De eerste maatregelen I STICHTING VAN EEN EGALISATIEFONDS GROOT 300 MILLI0EN GULDEN Een wetsontwerp tegen prijsstijging heeft reeds het Departement verlaten Het parool van dr. H. Colijn: vlucht niet in goederen, doe als vroeger en steun de regeering hij haar maatregelen STEENEN SMELTEN NIET! BESCHERMING VAN DE EERSTE BEHOEFTEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Beroep op middenstand MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936 - AvONDBLAD B. BOERRIGTER - Mr. Cornelisstraat 21 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20175 Naar wij vernemen wordt heden een wetsontwerp, dat be oogt de prijsopdrijving tegen te gaan, naar den Raad van State gezonden, om Dinsdag in de Kamers te worden be handeld. In dit wetsontwerp zullen zoowel de prijzen van diensten en goederen als de huren aan bepaalde regels worden gebonden. Voorts heeft de Regeering een ernstig beroep gedaan op de middenstandsorganisaties, om mede te werken de prijsop drijving te voorkomen. Deze medewerking is inmiddels toe gezegd. Zondagmiddag is een bespreking gehouden tusschen de regeeringscommissarissen voor de uitvoering der landbouw- crisiswet, teneinde maatregelen te nemen in verband met de positie van het landbouwcrisisfonds en de steunuitkeeringen op de verschillende land- en tuinbouwproducten en de monetaire maatregelen der regeering. De regeering heeft, in volledige overeenstemming met het gevoelen der Nederlandsche Bank, besloten met ingang van 27 September den uitvoer van goud te verbieden, tenzij ge dekt door een authentiek certificaat van de Nederlandsche Bank. Tevens is de Effectenbeurs heden en morgen gesloten. Nader vernemen wij, dat het gouduitvoerverbod eveneens geldt voor Ned. Indië. De Effectenbeurs te Batavia zal even eens heden en morgen gesloten zijn. De devaluatie zal een ingrijpende verandering brengen in de land bouw-crisispolitiek Ministerieel schrijven Drukte aan de telefoon Radiodistributie Haarlem Nieuwe Gracht 5 - Telef. 10010 Koopt daarom nog heden voor solide geldbeleg ging één of meerdere aan prima huurders ver huurde LANDHUISJES, gelegen Terrasweg te SANTPOORT. Nu nog oude prijs f5000—f5200. Ook in aanbouw. Inlichtingen: HAARLEM TEL. 14742 NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. WAARDEVERMINDERING VAN DEN GULDEN t Zondag is vanwege de regeering contact gezocht met de verschillen de middenstandsbonden, de groot winkelbedrijven en coöperaties, ten einde onredelijke prijsverhooging van levensmiddelen te voorkomen. Het resultaat hiervan is, dat vol ledige medewerking werd verkre gen. Mocht desniettemin onredelijke prijsverhooging plaats vinden, dan zal de regeering met kracht optre den om zulks te verhinderen. Een wetsontwerp tot het tegengaan van on redelijke prijsverhooging van goederen, dien sten en huren heeft reeds het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ver laten. Voorts kan worden medegedeeld, dat de gevolgen van het uitvoerverbod van goud een ingrijpende verandering in de landbouwcrisispolitiek beteekencn, waarbij zal vooropstaan, dat met inachtneming van de belangen van den landbouw de prijzen van de eerste levensmiddelen, met name brood en aardappelen, niet zullen worden verhoogd. Aan de centrale middenstandsorganisaties, diverse bonden op het gebied van den détail- handel in levensmiddelen, coöperaties en grootwinkelbedrijven heeft de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een aan schrijving gericht van den volgënden inhoud: Ik acht het niet uitgesloten, dat een aantal winkeliers in de gebeurtenissen van den dag aanleiding zullen zoeken tot een overigens niet gemotiveerde verhooging van de prijzen der eerste levensbehoeften. Afgezien nog van het bezwaar, dat een der gelijk optreden de reputatie van het winkelbe drijf als geheel zal schaden, acht ik het in het algemeen belang noodzakelijk, dat