaamste steden niet minder dan zeventien winkelzaken. In 4 weken tijds is 't winkelpand Kalverstr. 105 geheel verbouwd en gemoderniseerd naar eigen inzicht der directie, welke in dezen over 'n rijke ervaring beschikt. De verkoopruimte beslaat de geheele gelijkvloersche oppervlakte. Hier is ook de verkoopafdeeling voor kinderschoenen ondergebracht. Alles is fraai betimmerd en ook de étalageruimte is volgens de nieuwste eischen ingericht. Nederlandsch fabrikaat voert den boventoon in de uitgebreide collectie schoenenmateriaal, waarbij voor de z.g. vierkante leest, 'n zeer ge wilde nouveauté, een voorname plaats is inge ruimd. De fa. A. Voorhoeve voorheen J. M. Bredée's Uitgeversmij. N.V. te Rotterdam heeft een wandplaat uitgegeven bij gelegenheid van de Vorstelijke verloving. De plaat bevat 'n kort, in gothische letters ge drukt Oranje-vers, waarvan de initiaal het portret insluit van de beide Vorstelijke verloof den. Het vers wordt verder omraamd door Oranje-bloesem en het Nederlandsche wapen. De plaat, netjes in vijfkleurendruk uitgevoerd, lijkt ons inderdaad geschikt voor uitdeeling. Men verzoekt ons mede te deelen, dat, naar mag worden verwacht, de contingenteering van naadlooze buizen per 1 October a.s. voor den duur van zes maanden zal worden verlengd, waarbij het percentage op 60 pCt. van het bruto gewicht zal worden gehandhaafd, terwijl 1934 als basisjaar zal gelden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat boven genoemd percentage alleen op de autonome lan- dencontingenten betrekking heeft, derhalve niet op de bij handelsverdrag verleende contingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma B, de heer A. Smit te de Bilt en voor het theoretisch gedeelte van diploma B, de heeren W. A. Ange- nent te Vlaardingen, C. Kok te Alkmaar en P. Engelage te Rotterdam. Blijkens den jongsten weekstaat nam de goud voorraad van de Nederlandsche Bank in de af- geloopen berichtperiode met ruim 7 millioen toe. De belangstelling blijft ook voor het Ko ninklijk paleis op 't Loo levendig. Honderden en honderden staan geregeld voor het paleis en nemen stoeltjes en bankjes mee, om zoo uren lang te wachten of er een glimp van de Prinselijke verloofden of van H.M. de Koningin te zien is. De Koningin maakte, naar wij vernamen, Dinsdagmiddag een fietstocht in de paleistui nen. Prinses Juliana en Prins Bemhard "speelden tennis met leden van de hofhouding. Om vijf uur werd de auto van den secretaris van den Prins jhr. ir. W. Röell voorgereden. Prinses Ju liana en Prins Bernhard namen achterin plaats. Jhr. Röell plaatste zich achter het stuur en naast hem nam zijn verloofde plaats. H. M. de Koningin deed het gezelschap uitgeleide en wuifde de buiten het paleis staande menigte hartelijk toe. De auto werd weldra omstuwd door een juichende menigte. Met een flinke vaart ging het echter weldra in de richting Amersfoort. Het doel van de reis was Sper wershof te 's Graveland, waar Jhr. W. F. Röell woont. De Officier van Justitie bij de rechtbank te Roermond eischte Dinsdag zes jaar gevange nisstraf tegen den 20-jarigen varensgezel J. V., geboren te Deventer die 14 Juli van dit jaar r.a een v?.n te voren beraamd plan en met de bedoeling om hem te dooden zijn baas, den schipper N. Verduin met een Engelschen sleu tel op het hoofd had geslagen. De slag was evenwel niet doodelijk geweest en de schipper wist uit het ruim te komen, waarin de knecht hem gelokt had. De verdediger vroeg een psy chiatrisch onderzoek. Uitspraak 6 October as. Door nog onopgehelderde oorzaak is een felle brand uitgebroken in de middenstandswoning, bewoond door de familie P. te Cuyk. Het vuur breidde zich snel uit en in een mini mum van tijd was het pand in vlammen ge huld. De brandweer tastte energiek de vuurzee aan, doch kon niet beletten, dat het vuur zich eveneens mededeelde aan twee naastgelegen woonhuizen, waarvan de daken geheel werden vernield, terwijl de benedenverdiepingen aan zienlijke waterschade bekwamen. Het woonhuis van P. is geheel uitgebrand. Ook het meubilair werd een prooi der vlammen. De schade wordt door assurantie gedekt. Dezer dagen is uit het St. Vincentiushuis