De nationalisten bij Toledo volkomen verrast Een tocht door de puinhoopen van het Alcazar te Toledo Het nieuws van heden Auto in ravijn gestort DE TAAG-VLAKTE ONDER WATER GEZET De huiszoekingen in België MINISTER-CONFERENTIE TE TOKIO NOG WORDT WANHOPIG GESTREDEN DE BAROMETER Het verzet in Palestina Prins Bernhard bij de j Handel Mij. j IfeAwac&t IJL een VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 - AVONDBLAD DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post. per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Op vele plaatsen in Palestina laait het verzet tegen de Britsche troepen voort durend heviger op. Arabische pohtietroepen gereed om in te grijpen TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20171 Het ultimatum aan Bilbao en Santander Geheime granatenfabriek te Tongeren ontdekt Het Weeriiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| De Japansche onderhandelingen met de Nanking-regeering zullen worden voortgezet Geen staat van oorlog te Sjanghai Het incident te Pak-Hoi Het treinongeluk bij Lourdes De schuldkwestie van den telefonist Italianen gehinderd te Vallauris Tsjechische fabriek door stakers bezet Prager Presse voor Danzig verboden „Manchester Guardian" verboden Gok de Plaza de Zocodover bij het Alcazar is een toonbeeld van volkomen vernieling Tegenstand nog slechts een kwestie van dagen Het Alcazar van Toledo vöör de bijna totale verwoesting in den bloedigen burgerkrijg o DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN g-g. Wii hebben voor U een uitzet ^Puiterst fijn en niet duur. Jac. van Weert - Gierstraat 20 De Negus keert naar Londen terug Vier millioen kubieke meter water stortte met donderend geweld uit de sluizen van de Alberghe Azana's aftreden wordt gedementeerd Moordaanslag in Joego slavië Kamerafgevaardigde doodelijk gewond 1 Heden zijn werkzaamheden g i ten hoofd kantore aan- E gevangen E Hevig gevecht op den weg van Hebron naar Jeruzalem De kabinetsformatie in Zweden Mogelijk komen ook Agrariërs in de nieuwe regeering Groote manoeuvres in Zwitserland Het Zwitsersche volk bereid zijn onafhankelijkheid te verdedigen Te San Sebastian is generaal Cabanelas, chef van het directorium te Burgosbij zijn komst om de nieuwe machthebbers in hun ambt te beves tigen feestelijk ingehaald NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO ct., In gei. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De toestand te Madrid zou volgens den gene raal Queipo de Llano dagelijks slechter worden. De militaire gouverneur van Madrid heeft opdracht gegeven de watervoorraden aan te vullen, ten einde een afsnijden van den watertoevoer door de opstandelingen zonder uitwerking te doen zijn. o Volgens vertrouwelijke mededeelingen uit Ma drid, aldus generaal Queipo de Llano is Largo Caballero van plan het opperbevel over de re- geeringstroepen op zich te nemen. Bevoegde kringen verklaren, dat het ge rucht inzake een aftreden van Azana van allen grond ontbloot is. Het door generaal Mola tot Bilbao en Santander gericht ultimatum is vannacht om 1 uur geëxpireerd. Donderdagavond hebben de radiozenders, welke zich in handen der opstandelingen be vinden, een laatste beroep op de bevolking ge daan, waarbij zij mededeelden, dat de militaire actie vandaag zou beginnen. BRUSSEL, 25 September (Reuter) Door middel van de documenten, die zich in de gevonden acte-tasch van den Spaanschen kapitein Huerta bevonden, heeft het parket te Luik een geheime granaten-fabriek ont dekt in een ijzergieterij te Tongeren. Deze fabriek had een opdracht ontvangen voor de levering van 50.000 granaten, waarvan er 500 per dag werden afgeleverd. Te Ostende zijn, zooals gemeld, aan boord van het stoomschip Raymond wapens tot een be drag van twee millioen francs ontdekt. In ver band hiermede heeft de rechter van instructie uit Antwerpen Donderdag den geheelen dag den algemeen-secretaris van den socialistischen transportarbeidersbond, De Witte, gehoord, daar gebleken is, dat De Witte de Raymond had ge charterd. Bovendien zijn ten huize van De Witte en in de lokalen van den Antwterpschen Trans portarbeidersbond te Antwerpen huiszoekingen gedaan. Verder zijn