UIT DEN OMTREK Ooor^L^ raakt hef bekend.1 ,oAM SLAGER ZOEKT GE ife». GR. HOUTSTRAAT 8 69 Ct 58 Ct, 43 Ct, VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 WIJ VERHOOGEN ONZE VOORRADEN jar DAAROM VLUG NAAR VAN DAM GESNELD ar- OM IETS GOEDS TE KOOPEN VOOR WEINIG GELD rwci OMROEPEN! BEVERWIJK R.K. STAATSPARTIJ Verklaring omtrent de wet houdersverkiezing BLOEMEND AAL BENNEBROEK SANTPOORT VELSEN VOGELENZANG HMUIDEN ZAANDAM VOETBAL R. C. H. Kaartverkoop werkloozen H.V.B.-uitsIagen MOTORSPORT Motorclub van Kooten Zwart als de Nacht! SCHAKEN Schaakclub „De Rochade" Simultaan-séance BILJARTEN Jubileumwedstrijden. B.C. Haarlem DAMMEN Haarlemsche Damclub KRACHTSPORT Haarl. Krachtsportver. Haarlem WIELRENNEN H.R.C. Excelsior DUIVENSPORT Haarlemsche Postduivenbond De A.B.T.B. Rede van mr. van Haastert over Katholicisme en Liberalisme STAAT VAN BESOMMINGEN Paramount-films De a.s. productie RIJKSVISCHAFSLAG De „Wereld-Bekende" Als voorbeeld MANTELSTOFFEN, 140 c.M. breed in prezen van3.90 - 2.90 tot 130 c.M. breed JAPONSTOFFEN in prjjzen van2.90 tot GEKEPERD VELVET, diverse kleuren in prijzen van 1.90 - 1.49 - 79 - 59 tot BIJ AANKOOP BOVEN 5.00 KNIPPATROON NAAR MAAT CADEAU een huis een pension dienstpersoneel lessen een club een werkkring? LAAT UW WENSCH Gisteravond hield de afdeeling van de R.K. Staatspartij voor de parochie van de H. Agatha een ledenvergadering in het K.S.A.-gebouw onder voorzitterschap van den heer A. v. d. Plas. Deze drong er in zijn openingswoord op aan dat allen als één man achter de R.K. Staats partij zullen staan. Wie nog geen overtuigd Staatspartijer is, leze de „Opmarsch". Wanneer allen dit voortreffelijke party-orgaan lezen, kan men de actie voor de verkiezingen in 1937 met een gerust hart tegemoet zien. Met betrekking tot het program van actie werden dezelfde punten aangenomen, die Maan dagavond in de vergadering van de afdeeling 0. L. Vr. van Goeden Raad zijn aanvaard. Hierna volgde de verkiezing van een geheel nieuw bestuur. Ala candidaten waren gesteld de heeren J. v. d. Zon, J. Pel, mej. Admiraal, Ph. v. Noort, J. Snijders, J. A. A. Poncin, J. G. Timmer, A. Th. v. d. Geest en Willems Ploet. Het bleek echter dat de laatstgenoemde 3 heeren hun candidatuur hadden teruggeno men. De overblijvende zes candidaten werden on middellijk gekozen verklaard. Voor de bezet ting van de overige 3 plaatsen werden verschil lende vrije stemmingen gehouden. Bij de 2e vrije stemming werd de heer P. J. Langendijk gekozen. Vervolgens moest een herstemming plaats hebben tusschen de heeren W. Langen dijk, G. Langendijk, J. Tervoort en W. Ge ijs. Allereerste werd gekozen de heer W. Langen dijk, waarna tenslotte, na wederom herstem ming de heer J. Tervoort werd gekozen. De heer J. A. A. Poncin werd met op 2 na algemeene stemmen als voorzitter gekozen. De heer v. d. Plas feliciteerde het nieuwe be stuur en uitte de beste wenschen voor zijn werkzaamheid. In verband met de laatste wethoudersverkie zing werd vervolgens, namens de R.K. raads fractie, de volgende verklaring afgelegd: In een eerste vergadering zijn verschillende mogelijkheden overwogen. De kath. hadden als grootste fractie aller eerst recht op een wethouderszetel, met een zelfde recht kon de S.D.A.P. den tweeden wet