te Lisse een acht-jarige jongen, die daar ver pleegd werd, ontvoerd. Het kind werd, aldus de Telegraaf, plotseling gegrepen door een man, die het tehuis was binnengedrongen. Te midden der ontstelde kin deren en verzorgsters, rende de man met den jongen onder zijn arm de gangen door, naar den uitgang. Daar stond zijn motor gereed. In pijl snelle vaart, met het kind op de duo, verdween de ontvoerder in de richting van Den Haag. De dag was bestemd voor bezoek aan de voogdijkinderen, die zijn ondergebracht in het tehuis. De bezoekers moesten in het bezit zijn van een toegangskaart. De Haagsche recherche heeft Maandag den dader, en twee helpers, onder wie de moeder van het kind, aangehouden. Man en vrouw werden voorloopig opgesloten. Op ruim 101-jarigen leeftijd is te Kampen overleden de heer G. J. van Dijk. De overledene werd verpleegd in het Ned. Herv. Rusthuis te Kampen. Hij is slechts korten tijd ongesteld geweest. Moeder krjjg ik ook zoo'n gebreide hond? (Lachende Welt) Dinsdagmiddag diende voor de Roermondsche rechtbank de strafzaak tegen den 29-jarigen L. L., arbeider te Echt, wien ten laste gelegd is dat hij in den nacht van 9 op 10 Februari van dit jaar te Echt op den mijnwerker B. met opzet heeft geschoten en dezen in het onderlichaam zoodanig raakte, dat hij aan de verwondingen is overleden. In den laten Zondagavond van 9 Februari trachtte een drietal jongelui, waaronder ook het slachtoffer B., bij verschillende caféhouders te Koningsbosch nog eten en drank te krijgen. Ze kwamen ook bij het café van L., waar allen reeds te bed lagen. Ze wilden drank hebben en toen men niet opendeed, begonnen de jongelui herrie te schoppen. Vader en zoon L. kwamen toen uit het café naar buiten en werden op een aframmeling getracteerd. De zoon van L. ging daarop een eindje op zij en loste uit een revol ver een schot in de lucht. Daarop kwamen ook de moeder en zuster van L. naar buiten. Even later gingen allen weer naar binnen en sloten alles goed af. Toen begon buiten de herrie pas goed. Met palen werd het huis van L. bewerkt. De deur werd geramd en een raam van de slaap kamer vernield, zoodat het houtwerk en de lui ken op straat vielen. Bedreigingen werden ge uit, vooral door B. Deze schijnt toen gepoogd te hebben door het vernielde raam naar binnen te dringen. De zoon van L. heeft daarna uit een oud Duitsch legergeweer twee maal geschoten waarna 'n schot B. in het onderlijf raakte. B. is daarop ineengezakt en naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd, waar hij den volgenden dag overleed. Dr. Hulst uit Leiden, die de sectie verrichtte heeft geconstateerd, dat B. een schotwond had in den buikwand. De zoon L. is destijds gearresteerd en bekende uit noodweer te hebben geschoten. De dader, die gunstig bekend stond, is eenige dagen later op verzoek van zijn verdediger, mr. P. Tripels uit Roermond, in vrijheid gesteld. Een zevental getuigen a charge werd in deze zaak opgeroepen en een drietal a decharge. De Officier van Justitie eischte ontslag van rechtsvervolging, omdat naar zijn meening verd. uitsluitend uit noodweer had gehandeld. Uit spraak 6 October. Toen Maandagavond de familie H. te Kaal heide na een bezoek aan familieleden per auto naar huis terugkeerde, werd vanuit de woning op den auto geschoten, waarbij gelukkig nie mand geraakt werd. Toen men van den schrik bekomen was, en in het woonhuis een onderzoek instelde, bleek, dat een inbreker het huis was binnengedrongen. Bij zijn werk was de man door de thuiskomenden verrast, en om tijd te winnen, had hij met de jachtbuks van den bewoner ge schoten. Een bedrag van 15 werd vermist. De politie stelt een onderzoek in naar den dader. Tengevolge van de verbreking van de spoor wegverbinding Spanje—Portugal zijn de op 19 Juli j.l. door het postkantoor Rotterdam, per trein 19, AmsterdamEsschen, verzonden brie venmalen voor Zuid-Amerika, welke via Lissa bon per ss. „Highland Chieftain" hadden moe ten worden doorgezonden, door den Spaanschen aan den Franschen postdienst teruggezonden. 