FINANCIEN WIJ LUISTEREN NAAR ONZEN OMROEPER VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 DE MOORD TE MEPPEL Acht jaar geëischt HET WEER OP ZONDAG Zaterdag 26 Sept. ANDEKE stations s Dagfilm eter* ALG. WEERMACHT.COMITÉ IN IN DIÉ Petitionnement aan Staten Generaal en Volksraad DE 25 MILLIOEN VOOR INDIË Het 'afdeelingsverslag van den Volksraad BUITENLANDSCH VERLOF Het reglement door den Volks raad verworpen LUISTERGEBIED VAN DE NIROM 1 October geheel Indië bestreken VLIEGER VEROORDEELD VROUWELIJK PERSONEEL? VERKOOP EN PACHT VAN FRUIT Tien belasting-weigeraars gearresteerd Oplichting? (Ingezonden Mededeeling) VERPLEEGSTER KON VOETEN NIET OP DEN GROND ZETTEN Nu bevrijd van rheumatische pijn R.K. MANUFACTURIERS BIJEEN Verschillende aangelegenheden besproken KONINKLIJK BEZOEK AAN SCHIEDAM Museum Boymans OPSPOREN VAN DELF STOFFEN In Overijssel en Gelderland Dienstmeisje, dat in woede haar mevrouw doodde, voor de rechtbank HET DOODELIJK SCHOT TE BROEK OF LANGENDIJK Heffing op boter Requisitoir: acht jaar Het weer gaat langzaam achteruit, maar wordt nog niet onstuimig WEGENS MEINEED VEROOR DEELD Met tien maanden gestraft K.R.O.-PROGRAMMA orgelbespeling- GOLFLENGTEN ttnicfactt om mcR&ghcnlevgrïi? SiSS. BATAVIA, 25 Sept. (Aneta.) In den loop van deze dagen is in Ned.-Indië een algemeen weer macht-comité gevormd. Hierin hebben zitting verschillende leidende figuren uit de Europee- sche, Inheemsche en Chineesche samenleving. Leiders van politieke partijen hebben in het co mité geen zitting. Het comité is voornemens tot de Staten- Generaal en den Volksraad petitionnementen te richten, waarin met klem wordt aangedron gen om maatregelen te nemen, ten einde de Indische weermacht zoo spoedig mogelijk in redelijke verhouding te brengen tot den om vang en de beteekenis van de zoo groote Ne- herlancische en Ned.-Indische belangen en met de internationale positie van het Rijk" der Ne derlanden. BATAVIA, 85 Sept. (Aneta) Het afdeelings verslag van den Volksraad betreffende de plan nen tot besteding van de 25 millioen gulden is verschenen. Vele leden betreurden het, dat de regeering het ongewenscht acht, om reeds thans het ge- heele werkplan, benevens het rapport van de commissie-van den Bussche over te leggen. Van verschillende zijden werd betwijfeld of de objecten, in de memorie van toelichting ge noemd, wel beantwoorden aan de beginselen, door de commissie vastgesteld. Met name vroeg men zich af of werken als wegen, bruggen, as- saineeringswerken en bouwwerken wel beant woorden aan de vereischte, dat in de toekomst geen periodiek terugkeerende lasten op het In dische budget zullen worden gelegd. BATAVIA, 25 September (Aneta) Giste ren zijn in den Volksraad 23 amendementen ingediend op het buitenlanidsch verlofregle ment, waarvan de Regeering er enkele heeft aangenomen, o.a. die van den heer Roep, strek kende tot terugbrenging van de grens voor in Indië aangenomen ambtenaren zonder bijzon dere belangen in Europa tot f 400 en voor hen met bijzondere belangen, in Indië aangenomen tot f 300. In de zitting van hedenmorgen werd het buitenlandsch verlofregelement, na aanneming van diverse amendementen en na uitvoerige motiveering der stenüning, met 27 stemmen te gen en 18 stemmen voor verworpen. Voor-stemden hoofdzakelijk de nationalisten en eenige andere inheemsche groepen. BANDOENG, 25 Sept. (Aneta) Met ingang van 1 October zullen de resteerende deelen van Sumatra bij het luistergebied van de N.I.R.O.M. worden ingelijfd, waarmee geheel Ned.