houderszetel opeischen als op één na de groot ste fractie. Er waren evenwel ook andere mo gelijkheden en daarom werd op initiatief van de Kath. Staatspartij een vergadering uitge schreven, waarop alle leden van den raad wer den uitgenoodigd. In deze vergadering maakte de Kath. fractie haar verlangens kenbaar waarna geen andere gezichtspunten werden ge opend. Toen werd aan de S.D.A.P., logisch de meest rechthebbende, gevraagd, of zij tot sa menwerking bereid was. Zij was niet ongene gen. Daarna had er een vergadering plaats met de S.D.A.P.-fractie. Onze fractie maakte nog maals haar verlangen kenbaar. De S.D.A.P. had daartegenover geen wenschen en zeide genegen te zijn de verlangens van de Kath. fractie te eerbiedigen. Alzoo werd tot samenwerking be sloten. Naar aanleiding van deze verklaring werden nog verschillende vragen beantwoord. Aan het slot der vergadering werd dank ge bracht aan de aftredende bestuursleden en in het bijzonder aan mevr. Bisschop en den heer Timmer, die 20 jaar een bestuursfunctie had den vervuld. In een slotwoord verzekerde de afgetreden voorzitter, de heer v. d. Plas, steeds een actief lid te zullen blijven. Op zijn medewerking zal eventueel steeds kunnen worden gerekend. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: L. N. M. de Weerd en W. G Wansink; J. H. van Kam pen en M. H. S. Levy; J G. Stokman en C. M. Warmerdam; J. Stegeman en M. G. Ende. Burgerlijke Stand Overleden: A. G. Tie- senga, geb. Schardijk, 73 Jaar. Kwartetwedstrjid? „Santpoorts gemengd dubbel kwartet" bestaat binnenkort tien jaar en is van plan op Tweeden Kerstdag een wedstrijd te houden voor gemengd dubbel kwartetten en dubbel heeren kwartetten. Er heeft zich reeds een comité gevormd, dat een aanvang gaat ma ken met de voorbereidende werkzaamheden. Het bestaat uit de heeren G. J. Bremerkamp, voorzitter, J. A. Vallentgoed, Hagelingerweg 190 secretaris, H. de Graaf, penningmeester, A. v. Pel, J. A. Westerhoven en S. J. Wittebrood. Proef niet geslaagd Op veler verzoek werd op Vrijdagavond het badhuis aan de Wüste- laan twee uur opengesteld. Wegens onvoldoende belangstelling op dat tijdstip wordt het badhuis Vrijdags weer op den ouden tijd gesloten en is de proef dus mislukt. Burgerlijke Stand Getrouwd: J. Punt en S. H. Godschalk T. van Ombergen en C. P. Bosman M. Rietkerk en C. G. Zoontjes 1. C. Geliik en A. M. E. Taat J. P. Verduin en J. F. Lokerman H. H. Kossen en D. A. Krab. Overleden: J. Kranenburg 70 j., wed. van J. P. Bierman W. Wagemans 77 j., wedn. van J. van Urk. Mooi succes De agent van politie le klasse C. v. d. Voort, sinds korten tijd in dienst overgegaan by de motorpolitie te Velsen, heeft als deelnemer aan de Internationale Zesdaag- sche motorwedstryden in Zuld-Duitschland, een zeer gunstig resultaat behaald; hij ver kreeg de zilveren medaille. Burgerlijke Stand Geboren: z. van H. Geertsema-Sibum. d. van M. Dedding- Gigensgack. z. van M. C. Psryn-Burger. z. van E. Roodzandt-Schweitzer. d. van W. Mudde-Kaptein. z. van W. G. Keur-Stals. z. van E. Braas-Castricum. z. van G. Male- stein-Hakker. Overleden: A. de Mare, 64 j., weduwe van J. Schuljlenburg. G. Arbeider, 75 J., echtgenoot van T. de Groot. W. Marcusse, 67 j., echtgen. van M. A. D. Dropmann. J. Geertsema, 