STADSNIEUWS ér* NEEMT GOEDE NOT re MAATCOSTUUM SREDERODE DUIN Haarlem, 25 Sept. NOS INKELE D«GEN DE UREN GAAN V O O R B IJ J SITTERS o KAR VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 ïERMMIEHT- DUPLEX HAARDEN HAARDKACHELS KLEERMAKERIJ J. VAN DAM AGENDA ECHTE WALES ANTHRACIET o.a. a f2.05 WITTOP KONING HET BIOSCOOPCONFLICT IN HAARLEM Vraagt de burgemeester vernieti ging van het Raadsbesluit? ZONDER VOORUITBETALING SCHOTERWEG 1 TELEF. 16659 DE WIJZIGING VAN DE AUTOMATENWET Haar beteekenis Programma van de Haarlemsche Radiocentrale op Zaterdag 26 September R.K. VOLKSBOND Bespreking bestuursbeleid jtsespremng oesiuatsoeieia Animositeit in den Volksbond N.V.DANSACADEMIE CPsWQJ. G. MARTIN ZONEN KUNSTKRING „HEEMSTEDE' Programma voor het seizoen 1936—1937 Aanbesteding Gevonden dieren en voorwerpen VOOR DEN POLITIERECHTER Als vader en mensch! 'Opening Chr. Internaat Het gaat er niet om, wat gij voor UW MAAT- KLEEDING betaalt, maar wat U voor Uw geld in huis krijgt. Wij leveren uitsluitend prima Kleermakers- werk onder volle Garantie van Coupe, Afwerking, en Kwaliteiten. Een prima MET 2 PANTALONS VANAF 40.- WINTERJASSEN naar maat f 35.- Üe-t o-yvzt Slotacts-!! Alle goederen worden op eigen werkplaats vervaardigd. Indien gewenscht, zijn onze werkplaatsen dagelijks te bezichtigen. 78 GEDEMPTE OUDE GRACHT 78 De buit van één week BURGERLIJKE STAND SCHAKEN Schaakclub „De Rochade" BILJARTEN Jubileumwedstrijd B. C. Haarlem Competitie Nederlandsche Biljart bond 1936/1937 UIT DEN OMTREK BENNEBROEK VERLOTING Laat ik er nu om denken: „Een lot van Brederode-duin". Trekking 8 October a.s. Bioscopen 26 September Bioscopen VELSEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN 1 „Je hebt haar niet gekend." ging M vader Wij lezen in „de Telegraaf" een bericht over het Haarlemsche bioscoopconflict, waarin wordt medegedeeld, dat er groote kans zou bestaan, dat by handhaving van het raadsbesluit in Haarlem, gedurende den tijd, dat de bioscopen gesloten zijn, ook geen belangrijke tooneelvoor- stellingen meer zullen gegeven kunnen worden. De Nederlandsche Bioscoopbond, aldus het blad, heeft namelijk nog een geducht wapen bedacht. Het is in verscheidene middelgroote plaatsen in Nederland de gewoonte, dat de exploitanten der bioscoop-theaters twee dagen van de week hun zaal beschikbaar houden voor andere doel einden, meest voor tooneelvoorstellingen. De bond heeft nu het plan om de tooneelgezel- schappen, die, na het uitbreken van het bios coop-conflict, te Haarlem biyven optreden, toe gang te weigeren in de bioscoop-theaters in de provincie. De Bioscoop-bond zal, door een onderhoud te verzoeken met den minister, alles in het werk stellen om een conflict te vermijden. Ook de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, zou, naar verluidt, de sluiting van de bioscopen een ernstig nadeel achten, zocdat hij het plan zou hebben zich eveneens over deze kwestie met den minister te verstaan, ten einde vernietiging van het raadsbesluit uit te lokken. De heer Deinum, directeur en pachter van den stadsschouwburg en van de gemeentelijke concertzaal, over deze kwestie ondervraagd, meende, dat de boycot niet zoo'n vaart zou loo- pen. De gezelschappen, die in de theaters in de provincie-plaatsen optreden, zouden volgens hem voor Haarlem minder belangrijk zijn. Bo vendien zijn de grootere gezelschappen con tractueel verbonden hun voorstellingen te Haar lem te geven, zoodat ook dit een handicap voor den maatregel van den Bioscoop-bond moet be- teekenen. wy hebben den burgemeester naar de juist heid van het hem in dit bericht toegedicht voornemen gevraagd. Hij ontkende zich ooit in dien geest te hebben uitgelaten tegenover wien ook en voegde hij er aan toe „als ik in derdaad dit voornemen zou hebben, zou ik het toch niet hebben verteld. Dat begrypt u wel." Wij kunnen er nog aan toevoegen, dat ook in het college van B. en W. een dergelijk plan nimmer ter sprake is geweest. 