De financieele toestand Ed en praat Hitier naar den mond WiW//////»!/' DE MONETAIRE TOESTAND IN HET BUITENLAND HET BE00RDEELEN VAN PRIJSVERH00GING LITWINOW NIET LAND VERHUIZINGSWET T~l WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 Duitsche export zal harden strijd moeten voeren tegen de con currentie der landen, die gedevalueerd hebben Een export-lire in Italië? De monetaire politiek Interpellatie in den Volksraad aangevraagd Oordeel over de positie van het Overheidspersoneel Stortingen in de clearingen Het telegram aan den Gouverneur-Generaal EEN DEVALUEERENDE INCASSEERDER Ministerieele commissie is ingesteld Waar men met klachten moet zijn Prijzen van belangrijke levensmiddelen Maatregelen genomen om stijging te voorkomen V/V/MM Industrie-financiering Acte van oprichting der N.V. verleden Opleiding organist en directeur OFFICIEELE CRISIS- PURLICATIE Steunvergoeding erwten Steunvergoeding veldboonen BUITENLANDSCH OVERZICHT Een kleine grootste gemeene deeler Voor de kleine boeren Adviescommissie door minister Deckers geïnstalleerd De aansprakelijkheid van den vervoer ondernemer wordt beperkt WIJZIGING ONGEVALLENWET Leden der commissie benoemd, die prae-advies over het voor ontwerp van wet moet uitbrengen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiimiiiiiiiiiiiimiinuiiiiuiiiii 1111II lil IIIII1IIII III 11IIIII Ml III 1111111111 III 11111111IIIII111111111111111111M11IIIII1111IIIII111111 Ml II1111111111II1111111111111II1111II111 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH BERN, 30 Sept. (Reuter). Na beraadsla gingen, die 13 uren duurden, heeft de Na tionale Raad de maatregelen van den Bondsraad op monetair gebied goedgekeurd met 99 stemmen voor. Zestig afgevaardig den namen slechts acte van de maatrege len zonder hun goedkeuring uit te spreken. Het decreet betreffende de devaluatie kan thans in werking treden. Het Berliner Tageblatt vestigt er de aan dacht op, dat de Duitsche uitvoer een harden strijd tegen de mededinging van landen, die gedevalueerd hebben, zal moeten voeren. De laatste jaren aldus het blad zijn wij er met groote moeite in geslaagd, onzen uitvoer te handhaven tegen de concurrentie van de monetaire dumping. Wij zullen wellicht in staat zijn nieuwe aanvallen af te slaan, maar de lengte van het front is aanzienlijk vergroot. Zonder dat van gezaghebbende zijde eenige bevestiging te verkrijgen was, verluidde gisteren in sommige financieel geïnteresseerde kringen te Rome, dat de regeering plannen zou over wegen tot het instellen van een z. g. „export lire" die 25 tot 30 pCt. beneden de voor het binnenland gehandhaafde lire zou liggen. Het doel zou zijn Italië in staat te stellen zijn export op concurreerend peil te handhaven, nu Frankrijk door zijn devaluatie op dit gebied een belangrijken voorsprong op Italië verwor ven heeft en als afnemer van minder beteeke- nis dreigt te worden. BATAVIA, 30 Sept. (Aneta). Het lid van den Volksraad Soeroso diende een verzoek in om een interpellatie te mogen houden inzake de genomen maatregelen op monetair gebied. Een eventueele behandeling hiervan zal een nieuwe buitengewone zitting van den Volks raad noodig maken, wijl het onderwerp niet in de oproeping voor de huidige extra-zitting is opgenomen. Een nieuwe extra-zitting is ech ter niet noodig, indien de interpellatie door een mededeeling van de Regeering wordt voorko men. Het dagelijksch bestuur van den Nederland- schen R. K. Bond van Overheidspersoneel ,St. Paulus" kwam Dinsdag in bijzondere vergade ring bijeen, ter bespreking van den toestand, ontstaan door de regeeringsmaatregelen ten aanzien van de muntpolitiek. Uiteraard werd daarbij vooral aandacht ge schonken aan de positie van het overheids personeel en semi-overheidspersoneel. De vergadering sprak zich uit, dat de orga nisatie tot taak heeft, een