STADSNIEUWS open/ng H. B. SWARTE I en DANKWOORD VAN j DE PRINSES DE STEUNWIJZIGING De ramp van de „Pour quoi-pas Herfst- St. Vincentiusbibliotheken ZONDAG 27 SEPTEMBER 1936 De brug, die het eiland Rügen met het vasteland zal verbinden, wordt 5 October voor het verkeer gedeeltelijk opengesteld. De dagen van de oude veerpont zijn geteld Wij brengen een in ieder opzicht geslaagde collectie dameskleeding tegen zeer lage prijzen ANCECANC 34 HAARLEM VOLKSUNIVERSITEIT De Romantiek PROV. WATERLEIDING BEDRIJF Zonnewijzer aangeboden Collecte Haarlemsch Crisis-comité De crisiscollecte Haarl. Amateur-Fotografen Ver. Ledenvergadering R. K. Staats partij afd. Haarlem IV (Overveen) Weldadigheid naar Vermogen Spiritusdrinker aangereden BURGERLIJKE STAND De monetaire toestand in Zwitserland Directeur Rijnders Af scheid shulde aan directeur der Artillerie-inrichtingen Dinsdagmiddag voor de Radio Conferentie van den minister met besturen van groote gemeenten Het vermiste verkeers vliegtuig Resten van de „Boadicea" gevonden? Bijzonderheden over het ver ongelukken der expeditie Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiniiii iiiiiiiiiiiiiiiiniii^ VAKLUI sjigg L. S„ SMIT EN VAN RIJSBERGEN R.K. Provinciale Kieskring Velsen Voordracht door den weleeru heer H. de Greeve Het Duitsche leger houdt groote manoeuvres. Een opgestelde houwitser wordt door een beschilderd zeü aan het oog der vliegers onttrokken t i li r- '^T^, - V Onze stadgenoot, de bekende violoncellist Eudard Biele, zal dit seizoen wederom een serie lezingen-met-muziek houden onder auspiciën der Volksuniversiteit. De serie is getiteld: „de Romantiek" en omvat drie avonden (de Donderdagen 1, 8, 15 October). Ten gehoore zullen worden gebracht werken Voor violoncel en klavier van Mendelssohn, Schumann, Grieg, Chopin en Brahms, waarbij mevr. Suze Biele-Wintershoven haar medewer king aan het klavier verleent. De heer Eduard Biele zal spreken over de kenmerken, het wezen en de uitingen der Ro mantiek, zal verschillende componisten der 19e eeuw behandelen en expliceert de te spelen Werken. Zij, die zich de series avonden van vorige Seizoenen herinneren, zullen weten, dat hun Wederom een interessante cursus te wachten staat, waar het aan warme belangstelling niet zal ontbreken. De avonden vinden plaats in de aula der H.B8. A, Zijlvest, hoek Raaks. Gistermorgen heeft een commissie uit het personeel van het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noord-Holland aan de directie ter gelegenheid van den honderdduizendsten abonné van het bedrijf een zonnewijzer ;/tn- geboden. Namens het personeel, dat in grooten getale aanwezig was, sprak de heer J. v. d. Plas, uit Hoorn, daarbij er op wijzend, hetgeen noodig Was om den mijlpaal te bereiken. Spr. hul digde de energieke leiding van den directeur, den heer J. v. Oldenburgh, die vervolgens in zijn antwoord den hem gebrachten lof terugkaatste op het personeel. De zonnewijzer, aldus dc directeur, is voor het bedrijf van symbolische beteekenis; de as wijst naar boven en daar moet ook het streven van directie en personeel op gericht zijn. De jaarlijksche collecte, zooals die achtereen- Volgende jaren ten behoeve van het werk voor het Haarlemsche Crisis-Comité werd gehouden, zal ook dit jaar en wel op 3 October a.s. plaats Vinden. Dan zal dus de Haarlemsche burgerij Wederom in de gelegenheid worden gesteld om Van hare offervaardigheid, die zij op zoo velerlei Wijze heeft getoond te bezitten, blijk te geven. Het is ook nu weer door den nood der werk- looze arbeiders en andere door de langdurige crisis getroffen stadgenooten, dat ons Crisis- Comité, hetwelk zich nu reeds eenige jaren ten doel stelt dien nood te helpen lenigen, het nood zakelijk acht om een, en