STADSNIEUWS De monetaire politiek van de regeering LAATSTE DAG ZOMERPRIJZEN ECHTE WALES ANTHRACIET o.a. a f2.05 'N TROUWE KLANT Haarlem, 30 Sept. mui Zal de Negus aftreden BESPREKINGEN IN DE TWEEDE KAMER WITTOP KONING WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 EEN HOOFDDIRECTEUR BIJ OPENBARE WERKEN Is deze functie noodzakelijk? R.K. VOLKSBOND Zeer belangrijke ledenvergadering HERWONNEN LEVENSKRACHT 17 November trekking der loterij ONVOORZICHTIG OVER GESTOKEN Bejaarde dame aangereden ENGLISH ASSOCIATION Opening van het seizoen AUTOBUS TEGEN BOOM GEREDEN Chauffeur tot f 20 boete veroordeeld Haarl. Amateur Fotografenver. U komt toch ook Kappercursus Nieuwe Haarlemsche Kunstkring Gezelschap Jan Musch Inlijving Miliciens /-/-■tm. M-V. DANSACADEMIE G. MARTIN ZONEN Z. H. MGR. N. STAM BEZOEKT HAGEVELD Herinneringen aan zijn studententijd VËNETIAANSCH GLASWERK Zeer interessante demonstratie Diefstallen te Aerdenhout Personalia Interieur van een Baskische woning Mr. Goseling acht de devaluatie ook staatkundig een voordeel, het gaat nu om de tech nische uitvoering Los van een verwrongen ordening Haarlems Muziekinstituut Handtaschje ontrukt Jubileum Ontslag buitengewone dienstplichtigen VELE MENSEN DENKEN De Stofzuiger Centrale Hageman AGENDA Bioscopen 1 October Bioscopen INSTELLINGEN Onduidelijke verklaring van den Abessinischen Volkenbonds gedelegeerde Eerstvolgende retraiten te Bergen St. Ignatius te Spaubeek Het R. K. Raadslid de heer H. T. J. Klein Schiphorst heeft aan B. en W. verzocht in de eerstkomende raadsvergadering onderstaande vragen te behandelen: 1. Volgens advertentie wordt bij den dienst van Openbare Werken gevraagd een Bouwkun dig Hoofd-Ingenieur voor Nieuwbouw en onder houd gebouwen op bezoldiging van 4650 tot 5400 gulden. 2. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid, den raad mede te deelen welke belangrijke wer ken thans nog in voorbereiding zijn of komen, waaruit de noodzakelijkheid blijkt van deze be noeming en uitgaven? 3. Is de taak voor onderhoud gebouwen thans van dien aard geworden, dat deze door een Hoofd-Ingenieur moet geschieden? 4. Zijn B. en W. bereid, de benoeming tot na de afhandeling der komende begrooting uit te stellen? Morgenavond houdt de R. K. Volksbond een zeer belangrijke ledenvergadering waar o.a. aan de orde komt verkiezing van een bestuurder. Laten alle leden van den Volksbond, die het oprecht meenen met de belangen van onze ar beiders, deze vergadering bijwonen om de juiste menschen in het bestuur te verkiezen en het bestuur in zijn moeilijke taak te steunen. Nu de datum van de trekking van de natio nale loterij van Herwonnen Levenskracht be kend is en wel 17 November, zal de verkoop der loten beter vlotten. Alle vrienden van Her wonnen Levenskracht aan het werk om loten te verkoopen. Mogen wij alle katholieken nog eens opwek ken een lot van Herwonnen Levenskracht te koopen om de zware lasten van het sanatorium te helpen verlichten. Zie advertentie in dit blad. In de Jansstraat is Dinsdagmiddag een vrij ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een bejaarde dame werd aangereden, die met een zware her senschudding naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. De 71-jarige mevrouw V. uit de Lange Heere straat wandelde omstreeks 4 uur op het trot toir in-de Jansstraat en stak plotseling zonder voldoende op het verkeer te letten, den rijweg over. Uit de richting van de Groote Markt naderde juist een auto, bestuurd door iemand uit 's Gravenhage. Deze kon de voetgangster niet meer ontwijken en de vrouw werd door den auto gegrepen en tegen het asphalt ge smakt. In bewusteloozen toestand bleef ze lig gen. Voorbijgangers, die het ongeluk zagen ge beuren droegen haar een winkel binnen ter wijl tevens de ongevallendienst werd gewaar schuwd. Het bleek, dat het slachtoffer een her senschudding, een diepe hoofdwonde boven het oog en ernstige inwendige kneuzingen had op- geloopen. Hoewel