De devaluatie van den franc Geen subsidie De devaluatie van den franc Onze monetaire politiek Zwitserland en de Fransche franc VAN DEN NOOD EEN DEUGD GEMAAKT HET HOOGOVENBEDRIJF TE IJMUIDEN Restaurant DORRIUS De meening van Wallstreel Duitsche persstemmen De indruk in Canada De meening van de Britsche pers Het congres te Rome De katholieke journalisten beraad slagen over interne aan gelegenheden De Bondsraad wenscht den gouden standaard te handhaven Het blad van Degrelle zal vervolgd worden De Belgische kabinetsraad neemt veiligheidsmaatregelen „Geen reden tot ongerustheid," meent mr. Trip Amsterdamsche wisselmarkt BEDRIJF SR ADEN BIJEEN Voor het tuinbouwbedrijf in Noord- en Zuid-Holland Voor het bloembollenbedrijf Dreigend conflict In het heeren-engros-confectie- bedrijf te Groningen DE BANKMOEILIJKHEDEN TE ENKHUIZEN Handelsovereenkomst geteekend BUITENLANDSCH OVERZICHT Het smeltende goudblok Zal de betreffende commissie hare plannen voor een wereldten toonstelling te Amsterdam moeten staken? HET VOORONTWERP INZAKE WIJZIGING ONGEVALLENWET HOOGE GASTEN TEN HOVE Henk Badings' Derde symphonie Ernstige concurrentie van Rusland DOODELIJKE AANRIJDING Venlonaar in Duitschland veroordeeld Moeite, die beloond werd! Kerkelijk leven BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch PASTOOR W. M. BOSCH (Vervolg) In bevoegde kringen in Wallstreet beschouwt men het Fransche besluit tot het instellen van een controle op de goudbetalingen als een ge deeltelijke tijdelijke restrictie op de goudbewe ging, waardoor Frankrijk verdwijnt uit de rij van staten met een vrijen internationalen goud standaard. Men neemt aan, dat de Fransche maatregel voorafgaat aan een formeel voorstel om de goudwaarde van den franc te herzien, welk voorstel Maandag aan het parlement zal worden voorgelegd. De Duitsche ochtendbladen, die melding ma ken van de maatregelen der Fransche regeering ten aanzien van den franc, hechten zeer groote beteekenis aan de internationale monetaire overeenkomst, gesloten tusschen Frankrijk, Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten. Zij schrijven, dat de Fransche regeering tot energieke maatregelen is overgegaan ter contro leering van de deviezenpositie en tegen de on geoorloofde kapitaalvlucht. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: „Het feit alleen, dat "n verbond tot stand is ge komen tusschen de verdedigers van twee mone taire systemen zal een beslissenden invloed heb ben op de komende evolutie der wereldeconomie. Tot nu toe heeft de bank van Engeland het principe van „de vrijheid van het pond" ge handhaafd tegen elke officieele stabilisatie. De nieuwe houding van de bank van Engeland heeft een politieke nuance, want zij houdt reke ning met den binnenlandschen politieken toe stand van Frankrijk. In den loop van het laat ste onderhoud van Eden met Blum heeft Eden verklaard, dat Engeland ten zeerste geïnteres seerd is bij stabiliteit in de binnenlandsche po litiek van Frankrijk." Het Duitsche blad herinnert eraan, hoe omge. keerd in 1931 de bank van Frankrijk Engeland heeft geholpen. De leden der Canadeesche regeering verkla ren, dat zij de maatregelen tot aanpassing van den Franschen franc als zeer constructief be schouwen en dat ertoe zullen strekken, de va luta's te stabiliseeren en den internationalen handel te bevorderen. De Engelsche bladen juichen alle de Fran sche moretaire maatregelen toe en begroe ten deze als het begin van de opleving van den internationalen handel. De Times constateert, dat Frankrijk in tech- nischen zin den gouden standaard heeft los gelaten en voortaan een gecontroleerde valuta heeft. Financial News acht het weinig waarschijn lijk, dat de Fransche regeering het Belgische voorbeeld volgt en den franc onmiddellijk reva loriseert op een lager niveau. De Daily Express verwacht, dat groote hoe veelheden Fransch zilver uit Londen naar Frankrijk zullen terugvloeien.^ Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 25 September Het katholieke perscongres is heden voort gezet met verscheidene algemeene en bijzon dere vergaderingen. In de ochtendvergadering van de permanente commissie van uitgevers brachten Abbé Mer- klen en Henri Hou oen verslag uit over de gesties der commissie, terwijl in de namiddag zitting de wijzigingen der statuten en de be noeming der commissieleden plaats vonden. In de vergadering van het internationale bureau van katholieke journalisten, voorgezeten door den directeur der Reichspost dr. Funder, werd eveneens verhandeld over statutenwijziging en werd gedebatteerd over de definitie van het journalistieke beroep. Van de twee algemeene vergaderingen werden de ochtendzittingen door Kardinaal Laurenti bijgewoond en met een geestige rede ingeleid. Daarna werden de verslagen der permanente commissie en de statutenwijzigingen goedge keurd en de statuten der nieuwe Internationale Unie besproken, die deze beide en eventueel andere internationale organisaties der ka tholieke pers voortaan onder een dak ver- eenigt. De namiddagzitting had de eer voorgezeten te worden door Kardinaal Salotti als eere voorzitter. In deze vergadering sprak de Croix-redacteur Alfred Michelin over de religieuze vorming van den journalist en daarna sprak de zeereerw. pater J. Pauchard, hoofdredacteur te Freiburg (Zwitserland) over de taak van de katholieke pers in den strijd tegen het nieuwe heidendom. De Zwitsersche redenaar, die „om begrijpe lijke redenen" in het Duitsch sprak, noemde als voornaamste vormen van het nieuwe hei dendom het bolsjewisme in Rusland en daar buiten, het nieuwe „Volkische geloof" in Duitschland, Nederland en Hongarije en de verschillende theosofische richtingen. Alleen de beide eerste achtte spr. van groote betee kenis. Maar het grootste gevaar meende hij te moeten zien in het bolsjewisme, dat de sterkste en meest verspreide beweging van dezen tijd is. De katholieke pers heeft heden nog geen kracht genoeg om dezen sterken vijand niet alleen af te slaan, maar. ook positief de ware leer van het christendom te verbreiden. Spreker noemde als voornaamste middelen, die daarvoor noodig zijn: internationale orga nisatie der berichtgeving en rijkere financieele middelen. De redenaar bepleitte in dit verband een alge meene pers-collecte op Petrus en Paulus. Tenslotte sprak Kardinaal Salotti een geest driftig woord ter opwekking. In het verslag van gisteren stond abusie velijk dat de eerw. pater Hyacint Hermans na mens de Nederlanösche delegatie geantwoord had op de rede van Z. E. Kardinaal pacelli. De heer Thomassen heeft dit gedaan. De Belfort van Brugge dreigt in te starten ten gevolge van een verzak king van het onderste gedeelte van den toren BERN, 26 Sept. (Reuter). De Zwitsersche bondsraad is hedenmorgen bijeengekomen om te beraadslagen over den toestand, die is ge schapen door de devaluatie van den Franschen franc. Het Zwitsersche telegraaf-agentschap meent te weten, dat de Zwitsersche regee ring dezelfde beslissing zal nemen als de Nederlandsche, d.w.z. den gouden standaard zal handhaven. BRUSSEL, 26 Sept. (Reuter) De kabinets raad heeft in zijn vandaag gehouden zitting besloten, rechtsingang te verleenen tegen het blad van den leider der Rex-beweging De grelle, Le Pays Réel, wegens benadeeling van het crediet van den staat, door in strijd met de waarheid mede te deelen, dat de schatkist na vier milliard geheime fondsen te hebben verspild, een tekort heeft van 300 millioen. De raad zal een koninklijk besluit voorstel len, waarbij het rijden met voertuigen, die als middel van aanval of verdediging kunnen die nen, verboden wordt. Voorts werd een wetsontwerp aangenomen, ter aanvulling van de wetten op de vervaar diging van den handel in en het dragen van wapens en munitie en tot het tegengaan van opruiing tot misdaden en vergrijpen. De raad nam tenslotte een wets-voorstel aan, waarbij het wetboek van strafrecht wordt ge wijzigd, wat betreft aanslagen op de vrijheden gewaarborgd door de grondwet, in het bijzon der de persoonlijke vrijheid en op het per soonlijk bezit. In verband met de devaluatie van den Fran schen franc heeft het A. N. P. hedenmorgen, in verband met de mogelijke gevolgen van