1 dag z. van K. Geertsema. R.K. Volksbond Maandagavond hield de R.K. Volksbond afd. Vogelenzang de eerste ledenvergadering van het winterseizoen. Na een kort openingswoord deed de voorzit ter het voorstel het jaarfeest te houden op Zondag 8 November. De secretaris heeft ver volgens verslag uitgebracht van de Centrale Raadsvergadering, waaruit bleek dat aan het verzoek van de afdeeling Vogelenzang om ver hooging van den post „Herwonnen Levens kracht" met 100.afwijzend was beschikt. De heer Warmerdam vroeg vervolgens, wan neer men in de gemeente Bloemendaal eens een autotocht voor Ouden van dagen zal or- gamseeren. De voorzitter zeide toe hierover te zullen spreken met het bestuur van den Volks bond van Overveen. Naar aanleiding van de ingrijpende loonsverlaging van de tewerkge- stelden bij de gemeente stelde de heer Gol- denberg voor den hoofdbesturen van de vak- vereeniging en Volksbond te verzoeken een af gevaardigde te zenden naar B. en W. van Bloe mendaal ter bespreking van den huurtoeslag. Andere leden wilden dit via de Kiesvereeni- ging doen. Het voorstel van den heer Golden- berg werd aangenomen. Hierna sluiting.. Ongeval Op een lichter in de haven der Hoogovens kreeg de 34-jarige gehuwde arbei der A. Konyn uit Beverwyk eenige stukken kalksteen, die uit een grijper vielen, op den rug. De man klaagde over inwendige pynen en werd daarom per ziekenauto naar het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk vervoerd. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Cor nells, z. van C. Beemsterboer en A. W. Werk hoven; Cornelia Maria Kaatje, d. van J. La beur en M. M de Graaff; Antje Geertrulda, d. van C. Honig en A. Koele; Julius, z. van A. van Holten en E. Luttlk; Jan Dirk, z. van C. A. Dane en E. Scherpenisse (won. te Rotterdam); Janny Maretje, d. van L. Rijks en G. Band; Leendert Jacobus Gabriel, z. van J. G. v. d. Hoeven en J. M. Gerritsen; Bemardus, z. van B. Sombroek en J. H. Kaptein; Maria, d. van C. M. Snydoodt en M. Reek; Hendrik, z. van H. van Dam en R. Stuiver; Bartha Cornelia, d. van T. B. Spits en M. Kleiman; Hendrik, z. van C. Brouwer en K. E. Hamet. Ondertrouwd: P. Bergwerf en T. Plekker; J. J. van Leeuwen en M. Heij; S .IJff en B. van Santé; A. Kranenburg en G. G. van d. Berg; T. Punt en M. M. Gouweleeuw; D. Krijt en E. Fleur; J. L. Jacobsen en A. van Maasdam; C. Kabel en G. Schouten; J. W. van Kranenburg en N. Brouwer. Gehuwd: G. Reijlnga met J. C. van Heuven; L. Pos met M. J. Jansen; G. J. Out met W. van het Kaar; K. Geugjes met G. Ladenius. Overleden; Gerardus Gras, oud 75 j., geh. met M. A. Smit; Jacob van Berge, oud 58 j., ongeh.; Wilhelmus Johannes Theodorus Dlederich, oud 69 jaar; Johanna Maria Gerritsen, oud 42 jaar, geh. met J. G. van d. Hoeven; Anna Amse, oud 75 j., weduwe van P. Brouwer; Jan- tiena Brill, oud 80 j., weduwe van D. A. Zuider- weg; Pieter Schipper, oud 44 j., geh. met J. van der Veekens; Gerrit Aijer, oud 87 weduwnaar van G. Bakker. Levenloos aangegeven: een kind van G. Dub belman en P. E. Janse Kok. Het bestuur van RCH vestigt er de aandacht van de werkloozen in Haarlem en omstreken op, dat aan het terrein geen toegangsbewyzen voor werkloozen verkocht worden. Deze toegangsbewyzen zijn alleen bij de voorverkoopadressen verkrijgbaar tegen over legging van contributieboekje of identiteitsbe- wys van Maatschappeiyk Hulpbetoon. IA: Haarlem 3aDraste 44; EDO 3 Zandvoort 2 07. 