GROOTE LEGEROEFENINGEN TEN EINDE Een nieuwe grap van Genève D Vi N Pijn in de ledematen? AKKERTJES DE ROODE AANVAL OP SCHIJF AFGESLAGEN URUGUAY EN SPANJE De werkloosheid VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 Alle onderdeelen van onze weer macht hebben den laatsten dag een goeden indruk gemaakt Uitstekend werk van de infanterie De laatste der Ulanen Een populaire West frieswordt negentig jaar AKKER-CACHETS DRAIS •vaN-VALKENBURG 'Sr: Poging tot omkooping Bij wethoudersverkiezing te Wier den DE STEENKOLENMIJNEN IN LIMBURG Productie van Augustus GEZA FRID BUITENLANDSCH OVERZICHT Stalin bereidt zich voor op den dood ZWEEFVLIEGCENTRUM TE ARNHEM Gunstig rapport van ir. v. d. Heijden Contingenteering in Griekenland Een belangrijk afzetgebied voor Nederlandschen zuivelexport verloren? BANKMOEILIJKHEDEN TE ENKHUIZEN Totaal bedrag der schulden f 2 millioen GESCHEURDE KERKPILAREN TE EDE Maatregelen ter voorkoming van ongelukken NICOTINE-VERGIFTIGING Gevaarlijke tuinbouw-bezigheid BURENRUZIE MET BIJL BESLECHT Nieuwe bestrijding Consumptiemelk LUCHTLIJN NAAR BUDAPES1 EEN GROOT SUCCES Afscheid dr. B. H. Vos Nadat Woensdagmiddag de Roode troepen het dorpje Schijf hadden ingenomen, is de strijd wat geluwd en hebben de troepen een rustiger periode gehad. Aan weerszijden was een beveiligingsdienst ingesteld, die gegevens moest zoeken omtrent de plannen der tegenpartij. In den namiddag, den avond en gedurende den nacht zijn de patrouilles het veld in geweest en zijn dan hier, dan daar met elkaar in conflict gekomen. Blauw had de bedoeling den op- marsch voort te zetten en nadat gebleken was, dat Rood over het geheele front een betrek kelijk zwakken weerstand bood en zich dus eigenlijk niet op een hardnekkige verdediging had voorbereid, maakte Blauw plannen voor een stelselmatigen aanval. De patrouilles van deze laatste partij hadden op de groote wegen en op de paden wel patrouilles van Rood ont moet, maar uit de tamelijk zwakke bezetting hiervan, trok de commandant van Blauw de conclusie, dat deze meer als waarschuwingspos- ten waren bedoeld. De troepen, die 's nachts in het veld waren geweest werden afgelost; nieuwe afdeelingen kwamen naar voren met steun van de artillerie; de aanval begon in den vorm van een doorgezetten opmarsch, waarbij de groote reserves werden ingezet. Om 4 uur in den morgen van Donderdag had Blauw zijn stel lingen meer volledig bezet en om half zes be gon de opmarsch in het Noorden. Om 4 uur in den morgen begon in het Zuiden het le bataljon van het 4e regiment infanterie als linkervleugel van Rood den aanval op Schijf. Het was op dat uur nog flink donker, maar Rood had een groot open terrein te doorkruisen, waar het overdag zeker niet door gekomen zou zijn. Deze partij had gemeend, dat de aanval op Schijf, welk dorp Woensdag prijs gegeven was, een verrassing zou zijn voor de tegenpartij, maar uit de verdedigingsmaat regelen, die door Blauw waren getroffen, was op te maken, dat men aan dien kant een aan val verwachtte. Het resultaat was voor Rood dan ook, dat Schijf niet kon worden heroverd. Het gevolg van deze mislukking was dat Rood van zijn voorgenomen opmarsch naar Rucphen moest afzien, omdat het daartoe eerst Schijf overmeesterd moest hebben. Het terrein tus- schen Schijf en "Rucphen is van dien aard, dat dit wel overdag door te trekken is, en was het voornemen van Rood gelukt, dan waren hier op dit terrein waarschijnlijk interessante gevech ten te zien geweest. Een compagnie van hetzelfde Roode batal jon, dat een aanval op Schijf heeft onderno men, heeft tegen half zeven in den morgen een succes kunnen behalen door een kruispunt van kunstwegen, ongeveer 2 K.M. ten Zuid-Oosten van Rucphen te nemen, maar dit succesje is niet van langen duur geweest, want