onder de tegenwoordige omstandigheden iedere po ging in deze richting achterwege blijft of, zoo al door enkelingen ondernomen, ten spoedig ste wordt onderdrukt. Ik doe daarom op uwe organisatie een drin gend beroep, teneinde hare leden onverwijld met het bovenstaande in kennis te stellen en hen uit te noodigen, al het mogelijke te doen, teneinde door eendrachtig optreden moeilijk heden, die aan den détailhandel niet anders dan ernstig afbreuk kunnen doen, te voor komen. Teneinde eventueel op zoo kort mogelijken termijn aan excessen paal en perk te kunnen stellen, zal het ontwerp eener wet, welke de mogelijkheid voorziet daartegen op krachtige wijze op te treden, een dezer dagen de Tweede Kamer der Staten-Generaal bereiken. Ik vertrouw, dat uwe organisatie intusschen waar mogelijk haar invloed zal doen gelden, om den détailhandel tegen normale prijzen voortgang te doen hebben. Van deze aanschrijving is afschrift gezonden aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken, met verzoek eventueel te harer kennis komende klachten inzake prijsopdrijving onverwijld nauwkeurig te willen onderzoeken en den mi nister voornoemd daarvan op de hoogte te brengen. Voorloopig zijn ten aanzien van de landbouw crisisbepalingen de volgende maatregelen ge nomen Alle restitutie-, exportbeschikkingen, enz. zullen, met uitzondering van de beschik king voor zoover betreft de teruggave van binnenlandsche heffing op boter, voorzoo ver de normale hoeveelheden betreft, voor loopig worden stopgezet. Zoo spoedig mo gelijk zal worden bekend gemaakt, welke restitutie, premies enz. met ingang van 28 September 1936 zullen gelden. Met ingang van 28 September 1936 zal tot nader order geen rogge worden gedenatureerd. Dit geldt ook ten aanzien van partijen, waar omtrent reeds toezegging tot het houden van toezicht werd gedaan. De steun a ƒ2.25 voor gerst wordt met in gang van 28 September 1936 tijdelijk opgeschort. Dorschingen dienen echter op den ouden voet door te gaan. Alle formaliteiten dienaangaande worden voorloopig gehandhaafd. Geen monopolie-overeenkomsten zullen ten aanzien van den uitvoer van consumptie- en pootaardappelen naar België en veldboonen naar Duitschland worden aangegaan. De reductie bij invoer van Indische maïs wordt tijdelijk opgeschort. Voor zoover betreft de Nederlandsche aard appelmeelcentrale is voor alle georganiseerden tot nader order de verkoop van aardappelmeel stopgezet. De aardappelmeelcentrale aanvaardt geen enkele verplichting voor verkoopen, geslo ten na 27 September 1936. De Nederlandsche Veehouderij-centrale heeft den verkoop van spek door spekexporteurs stop gezet. Het Zondag in den voornacht bekend gemaak te verbod tot gouduitvoer door de Nederlandsche regeering heeft tot gevolg gehad, dat door tal van financieele, handels- en industrieele onder nemingen reeds dezen Zondag hier te lande en in het buitenland besprekingen zijn gevoerd, welke ten doel hebben maatregelen voor te be reiden om een stagnatie in het zakenleven te voorkomen. In dit verband kreeg reeds van den vroegen morgen af de rijkstelefoon een record aantal aanvragen voor gesprekken te verwerken. Een en ander leidde er toe, dat te Amsterdam reeds van negen uur af extra-personeel in dienst moest worden genomen, terwijl het tot stand komen van de overtalrijke telefoonverbindingen langeren tijd in beslag nam dan op andere Zon dagen het gevai is. Er wordt veel geschermd met „service", 't Trucje, dat het veelal doet. De centrale kan er bulten; Distributie Is steeds goed. De minister van Financiën, mr. P. J. Oud, heeft Zondagmorgen in zijn Departement te Den Haag verschillende besprekingen gevoerd in verband met de monetaire politiek der regeeringDe minister na het verlaten van het departementsgebouw Hedenochtend acht uur heeft de minister-president, dr. H. Colijn, vanuit de gebouwen van het