Abessiniërs tot de Assemblee toegelaten Japansch matroos te Sjanghai vermoord De toekomst van Catalonië T Twijfel over de volmachten van de afgevaardigden, doch zij hunnen de Vergadering blijven bijwonen ROODE TROEPEN BEZETTEN HET ALCAZAR TE TOLEDO Het nieuws van heden Treinramp nabij Lourdes WITTEN HEBBEN DE STAD GEHEEL OMSINGELD THANS ONAFHANKE LIJKER DAN OOIT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20168 39 GEDELEGEERDEN STEMDEN VOOR Verificatie-commissie liet in haar rapport het plan om een beroep te doen op het Haagsche Hof, varen Fel artikel van Gay da tegen Nederland Italië zal zijn houding niet wijzigen Italië's betrekkingen met Nederland Wolde Mariam onder werpt zich aan Italië Litwinof f te Genève in gesprek met den Spaanschen vertegenwoordiger Alvarez del Vayo Het WeeriiiiiiiiiiiiijHNiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiinj Eenige Chineezen overvallen in de internationale concessie drie Japanners Opwinding te Tokio Ter gelegenheid van het 70-jarig jubileum der stad Bruck als garnizoensplaats, woonden de Oostenrijksche troepen een H. Mis in de open lucht bij Zijn de leiders der Madrileensche regeering naar Frankrijk gevlucht? Schip op een mijn geloopen Onteigening van grondbezit Portugal en de burgeroorlog Schip met 400 personen vermist Het breken van Barcelona's tegen stand eventueel de zwaarste taak van Franco en Mola T oekomstplannen Heb geduld In het leven is een onmisbare voor waarde: „heb geduld." Dit mag nooit verontschuldiging zijn voor gemis aan initiatief, aan energie, maar de leuze is een niet te verwaarloozen voor waarde bij het slagen. Men dient een groote zaak met durf, met vuur, met doorzettingsver mogen aan te vatten. Maar zonder be leid en geduld komt men niet aan zijn doel. Het is even noodig soms op bepaalde oogenblikken te wachten als voorwaarts te gaan. Heb geduld wacht uw tijd af kies het meest geëigende oogenblik tot handelen. Heb met u zelf geduld Ook met anderen, vooral met anderen. Laat geen onbeheerschte drift u ver leiden anderen door btleedigingen van u te vervreemden en hun krach ten te verlammen. Heb met allen en in alles geduld! Geduld overwint alles. Veertien dooden, dertig gewonden Tegen het communisme in Joego-Slavië Herderlijk schrijven van den bisschop van Agram NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingex mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voo» de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. GENèVE, 23 Sept. (Reuter). De Volkenbondsvergadering heeft he denavond met 39 tegen 4 stemmen en 6 onthoudingen besloten de Abes- sinische delegatie tot de Assemblee toe te laten. Over het verloop van de zitting en de be raadslagingen van de verificatie-commissie wordt nog het volgende medegedeeld; De verificatiecommissie heeft haar beraad slagingen vanmiddag gesloten. Waar zij het niet eens is geworden over het doen van een beroep op het Haagsche Hof in de kwestie der Abessinische volmachten, laat zij in haar rap port aan de Volkenbondsvergadering dit plan varen. Zij is van meening, dat de Abessinische gedelegeerden het voordeel van den twijfel hebben en in de vergadering kunnen blijven. De Assemblee is te 7.30 bijeengekomen. De Abessinische delegatie was tegenwoordig, doch de Negus was niet verschenen. Politis deed voorlezing van het rapport der verificatie commissie, waarin werd geadviseerd geen be roep te doen op het Haagsche Hof. Hij verklaarde dat overeenkomstig het huishoudelijk reglement ieder vertegen woordiger zitting kan hebben in de ver gadering, ook al bestaat twijfel omtrent de wettigheid. De delegatie kan dan voor- loopig zitting nemen met gelijke rechten als de andere, tenzij de vergadering an ders mocht besluiten. De Volkenbondsvergadering heeft daarop het rapport, zooals boven gemeld, met 39 tegen 4 stemmen en zes onthoudingen goedgekeurd. Bij de stemming over het rapport stemden Oostenrijk, Hongarije, Albanië en Ecuador tegen, Bulgarije, Venezuela, Zwitserland, Por tugal onthielden zich van stemming, terwijl Bolivia, Chili en Afghanistan afwezig waren. Met 39 stemmen werd het rapport aangeno men, waarmede de Abessinische delegatie werd toegelaten tot de zitting. Na het voorlezen van het rapport dankte de Abessinische vertegenwoordiger Taezas. Nadat