naar zij hoopt een ruime geldelijke inzameling onder de geheele burgerij te houden. Vóór 30 September a.s. kan men zich opgeven als collectant of collectrice aan het bureau Lan ge Begijnestraat 13rd„ hoek Klokhuisplein, onder Vermelding van naam, adres, leeftijd, buurt Waaraan men de voorkeur geeft en tevens in Welke periode men wenscht te collecteeren. Er Zijn 3 perioden n.l. van 8—11 uur, van 11—2 uur en van 25 uur. Een aantal prachtige prijzen o.a. een schitte rend Philips Radiotoestel (ook voor Ultra-korte- golf) zal onder notarieel toezicht geheel gratis onder de collectanten en collectrices worden ver loot. Men vindt deze prijzen tentoongesteld in het perceel Koningstraat 8, met vermelding van de firma's, die deze prijzen hebben aangeboden. Voor elke periode, waarin men collecteert, krijgt men een kans; wie dus den geheelen dag col lecteert heeft drie kansen. Weldra is de tijd aangebroken, dat het „Co mité tot Bestrijding van de gevolgen der werk loosheid te Haarlem" wederom een beroep zal doen op de offervaardigheid der Haarlemsche ingezetenen. Nog steeds is er geen keerpunt gekomen in den maatschappelijken toestand, in de crisis- ellende, waarin een zeer groot deel onzer be volking verkeert. Jaar op jaar wordt de werkloosheid grooter én, al ware dit niet het geval, juist de zeer langdurige aard der werkloosheid, waarmede Velen te kampen hebben, maakt het meer dan noodzakelijk, dat extra steun in ruimere mate Wordt verstrekt. Met den wekelijkschen steun is bijna niet rond te komen, om zelfs in de allernoodzake lijkste behoeften voor het gezin te voorzien. Klee ding, schoeisel en dekking kan daar niet van overschieten en het huisraad teert geheel en al op. Het is daarom, dat ik zeer gaarne de collecte, Welke het Comité zal houden op 3 October a.s. Zeer warm aanbeveel, daarbij een beroep doen de op de solidariteit van de Haarlemsche bur gerij, om dat Comité in staat te stellen in de gezinnen, waar thans door de crisis duisternis heerscht, eenig licht te verschaffen. Wie veel kan geven, geve veel; die weinig kan missen, weinig, doch geve zooveel naar zijn of haar vermogen is. Steunt de Crisisslachtoffers! J. TIMMER, Secretaris H.B.B. Men geve zich vóór 30 September a.s. .op als collectant of collectrice voor de collecte op 3 October a.s. aan het bureau Lange Begynestraat 13 rd hoek Klokhuisplein, onder vermelding van haam, adres en leeftijd, buurt waaraan men de Voorkeur geeft en tevens in welke perioden men Wenscht te collecteeren. Er zijn 3 perioden, n.l. Van 811 uur, van 11—2 uur en van 2—5 uur. Een aantal prachtige prijzen, o.a. een schit- Boeken voor alle leeftijden. INSCHRIJFGELD 10 CT. LEESGELD 3 CT. N. Groenmarkt 22, x geopend: Woensdagsmiddags 34 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8-9, Vrijdagsavonds 89 uur. Ilagestraat 49, geopend: Woensdagsmiddags 23.30 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 7.308.30, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Klarenbeekstraat 60, geopend: Woensdagsmiddags 1.302.30 u. (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8-9, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Gen. de la Reystraat 17, geopend: Woensdagsmiddags 3.30—5 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8.309.30, Vrijdagsavonds 8.309.30 uur. Rijksstraatweg 304, geopend: Woensdagsmiddags 2.303.30 u. (voor de kinderen), Dinsdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 8—9 uur. terend Philips-Radiotoestel (ook voor Ultra- korte-golf) zal onder notarieel toezicht geheel gratis onder de collectanten en collectrices wor den verloot. Men vindt deze prijzen tentoonge steld in het perceel Koningstraat 8, met ver melding van de firma's, die deze prijzen hebben