dit be sluit voor de monetaire politiek van Nederland, geïnformeerd naar de meening ten deze van den president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip. Mr. Trip verwees ten deze naar de verklaring, welke door de Nederlandsche Regeering is af gelegd en welke inhoudt, dat de Nederlandsche monetaire politiek onveranderd blij ft. Mr. Trip voegde hieraan toe dat er, gezien zijn overtuiging, op kan worden gerekend dat het Nederlandsche publiek ook ditmaal zal blijk geven van een verstandig reageeren op de gebeurtenis ten aanzien van de Fransche va luta, en dat er geen redenen zijn om zich on gerust te maken, mede ook vooral omdat de gevolgen van een devaluatie van het Fransche betaalmiddel er reeds waren vóórdat de wijzi ging in de monetaire politiek zelf voltrokken werd. Zooals te verwachten was, deed de devalua tie van den Franschen franc hedenmorgen op de Amsterdamsche wisselmarkt haar invloed gevoelen en bleek het op de vrije markt zeer moeilijk tot vaststelling van koersen te komen. Te half elf hedenmorgen werden voor het Engelsche pond sterling een koers van 7.44 y, 7.45en voor den Amerikaanschen dollar een' koers van 1.48 !4genoemd. Voor de overige valuta konden nog geen noteeringen worden genoemd. De beide bedrijfsraden voor het tuinbouwbe drijf in Noord- en Zuid-Holland kwamen dezer dagen te Haarlem in vergadering' bijeen. Na de behandeling der ingekomen stukken stelde de voorzitter in verband met het terug treden van den heer ir. A. W. Ausems aan de orde het benoemen van een nieuwen secretaris. Op voorstel van verschillende leden werd voor beide bedrijfsraden benoemd als secretaris de heer W. Th. A. van Beek te Haarlem. De raden hebben voorts breede besprekingen gewijd aan diverse belangrijke aangelegenheden, w.o. collectieve contracten, tuinbouwonderwijs, etc. Dezer dagen kwam te Lisse de bedrijfsraad voor het bloembollenbedrijf voor het eerst in vergadering' bijeen. De bedrijfsraad, welke in opdracht van den minister van Sociale Zaken was bijeengeroepen door den heer Th. F. van Rijn te Lisse, werd door dezen geïnstalleerd. De raad maakte een rooster op, volgens wel ken de leden achtereenvolgens telkens voor een jaar als voorzitter zullen optreden. Voor de eerste maal treedt als voorzitter op de heer Th. F. van Rijn te Lisse en als tweede voorzit ter de heer A. J. Loerakker te Haarlem. Cp voorstel van verschillende leden werd tot secretaris benoemd de heer W. Th. A. van Beek te Haarlem. Voorts werd de begrooting voor 1937 vastgesteld. Een commissie werd samengesteld om enkele belangrijke aangelegenheden, met name de kwestie van de werkloosheid, den loonbijslag e.d„ nader te bezien en zoo mogelijk tijdig even- tueele voorstellen dienaangaande aan den be drijfsraad voor te leggen. De Samenwerkende Bonden in de Kleeding- industrie verzoeken ons het volgende mede te deelen In Groningen werd reeds geruimen tijd on derhandeld tusschen werkgevers- en werkne mersbonden inzake den inhoud van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Partijen kwamen overeen dat de thans gel dende overeenkomst van kracht zal blijven zoo lang geen overeenstemming over de nieuwe ar beidsvoorwaarden zou zijn bereikt. De firma Gebrs. Levie kondigde echter aan, dat zij op 1 October 1936 de door haar in laat ste instantie gedane voorstellen in praktijk zal brengen. Tusschen deze voorstellen en hetgeen de Sa menwerkende Vakbonden in overleg met het personeel, ten slotte aan de hand deden om tot een oplossing te komen, bestaat een ernstig ver schil. Indien op korten termijn geen overeenstem ming tusschen partijen wordt verkregen, kan vrijwel als zeker worden aangenomen, dat een conflict zal ontstaan, waarbij in dat geval vijf honderd personen zullen wtorden betrokken, meerendeels meisjes. Naar aanleiding van een in sommige bladen voorkomend bericht, volgens hetwelk de Eerste Nederlandsche Levensverzekerings-maatschappij te Den Haag zou behooren tot de vier voor naamste crediteuren van Lakenman's bank te Enkhuizen, deelt genoemde maatschappij ons mede, dat de vordering van haar concern in