-Indië op dien datum daartoe zal behooren. BANDOENG, 25 Sept. (Aneta) De krijgsraad veroordeelde den sergeant-vlieger K., die met het sportvliegtuig „De Kriel" eenige maanden geleden tegen een hoogspanningskabel vloog, waardoor het vliegtuig neerstortte en een in zittende dame werd gedood, tot zes maanden hechtenis. In verband met een oproep van B. en W. van Oss om in een vacature aan de gemeente secretarie een vrouwelijke kracht te plaatsen, hebben vijf leden van de R. K. Raadsfractie zich tot den burgemeester gewend, om een spoedeischende raadsvergadering uit te schre ven. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale richtte aan de veilingsvereenigingen een circu laire, waarin er op wordt gewezen, dat het uit de hand verkoopen van fruit verboden is, aan gezien door de telers alleen verkocht mag wor den over de hun toegewezen veiling, hetzij ter veiling aangevoerd, hetzij geveild op monster volgens genoemde circulaire. Hiervan is uitgezonderd de verkoop van appe len en peren tot een gezamenlijke hoeveelheid van 50 K.G. in de maanden Augustus, Septem ber, October en November. Verder is het verpachten van ongeoogst fruit, dus van fruit op het hout, alleen toegestaan als de teler in het bezit is van een door onze Cen trale afgegeven schriftelijke vergunning en de pachter als zoodanig erkend is. Pachters zijn verplicht het door hun gepachte fruit te veilen op de veiling van den verpachter. BANDOENG, 25 Sept. (Aneta) De veldpolitie arresteerde in de buurt van Tjitjalengka (Preanger) tien personen, die weigerden belas ting te betalen en dessa-diensten te verrichten. De politie te Oss heeft gearresteerd P- de B., verdacht van oplichting. De man is in het politiebureau te Oss opgesloten en ter be schikking van den officier van justitie te Den Bosch gesteld. .en met zijn èndere been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis. Het volgende schrijft ons- Zr. M. F. te W.: „Ik begon Kruschen Salts te nemen na een hevigen aanval van rheumatische pijn in beide knieën. Het was zoo erg, dat ik drie weken langs zelfs mijn voeten niet op den grond kon zetten, en 's nachts was de pijn bijna niet te verdragen. Mijn knieën kraakten van stijfheid, en ook mijn humeur werd beneden peil. Ik begon met Kruschen Salts- en hield vol. Het eerste, wat ik opmerkte was verbetering, tot dat tenslotte mijn rheumatische pijnen geheel verdwenen, en mijn knieën weer soepel werden, Ik ben een vrouw van 50 en moet mijn kost ver dienen met verplegen in een gesticht, en ik doe nu zonder eenige moeite precies hetzelfde werk als vrouwe'n half zoo oud als ik. U kunt dus trotsch zün op de voordeden van Kruschen Salts." De voortreffelijke eigenschappen van Kru schen Salts, die het ontleent aan de zes mine rale zouten, welke het bevat, kunnen niet ge noeg herhaald worden. Deze zouten sporen Uw afvoerorganen aan tot betere, meer intensieve werking. Het gevolg hiervan is, dat de afval stoffen weer snel en geregeld uit het lichaam worden verwijderd, zoodat er geen ophooping kan ontstaan van schadelijke stoffen, o.a. van het urinezuur, dat in vele gevallen de rheuma tische pijnen veroorzaakt. Hierdoor wordt Uw bloed gezuiverd en Uw rheumatische pijnen zullen geleidelijk verminderen om tenslotte ge heel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.7o en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowei als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. In Hotel Riche te Arnhem heeft de Nederl. R.K. Bond van Handelaren in Manufacturen en Aanverwante Vakken „St. Willibrordus" ver gaderd. Nadat de voorzitter van de afdeeling Arnhem de heer N. A. Hoefsloot, een kort welkomst woord had gesproken, hield de bondsvoorzitter, de heer M. F. Kempkes, zijn jaarrede, waarin hij o.m. de voordeelen belichtte, weike het lid maatschap