1 Zooals reeds gemeld heeft Minister Gelissen een aantal wijzigingen aangebracht in het ont- werp-automatenwet. De z.g. automatische win kels en open hallen met automaten zullen bin nen twee jaar moeten verdwijnen. De verkoop van tabaksartikelen in restaurants en café's wordt zoneter automaat ook mogelijk in den z.g. gesloten tyd, zoodat de gast na den maal tijd gewoon een sigaar zal kunnen koopen. Au tomatische café's voldoen aan een behoefte en aan de exploitatie daarvan zal de minister niet tornen. Bijvulling van eetwaren-automaten op Zondag tweemaal en op gewone dagen éénmaal wordt toegelaten. Om een idee te geven van de beteekenis van deze wetswijziging, kunnen wij mededeelen, dat een automaat, als die welken men vinden kan in de Tempeliersstraat by de tramhalte en op enkele andere plaatsen van onze stad, onder de automaten valt, welke binnen twee jaar zullen moeten zijn verdwenen. Dit althans volgens een deskundige, wien wij naar zijn meening daaromtrent vroegen. Progr. 1 Hilversum II (Huizen) Progr. 2 Hilversum I Progr. 3. 8.00, 8.20, 8.30 Keulen; 8.45 Diver sen; 10.50 Keulen; 11.20 Parijs Radio; 12.20, 12.50, 12.51, 1.20, 1.30, 1.50 Brussel VI.; 2.20 2.25 Brussel Pr?; 2.50 Parys Radio; 3.20 Brussel Fr.; 4.20 Parijs R.; 5.20, 6.20 Brussel VI.; 6.50, 7.20 Parys Radio; 7.50 Londen Reg.; 8.20, 8.30 Keulen; 10.20 Brussel VI.; 10.30 Brussel Fr.; 10.50 Berlyn E.A. Progr. IV. 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 Brus sel VI.; 10.35, 10.50, 11.05 Londen Reg.; 11.20, 11.50, 12.50, 1.20, 2.20, 2.50, 3.35, 4.35, 5.35 Droit- wich; 6.20 Diversen; 6.50 Londen Reg.; 7.20 8.10 Droitwich; 8.20 Brussel Fr.; 8.50 Droitwich; 10.00, 10.40, 10.50 Londen Reg. Progr. V. 8.007.00 n.m. Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconceitOperette. 1. Der Vogelhandier, Sopraan, tenor, kooi en orkest 2. Der Graf von Limburg, Strykorkest, so listen en koor 3. Das Dreimaderlhaus, Orkest van Paul Godwin 4. Dollarprincessin, Dajos Bela 5. Schwartzwaldmadel, Odeon Künstler orkest 6. Grafin Maritza, Odeon Künstler; 7. Zigeunerbaron, Solisten, koor en orkest 8.00—12.00 Diversen. tricum, welke zeer druk beocht was. Onder een bestuursraadvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. Ph. H. Cas- tricum, welke*; zeer druk bezocht was. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Centraal Comité voor Werkloozen waarin een offer werd gevraagd om de werkzaamheden van het comité weer te kunnen voortzetten. Penningmeester is de heer N. de Bie, Gen. de la Reystraat. Een mededeeling van het Diocesane bestuur van den R.K. Volksbond over de samenstelling van de ontwikkelingsavonden in den a.s. win ter, zal op de volgende vergaderingen behan deld worden. Ook was ingekomen een dankbetuiging van oen Hoogeerw. Deken voor dè blijken van be langstelling ondervonden by zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In de maand November zal het comité „Winterhulp" wederom een bazar organiseeren. De vorz. meritte op„ uat de bond in hoog spanning leent, nme uj.ueenngen neuoen m oen laatsten njd buitengewoon goed wem geievera. De liyusomstanaigiicaen neuoen er toe geieia en te iage steun. opr. betrèume net royement van twee leaen. Royement is nooit in net be lang aer organisatie. nopenjK aat aeze leden in ae toekomst terug zunen Keeren. opr. las nog eens aen open brief voor, welke verzonden was. net senryven had moeten verzonden syn via de organisatie, opr. las aan een senryven voor van uen R.K. yoiksona verzonden aan het centraal oestuur van het R.K. Werklieden verbond. Op,r. neeit er op gewezen, dat de ge sprekken weike gevoerd worden, steeds 300 vnenoscnappeiijk mogelijk moeten zijn en al- tyd getraent de