to taal nog geen tweeduizend gulden beloopt. De Hollandsche Sociëteit van Levensverze keringen N.V. deelt mede, dat zij bij de Wed. S. Lakenman en Zoon's Bank N.V. te Enkhui zen slechts betrokken is met vorderingen we gens verstrekte leeningen op door haar geslo ten polissen, welke door de waarde der polis sen volledig gedekt zijn. De surséance van beta ling levert voor de Hollandsche Sociëteit der halve geen schade op. De handelsovereenkomst tusschen Nederland en Yoego-Slavië is Vrijdagavond geteekend. Een triest beeld van het vreeselijke spoorwegongeluk bij Lourdes, dat vijftien slachtoffers eischte. Het kan moeilijk gezegd worden, dat het besluit om den Franschen franc te devaiueeren onverwacht is gekomen als een donderslag bij helderen hemel, want de politieke en economische hemel .is sinds jaar en dag angstwekkend donker, ook al heeft Minister Oud althans voor ons land een licht puntje meenen te kunnen constateeren. Indien dat lichtpuntje het schitter-effect is van den gaven, goudgeranden Hollandschen gulden, dan is het thans de vraag of het niet zal worden verduisterd door de lang gevreesde of verhoop te en thans werkelijkheid wordende devaluatie van den Franschen franc. Noodzakelijk is dat niet, want toen de Engelsche en Amerikaan- sche en Belgische valuta's op drift gingen om op lager niveau aan in de woelige politieke en economische zee drijvende vlotten te wor den gemeerd, heeft de Nederlandsche regeering den gulden ook weten te handhaven. Nu de Fransche franc ook van zijn anker is geslagen, wordt volgens sommigen het wel moeilijker den gulden vast te houden, maar de goudvaluta's zijn onderling niet onverbrekelijk aan elkaar verbonden en behoeven elkanders lot niet te deelen, zooals het verleden heeft geleerd. De Nederlandsche en, naar het heet, ook de Zwitsersche regeering zijn vastbesloten den gouden standaard te handhaven. Zouden zij dat niet doen, dan zou dat de volledige mis- j lukking beteekenen yan hun hardnekkige aan passingspolitiek, welke dan noodeloos groote offers aan het land zou hebben opgelegd. In dien Nederland gelijktijdig met Engeland had gedevalueerd, zou dit wellicht ons land veel ellende hebben bespaard, maar een gedwongen devaluatie thans zou weinig of geen en zeker geen duurzaam voordeel meer opleveren, voor al niet nu de binnenlandsche economische aan passingspolitiek in een vergevorderd stadium verkeert. Frankrijk heeft nu zijn munt, die reeds zwaar gedevalueerd was, maar door Poincaré op lager niveau werd gestabiliseerd op een nieuwe goudbasis, opnieuw moeten aanpassen aan de drukkende veranderde om standigheden. Dat dit op komst was, heeft een ieder voorzien, die Frankrijk van de eene kabi netscrisis in de andere zag tuimelen, totdat het Volksfront begon te experimenteeren en Blum door de massale stakingen gedwongen werd aanzienlijke loonsverhoogingen, betaalde vacancies etc. door te voeren. Het politieke en economische vertrouwen in Frankrijk was zoo wel bij de Fransche als bij de buitenlandsche geldbeleggers zoek en schrikbarende kapitaal- vluchten, niet meer te stuiten door disconto- verhoogingen, waren daarvan het onvermijde lijk gevolg. De Fransche regeering verklaarde wel met man en macht den franc tot het uiter. ste te zullen verdedigen, maar achteraf blijkt, dat zij thans de voorgestelde devaluatie, waar door dollar, pond en franc aan elkander ge koppeld worden in een monetaire entente, zorg. vuldig heeft voorbereid. Toen de principieele devaluïst Paul Reynaud kortgeleden plotseling uit de Vereenigde Staten terugkeerde, werd hij beschouwd als de ééne zwaluw, die een nieuwe devaluatie-lente zou aankondigen, en het is ook meer dan waar schijnlijk, dat deze oud-minister in Amerika be sprekingen heeft uitgevoerd, welke mede van invloed zijn geweest op den zich thans afteeke- nenden gang van monetaire zaken. Het goud- blok smelt als een klomp ijs in de zon, ofschoon er niet veel zon te bespeuren valt. DDe Fransche regeering stelt zich veel voor van de zegenrijke werking van de nieuwe devaluatie, niet alleen voor Frank rijk zelf maar ook voor