van de vak-organisatie den zaken man van heden biedt. Spr. behandelde verder den gecombineerden inkopo in de textielbranche om vervolgens uitvoerig in te gaan op de vak opleiding. In verscheidene steden zijn speciale cursussen begonnen voor het behalen van het officieele bediendenbrevet; ook bestaat er thans een schriftelijke cursus. Het volgend jaar zal in Tilburg of 's Herto genbosch worden vergaderd. In plaats van den afgetreden secretaris, den heer A. G. A. Blom uit Amsterdam, werd de heer A. Peeters, Amsterdam, benoemd. De af tredende bestuursleden W. H. J. van Mansum en J. G. Schulte-Lage werden herkozen. Bij de behandeling van de afdeelingsvoorstel- len werd de fabricage van vereenigingskleeding besproken. Inzake het stemrecht op bondsver gaderingen werd besloten, een nieuwe progres sieve regeling te treffen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over een voorstel-Delft tot regeling van het markt wezen; hierbij werd o.m. herinnerd aan de in Duitschland bestaande Gewerbe-Ordnung, vol gens welke de herkomst van op de markt ge brachte goederen bekend moet zijn. Het ligt in de bedoeling, om in samenwerking met de zus- ter-organisatie en de Contact-Commissie uit de inkoop-combinaties concrete gevallen voor t>e leggen aan de desbetreffende fabrikanten. De dag werd besloten met een uittocht in touringcars naar het Nationale Park De Hoo- ge Veluwe. bieden aan het bestuur en de leden van cte Vereeniging Rembrandt tot behoud en ver meerdering van kunstschatten in Nederland. Naar aanleiding van de Jeroen Bosch-ten toonstelling zal de Haarlemsche Motet- en Ma- drigaalvereeniging onder leiding van Sem Dres den eenige motetten en meerstemmige liederen uit de 15e en 16e eeuw ten gehoore brengen. Eduard Reeser zal hierbij een inleiding houden H M. de Koningin zal op 3 October a.s. oo weg naar den kruiser „De Ruyter" ook 'n kort bezoek brengen aan Schiedam. Burgemeester en Wethouders van Rotter dam zullen Dinsdag, 29 September a.s., in het Museum Boymans een avondontvangst aan- Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van der Waerden, in verband met het ver zoek van het Economisch-Technologisch Insti tuut van Overijssel om een vergunning tot het opsporen van delfstoffen door middel van bo ringen in de provinciën Overijssel en Gelder land, heeft de minister van Waterstaat o.a ge antwoord, dat op dit verzoek, alsmede op een soortgelijk verzoek van andere zijde, afwijzend is beschikt, onder verwijzing naar de wet van 1 November 1933 tot 'tijdelijke beperking van de vrijheid van opsporing van delfstoffen door boringen, welke blijkens de Memorie van Toe lichting de strekking heeft, door het uitsluiten van concurrentie een stelselmatig onderzoek naar het voorkomen van olie in de door de wet genoemde provinciën mogelijk te maken. De Minister voegt hieraan nog het volgende toe: De mogelijkheid bestaat, dat ontginbare af zettingen van aardolie of aardgas in de provin ciën Overijssel en Gelderland voorkomen, doch die afzettingen zullen, indien zij al aanwezig zijn, in elk geval op groote diepte liggen. De moder ne ontwikkeling van de dierpboortechniek «n ontginningsmethoden van petroleum wettigen net instellen van een onderzoek daarnaar, doch deze opsporingen zijn uiterst kostbaar, met zeer onzekere uitkomst, zoodat het risico slechts kan worden aanvaard na 'n grondig en stelselmatig, eveneens zeer kostbaar geologisch en geophy- isch vooronderzoek. Blijkens het ambtsbericht van den hoofdin genieur der mijnen wordt zulk een vooronder zoek thans op zeer deskundige wijze verricht door de Bataafsche Petroleum Maatschappij, welk vooronderzoek, indien de uitkomsten