godsdienstige belangen uit te dragen en de sociale belangen zoo goed moge lijk te benartigen. bpr. noopte dat ane onuer- axaefciingen hun vone medewerking zunen ver- leenen. is net gewenscht dat bij het teekenen de- zelide geüragsnjn gevigd wordt? Oi dat er meer toezicnt moet zyn, oi aat ae menscnen aange spoord moeten worden net geoouw direct te verlaten. Getracht moet worden ane katnoiie- ken tot de Staatspartij te brengen of terug te brengen oor onzen persoonlijken invloed. Men moet ook met te veel schermen met het woord communist of socialist en andere woorden. Men moet traenten de naastenliefde te beoeienen. Wij heboen een grootscne taak te verrichten. Ziet naar bpanje, zeide spr. ,Vy moeten mannen heoben met een eerlijk en rotsvast geloof. Ken uitvoerig debat volgde. De heer Veltman bracht alle hulde aan den voorzitter voor zijn beleid en zijn liefde voor de organisatie en be sprak het royement van de twee leden. Hij vond dat de verhouding onder bestuurders in de toe komst wel beter kon worden. De heer L. Zegwaard bracht eveneens hulde aan den voorzitter en hoopte, aat de neer Casricum nog jaren laqg de voorzitter van den Volksbond zal zijn. Ook hij besprak het roye ment en verklaarde dat de geroyeerden prac- tiseerende katholieken zijn. Bij zouhet be treuren als het royement door mocht gaan. Vervolgens brachten de heeren Gortzak, Burg en Salman nog zeer ernstige onderwer pen ter sprake, o.a. hoe de voorzitter de wilde staking van IJmuiden zou gesteund hebben. De verschillende sprekers werden door den voorzitter beantwoord. Als hij gesproken had over onvoldoende medewerking in sommige din gen dan had hij daarmede bedoeld de kwestie- Kuiper betreffende de werkverschaffing en al zou spreker tachtig jaar worden, hij zou tegen gedwongen werkverschaffing blijven, doch zich neerleggen bij de besluiten van het R.K. Werk liedenverbond. De IJmuider staking heeft spr. nimmer gesteund. Alleen met iemand gespro ken, die kwam om een zaaltje te huren. De voorzitter deed nogmaals een beroep op de aanwezigen om de eenheid te bewaren. Daarna kreeg de heer Angenent, de districts- fcestuurder het woord en kwam tot de conclu sie, dat uit de besprekingen van hedenavond wel gebleken was, dat in den R.K. Volksbond van Haarlem een groote animositeit bestaat, welke zoo gauw mogelijk uit den weg moet v/orden geruimd want die ondermijnt onze ka tholieke arbeidersbeweging en deze moet ieder een lief zijn. Hij deed een beroep op de aan wezigen om de beweging weer gezond te ma ken. Aanvang Seizoen 1936/37 15 OCTOBER Clublessen uitsluitend voor Roomsch-Katholieken HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM Spreekuur dagelijks van 1112, 25, 79 u. Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 De Kunstkring „Heemstede" heeft voor het seizoen 1936—1937 reeds de volgende uitvoerin gen vastgesteld: Een piano-avond te geven door de Fransche pianiste Janine Weill; een uitvoering van het Waleson-kwartet; een liederenavond van de zangeres Ans S'troïnk; een voordrachtavond van Jan Musch; een of meer voordrachten over Bouwkunst van ir. H. T. Zwiers. Verder een extra avond van Moderne Nederlandsche mu ziek van den componist Henk Badings; excur sies en eventueelê verdere extra uitvoeringen. Op den openingsavond op Maandag 26 Octo ber, des avonds om kwart over 8 in het Gebouw van den Nederlandschen Protestantenbond, Postlaan, Heemstede, zal een piano-concert ge geven worden door Janine Weill. Het programma luidt: 1. Sonate opus 81 Das Lebewohl, Beethoven; Die Abwesenheit, Beethoven; Das Wiedersehen, Beethoven; 2. Prélude Choral et Fugue van Cé- sar Franck; 3. Gaspard de la Nuit van Maurice Ravel (eerste uitvoering in Nederland)4. Noc turne, Claude Debussy; Danse, Claude Debussy: Reflets dans l'eau, Claude Debussy; La Cathé- draie engloutie, Claude Debussy; Feux d'artifice, Claude Debussy. Hedenmorgen werd door de afd. bouwwerken van P. de Gruyter en Zn. N.V. in café-restau rant Brinkmann alhier, aanbesteed; het bouwen van een winkelhuis met magazijnen met bijbe- hoorende werken aan de v. Ostadestraat hoek Jan Steenstraat. Ingekomen waren 22 biljetten. Laagste inschrijvers waren: Gebrs. Sanders te Haarlem en Santpoort voor f 9975.