aangeboden. Voor elke periode, waarin men collecteert, krijgt men een kans; wie dus den geheelen dag collecteert heeft drie kansen. Dezer dagen opende de Haarlemsche Ama teur-Fotografen Vereeniging het winterseizoen met een bijeenkomst. In het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht 104 waren langs de, wanden foto's geëxposeerd, ingezonden voor de twee fotowedstrijden, geor ganiseerd door de N.Z.T.M. onder den titel „Per Noord-Zuid er op uit". Foto's van plekjes uit Noord- en Zuid-Holland waren er in groote ver scheidenheid en bonte mengeling van onderwer pen te zien. Despreker op dezen avond was de heer L. E. W. Albada uit Bloemendaal, die zijn ervaringen vertelde als amateur-fotograaf. De heer B. Scharp, voorzitter van den H.A.F.B. leidde den spreker in en verwelkomde o.a. den vertegenwoordiger der directie van de N.Z.H. Zooals reeds is medegedeeld,, houdt bovenge noemde afdeeling der R. K. Staatspartij Dinsdag 29 September a.s. 's avonds om 8.15 in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen een vergadering, waarop gelegenheid wordt ge geven wenschen inzake de samenstelling van het programma voor de a.s. verkiezingen ken baar te maken. Het bestuur vestigt nog eens de aandacht op deze te houden vergadering, omdat door om standigheden geen verdere convocatie aan de leden kan geschieden. De vergadering is ook toegankelijk voor niet- leden. Dringend verzoek aan alle inwoners van Haar lem en Omstreken. De vereeniging „Weldadigheid naar Vermo gen", Pandpoort, Koningstraat, doet met het oog op de extra nooden van den komenden winter wederom een beroep op het medegevoel van alle inwoners van Haarlem, Bloemendaal, Overveen en Heemstede. Wij vrggen kleeren, schoeisel, beddegoed enz. Met allen aandrang vragen wij u, wilt toch uw kasten en zolder eens grondig nazien of er niet iets is wat u missen kunt, en ons dit afstaan. Met uwe hulp kunnen wij dan, na onderzoek, in vele gezinnen helpen om in het nijpend tekort te voorzien aan warme dekking en kleeding. Het aantal aanvragen is ontstellend groot. Voor alles wat u ons wilt afstaan zijn wij u zeer dankbaar. Geeft schriftelijk of telef. 11855 uw adres op, en wij laten het gaarne bij u afhalen. Op den Heerenweg had Zaterdagmiddag om streeks kwart voor zés een vrij ernstige aanrij ding plaats. De heer F. G. reed met zijn auto met een gemiddelde snelheid in de richting Lei den, toen poltseling een voetganger, die naderhand bleek onder den invloed van spiritus te zijn, zonder uitkijken den weg overstak. De automobilist trachtte nog door uitwijken naar links een aanrijding te voor komen. Dit mislukte echter, doordat de voetganger doorliep. Vanuit de richting Leiden kwam een wielrijder, die nog trachtte, door zoo veel mogelijk rechts uit te wijken erger te voor komen. Hij reed hierbij tegen den auto aan, bij bij welke manoeuvre zijn fiets het leven liet. De aangereden voetganger werd met een lichte hersenschudding naar het Diakonessenhuis over gebracht. De flesch spiritus, die de man in zijn binnenzak droeg, was bij de aanrijding gebroken. Geboren: 23 Sept.: C. C. HendriksSpanjaard z;24 Sept.: J. C. C. de JongWarnies z; A. H. Gosewehr—v. Dijk d; J. M. E. Gennissen—v. d. Horst z; A. G. Vissersv. Riel z. Overleden: 25 Sept.: C. Steenlandv. Verre, 80 j., Ipenrodestraat; J. MenkeVring, 81 j„ Cremerstraat; C. G., 2 j„ z. van S. N. Heems kerk, Kamperlaan. In verband met .de berichten over een aan passing van den >Zwit.serschen franc aan de va luta's van Frankrijk, Engeland en Amerika, heeft het A. N. P. telefonisch nadere inlichtin gen gevraagd aan het Zwitsersch telegraaf- agentschap te Bern, dat het volgende mede deelde „De Bondsraad s, na kennis te hebben ge nomen van het besluit der Fransche