huiszoekingen verricht bij zekeren P., die bestuurder is van de Mij. Ar- mat, waarvan de kantoren gevestigd zijn in het Antwerpsche torengebouw. Het was aan het licht gekomen, dat de kleine machine-geweren, die enkele dagen geleden in beslag genomen zfjn, bestemd waren om te Antwerpen in entre pot te worden opgeslagen ten name van F. Dé huiszoekingen hebben echter, voorzoover be kend, nog geen resultaat opgeleverd. VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, waar- EE schijniijk regenbuien, iets koeler. Ei S Hoogste barometerstand: =j 772.0 te Vestmanoer. H Laagste barometerstand: 749.3 te Ingö. Zon op v.m. 6.51, onder n.m. 6.50 Licht op n.m. 7.20 Maan op n.m. 4.11, onder B v.m. 0.51 Voile Maan 30 September... TOKIO, 25 Sept. (Reuter) De conferen tie der ministers van buitenlandsche zaken, marine en oorlog, welke na de incidenten van Sjanghai op 23 dezer is bijeengekomen, heeft besloten de onderhandelingen met de Nanking-regeering voort te zetten tot alge- meene regeling van het Chineesch-Japan- sche geschil. De conferentie heeft niettemin het departe ment van Marine gemachtigd krachtige maat regelen te nemen om het leven en de bezittin gen van de in China wonende Japanners te be schermen. Men bevestigt, dat te Sjanghai niet de staat van oorlog is afgekondigd, doch dat te Hang- kau feitelijk de staat van.beleg heerscht, daar de Japanners er een groot gebied controleeren, w'aar de gewone politiemacht niets meer te zeggen heeft. De Japansche delegatie, die gekomen was om een onderzoek in te stellen te Pak-Hoi, is on- verrichterzake vertrokken. TARBES, 25 Sept. (Reuter). Een ingesteld on derzoek heeft, zooals gemeld, aan het licht ge bracht, dat het spoorwegongeluk, dat nabij Lour des heeft plaats gevonden, gedeeltelijk te wijten is aan de schuld van een telefonist van het sta tion Lourdes. Deze heeft den stationschef bij vergissing doen weten, dat de boemeltrein kon vertrekken. Ondervraagd door het parket zou de telefonist, die volkomen van streek is, het feit bekend hebben. Met het oog op zijn gezondheids toestand is hij echter op vrije voeten gesteld. PARIJS, 25 Sept. (D.N.B.) De Matin bericht uit Nice, dat de Italiaansche vice-consul te Cannes, Di Calabria, tezamen met den Italiaan- schen oorlogsverminkte Campinotti te Vallauris is lastig gevallen door een aantal jongelieden. Campinotti wilde een politieman te hulp roe pen, doch de jongens vielen hem aan en mis handelden hem en eerst nadat de vice-consul hulp uit het raadhuis had gehaald kon het slachtoffer worden verlost. De vice-consul heeft bij den prefect geprotesteerd. PRAAG, 25 Sept. (Reuter)Vierhonderd ar beiders eener textielfabriek te Brno zijn in sta king gegaan en hebben de werkplaatsen bezet. De politie acht de bezetting der fabrieken on wettig en heeft derhalve verboden, den arbeiders voedsel te verstrekken. De directeuren der fa briek weigeren besprekingen te openen, voor de werkplaatsen zijn ontruimd. DANZIG, 25 Sept. De politiepresident van Danzig heeft het verkoopen van de Prager Presse te Danzig verboden voor den tijd van zes maanden. BERLIJN, 24 Sept. (Havas). Op last van den minister van Binnenlandsche Zaken is de „Manchester Guardian" voor Duitschland tot nader order verboden. TOLEDO, 25 Sept. Donderdagavond werd nog steeds met onverminderde hevigheid in het Alcazar van Toledo gevochten. Het aantal belegerden wordt zeer verschillend beoordeeld. Volgens sommigen bedraagt hun aantal nog slechts tachtig man, volgens anderen nog minstens duizend. Vliegtuigen der opstandelingen zouden op nieuw boven de ruïnes gevlogen hebben en le vensmiddelen hebben uitgeworpen, waarbij te vens bemoedigingen aan de dappere verdedi gers waren toegevoegd. Een speciale verslaggever van Reuter heeft de ruïnes van het Alcazar bezocht en beschrijft zijn tocht door de puinhoopen als volgt: Donderdagmiddag kwam ik te Toledo aan om de bestorming van de laatste resten der citadel van nabij gade te slaan. Men bood onmiddellijk aan, mij in die gedeelten van de ruïnes te brengen, die gedurende de jong ste twee etmalen door de regeeringsaanhan- gers veroverd zijn. Ik aanvaardde dit aanbod gretig en spoedig zocht ik mij een weg in den onbeschrijfelijken chaos. Van de meterdikke muren is bedroevend weinig overgebleven. Groote gaten zijn in de harde steen geslagen, die de eeuwen trotseerde, doch tegen twee maanden belegering niet be stand bleek. Elders weer is zij tot gruis verbrij zeld. Hier en daar vindt men tusschen de puin hoopen nog onontplofte 155 m.M.