de uitslag van de stemming bekend was gemaakt, werd de vergadering tot morgen ochtend 10 uur verdaagd. De Nederlandsche gedelegeerde mr. W. M. van Lanschot is benoemd tot rapporteur van de tweede commissie cler Volkenbondsvergade ring. Mevr. C. A. Kluyver is gekozen tot vice- presidente der vierde commissie. In politieke kringen te Rome blijft men onverschillig voor de beslissing van den Volkenbond te Genève en het be sluit om Abessinië toe te laten zal de houding van Italië niet wijzigen. Het is duidelijk, dat Italië geen vertegenwoordiging naar den Volkenbond zal zenden en hierin zal het volharden, tot de mogendheden zich defi nitief hebben uitgesproken over den „twijfel". Verder heeft men den indruk, dat Italië, dat zijn medewerking in de Europeesche kwesties afhankelijk heeft gesteld van de liquidatie van de Abessinische kwestie, practisch geen belang zal stellen in de conferenties, welke op het oogenblik in voorbereiding zijn, zelfs als deze niet plaatsvinden binnen het kader van den Volkenbond, zooals die van de Locarno-mo- gendheden. In het Giornale d'Italia wijdt Gayda een artikel aan Nederland, waarin hij de mee- ning uitspreekt, dat Italië zijn betrekkingen op handelsgebied en zijn houding ten op zichte van Nederland zal moeten herzien. De mislukte handelsbesprekingen en de houding van den Nederlandschen gedele geerde te Genève in de kwestie over de Abessinische geloofsbrieven geven Gayda zeer geprikkelde woorden in de pen. Deze herinneren aan de artikelen, welke hij in den sanctie-tijd tegen verschillende landen, waaronder vooral Nederland, richtte. Ofschoon de artikelen van Gayda niet als officieel beschouwd moeten worden, komt aan zijn woorden toch een groote symptomatische beteekenis toe. Na erop gewezen te hebben, dat de lange pe riode van vriendschap tusschen Italië en Neder land door het Abessinische conflict werd ver stoord en dat Nederland niet alleen vooraan was in de sanctiepolitiek, maar ook de Italiaan- sche wenschen in handelszaken niet wilde aan vaarden, terwijl nu de Nederlandsche gedele geerde mr. Limburg niet voor Litwinof onder doet in de kwestie van de Abessinische geloofs brieven, vraagt hij: Welke zijn de redenen van dit gedrag van Nederland om het fascistische Italië te bestrij den? Wat is de reden, dat Nederland zijn lange politiek van afzijdigheid en neutraliteit opeens verbreekt en wel juist tegen Italië? Gayda meent dat de oorzaak hiervan is het anti-fascisme, dat in Nederland zeer sterk is. Het is de neergaande democratie, zoo schrijft hij, die in de politiek tegenover Italië tot uiting komt. En dit alles terwijl Nederland wegens zijn handelsmogelijkheden en handelsbehoeften even als tegenover de dreiging in het verre Oosten juist een sterken vriend, zooals Italië is, noodig heeft. PARIJS, 23 Sept. (Reuter). De Abessini sche gezant te Parijs, Wolde Mariam, heeft zich vanmiddag naar de Italiaansche am bassade begeven en zich aan Italië onder worpen, m VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind, ne- velig tot gedeeltelijk bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. j| VERDERE VOORUITZICHTEN: Weer 1 =j toenemende bewolking, aanvankelijk nog droog. SJANGHAI, 23 Sept. (Reuter.) Een ern stig incident, dat een crisis zou kunnen ver oorzaken, heeft zich hier in de wijk Hong- Woe voorgedaan. Een Japansch marinema troos werd doodgeschoten, twee andere wer den gewond. Er werden in het geheel acht schoten gelost. De matrozen wandelden in de internationale concessie Er is een Chinees gearresteerd. Dit is het vijfde incident van dezen aard ie kor ten tijd. Uit Tokio worden nog de volgende bijzonder heden omtrent dit incident gemeld. Dinsdag avond omstreeks 8 uur wandelden drie matrozen van de Japansche oorlogsmarine op den Woo- sungroad nabij het Japansche consulaat-gene raal, in de internationale concessie. Plotseling werden „ij door een aantal Chineezen bescho ten. Een van de Japanners werd, zooals boven vermeld, gedood, de beide anderen ernstig ge wond. Eén der Chineezen kon worden gegrepen, de anderen slaagden erin te ontkomen. Een Japansch landingsdetachement bezette snel de omgeving van den moord, o. a. Haining- road, North Hainingroad en Woosungroad. In Tokio werd dit incident door extra-bladen bekend gemaakt In