STADSNIEUWS Laatste Nieuws Rede van Churchill te Parijs Van Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen 1 Prins Bernhard Koninklijk bezoek aan manoeuvres Wat de tong streelt KWALITEIT WINT DEN STRIJD Praag protesteert te Berlijn GEJUICH IN BRABANT LEVENSMIDDELENHUIS Ie KLASSE TOTAAL VOOR 25 CT. ONZE LUNCH-RECLAME PIELAGE CO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEF. 11078 een blik echte Fransche ganzenleverpastei VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag 24 September Botsing tusschen autobus en auto GELDSCHIETER VOOR DE RECHTBANK Een belangwekkend juridisch verweer STOPLICHT-PERIKELEN Wielrijder wilde het zich gemak kelijk maken Geregeld contac* met de econo mische kringen der hoofdstad Frankrijk en Engeland moeten samenwerken voor den vrede en de vrijheid Streven naar collectieve veiligheid Verkoop door middel van automaten Overgangsbepaling gedurende twee jaar Overgangs- en invoerings regeling Blijde bevolking greep de gelegen heid aan, om het jonge Paar te huldigen Dwars door het vuur van machinegeweren Door het oorlogsgebied Ontmoeting met dr. Colijn Wilde Eenden 1.-, Braadkuikens v.a. 80 ct., Soepkippen v.a. 80 ct., Jonge Patrijzen 1.-, Dagelijks versche Holl. Duinkonijnen - J. A. Eldering, Poelier Nassaustr. 14a - Haarlem - Tel. 14880 KLEVERPARKWEG 11 WAGENWEG 122 TELEFOON 10987 TELEFOON 15774 i/2 ONS GEROOKTE OSSETONG i/2 ONS PEKELVLEESCH Vz ONS BACON ontvangt U GRATIS een pak chocolade-beschuitjes ontvangt U geheel GRATIS 2 ons Speculaas van Paul Kaiser. Ook Uwillen wij gaarne bedienen. Wij helpen U goedkooper te leven. Onze bekende Haagsche leverworst van 10 cent per ons wordt nu weer veel gevraagd. Iets fijns is Zundert teleurgesteld Geestdrift te Breda Huldiging Te Oss NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Fnilllllllllllllllll!lll!llllllllllllllllll]||||||||||||||||||||||ll!llllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIII||IIII|||||||||||||||||||||||föi M. S. v. B„ metaalbewerker, zonder vaste woonplaats, thans ged. en P. A. L., chauffeur, wonende te Amsterdam, thans ged. „Diefstal" resp. acht maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht o.v. en zes maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. P. V., voeger, wonende te Haarlem, thans ged. „Poging tot zware mishandeling", acht maanden gevstraf m. aftr. prev. hecht. o.v. P. Th. S., schilder, wonende te Amsterdam, thans ged. „Diefstal", zes maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. P. A. de B., koopman, wonende te Haarlem, thans ged. „Verduistering" en „Oplichting", een jaar en drie maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. C. J H. L., monteur, wonende te Zandvoort, thans gect. „Diefstal", acht maanden gevstraf m. aftr. prev. hecht. o.v. S B., los werkman, wonende te IJmuiden. thans ged. „Diefstal", negen maanden gevstraf m. aftr. prev. hecht. o.v. M R., varensgezel, zonder vaste woonplaats, thans ged. „Diefstal door middel van verbre king", zes maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. J. v. d. H., timmerman, zonder vaste woon plaats. thans ged. ..Diefstal", twee maancten gevstraf m. aftr. prev. hécht. o.v. Op 26 Maart j.l. kwam een 23-jarige chauf feur uit Beverwijk met zijn vrachtauto uit de Gildelaan en wilde den Schulpweg te Velser, oprijden. Uit de andere richting naderde een autobus, welke tegen den vrachtauto botste. De chauffeur van den vrachtauto werd ernstig gewond en is weken lang ziek geweest. De chauffeur van een autobus stond, ver dacht van het veroorzaken van lichamelijk letsel, Donderdag voor de Haarlemsche recht bank terecht. De