-pojectielen. Na een rondgang door deze woestenij, waar over een trieste verlatenheid hangt, bereikte ik een vooruitgeschoven mitrailleurpost der linkschen. Ik lag naast de bedieningsmanschap pen, die vrijwel zonder onderbreking vuurden. Plotseling stelde een der linkschen mij de onverwachte vraag, of ik soms ook eens op de verdedigers wilde schieten. Ik wees dit aanbod met stelligheid van de hand. Na een uitstekenden maaltijd te midden der roode soldaten, toonde men mij het kerkhof der nationalisten. Lugubere aanblik in deze om geving die den toeschouwer uiteraard toch reeds 'min of meer vertrouwd maakt met de voortdurende dreiging van dood en verderf. Ik telde 75 graven, elk aangeduid door een zwart kruis. De Plaza de Zocodover, die bij het Alcazar gelegen is, is eveneens een toonbeeld van volkomen vernieling. De straten, die op dit plein uitkomen, zijn afgesloten met barri caden van meer dan twee meter hoogte. Op het plein staan twee zware vrachtauto's. Hierop zijn kanonnen in stelling gebracht. Met regelmatige tusschenpoozen rolt de donder van dit geschut over het plein. De vuurmonden zijn gericht op de rampzalige resten van den eeni- gen toren, die nog in dezen reusachtigen puin hoop overeind stond. Bij mijn terugkeer van 't gevechtsterrein had ik den indruk, dat de verdedigers het in het Alcazar nog voor onbepaalden tijd hadden kunnen uithouden, wanneer zij bij een der stormloopen der laatste dagen hun voorraad schuren en watertoevoer niet hadden moeten prijsgeven. Men krijgt eenigen indruk van de hoeveelheden proviand, die in de bergruimten opgesloten lagen, wanneer ik vetel, dat de re- geeringstroepen zich volgens hun zeggen meester maakten van niet minder dan 7000 ki logram graan. Thans schijnt de tegenstand mij slechts nog een kwestie van dagen, en naar de belegeraars meenen zullen het drie dagen zjjn. Bij den opmarsch naar Toledo worden de natio nalisten verrast door een overstrooming van de vlakte van de Taag wegens het openen der Albtrghesluizen door de regeeringstroepen "v^rghe's aftreden gedementeerd. Hevig gevecht in Palestina op den weg van Hebron naar Jeruzalem. In het Alcazar van Toledo wordt nog onvermin derd een wanhopige strijd gestreden. Te Tongeren is door de Belgische justitie een geheime granatenfabriek ontdekt. Auto bij Menado in ravijn gestort; twee dooden, een zwaar en een licht gewonde. Verloop van den strijd op den laatsten dag der iegeroefeningen in Noord-Brabant. Het buitenlandsch verlofreglement door den Indischen Volksraad verworpen. MENADO, 24 Sept. (Aneta). Bij Kota Moba- goe is een auto in een ravijn van circa 30 meter diepte gestort. Hierbjj zijn de inzittenden, de technische leider van de veldpolitie te Menado J. K L. Carstens, en de opzichter van de landschaps- werken te Belangmondow, de heer Rombouts, gedood. De Radja van Belangmondow is zwaar ge wond. Een politieoppasser werd licht gewond. GENèVE, 25 Sept. (Reuter). De Negus keerde met zijn gevolg Donderdagavond terug naar Londen via Parijs. Stand op Vrijdag 1 uur nan.: 756.7 Vorige stand: 757.4 MADRID, 25 Sept. Terwijl de op standelingen bij hun opmarsch naar Toledo gebruik maakten van de gun stige gelegenheid door een droge rivierbedding op te rukken, werden aan regeeringszijde de plannen over wogen om den gevreesden troepen van kolonel Yague het voortrukken afdoend te beletten. Na zorgvuldige berekening van voor- en na- deelen werd besloten, zooals reeds kort ver meld, de waterreservoirs van de rivier Alberghe te openen om de droge bedding, waarin de op standelingen marcheerden, onder water te zetten. Vier millioen kubieke meter water stort te daarop met donderend geweld door de sluizen de vlakte van den Taag binnen en verrasten de opstandelingen volkomen. Een groot aantal soldaten zou zijn verdronken en honderden anderen zouden door de over strooming