—. Hoogste inschrijver w»as: P. J. Jorritsma te Heemstede voor f 13450. September is weer in het land, De avond wordt al koud, En FRANS PERQUIN brengt voor Uw haard Het edele zwarte goud Inlichtingen ten politiebureele, Smedestraat 9, uitsuitend tusschen 11 en 13 uur. Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9; Zilv. armband: Hellekamp, Nassauplein 5; boekje „De Auto"; Politiebu reau, Smedestraat 9; Sint Bemardhond: Gruy- ters, Preangerstraat 39; zilv. dames armb. hor loge: Lamsma, Ruychhaverstraat 30; blauwe dameshandschoenen: Klein, Westerhoutstr. 48; ketting met goudslotje: Boerrigter, Middenweg 68; halsketting: Boda, Leidscheplein 26; Duitsch kerkboek; Moret, Uitenboschstraat 15; medail lon: Zijp, Ted. van Berkhoutstraat 28; Dames- portem. met fl.67K' Brosse, Jos. Israëlpl. 16, Heemstede; kinderportem. met 4 ct.: Muusse, Bilderdijkstraat 21; Rijw.bel.merk in étui; Schuilenberg, Sint Jozef Kinderhuis, Zijlsingel; Rijw.bel.merk: Schultz, Aelbertsbergstraat 64; Dameswaschgoed: Talens, Spionkopstraat 4; spaarzegels: Beijster, Gouwstraat 23. Een koopman uit Zwanenburg, niet ver ver wijderd van den middelbaren leeftyd, waarop men volgens het volksgeloof den aartsvader Abraham pleegt te aanschouwen, had zich op den 24en Juni misdragen op een wijze, die den grijzen patriarch ongetwijfeld zeer zou hebben bedroefd. De Zwanenburger verscheen voor den politierechter, omdat hij op bovengemelden da tum een belastingambtenaar had uitgeschol den met de termen: „vuile boef", althans met woorden van gelijke strekking. Verdachte protesteerde. Hij herinnerde zich niet precies meer welke woorden hij bij die gelegenheid had gebruikt, maar de geïncrimi neerde termen waren het in geen geval ge weest. Dat hij in ieder geval iets dergelijks had gezegd, erkende hij echter volmondig, zoo dat de dagvaarding, welke immers het alterna tief „of van gelijke strekking" bevatte, bleef gesauveerd en de rechtsspraak voortgang kon vinden. Uitvoerig vertelde beklaagde, hoe de zaak zich had toegedragen. De belastingambtenaar in kwestie had oneenigheid met verdachte's zoon over een belastinggeschil. Deze ruzie was zeds zoo hoog geloopen, dat de ambtenaar op een goeden dag den jongeman wat hardhandig had aangepakt. Weshalve de vader zeer ver bolgen was geweest en de eerste de beste ge legenheid had aangegrepen het was bij een ontmoeting op het erf van een buurman om den mishandelaar eens duchtig de waar heid te zeggen. De politierechter zag deze oorzakelijkheid niet aanstonds zoo duidelijk. Daarom beleerde hem verdachte, dat zijn vaderhart was open gegaan en dat hij „als mensch" den plicht ge voeld had om tegen het gepleegde onrecht op te treden. „Als u vader en mensch zijt, mijnheer de politierechter, kunt u begrijpen, wat er in mij omging. De natuurlijke mensch kwam in mij op, zooals ook de vorige week de natuurlijke mensch in mij gesproken heeft, toen de blijde tijding bekend werd, dat de Prinses zich ver loofd had." De politierechter werd boos en vond, dat dit er niets mee te maken had. Om hem weer tot de tragische werkelijkheid te doen terugkeeren kwam de zoon van verdachte vertellen, hoe ernstig hij wel door den belastingambtenaar- mishandeld was. De Officier van Justitie meende, dat ver- dachtei zich zeer onbehoorlijk had gedragen en eischte een geldobete van f 8, te vervangen door 4 dagen hechtenis. Ondanks het betoog van den verdediger, maakte de politierechter er f 