chauffeur van den vrachtauto, als getuige gehoord, deed zich als een ideale rijder voor. idealer dan de president ooit had gekend. Hij zou geheel rechts van den weg gereden heb ben, heel netjes signalen hebben gegeven en zijn snelheid bedroeg op den kop af slechts 25 a 27 K.M. Hij wist dit precies, want hij had even tevoren op den snelheidsmeter gekeken. Voorts was hij precies rechts in de bocht ge weest. De autobus daarentegen had links ge houden, snel gereden, enz. Verdachte verklaarde dat zijn snelheid slechts 30 a 35 K.M. was geweest. Hij erkende midden op den weg te hebben gereden. De president: „Waarom?" Verdachte: „Dat reed lekker!" President: „Maar ook gevaarlijk!" Een ingenieur, die steeds met zijn auto voor den autobus had gereden, verklaarde, dat zijn snelheid slechts 35 K.M. had bedragen, zoodat ook cte autobus die snelheid moet hebben ge had. De vrachtauto daarentegen had naar schatting met 60 KM. snelheid gereden. Ge tuige had den indruk, dat verdachte onschul dig aan de aanrijding is. De eenige passagier, ctie in den autobus had gezeten, vertelde dat de vrachtauto als een vlieg tegen den autobus was opgevlogen. De president: „Was het maar een vlieg ge weest!" De Officier van Justitie vond den hoek Gil- delaan-Schulpweg een zeer gevaarlijk punt. Verdachte heeft niet voldoende opgelet, de bocht te groot genomen, geen voorrang ver leend en op het laatste oogenblik zijn stuur naar rechts gegooicl, en is dus schuldig aan deze aanrijding Spr. eischte 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger Mr. B. W. Stomps, merkte op, dat verdachte niet bekend was met den gevaar lijken hoek, wel daarentegen de chauffeur van den vrachtauto. Remsporen van dezen auto hebben aangetoonci dat de auto minstens 40 K.M. snelheid heeft gehad, maar de snelheid is waarschijnlijk veel grooter geweest, want de auto is eerst door de botsing met den auto bus tot stilstand gekomen. Spr. concludeerde dat niet verdachte, maar cte chauffeur van den vrachtauto roekeloos heeft gereden, en pleitte vrjjspraak. Uitspraak 8 October. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond Don derdagmiddag een 43-jarige boterhandelaar uit Haarlem terecht, die na het van kracht wor den van de Geldschieterswet (1 Maart 1933) art. 46 van genoemde wet zou hebben over treden door zonder in het bezit te zijn van de daartoe vereischte vergunning het beroep of bedrijf van geldschieter te hebben uitgeoefend. Verdachte verweerde zich door te vertellen, dat hj; zijn geldschieterskantoor reeds langen tfjd gesloten had. Alleen in enkele, alleenstaan de gevallen was hij een achttal oude kennis sen, die reeds vroeger dergelijke zakenrelaties met hem hadden gehad, terwille geweest, niet eens altijd tegen betaling van rente. Uit de getuigenverklaringen van het bedoel de achttal, dat door den Officier van Justi tie gedagvaard was om ter zitting nadere in lichtingen te geven, bleek inderdaad, dat de zaak zich had toegedragen, zooals verdachte het had voorgesteld. Enkelen hadden een schuld bekentenis voor een vrij hoog rentebedrag ge- teekend, maar andere cliënten, juist die uit het laatste jaar, hadden van verdachte som men gelds ontvangen zonder dat er eenige rentebetaling van hen werd verwacht. Uit een en ander bleek duidelijk, dat ver dachte den laatsten tijd dezen tak van zijn be drijf geheel had stopgezet. De Officier van Justitie noemde in zijn re quisitoir verdachte een woekeraar. Gezien de hooge renten (15 pet., in een geval zelfs 25 pet.), welke waren gevraagd, achtte hij de gestes van beklaagde dubbel strafbaar en eischte hij daarom een gevangenisstraf van