politieke kringen te Tokio vreest men, dat de regeering door deze kwestie gedwon gen zal worden maatregelen te nemen, waarvan het einde voor beide landen nog niet te overzien zal zijn. Algemeen is men zeer opgewonden over het geval en men is van meening, dat hier sprakeis van een bewuster, overval op Japansche landings troepen. De moord op den Japanschen matroos en het verwonden van zijn twee kameraden heeft te Sjanghai groot opzien gebaard. Het bestuur van de internationale concessie heeft een compagnie Russen van het vrijwilligerscorps gemobiliseerd, alsmede de bijzondere politie. Pantserwagens van de Japanners rollen door de straten en ne men stelling rond de geheele Hongkioe-wijk waar veie Japanners wonen. De Japansche re servisten, die in Sjanghai wonen, zijn gemobi liseerd en men verwacht, dat heden nieu we afdeeiingen mariniers uit Japan zullen aan komen. Te Londen is geen enkele bevestiging ontvan gen van de Chineesche berichten, volgens welke getracht zou worden een Japansch-Chineesche conferentie tot stand te brengen met Engeland als bemiddelaar. In officieele kringen verklaart men zelfs geen geruchten daaromtrent vernomen te hebben. De Japansche minister van Marine zal niet deelnemen aan de manoeuvres, aangezien de toestand zich heeft toegespitst en nij daarom op zijn post moet blijven. Het Cbina-smaldeel van de Japansche vloot is gereed om bij verdere ontwikkeling van den toestand onmiddellijk in te grijpen. De toestand wordt als zeer ernstig beschouwd. MADRID, 23 Sept. (Reuter). De regeeringstroepen hebben het Alca zar te Toledo bezet. Het Spaansche telegraafagent- schap Fabra deelt mede, dat vier honderd man der regeeringstroepen een aanval op de resten van het Al cazar hebben gedaan. Vroeg in den middag waren de nationalisten, die zich verschanst hadden in de eetzaal en de keukens, tot weerloosheid ge bracht. De minister-president heeft zich naar Toledo begeven om de re geeringstroepen geluk te wenschen. Radio-Jerez heeft meegedeeld, dat de be manning van de duikboot „Galicie" te San tander in arrest is gesteld en wegens spion- nage terecht zal staan. Radio-la Coruna deelt mede, dat de recht- sche troepen in Guipuzcoa Vergera en in de provincie Cordova Torre Cabrera bezet hebben. De troepen in den sector Toledo zullen groo- tendeels de omsingeling van de stad voort zetten. Het radio-station Teneriffe deelt mede, dat de leiders van de Madrileensche re geering naar Frankrijk gevlucht zouden zijn, terwijl in Barcelona een opstand te gen Companys zou zijn uitgebroken. Dinsdag is een vrachtschip met levensmid delen, dat door de regeering naar Santander is gezonden, aan den ingang van de haven op een mijn geloopen en gezonken. Het schijnt, dat niemand van de opvarenden zich heeft kunnen redden. Een oorlogsbodem van de nationalisten heeft een visschersschip aangehouden, dat met een lading levensmiddelen aan boord op weg naar Bilbao was, dat zich eveneens nog in handen van de regeeringstroepen bevindt. De opvaren den werden gevangen genomen. Volgens draadlooze berichten rekent men er op, dat de Witten spoedig aan alle fronten een aanval op Madrid zullen doen. Naar verluidt verschenen Dinsdag 25 vliegtuigen van de op standelingen boven Madrid, om de bevolking te waarschuwen, dat een aanval spoedig zal komen. Naar uit Madrid wordt vernomen, wordt de onteigening en verdeeling van het grondbezit in dat deel van Spanje dat nog in het bezit van de regeering is, in versneld tempo doorge voerd. Gisteren heeft het bureau voor agrari sche hervorming 70 bezittingen in de provincie Madrid en 50 in de provincie Guadalajara, waaronder bezittingen van den bisschop van Madrid en van graaf Romanones, tot staats eigendom verklaard, en overgedragen aan de bonden van landarbeiders ter bewerking. LISSABON, 23 Sept. (Reuter). Salazar heeft een nota opgesteld voor de pers, waarin hij het standpunt van Portugal uiteenzet no pens de gebeurtenissen in Spanje en de poli tiek van non-interventie. Hij wijst op het ernstige karakter van den Spaanschen burgeroorlog, welke door de ge beurtenissen is geworden tot een internatio nalen strijd „voor of tegen het communisme Salazar geeft de verzekering, dat Portugal op loyale wijze de niet-inmengingsovereen- komst ten uitvoer legt. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat het Spaan sche schip „Genovevaz" sedert 2 September wordt vermist. Het schip heeft 400 personen aan boord, waaronder verscheidene vluchtelin gen. Het schip verliet 2 September de haven van Santander op weg naar Valencia. Alle po gingen van de draadlooze stations en de kust wacht om het schip te vinden zijn vergeefsch gebleven. (Bijzondere correspondentie) De burgeroorlog met al zijn verschrik kingen, die in Spanje nu reeds maan den woedt, duurt met onverminderde hevigheid voort. lederen dag kondigen zoowel de leiders van het „Frente Popular" als de ge neraals der Nationalisten successen aan, maar een beslissende overwinning is nog door geen der partijen behaald. Zal de eventueele verovering van Madrid door de troepen van Franco en Mola het pleit beslechten? Zeker niet; Want daarna wacht de moeilijkste taak: het breken van den weer stand van Catalonië, van Barcelona. Nóóit is Catalonië zóó onafhankelijk geweest als op dit oogenblik. Van Madrid verwacht het geen orders meer. Het is in feite een onaf hankelijke staat aan welks hoofd, voor de bui tenwereld, President Companys staat, maar die in werkelijkheid geregeerd wordt door arbei dersorganisaties van velerlei schakeering en die slechts voor het oogenblik één lijn trek ken, omdat zij aan een gevaar het hoofd bie den, dat hen allen gelijkelijk bedreigt. Catalonië's officieele en officieuze macht hebbers weten een zekere mate van goede har monie te bewaren, omdat de eersten niets wil len, durven of ook maar kunnen ondernemen, dat den anderen onaangenaam zou zijn. In de eerste dagen van den burgeroorlog besloot Companys, die tot dusver én voorzitter van den ministerraad én president van het Generalaat was, alleen deze tweede waardigheid te behou den. Eerste minister werd toen Casanovas, die besloot zijn ministerie op breeder en solider basis te plaatsen door de opneming van drie socialisten en 'n lid van de Unie der „rabaisai- res", waarmede hij zoowel aan de wenschen der arbeiders als aan die van de landbouwers tegemoet kwam. Gaarne zou hij in zijn kabinet ook aan vertegenwoordigers van de Nationale Arbeidsconferentie (CNT) en van de anarchis ten (FAI) zetels hebben ingeruimd, als het slechts met de politieke principes dezer orga nisaties gestrookt had posten in een kabinet te aanvaarden. Zij weigerden evenwel niet ai- leen in het ministerie zitting te nemen, maar drongen ook op het ontslag aan der socialis tische ministers „die het regeeringsevenwicht verstoorden." En deze laatsten, wel begrijpend dat het in de gegeven omstandigheden niet mogelijk was zich tegen de wenschen van C.N.T. en F.A.I. te verzetten, haastten zich hun portefeuilles weer ter beschikking te stellen. De regeering van Catalonië is dus nog altijd een burgerlijk bewind, waarvan de invloed in het gewest zelf evenwel vooral niet te hoog moet worden aangeslagen. De zeer machtige F.A.I., waarvan de aanhangers een belangrijke en wellicht beslissende rol gespeeld hebben toen het er tijdens de laatste verkiezingen om ging een linksche victorie te bevechten, staat met den zeer vooruitstrevenden democraat Companys op goeden voet en het optreden van Casanovas aan het hoofd van het Cata- laansche kabinet, heeft de goedkeuring van de proletarische persorganen van de hoofdstad kunnen wegdragen. Maar beide leiders weten dat zjj de hun betoonde sympathie slechts be houden kunnen zoolang zij zich niet verzetten tegen de maatregelen, die de kopstukken van C.N.I. en de F.A.I. hebben meenen te moeten nemen. Al deze maatregelen gaan in de richting van een steeds verder om zich grijpende socia lisatie of, als men wil, communisatie. Arbei ders-commissies deelen de lakens uit in alle industrieele ondernemingen. Zelfs de kappers salons zijn gesocialiseerd. Tegelijkertijd is men tot het nivelleeren van de salarissen overge gaan. De tot dusver in deze richting genomen maatregelen zijn niet algemeen geldig, maar feit is, bij voorbeeld, dat een bekend tenor, senor Lazaro, die zes duizend pesetas per dag verdiende, zich nu met vijftien pesetas tevre den stellen moet. Hij verdient evenveel als een korist. De auteursrechten, die tien procent bedroegen, zijn tot één procent verminderd. ot „ch^van de verdediging" van Bar celona is de F.A.I.st, Garcia