regeering om den Franschen franc met circa 30 percent te devalueeren, tot de conclusie gekomen dat het in het belang is van de Zwitsersche natio nale economie, dat ook Zwitserland er toe over. gaat zijn valuta aan te passen aan de wereld valuta's. Hieromtrent heeft de bondsraad een ver- "klaring gepubliceerd, waarin hij vaststelt, dat de goudreserven van de Zwitsersche na tionale bank nog rijkelijk voldoende zijn om aan iederen aanval het hoofd te bieden, doch dat men thans tot devaluatie over gaat, omdat indien men er later toe ge dwongen zou worden, men intusschen reeds een aanzienlijke hoeveelheid goud had moe ten doen afvloeien. De devaluatie in Frankrijk zou Zwitserland ook reeds zonder dat dit land tot devaluatie overging, in het toeristen-verkeer, export etc., zoo zwaar treffen, oat het beter is dat Zwit serland zich terstond aan de in het buiten land genomen maatregelen aanpast, teneinde den levensstandaard in Zwitserland op het huidige peil te kunnen handhaven. Op een desbetreffende vraag van het A.N.P. deelde het Zwitsersche telegraaf-agentschap mede, dat omtrent het percentage van de voor genomen devaluatie op het oogenblik nog niets kon worden gezegd, evenmin als over de hand- naving van den gouden standaard na de aan passing. In Zwitsersche politieke en financieele krin gen neemt men echter aan, dat men in Zwit serland over zal gaan tot gelijke maatregelen i als m Frankrijk genomen worden. Op, zolder staat Uw kolenkit, Maar 't zal niet lang meer duren, Of FRANS PERQUIN moet ANTHRACIET Weer naar Uw woning sturen. HEMBRUG, 26 September. Tusschen de werkplaatsen van de artillerie inrichtingen leeft een opgewekte stemming. Per auto en per trein arriveeren groepjes hooge militairen en reünisten van het bedrijf. En als om half elf de arbeid wordt stil gelegd, begeven zich honderden door de boschwegen en langs de lanen naar een der groote magazijnen. De hal loopt stampend vol. Zeker 1500 men- schen zijn hier aanwezig. Dit alles geldt het afscheid van directeur D. Rijnders, die bijna veertig jaren zijn beste krachten aan de artilleriewerken heeft geschonken, die sinds 1930 als presi dent-directeur het heele bedrijf beheerde en thans heengaat. Tegen elf uur betreedt de heengaande direc teur, vergezeld van zijn echtgenoote én van zijn mede-directeuren, de „feestzaal". Directeur ORNSTEIN bestijgt het podium om den heer Rijnders toe te spreken. De voornaamste feiten nagaande, die zich op den levensweg van den president-directeur hebben afgespeeld, prees Ir. Ornstein in hem vooral, dat hy de geweldige evoluties van de techniek in de veertig jaren die hij aan de Artillerie-inrichtingen werkzaam was, volledig meemaakte, dat hij er steeds een werkzaam aandeel in heeft genomen. Dit heeft hem in den eersten tijd de waar deering van zijn superieuren en als directeur de hoogachting van het personeel bezorgd. Tenslotte memoreerde ir. Ornstein de wijze, waarop de scheidende directeur zijn naam heel in het bijzonder aan het bedrijf heeft verbon den, door den aanleg van het bosch en de plantsoenen tusschen de werkplaatsen. De poëtische sfeer, die hier tusschen de rauwe werkelijkheid van het oorlogsbedrijf bloeit, zal steeds aan den heer Rijnders blijven herinneren. Nadat een zangkoor, samengesteld uit leden van het personeel, onder leiding van den heer W. Bollen, een zangstuk ten gehoore had ge bracht, bood ir. der Weduwen, voorzitter van het feestcomité, onder herinnering vooral aan de nobele menschelijkheid van den scheiden den directeur, als huldeblijk een fraai stilleven aan, geschilderd door Willem van Nieuwen- hoven. Luit.