ze nog even bij kennis kwam en de politie, die inmiddels ter plaatse ver schenen was, nog inlichtingen kon verstrek ken, verloor zij direct weer het bewustzijn, zoo dat men het beter oordeelde, haar naar de Maria-Stichting over te brengen. De politie heeft de remmen van den auto nog onder zocht, doch deze bleken goed te functionnee- ren. Naar getuigen trouwens verklaarden, was het ongeluk geheel aan onvoorzichtigheid van het slachtoffer te wijten. Vanmorgen maakte het slachtoffer het naar omstandigheden goed. Op de eerste bijeenkomst van het nieuwe winterseizoen, 6 October a.s., zal voor de Haar- lemsche leden van de English Association op treden Mr. Selwyn Driver, die na zijn vorige voordrachten in Haarlem geen onbekende is. Dezen keer vertelt hij van zijn reis door Ame rika naar de Zuidzee. De voordracht, die wordt opgeluisterd door lichtbeelden, wordt gegeven ir. de voorzaal van Brinkmann, des avonds om 8 uur. Op 19 Augustus j.L, om ongeveer twee uur in den middag, reed over de Dreef een bus van de fa. L. Kors, bestuurd door den 23- jarigen chauffeur B., uit Haarlemmermeer. In den bus, die van Amsterdam kwam en in de richting Heemstede reed, waren vier passagiers gezeten, twee volwassenen en twee kinderen. Nabij de Fonteinlaan ging de chauffeur plot seling links op den weg rijden. Waarom hij dit deed, kon hij niet verklaren. Van de tegenovergestelde richting kwam een handkar met groenten, welke werd voortge duwd door den 26-jarigen tuinder B. iBÏ Heemstede. Naast de kar liep de broer van den groentenhandelaar met een fiets aan de hand. Beiden kozen, toen zij den bus recht op zich af zagen komen, 't hazenpad. Via de handkar en de fiets, waarvan weinig overbleef, reed de bus recht tegen een aan de linkerzijde van den weg staanden boom op. De voorzijde van den bus werd geheel ingedrukt. De chauffeur bleef ongedeerd. De vier pas sagiers, die lichte wonden aan hat gelaat hadden bekomen, zijn in het Diaconessenhms verbonden. Aan den kantonrechter, die de zaak behan delde, verklaarde de chauffeur, dat hij inder daad geen verklaring van het gebeurde kon geven. Hij achtte het niet onwaarschijnlijk, dat hij bevangen was geweest door de dampen van den dieselmotor. Dit zou mogelijk geweest zijn. omdat voor in de bus, rondom de zitplaats van den chauffeur, een onvoldoende ventilatie bestond. De tuinder, die bij het ongeval ernstige schade had opgeloopen, wist aan zijn vroegere verklaringen niets nieuws toe te voegen. Uit het rapport van den deskundige, die de bus na de aanrijding aan een diepgaand onderzoek had onderworpen, bleek, dat motor en rem- installatie volkomen in orde waren. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen den buschauffeur een geldboete van 25. te vervangen door 10 dagen hechtenis. Ook de kantonrechter achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde verdachte (tot een boete van 20.subs. 10 dagen hechtenis. Op Donderdag 1 October zullen de werkavon- den van de H. A. F. V. weder een aanvang nemen. Op dien avond zal worden aangevangen met een cursus „Portretfotografie" welke onder leiding staat van den bekenden amateur-foto graaf K. Hoogeboom te Haarlem. Deze cursus omvat 4 avonden en de leiding der H. A. F. V. is gaarne bereid belangstellende amateurs te Haarlem en omgeving in staat te stellen dezen avond mede te maken. Hij vindt plaats in het Vereenigingslokaal der „Haarlemsche": Ge dempte Oude Gracht 104 en vangt aan te 8.15 uur precies. op het groot festijn dat Zaterdag, Zondag en Maandag gehouden wordt in het Jeugdwerk gebouw en aanhoorigheden aan het Teyerplein? Een echte ongekunstelde vroolijke boel, waar ieder zich op behoorlijke, beschaafde manier uitstekend kan vermaken. De feestelijke opening heeft plaats Zaterdagmiddag om 4 uur door pastoor Roovers. Zaterdag van 411, Zondag van 1211 en Maandag van 811 uur. Begin October opent de afdeeling Haarlem van de Eerste Ned. Vereeniging tot Stichting van vakscholen in