1B: Stormvogels 4Kinheim 3 72; Scho ten 2—DWO 74; Zeemeeuwen 2Haarlem 3 1—3. 2A; Haarlem 5Kennemers 25. 2B: Kennemers 5Bloemendaal 2 83; Be verwyk 4Hillinen 2 14; Schoten 3Sp.vo- gels 2 5—2; VSV 4—RCH 7 4—3. 2C: KenauHFC 4 72; Ripperda 2De- CeO 2—8. 2D; Haarlem 4VI. Vogels 2 51 gest.; Bl.- daal 3—N. Vennep £—4; EDO 6—HFC 3 5—9. 3A: Kennemers 7Bloemendaal Vet. 22; 3B: Swastika 2Haarlem 6 45. 3C: DSK 2Haarlem 7 33 Zandv. 6Sp.- vogels 92. 3F: Ripperda 3—HFC 6 2—7. 3G: HFC 5—DWO 3 5—2. 3H: HFC 8—VVB 3. V.V.B. n.o Ondanks het minder gunstige weer startten Zondagmorgen toch nog 54 deelnemers voor den „Druivenrit" naar het hartje van West- land, namelijk Poeldijk, met controle der Ko ninklijke Nederlandsche Motorwielrijdersveree- niging en in samenwerking met de Verg. voor Vreemdelingenverkeer georganiseerd. Achter de veilige combinatie van den heer G. Welsing, werd om half twee de finish bereikt in hotel Verburch re Poeldijk, waar de groots club allerhartelijkst werd ontvangen door voor zitter J. Notenboom uit Delft, onder wiens des kundige leiding ook de prachtige druivenkas- sen werden bezichtigd en de mooiste streken van het Westland. By de pryswinnaars bleek de heer G. Nijenhuls, Heemstede winnaar te zyn van den hoofdprys, een grooten zilv. beker, verder won G. v. Beek een kleinen zilveren beker, W. A. Appelman de zilveren V.V.V.-me- daille, P. W. J. van der Niet de bronzen dito en J. Roosekrans en W. Reuter 2 extra prijzen, allen op H.D. Het lid van Heufft won een zil veren medaille in cle autoklasse. Rest tot slot te vermelden dat ook nu weder de motorclub van Kooten den hoofdprys der motorclubs won voor het grootste aantal deel nemende leden, nJ. een grooten zilveren beker. Zondag as. start vcor den plaquette-sterrit naar de landbouwtentoonstelling te Edam. geen drie meter zicht en dan nog zonder achterlicht? 'i Is 'n poging tot zelfmoord om zonder achterlicht te rijden (om van stilstaan heelemaal niet te sprekenl) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis Is heel wat duurder dan de aan- schatting van een veilig achter' licht I De laatste vier hangpartyen van de Zomer wedstrijden zyn thans uitgespeeld. De resultaten waren; Hoofdklasse A. D. de GrootH. Schmitz 01: J. A. B. ZoontjesH. Schmitz AYt. Eerste klasse: Groep A: J. Roelfs Jr.Ph. Bakker 01. Tweede klasse: Groep B: J. J. Teekamp Jr.C. J. Beekman 0—1. Hiermede zyn de Zomerwedstrijden geëin digd. WiJ laten de volledige uitslagen hieron der volgen. Hoofdklasse 1. Dr. J. H. Pannekoek 3Y p., 2. H. Schmitz 2 A p., 3. en 4. A. D. de Groot en J. A. B. Zoon tjes, ieder 2 p., 5. F. Minnema 0 p. Eerste klasse: Groep A: 1. en 2. J. F. Mantz en Ph. Bakker, ieder 4 p„ 3. A. de Jong 3A P-, 4. W. Worste ling 2 p., 5. J. Roelofs Jr. 1A p., 6. J. E. Stren- gers 0 p. Groep B; 1. J. P. Koop 2 A p., 2, 3. en 4. J. P. A. van Dorp, H. Gogoll en Harry Blokker, ieder 2 p., 5. J. J. van Toren VA p. Tweede klasse: Groep A; 1. J. Blokker 4 p., 2. J. M. Nidel- stein Walter 3 p., 3. en 4. J. J. Teekamp Sr. en Joh. van Polen, ieder 2 p., 5. F. J. van Steyn 0 p. Groep B: 1. J. W. Schipper 2A p., 2. 