om 8 uur was dit kruispunt weer in handen van Blauw. In het middelste aanvalsvak heeft het Blau we 25e regiment infanterie om naif tien zijn eerste succes geboekt door 1 K.M. voorwaarts te komen. In het Noorden is het 26e regiment infanterie over het geheele front 2.5 K.M. naar voren kunnen komen en om 10 uur was dit re giment aan de Vosdonkschestraat. Om dit suc ces te kunnen voortzetten werd een aanval voorbereid van het 28e regiment infanterie te gen het front van het Roode 30e regiment Om 11 uur werd een aanval ondernomen op den weg van Sprundel naar Etten. Precies om 12 uur Donderdagmiddag was de oefening geëindigd. Het was de bedoeling ge weest, dat Blauw de lijn Rijsbergen—Leur— Haagsche dijk zou hebben bereikt, maar de troepen van deze partij zijn niet zoover1 kunnen doordringen. In het Noorden is het 30e regi ment infanterie bij Rood teruggedrongen tot den Westelijken uitgang van Etten en heeft zich daar kunnen handhaven. De regimenten huzaren zijn uit Sprundel verdrongen door het 5e en 28e regiment infanterie en 2 K.M. naar het Oosten teruggeslagen. In het Zuiden is het Roode regiment wielrijders teruggenomen tot 2 K.M. ten Westen van Rijsbergen in verband met de dreigende omtrekking op den Zuidelijken vleugel door de Blauwe Verkenningsafdeeling, Met deze situatie kwam het einde van oefening. Deze oefeningen van anderhalven dag waren vooral bedoeld voor de infanterie, maar juist van deze mannen was weinig te zien. Niet, dat zij geen verdienstelijk werk zouden hebben ge leverd. maar het kon moeilijk worden ontkend, dat de bewegingen van de Lichte Brigade, die zich sneller verplaatst en beweeglijker is, voor buitenstaanders meer te zien geven dan de be wegingen der infanterie. En toch vormt deze nog altijd de groote kracht van de verdediging te land. De huzaren met hun paarden maken een vlotteren indruk, de artillerie overweldigt meer, waai tegenover het wapen der infanterie logger en minder indrukwekkend aandoet. Maar dit laatste wapen doet daarom niet minder goed werk. Van de gevechten der infanterie, die man tegenover man het terrein moet verdedigen of veroveren, was bij deze oefening niet veel te zien. Maar de tocht door het gevechtsgebied is er den laatsten dag niet minder belangrijk om geweest. Weer in alle vroegte en in de najaars kou zijn we op stap gegaan, tot we op een weg van Breda naar Roozendaal een keukenwagen ontmoetten, die de warme soep voor de mannen klaar had. Daar konden we onmogelijk voorbij komen, de aantrekkingskracht was te groot. Als men het zelf niet heeft meegemaakt, kan men onmogelijk beseffen, wat voor weldaad een bord warme soep is in de barre kou. En daarbij een vleeschsoepje, dat perfect smaakte. Een zeer interessant moment was de beschie ting van een vliegtuig door het luchtafweer geschut, dat in tijd van tien seconden klaar ge maakt kan worden en kan vuren. Met behulp van da meters voor de bepaling van hoogte, af stand en snelheid heeft men in dezen korten tijd, het vliegtuig onder schot. De oudere stuk ken' kunnen een machine bereiken tot een af stand van 5500 M„ de nieuwere tot 10 K.M. We hebben het dezen dag vooral in het groote en zware gezocht. Eerst een bezoek aan de 15 cM. houwitsers, het zwaarste geschut van het Nederlandsche leger. In de dennen ten N.W. van Rucphen verborgen stond een batterij van drie stukken. Elk stuk op zich weegt 5,5 ton, een projectiel 45 Kg. De draagwijdte van deze stuk ken is 8,5 K.M. Daarna bezochten we een batterij van drie stukken van 10 veld, welke eveneens nabij Ruc phen waren opgesteld. Deze kanonnen, die 17 K.M. ver dragen, vormen het grootste veld geschut van het leger en zijn ingevoerd in 1928. Deze stukken zijn buitengewoon indrukwekkend -om te zien en bij het beschouwen ervan krijgt men onwillekeurig