het Kappersbedrijf, welke vereeniging staat onder auspiciën van den Ned. Bond van Kapperspersoneel, haar winter- cursus. Dit zal dan het 5e jaar zijn, dat door boven genoemde vereeniging hier ter stede een vakschool geopend werd. Toen in October 1932 voor de eerste maal hiermede begonnen werd, bleek direct, dat er groote drang bestond voor goed vakonderwijs, en ook bleek, dat deze school aan de behoefte voldeed. Dit kwam in de volgende jaren nog meer tot uiting. Het ge volg is dan ook, dat er zich een zeer krachtige school gevormd heeft met een uitstekenden staf van leeraren. Directeur, Joh. Meeuwig, Bloemendaalsche- weg 123, Bloemendaal; G. Koster, Vooruitgang, straat 67; J. Külman, Duvenvoordestraat 69r.; en S. Barten, Gen. de La Reystraat 85, ver strekken gaarne alle inlichtingen. Men schrijft ons: Het bestuur van den N.H.K. deelt mede, dat het voor zijn e.v. voorstelling op 16 en 17 No vember de keuze heeft laten vallen op „Char lotte" (The Old Maid) door Zoé Akins, het En- gelsche tooneelspel waarmee het Nieuw Schouw- tooneel in Amsterdam momenteel avond aan avond enorm succes oogst. De in uitzicht gestelde Cabaret-avond zal op 5 November in de Gem. Concertzaal plaats vinden. Het belooft een zeer bijzondere avond te worden. De conférencier Paul Ostra zal met een uitgelezen schare artisten, w.o. Eline Pi- suisse, Jean du Béla e.a., het vroolijke gedeelte van den avond verzorgen met Joop de Leur aan den vleugel. Ook het verdere muzikale gedeelte, dat door een band van tien man zal worden verzorgd, zal de meest veeleischenden kunnen bevredigen. Het Ballet van Tilly Sylon zal op zeer ori- gineele wijze aan dezen avond medewerken, waardoor het geheele programma, van de eerste tot de laatste minuut, bijzonder aantrekkelijk wordt voor oud zoowel als jong. Hst bal, waar mede de avond besloten wordt, zal, mede daar door, ook voor de kijkers bijzonder amusant zijn. Gezorgd wordt voor een speciale zaalverlich ting en versiering. Op Zondag 4 October zal het Gezelschap Jan Musch in den Stadsschouwburg te Haarlem zijn openingsvoorstelling geven van het beroemde blijspel „Het Wederzijdsche Huwelijksbedrog" van Pieter Langendijk, waarin Jan Musch de ko mische hoofdrol vervult van Jan, den knecht. Een rol, waarmede hij vroeger reeds groot suc ces heeft geoogst. De overige rollen worden ge speeld door de dames Jeanne van Rijn, Lize van der PollHamakers, Mary MuschSmit- huysen, Mieke FlinkVerstraete, en door de heeren Jaap van der Poll, Adolphe Hamburger, Emile van Stuwe, Van Staalduynen, Valk van Spiegel, Marcel Berckmans, e.a. De regie van dit blijspel is in handen van den heer Jan Musch. Door den heer Indeelings-districts Comman dant te Haarlem worden op 2 October a.s. te 11 uur in de Kazerne, Koudenhorn, ingelijfd, de dienstplichtigen van de lichting 1936 toegewe zen aan het 3e half lie Regiment Huzaren be stemd voor paarden oppasser bij de Koninklijke Mil. Academie of R. S. 3e ploeg 's-Gravenhage en 4e half Regiment van het Ie Reg. Huz. be stemd voor paardenverzorger bij het Remonte Depót 3e ploeg te Millingen. Op 5 October te 10 uur worden eveneens BaTAif*. in de kazerne Koudenhom ingelijfd de dienst- plichtingen van de lichting 1936 toegewezen aan het 10 Reg. Inf. opleiding gasofficier le ploeg Breda, 20e en 21e R.I. opleiding gasofficier le ploeg Kampen, 10 R.I. opleiding officier 2e ploeg Breda, 21e R.I. opleiding officier Kam pen, en 10e en le R.I. opleiding officier mili taire adm. le ploeg Kampen. Eveneens op 5 October te 11 uur in de ka zerne van het Korps Luchtdoel Art. te Utrecht de dienstplichtigen toegewezen aan le comp. ge neeskundige troepen 3e ploeg Utrecht, le en 2e comp. geneeskundige tr. (ziekendragers) 3e ploeg Utrecht, 2e Reg. Veld Art. Onb. bestemd voor den meetdienst opl. officier le ploeg Utrecht, le Schoolc. Reg. Kust Art. opl. off. le ploeg Utrecht, He Bat. Reg. Gen. troepen opl. off. le ploeg Utrecht, le Reg. Veld Art. onb. opleiding