Nieuwe goudwaarde wordt niet direct vastgesteld Er is te weinig vastheid w De huurbijslag Dr. Colijn ziet in een rede, in de Tweede Kamer gehouden, de gevolgen der muntpolitiek onder de oogen De Negus is bereid offers te brengen Duitschland wil niet devalueeren Aandacht voor loon en pensioen DANK AAN HET VOLK De luchtrace naar Johannesburg Uit Vatikaanstad BEREIDWILLIGHEID TOT SAMENWERKING Het nieuws van heden De Oostenrijksche bewapening DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 1 OCTOBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post. per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20180 Wat betreft de sociaal-economische gevolgen Het Weeriiiiiiiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Ook Halse verongelukt en moet licht gewond in een zieken huis worden opgenomen De vorderingen van Llewellyn Scoff te Kisoemoe Findlay en Waller te Kerma Een nieuwe regeling voor onder steunden getroffen Z. H. de Paus in het Vatikaan teruggekeerd In St. Pölten in Oostenrijk is de zigeunerkoning Peter Bados met groote plechtig heid hegraven. Honderden zigeuners volgden achter den, door vier paarden ge trokken, lijkwagen Waarborg van de souvereiniteit in het niet veroverde gebied gevraagd Genève meent dat het voorstel te laat komt De indruk te Genève Verklaringen van dr. Schacht in den raad van beheer van de Reichsbank De verkregen positie wordt gehandhaafd Instortingsongeluk te Insterburg Een strenge winter voorspeld Dr. H. Schacht Oproep om bijdragen voor hét leger Degrelle moet betalen Veroordeeling wegens laster NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Ingex. mededeelingen SO cent; Idem op pag. één £5 een! per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. DEN HAAG, 30 September. Heden heeft de minister-president, dr. H. Colijn, in de vergadering der Tweede Kamer, een rede gehouden naar aanleiding van de gedachten- "wisseling over de monetaire maat regelen, waarin hij o.m. het volgende zeide: De Minister acht het totaal onvruchtbaar, ook wegens den weinigen tijd, waarover de ministers thans beschikken, in te gaan op sommige opmerkingen, als betreffende het af schaffen van belastingen, die pl.m. 80 millioen per jaar opbrengen. Ook in Indië zijn maatregelen genomen, om hiet-onvermijdelijke prijsopdrijving tegen te gaan. Men is in Indië zeer diligent geweest. Een wetsontwerp betreffende de goudclausule in contracten is in bewerking. Zoo noodig zal met de cr.sispachtwet verder worden gegaan dan nu het geval is. Met het bedrijfsleven zal voeling worden ge houden, o.m. wat betreft de maatregelen tegen oriisoDdrilvlDC Zoo noodig. zal een beroeps instantie worden ingesteld. Gewaakt moet worden tegen dumping met Nederlandsche goederen op de buitenlandsche markten. De noodzakelijkheid, om tot het verlaten van den gouden standaard over te gaan is over het algemeen niet ontkend. Bij alle devaluatie-maatregelen elders is de invloed van het buitenland aanwezig geweest. Zoo was het ook hier. De gouden standaard is een kring van landen, die zich verbinden om goud onderling af te geven tot ondersteuning der wisselkoersen. Is die kring er niet meer, dan verdwijnt ook de behoefte van den gouden standaard. Spr. herinnert aan de Londensche conferen tie der landen van bet goudbiok. Donderdag avond ontvir.g de regeering voor het eerst de mededeeling van de Fransche, dat ze Vrijdag den gouden standaard verlaten z;ou. Doch reeds maanden was er onderhandeld. Toen kwam bericht dat Zwitserland het niet zou doen. Er wes dus voor ons nog geen aanleiding den gouden standaard te verlaten. Vandaar de verklariru? van Vrijdagavond. Zaterdag kvam bgjicht, dat de Zwitserscne regeering c,n gouden standaard verliet. Toen is, na lanyUrig overleg met de directie der derlandshe Bank besloten, dat ook te doen, nu hadden we nog grooten goudvoorraad, dié anders wejra zou afvloeien voor een groot ceel en ni komt die aan het volk ten goede, in plaats aan enkele particulieren. rfgeering gaat niet over tot het onmidceiijjk fixeeren van een nieu wen go,jwaarc]e van den gUj(jen- is volstekt onmogelijk. Er zijn ook landen, dje ree(js devalueerden en weer en n;euwe devaluatie over wegen. rr ;s te weinig vastheid. Een goudwairde kan niet worden vast gesteld, willen we niet te diep grijpen. £en goudwaarde vast te stellen lU en Qver eenige maanden weer, r,oet voorkomen worden. We moetm zien naar de verhouding van kosten en lrjjzen Het streven nioet niet alleen zijn, de daing van den gulden zoo klein mo gelijk te d,en zyn> (jQgjj QQk om haar niet grooter te loen WOrden dan noodig is. Ook moeten