een gevoel van spijt, dat dergelijke fraaie producten van de techniek moeten dienen voor den oorlog. Na het bezoek aan deze batterijen hebben we nog rond gereden door het oorlogsterrein op zoek naar interessante punten. Langs de we gen stonden overal de menschen opgesteld, in de hoop, dat zij H. M. de Koningin zouden zien voorbijrijden, die zooals reeds uitvoeriger ge meld deze manoeuvres zou bezoeken. Tegen 12 uur waren we weer op den grooten weg van Etten naar Roozendaal, waar Rood en Blauw op elkaar waren gestooten. De Roode in fanterie trachtte met haar geschut enkele mi trailleurs van Blauw op te ruimen. Er werd hef tig gevuurd onder overgroote belangstelling van het publiek, die soms zelfs hinderlijk voor de soldaten werd. Hier en daar waren huilende kinderen, die door het vreeselijke geluid der ontploffingen te erg werden verschrikt. Zeker zou het op dit punt tot een heftig ge vecht tusschen de beide partijen zijn gekomen, als de tijd dit niet had verhinderd, doch voor het tot een treffen kon komen, was de wapen stilstand ingetreden. Voor de laatste maal beklommen we ons ver voermiddel, dat ons weer terugbracht naar het gewone dagelijksche leven, waaraan we weer even moeten wennen na de zwerftochten door Brabant, die we een week lang hebben gemaakt. Het zal morgen negentig jaar geleden zijn, dat in het oude Koninkrijk Hannover, in het plaatsje Bippen, Carl Habermann geboren werd en bovendien is het 65 jaar geleden, dat hij als onderofficier der Koningsulanen, het zoo be roemde en gevierde prachtcorps van den ouden Keizer, op het slagveld in Frankrijk onderschei den werd. Zaterdag zal de Rijkszender Keulen hem in „der Glückwunschecke" begroeten en ,,ihm zu Ehren einen Ulanenmarsch spielen". Wij zijn nu op onderzoek uitgegaan in Hoog woud, Waar de oud-strijder gewerkt en geleefd heeft en thans zijn ouden dag in ruste door brengt. Op het aardige huiske in de zoo typische dorpsstraat staat op het bovenlicht van de deur nog in groote afgesleten letters Habermann", zonder een enkele toevoeging, want ieder in wijde omgeving weet, dat hier de manufacturen zaak van het dorp gevestigd was. De zaak is een tiental jaren geleden aan kant gedaan. In zijn tachtiger jaren meende de krasse oude heer dat het tijd werd om met zijn echtgenoote, die steeds in de zaak meegewerkt heeft, wat rust te nemen en kalm van den levensavond te ge nieten. De winkel is nog niets veranderd, het ver trouwde geluid van de winkelbel kondigt nog immer de komst van bezoekers aan, maar de goederen zijn al lang verdwenen en hebben plaats moeten maken voor oude lievelingsboe ken en vele herinneringen, platen uit de Hei mat, veelkleurige oorlogsreport ages uit de jaren zeventig en markante koppen als van Bismarck Von Moltke en den ouden Keizer. Direct valt de Ulanen-uniformjas op met de breede epauletten en de vele koperen knoopen. Zoo tusschenbeide schuiert de oude heer zelf zijn jas nog eens op In de gezellige sfeer van de voorkamer, waar alles getuigt van de liefdevolle zorgen van pro pere vrouwenhanden, hebben we een heelen tijd gekout onder het genot van een sigaar en een kopje thee, waarvoor door mevrouw Habermann- van der Oord direct werd gezorgd. En allengs hoorden we van den tijd, zestig zeventig jaar terug, van de woelige avontuur lijke jeugd van dezen oud-strijder, wiens spraak zelfs niet meer verraadt, dat hij geboren Duit- scher is en blijft, zooals mevrouw Haber mann opmerkte. Al heel vroeg werd de Heimat verlaten en moeders pappot vaarwel gezegd. Carl ging als jongen van 16 jaar met vader mee naar Holland, waar in Hoogwoud een zaak De heer H. Habermann Die scheuten m Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvoor nu eens wat van die wondervolle Volgens recept van Apotheker Dumont