drie maanden De verdediger, mr. L. G. van Dam, wees op een onvolkomenheid in de dagvaarding, welke in zijn oogen het betrokken document waarde loos maakte. Volgens de wetsbepalingen toch is niet ieder strafbaar, die het beroep of be drijf van geldschieter uitoefent. Zoo zijn b.v. notarissen en verzekeraars met zooveel woorden uitgesleten. Toch gebruikt de dagvaarding eten term „geldschieter" in den algemeen gangbaren zin, zonder den term tot den eenig-juridisch aanvaardbaren inhoud te restringeeren. Ook kwam volgens spr. niet vast te staan, dat verdachte het „beroep" of „bedrijf" van geldschieter zou hebben uitgeoefend. De wet eischt een zekere menigvuldigheid en continuï teit, welke in het gegeven geval zeker niet aanwezig waren. Vast is komen te staan, dat beklaagde buiten de door getuigen genoemde gevallen, nimmer na 1 Maart 1933 als geld schieter is opgetreden. Het feit, dat verdachte in enkele gevallen geen rente vroeg, maakt op zich die gevallen niet minder strafbaar, maar wijst er toch in ieder geval op, dat er van een eigenlijk beroep of bedrijf geen sprake was. Op genoemde gronden pleitte verdediger ontslag van rechtsvervolging. Voor het geval, dat de rechtbank deze gronden niet ontvan kelijk mocht verklaren, riep pleiter de clemen tie van het college in. Een 24-jarige jongeman uit Haarlem, W. ge- heeten, is Donderdagavond om half 9 het slachtoffer geworden van de verkeerslichten in de Groote Houtstraat nabij het Verwulft. Hij moest wachten voor het roode stoplicht en steunde daarbij met zijn linkervoet op de tree plank van een naast hem wachtenden auto. Toen de auto plotseling opreed viel de jonge man van zijn fiets en kwam daarbij met zijn hoofd op den trottoirband terecht. Met een zware hersenschudding werd hij opgenomen. De onvoorzichtige fietser is ter verpleging in de Mariastichting opgenomen. Gedeeltelijk gecorrigeerd) Zooals wij gemeld hebben zal Z. D. Prins Bernhard eenigen tijd de werk zaamheden der Nederlandsche Handel Maat schappij in de hoofdstad volgen. Sommige organen stellen het intusschen thans voor, alsof de Prins in vast verband zal treden op het hoofdkantoor in de Vijzelstraat. We kunnen dit laatste ten stelligste tegen spreken. Van een vast verband is geen sprake. Het geldt hier een zich oriënteeren van den Prins ten aanzien van zijn nieuw vaderland. Het moet ook in het voornemen liggen, dat Z. D. zich eveneens bij andere instellingen op de hoogte stelt om zijn economische studiën betreffende land en koloniën te vervolledigen. Aanvankelijk lag het in het voornemen van Prins Bernhard eenige maanden werkzaam te zijn op de Hollandsche Koopmansbank aan de Keizersgracht te Amsterdam, om zich aldus met taal en landsaard vertrouwd te maken. Reeds was alles voor zijn komst gereed, toen door de publicatie der verloving aan dit voor nemen geen gevolg werd gegeven. In haar radiorede heeft H. M. de Koningin hierover vermeld: „Een jaar geleden werd Hij te werk gesteld te Parijs en het lag in de bedoeling, den daar aangevangen arbeid en studie te Amsterdam voort te zetten." De Prinses voegde hieraan toe: „Mijn verloofde wil zich eerst nog eenigen tijd rustig wijden aan de studie van ons land en zijn overzeesche gewesten en die geleid door Zijn persoonlijken aanleg, speciaal van de economische zijde aanvatten." In dit verband moet ook 's Prinsen bezoek aan den president der Nederlandsche Bank, mr. Trip, gezien worden. En om aan het hier boven geuite voornemen gevolg te geven, zal Z. D. de werkzaamheden der Ned. Handels Maatschappij volgen, wier geschiedenis veie aanrakingspunten heeft met het Huis van Oranje en welker