21 Juli d.a.v. zijn vorenbedoelde depêches met het ss. „Eubee" van de Stoomvaart Mij. Char- geurs Reunis van Bordeaux doorgezonden. Voor Montevideo is het s.s. .Eubee" met een Britsch schip in aanvaring gekomen en gezonken, zon der dat de post kon worden geborgen. Thans is bericht ontvangen, dat de bedoelde brievenmalen niet ten kantore van bestemming zijn ontvangen. Gezien de plaats waar het ongeval is ge schied, moet worden aangenomen, dat de brie venmalen voor Brazilië ter bestemming zijn ge komen. Aangezien de betrokken post tengevolge van overmacht (scheepsongeval) is verloren gegaan, kan de Nederlandsche postadministratie niet voor eventueele, daaruit voortvloeiende, schade worden aansprakelijk gesteld. Reeds eenigen tijd liepen in Vlissingen ge ruchten, dat er fraude zou zijn gepleegd bij het gewest Zeeland van den Bijzonderen Vrfj- willigen Landstorm. De heer P. G. L„ oud-wethouder van Vlissingen, wordt verdacht, betrokken te zijn bij de malversaties bij het plaatselijk crisis-co mité en maatschappelijk hulpbetoon. Hij zou zich echter ook op ander terrein aan fraude schuldig hebben gemaakt. Hij is n.1. secretaris van het gewest Zee land van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm en zon in deze fnnctie jarenlang ge knoeid hebben met blanco kwitanties, die hem ter hand waren gesteld, terwijl het ook enkele malen zon zijn voorgekomen, dat hü onder kwitanties valsche handteekeningen zou hebben gezet. De administratie, door hem gevoerd, verkeert in groote wanorde, zoodat het onderzoek, dat de justitie thans instelt, wel geruimen tijd zal vorderen. Het is op het oogenblik met geen mogelijk heid te benaderen voor welke bedragen de B. V. L. is benadeeld. Te meer gaat dit onderzoek met moeilijkheden gepaard, daar de B. V. L. in Zeeland ca. 80 afdeelingen telt, waarvan de ad ministratie stuk voor stuk wordt onderzocht. Bij L. is de vorige week huiszoeking ge daan waarbij verschillende bescheiden op last van de justitie in beslag zijn genomen. Ook bij het hoofdkwartier van den B. V. L. in den Haag en op het departement van Bin nenlandsche Zaken zijn stukken in beslag ge nomen. Men krijgt den indruk, dat het hier een soortgelijk geval van fraude betreft, als eeni gen tijd geleden in Zuid-Limburg bij dezelfde organisatie is ontdekt. Dinsdagmiddag te ongeveer drie uur arri veerden op Urk drie motorjachten van den Rijkswaterstaat, n.l. de „Flevo", de „Noord- Holland" en de „Jantje". Aan boord bevonden zich de directeur-generaal der Zuiderzee-wer ken, ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler en de ingenieurs Schilthuis en Geers, alsmede een gezelschap van hoogleeraren aan de Technische Hoogeschool te Delft. Na een uur op het eiland vertoefd te hebben vertrok het gezelschap naar de Zuiderzeewerken in de nabijheid van het eiland, om zich vandaar naar Enkhuizen te be geven. De Rietvink is op de uitreis te Rangoon aan gekomen. De Kwak, op de thuisreis, bereikte Bagdad. Benoemd tot ridder in de orde van den Ne derlandschen Leeuw de generaal-majoor J. F. van der Vijver, voorzitter van de tactische reg lementencommissie. Aan den generaal-majoor W. F. Sillevis. com mandant der 2de divisie, is vergunning verleend tot het aannemen en het dragen van de orde- teekenen van commandeur in de orde van de Kroon van Roemenië. Benoemd een delegatie van de Nederlandsche regeering bij het tweede congres der „Associa tion internationale des ponts et charpentes" dat van 1 tot 8 October 1936 te Berlijn zal worden gehouden. Zij is als volgt samengesteld: hoofd der delegatie: prof. ir. N. C. Kist. hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; leden: prof. ir. J. A. Bakker, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; prof, ir. A. S. Keverling Buisman, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; ir. W. J. H. Harmsen, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat; ir. Th. Mundt, hoofdingenieur, adjunct-chef van den dienst van weg en wer ken der Nederlandsche Spoorwegen; prof. ir. R. L. A. Schoemaker, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft. ,3Üjf jij maar hier, om op het huis te passen. Ik kom binnen een paar dagen terug." „O, mijnheer," snikte zij. „Ik hoop niet, dat ik iets heb gezegd dat ik niet behoorde te