zulks wettigen, naar mag worden aangenomen, te zijner tijd tot het verrichten van de vereischte boringen zal leiden. Met verwijzing naar de bovengenoemde wet vindt de Minister geen vrijheid om in dit sta dium van bedoeld vooronderzoek aan andere gegadigden een vergunning ingevolge artikel 1 dier wet te verleenen. Opmerking verdient, dat werkverruiming van eenige beteekenis slechts verwacht mag wor den, indien de opsporingen zouden leiden cot ontginning van petroleumafzettingen. Zoowel het vooronderzoek als de diepboringen, de daar aan moeten voorafgaan, zullen slechts aan enkele personen werk verschaffen. Naar aanleiding van het drama te Broek od Langendijk vernemen wij, dat de drie jonge mannen, die in verband met het doodeójke schot van den brigadier ter plaatse zijn ge arresteerd wegens gezamenlijke geweldpleging tegen een ambtenaar vervolgd zullen worden. De algemeene indruk van de autoriteiten te Broek op Langendijk is, dat de politieman lang genoeg gewacht heeft met schieten en dat hij uit zelfverweer gehandeld heeft. Vermoedelijk heeft het schot door de duis ternis een zoo ernstig gevolg gehad. De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter zijn voor de week van 28 September tot 3 October vastgesteld op 85 cent per Kg. Voor de rechtbank te Assen stond terecht E. V. uit Meppel, thans gedetineerd, wegens den moord op mevr. R. Stern-Chottel te Meppel, waar zij als dienstbode in betrekking was. Op 3 Mei werd Meppel opgeschrikt door dezen moord en er is nadien heel wat gesproken over de omstandigheden, waaronder deze moord heeft plaats gehad. Ket was ni. algemeen be kend, dat mevr. Stern een zeer lastig persoon was. De deelneming met het meisje, dat deze daad in woede heeft uitgevoerd, was algemeen. Het gebeurde op een Zondagmorgen. De heer Stern, de echtgenoot, van het slachtoffer, was op reis. Mevrouw Stern lag te bed. Zij ontbood het meisje bij haar op de slaapkamer en liet haar schilderijen verhangen. Vanuit haar bed gaf zij telkens instructies. Daarbij moet het meisje ten slotte zoo in woede zijn ontstoken, dat zij met een hamer op mevrouw Stem is toegevlogen en haar verscheidene keeren met dit voorwerp op het hoofd heeft geslagen. Vervolgens is het meisje de deur uitgegaan en is met haar vriendinnetje gaan wandelen alsof er niets gebeurd was. Later bekende zij volledig. Mevr. Stern is in den nacht van 4 op 5 Mei aan de gevolgen overleden. Dr. A. G. Audier, geneesheer-directeur van de gestichten Licht en Kracht" en „Port Natal'" te Assen, bracht een uitvoerig rapport uit over den geestestoestand van verdachte, waarbij hij tot de positieve conclusie kwam, dat verdachte niet toerekenbaar was op het moment, dat zij de daad uitvoerde. Het was ni. niet de eerste keer, dat zij een aanval op iemand deed. In een fabriek te Meppel heeft zij ook al eens iemand aangevallen. Hij achtte plaatsing in een inrichting aan te bevelen. Echter,niet in een gewoon gesticht, doch in een gesticht met een open afdeeling, omdat daar de kans op een psychisch einfectie klei ner is. De Officier van Justitie achtte het bewijs geleverd. Hij kon echter door vele omstandig heden het rapport van den deskundige niet overnemen, hoewel hij dit in het algemeen steeds zal doen. Hij achtte verdachte niet vol komen ontoerekenbaar en kon dus ook niet met de gewone strafmaat meegaan. Wel achtte hij in hooge mate verminderde toerekeningsvat baarheid aanwezig. Ten slotte eischte spr. een gevangenis straf van acht jaren en ter beschikking stelling van de regeering. Verdachte barstte in snikken uit bij het hooren van dezen eisch en kreeg een zenuw aanval, waarna zij werd weggeleid. De president