betrekkingen met Neder- landsch-Indië den Prins in staat stellen zoowel zijn economische kennis ten aanzien van Ne derland als de gewesten van overzee te ver- grooten. Er is evenwel geen sprake van eenig vast dienstverband, doch van een oriënteering in economisch opzicht. PARIJS, 24 Sept. (Reuter). In een druk bezochte vergadering sprak de vroegere kanselier van de Britsche schatkist Winston Churchill over de betrekkingen van Frankrijk en Engeland. Hij begon met de mogendheden in te deelen in drie klas sen: zij die geregeerd worden door natio- naal-socialisten, zij, die geregeerd worden door bolsjewisten en zij, die zichzelf regee- ren. Deze laatste regeeringsvorm verzekert volgens Churchill niet alleen de rechten van den burger, doch geeft den volkeren ook een groo'tere materieele welvaart. Vervolgens besprak Churchill- de maatrege len, welke het moreel en de idealen van de beide democraties Engeland en Frankrijk kunnen steunen. Als eersten maatregel wenscht hjj, dat beide mogendheden tezamen blijver, voor vrede en vrijheid. Zij zijn niet zoo zwak en zonder verdediging als sommigen wel den ken. Churchill noemt hier het Fransche le ger het mooiste ter wereld en van de Brit sche vloot verklaart hij, dat deze sterkër is dan in 1914 en zij zal dit blijven in de toe komst. De luchtvaart moet nog nader bestudeerd worden. Verder zeide Churchill, dat het ide aal van collectieve veiligheid moet worden gehandhaafd, dit is het ideaal van de „groote massa" en dit drijft de groote massa tegen de extremisten. Sprekend over Spanje verklaarde Churchill, dat de Spaansche regeering een fout beging, toen zij de verantwoordelijkheid op zich bleef nemen, toen zij de macht niet meer uitoefen de. Hierdoor wordt het handhaven van een strikte neutraliteit nog meer gerechtvaardigd. Nogmaals besprak Churchill de collectieve veiligheid en verklaarde, dat aan twee voor waarden moet worden voldaan, de vreedzame landen mogen niet ontwapenen, zoolang de makers van den oorlog nog hun wapens sme den en hun regimenten vormen en vervol gens, „wanneer wij deze collectieve veiligheid zoeken voor onszelf, moeten we deze ook ernstig aan de anderen aanbieden." Engeland en Frankrijk vragen voor zichzelf geen enkele garantie voor veiligheid en onafhankelijkheid, welke zij niet bereid zijn aan het groote Duitsche volk aan te bieden, waarmee wij al len wenschen in goede verhouding van vrede en welwillendheid te leven." Tenslotte wees Churchill nog op de gevaren, welke een klassegeest oplevert voor de collec tieve veiligheid en hij veroordeelde de inter ventie in binnenlandsche aangelegenheden en de propaganda, welke beide een ernstige pro vocatie vormen. In de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot regeling van den verkoop door middel van automaten is het volgende opgenomen over den verkooptijd: Voor automaten, behoorende bij gewone- winkels a. stagen zij in den winkel, dan regelt de verkooptijd zich naar den tijd van sluiting van den winkel; b. zijn het „buiten-automaten", dan is de verkooptijd onbeperkt. Voor automaten, behoorende bij café's e.d.: a. staan zij in het café, dan regelt de ver- kooptijd zich naar den sluitingstijd van de Winkelsluitingswet, zoodat dus in het alge meen in den tijd, dat de gewone winkels ge sloten moeten zijn, slechts spijzen, dranken of tabaksartikelen voor verbruik ter plaatse door middel daarvan mogen worden verkocht; b. zijn het „buiten-automaten", dan is de verkooptijd onbeperkt. Voor automaten, behoorende bij hotels, richt zich de verkooptijd naar de Winkelsluitings wet, dus in het algemeen mag in den tijd, dat de gewone