-kol. Hartmans dankte namens generaal Roldanus voor de aangename samenwerking. Gep, kolonel de Kreuk voerde in naam der reünisten het woord. Ploegbaas J. Keern bood een herinneringsalbum aan. De heer Jaspers deelde mede, dat op initiatief van het perso neel een der lanen in het bedrijf de „Dir, Rijn- derslaan" zal worden genoemd en bood de di rectie de naamborden daartoe aan. Directeur Rijnders zelf dankte alle aan wezigen en alle sprekers, alle organisatoren en, heel sympathiek, ook de reeds aanwezige her stellende gewonden van het noodlottig ongeval, die bij deze hulde aanwezig wilden zijn, en ver klaarde dat deze hulde hem diep had getroffen. Dat de herinnering, die hetstoffelijk aanden ken zal onderhouden, een aangename zal zijn is hoofdzakelijk te danken aan den geest van onderlinge samenwerking, die alle leden van het personeel van hoog tot laag met hem heeft verbonden. MllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllIjM |j Het ligt in het voornemen van F de Prinses, Dinsdag 29 dezer, f| Êi des namiddags te 12.45 uur, F voor de radio een kort woord S te spreken, ten einde dank te H betuigen voor de vele blijken s S van belangstelling, bij Haar ver- H loving met Prins Bernhard. Dit dankwoord zal over beide S Nederlandsche zenders en naar Indië worden uitgezonden. Üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllli^ Zaterdagmorgen had de minister van Soc. Zaken een conferentie met de besturen van de gemeenten boven 100.000 inwoners, in ver - band met de maatregelen inzake de steun- verleening, die na 13 September in werking zijn getreden. De bespreking liep voorts over het vraagstuk der huurverlaging en de dis tributie van levensmiddelen. Het bleek uit de besprekingen, dat de toestand ten aanzien van de gevolgen, welke de verla ging zal hebben op het peil der woninghuren. met name ten aanzien van de gesteunden, nog zeer onoverzichtelijk en plaatselijk uiteenloo pend is. In dit verband kon het overleg ten aanzien van hetgeen er voor de gemeentebestu ren te verrichten zou zijn, voor het geval er moeilijkheden mochten ontstaan, uiteraard slechts zeer voorloopig zijn. Algemeen stelde men daarbij voorop, dat rechtstreeks overleg tusschen belanghebbenden de meest aangewezen weg was, om tot een re delijke huurverlaging te komen. In die gemeen ten, waar langs dezen weg een oplossing wellicht niet bereikt zal worden, zijn de betrokken ge meentebesturen, naar uit de ter vergadering ge dane mededeelingen bleek, diligent ten aanzien van de voorbereiding van hetgeen alsdan op hun weg zal liggen. Voorts werd in de conferentie gesproken over de beschikbaarstelling van levensmiddelen te gen lagen prijs. LONDEN, 26 Sept. (D.N.B.) Het Britsche pas sagiersvliegtuig „Boadicea" van de Imperial Airways, dat gistermiddag om 12.44 van Croy don vertrok en sindsdien nergens meer is waar genomen, wordt thans als verloren beschouwd. Volgens een bericht, dat evenwel nog niet bevestigd is, zou de kapitein van een stoom schip gisteravond in het Kanaal, nabij Has tings (bij de Zuidkust van Engeland), de res ten van een vliegtuig gevonden hebben. Men vermoedt, dat deze overblijfselen van het ver miste vliegtuig afkomstig zijn. In een door Pater G. Boots gezonden schrij ven van den 20sten September uit Reykjavik, worden de volgende bijzonderheden medege deeld over de ramp van het verongelukte Fransche expeditieschip, de „Pourquoi-pas?" De bevolking te Reykjavik is zeer onder den indruk van de ontzettende ramp van de „Pourquoi-pas?" Op het oogenblik liggen de 22 lijken opgebaard in de lijkkapel van het St. Jozefshospitaal alhier. Verleden Zondag waren de manschappen van de „Pourquoi-pas?" nog in onze kerk. En enkele dagen te voren werd Z. H. Exc. Mgr. Meulenberg aan boord ontboden om er door Dr. Charcot vanwege de Fransche regeering gedecoreerd te worden met het commandeur- kruis