10 of 6 dagen van. Dit, omdat verdachte ai eens meer voor dergelijke feitjes veroor deeld was. In de Prot. Chr. Huishoudschool is Donderdag het eerste internaat (Protestantsche) van de opleidingscursussen voor huishoudelijke beroe pen officieel geopend. De veertig leerlingen zijn gehuisvest in de jeugdherberg aan de Jan Gij- zenvaart, doch men probeert een geheel nieuw gebouw voor het internaat te stichten. Het katholiek internaat wordt, zooals bekend, in het tehuis voor meisjes aan de Bloemhof - straat gevestigd. Onder de aanwezigen merkten we op mevr. Slingenberg, echtgenoote van den minister van Sociale Zaken, mevr. Mouthaan, presidente van het Noord-Hollandsch Comité voor de bevorde ring van de opleiding tot dienstbode, den heer Vader, directeur van den gem. dienst voor werk loosheidsbestrijding te Haarlem, en het bestuur van de Centrale voor Werkloozenzorg. Nadat de voorzitter van de Chr. Centrale, de heer Hemmes, had gewezen op het doel van de opleiding voerde de heer Meyer de Vries, hoofd inspecteur voor de werkverschaffing, namens minister Slingenberg het woord. Spr. schetste de moeilijkheden, welke zich by opleidingen als deze voordoen, hoe echter reeds successen konden worden geboekt, vooral door het internaatswerk, waarvan dat op het kasteel „Bouvigne" onder leiding van de Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg een prach tig voorbeeld is. Aan de oprichting van een of meer internaten voor Christ, en R.K. meisjes, wordt met kracht gewerkt en de arbeid, tot nu toe reeds verricht door de Noord-Hollandsche commissie onder voorzitterschap van mevr. Mouthaan, zal daarbij van baanbrekend karak ter zijn. Twee redenen stelde spr. voor het feit, dat nog zoo weinig meisjes huishoudelijke beroepen wil len beoefenen: le de onjuiste houding van som mige huisvrouwen tegenover haar dienstboden; 2 e te weinig begrip van en waardeering van het huishoudelijk beroep als beroep en van het groote belang van een goed gevoerde huishou ding. Na deze toespraak werd nog door verschillende personen gesproken. In de afgeloopen week werden in Haarlem 11 fietsen en 18 rijwielplaatjes „vermist" en nog niet teruggevonden. Geboren: J. v. d. Broekv. Eyck d.; A. C. Le NoblePiek z.; P. A. VermeerGroeneveld d.; E. LubbersSchekat d.; G. C. Daalhuizen Jak d.; A. A RongenSchulte z.; W. C. Smink v. Eekeren d. Overleden: J. M. Mulder—v. d. Laan, 73 j., Antoniestraat; R. A. C. MeijerEngelenberg. 71 j., Dreef; P. Hulsbosch 63 j., Spaarnrijkstraat M. JansenHeijn, 64 j„ Kamperlaan. Donderdagavond hield de Schaakclub „De Rochade" een algemeene ledenvergadering ter bespreking van het winterprogramma. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dit jaar den winterwedstrijd te spelen in drie groepen, ingedeeld naar speelsterkte, met over gangscompetities. Bepaald werd, dat zal worden gespeeld volgens vrij rooster en dat in de eerste en tweede groep met de klok moet worden gespeeld. Verder werd besloten dit seizoen met drie tientallen uit te komen in de competities van den Noord-Hollandschen Schaakbond. Het verslag van den secretaris over den Zo merwedstrijd werd goedgekeurd. De heer J. P. A. van Dorp werd gekozen tot tweeden secretaris. Tot leden van de wedstrijd commissie wercten benoemd de heeren A. de Jong en J. E. Strengers. U dacht immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl Voor de afd. B van bovengenoemde wedstrij den werd Dinsdagavond de eerste match ge speeld in café Metz aan de Barteljorisstraat. Excelsior (Velsen-Noord) was iets in de meerderheid en won met 49 caramboles. De uitslagen zijn: B.C.H. Excelsior v. d. LooTimmer 43 50 GrautstuchMetzelaar 75 65 EttenBarnhoorn 55 100 N.N.