hoofdbestuur der P. T. T. de volgende radio-rede gehouden, die over de beide Nederlandsche zenders en de Phohi werd uitgezonden: Alvorens een nadere motiveering te geven van het in den nacht van Zaterdag op Zondag genomen besluit der regeering in zake onze monetaire politiek, roep ik eerst in de herinnering terug, dat een zeker aantal landen in 1933, tijdens de Londen- sche wereldconferentie, als hun gemeenschappelijk gevoelen tot uitdrukking brachten, dat het wenschelijk was den z.g. gouden standaard te handhaven, d.w.z. door afgifte van goud aan el kander de onderling bestaande muntverhoudingen in het wissel- verkeer te verzekeren. Deze landen waren zes in getal, n.l. Frankrijk, Italië, Zwitser land, België, Polen en Nederland. Van deze zes konden Italië en Polen den laatsten tijd niet meer meegerekend worden, terwijl België, na het vorige jaar een devaluatie zijner munt te hebben doorgemaakt, onlangs wel weer tot het goud terugkeerde, doch niet meer behoorde tot het oor spronkelijk goudblok. Zoo waren er van de zes dan maar drie meer overgebleven n.l. Frankrijk, Zwitserland en Nederland, en weliswaarbehoorde ook Amerika sinds eenigen tijd tot de landen, die het wisselverkeer door goudafgifte steunden, doch de goudwaarde van den dollar was daar nog niet defi nitief; de dollarwaarde kon nog door den President der V. S. verder verlaagd worden, nadat hij reeds 40 pCt. van zijn waarde had ingeboet. Niet zonder bezorgdheid heeft de Nederlandsche regeering den laatsten tijd den gang van zaken op mo netair terrein gevolgd. Niet, omdat zij twijfelde aan de juistheid harer eigen politiek. Het tegendeel is waar. De aanpassing aan de gewijzigde internationale verhoudingen op economisch en financieel terrein was hier te lande een heel eind en in Ned.-lndië nagenoeg geheel geslaagd en men mocht hopen, dat het eind van een zeer moeilijken weg in het zicht was. De bezorgdheid der regeering vond haar oorzaak dan ook in hetgeen hier en daar om ons heen plaats greep waarvan geducht moest worden, dat de voornaamste pilaar onder het reeds gehavende goudbloc bezwijken r. - 1 1 *7 'm. j NTilI i1 1:l::l Dr. H. Colijn en zou. Men mocht zich niet verhelen, dat de positie van Zwitserland en Nederland heel veel moeilijker zou worden, indien Frankrijk zich genoodzaakt zou zien het Belgische voorbeeld van 1935 te volgen en eenigen tijd den gouden standaard prijs te geven. Toch meende de regeering, toen bekend werd, dat Frankrijk den gouden standaard ging verlaten, en zij zich daarover in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te beraden had, hare beproefde politiek nog niet te mo gen prijsgeven. Vandaar dat in de ochtendbladen van Zaterdag de mededeeling verscheen, dat de regeenng hare tot nu toe gevolgde monetaire politiek onveranderd zou handhaven. Op die houding was mede van in vloed de op dat tijdstip volstrekt gegronde verwachting, dat Zwitserland den gouden standaard zou blijven handhaven. Zaterdag, in den loop van den namiddag, ontving de regeering evenwel door haren gezant te Bern de me dedeeling van den Zwitserschen Bondsraad, dat men integendeel in Bern besloten had tot aanpassing van den Zwitserschen frank aan de leidende valuta's en men dus tot prijsgeving van den gouden standaard zou Dit feit maakte een hernieuwde overweging van het Nederlandsche standpunt noodzakelijk. De positie van de Zwitsersche Nationale Bank was banktechnisch sterker dan die van de Nederlandsche Zusterinstelling. Toen dus de sterkere van de beide banken den strijd meende te moeten opgeven, moest in de nationale en internationale geldwereld wel de vraag opkomen: nu het eene goudland na het andere den gouden standaard heeft moeten prijsgeven, nu van de twee laatst overgeblevene de sterkste van de twee de vlag strijkt, waarom zou nu de laatst overgeblevene het wel kunnen houden. Dit alles noopte er toe