winkels gesloten moeten zijn, slechts worden verkocht aan logeergasten. Tegenwoordige exploitanten van verkoop automaten, niet-houders van een winkel, zoo mede hun rechtverkrijgenden, zullen de ex ploitatie hunner verkoopautomaten nog gedu- dende twee jaren na de in werking treding der wet op denzelfden voet mogen voortzetten. De bepalingen betreffende het bijvullen van „buiten-automaten" en de controle op het bij vullen daarvan treden eerst na twee jaar in werking. BERLIJN, 24 Sept. (Havas). De zaakgelas tigde van Tsjecho-Slowakije te Berlijn heeft den Staatssecretaris van het Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken, Dieckhoff een nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt te gen de woorden, welke Goebbels en Rosen berg op het congres te Neurenberg tegen Tsjecho-Slowakije hebben geuit. Het gerucht gaat, dat ook Roemenië gepro testeerd heeft tegen de beschuldigingen van de Duitsche pers, dat Roemenië strategische lijnen heeft aangelegd welke Rusland met Tjsecho-Slowakije verbinden door Roemeensch gebied. De laatste dag der manoeuvres in Noord Brabant is opgeluisterd door een bezoek van H. M. de Koningin door het Westelijk gedeelte van het manoeuver-gebied. De groote ver rassing van dit bezoek was, dat de Koningin vergezeld werd door Prin-. ses Juliana en Prins Bernhard, zoodat de bevolking van Westelijk Noord Brabant een onverwachte gelegen heid kreeg om het jonge Paar voor de eerste maal te begroeten, wat met echt Brabantsche hartelijkheid ge schiedde. Zooals kort tevoren bekend was geworden, zou de koninklijke trein Donderdagmorgen te 7.12 uur aan het station EttenLeur aankomen. Ondanks het vroege uur hadden zich reeds veie menschen uit den omtrek voor het landelijke stationnetje verzameld. Ter begroeting waren aanwezig de commandant van het Veldleger, luitenant-generaal jhr. Röell, die de Koningin, en den commandant der Lichte Brigade, gene- raal-majoor Fabius, die de Prinses en Prins Bernhard zouden rondleiden. Verder de burge meester van Etten-Leur, de heer Hamilton, ka pitein Koopmans van de militaire politie, kapi tein van Alphen van de marechaussee en ka pitein Thielens, commandant van de rijksveld- wacht uit Den Haag. De koninklijke auto's arriveerden kort voor aankomst van den trein, die reeds vroeg was vertrokken van het rustiger emplacement bij Riel, ten Zuiden van Tilburg, waar de konink lijke gasten den nacht in de rijtuigen hadden doorgebracht. Precies op tijd kwam de trein aan en de Koningin was de eerste, die op het perron stap te waar zij door de wachtende heeren werd begroet. Zij was gekleed in een grijs mantelpak, evenals Prinses Juliana, die onmiddellijk na de Koningin uit den trein kwam, gevolgd door Prins Bernhard, die blootshoofds was en 'n bruin coï- bertcostuum droeg. Het gevolg bestond unt freule Schimmelpen- ninck van der Oye, hofdame der Koningin, freule van Heemstra, hofdame der Prinses, vice-admi- raal Bauduin, chef van het militaire huis, ge- neraal-adjudant De Jonge van Halen, kapitein Phaff, adjudant der Koningin en luitenant van Kinschot, ordonnans-officier. De Koningin met haar hofdame nam in den eersten auto plaats, waarvan de kap was ge opend, terwijl Prinses Juliana en Prins Bern hard plaats namen in den daarachter rijdenden gesloten auto. Toegejuicht door de voor het station verza melde bevolking zette de stoet zich in beweging en begon de tocht door het veronderstelde „oor logsgebied". Het weer werkte prachtig meri. Een ijle ochtendnevel hing over de velden en het Brabansche landschap met zijn wisselende beelden van weilanden omzoomd met kreupel hout, bosch en heide