de geheele wereld, er niet alleen op economisch, maar ook op politiek gebied. Zij beschouwt den nieuwen maatregel als een verdediging van den franc en hij is dat ook in denzelfden zin als het een verdedigings maatregel was, toen de cadetten van het Alca zar het in puin geschoten en geblazen gedeelte van de vesting prijs gaven om zich in het over blijvende gedeelte sterker te verschansen. Het is geen volledige capitulatie geworden van een eenzijdige devaluatie tot een onbekend niveau, maar een partieele, verband houdend met die van het Engelsche pond en den Amerikaanschen dollar, en door het instellen van-een egalisatie fonds hoopt de Fransche regeering de thans overeengekomen verhouding tusschen de drie valuta's te kunnen handhaven. De Fransche devaluatie en de Belgische lijken op elkaar als twee druppels water, en zullen misschien ook precies dezelfde gevolgen hebben en niet heb ben. Dat, waaraan Frankrijk niet ontkomen kon, behoeft voor ons land niet onvermijdelijk te heeten. Gelukkig staan de kansen voor het vormen van een volksfront in ons land bijzonder slecht en mag de Nederlandsche regeering zich in meer vertrouwen en een grootere stabiliteit verheugen dan de Fransche. De aanpassing van de Fransche valuta aan die van Amerika en Engeland kan de onzekerheid op de wisselmarkt verminderen, indien tenminste Amerika en En geland hun toezegging aan Frankrijk gestand doen en zelf niet tot nieuwe devaluaties over gaan. Deze toezegging is echter gebonden aan het niet voorkomen van onverwachte gebeurte nissen en de wereld van vandaag biedt daarom trent- minder dan ooit zekerheid. In ieder geval zal het verstandig zijn de economische en poli tieke gevolgen van de nieuwe Fransche mone- j taire politiek af te wachten met een koel en 1 nuchter hoofd. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE Naar we vernemen bestaat er kans, dat de wereldtentoonstelling die te Amsterdam zou worden voorbereid, niet doorgaat, omdat de regeering geen subsidie kan verleenen. Nadat de commissie, welke de mogelijkheden van het houden van een tentoonstelling van groot formaat te Amsterdam in een der eerst volgende jaren heeft onderzocht, reeds voor eenigen tijd de mededeeling van de regeering had ontvangen, dat geen toestemming kon wor. den gegeven voor een geldloterij en toen in aansluiting daarop aan de regeering had ge vraagd een rijksbijdrage van voldoenden om vang te mogen verkrijgen, werd thans van de zijde der regeering aan de commissie bericht, dat, daar de regeering meent geen vrijheid te kunnen vinden om een volgend kabinet te binden aan een belangrijke financieele toezeg ging als die, welke door de commissie was ge vraagd, zij niet heeft kunnen besluiten tot liet verleenen van een subsidie. Door de commissie worden deze beslissingen levendig betreurd. Immers gelijk de ervaring, bij soortgelijke tentoonstellingen in het buiten land opgedaan, leert, is de financiering van een dergelijke tentoonstelling niet mogelijk zonder dat een zeker bedrag a fonds perdu beschikbaar wordt gesteld. Gebruikelijk daarvoor is het middel van een geldloterij, waardoor her staatsbudget niet of niet al te zeer behoeft te worden belast, terwijl door de propaganda, die van een dergelijke loterij gedurende eenige jaren uitgaat, eententoonstelling kan worden tot een waarlijk nationale zaak. Onder deze omstandigheden moet, naar wij vernemen, ernstig rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de commissie haar pogingen om tot verwezenlijking van de plan nen te komen, zal moeten staken. Zooals reeds gemeld, heeft de minister van Sociale Zaken een voorontwerp van wet tot wij ziging van de Ongevallenwet 1921 en een voor ontwerp van wet tot wijziging van de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. Aan een commissie uit den Raad zal worden opgedragen omtrent deze voorontwerpen prae- advies uit te brengen. Wij ontleenen aan de toelichting tot deze voorontwerpen het volgende: Bij de wet van 22 Juli 1935 heeft de Koningin zich de bevoegdheid voorbehouden om toe te treden tot het in de achttiende zitting