stelde nog een vraag aan den deskundige dr. Audier, n.l. of hij na het hooren van alle bijzonderheden van den Officier van Justitie nog tot een andere conclusie zal kun nen komen. Dr. Audier verklaarde,' dat dit wel mogelijk zou zijn, doch dat hij zich daar niet verder over uit kon laten. De rechtbank trok zich daarop in raadkamer terug. Na heropening deelde de president mede, dat de rechtbank een nader onderzoek nood zakelijk achtte, daarbij als deskundigen wensch- te te hooren prof. W van de Scheer en dr. S. van Mesdag, beiden te Groningen. (Ongecorrigeerd). Verschillende verschijnselen wijzen de laatste dagen erop, dat de algemeene weerstoestand over een groot gedeelte van West-Europa lang zaam achteruit gaat. Langen tijd beheerschte 'n uitgebreid gebied van hoogen luchtdruk den weerstoestand over geheel Midden-Europa en over het Westen van ons werelddeel en zoolang dit gebied stand hield bleef het weer behalve buitengewoon mooi voor den tijd van het jaar zeer stabiel. Sedert eenige dagen is de barometer sterk gedaald en heeft nu den stand bereikt, waarbij het weer onvast is. De vraag is dus of het in denzelfden zin zal blijven veranderen en dus binnenkort, d.w.z. vóór of tegen het einde der week, regenachtig en veranderlijk, koel en zwaar bewolkt zal worden, of dat het wederom ten goede zal keeren. Niettegenstaande dreigende voorteekenen zooals barometerdaling en het verschijnen van hoog drijvende wolken, schijnt het nog volstrekt niet zeker te zijn, dat wij spoedig in een slecht- weer-periode zullen komen. Van groot belang is het feit, dat de depressie welke verleden week den wervelstorm aan de Oostkust der Vereenigde Staten veroorzaakte en nadien den Oceaan in de richting van Europa overstak, thans bij de nadering van ons wereld deel stationnair is geworden en begonnen is op te lossen. Dit bewijst, dat over den Oostelijken Oceaan de meteorologische omstandigheden voor onstuimig en actief weer niet gunstig zijn De achteruitgang van de weersgesteldheid in de laatste dagen hangt samen met deze voor malige wervelstorm-depressie en nu deze bezig is af te sterven is er reden genoeg van den ach teruitgang van de weersgesteldheid bij ons zich geen al te pessimistische voorstellingen te ma ken. Dat het weer nog veel sterker zal achter uitgaan is nog volstrekt niet zoo heel zeker. Wij moeten daarom voor het einde der week en voor den Zondag nog niet vast rekenen op onstuimig en regenachtig weer. Weliswaar zal het niet meer zoo mooi en windstil zijn als het den laatsten tijd was, maar het zal nog een neiging tot goed blijven behouden. Bij sterkere bewolking zal het over dag koeler, des nachts iets zachter zijn dan den laatsten tijd. Het zal minder misten. Zonder regen zullen wij er deze week hoogstwaarschijnlijk niet af komen. Later is herstel van het mooie weer niet uitgesloten. (Nadruk verboden.) De Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde een reiziger -,'egens meineed tot een gevangenis straf van tien maanden met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. In een civiele procedure tusschen een boek drukker als éischer en een zijner cliënten had de laatste den reiziger als getuige opgeroepen Hij verklaarde, dat hij tegenwoordig was ge weest bij een gesprek tusschen den drukker en zijn cliënt, waarbij de eerste had toegegeven dat het drukwerk niet goed was uitgevoerd en dat hij zelfs Wel f 500— schadevergoeding aan zijn cliënt wilde betalen. Verdachte legde een gedeeltelijke bekentenis af; het gesprek over de schadevergoeding had hij verzonnen. De Officier van Justitie had een gevangenis straf van twee jaar gevorderd en er in zijn re quisitoir op gewezen, dat het aantal meineeden in civiele procedures onrustbarend toeneemt. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er vocvrl Dagelijks bereikt hij 80.000 ge zinnen. Hij zal U dus zeker van dienst kunnen zijn. iiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiMHiiiiiiniiiiiiiiiiii'n'iioii'iniii'in'ii""""1"""!"""""""""""""""" 9 9 9 9 iiiiiiiiimiiiiii 3.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuziek 8.15 Gramofoon (Morgenconcert) 9.1510.00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Uitzending voor fabrieken (gramofoon) 10.30 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor I,. H. Perquin, geleid en besloten door gramofoon muziek) 12.01 Politieberichten 12.15 Frank Fox, Wien (gramofoon) 12.30 De KRO-Melodisten o. 1. V. Piet Lustenhouwer 1.00 Gramofoon I.10 KRO-Melodisten O. 1. v. Piet Lustenhouwer 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schelf hout 2.30 Gramofoon (Hongaarsche kunst) 3.00 Kinderuurtje door mevr. S. Nuwenhuisvan der Rijst 4.00 Het KRO-Orkest o. 1. v. Ma- rinus van 't Woud 4.45 Gramofoon 5.05 KRO-Orkest o. 1. V. Marinus van 't Woud 5 45 Het zingende kamp (Katho lieke Verkenners o. 1. v. Dr. J. Polman) 6.20 Journalistiek weekoverzicht, 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Inleiding tot den a.s. Espe- rantocursus 7.00 Politieberichten 7.15 Medische sportkeuring door dr. J. J. Bonke 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Nieuwsberichten en KRO-me- dedeelingen 8.10 Lichtbakens. Tien minuten- overpeinzing door Henri de Greeve, pr.. geëncadreerd met gramofoonmuziek 8.30 Omroep-oproep 8.35 Bont programma bij het scheiden van den zomer. Me- dewerking verleenen het KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud, de KRO-Trou- badours o. 1. v. John Kristel 9.00 Uit de wereld van de film door A. vap Domburg 10.30 Nieuwsberichten 10.35 De KRO-Meeuwen II.15 Gramofoonmuziek (Op de vleugelen van den nacht) 10.15 Hilversum I (.Joh. Jong) 11.20 Droitwich 6.00 Hilversum I (Cor Steyn) 7.20 Langenberg ORKESTCONCERTEN 12.20 Langenberg: 12.50 Luxemburg 2.05 Deutschlandsender 2.20 Hamburg 5.20 Beromünster 8.20 Brussel II 8.20 Brussel I 8.30 Berlijn 8.30 Langenberg 9.00 Rome 9.20 Boedapest. 9.35 Kalundborg 10.50 Droitwich 11.40 Toulouse LICHTE MUZIEK 9.50 Luxemburg 11.05 Hamburg 11.20 Parijs I 12.20 Deutschlandsender 12.20 Kalundborg 12.20 Luxemburg 12.50 Brussel II 12.50 Brussel I 1.20 Droitwich 1.20 Brussel I 1.30 Brussel I 2.15 Hilversum I 2.25 Brussel I 2.45 Luxemburg 3.00 Kalundborg 3.00 Hilversum I 3.20 Parijs I 3.20 Luxemburg 3.35 Brussel II 3.35 Droitwich 3.50 Luxemburg 4.00 Hilversum I 5.20 Milaan 5.20 Brussel II 5.35 Droitwich 6.20 Hamburg 6.20 Brussel II 6,30 Hilversum I 6.35 Brussel I 6.35 Luxemburg 7.05 Droitwich 7.15 Hilversum I 7.20 Deutschlandsender 7.20 Milaan 7.40 Boedapest 7,50 Beromünster 8.00 Toulouse In het K.R.O.-gramofoonplaten- programma wordt Zaterdag middag o.m. ten gehoore ge tracht „Berceuse" van Alph. Diepenbrock, uitgevoerd door sopraan en orkest. (Hilversum II, 4.45—5.00 uur) 8.20 Toulouse 8.30 Deutschlandsender 8.50 Toulouse 9.20 Brussel H 9.40 Luxemburg 101.00 Toulouse 10.05 Hilversum I 10.20 Kalundborg 10 30 Brussel II 10.30 Brussel I 10.35 Beromünster 10.40 Luxemburg 10 40 Boedapest 11.05 Parijs 1 11.20 Kalundborg 11.40 Toulouse 11.40 Boedapest 11.45 Weenen 12.00 Droitwich 12.20 Berlijn 12.20 Hamburg GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 9.20 Brussel I 9.20 Brussel II 12.00 Hilversum I 12.20 Brussel I 12.20 Brussel II 12.25 Parijs II 1.50 Brussel I 1.50 Brussel II 2.20 Langenberg 2.20 Droitwich 2.25 Luxemburg 2.50 Kalundborg 3.20 Brussel I 4.20 Deutschlandsender 4.20 Brussel II 4.50 Brussel II 5.00 Luxemburg 5.05 Hilversum I 5.20 Brussel I 5.20 Parijs II 5.50 Parijs I 6.10 Milaan 6.50 Parijs I 7.00 Hilversum I 7.0*5 Berliln 7.35 Brussel I 8.40 Parils II 8.45 Hilversum I 9.50 Hilversum I 10.50 Parijs II 11.00 Weenen 11.00 Hilversum I 11.20 Luxemburg 11.20 Brussel II 12.25 Parijs I KAMERMUZIEK 11.50 Droitwich (kwintet) 12.30 Hamburg 1.20 Luxemburg (kwintet). 