strekte zich uit in het milde licht van een wazige herfstzon, die gelei delijk de nevels verscheurde en slechts een gou den mist aan den einder liet hangen. Maar elke verlaten zandweg, elk vredig heide pad bleek op zijn bermen, in zijn greppels of achter zijn akkermaalshout het gevaar te ver bergen in de gedaanten van knielende, met het geweer in den aanslag, of de mitrailleur in de gevechtspositie, opgestelde blauwe en roode troe pen. In de dorpen en op den straatweg was bovendien een druk verkeer van met groen ge camoufleerde auto's, trekkende afdeelingen, ordonnansen te fiets, te paard of op den motor, terwijl men overal op de hei patrouilleerende of tirailleerende secties tegenkwam. Door dit gebied, waar men herhaaldelijk het knallen der geweerschoten of het ratelen der machinegeweren hoorde, bewoog zich de Ko ninklijke stoet, die ten Zuiden van Etten voor de eerste maal halt hield bij een commandopost van den rooden troep, waar den hoogen be zoeksters een overzicht werd gegeven van de positie der roode, zoowel als der blauwe troepen, welke uiteenzetting bijna tegelijkerijd practisch werd geïllustreerd door een aanval op de roode stellingen door de blauwe troepen, die echter werden teruggedreven. Via de stellingen onder Sprundel ging het verder naar Rucphen, waar in de kom van het dorp, dat in het bezit der blauwe troepen bleek te zijn, de bij de manoeuvres aanwezige militaire attachés der vreemde mogendheden waren aangekomen, die hier aan het Koninklijk gezelschap werden voorgesteld. Zoowel de Koningin als de Prinses en Prins Bernhard onderhielden zich eenigen tijd met de buitenlandsche attachés, waarna majoor Rees, die hier het commando voert, een overzicht van de positie zijner troepen gaf. Buiten Rucphen stapte de Koningin nog eenige malen uit den auto om verschillende stellingen in oogenschouw te nemen. Telkens als het hooge gezelschap de auto's verliet, droeg een sergeant der Grenadiers den Koninklijken veldstandaard met de Vorstelijke Personen mede. Ter hoogte van Schijf werd de aandacht ge trokken door zwaar brommen van motoren en toen men omhoog keek zweefde, tot ieders ver rassing, het uit Zuid-Amerika terugkeerende luchtschip „Hindenburg" in de blauwe lucht, om geleidelijk waziger wordend in de nog omhoog stijgende nevels in Oostelijke richting te ver dwijnen. Voorbij Schijf bezichtigde de Koningin het hier tusschen het struikgewas opgestelde luchtdoelge schut, dat haar tot in onderdeelen gedemon streerd werd, behoudens dan dat niet in werke lijkheid ermede werd geschoten. Ook verder op den weg, wederom in de buurt van Rucphen, was het het geschut dat de aan dacht van de Koningin trok. Langdurig werden de hier opgestelde vijftien c.M. houwitsers van het regiment motorartillerie uit Naarden bekeken. Bij de kruising van den weg nabij Scherpen- burg onder Rucphen werd opnieuw halt gehou den. Ditmaal viel hier echter niets te bezichtigen. Toch stopte de Koninklijke stoet om begroet te worden door den minister-president, minister van defensie a.i. dr. H. Colijn, die hier juist was aan gekomen in gezelschap van een aantal leden der legercommissie van Eerste en Tweede Kamer. Reeds toen scheerden eenige verkennings vliegtuigen, die kennelijk tot de roode troepen behoorden, over het door de blauwen bezette terrein. En nauwelijks was de koninklijke stoet even verder gereden en op een open wegge deelte gekomen, waar men een groot gedeelte van den hemel kon waarnemen, of een rood escadrille verscheen boven de bauwe stellingen. De koningin liet den stoet halt houden, om dit schouwspel des te beter te kunnen gadeslaan en de Prinses en