der al gemeene conferentie van de vertegenwoordigers der leden van de internationale organisaties van den arbeid van den Volkenbond aangenomen ontwerp-verdrag betreffende gedeeltelijke her ziening van het verdrag (Genève 1925) be treffende schadeloosstelling voor beroepsziekten. In de Memorie van Toelichting op het ontwerp van deze wet werd medegedeeld, dat onze onge vallenwetgeving aan de bepalingen van voren bedoeld ontwerp-verdrag moet worden aange past en dat de ratificatie van het verdrag zal kunnen plaats hebben, zoodra de noodige wijzi ging van de ongevallenwetten tot stand ge komen en in werking zal zijn getreden. De onderhavige ontwerpen beoogen deze noo dige aanpassing te bevorderen. Van de geboden gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om de regeling, welke hoofdstuk 9 a der Ongevallenwet 1921 bevat betreffende be roepsziekten, te herzien in verband met leem ten en onvolkomenheden van de thans geldende wettelijke regeling, waarop de practijk het licht heeft doen vallen. Volgens een nieuw voorgestelde redactie zal aanspraak hebben op schadeloosstelling ieder werkman, werkzaam of werkzaam geweest in een bedrijf, waarin werkzaamheden worden ver richt, die tot een der in de wet genoemde be roepsziekten kunnen leiden, bij wien zich een beroepsziekte openbaart, voor zoover niet blijkt, dat dit zich openbaren geen verbandhoudt met de dienstbetrekking' van den betrokken arbei der. In het bijzonder is bij deze wijziging gedacht aan kantoorpersoneel, dat door zijn werkzaam heden in het bedrijf aan de inwerking der ge vaarlijke stoffen of gassen kan zijn blootgesteld, hoewel het niet rechtstreeks met die stoffen of gassen omgaat. Voorts wordt een nieuwe redactie van artikel 87 b voorgesteld, waarbij de ziekteveroorzakende werkzaamheden zoo ruim mogelijk worden om schreven. Tenslotte wordt een bepaling voorgesteld bij art. 87 a, waardoor de verzekerde, die geduren de ten minste een jaar werkzaam is geweest in een of meer ondernemingen, waarin met ge vaarlijke stoffen of gassen wordt omgegaan, en bij wien zich een der aangewezen ziekten open baart na afloop van den in den algemeenen maatregel van bestuur aangegeven termijn, ge durende zekeren tijd en onder zekere voorwaar den zal worden toegelaten tot het bewijs, dat zijn ziekte verband houdt met zijn dienstbe trekking in een der bedoelde ondernemingen. De bewijslast komt derhalve op den verzekerde te drukken. Hij zal door bewijsmiddelen aan het orgaan der verzekering en eventueel den rechter aan nemelijk hebben te maken, dat zijn ziekte in verband staat met de dienstbetrekking, waarin hij aan het gevaar was blootgesteld. Met den trein uit Duitschland, die om 8.36 te Apeldoorn arriveerde, zijn hedenmorgen aldaar aangekomen hertog Adolf, broer van wijlen Z. K. H Prins Hendrik, en zijn echtgenoote, die eenigen tijd op het paleis Het Loo als gast van H. M. de Koningin zullen verblijven. H. M. de Koningin heeft haar gasten op het station verwelkomd. Aan het verslag over 19351936 van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N. V. ont leenen wij het volgende: Verwacht mag worden, dat de nieuwe fa briek voor het maken van centrifugaal in zand gegoten ijzeren buizen eind 1936 in bedrijf zal komen. De totale ruwijzerproductie gedurende het verslagjaar bedroeg 256.411 ton tegen 261.531 ton in het vorige boekjaar. De cokesproductie bedroeg 268.165 ton (267.114 ton). Ook nu gaat van de beschikbare hoeveelheid hoogovengas een niet onbelangrijk kwantum verloren. Aan de in de omgeving van het bedrijf gele gen gemeenten werden de volgende hoeveelhe den cokesovengas geleverd: Velsen 5.339.656 kub. M., (5.538.656); Beverwijk 2.84C 415 (2.903.104); Krommenie 1.771.000 (1.669.70G); Wormerveer 1.702.870 (1.794.70) en Haarlem 771.178. Op de markten, waar wij onze producten plegen onder te brengen, ontmoetten wij de concurrentie van Rusland, dat eerst de laatste jaren als ruwijzerexporteur optreedt. Wel plaatst Rusland het grootste deel van zijn voor export beschikbaar ru wij zeroverschot in het Verre Oosten, maar het kwantum, dat