zeggen. Zij hebben ons al maar uitgehoord over alles. O, ik zou niet graag iets in uw nadeel hebben willen zeggen, om de geheele wereld niet, mijnheer!'' De droefheid van het arme meisje was zoo ongeveinsd, dat ik er werkelijk door getroffen was. Ik legde mijn hand op haar schouder. „Het is over het algemeen genomen het beste, om de volle waarheid te zeggen," zei ik, „en ik weet zeker, dat je dat gedaan hebt." „Houd er den moed in meisje," zei Billy met een vriendelijk knikje; ,,'t zal best afloopen, let maar op mijn woorden." Een scherp honk-honk van een autohoorn klonk nu buiten en werd gevolgd door het snor rend geraas van een taxi, die voorreed. Ik wendde mij tot den inspecteur. „Dat zal uw taxi zijn," verklaarde ik. ..Komen er nog handboeien of zoo iets bij te pas?" Hij schudde zijn hoofd en glimlachte opnieuw. »Ik denk niet, dat het noodig zal zijn, mijnheer." „Bonsoir, Billy" zei ik. „Morgenochtend kom je toch, hé? Zal je goed op je bewaker passen. De keukenmeid heeft den sleutel van den kelder." „Goed," zei hij. „Wij zullen het er eens goed van nemen, agent, nietwaar?" Op deze zeer ongebruikelijke wijze ging ik de trap af, om mijn gerechtelijk verhoor wegens moord te ondergaan. Onderweg naar Bowstreet wisselden wij niet veel woorden. Ik zag dat een gesprek of vragen stellen toch geen nut zou hebben en zooals be grijpelijk, had ik voldoende stof, om te overden ken. De geheele zaak had zich zoo onverwacht en vlug afgespeeld, dat ik nu eigenlijk pas begon te beseffen, dat het een uitgemaakte zaak was. Het scheen mij niet aan twijfel onderhevig, dat Padro zijn dood gevonden had onder de handen van Da Costa. Dat de rest van de bende aan dit feit geen schuld had, daar had ik over tuigende bewijzen voor. Waar en wanneer het drama zich had afgespeeld, kon ik onmogelijk gissen en het was een even onoplosbare vraag voor mij, hoe de politie het geheim van mijn identiteit had ontdekt. Het overhaaste vertrek van Maurice stond ongetwijfeld hiermede in ver band en nu kon ik begrijpen, waarom hij mij bij het lezen van het telegram met die vreemde uitdrukking had aangezien. Niettegenstaande het ernsttige van den toe stand gevoelde ik mij niet bijzonder zenuwachtig. Trouwens mijn meest naar voren tredende ge waarwording, behalve een hevig verlangen, om zoo spoedig mogelijk naar bed te gaan, was het geestverlichtende gevoel, dat deze geschiedenis ten einde was. Hoe verzot ik ook op een avon tuurlijk leven ben, van deze Northcotezaak had ik meer dan genoeg. Het vervulde mij met een nieu we, ongekende vreugde, dat ik weer Jack Burton was, zelfs met de aanklacht wegens moord, die boven mijn hoofd hing. Mijn overpeinzing werd onderbroken, toen de taxi voor het politiebureau stopte. De inspecteur stapte het eerst uit en ik volgde, tot verbazing van verschillende nachte lijke slenteraars, die ons van af het trottoir aan den overkant nagluurden. Wij gingen direct de trap op en kwamen in een hel verlichte gang. Een agent, die daar de wacht had, begunstigde ons met een doordrin genden, nieuwsgierigen blik, en tikte eerbiedig tegen zijn helm, hetgeen natuurlijk niet voor mi) bestemd was. De inspecteur opende een deur aan de rech terzijde. „Wilt u maar binnengaan," sprak hi), zijn stem verzwarend. „Dit is mijnheer John Burton," zei mijn vrij- heidsberoover met een vergeeflijk tikje trots in zijn stem. Daarna wendde hij zich tot mij. „In specteur Curtis zal u de aanklacht voorlezen." Inspecteur Curtis was spoedig zijn oogenblik- kelijke emotie te boven. „Waar heeft de arresta tie plaats gehad?" vroeg hij op scherpen toon, terwijl hij mij met buitengewone belangstelling opnam. „In Park-Lane." antwoordde de andere. „Ik was juist bezig inlichtingen in te winnen, toen mijnheer Burton binnenkwam met een vriend, die den auto bestuurd had. Ik heb den laatste onder bewaking gesteld. Er is geen verzet gebo den." Inspecteur Curtis knikte; toen stond hij op en ging naar een soort stellage, die tegen den muur stond en samengesteld was uit vakjes. Uit een dier hokjes haalde hij een opgevouwen pa pier, dat er tamelijk officieel uitzag. „Ik zal u de aanklacht voorlezen," sprak hij. Ik