ond. off. 2e ploeg, le Reg. Veld Art. ber. treinsoldaat 2e ploeg Utrecht, Comp. Inten dance troepen, Luchtvaart Afd. 3e ploeg Soes- terberg en 2e ploeg voor het lie Bataljon Ge nietroepen en zij die voor ond. off. geschikt zijn. Eveneens te Amersfoort in de Willemskazer ne om 11 uur voor het 21e Reg. Inf. 2e ploeg en in de kazerne 5e Reg. Veld te Amersfoort te 11 uur zij die bestemd zijn voor 5e Reg. Veld onb. 2e ploeg. Aanvang Seizoen 1936/37 15 OCTOBER Clublessen uitsluitend voor Roomsch-Katholieken HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM Spreekuur dagelijks van 1112, 25, 79 u. Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 J Alvorens naar zijn missiegebied in Oost- Afrika terug' te keeren, heeft Z. H. E. Mgr. N. Stam op Dinsdag j.l. een bezoek gebracht aan het Seminarie, waar hij indertijd zijn lagere studies maakte, het Seminarie Hageveld te Heemstede, dat zich in den tijd, toen Mgr. Stam er zijn humaniora maakte, nog te Voor hout bij Leiden bevond. In de feestelijk versierde kapel droeg Z.H.E. om half tien 's morgens een pontificale H. Mis op, waarbij hij werd geassisteerd door de leera ren van het Seminarie. Om kwart voor twaalf waren de studenten in de aula bijeengekomen om den prelaat te begroeten. Zij zongen een voor deze gelegenheid geschreven welkomstlied, terwijl de Schola Cantorum het Magnificat uit Perosi's Melodie Sacre uitvoerde. Een van de studenten hield een toepasselijke toespraak; een ander declameerde Guido Gezelle's prach tige Missiegedicht „Excelsior". Het symphonie- orkest van het Seminarie bracht een deel uit Haydn's Symphonie mit den Paukenschlag en het „Pilgerchor" uit Tannhauser ten gehoore. In zijn dankwoord memoreerde Mgr. Stam de prettige herinneringen, welke hij steeds had gehad aan het Haarlemsche Seminarie, waar hij de schoonste jaren zijner jeugd mocht door brengen. Ook later is de band tusschen den missionaris en het oude Seminarie steeds blij ven bestaan. Zijn vroegere klasgenooten en oud-leeraren zijn tot zijn beste vrienden blij ven behooren, een vriendschap, die bij elk be zoek aan het vaderland werd verstvigd tot een band, die ook in de toekomst den missiebis- scop in het verre Afrika zal blijven binden aan het Seminarie te Heemstede, dat weliswaar niet meer het vertrouwde gebouw te Voorhout is, maar waarin de hartelijke sfeer en de goede geest van het oude Hageveld volledig zijn be waard gebleven. (Ongecorrigeerd) De naam „Venetiaansch glaswerk" maakt een wereld vol schoonheid open: prachtig gevlam de en gevormde vazen, ragfijne beeldjes, zeer mooie kunstvoorwerpen dus tot zelfs uiterst fraaie vlinders van gesponnen glas! De mechanisatie in de industrie heeft velerlei kunst tot fabriekswerk gedegradeerd doch de glasblazerij is handwerk gebleven en wordt nog op dezelfde wijze beoefend als eeuwen ge leden ten tijde der Grieken en Romeinen. In het warenhuis van Vroom en Dreesmann aan het Verwulft demonstreert tot 12 October van 1012 en 26 uur de Nederlandsche kunste naar J. v. Houten thans ook in Haarlem dit kunstglasblazen, met deskundige toelichting van den heer W. Küppers van de fa. Fleurola te Haarlem, die deze demonstratie organiseert. Een glazen buis wordt uitgetrokken in een gasblaasvlam met een temperatuur van 1200 graden Celsius! Het glas vernauwt en verlengt zich, het wordt opgeblazen tot een grooten bol, de kleuren, reeds in bepaalde substanties in het glas aanwezig, loopen uit in allerlei nuan ces door verschil in temperatuur, een opening wordt met een knal in het glas geblazen en een schoone vaas is gereed.. In sommige gla zen bevinden zich rechtlijnige streepen, die door wisselende temperaturen en draaiing van het glas in allerlei vormen worden gekronkeld. De toovenaar achter de steekvlam laat heel dunne staafjes glas draaien en keeren, uitstrek ken en opbollen en een -zeer fraai danseresje met armen en beenen in velerlei bochten is het resultaat. Het bijzondere van dit werk is nu, dat