Oliver, be vorderd. Deze strateeg oefende nog kort gele den het eerzame beroep van kappersbediende uit. De vesting van Montjuich, die de regee ring van Madrid nimmer aan die van Bar celona heeft willen afstaan, is thans Cata- laansch eigendom verklaard. De Catalaansche vlag wappert boven de sombere muren van de citadel, waar zoovelen den dood gevonden heb"- ben. De directie van den Barceloneeschen „un derground" is in handen van de C.N.T. Voor het oogenblik wijdt ieder zich aan den strijd tegen het fascisme. Maar over wat Ca- Abessiniërs in de Assemblée toegelaten. Vol kenbondsvergadering keurt het advies der ve- rificatiecommissie om geen beroep op het Haagsche Hof te doen, goed. Roode troepen bezetten het Alcazar te Tole do; levensmiddelenschip van de regeering op een mijn geloopen; zijn de leiders der Madri leensche regeering naar Frankrijk gevlucht? Japansch matroos te Sjanghai door Chineezen vermoord. Hevige opwinding in Japan. Treinramp nabij Lourdes; 14 dooden, 30 ge wonden. Wolde Mariam onderwerpt zich aan Italië. Herderlijk schrijven van den bisschop van Agram tegen het communisme. H. M. de Koningin is Woensdagavond naar de legeroefeningen in Noord-Brabant vertrokken. Verdachte van den moord te Rotterdam heeft een bekentenis afgelegd. Jaarvergadering der R.K. Charitatieve Vereeni- ging voor Geestelijke Volksgezondheid. Te Utrecht is een bijeenkomst gehouden van de Vereeniging van R.K. Ziekenhuizen. New Yorksche Beurs: Opening vast, slot iets lager. O talonië zijn zal als de overwinning waaraan niemand schijnt te twijfelen behaald is, loopen de meeningen ver uiteen. Onder de „intelligentsia" en de linksche politici, die voornamelijk Catalanisten zijn, treft men drie opvattingen aan. Sommigen willen een vol strekte scheiding van Spanje, een absolute on afhankelijkheid, waarop Catalonië, dat zich in deze dagen zoo groote offers getroost, volgens hen, strikt recht heeft. Dan zijn er de fede ralisten, waartoe Companys behoort, en die voor Catalonië zelfregeering verlangen, maar zich daarom toch niet geheel van Castilië scheiden willen. Zij droomen van een Federale Iberische Republiek. En ten slotte zijn er de francophielen, die niets voor Franco voelen, maar wel voor Frankrijk, tot het Zuiden waar van zij zich méér dan tot Spanje getrokken voelen. Deze kleinste groep streeft naar Cata laansche zelfregeering in Fransch verband. Maar daarnaast vinden wij de politieke en a-politieke machtige proletarische groepen, die ook uitermate verdeeld zijn. De communisten, wier aantal betrekkelijk klein is, zien naar Moskou, de aanhangers van de Vierde Interna tionale hebben al hun vertrouwen in Trotzki nog niet verloren een bekend en zeer intel ligent Trotzkist, senor Nin, zetelt zelfs in den economischen raad maar de F.A.I., die de meeste hefboomen van het bewind hanteert, hoopt op een verwezenlijking van een aantal j anarchistische idealen, waarvan een uitgebrei de zelfregeering voor de gemeenten wel een der voornaamste is. Mocht Franco falen, dan vraagt men zich af hoe het mogelijk zijn zaï een gezag in de rijkste der Spaansche gewesten te vestigen, dat zich zal kunnen handhaven zonder tot zuiver-terroristische methodes zijn toevlucht te nemen. LOURDES, 23 Sept. (Reuter). Heden middag te 2 uur is in de nabijheid van Lourdes een ernstig spoorwegongeluk ge beurd, waarbij veertien personen om het leven zijn gekomen en dertig zijn gewond. Nabfj het station Ossun, vier kilometers van Lourdes is een boemeltrein op den sneltrein Bordeaux-Lourdes gereden. Onmiddellijk werd van alle zijden hulp geboden. Veertien lijken konden tot dusver reeds geborgen worden, ter wijl dertig gewonden naar de ziekenhuizen te Tarbes en Lourdes zijn overgebracht. De bisschoppen van Tarbes en Lourdes be vinden zich op de plaats des onheils. Het treinverkeer is volkomen gestagneerd. BELGRADO, 23 Sept. (D. N. B.) Zondag a.s. zal in alle katholieke kerken een herderlijk schrijven van den kansel worden voorgelezen van den bisschop van Agram, waarin hij de gèloovigen aanspoort te strijden tegen de com munistische propaganda. Hierbij wijst de bis schop op de gebeurtenissen in Spanje. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 763 Vorige stand; 770.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1