rustige ontwikke ling van den overgang naar den nieuwen toe stand te bevorderen. Zonder vooruit te loopen op de gevolgen, welke zich zullen doen gelden, stelde het dagelijksch bestuur vast, dat er momenteel een toestand van onzekerheid is. Naar aanleiding van dit laatste, gaf het be stuur als zijn oordeel te kennen, dat opgeschort dient te worden de behandeling van het wets ontwerp tot herberekening van de burgerlijke en militaire pensioenen en van de maatregelen, welke ten doel hebben te komen tot verlaging der loonen en salarissen van het personeel in dienst der lagere bestuursorganen. Voorstellen in dezen geest zijn bij de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel aan de orde gesteld. Over nader te treffen maatregelen zal bin nenkort het hoofdbestuur van St. Paulus in vergadering bijeen komen. Het Nederlandsch Clearinginstituut maakt bekend, dat met ingang van heden weder stor tingen in de clearingen met Bulgarije, Chili en Roemenië worden aangenomen. Ten aanzien van de stortingen in de clearin gen met Duitschland, Italië en Turkije volgt zoo spoedig mogelijk een nadere mededeeling. Aneta-Holland meldt: Van officieele zijde wordt ons naar aanlei ding van beschouwingen van de Javabode over het in Indië bekend worden der beslissing van de Regeering inzake de monetaire politiek, medegedeeld, dat er in den nacht van Zaterdag op Zondag maatregelen zijn genomen, tenge volge waarvan het dringende persoonlijke re- geeringstelegram aan den Gouverneur-Gene raal, waarin hem mededeeling werd gedaan van de genomen beslissing, dezen is toegezon den geruimen tijd voor het oogenblik, waarop de binnenlandsche en buitenlandsche pers de beschikking kreeg over het bericht van den Regeeringspersdienst. Het telegram aan den Ga.-G. werd te 11.57 van Den Haag uit en te 11.59 uit Amsterdam verzonden. Eerst tien minuten later werd het bericht ter beschikking van de pers gesteld. Het perstelegram naar Indië werd te 12.14 ('s nachts) door het telegraafkantoor doorge geven. Nog onder den indruk van het vreemde woord „devaluatie", ging de incasseerder van een ver- zekerings.maatschappij zijn premiën innen bij bewoners van Honselersdijk. Zooals iedere week geschiedde, hadden ook nu verschillende huismoeders den gulden ge. reed gelegd voor het fondsgeld. De incasseerder zag den gulden thans even wel met andere oogen aan, en beweerde, dat deze nu nog maar 75 cent waard was. Dus be gon hij niet vanaf 100 centen, doch van 75 cent te tellen. De huismoeders konden echter niet aan. nemen dat devaluatie zich al zoo snel zou doen gevoelen en togen op informatie uit. Het is niet zoo eenvoudig geweest, om zonder dat ernstiger maatregelen getroffen moesten worden den incasseerder het on. juiste van zijn financieele gestes aan het ver. stand te brengen, en den gulden toch nog gaaf te maken. De Raad van Ministers heeft, onder leiding van den minister-president, ingesteld een mi nisterieele commissie, waarvan ook de ministers van Financiën, van Sociale Zaken, van Land bouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deel uitmaken. Deze commissie heeft tot taak na te gaan voor welke goederen, in verband met de gewijzigde valutaverhoudin gen, een redelijke prijsverhooging onvermijdelijk moet worden geacht. Zij vergadert eiken dag, met uitzondering van den Zondag, om 9.15 voor middags, aan het departement van Koloniën. Verzoeken van fabrikanten of andere belang hebbenden moeten intusschen aanhangig wor den gemaakt bij een der departementen, welke in de commissie vertegenwoordigd zijn. De minister-president ontvangt vele brieven, verband houdende met hier en daar locaal op tredende prijsverhoogingen. Aangezien deze brieven ter behandeling moeten worden door gegeven, hetzij aan het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, hetzij aan dat van Landbouw