succesvollen slag bij Gravelotte op 18 Augustus en het bloedbad op 2 Eeptember bij Sedan, een naam, die zelfs nu nog na den grooten broeder moord bloedig staat aangeschreven. Gp het slagveld de oude Duitschers wisten even goed wat regie was als de moderne werd hem de onderscheiding ,,VionvilleMars La Tour" uitgereikt, „Dem Siegreichen Heer" Met nauw verholen trots, een glans in de nog zoo-'heldere oogen, liet de oude heer ons zijn tropee zien. Zijn zorgzame echtgenoote glimlachte en moet als wij gedacht hebben: 't bloed kruipt waar het niet gaan kan Toch had hij aan dezen eenen oorlog genoeg: goed en wel in Holland weergekeerd Vilde hij de Nederlandsche nationaliteit verkrijgen. Maai bij het nationaliseeren waren vele moeilijkheden, te veel naar den zin van den jongeman en ten- slótte heeft hij zijn pogingen om Hollander te worden, maar opgegeven. In 1887, in de kracht van zijn leven, toen de zaak een goede boterham bood, trouwde hij te Wognum het meisje zijner keuze, 14 jaar jon ger dan hij zelf. Habermann was toen 40 jaar. Bij leven en welzijn zal het volgend jaar April de gouden bruiloft worden gevierd. ,,Dat zal nog wel gaan," meent de oude Ulaan optimistisch. Hij moet zich wel iets ontzien en het loopen en spreken valt hem wat moeilijk, maar van een sigaartje kan nog genoten wor den. Echt jammer dat de groote Duitsche pijp aan kant moest, omdat het rooken daarvan te zwaar wordt. Ongetwijfeld zullen zijn vrienden hem op zijn verjaardag niet vergeten. Wij wenschen het echtpaar Habermann een gloriedag en nog eenige rustige jaren! ZACHT VAN SMAAK - PRLfS 70 ct - gevestigd werd onder den naam Kogelberg t Habermann. Als jongen reeds ging hij den boer op, een pak manufacturen op den rug, soms dag- marschjes makend van 40 tot 50 KM. En die manufacturen bestonden niet uit crêpe de chine of andere kunstzijden niemendalletjes, maar uit loodzware gestreepte baaien rokken, grove ka toenen lakens en hemden, baaien stof en de toentertijd zoo populaire „poepenboezels", zoo zwaar, dat men ze bijna rechtop neer kon zet ten en ze staan bleven ook! Dat ging zoo een paar jaar door e'n de zaak groeide. Maar het vaderland riep, de tijd van den dienstplicht was aangebroken. Carl ging en. diende zijn land drie jaren. Intusschen broeide het overal in Europa: Het slot was, dat de jon geman, die met groot verlof naar Holland, waar hij reeds zijn boterham Wist, dacht te gaan, nog een jaartje moest blijven Met een nooit gekende kracht barstte de oorlog uit en de Ulanen behoorden tot het zege vierende leger; ook Carl Habermann, die bij het 13e regiment de zgn. Hannoversche Konings ulanen, diende. Bij Mars la Tour kwam het tot een eerste treffen: De doorgetrainde Duitsche keurtroepen tegen de Fransche ongeorganiseer de en slechtverzorgde legers. Eerst in den avond van 16 Augustus 1870 kwam de Fransche cava lerie opdagen, doch slechts om verpletterd te worden door de Ulanen, de gevreesde piekaniers. die stuk voor stuk meester waren op hun toen zoo geduchte wapen. Habermann zelf zegt niet te veel van dit tref fen; hij deed slechts zijn plicht doch zijn moed zal direct opgevallen zijn, want aan dezen slag dankte hij zijn bevordering tot onder officier. Zijn paard werd onder hem vandaan geschoten, kameraden sneuvelden in den bloe- digen kamp. maar het geluk is met de moe digsten: Habermann bleef ongedeerd, ook in den Voor het Arnhemsche gerechtshof zal in hooger beroep op 1 October a.s. terecht staan de heer R. B., wethouder te Wierden, die zich te verantwoorden heeft wegens poging tot om kooping. Hij is door de Almelosche rechtbank veroordeeld tot ƒ300 boete en vijf jaar ont zegging van de bevoegdheid te kiezen en ge kozen te worden, omdat hij het raadslid H. S. bewogen zou hebben bij de wethoudersverkie zing op