van het Eerelegioen. Dinsdag om 10 uur was Dr. Charcot nog bij Monseigneur na een bezoek aan het Allerheiligste. De „Pourquoi pas?" met den minzamen aanvoerder Dr. Char cot, was hier zeer populair. Bijna ieder jaar kwam het bekende exploratieschip naar IJsland Het had nu eenige maanden gekruist langs de Oostkust van Groenland en zou naar Ko penhagen varen, waar Dr. Charcot lezingen zou houden over zijn wetenschappelijke waar nemingen. Het schip vertrok van hier Dinsdag, den 15en, om half 2 in den namiddag. Tegen den avond stak vrij plotseling een hevige wind op, die allengs overging in een geweldigen orkaan van 25 M. per seconde. Het schip is dan terug willerFkeeren naar Reykjavik. Blijkbaar is men uit den koers geraakt, doordat men de vuur torens verwisselde en zoodoende te ver Noord waarts stevende. Woensdagmorgen om 6 uur strandde het schip op een der tallooze klippen langs de Noordkust van de Taxafjord, ongeveer 80 K.M. ten Noorden van Reykjavik. Slechts één man, een stuurman, kon zich, als bij wonder, redden. De overige 39 opvarenden vonden den dood in de onstuimige baren. Slechts met groote moeite en zelfs op levensgevaar af, gelukte het oen IJslandsche motorboot de plaats des onheils te berei ken en 22 lijken op het droge te brengen, o.m. dat van Dr. Charcot. Vrijdagavond kwam de droeve lading tc Reykjavik aan. Stilzwijgend en blootshoofds stond een dichte menigte aan de kade. Twee Fransche schepen zijn op weg naar Reykjavik. Een plechtige lijkdienst zal in onze kerk gehouden worden. Deze wordt uitgezonden door het radiostation alhier (op een golflengte van 24.52 M.) Dr. Charcot had een Groenlandschen zee vogel aan boord. Op het laatste oogenblik ging hij nog naar beneden in de kajuit om den vogel uit de kooi te laten, vertelde ons de stuurman. Zooals men weet, was Dr. Charcot een zoon van den beroemden Fransahen geneesheer Jean Martin Charcot. Hij leidde twee expedities naar de Zuidpool (1903—1905 en 1908—10). Op de laatste onder zocht hy het tot dan toe onbekende Alexau- derland. Dr. Charcot was een zeer vroom mensch. Telkens wanneer zyn schip hier voor anker lag, kwam hij dagelijks een bezoek brengen aan onze kerk om er te bidden. p VERWACHTING: Zwakke tot matigen, j| Noordelijke tot Westelijken of Znid- =j Westelijken wind, half tot zwaar be- welkt, regenbuien, iets kouder. H VERDERE VOORUITZICHTEN: guur, |j j= buiig. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllillli Hiermede berichten wij U de ontvangst van de nieuwe herfst- en winterstoffen. Op aanvrage zenden wij U gaarne onze stalen hoogachtend, Kleermakers ZIJLSTRAAT 87 Telefoon 16963 In de groote zaal van Hotel „De Leeuwerik" werd Zaterdagmiddag een algemeene vergade ring gehouden van den R. K. Provincialen Kieskring „Velsen". Om precies drie uur heette de voorzitter, de heer P. J. van Groeningen, de talrijke aanwe zigen welkom, terwijl hij in zyn openingswoord tevens enkele mededeelingen van huishoudelij- ken aard verwerkte, welke wel culmineerden in den wensch, dat de secretariaten der verschil lende afdeelingen in de toekomst de grootst mogelijke accuratesse zullen betrachten. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den weleerw. heer Henri de Greeve, die de vergadering sprak over „Onze positie in deze moeiiyke tyden." De menschen van tegenwoordig, aldus onge veer begon spr. zijn voordrracht, zijn zoozeer verstrikt in materieele moeiiykheden van al lerlei aard, dat zy zich ontslagen achten van ernstig nadenken. De geweldige nood moest ons veeleer tot bezinning brengen, tot een be zinnen, hoe wij onzen tijd het best kunnen be leven. Alle eenlingen moeten rustig de teekenen des tyds trachten te begrijpen. Al kunnen wij geen nauwkeurige synthese van dezen