—Lamers 92 200 Totaal 266 315 Dinsdag 29 Sept. a.s. komt „Insulinde" op bezoek voor de afd. B. Nu de inschrijvingen voor de competitie, die op 19 October a.s. een aanvang neemt, bekend zijn, blijkt dat deze als volgt verdeeld zijn: In klasse A (persoonlijke deelnemers) 3; in klasse B (idem) 28; in klasse C (teams van 4 spelers le, 2e en 3e klasse klein-biljart) 10; in klasse D (teams van 4 spelers van ten hoogste 5 moyenne) 17; waarbij uit Haarlem en Om streken D.E.S. en Excelsior elk met 1 team; in klasse E (teams van 4 spelers met gezamenlijk 7% tot 10 moyenne) 43 en in klasse F (teams van 4 spelers met gezamenlijk 5 tot 7y2 moyen ne) 36, waarbij uit Haarlem alleen D.E.S. met 2 teams. In het clubkampioenschap Driebanden schre ven voor de klasse A 8 teams in en voor de klasse B 17, waarbij B. C. eter Soc. Vereeni- ging met 1 team. Het vorig jaar waren de inschrijvingen als volgt verdeeld: in klasse A 5, klasse B 26, klasse C 9, klasse D 17, klasse E 50 en in F 39. Drie banden klasse A 5 en klasse B 16. Een klein verschil dus. Maandag as. wordt te Amsterdam een ver gadering gehouden van alle ingeschreven clubs in Noord-Holland ter vaststelling van de wed- strijdprogramma's. Twee rijwielen ontvreemd. Woensdagavond zijn alhier twee rijwielen ontvreemd. Het eene stond onbeheerd voor een woning in de Spar renlaan, het andere op den Kennemerbeekweg. De politie stelt een onderzoek in. Gebouw „St. Bavo": Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur: Kringvergadering Kiesvereeniging. half 9; Laschclub, 8 uur; R.K. Bevolkingsbu reau, 8 uur. Rembrandt-Theater: „Regine", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Spook te koop", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac, 115 uur; hoofdfilm „Samson", 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Geel Wit, 6 uur; gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg Cor Ruys in „De Film held" en „Vandaag jij, morgen ik", kwart over 8. Hotel „De Leeuwerik" R.K. Provinciale Statenkieskring ,,Velsen", 3 uur. Luxcr-Theater „Spook te koop", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Rubber" (geprolon geerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Regine" met Adolf Wohlbruck, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Harry Baur in „Samson", 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac. 11 tot 5 uur. KUNT U PROFITEEREN VAN DE ZOMERPRIJZEN HARMENJANSWEG 67 a - TELEF. 16100 Groenten-distributie Aan het overzicht van den directeur van Maatschappelijk Hulp betoon over het eerste halfjaar 1936 ontleenen wy het volgende: Werden in het le kwartaal 5025 gezinskaar- ten verkocht, omvattende 20833 gezinsleden, terwijl hierop verkrijgbaar was totaal 41767 K.G. groenten, in het 2e kwartaal bedroeg dit resp. 7135 gezinskaarten 29187 gezinsleden en totaal 58454 K.G. groenten. In het eerste halfjaar werd dus in totaal 100221 K.G. groenten netto gedistribueerd. IJMUIDEN, 25 Sept. Rijksvischafslag. Tarbot 5285 cent per kg. Griet 17.0022 per 50 kg. Tong 0.861.15 per kg. Groote Schol 25.00, mid del Schol 17.0023. Zetschol 10.5020, kleine Schol 4.7017, Schar 3.10. kleine Schelvisch 15.00 —26. Gullen 5.50—23 per 50 kg. Leng 2.13 per stuk. Wijting 1.404.50, Makreel 57-5o per 50 kg. Versche Haring per kist 4.105.40. Steurha- ring 0.909.20 per kantje. van de Vrijdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Zeehond 90 manden 1290.Adelante 1000 manden 3860. LOGGER K.W. 76 1060.