zijn geïsoleerd. Ook groote partijen munitie en materiaal zouden zijn verloren ge gaan. Ten gevolge dezer overstrooming ook, zouden de regeeringstroepen een reeks belangrijke ope raties hebben kunnen beginnen en zouden de opstandelingen verscheidene stellingen hebben ontruimd. Aan het front van Talavera zouden daardoor de regeeringstroepen sedert Woensdag een der tigtal kilometers opgerukt zijn. Volgens offi cieuze inlichtingen opereeren de regeerings- strijdkrachten in twee colonnes: Een nadert Talavera en de ander bevindt zich bij Maqueda. Onder de opstandelingen zou wanorde heer- schen. Generaal Franco heeft echter medegedeeld, dat toen de regeeringstroepen aan het front van Toledo een aanval wilden beginnen, zij werden afgeslagen en 70 dooden verloren. De troepen aan het front van Talavera zijn later weer tot den opmarsch overgegaan. Het schijnt, dat zij zich in Noordelijke richting be geven om de verbindingen tusschen Toledo en Madrid af te snijden. Bij het aanbreken van den dag hervatten de opstandelingen den opmarsch naar Toledo, doch tegen den middag vertraagde het opperbevel het tempo, teneinde een hechte basis te vormen voor de toekomstige operaties. Het opperbevel beschouwt de inneming van Toledo als zeer aanstaande. Radio-Sevilla heeft medegedeeld, dat een es kader der regeering sinds 40 uur van de Mid- dellandsehe Zee is verdwenen en zich waar schijnlijk naar de Noordkust van Spanje heeft begeven om te trachten de blokkade van Bilbao en Santander te niet te doen. Naar de speciale verslaggever van Havas uit goede bron verneemt, is Jose Antonio Primo de Rivera, de leider van de Spaansche phalanx, nog in leven. In tegenstelling met de geruchten, die de ronde hebben gedaan, werd hij nimmer gewond, en bevindt hij zich in een veilige schuil plaats op het door de regeeringstroepen bezette grondgebied. BELGRADO, 24 Sept. (DNB) Onbekende daders hebben op den tot de regeeringspartij behoorenden Skoeptsjina-afgevaardigde Bogdan Milintsjitsj geschoten. Er bestaat weinig hoop hem in het leven te houden. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll^ Naar wij vernemen heeft Prins E Bernhard heden zijn werk- E E zaamheden aanvaard ten hoofd- kantore van de Ned. Handel Mij. H te Amsterdam, welke werk- E zaamheden er op gericht Izijn, E; van de werkwijze dezer groote financieele instelling op de E hoogte te komen, hetgeen te E meer waarde heeft in verband E met de verbindingen, welke de E maatschappij onderhoudt met onze Overzeesche Gewesten. jÊ De aanstaande Prins-Gemaal zal voorloopig op Ue directio- neele af deeling werkzaam zijn, |E doch het ligt in de bedoeling, E dat de Prins zich ook van den 1 gang Van zaken in de andere afdeelingen op de hoogte zal stellen. JERUZALEM, 25 Sept. (Reuter). Donder dagavond heeft een hevig gevecht plaats ge had tusschen Britsche politie en militairen en gewapende benden op den weg van He- bron naar Jeruzalem. De strijd duurde tot laat in den avond. Wegens de duisternis was het niet mogelijk te ontdekken, welke verliezen de Arabieren heb ben geleden. Eén Schotsch luitenant werd ge wond. Jlydens een tusschen Britsche troepen en Ara bieren in de nabijheid van Jenine geleverd .ge vecht, zouden 41 Arabieren gedood of gewbnd zijn door bommen, die door Britsche vliegtui gen werden geworpen, terwijl door de militairen drie Arabieren werden gedood. STOCKHOLM, 25 Sept. (Reuter). De bladen melden, dat de sociaal-democratische kabinets formateur Hansson verscheidene portefeuilles zou hebben aangeboden aan de Agrariërs. Sommige bladen spreken van de portefeuilles van landbouw, justitie, landsverdediging en ver keerswezen. De minister-president der afgetreden regee ring zou minister van landbouw worden. BERN, 25 Sept. Aan de grens van Duitschland en Oostenrijk heeft het Zwitsersche leger groote manoeuvres gehouden, waaraan 30.000 man deel namen. Na het einde van de manoeuvres hield de chef van het militaire departement Minger een toespraak, waann hij zeide, dat niet alleen hei, Zwitsersche leger, doch het geheele Zwitsersche volk bereid is het vaderland en de Zwitsersche neutraliteit te verdedigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1