en Visscherij of van Sociale Za ken, verzoekt de minister-president klachten van dezen aard voortaan, voor zooveel zulks na de tot stand koming van de wet tegen prijs opdrijving nog noodig is, niet meer aan hem te doen toekomen, doch deze aanhangig te ma ken, hetzij bij den burgemeester der betreffende gemeente, hetzij bij de Kamers van Koophan del, hetzij bij de 3 genoemde departementen rechtstreeks. Gelijk reeds werd medegedeeld, is het de bedoeling der regeering zoodanige maatregelen te nemen, dat zekerheid bestaat, dat de prijzen van brood, aardappelen, boter, melk, consumptie- zetmeelen en suiker zich niet zullen wijzigen als gevolg van de nieuwe mo netaire situatie. De heffing op boter is daarom met terug werkende kracht van Maandag 28 September af verlaagd van 0.85 op 0.75, terwijl met ingang van dien datum de restitutie bij export van boter 0.75 zal bedragen. De steun uit het landbouW-crisisfonds op zuivel zal, in verband met de stijging van de zuivelwaarde, met in gang van 5 October a.s. worden verlaagd. De prijs van consumptiemelk zal ten gevolge van een en ander geen verhooging ondergaan. De restitutie bij export van kaas wordt ver laagd voor volvet en 40 tot 1 cent en voor 30 en 20 tot cent per K.G. Ten aanzien van tarwe zijn zoodanige maat regelen getroffen, dat zekerheid bestaat, dat de bloemprijs en dus de prijs van brood, niet beïnvloed wordt door de monetaire maatrege len. Teneinde een ontwrichting van de markt van consumptie-aardappelen te voorkomen, is de denaturatietoeslag op dezelfde hoogte gehand haafd, de toeslag bij export is echter vervallen; zoodat de aardappelprijs ongeveer in evenwicht is op hetzelfde peil als in de vorige week. Voor zoover de suiker betreft, zal de crisis heffing op suiker evenveel worden verlaagd, als de stijging van den wereldmarktprijs be draagt. De heffing op de voornaamste zetmeelen zal met ingang van 30 September evenveel worden verlaagd als de wereldmarktprijs gestegen is. In verband met de stijging van den wereld marktprijs van rogge en gerst is met ingang van 28 September j.l. de denaturatietoeslag op rogge verlaagd van 3 op 2 en de dorschtoe- slag op gerst verlaagd van 2.25 tot 0.75. In verband met een en ander worden de monopoliewinsten bij invoer en de restitutie daarvan bij uitvoer, gehandhaafd op hetzelfde peil als de vorige week, zulks met uitzondering van eenige technische w'ijzigingen, als gevolg van bovengenoemde maatregelen, zoodat de monopoliewinst van rogge vastgesteld wordt op 4 2 monopoliewinst op gedenatureerde rogge -j- 2 denaturatietoeslag). wemm Welke huisvrouw behoeft nu nog CENT huishoudzeep van onbekende herkomst te kopen? Sunlight is verlaagd tot 1 0 cents voor de nieuwe twee-stuks ver pakking en bovendien nog het gewicht aanmer kelijk verhoogd! Nu is Neerlands beste zeep- kwaliteit binnen het bereik van iedere huis vrouw en... 36 voordeliger! Sunlight Zeep biedt U dus meer waarde dan ooit tevoren. En natuurlijk blijven de zo welkome geschenkenbons als steeds gehandhaafd! S 12-092 H Burgemeester Max van Brussel heeft in tegenwoordigheid van vele autoriteiten een krans gelegd hij het monument voor de gevallenen van 1830 Ten overstaan van notaris D. Eerdiman te 's-Gravenihage is heden de acte van oprich ting- verleden van de N. V. Maatschappij voor Industrie-financiering. Voor den staat der Nederlanden trad daarbij op Z.Exc. minister H. Gelissen, terwijl de N.V. Industriebank in Limburg, als tweede opricht ster, was vertegenwoordigd door mr. R. Gielen. Blijkens de acte van oprichting zijn voor de eerste maal benoemd tot leden van den raad van bestuur de heeren: dr. H. M. Hirschfeld (voorzitter), mr. dr. A. A. van Rhijn, mr. dr. A. v. Doofhinck, A. K. Spanjaard, allen te 's-Gravenhage, mr. D. Crena de Iongh te Am sterdam en C. F. J. Schellens te Eindhoven. Uit