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zaterdag 26 Sept. 1936. Vloed: 11.58 v.m. en 12.32 n.m. UIT HET FRANSCH VERTAALD DOOR CHRIS TI NE KAMP 84 De rozenstruik heeft mooie bloemen Maar draagt ook dorens. De liefde draagt ook verraderlijk haar straf. Zoo spreekt hy, die er ervaring van heeft opgedaan. Vergist u niet, broeders.... Op dagen als de zenuwen tot het uiterste zijn gespannen, is er weinig voor noodig om plotseling een uitbarsting teweeg te brengen. Dat lied deed het voor het jonge bruidje. Zij liet zich in een fauteuil vallen en bedekte het gelaat met de handen. Yocheppa schrok en boog zich over haar, zeggende; „Mijn liefje, wat scheelt er aan? Heb je nu al berouw over hetgeen je gedaan hebt?" Margaïta schudde het hoofd om te pro testeeren, dan, omdat zy een oogenblik aan haar moeder had gedacht, fluisterde zy: „Ik schrei omdat ik niet naar het kerkhof heb kun nen gaan, om moeder eenige bloemen uit myn krans te brengen..J* De oude dienstbode antwoordde niet en in de stilte, alleen onderbroken door het geruisch van de branding der zee, kwam tusschen de twee vrouwen als een visioen het kerkhof met de zwarte cypressen en de graven met vreemd gevormde schijven, die in de schemering leken op dooden, die zich oprichten voor den grooten roep aan het einde der tijden. Voor Margaïta voegde zich hierbij de her innering aan de steenen bank, waar zy als klein meisje zich neerzette, terwijl haar groote vriend Dominique het werk verrichtte, dat voor haar kinderhandjes te moeilijk was. „Waarom hebben hy en zijn zuster niet willen tegenwoordig zijn bij mijn trouwen?" dacht zij. Die onverschilligheid deed haar pijn en op nieuw vloeiden de tranen, maar zij droogde ze snel, want haar vader kwam aan de deur klop pen. Hy droeg nog zijn zwarten rok en witte das, het verouderde costuum, dat hij had aan gedaan om zijn dochter naar het altaar te leiden en toch was zyn distinctie, bestaande uit waardigen ernst en echten adeldom, nooit duidelijker geweest. „Margaïta," zei hij, „eer je vertrekt, kom ik ook in naam van je moeder je zegenen." Tranen verstikten de jonge bruid. Zy wierp zich aan de breede borst, die zich aanbood. „O, papa, papa Hij drukte haar in zijn ai-men met een hartstochtelijke vurigheid, die hij anders ver borg onder een koele terughouding. Yocheppa, die voelde, dat zy te veel was, verwijderde zich zachtjes. voort. „Dat is een groot ongeluk voor je ge weest! Haar ziel was zoo verheven, dat het kwaad hakr niet kon aanraken. Zij beminde haar tehuis boven alle dingen dezer aarde, nooit koesterde zij wenschen om zich daarvan te ver wijderen. Waarlijk, wy waren één!.... Denk dikwijls aan haar.... Bid tot haar in de uren van bekoring, die zeker ook voor je zullen komen, want je gaat leven, in een heel andere wereld dan waarin je je jeugd hebt doorge bracht. Ik zie zooveel gevaren om je heen, mijn kindEn daarom is mijn hart bezwaard, want me dunkt je bent wel een zwak scheepje om die stormen te trotseeren. Beneden riep Hugo: „Margaïta, ik wacht jeWil je komen Een siddering van de jonge vrouw toonde den vader aan, hoe groot het verlangen van zijn dochter was om naar haar echtgenoot te gaan. Hij liet haar los uit zyn omarming. „Ga," zei hij, „hij is nu je man!" Maar zij knielde voor hem neer en zei; „Vader, zegen mij!" Hy maakte bet kruisteeken op haar voor hoofd, het eerbiedwaardige teeken, dat by elke nieuwe generatie de bruiden teekende, als zij den dremoel van het ouderlijk huis overschre den; terwijl hij in een gebaar van een patriarch zyn dochter zegende, kwam er een verbijsterende gedachte in haar hart op: „Als ik met Domini que was getrouwd, zouden wy dien zegen samen ontvangen hebben...." Beneden rien Hugo alweer, ongeduldig ge worden: „Margaïta, faaft.JsgeregtL bgt. J®d om té - Zij richtte zich op, omhelsde nog een laatste maal haar vader, dan haar volle neerlatend om haar oogen te verbergen, ging zij de trap af. In de vestibule lag op een blad een stapel telegrammen, gekomen gedurende de plechtig heid. Nieuwsgierig, wie aan haar gedacht had, wilde zij ze opnemen, maar Hugo zei: „Waarom? Wat kunnen ons de anderen schelen?" Gewoon steeds te gehoorzamen, liet zij ze liggen, omhelsde haar tante, ook Yocheppa en nog steeds met vochtige oogen stapte zy< in de prachtige limousine, vorstelijk cadeau van oom Janeki, die