vrees, dat ik niet juist en woordelijk den inhoud van dit onbegrijpelijk document zal kun nen weergeven. Om kort te gaan, het beschul digde mij, van, op den 5en Septembernacht op een plaats, genaamd Baxter's Rents in East street, Stepney, moedwillig iemand met name Stuart Northcote te hebben vermoord. Het zal nauwelijks noodig zijn te zeggen, dat, doodop van den slaap, als ik was, ik al mijn energie moest te werk stellen, om te luisteren naar het lange relaas, dat de goede man langzaam en op zeer ernstigen toon voorlas. „Ik dank u zeer," zei ik, toen hij klaar was. „Pardon," voegde ik er aan toe, want het was mij niet mogelijk, al had ik er mijn leven mede kunnen redden, om een langgerekten geeuw te onderdrukken. „Ik moet u werkelijk mijn ver ontschuldiging aanbieden," hernam ik, „maar ik ben dood van den slaap." Beiden glimlachten. „U kunt onmiddellijk uw appartement betrek ken," zei inspecteur Curtis, terwijl hij het docu ment krakend opvouwde. „Het is u ook toege staan, met uw advocaat te confereeren of een of andere boodschap te laten bezorgen." Ik schudde mijn hoofd. „Een bed," gaf ik ten antwoord, „is het eenige, wat ik verlang. Mor genochtend zullen wij de zaak verder behande len." ,Wilt u dan maar met mij medegaan," sprak inspecteur Neil, waarna hij zich omkeerde en mij uit het kantoor, door de gang naar een kleine, goed ingerichte slaapkamer bracht, waarvan het venster met zware ijzeren staven was bezet. Er was echter een bed en de lakens zagen er helder uit; dat, en dat alleen was in mijn slaperigen toestand meer dan genoeg voor mij." „U kunt, als u het verkiest, morgenochtend uw eigen toiletartikelen en wat u meer noodig denkt te hebben, laten halen," zei de inspecteur, „maai ik geloof, dat het voor vannacht zoo wel zal gaan." „Zeker," zei ik, „het is best zoo.' „Er is nog iets, mijnheer. Het spijt mij, maar ik ben verplicht, uw kleederen te fouilleeren. Dit is volgens den regel en ik mag daarvan niet af wijken." „U heeft gelijk," zei ik. „Ik ben werkelijk niet voornemens, mijn keel af te snijden, maar als het voorschrift is." Ik hield mijn handen omhoog en hij haalde vlug en handig alle voorwerpen uit mijn zakken. „Dit wordt weggesloten, nadat het is ingeschre ven en u morgen teruggegeven," sprak hij. „Wel te rusten." „Wel te rusten," zei ik, toen de goede kerel het vertrek verliet en den sleutel in het slot om draaide. Ik geloof, dat ik te vermoeid was, om de ver schillende emoties van een valsch beschuldigden gevangene in mij op te nemen. Behalve het feit, dat de moord was gepleegd in den nacht van het bal bij Sangatte, hetgeen vaag door mijn ge dachte flitste, was er niets, dat mij in de zaal- belang deed stellen. Ik ontdeed mij dus vlug van mijn kleeren en kroop in bed, van aaruit ik het knopje, dat den electrischen stroom beheerschte, omdraaide, waardoor de gewenschte duisternis intrad. Vijf minuten later sliep ik zoo gerust, als ik ooit in mijn leven heb gedaan. Indien de Franschman, die gezegd heeft, dat het leven alleen al waarde heeft, om zijn nieuwe gewaarwordingen, gelijk had met zijn bewering, dan had ik geen reden tot klagen, toen ik den volgenden morgen wakker werd. Het was voor zeker een nieuwe gewaarwording, mijn oogen te openen in een politiebureau onder aanklacht van moord en naast mijn bed een minzaam knikken- den inspecteur te zien staan, met een koffertje in zijn hand. Het was mijn vrijheidsberoover van den vorigen avond en het koffertje, dat hij bij zich had, was hetzelfde, dat ik van Woodford had medegebracht. „Goeden morgen," zei ik met een slaperig glimlachje. „Het doet mij genoegen, dat u goed heeft geslapen," antwoordde hij. „Hier zijn uw benoo- digdheden; ik heb ze vanmorgen maar direct van Park-Lane laten halen." „Dat is buitengewoon vriendelijk van u," zei ik dankbaar. „Nu zal ik in staat zijn om netjes voor den dag te komen, als ik op de bank der beschuldigden moet plaats nemen en dat heb ik aan u te danken." Hij grinnikte vriendelijk. „Wij kunnen u na tuurlijk een ontbijt verschaffen en als er iets bijzonders is, dat u verlangt, kunt u het be stellen." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3