haar Verloofde keken door het geopende dak van den auto heen naar het lucht- schouwspel, dat nog interessanter werd, toen een escadrille blauwe jagers verscheen en zich een luchtgevecht ontwikkelde, dat slechts korten tijd duurde, waarna de roode vliegtuigen het ge vechtsterrein verlieten. Op den weg tusschen Rucphen en Klundert werd nogmaals halt gehouden, ter bezichtiging van het nieuwe infanteriekanon van het regi ment Grenadiers, dat ter vervanging van de stukken 6 veld bij de infanterie goede diensten OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. Het is in dezen tijd zeer gewenscht zoo efficiënt mogelijk te koopen, d.w.z. bij die firma waar men NAAR WAARHEID het meeste waar voor zijn geld krijgt en dus het GOED KOOPSTE uit is. PRIMA ROODE BESSENSAP (van volrijpe vruchten) per halve flesch 1 0 Ct. Wederom ontvangen de echte MAINZER ZUURKOOL per pond 5 Ct. APPELMOES VAN GOUDREINETTEN per heel blik 28 Ct. Bij afname van 3 heele blikken 25 ct. Bij aankoop van een half pond poederchocolade voor 25 ct. By aankoop van een half pond van onze bekende fijne desaert-koffie (groenmerk) a 40 ct. per half pond Bij aankoop van een pak zelfrijzend bakmeel a 18 ct. ontvangt U voor 5 ct. het boek „Bakken is een genoegen" (48 blz„ 60 gekl. afbeeldingen). Het voortreffelijke receptenboek. Wij hebben weer voorraad opgedaan en,ze is heerlijk! voor sandwiches, toast of ook op de boterham. De prijs 25 CENT per blik is geen bezwaar kon doen, zooals de commandant, kapitein Sit sen, demonstreerde door de lichte stukken snel door infanteristen te laten wegtrekken, stelling nemen en in gevechtspositie brengen. Dicht bij Zundert ontmoette men op den weg de gevechtswagens „Wisent" en „Buffel", die eveneens in oogenschouw werden genomen, doch wefke indruk overtroffen werd door de modern ste pantserwagens, waarover het leger beschikt, en die men even later tegenkwam. Op een vrij gemaakt weggedeelte demonstreerde de com mandant van een dezer wagens, luitenant Steenbergen, van het Escadron Pantser wagens uit 's-Hertogenbosch, deze nieuwe aanwinst voor ons leger, o.a. door in verschillende richtingen met de mitrailleurs te vuren waaruit bleek, hoe snel en zuiver de draaibare koepel bediend kan worden. Enkele minuten hiervandaan werd halt ge houden bij het landgoed „De Moeren", onder Zundert van mr. van der Hoeven, waar de Koningin, dè Prinses en de Prins met gevolg uitstapten, om eenige rust te nemen in een der prachtige lommerrijke lanen van dit landgoed. Van kwart voor elf tot kwart over elf duur de deze rustpoos. Toen was het echter te laat geworden voor de verdere afwerking van het voorgenomen programma, hetgeen een groote teleurstelling beteekende voor de bevolking van Zundert, die reeds in dichte hagen langs den weg door het dorp stond geschaard. In plaats van naar Zundert werd rechtstreeks naar Roo - zendaal gereden, waar de geheele bevolking op de been was, omdat het vaststond, dat van wege het vertrek van den koninklijken trein het hooge Gezelschap hier met zekerheid zou komen. Marechaussee en politie hadden voor een goede afzetting gezorgd en toen de konink lijke auto's kort voor twaalf uur in het stadje verschenen, werden zij met daverend gejuich begroet en allerwegen klonk het: „lang zullen zij leven", terwijl op enkele plaatsen de opgestelde schoolkinderen het Wilhelmus zongen. Ook op het station verdrongen zich honder den menschen, doch het laatste gedeelte van het eerste perron, waar de koninklijke rijtuigen gereed stonden, was vrijgehouden. De militaire autoriteiten, die het gezelschap hadden ver gezeld, namen afscheid, terwijl hier tevens