hen naar Parijs zou voeren, waarna zy zouden oversteken naar Schotland om er de wittebroodsweken door te brengen. Het was mijnheer d'Eslcerona, die om zijn eenzaamheid te verlichten en aan zijn steeds bezige handen werk te verschaffen, al die telegrammen opende. Een was er van Josefa d'Ubalde: Ik zal op het plechtige oogenblik naar het graf van je moeder gaan en daar voor je bidden. Van Dominique was geen sprake. Lang hield de meester van Eskerona het papier in zijn bevende handen; dan, zolder het aan zijn zuster te toonen legde hij het in een schrijf map, om er zijn elleboog op te laten leunen. Zoo bleef hij langen tyd onbeweeglijk als iemand, die een groot leed heeft ondervonden. HOOFDSTUK X Margaïta was nooit op reis geweest. In Lourdes en Bordeaux was zijl wel eens geweest, „maar- dat S8S-SS& aUes. Pariis. waar zü met- haar man slechts eenige uren doorbracht, ver bijsterde haar eer dan dat zij bij die eerste kennismaking de stad zou hebben bewonderd. Daartegenover oefende Schotland een ware betoovering op haar uit. Beter dan wie ook, ook vooral beter dan haar echtgenoot, kon zij er de bekoorlijkheid van begrijpen, die bestaat in grootsche, en strenge landschappen, in tradities der voorvaderen, die stipt worden nageleefd. Zy bewonderde de Highlands, paradijs van bosschen en wateren, waar de dalen, een zaam en geheimzinnig haar aan haar vader land: herinnerden, als de schaduw der bergen er over viel, zij hield van de woeste ravijnen, de groote meren wier oppervlakte, grijs als lei, de beweeglijke wolken weerkaatsten, de rotsen aan de kust, verscheurd door de geweldige branding en de getijen, waar de golven als schuim uiteenspatten, zoodat men nauwelijks de kleine, woeste eilanden kon onderscheiden. Zij genoot van de onbeschrijfelijke poëzie, die in hoekjes te vinden was: steile heuvels, som bere sparren, berken met zilver schitterend ge bladerte cottages bedekt met bloeiende klim planten, oude Gothische huizen, rose hei, blanke meeuwen en in den vrede van den avond het geluid van een pibroch. En zij was in staat haar bewondering in mooie woorden te uiten, trillend van enthousiasme. In plaats van er aan te beantwoorden, spotte Hugo met haar geestdrift. Hy handelde evenzoo, toen zij hem vol ingetogenheid bekende hoezeer de lezing van zijn boek „Het Kind met den bleeken Glimlach haar hart met medettiden - had-.veoculd,_maar bij de eerste, woorden, die zij sprak, hield hij haar al tegen. „Wat ik in dat boek heb neergelegd, is zuiver literatuur. Zoo heb ik niet geleden. Als myn moeder mij dikwijls alleen thuis liet, ten prooi aan mijn nachtelijke schrikbeelden, dan was het, omdat zy gewichtige redenen had om zoo te handelenIk ken er nu de kracht en de rechtvaardigheid van en ik ben haar dank baar...." Dan sprak hij over iets anders; het leek, dat hy haar niet het binnenste van zijn ziel wilde laten doorgronden. Ook poogde hij niet door te dringen in de hare, alsof hij meende, dat dit onnoodig was. Zij was er bedroefd over. Zij had zooeeer die uitwisseling van gedachten, gevoelens, herin neringen gewenscht, waardoor hun levens nauw zouden zijn verbonden. Langzamerhand be greep zij, dat haar echtgenoot niet zooals zij gereed was te voelen, wat er omgaat in het diepste van de ziel van een volk, gevormd door de eeuwen. Zij verwonderde zich niet zoo erg meer, dat hij genoeg had van die excursies, zooals die staan aangegeven in hun reisgids en die hun geen tijd veroorloofden om uit te rusten. Soms, vooral des avonds was hij stilzwijgend, drukte 'de hand tegen zijn voorhoofd en zag er bleek uit. Hoewel hij er met voor wnde uitkomen, vermoedde Margaïta wel, dat hy le a en verschillende malen bemerkte zy by hem een aethergeur, die haar verwonderde en onge- rpst maakte. (Wordt vervolgd),,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9