hem te stemmen, althans een poging daartoe gedaan heeft. De kroongetuige voor het Hof is thans H. S., terwijl er ook eenige getuigen a decharge zijn. Verdediger is mr. E. G. M. Roolvink te Almelo. Het totaal aantal arbeiders der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg op 1 September 1936: ondergronds 18.595 en boven gronds 10.293. De totale netto-productie bedroeg gedurende de maand Augustus: 1.077.477.434 ton steen kolen. Het aantal werkdagen, waarop het bedrijf gedurende Augustus regelmatig werd uitge oefend bedroeg bij de onderscheidene mijnen: Staatsmijnen in Limburg: Wilhelmina 24, Emma, Hendrik en Maurits 25, Dominale Mijn- mij. 21. Mijnen Laura en Vereeniging: 19. Oranje Nassau-mijn 1,2 en 3 25, Oranje Nassau Mijn 4 24, Mijnen Willem-Sophia 20. Geza Frid, die onlangs in het Concertgebouw te Amsterdam met zijn viool-concert veel succes mocht oogsten, zal begin October een reeks piano-recitals in Engeland geven. Op 5 October speelt hij voor de B.B.C. (London National) en 10 October voor den radio-omroep te Brussel (Vlaamsch programma), bij welke gelegenheid hij o.a. ook eigen piano-werken zal voordragen. de Naar ons wordt medegedeeld, heeft ir. J. v. d. Heijden, inspecteur van den Luchtvaartdienst, dezer dagen aan de Kon. Vereeniging voor de Luchtvaart rapport uitgebracht over de ge schiktheid van de omgeving van Arnhem als algemeen Nederlandsch zweefcentrum. In genoemd rapport schijnt er op gewezen te worden, dat deze omgeving buitengewoon geschikt is voor dit doel, en dat de algemeene omstandigheden er nog gunstiger zijn dan In het Rhöngebied, waar Duitschland elk jaar uit gebreide zweefwedstrijden organiseert. Het zou zeer belangrijk zijn, wanneer dit rapport zou kunnen leiden tot het stichten van een dergelijk centrum, dat speciaal de leden der zweefclubs, die niet over een eigen oefen terrein beschikken, in staat zou stellen, zich practisch in deze sport te bekwamen. e doodsbange Volkenbond, die in het besef van zijn practische machteloosheid oorlog te verhinderen of te doen ein digen, zich moet laten brutaliseeren en intimi- deeren, heeft weer een nieuwe grap uitge haald, die zijn prestige, voorzoover nog aanwe zig, geen goed zal doen. Hij heeft nJ. den eer sten gedelegeerde van de niet verschenen Ita- liaansche delegatie tot lid van het bureau der Assemblee benoemd, om daardoor den pijnlijken indruk te verzachten, welken het goedkeuren der Abessinische geloofsbrieven op Italië heeft gemaakt. Is hij geschrokken van het weinigje als bij ongeluk getoonden moed, waarmee hij de poort van Genève voor de Abessiniërs open liet, niet omdat dit recht was, maar omdat de mokkende Italiaansche Achilles toch niet uit zijn tent naar Genève zou komen, en van de reacties daarop? Stel eens, dat de Volkenbond de Abessinische geloofsbrieven niet had goed gekeurd en dat Italië, wat niet onmogelijk was. zich toch niet naar Genève had begeven, dan zouden wij de trieste klucht hebben beleefd, dat het aanwezige Volkenbondslid Abessinië, ondanks zijn verzoek daartoe, niet zou zijn toe gelaten, terwijl het niet verschenen en niet verschijnen willende Italië zich in het bureau der Assemblee een gemakkelijken fauteuil ziet toegewezen. Zoo dol is de klucht echter niet geworden, maar ze is zoo ook al dol genoeg. Hoe het juridisch te verantwoorden is, dat de onbekende eerste gedelegeerde van een officieel niet aanwezige en zelfs niet bestaande delegatie tot lid van het bureau wordt benoemd, mogen de blijkbaar ietwat spiritistisch georiënteerde Volkenbondsjuristen uitmaken, zeker is, dat de verachting van Italië voor het instituut van Genève, waarvoor het toch al geen greintje eerbied koesterde, door dit „gebaar" nog zal vermeerderen. Italië wijt den voor Italië on- pleizierige gang van