op de door ons bewerkte markten werd verkocht, was toch voldoende om tot gevolg te hebben, dat de opbrengst var onze verkoopen in het alge- loopen jaar iets lager was dan het vorige jaar. Daarbij kwam, dat door de sterk gestegen productie van ruwijzer over de geheele wereld, de prijzen der ertsen een stijwende tendenz vertoonden. De samenwerking van deze twee omstandigheden had tot gevolg, dat de be drijfsresultaten gedurende het afgeloopen boek jaar bij die van het vorige jaar achter bleven. Men dient bij de beoordeeling van onze ro- sitie in de wereld, de volgende omstandighe den in overweging te nemen. De binnenlandsche markt, waarop wij ons product kunnen verkoopen, is klein en onbe schermd. Ook hier hebben wij de toegenomen concurrentie gevoeld, met name van Russische zijde. Verder vond in de ijzerverwerkende industrie in ons land nog in het geheel geen opleving plaats, zooals in andere landen wel het geval was. Het totale verbruik van ruwijzer is hier te lande dan ook gedaald. Onze afzet in Nederland bedroeg 40.253 tan, tegen 43.466 ton het vorige jaar, terwijl de in voer 11.447 ton bedroeg tegen 11.405 ton. Voor circa 85 pet. van onze productie zijn wij aargewezen op de buitenlandsche markt, waar wij wel kunnen profiteeren van de gunstige ligging van ons bedrijf, doch waar wij de con currentie het hoofd moeten bieden van bui tenlandsche ondernemingen voor welke de wereldmarkt van zulk een groote beteekenis is, doordat zij er veelal slechts een overschotpro ductie op behoeven te verkoopen, terwijl hun eigen binnenlandsche markt volkomen be schermd is. Onder die buitenlandsche concurrenten is vooral Rusland, dat de laatste jaren als zoodanig sterk is opgekomen, zeer gevaar lijk. Het ziet er niet naar uit, dat in de hier geschetste omstandigheden spoedig een gescheste omstandigheden spoedig een verandering zal optreden van groote be teekenis. Het eenige, wat wij zelf kunnen doen, is ons product meerderen afzet in het bin nenland te bezorgen door de verwerking er van ter hand te nemen tot producten, die hier te lande kunnen worden geplaatst. De oprichting van onze buizenfabriek is een eerste stap in deze richting. Het voordeelig saldo van de bedrijfsrekening is lager uitgevallen dan het vorige jaar. Dank zij de baten uit onze deelnemingen, kon echter na de gebruikelijke afschrijvingen een netto winst worden geboekt van f 91.850.19, welk be drag in mindering is gebracht van het saldo- verlies van vorige jaren, hetwelk dientengevolge op, f 4.218.562.62 komt te staan. De balans sluit met een bedrag van f 32.575.301.95, terwijl de winst- en verliesre kening sluit met een bedrag van x 1.183.420.31 De rechtbank te Krefeld (Duitschland) heeft een bierbrouwer uit Venlo wegens het veroor zaken van dood door schuld tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een tweejarig kind van den heer Th. O. te Maasland geraakte tijdens het spelen in een sloot bij de ouderlijke woning. Eerst na eenigen tijd werd het ongeval opgemerkt en toen men ging zoeken, vond men het kind voorover in de sloot. Een ontboden geneesheer paste kunstmatige ademhaling toe. Na ongeveer anderhalf uur hadden deze pogingen succes en konden de levensgeesten weer worden opgewekt. Z. H. Excellentie de Bisschop van 's-Herto- genbosch heeft, naar St. Jansklokken meldt, benoemd: tot kapelaan te Eindhoven (Philipsdorp) den weleerw. heer F. J. B. M. de Beer, en tot kape laan te Geldrop (H. Jozef) den weleerw. heer M. P. A. van Asten (priester van het semi narie) tot directeur der „K. J. V." voor het district Tilburg: den weleerw. heer F. C. van den Berk, genoemd kapelaan Tilburg (St. Anna). Naar wij vernemen is de zeereerw. heer W. M. De Derde symphonie van onzen landgenoot Henk Badings zal in het komende seizoen o.m. te Weenen, Dresden, Washington en Brussel Bosch, pastoor te Schoorl, om gezonoheidsrede- worden uitgevoerd. De uitvoering te Brussel op nen voor eenige weken opgenomen m het et- 8 October a,s. wordt door de radio uitgezonden, Elisabthsziekenhuis te Alkmaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9