om opnieuw de positie van Nederland in beschouwing te nemen Nederland zou nu, met Amerika, dat al 40 pet. gedevalueerd had en waar de mogelijkheid van verdere devaluatie nog aanwezig was en met België, dat ook reeds gedevalueerd had, deel blijven uitmaken van een trio, waarin het het eenige lid was het eenige land zelfs in de geheele wereld dat zijn oude munt- pariteit ongerept had weten te bewaren. Hoe werd nu het beeld van den toestand? Zoo, dat men dan enkele weken, of, op zijn best, een paar maanden zou blijven doorworstelen met door- loopende sterke schommelingen in den rentevoet, met al de daaraan voor het bedrijfsleven verbonden bezwa ren, om dan ten slotte toch te eindigen met het prijsgeven van den gouden standaard, doch dan met een op onverantwoordelijke wijze verzwakten goudvoorraad van de Nederlandsche Bank. Dit moest worden voorkomen, omdat wij, temidden van deze grenzenlooze verwarring op financieel ter rein niet weten wat de toekomst ons nog brengen kan. Daarbij kwam dan nog, dat men zienderoogen aan sommigen de gelegenheid bleef schenken om, door middel van het afvloeiende goud van de Nederlandsche Bank, zich in een nabije toekomst winsten te verze keren, waarop niet alleen geen enkele zedelijke aanspraak bestond, doch die bovendien aan het land ernstige schade berokkende. In die overwegingen wortelt het besluit van de regeering, om met ingang van 2/ September den uit\ oer van goud te verbieden. Daardoor is verzekerd, dat de Nederlandsche goudschat ter beschikking blijft van het eigen land en van het algemeen belang. Wat beteekent deze maatregel nu eigenlijk? Hij beteekent, dat we den z.g. gouden standaard tijdelijk hebben prijsgegeven, zooals dat ook het geval is geweest vanaf Augustus 1914 tot eind April 1925.^ In zooverre is het dus ook voor ons niet iets nieuws. Beteekent het nu ook waardevermindering van den gulden, zooals door devaluisten gewenscht wordt Met volkomen zekerheid valt dit niet te zeggen. In de periode 19141925 zijn er tijden geweest, dat de waarde van den gulden, met betrekking tot pond en dollar, lager dan normaal kwam te liggen, doch er waren ook perioden, waarbij het omgekeerde het geval was. j Nu is dit laatste thans niet te verwachten en moet er met het eerste, d.i. eenige waardevermindering van den gulden tegenover buitenlandsche valuta, gerekend worden. Twee factoren oefenen daarop voornamelijk invloed uit. De eerste is de kapitaalbeweging en de tweede de aanpassing, voor zooveel nog noodig, aan het buiten landsche prijspeil. In het oog moet worden gehouden, dat het wenschelijk is, dat de weggevloeide kapitalen weer naar Ne derland terugkeeren, waardoor kapitaalvlucht vanzelf wordt tegengegaan, en ook, dat de concurrentie-mo- gelijkheden voor onzen export ten zeerste de aandacht verdienen. Dit brengt mee, dat de regeering den nieuw geschapen toestand niet geheel aan zijn eigen ontwikkeling kan overlaten. Het betalingsverkeer blijft volkomen vrij. Maar wel stelt de regeering zich voor, onverwijld aan de Staten-Generaal te doen toekomen een ont werp van wet tot instelling van een Egalisatiefonds van omtrent 300 millioen gulden, ten einde daardoor harerzijds invloed te kunnen oefenen op den loop der wisselkoersen met het buitenland, gelijk Engeland ook heeft gedaan en in Frankrijk en Zwitserland in overweging is. Daardoor hebben we het in de hand, in samenwerking met de Nederlandsche Bank, onnoodige daling van de waarde van den gulden te voorkomen. Dit is ook onvermijdelijk met het oog op het binnenlandsche prijspeil. Verhooging van dat prijspeil za niet geheel zijn te ontgaan. Wat we uit het buitenland moeten betrekken zal duurder worden, indien de gulden belangrijk in waarde dalen zou, maar voor het binnenland ligt de zaak ten deele anders. (Vervolg elders in dit nummer.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1