3. en 4. C. J. Beekman, J. Spruit en J. J. Teekamp Jr., ieder 2 p., 5. P. van Rossem IA p. Derde klasse: Groep A: 1. J. Philippo 5 p., 2. W. J. Hofkes 4 p., 3. en 4. P. E. Kolderie en W. A. J. de Mol, ieder 3 p., 5. A. Fryn 1 p., 6. C. J. H. Rade- Groep B: 1. W. de Wit 5 p., 2. J. Wever 3 A p., 3. en 4. A. Strengers en P. M. Dorleijn, ieder 2 A p., 5. W. Kuypers 1A P-, 6. Ch. Kop pen 0 p. Donderdagavond zal Dr. J. H. Pannekoek in café „Suisse", Ryksstraatweg 189 te Haarlem, simultaan spelen tegen introducé's en leden van de schaakclub „De Rochade". Dinsdagavond werden in café Metz aan de Barteljorisstraat de nederiaagwedstryden voort gezet in de afd. B. Insulinde uit Amsterdam slaagde er in den gastheeren een kleine nederlaag toe te bren gen en won met 32 caramboles. De uitslagen zijn als volgt: pnt. brt. h.s, gem. V. d. Loo (B.C.H.) 18 33 3 0.54 v. Gunst (Ins.) 50 33 11 1.51 Grautstück (B.C.H.) 58 39 10 1.48 Roggen (Ins.) 75 3 9 6 1 92 N. N. (B.C.H.) 100 16 17 6.25 Peters (Ins.) 52 16 17 3.25 Etten (B.C.H.) 69 38 11 1.81 v. Staveren (Ins.) 100 38 13 2.63 Totaal B.C.H. 245 en Insulinde 277 car. Vrydagavond komt de B.V. K.ET.S. (A'dam) op bezoek voor de Afd. A. De stand van den wedstryd om het hoofd klasse clubkampioenschap 1936/1937 der Haar lemsche Damclub luidt thans als volgt: 1. J. J. van Kesteren 5 2 3 0 7 2. P. H. Meure 5 2 3 0 7 3. J. W. van Dartelen 3 12 0 4 4. J. B. Sluiter Jr. 3 12 0 4 5. J. Balk 5 2 0 3 4 6. P. G. van Engelen 2 110 3 7. C. Kool 4 112 3 8. K. Olij 4 112 3 9. J. van Looy 4 10 3 2 10. H. van Lunenburg Jr. 3 0 1 2 1 11. Ph. G. Amelung Jr. 0 0 0 0 0 12. P. J. van Dartelen 0 0 0 0 0 13. Joh. Fabel 0 0 0 0 0 14. H. Greeuw 0 0 0 0 0 In de „Korenbeurs" werden de wedstryden om de clubkampioenschappen 1936/1937 voort gezet. De uitslagen waren: Hoofdklasse: J. J. van Kesteren remise met P. G. van Engelen; J. B. Sluiter Jr. remise met P. H. Meure. Eerste klasse; 1. Risseeuw remise met W, J. A. Matla; D. Schrijnemakers remise met A. Kiel; P. L. Schrynemakers remise met J. A. Meeu wenoord. Bovengenoemde vereeniging is in een alge meene vergadering byeen gekomen. De opkomst was zeer goed, waarvoor de voorzitter de verga dering dank bracht. Spr. hoopte dat de voor stellen, welke noodgedwongen gedaan moeten worden, gesteund zouden worden. Al eenige malen was de vereeniging bijeen geroepen, om den financieelen toestand, door toename van werkloosheid onder de leden on der het oog te zien. Besloten werd toen, een 12-tal leden te doen afvloeien als lid van den Ned. Krachtsport Bond. Zoo gauw de opkomst wat geregeld zal zyn, zal met onderlinge wedstrijden een aanvang worden gemaakt. De voorzitter verzocht den le den oud-leden te bewerken weer lid te worden en nieuwe leden aan te werven. Zij die zich interesseeren voor het worstelen of gewicht heffen zijn op de lesavonden welkom. De oefen avonden zijn in zaal 18 van gebouw „Olympla" op Dinsdag- en Donderdagavond. Bovengenoemde vereeniging houdt haar weg- kampioenschappen over den langen afstand in de Purmer. De baankampioenschappen over den langen afstand werden wegens den regen uitgesteld. Bovenstaande bond bericht zijn leden, dat de prijsuitreiking der TBC-vlucht, gehouden op het station Lier (jonge duiven) zal plaats vin den heden Woensdagavond 30 September om half negen in de bovenzaal van café Bruggink, Koningstraat te Haarlem. Men zorge aanwezig te zijn, opdat alle pry- zen kunnen worden uitgereikt. Omtrent de voortgezette vergadering van den A.B.T.B. te Arnhem vernemen we nog het volgende: De afdeelingsvoorstellen werden in handen gesteld van het hoofdbestuur. De Kring Gelderland had o.m. de volgende voorstellen ingediend: Gevraagd wordt te be vorderen, dat een behoorlijke steun wordt ver leend aan de bloemistery Aangedrongen moet worden op het gebruik van natuurboter inplaats van margarine door leger en vloot. De Kring Overijsel stelde voor te bevorderen dat gelegenheid worde gegeven tot denaturatie van aardappelen.. Voorts te be vorderen dat ook voor de komende jaren ze kerheid wordt gegeven ten aanzien van den verbouw van granen. De kring Utrecht drong aan op een blijvende actie voor verlaging der vaste lasten. Voorts te bevorderen dat ten be hoeve van den export van tuinbouwproducten naar Duitschland ruimere betalingscontingen ten beschikbaar worden gesteld. Dinsdagmorgen werd in de parochiekerk van St. Eusebius een H. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden van den A.B.T.B. Mr. H. van Haastert, secretaris van den Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond, hield een inleiding over „Katholicisme en Liberalis me". Er zijn aldus spr., maar twee manieren om de problemen der samenleving op te heffen elkaar lief te hebben of elkaar te verslinden, Welke manier huldigden de Katholieken in de praktijk? Waaraan kunnen de heidenen ons herkennen? Tusschen de Katholieken en de niet-katholieken is in de praktijk niet zooveel verschil. Naastenliefde en rechtvaardigheid zijn onder ons schamele bedelvrouwen, die we het liefst van ons erf wegsturen. Een van de kenmerken van dezen tyd is ge lukkig het groeiende verzet tegen het indivi dualisme en het daarop geënt liberalisme. Het liberalisme, is meer een wereldbeschouwing dan een stelsel. Louter rechten eischt het libe ralisme op voor den mensch. De menschelyke rede zou oppermaentig zijn en geen behoefte hebben aan de openbaring Gods. Het liberalisme houdt geen rekening met de erfzonde. Tusschen Christendom en liberalisme ligt een onoverbrugbare afgrond. De grond slagen van het liberalisme zyn van slecht allooi en wat er op gebouwd is evenzeer. De staat is volgens het liberalisme geen orde-' nende macht maar een soort politieagent. De grondslag is de volkssouvereiniteit. De vrijheid van het liberalisme wordt heel gauw ongebon denheid en bandeloosheid: natuurbaden en strandleven. Vryheid om eigendom te misbrui ken en den evennaaste economisch te vernie tigen. Aldus is de vryheid geen zegen maar een vloek. Het economisch leven zou door natuur wetten beheerscht worden. Het liberalisme heeft een taai leven, omdat het de bevrediging van de zelfzucht rechtvaardigt. Onderlinge haat, ongebreidelde jacht naar winst, de oorlog van allen tegen allen. Dat zijn de vruchten van het liberalisme. Als in Spanje cle zege bevochten is zullen de nieuwe regeerders de oorzaken van de ellende, weg moeten nemen. Het liberalisme heeft den boerenstand uit geleverd aan het kapitalisme en dezen stand als stand