de statuten der vennootschap blijkt, dat zij zich o. m. ten doel stelt het verstrekken van credieten op langen termijn aan, het deel nemen in het kapitaal van en het verleenen van bemiddeling voor het verstrekken van finan- cieelen steun aan bestaande of nieuw op te rich ten industrieele ondernemingen, voor zoover werkverruiming en behoud van werkgelegenheid in de Nederlandsche industrie daardoor kan worden bevorderd. Het bureau der vennootschap is gevestigd te 's-Gravenhage, Bezuidenhout 107. In afwach- ting van een spoedig te houden eerste vergade ring van den raad van bestuur, zullen, zooals tot dusver reeds het geval was, de werkzaamheden voor de vennootschap worden verricht door de afdeeling Industrie-financiering van het Werk fonds. Daar het herhaaldelijk voorkomt dat candi- daten voor het organist- of directeurschap naar een geschikte gelegenheid zoeken om de noodige kennis en vaardigheid daarvoor op te doen, moge hier nog eens de aandacht gevestigd wor den op de kerkmuzikale afdeeling der R. K. Leergangen te Tilburg. Er bestaat daar gelegenheid om een volledige opleiding te ontvangen zoowel voor het orga nisten- als het directeuren-diploma. De directeurencursussen, die vanwege de St. Gregoriusvereeniglng op tal van plaatsen ge geven zijn, zijn zeker nuttig, doch vanzelf sprekend kan in een twintigtal lessen, waaruit dergelijke cursussen bestaan, slechts het aller noodzakelijkste behandeld worden. Daar de cursussen op Woensdag n.m. gesteld 3ijn, is deelname van religieuze en leeken- onderwijzers en onderwijzeressen ook mogelijk gemaakt. Inlichtingen aangaande deze cursussen wor den gaarne verstrekt door den H.E. Rector, dr Th. Goossens en dr. W. Kerssemakers, Seminarie Beekvliet, St. Michïels-Gestel. Mon delinge inlichtingen op het Conservatorium. Bosscheweg, Tilburg, Woensdag n.m. van kwart voor zes tot half zeven. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erw ten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 14 September 1936 tot en met 19 September 1936, f 2.60 per 100 kg. zal bedra gen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en voor an dere erwten zal die steunvergoeding f 2.10 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 29 September 1936. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen, welke werden gedorscht in het tijdvak 17 Sep tember 1936 tot en met 23 September 1936 f 3.25 per 100 kg. zal bedragen. •s-Gravenhage, 29 September 1936. Engeland heeft steeds de opvatting gehul digd, dat Duitschland, ondanks alle ge pleegde verdragschendingen of juist ter- wille daarvan, zoo spoedig mogelijk weer moet worden ingelijfd in de internationale organi satie en samenwerking tot behoud en besten diging van den vrede. Toen Hitier het Locamo- pact opzegde en door de onmiddellijke remili- tarisatie van het Rijnland schond, heeft Enge land Frankrijk er van weerhouden drastische represaille-maatregelen te nemen. Het hechtte meer waande aan de nieuwe voorstellen van Hitier dan aan de schending van de oude overeenkomsten. Tegenover Italië heeft Enge land tijdens den Italiaansch-Abessinischen oorlog een soortgelijke houding aangenomen als Frankrijk tegenover Duitschland, maar toen was het Frankrijk dat weigerachtig bleef En- gelands drijven te volgen. Tensiotte heeft En geland echter, inziende dat zijn prestige te kort schoot om Mussolini van den lokkenden Abes- sinischen buit af te houden, tegenover Italië eenzelfde vergevensgezindheid betracht als tegenover het zich in razend tempo herbewa penende Derde Rijk. Het nam zelf het initia tief tot opheffing van de ontoereikend geble ken sancties en pousseerde praematuur het idee van een vijfmogendhedenconferentie, waaraan Duitschland en Italië zouden moe ten deelnemen. Hoe weinig Duitschland en Italië zich door de Britsche politiek van vruch