zaken aan de kleine „anti-fascistische" mogendheden, Duitschland, dat al min of meer op een West-Europeesch pact hoopte, waardoor het de militaire handen voor Sovjet-Rusland vrij zou krijgen, schuift alles op den breede rug van den Sovjet zondebok. Intusschen ziet de toekomst voor een algemeene Europeesche samenwerking tot handhaving en consolideering van den vrede er nog een graadje zwarter uit dan voorheen. iet alleen in Genève, maar ook in Ma drid, onder het officieel nog wettig ge- heeten bewind van het Frente Popular haalt men misplaatste en zelfs ietwat sinistere grappen uit. Zoo heeft onze Nederlandsche zaakgelastigde dr. Flaes de Spaansche hoofd stad op last van onze regeering verlaten, omdat -de „wettige" Spaansche regeering ondanks haar belofte niet in staat bleek de verleende exter ritorialiteit en immuniteit van Nederlandsche legatie-perceelen te verzekeren. Ernstiger nog is, dat de regeering te Madrid niet eens bij machte is de levens van buitenlanders te be schermen. Drie zusters van den consul van Uruguay, een staat, die Spanje een goed en warm hart toedraagt en zelfs een vergeefsch initiatief heeft genomen om de Ver. Staten tot een bemiddelingsactie tusschen de in Spanje strijdende partijen over te halen, zijn door aan. hangers van het Frente Popular op Spaansche wijze uit den weg geruimd. Uruguay protesteerde en vroeg genoegdoening, doch Madrid antwoordde dat het geen inlichtin gen kon verstrekken. Daarop heeft Uruguay de diplomatieke betrekkingen met de Spaansche regeering afgebroken. Wat moet men van de wettigheid eener regeering denken, wanneer die regeering over te weinig gezag beschikt om zelfs haar eigen aanhangers en medestanders tot eerbiediging en naleving van haar wetten te dwingen en blijkbaar ook geen poging wenscht te doen om herhaling van door haar politieke bondgenooten gepleegde misdaden te voorko men? ■an Volksfront-regeeringen kan men der gelijke verwonderlijke opvattingen van wet tigheid verwachten, dat is zelfs in Frank rijk met de ondanks alles nog voortdurende il legale bezettingen van fabrieken door stakers bewezen. Volksfronten zijn voorportalen van Moskou en zijn practijken, en wat dat wil zeg gen, toont ons opnieuw de meedoogenlooze klop jacht op zgn. Trotzkistische ketters, welke in de Sovjet-Unie op last van den stervenszieken despotischen Stalin nog wordt geprolongeerd. Stalin, die van het doctrinaire Leninisme een huichelachtig en verraderlijk opportunisme heeft gemaakt, gaat in zijn matelooze eer- en heersch- zucht zóó ver, dat hij in het aanschijn van den dood nog verordonneert, dat al zijn persoonlijke en politieke tegenstanders moeten worden afge slacht, opdat na zijn dood zijn gunstelingen de van partijgenootenbloed kleverige touwtjes in handen zullen kunnen houden. Of hij dit doel zal bereiken, is een vraag, waarvan het ant woord, ondanks al zijn despotisme, niet meer door hem gegeven kan worden. De opvolging van alleenheerschers, die slechts serviele diena ren rondom zich dulden, brengt nu eenmaal na tuurnoodzakelijk de grootste risico's met zich mee, omdat alleenheerschers de denkbaar slechtste opvoeders van competente opvolgers zijn. Alle persoonlijke dictaturen, waarbij de volledige staatsmacht geconcentreerd is in één hand, lijden aan dit euvel en vormen daardoor een element van de grootst mogelijke onzeker heid, zoowel voor de toekomst van het land, waarin zij „schalten und walten", als van de wereld, waarvan hun landen nu eenmaal een niet te elimineeren deel uitmaken. De Eelgische politie ontdekt bij haar onderzoekingen in België op véle plaatsen geheime wapenfabrieken. Op onze foto een clandestiene wapen smederij te Schaerbeek De Nederlandsche Zuivelproducenten, in het bijzonder zij, die met Grieksche klanten con tracten