vernietigd. De Fransche revolutie heeft alles wat stand was tot gruizelementen geslagen. Er kwam een coalitieverbonct. Dit had ellendige arbeidstoe standen tengevolge. Wanneer winst het hoog ste goed is, wordt de boerenstand uitgebuit. Een corporatie ter bescherming tegen misbrui ken ontbreekt in bet liberale systeem. Later werd het recht op vereeniging erkend. Onze organisaties hebben veel gedaan voor den boe renstand en moeten grondslag zijn voor de cor poratie. Er moet ook in onze kringen nog heel wat veranderen, voordat; de corporatieve gedachte ingang kan vinden. Alleen als de liberale smet ten uit den bodem zijn gehaald kan de corpo ratieve gedachte groeien. Het boerenbedrijf was een onbeschermd be drijf, dat afhankelijk was van de prijzen op de wereldmarkt. Op deze wijze hangt het be staan van den boerenstand af van beursmani- pulaties, van de wet van vraag en aanbod. De arbeid is geen vulgaire koopwaar, zooals het liberalisme dat beschouwt. De grond ls ver laagd tot een handelsobject, waarin men naar hartelust kan speculeeren. Er is een verbonden heid tusschen den boer en den grond, ook al is deze niet zyn eigendom. Spr. is een voor stander van de leuze: de grond eigendom van den grondgebruiker. Door het liberalisme is het pachtvTaagstuk haast onoplosbaar geworden. De verpachters hebben de gelegenheid van hun rechten mis bruik te maken. De boerenstand moet een sociaal gewetens onderzoek doen, nagaan in hoeverre we besmet zijn met het individualisme. Hét uitroeien daarvan kan alleen geschieden met een inner- lyke, overtuigde beleving van het katholicisme. Verdieping van inzicht door studie en voor lichting is noodig. Het sparen van heilige huis jes, die in clen weg staan, zou onverstandig conservatisme zyn. Geen middel tot hervorming is doeltreffender clan het beoefenen der onderlinge liefde. Om de menschen voor God te winnen moet men bewijzen, dat God ze lief heeft. En om dat te bewijzen, moet men ze zelf beminnen. De hoogeerw. Deken H, A. P. C, van der Waarden, adviseur van den A.B.T.B., sprak de vergadering toe. Er zullen, aldus spr., nog moei lijke dagen komen voordat we aan de betere dagen komen, die ons thans door de devaluatie in het vooruitzicht worden gesteld. De maatschappy moet hersteld in Christus. De organisaties moeten de behartiging van de godsdienstige belangen niet vergeten. Spr. wyst op de noodzakelykheid van de or ganisatie der boerinnen, die in stilte heel veel goed doet. Voorts wyst spr. op het gevaar van besmetting door N.S.B., liberalisme of commu nisme. Laten we zorgen dat de dwalende broe ders tot beter inzicht komen. Daartoe moeten we de katholieke actie voeren. Na de toespraak van den adviseur werd door Baron L. van Voorst tot Voorst een slotwoord gesproken, Staat van besommingen van de Woensdag aan den Rijksvischafslag aangekomen stoom trawlers: RO 16 Dekje 160 manden 1800; RO 46 Claesje 940 manden ƒ2480; Oostzee 85 manden 2020; Olympia 150 manden ƒ1330; Limburgla 350 manden ƒ2220; Maria van Hat- tum 950 manden ƒ3990; Emma 45 manden ƒ1160; Utrecht 1150 manden ƒ2990; Ewald 1000 manden ƒ2730; Henrlëtte Jacoba 315 manden 2400. Logger IJm. 204 manden ƒ330. De regisseurs, die dit seizoen bij Para mount aan de orde zullen komen, zyn Ernst Lubitsch (tevens productieleider) Henri Hathaway, Lewis Milestone, Anatole Litvak (voor het eerst), Frank Lloyd, King Vidor Mc Carey (die Ruggles of Red Cap heeft gemaakt) Cecil de Mille e. a. Een prima verzameling, zooals men ziet. De nieuwe gekleurde film The trail of the lonesome pine van Henri Hathaway hebben wy reeds in ons blad besproken. Verder verschynt van Hathaway de film Het Slavenschip. Lubitsch zal Angel (met Dietrich) regissee- ren, alsmede De Graaf van Luxemburg; Cecil de Mille entameert Buffalo Bill, met Gary Cooper, die ook zal optreden in The general died and dawn, onder regie van Lewis Milestone. De film zal zichzelf persifleeren in een satyrs, getiteld Incognito getrouwd, een onderneming, waarbij het inzicht slechts kan winnen. Verder zal men van Hathaway nog te zien krijgen Hotel Imperial, waarvan het onderwerp reeds vroeger verfilmd werd. Dat Sonja Henie in een Paramountfilm zal schaatsenryden, is natuurlijk een propagandis tische attractie voor het publiek en de maat schappij, maar het kan moeilijk van haar af hangen, of de film van beteekenis zal zyn. In de film Hallo hier Amerika, zullen Ein- lagen van Oskar Fischinger verschijnen, waar mede deze voortreffelijke Duitsche filmer zyn debuut in Amerika maakt. Al deze films zullen we zonder twijfel ook in Nederland te zien krijgen, doch bovendien heeft ook Max Fleischer een reeks nieuwe tee kenfilms afgeleverd, waarin Popeye de Zeeman de clou vormt, evenals in de groote gekleurde teekenfilm Slnbad de Zeeman. De leiding van Paramount zal dit jaar weer in handen zijn van Adolph Zukor, een der stichters van de maatschappy. Zooals men weet wij hebben het destijds bericht is Zukor, een der oudste en meest ervaren pro ducers, eenigen tyd lang bestreden door an dere, jongere krachten. Dezen hebben inmid dels op hun beurt weer het veld moeten ruimen c'm de eenvoudige reden, dat zy in hun zake lijke leiding rijkelijk by Zukor ten achter ble ven. De oude Zukor is dus weer terug op zyn belangryken post. IJMUTDEN, 30 September 1936. Tarbot 4870 ct. per K.G.; griet 2022 per 50 K.G.; tong 0.751.25 per K.G.; groote schol 2122, middelschol 22.50, zetschol 2229, kleine schol 3.3020, schar 2.604.50 per 50 KG.; rog ƒ17.50 per 20 stuks; vleet 1.452.20 per stukmiddel schelvisch 2437, klein mid del schelvisch 2131, kleine schelvisch 12 22 per 50 K.G.; kabeljauw 4878 per 125 K.G.; gullen ƒ2.10—22 per 50 K.G.; leng ƒ1.50 per stuk; heilbot 74 ct. per K.G.; wyting ƒ1.25 5,50, makreel ƒ3.60—6.90 per 50 K.G.; versche baring 2.753.60 per kist. Westlandsche middenprijs der veilingen 29 Sept. Export. Alicante 1823, Champion 20, muscaat 35 ct. per K,G.; dubb. boonen 60100 ct. per bak; tomaten A 4065 C 37)4—50, B 45 ct. per bak. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Donderdag 1 October 1936. Vloed 3.58 v.m., 4.20 n.m. 700^^ Mill fr7-/j ZETTEN SLIJPEN en VERZILVEREN SCHAGCIIELSTR. Telef. 10831 Meerdan80000gezinnen luisteren avond aan avond naar den Omroeper van de De „Omroepers" (kleine annonces) van de V.K.P. verschijnen gelijktijdig in hare ZES DAGBLADEN DE TIJD DE NIEUWE DAG H ET CENTRUM DAGBLAD V. ARNHEM NIEUWE HAARL. CRT. NOORD-HOLL. DACBL. Inlichtingen ten kantor» van dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10