teloos vuistenballen en onmiddellijk daarna weer handjesgeven hebben laten imponeeren, blijkt wel uit de groote gereserveerdheid, waar mede zij het Britsche initiatief hebben beant woord, een gereserveerdheid zoo groot, dat dit plannetje sine die verdaagd moest worden. Toch heeft Engeland nog niets van zijn illusies opgegeven, getuige de groote rede, Welke An thony Eden in de Volkenbondsvergadering heeft gehouden. Deze rede bevatte een aantal concrete voorstellen, welke zóó uit den mond van Hitier hadden kunnen komen, hetgeen geenszins zeggen wil, dat zy alle zonder meer onverstandig of onredelijk zouden zijn. Eden zag in het gebrek aan universaliteit van den Volkenbond de voornaamste oorzaak van het veelvuldig en ernstig falen van het instituut van Genève. Om de grootst mogelijke univer saliteit te bereiken wil hij de Volkenbondsver plichtingen aanpassen aan den gebleken onwil van verschillende mogendheden om hun ver plichtingen na te komen. Hij wil dus de quali- teit opofferen aan de quantiteit, een wonder lijke oplossing voor iemand, die uit louter idea lisme gepoogd heeft de integriteit van de Vol kenbondsprincipes in de practijk te handha ven, toen dat toevallig met zijn vitaal eigen belang strookte. Duitschland en Italië kunnen moeilijk nog bezwaren koesteren tegen deel name aan het Volkenbondswerk, indien zij zich tot niets méér behoeven te verplichten dan zij willen, maar zij hebben in het verleden bewezen meer te willen dan de Volkenbonds principes hun mochten toestaan te willen. Eden heeft blijkbaar liever een leegen dop dan een half ei. Verstandiger was zijn betoog voor een losmaken van het Volkenbondsver, drag van de vredesverdragen. Duitschland heeft dat ook als eisch gesteld. Waar gebleken is, dat van de mogelijkheid tot herziening der vredesverdragen practisch geen gebruik wordt gemaakt, zou een dergelijke losmaking den Volkenbond bevrijden van de bedenkelijke re. putatie een politiek instituut tot behoud van een onhoudbaren status quo te zijn. De status quo van Versailles is al zoo geschonden, dat er geen grondige reden meer bestaat voor een onverbreekbare koppeling van dezen min of meer fictief geworden status aan het momen. teel vrij illusoir geworden Volkenbondspact. Gezond is ook Eden's denkbeeld de verplichte unanimiteit op te heffen, want het is eenvou dig belachelijk, dat een internationaal insti tuut alleen dan bindende beslissingen in voor. komende geschillen kan nemen, wanneer ook de geschil hebbende partijen zelf met die be. slissingen accoord gaan. Het verslapte Vol. kenbondsverdrag wenscht Eden voorts te ver sterken met regionale verdragen, een gedach te, die in de lijn komt van Duitschlands zucht naar bilaterale pacten, waardoor de door Hitier niet gewenschte één. en ondeelbaarheid van den vrede wordt opgeheven. Het zal Hitier echter nóg meer genoegen hebben gedaan, dat Eden over Oost.Europa geen woord heeft ge zegd, doch alleen maar aandrong op een West" Europeesch pact, waarby Engeland zelf het grootst mogelijk belang heeft. Ten slotte beval Eden nog de hervatting van algemeene ont wapeningspogingen aan, daar het opdryven van de bewapeningen ten koste van de natio. nale welvaart geschiedt. Maar hoe zal men tot ontwapening kunnen komen, indien men de Volkenbondsverplichtingen afzwakt en de on. deelbaarheid van den vrede opgeeft, zoodat de verschillende mogendheden militair op hun uiterste qui.vive moeten biyven? Zoo ingenomen als Hitler over Eden's rede in zyn hart moet zün, zoo ontstemd zal hij geweest zyn over de groote rede van Litwinow, die de onbeheerschte redevoeringen der Nazi-leiders te Neurenberg tegen Sovjet- Rusland, krachtig, maar niet altyd even op. recht heeft beantwoord. Litwinow verdeelde de staten in twee cate gorieën, n.l. staten, die den vrede willen, en sta ten, die den oorlog