hebben aangegaan ten aanzien van de levering van gecondenseerde melk en melkpoeder, hebben door de nieuwste maatregelen, welke de Grieksche regeering te dien aanzien heeft ge troffen, een belangrijk afzetgebied voor hun producten vrijwel geheel verloren. De Grieksche regeering heeft deze maand be sloten, dat de invoer van gecondenseerde melk en melkpoeder alleen aan die landen is toe gestaan, ten opzichte waarvan Griekenland een actieve handelsbalans heeft en dan nog slechts op compensatiebasis. Voor Nederland komt deze maatregel neer op een invoerverbod. Immers: Griekenland heeft ten opzichte van ons land geen actieve handelsbalans en boven dien, al ware zulks wel het geval, dan zou het nog zeer moeilijk blijken te zijn, toestemming tot particuliere compensatie te krijgen. Deze maatregel, welke een nieuwe en ernstige bedreiging van onzen toch al zoo geslonken ex port beteekent, is het gevolg van een reeks van besluiten door de Grieksche Regeering in den loop van 1936 genomen. Uit het onderzoek inzake de Wed. S. Laken- man Zoon's Bank is, volgens het „Handels blad", gebleken, dat 't aantal crediteuren ruira 1200 bedraagt, met een bedrag van iets meer dan 2 millioen. Ir. Kromhout uit Den Haag heeft een onder zoek ingesteld naar den toestand van de Ned. Herv. Kerk et Ede, waarvan twee oude pilaren ernstige scheuren vertoonen. Een van deze pilaren schraagt, behalve een deel van het ge welf, ook nog een balk van de orgelgalerij. Op advies van ir. Kromhout zullen thans een aantal plaatsen nabij de gescheurde pilaren niet meer gebruikt worden. Het orgel mag slechts spelen zonder gebruik van de zware re gisters, terwijl ook de zware torenklokken niet meer gebruikt mogen worden. Een ernstig geval van vergiftiging heeft zich voorgedaan bij een knecht van den tuinder Scheffers aan den Dijkweg te Honselersdijk. Deze knecht, K. uit Naaldwijk, had des mid dags geholpen bij het verpulveren van nicotine. Toen de jongeman eenige uren deze werkzaam heden had verricht, voelde hij zich onwel wor den. Aanvankelijk scheen zijn toestand niet zoo ernstig, doch des avonds kreeg de man het zoo benauwd, dat dr. de Bruyn overbrengen naar het Ziekenhuis te Den Haag noodzakelijk acht te. Reeds lang boterde het niet tusschen een tweetal bewoners van de Koppestokstraat te Zuilen. Woensdag kregen beide luitjes weer on- eenigheid met elkaar, wellicht over een bagatel, doch thans vielen er rake klappen. Een van hen bedreigde den ander met een bijl, doch deze wist den slag te ontwijken. Het ging verder in de richting politiepost, kibbelend en vechtend, en de bedreigde, die eerst den slag met de bijl had ontloopen, kon thans niet verhinderen, dat zijn tegenstander hem in de sloot hielp. Met lichte verwondingen wist hij op het droge te komen. De politie verscheen inmiddels op het tooneel en stelde zich op de hoogte van de zaak. Het resultaat was, dat de een met zijn natte pakje naar huis kon gaan, terwijl de ander, de R., moest blijven, omdat een strafbaar feit te con- stateeren viel in den vorm van poging tot dood slag. In het orgaan der Federatie van Bonder, en Centrales van R. K. Gemeente raadsleden in Nederland wordt liet tot nieuwe instigaties aanzettend rapport gepubliceerd van mr. M. de Kort, gemeen teraadslid te Bussum en te behandelen op het congres van 5 Oct. a.s. Het rappÜfrt zinspeelt o.a. op een subsi diestelsel voor het doen verrichten van werkzaamheden, waarbij de gemeente een bepaald percentage van het bedrag der werkzaamheden of van het loon als sub sidie verstrekt, welke subsidie haar recht vaardiging moet vinden in het feit, dat door dat werk de gemeenschap (de ge meente) minder uitgaven aan werkloos- heidszorg heeft. De grootte van het sub sidie moet dan ook in principe daardoor worden