2.23 Brussel II (trio) 3.35 Droitwich 4.00 Luxemburg (zang) 4.35 Droitwich (kwartet) 8.20 Luxemburg 8.20 Droitwich SOLISTENCONCERTEN 4.35 Brussel I (viool en piano) 6.20 Deutschlandsender (zang) 6.35 Berlijn (zang) 7.20 Brussel II (pianorecital) 7.40 Berlijn (pianorecital) 7.45 Hilversum I (zang) 8.20 Parijs I (piano) 8.40 Beromünster (zang) 9.25 Parijs II (zang) 10.30 Weenen (pianorecital) 10 50 Deutschlandsender pianoreci tal) OPERA EN OPERETTE 7.30 Weenen („Das Veilchenma- del", operette van Hellmes- berger) 9.15 Toulouse (Operetteprogr. uit Schuberts werken) 9.05 Parijs I (.,Le pardon", ope ra van Meyerbeer) 10.35 Toulouse (fragm. uit .Mada me Butterfly") PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum II 10.00 Hilversum I 10.20 Brussel I 1020 Brussel II 10.20 Berlijn 10.30 Hilversum II 10.35 Luxemburg VARIA 2.00 Hilversum II (Filmkwartier tje) 2 40 Hilversum I (..De laatste brief van groote figuren") 3.40 Hilversum I (Esperanto-uit- zending) 5.40 Hilversum I (letterkundig overzicht) 8.15 Hilversum I (zangconcours: gemengde duetten) 9.15 Hilversum I (Maandrevue: vroolijk progr.) BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL n 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 3213 M. DEUTSCHL. SEND. 1571M. DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM II (KRO en NCRV) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS H ROME TOULOUSE WEENEN 1500 M. 331.9 M. 1875 M. 301.5 M. 1261 M. f 455.9 M. 1304 M. 368.6 M. 1648 DL 312.8 M. I 420.8 M. 328.6 M. f 506.8 Dl. J iiiiiimiuiimif VGO.R NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS B □BODaOBBB In de tweede vergadering van houders van 5 pet. Eerste Hyp. Obligaties ten laste der Probolingo Stoomtram Mij. werd het voorstel tot opschorting van aflossing en rentebetaling aangenomen. In de vergadering van de Javasche Bosch Exploitatie Mij. Werd het voorstel tot benoe ming van een liquidatie-commissie verwor pen. De toekomst van deze maatschappij is geheel afhankelijk van den gang van zaken bij haar dochter-onderneming de Javasche Houthandel Mij. Aangezien deze mij. de grootste hout-producente is van Java en nieuwe overeenkomsten met de regeering zijn aangegaan, meent de directie, dat de toekomst toch wel met vertrouwen mag worden tegemoet gezien. De Bank van Engeland behaalde in het laatste halfjaar per 31 Augustus een winst van 667.300 tegen 677.039 in het vorig half jaar en 675.704 in het overeenkomstig tijdvak van 1935. Geruchten op de Brusselsche beurs, als zou de dividendbelasting worden verhoogd en progressief worden gemaakt, worden door den minister van financiën ten stellig ste tegengesproken. De regeering is voor nemens de belastingen, welke op het zaken leven drukken, te verlichten. Te Parijs verluidt officieus, dat aan de geruchten omtrent een aanstonds te ver wachten monetair incident door de beurs geen waarde wordt toegekend. Het heeft er te Londen den schijn van, dat de zoo scherp tot uitdrukking gekomen crisis van den frank, voor een wat rustiger stemming heeft plaats gemaakt. Afgewacht moet echter worden hoe de tendenz zich verder zal ontwikkelen en vooral hoe de markt op de publiceering van den week staat van de Bank van Frankrijk zal