ontwerpen en uitvoeren van het kunst werk tegelijkertijd moet gebeuren. Niets wordt vooraf op papier gezet doch de fantasie schept en de hand veert uit op hetzelfde oogenblik. Zoowel als schepper en als uitvoerder jnoet de glasblazer een kunstenaar zijn! In andere plaatsen heeft de heer v. Houten veel belangstelling bij zijn demonstraties mo gen ondervinden. Leerzaam en interessant als ze zijn, verdienen ze ook in Haaflem een be zichtiging van alle kringen, mede van onder wijsinrichtingen en vereenigingen (Ongecorrigeerd) Dinsdag heeft de politie 2 jongens aangehou den, die uit een schuurtje achter een leegstaan de villa te Aerdenhout oud ijzer, o.a. staven, gaspijpen, moeren, schroeven enz. hebben ont vreemd en dit op 2 handkarren laadden. De jongens waren de 14-jarige C. v. S. en de 17- jarige P. V., beiden uit Haarlem. Het ijzer is in beslag genomen. Het tweetal is na eenigen tijd weer op vrije voeten gesteld. Ten nadeele van D. v. N. uit Aerdenhout is Dinsdag een nieuwe Gazellefiets ontvreemd, die in de garage naast zijn woning stond. Tevens miste de heer H., bij wien eerstge noemde inwoont, uit de keuken een doosje met ongeveer ƒ4. Te Den Haag is geslaagd voor het Theore tisch gedeelte van het machinistendiploma B de heer J. W van Dam te Haarlem. In de heden gehouden vergadering van de Tweede Kamer was aan de orde de bespreking naar aanleiding van de door de Regeering op 29 September 1936 aan de Kamer ge dane mededeelingen betreffende de monetaire politiek der Regeering en de in verband daarmede door haar getroffen en te treffen maatregelen. De heer ALBARDA (S. D. A. P.) betoogt, dat de door de Regeering genomen maatregelen onvermijdelijk waren. Daarover zijn allen het eens, een tweetal partijen hier te lande uit gezonderd. Nu doen zich eenige vragen voor, b. v. hoe is de hoogte, waarop de gulden weer aan den gouden standaard zal worden vastge koppeld? Ongetwijfeld zal de Regeering internationa le muntstabilisatie bevorderen. Het zou winst zijn, als voor de rust en zekerheid van den HARMENJANSWEG 67 a - TELEF. 16100 Met ingang' van 1 October is aan Haar lems Muziek-Instituut benoemd mevr. Dr. Van Dalsum, die de Rhythmische dans-, Plastiek en Ballétklasse zal verzorgen. Dinsdagavond om ongeveer half tien stelde een dame uit Heemstede de Haarlemsche poli tie in kennis met het betreurenswaardige feit, dat even te voren twee personen op een fiets haar 'n handtaschje hadden ontrukt, terwijl zij in de Mauritslaan liep. In het taschje bevon den zich eenige snuisterijen en een portemon- naie met een inhoud van f 11.50. Een onmid dellijk ingesteld onderzoek leverde geen resul taat op. Later op den avond werd het taschje echter op den Crayenestersingel teruggevonden. De portemonnaie met inhoud was verdwenen. De politie stelt een nader onderzoek in. Op 2 October zal de heer B. van Nimwegen den dag herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Haarlemsche Stoomzeepfa- briek. Den jubilaris, die zeer gezien is bij directie en personeel, zal het dien dag niet aan belang- stellng ontbreken. Met ingang van 1 October van dit jaar wor den wegens geëindigden dienstplicht uit den dienst ontslagen de buitengewone dienstplich tigen, die dit jaar 40 jaar oud worden of zijn geworden. De buitengewone dienstplichtigen, die als onderofficier of als officier tot de ma rine-reserve behooren, worden echter met in gang van dien datum ontslagen, voor zoover zy dit jaar 45 jaar oud worden of zijn geworden. Met betrekking tot dit ontslag worden korpo raals niet als onderofficier beschouwd. Zij, die een bewijs van dit ontslag wenschen te ontvangen, kunnen dit aanvragen ter secre tarie'van de gemeente, waar zij wonen ofindien zij aldaar niet in het register van dienstplichti gen ingeschreven staan, van de gemeente, waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven. Be hooren zij als dienstplichtige tot de sterkte van een onderdeel der landmacht of behooren zij