voorbereiden. Dat hy onder de laatste op de eerste en voornaamste plaats het Derde Ryk rekent, was meer dan duideiyk. Hy wenschte, dat alle vredelievende staten zich krachtig met wederkeerige bijstandspacten aaneen zouden sluiten, opdat den potentieelen aanvallers de lust tot agressie zou vergaan. In. direct was dit natuuriyk een apologie en rechtvaardiging van het Fransch-Russiseh pact, dat voor Duitschland een scherp gekante steen des aanstoots is en dat Engeland daarom ook geen byster goed hart toedraagt. Hij be. zwoer den Volkenbond de oogen open te hou. den voor de zucht naar hegemonie, welke de machtsstaten met ,,faits accomplis" trachten te vestigen en stelde daar tegenover de moge lijkheid van een vereenigde actie der vrede lievende krachten om het oorlogsgevaar af te wenden en den aanvaller te verplichten vroeg of laat toelating te vragen tot het gemeen- schappeiyk systeem van collectieve veiligheid. Ook hy pleitte voor universaliteit van den Volkenbond en voor ontwapening, maar hy liet tevens uitkomen, dat hij beidé voorloopig nog weinig kans meende te moeten geven, en het is nog de vraag, of hy eigenlijk deze beide wel wilde, zyn voorstel tot een algemeene vre desconferentie noemde hy zelf het geven van een laatste kans aan den aanvallersstaat om zyn beweerde vredelievendheid te bewijzen, maar uit heel zyn redevoering bleek, dat hy verwachtte en misschien wel hoopte, dat de aanvallersstaat deze laatste kans niet zou be nutten. Veel van wat Litwinow Duitschland meende te moeten verwyten wordt met even. veel recht door Duitschland aan Sovjet-Rus. land verweten. Ook Sovjet-Rusland met zijn Komintern en geweldig leger vormt een be. dreiging voor den vrede in Europa, ook Sovjet. Rusland heeft in alle landen zyn geheyne diensten en agenten, die zich daar met het leven dier landen actief bemoeien, partijen te. gen partyen ophitsen, opstanden organiseeren en ondersteunen. Het is de oude geschiedenis van den pot en den ketel en met dat al wordt het steeds duidelijker, dat de grootste gemeene deeler van de gelijkgezinde opvattingen in den Volkenbond zeer klein is, ondanks alle camou flage van die poovere kleinheid. Zaterdag» 26 September heeft in een der za len van het departement van Landbouw en Visscherij de installatie plaats gevonden van de commissie van advies van den dienst voor de kleine boerenbedrijven. De minister van Landbouw en Visscherij, dr. L. N. Deckers, sprak daarbij een rede uit, waar in hy er op wees, dat toen hij ruim een jaar geleden optrad als minister van Landbouw en Visscherij, hij zich voornam, bijzondere aan dacht te schenken aan het lot van den kleinen boer, wijl de behartiging van het algemeen welzün eischt, dat de overheid zich niet in de laatste plaats het lot aantrekt van hen, wier welzijn het meest wordt bedreigd, de econo misch zwakken. De minister wees er verder op, dat volgens de telling van 1930 in Nederland 175.000 zelfstandige boeren waren, die tezamen 2.000.000 H.A. in gebruik hadden. Dertig pet. had een bedrijf van vijf H.A. of minder. Hieruit blijkt duidelijk de groote be- teekenis van den kleinen landbouwer. Als voornaamste middelen om de zwaar ge troffen kleine landbouwers te steunen noemde de minister: bedrijfssteun binnen de grenzen van het mogelijke en doelmatige voorlichting. Ir. A. Roebroeck, directeur-generaal van den Landbouw, beantwoordde met een rede, waarin hij den minister dank zegde dat hij de commis sie persooniyk wilde installeeren. Spr. zeide, dat de commissie voor een zeer moeilijke taak stond, daar het inzicht in het kleine boerenbedrijf in dezen tijd niet gemak- keiyk was. Spr. noemde als voornaamste middel om den kleinen boerenstand te helpen de doel matige voorlichting. De samenstelling van de commissie !s als volgt: Ir. A. Roebroeck, directeur van den Land bouw, voorzitter. Leden: D. W. ten Bokkel Azn. te Aalten; K. Brock, lid van Ged. Staten van Drente, Assen; dr. ir. W- J. Droesen, lid der Tweede Kamer te Roermond; P. J. Haaren, seer, van den Ned. Chr. Boerenbond te Tilburg; ir. P. Huisman, secr. van de Ned. Mij. van Landbouw te Den Haag; P. Mesu, directeur van den Cultuur- technischen dienst te Bilthoven; ir. J. Nysing rentmeester der domeinen te Zwolle; mej. G. Smit, inspectricè van het Nyverheidsonderwijs te Den Haag; H. J. Wind, directeur van de Chr. Landbouwschool te Ambt-Hardenberg. Secretaris is ir. C. G, P. Stevens, directeur van den dienst voor l^et kleine boerenbedrijf, te Den Haag. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende bepalingen met betrekking tot emigranten en transmigranten, ontleenen wij het volgende: Aangezien ook naar het oordeel van de regeéring een in goede banen geleide emigratie voor ons land een groot volksbelang is, ver oorlooft zy zich er op te wijzen, dat voort durend wordt nagegaan, welke mogeiyk- heden van emigratie bestaan. De stichting Landverhuizing Nederland onderzoekt voort durend, of en naar welk land emigratie mo gelijk is, verstrekt dienaangaande voorlichting aan belanghebbenden en helpt hen ook zooveel mogelijk. Bij de voorbereiding van het onderhavige wetsontwerp is overleg gepleegd met de direc ties van de meest belanghebbende scheep vaartondernemingen. By nader inzien acht de regeering het min der juist onder transmigranten ook die per sonen te rangschikken, die naar een plaats i' Europa reizen. De regeering is tot de overtuiging gekomen, dat de aansprakeiykheid van den ondernemer dient te worden beperkt. By deze beperking behoort er h.i. van te worden uitgegaan, dat het niet juist is, de bedoelde aansprakelijkheid te doen aanvangen, voordat de ondernemer met den transmigrant een vervoerovereenkomst heeft aangegaan. Bepaald is, dat de ondernemer by vertraging van het vertrek van een transmigrant, met wien hy een vervoerovereenkomst heeft aan gegaan, verplicht is te zorgen voor diens ver dere huisvesting en verpleging, zoolang hij zich binnen het Ryk bevindt. Hiermede wordt beoogd, te voorkomen, dat de bedoelde trans migrant hier te lande armlastig zou worden. Kan de ondernemer bewijzen, dat de vertra ging door de schuld van een transmigrant is veroorzaakt, dat heeft hij recht van verhaal der kosten op den transmigrant. De voorzitter van den Hoogen Raad van Ar beid, gelet op de art. 5, 6 en 9 van de wet op den Hoogen Raad van Arbeid 1927 en op art. 21 van het reglement van orde van den Raad, heeft benoemd tot voorzitter van de commissie welke prae-advies zal hebben uit te brengen over een voor.ontwerp van wet tot wyziging van de Ongevallenwet 1921: prof. mr. A. C. Jo, sephus Jitta, tot leden en plaatsvervangende leden: H. B. Berghuys (Ned. Vakcentrale), F. L. v. d. Bom (plw. mr. G. v. Herp) (Chr. Werkg. Ver.), prof. dr. H. W. C. Bordewijk, A. C. de Bruyn (R. K. W. V.), W. Drop, dr. H. L. v. Duyl (plw. mr. H. Bijleveld) (Rijksverzeke ringsbank), mr. H. W. Groeneveld, J. Hilgenga (N. V. V.), mr. J. w. Holleman (Studiecom missie risicodragende verzekeringsmijen), drs. H. L. Jansen (Ned. R. K. M.), mr. M. H. de Jong (Centraal Overleg), dr. L. G. Kortenhorst (plw. mr. H. A. J. H. Franses) (Alg. R. K. Werkgeversver.), H. Kuiper (R. K. W. V.), mr. J. L. C. v. Meerwijk (plw. mr P. A. v. Holthe tot Echten) (Centraal Beheer), F. S. Noord- hoff (N. V. V.), H. J. Feletier (Kon. Ned. Mid denstandsbond), prof. mr. C. P. M. Romme, mr. B. C. Slotemaker (plw. mr. P. Steinz) (Verbond van Ned Werkgevers), A. Stapel kamp (C. N. V.), mej. mr. G.' J. Stemberg, prof. dr. J. A. Veraart en dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland (plw. mr. dr j. van Bruggen) .(Veneeniging v,an Raden van Ar beid).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2