tijd geven, enkele lynen zijn ge makkelijk te onderkennen. Wij plukken de bedorven vrucht van een vo rig tijdperk, vol dolle verdwazing; wij beleven „de crisis." Niets wyst op een algemeen geestelijk herstel, op den geest van soberheid en be zinning, die eigenlijk het eenig succes van de crisis zou moeten zijn. Oppervlakkiger kunnen wij dit gemis reedsin de algemeene smake loosheid constateeren, waaraan zelfs onze ra dio-omroepen het hunne moeten offeren. De crisis duurt reeds jaren. De moedeloos heid als verschynsel is byna even oud en de menschen hebben nog geen kracht kunnen vin den om haar te overwinnen. Die kracht laat zich niet vinden, als de menschen zich niet realiseeren, dat de crisis eigenlijk een natuurnoodzakelijk reageeren van de verkrachte en opzettelijk vervormde natuurkrachten en scheppingsorde is. Ook het geld is, als alle bezit, een gave Gods. De mensch van voor 1929 heeft dit ver geten, zooals hij ook niet meer om den arbeid gaf. De reactie heeft ons leeren bidden om geld, doen snakken naar arbeid. Die crisis is de harde les van de natuur, die ook op deze wyze Gods wegen gaat. Er begint iets te komen van waardeering. Zelfs die vroeger grooten der aarde waren, worden op de knieën gedrongen. Als allen tot de nederige overtuiging zullen zijn gekomen, dat dit alles van God was, zal de crisis zijn afgeloopen. Het menscheiyke leed wordt slechts door het bovenmenschelijke geheeld, niet door een alleen maar opschepperigen Übermensch. Veertig jaren lang hebben wy den socialen nood zoeken te lenigen. Den geestelijken nood hebben we vergeten. Daarom was ons huis op zand gebouwd en heeft de eerste storm, dc eerste watervloed het tegen den grond gesla gen. En nog kunnen de regeeringen, kan de Volkenbond, niet erkennen, dat zy zich heb ben vastgedacht. Tot alle eigengereide natio nalisten, mammonisten en andere extremisten misschien nog ooit tot de pvertuiging komen, dat Christus gelijk had, toen Hij sprak van het Rijk Gods enal het andere, dat ons zal worden toegeworpen. Dit „Rijk Gods" duldt geen vage interpre tatie. De consekwenties, die het erkennen van dit Rijk vragen, eischen absolute toewijding. Ook al kennen de moderne handel en industrie geen connecties met het Rijk Gods, het is er. Liever zoekt de dwerg-mensch, die zich in beeldt een reus te zyn, het „overige" en werpt hy het eenig-noodige overboord. Communisme en Nationaal-Socialisme zyn de twee uiteinden van den eenen knoet, waarmee de wereld gegeeseld wordt, egoïsme en eigenwaan, verworden tot hun ontzettende consekwenties Zal God beschaving en cultuur van het blanke Westen wegnemen? Nog zijn er vijf rechtvaardigen, omwille van wie God Europa misschien zal sparen, als deze vijf zich ernstig willen voorbereiden op het martelaarschap, dat hem op de een of andere wüze te wachten zal staan. In dezen zin alleen kunnen we met recht practisch-katholieke politiek voeren. De men schen raken den weg kwyt in de wirwar van tegenstrydigheden en oogenschyniyk voordeel. De katholieke leiders moeten hun leeren zich te bezinnen, moeten hun leeren zich zelf te zijn in het zoeken naar het Rijk Gods, dat alleen waarde heeft. De rede van den weleerw. heer de Greeve. welke zooals spr. mededeelde eerdaags als een nummer van de bekende Libellenserie zal verschynen, werd met groote aandacht aan gehoord. Als voordracht voor bestuurslid van de Ka mercentrale Haarlem werd een lijst van can- didaten opgemaakt, bevattende de namen van de heeren H. Kolk, A. H. J. ten Kortenaar en Jos. Lem. Met het oog op de evenredige ver tegenwoordiging van de verschillende vak groepen werd de naam van den heer H. Kolk (Aalsmeer) als eerste op de voordracht ge plaatst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3