tot de sterkte van de zeemacht, dan moet het bewijs van ontslag worden aangevraagd bij de daarbij betrokken militaire autoriteit. Welke autoriteit dit is, kunnen belanghebbenden ter gemeente-secretarie vernemen. handel, de Regeering grenzen voor de stabili satie zou kunnen aangeven. Men zegt, dat er hier te lande bij onderne- nemingen en paticulieren groote voorraden aanwezig zijn. Spr. bepleit navolging van het Fransche stelsel, verplichte aangifte van het goud. Het heeft spr.'s instemming, dat de winsten uit de depreciatie van den gulden aan de schat kist ten goede zullen komen. Spr. waarschuwt tegen de gevolgen voor huurders van woningen. Reeds zijn hier en daar uitzettingen voorgekomen. Hoe denkt de Regeering over de kleine salarissen, de laatste jaren toch al zoo verlaagd? Ze moet rekening houden met de noodzakelijkheid van correctie van salarissen. Wat de aantasting der pen sioenen betreft, is gelukkig de Memorie van Antwoord over het desbetreffende wetsontwerp nog niet verschenen. En in Indië heeft men loonen op een hongerpeil, daar moet een ca tastrophe worden voorkomen. Wat is de Regeering voornemens te doen om onredelijke prijsopdrijving te voorko men? Zooveel als mogelijk is? Wat is de Re geering voornemens ten aanzien van de landbouwcrisismaatregelen? De loonen der landarbeiders moeten worden beschermd. Zij, die in strooibiljetten zeggen, dat het failliet der natie aanstaande is, zijn vijan den des volks. Doch aan de deflatiepolitiek moet nu een einde komen, er moet komen een politiek van opbouw, nieuwe arbeid moet worden geschapen, de werkloosheid moet verminderen, aandacht moet worden besteed aan technische uitrusting van handel, in dustrie en scheepvaart om de concurrentie te kunnen doorstaan. Ons volk beleeft thans een voor zijn toekomst mischien beslissend oogenblik, de Regeering spreke het verlossende woord. De heer WESTERMAN (Nat. Herstel) zegt, dat de maatregelen van de Regeering het ge brek aan vaste lijn verraden, dat haar altijd heeft gekenmerkt. Dat we hier te lande nog 700 millioen goud hebben, hebben we te danken aan mijnheer Blum, door wiens beleid de toestand in Frankrijk nog ongunstiger is. Het is niet heelemaal duidelijk, waarom iet de houding van Frankrijk, doch die van Zwitserland den door slag zou hebben gegeven. De Regeering gaat niet over tot wat ze noemt een wetelijke devaluatie. Daarmede wordt een ongunstig oordeel over Frankrijk en Zwitserland uitgesproken, die het wel doen. De Regeering' heet de bestaande ver warring niet te willen vergrooten, doch spr. acht dit niet logisch. De regeeringspolitiek is even zwevend als de gulden. De Regeering heeft het in haar macht, zich voor een bepaald percentage uit te spreken. In elk geval eischt het landsbelang, dat men ongeveer het percentage verneemt. Bij welke grens zou een onnatuurlijke depreciatie begin nen? Er is ook alleen te egaliseeren, als er een bepaald niveau is. De Regeering neme zooveel mogelijk ongerustheid weg. De heer VERVOORN (Plattel.) acht het los laten van den gouden standaard gunstig voor ons land en voor Indi, met name voor den landbouw. Spr. dient een motie in, de regeering verzoe kend, een redelijke prijsverhooging der land bouwproducten te bevorderen. De motie wordt niet ondersteund en komt dus niet in behan deling. De heer GOOSELING (R. K.) constateert, dat het volk zijn kalmte bewaart, moge het nu ook eenig perspectief krijgen. Spr. hoopt, meer te mogen vernemen omtrent het egalisatiefonds. Spr. erkent de moeilijkheid om thans de pari teit van den gulden te bepalen. Ten aanzien van de werkloozen moeten niet alleen voor de huren maatregelen worden getroffen, alsook voor hen, die bijzonder onder druk komen. De aangenomen wetsontwerpen besprekend, wilde spr. maatregelen ten aanzien van de goudclau sule in contracten. Spr. wijst er op, dat de Regeering bijzonder op de exportprijzen moet letten, die lang niet altijd in het belang van de handelsbalans zijn. De