rea- geeren. Blijkens den weekstaat per 18 September is de goudvoorraad bij de Bank van Frank rijk met fr. 841 millioen van fr. 53532 mill, tot fr. 52.691 millioen afgenomen. Sindsaien is nog meer goud afgevloeid. Eergisteren werd S 2.779.000 aan goud uit Frankrijk naar New York verzonden en gisteren wer den te Parijs 19.582 aan goud besproken voor verscheping naar Amerika- In de week van 1623 September bedroeg de gouduit- voer uit Frankrijk 26.25 millioen. Te Parijs vraagt men zich af, of de disconto-verhooging van de Bank van Frankrijk in staat is, den gouduitvoer te be lemmeren en de buitenlandsche wisselkoer sen weer onder controle te brengen. De tarwe-prijzen blijven stijgen. Tarwe- makelaars te Liverpool meenen, dat in ver band met de ongunstige oogstberichten uit Australië en den invloed in aanmerking ge nomen van de hittegolf in Amerika, met een verdere prijsverhooging dient te worden rekening gehouden. Het gevaar neemt toe, dat in Europa en Amerika gebrek aan tarwe zal zijn. De plaatsvervangende leider van de Russische Staatsbank zou volgens Duitsche bladen hebben verklaard, dat de regeering van Moskou in geen geval de vooroorlogsche schulden zal betalen, tenzij ook de Russi sche tegenvorderingen worden erkend. Dit geldt voor Japan, Engeland, Frankrijk en Italië. Tegenover België en Nederland, waarop Moskou geen vorderingen heeft, worden alle onderhandelingen over dit on derwerp van de hand gewezen. In Wallstreet meent men uit de disconto- verhooging van Frankrijk op te maken, dat het land te kiezen had tusschen een grooter beroep op de bank of een verdediging van den frank. Men gelooft algemeen, dat in dien deze verhooging geen succes zou heb ben, dit voor Blum een verontschuldiging zou zijn, om een embargo op den uitvoer van goud af te kondigen. De Cheasapeake and Ohio Rw. boekte in Augustus 23 pet. hoogere bruto-ontvang- sten dan in Augustus 1935. Op basis der in komsten over de eerste acht maanden zou aan te nemen zijn, dat de mij. niet minder dan 5 per gewoon aandeel voor 1936 zou verdienen tegen 2.80 het vorig jaar. Volgens het laatste verslag over drie maanden van de Refico bedroegen de voor schotten en leeningen, met uitzondering van de credieten aan regeeringsinstellingen, 77.40 millioen en de terugbetalingen 305.74 millioen. In deze cijfers komt het economisch herstel in de Vereen. Staten tot uiting. De New Yorksche Central Rw. heeft aan de Reconstruction Finance Corporation 2.42 millioen aan credieten terugbetaald en verlangt hiervoor de vrijgave van gede poneerde borgstellingen tegen de pari- waarde van 3.03 millioen. Na deze terug betaling heeft de mij. nog 9.47 mill, credie ten bij de Refico loopen, tegen een borgstel ling ter waarde van 20.85 mill. De New Yorksche makelaarsvoorschotten bedroegen in de afgeloopen week f 997 mill. tegen S 1013 mill, de vorige week. In de jaarvergadering van de American Bankers Association werd het herstel van het zakenleven in Amerika erkend, maar beschouwde men het stijgende begrootings- tekort en de verhooging der belasting als factoren, welke een verstorenden invloed uitoefenen. De goudprijs te Londen steeg met d. tot 137/3. 228.000 werd aan goud omgezet. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 7.477.48'Ai (vorig sl. 7.49%), de Frank op 9.739.74 (9.7314) en de Dollar op 1.47%—1.48 (1.47V&). De Nivas verkocht 10.000 tons bruine sui ker voor export met bestemming voor Ilon- kong en 1214 tons superieur voor de Straits en China. Voorts 2880 tons superieur voor consumptie. .nS^endkjhd^.g^r auto- f* te groot die W verrader** goede ^-^tomdri. if OP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 13