aan wezig waren de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, Baron van Rijcke- vorssel en de burgemeester van Roozendaal, de heer Prinsen. Spoedig daarna werden de ko ninklijke rijtuigën aan den gereedstaanden trein gekoppeld en toegejuicht door de menigte zette deze zich te 12.09 uur in beweging. Op hun terugreis naar het Loo arriveerden de vorstelijke personen te 12.20 uur op het sta tion Breda, waar het Oranje-comité met bur gemeester Van Slobbe aan het hoofd zich had opgesteld. De vorstelijke personen waren juist bezig de lunch te gebruiken, doch zij lieten onmid dellijk de raampjes zakken. De leden van het Oranje-comité hieven daar na het Wilhelmus aan, dat door de overige aan wezigen spontaan werd meegezongen. Prinses Juliana en Prins Bernhard vertoon den zich vervolgens eveneens voor het open raam van het salon-rijtuig en wuifden de tal rijke menigte hartelijk toe. Na een oponthoud van eenige minuten ver liet de Koninklijke trein langzaam het stations emplacement, enthousiast door de duizendkop pige menigte toegejuicht. Het voorbijrijden van den Koninklijken Trein heeft in Tilburg aanleiding gegeven tot een werkelijk grootsche huldiging. Duizenden per sonen stonden op het eerste perron, toen de trein te tien minuten over een langzaam onder de overkapping aan het tweede perron voor reed. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de Oranje-Vereeniging Tilburg Vooruit hadden vlaggetjes uitgedeeld, waarmede men de vor stelijke personen toezwaaide. Prinses Juiiana en Prins Bernhard stonden voor het open coupéraam, om de hulde der Til- burgers in ontvangst te nemen. Er werden luide „hoera's" aangeheven ter eere van de Prinse lijke verloofden en de Koningin. Het Wilhelmus Werd gezongen, toen de trein na drie minuten oponthoud in de richting Den Bosch ver dween. Prinses Juliana en Prins Bernhard bleven, totdat de trein uit het gezicht, verdwenen was, de menigte uit het coupéraam toewuiven. Ook bij het viaduct aan den Bosschen weg en op andere plaatsen, waar de spoorbaan voor het publiek zichtbaar is, stonden veel menschen om den Koninklijken trein gade te slaan. Met den trein van 13.33 zijn vanmiddag H. M. Koningin Wilhelmina, H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard aan het station te Oss gearriveerd. Ter begroeting van cte vorstelijke personen waren op het station aanwezig het voltallige college van B. en W„ de gemeente-secretaris en de voltallige raad der gemeente Oss, de ge heele geestelijkheid der stad, de directeuren van de plaatselijke groot-industrieën, een dui zendtal schoolkinderen, de harmonie K. V. A alsmede tal van autoriteiten uit Oss en om geving. Bij het naderen van den trein steeg een geestdriftig gejuich op uit de duizendkoppige menigte, dat nog toenam, toen de Vorstelijke verloofden uit het raam bogen om de enthou siaste hulde der Ossche burgerij in ontvangst te nemen cloor naar alle zijden te wuiven. Den Vorstelijken Personen werd het Wilhel mus en „Lang zullen ze leven" toegezongen. Deze hulde werd in de twee minuten, dat de trein in het station bleef, door de Vorstelijke personen vriendelijk lachend in ontvangst ge nomen. De Prinses en de Prins bleven ook toen de trein wegreed in de richting Nijmegen, voor het open raam staan, tot het station Oss uit het gezicht was verrlwenen. Na de huldebetooging op het station maakte de harmonie K. V. A. een muzikale rondwan deling door de stal, gevolgd door een groote menigte, welke met de schoolkinderen, die vrijaf hadeten gekregen, de feestelijke stemming den geheelen dag bewaarde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4