devaluatie acht spr. ook staatkundig een voordeel, het gaat nu om de technische uitvoering. Er is geen reden tot juichen, doch ook niet om bij de pakken neer te zitten. Het gaat om het belang van het gansche volk. Er moet bewust gewerkt wor den ter versterking der economische positie van ons land, in al zijn geledingen, het binnenland zoowel als het buitenland be treffende. We moeten loskomen van een verwrongen ordening, welke een caricatuur is van wat wij en anderen onder ordening verstaan. Dit vereischt de groote beteekenis van dit oogenblik. Mogen wij er in slagen, onder Gods zegen iets goeds te bereiken voor ons geheele volk. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Nietwaar, U bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De aakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek Juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaad motiveeren. dat wij alleen machines verhuren, maar daarin vergissen zij zich. Wij verkopen bo vendien 45 verschillende merken Stofzuigers en die hebben wij in huis. GED. OUDE GRACHT 52 TELEF. 12762 Ge-bouw „St. Bavo": Proza 8 uur; Schaakclub „St. Bavo", 8 uur; Best. Bakkers, 6 uur; Werk- plaatspersoneel, 8 uur; Politie-examen, 8 uur; Demonstratie Kath. Jongeren, half 9. Paviljoen „Dreefzicht", Feestavond Haarlems Fanfare. Luxor-theater; „Spook te koop", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Rubber" (geprolon geerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater; „Regine" met Adolf Wohlbrück, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-PalaceHarry Baur in „Samson", 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac; 115 uur. Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkings bureau, 8 uur; Federatie groenten- en fruit handelaren, 8 uur; R.K. Volksbond, 8 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelbespeling 34 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann K.J. M.V. St. Augustinus, half 9. Luxortheater „Spook te koop", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Rubber" (geprolon geerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Regine" met Adolf Wohlbrück, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Harry Baur in „Samson", 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac 115 uur. St. Elisabeth vereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 U"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppetpk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Traditie is een kostbaar ding, Maar kan voordeelig blijken. Als ANTHRACIET van FRANS PERQUIN Uw kachel blijft verrijken. GENèVE, 30 Sept. (Reuter) Onder voor zitterschap van Saavedra Lamas is de Volken bondsvergadering heden wederom bijeengeko men. De Abessinische gedelegeerde, Taezaz, legde een verklaring af, waarin hij o.m. zeide, dat de keizer, teneinde menschenle- vens te redden en een onafhankelijke na tionale haardstee te behouden voor zijn volk, zich thans gehouden moet aehten vol ledige toestemming te geven tot de opof fering van zijn krachtens het Volkenbonds- handvest gewaarborgde rechten. Men ziet hier in deze verklaring een aan wijzing, dat de Negus zal aftreden. Aan den anderen kant wordt te Londen van de Abes sinische legatie vernomen, dat de Negus niet voornemens is af te treden. Hieraan wordt ech ter toegevoegd, dat het zeer wel mogelijk is, dat, de geheimzinnigheid, die hangt rondom de door Taezaz in de Assemblee, afgelegde ver klaring, binnenkort zal worden opgehelderd. OCTOBER Zaterdag 3—6 Meisjes Congreganisten boven 17 jaar, f 6.50. Dinsdag 69 Gehuwde Dames, f 6.50. Dinsdag 13—18 Gehuwde Dames Midden stand, f 8.50. Dinsdag 20—23 Gehuwde Mannen, f 6.50. Zondag 2528 Heeren Middenstand f 8.50. Zaterdag 31—3 Nov. Gehuwde mannen, f 6.50. 3—6 Oct Heeren uit den Middenstand. 1013 Oct. Heeren Mijnbeambten UI. 17—19 Oct. Jongeheeren-Congr., Maastricht. 23—26 Oct. St. Raphael.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5