bepaald. Budgetair zal dit uitge drukt moeten worden door het instellen van een fonds en een vermindering van den post voor werkloozensteun. De hier bepleite gedachte was in het bui tenland reeds bekend, ook in ons land zijn enkele jaren geleden bescheiden stappen in deze richting gedaan. Zij mochten in de oogen van de landsoverheid geen genade vinden. Het meest ideale zou zijn een rijksrege ling met een uitvoering door de gemeenten. Immers, gaat men van den eisch uit, dat de premie niet meer zal mogen bedragen, dan het uitgespaarde bedrag, dan is het duidelijk, dat de „rijkspremie" een hooger percentage kan bereiken dan de gemeente lijke. Er zijn bepaalde werkzaamheden, die na eenigen tijd toch zouden gebeuren, doch nu vervroegd zullen worden: werkverschuiving, een verschijnsel, dat alleen als regularisa- tie onze belangstelling kan hebben; im mers, een werkspreiding over het geheele jaar, het slechten van curven en vullen van dalen, heeft een belangrijke sociale beteekenis, ofschoon het geen werkverrui ming beteekent. Daarentegen zullen er andere werkzaam heden zijn, die achterwege zouden zijn ge bleven, indien geen premie ware toegekend (men denke aan minder vermogende huis eigenaars, die nu zullen gaan repareeren. verbouwen, moderniseeren, bomvrije kel ders bouwen etc. Deze werken hebben in zoo'n geval het karakter van „werkverrui ming". Het lijkt aanbevelenswaardig voor beide gevallen (werkverschuiving en werkverrui ming) premies beschikbaar te stellen, zij het dan, dat in het eerste geval de premie lager zal moeten zijn dan in het tweede. De overheid moet zich dus voorbehouden om de binnenkomende aanvragen in een dezer categorieën onder te brengen. Het zou aanbevelenswaardig zijn een of ander stelsel gedurende een aantal maan den te laten werken tot het opdoen van ervaring. In verband met een wenschelij- ke werkspreiding en den nood in de win termaanden, zou een proefneming over de maanden November t/m Maart aanbeveling verdienen. Nederlandsche Zuivelcentrale, 27 September t/m 3 October; consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel ver hoogd met premie, of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeeringsmini- mumprijs 4.50 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. De K.L.M., die tbans in samenwerking met de Tsjechische maatschappij C.L.S. een dage- lijkschen dienst Amsterdam—Praag—Budapest onderhoudt, blijkt hiermede een goeden greep te hebben gedaan. 19 April werd de dienst geopend; het restee- rende gedeelte der maand werden 96 passa giers geboekt. Daarna ging het met het passa giersvervoer in sterk stijgende lijn. In Mei was het aantal passagiers 403; in Juni 678; in Juli 793 en in Augustus 852. Totaal 2917. Vergeleken bij het totaal aantal passagiers op den dienst naar Praag in 1935, dat 994 be droeg, mag men dus spreken van een sterken vooruitgang. Bij dit aantal zijn de vervoer- cijfers der C.L.S. niet inbegrepen. De vooruitgang ral voornamelijk te danken zijn aan het feit, dat het vreemdelingenverkeer in Praag en Budapest zich steeds sterker ont wikkelt Na een 32-jarigen staat van dienst, verlaat dr. B. H. Vos zijn post als geneesheer-directeur van het volkssanatorium voor borstlijders te Hellendoorn, dat geëxploiteerd wordt door een vereeniging, zetelende te Den Haag. Dit vertrek vindt per 1 October plaats. Volgende week zal dr. Vos gehuldigd worden. Dinsdagavond half zeven is er gelegenheid voor patiënten en oud-patiënten om afscheid te ne men, terwijl Woensdagmiddag om twee uur het officieele afscheid van de vereeniging plaats heeft. Dr. Vos vestigt zich metterwoon in Den Haag, het centrum der T.B.C.-bestrijding, om op ge bied van vereenigings- en commissie-werk nog nuttig werk te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2