zoo/eel lrl0gelijk schommelingen wor den voorkoken N^ i,ge raa8d> waarom we niet deden als anurijk e Zwitserland. Men kan ook vragen: waarom d>2n (jjg njet geijjk wij?" Wat egalisatiefonds betreft, is het moeilijk, h„t ajien naar den zin te maken. Spr. verv,yst naar het verioop Van den koers van den guiQerii om te verklaren, dat de periode, dat de gUi<jen zwevend is, niet zoo lang kan Ij uren. Voorloopig moet met het egalisatiefc,ads nog op g^eime wijze worden gemanoeuvreerci Overeem.omstjg Sprekers altijd ingenomen standpunt za] de regeering medewerken aan interinajjffijajg stabilisatie. Men verwachte ec'nter njep dat het initiatief van Nederland iets v:.n beteekenis kan bewerken: dat ligt aan de gi'rKjtg mogendheden. Gelukt bet niet, dan ziet spr. de toekomst allerminst rooskleurig. Medejverken za] Nederland ten volle. van den gewijzigden toestand; een groot aan tal problemen doet zich voor. Vele zijn niet voor dadelijke beantwoording vatbaar. Eiken morgen om 9.15 uur houdt zich een ministerieele commissie (de minister-president, de ministers van Financiën, landbouw en Scheepvaart, Sociale Zaken, en Handel, Nijver heid en Scheepvaart) zich met de van uur tot uur wisselende problemen bezig. T.a.v. «den huurbijslag kan spr. nog geen bindende mededeeling doen. De gedachten gaan in deze richting: met ingang van 4 Oc tober a.s. zal de huurbijslag geheel vervallen, maar met zoodanige compensatie in de steun- uitkeering, dat de toestand der werkloozen niet slechter wordt dan die voor 13 September was. De wijziging voor de laagste klasse blijft be staan. Bij de beoordeeling van den zich ontwikkelenden toestand, moet men dien nemen, zooals die door de om standigheden geworden is. Als het noodig blijkt, moeten kwade gevol gen onder de oogen worden gezien. Dit geldt ook salarissen, loonen en pensioenen. Meer is er thans niet te zeggen. Er zijn producten, afhankelijk van grondstoffen uit het buitenland, waarvoor prijsverhooglng noodzakelijk is. Die moet steeds onder oogen worden gezien. Men mag echter niet zeggen, dat geenerlei prijsverhooging geoorloofd is. De muntontwaarding heeft plaats gehad. Aan de noodzakelijke gevolgen is niet te ont komen. Men zal eenige dagen geduld moeten hebben om te kunnen overwegen, hoever moet worden gegaan. Op sommige punten zal door de monetaire maatregelen de bemoeiing van de regeering mat het bedrijfsleven toenemen, op andere punten verminderen. De regeering zal het echter zooveel mogelijk vrijheid laten. Het antwoord, door het Nederlandsche volk op sprekers radiorede gegeven, heeft de regeering in haar vertrouwen versterkt, en zal haar verder sterken in haar moeilijk heden. Spr. dankt het volk van deze plaats voor het gehoor, geschonken aan den oproep, dien hij tot het volk gericht heeft. VERWACHTING: Zwakke tot matigen E Noordwestelijke tot Noordelijken wind, Ij gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re- |j gen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichtenweinig verande- 5 j| ring. |i illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MBEYA (Noord Rhodesia), 30 Sept (Reuter). Halse is te Mbeya om 13 uur plaatselijken tijd geland, waar hij anderhalf uur werd opgehou den wegens moeilijkheden aan de ontstekings installatie van zijn vliegtuig. Het toestel van Halse is daarop bij Bom- boshawo op 30 K.M. van Salisbury slecht neergekomen. Halse zelf is vrijwel onge deerd, hoewel hij enkele lichte kwetsuren aan het hoofd opgeloopen heeft, welke zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Salis bury noodig hebben gemaakt. Llewellyn vloog vanmiddag om kwart over drie pl. tyd boven Entebbe, dt hoofdstad van Oegandan, welke aan het Victoria-meer is ge legen. Zijn toestel zette koers in ce richting Mpika. De vliegers Scott en Guthrie zijn met hun Percival Vega Gull om drie uur p.'aatselijken tijd vanmiddag te Kisoemoe aangekomen, van waar zij 20 minuten later vertrokken. Kisoemoe ligt in Kenya even ten Zuiden van den aequator op 35 gr. O.L., aan den Noord- Oostelijken oever van het Victoria-meer. 4 De vliegers Findlay en Waller, wier positie onbekend was, zijn te Kerma geland om hun benzine-voorraad aan te vullen. Zij zullen weer vertrekken in de richting van Khartoem. Radio Johannesburg bericht, dat Scott te 19 uur 35 uiterst vermoeid te Abercorn (Noord- Rhodesia) arriveerde. Het staat nog niet vast, wanneer hij verder zal vliegen. De minister van Sociale Zaken deelt ter nadere toelichting van hetgeen door den minister-president Woensdagmiddag in de Tweede Kamer ter zake is verklaard, het vol gende mede. De huurbijslag wordt met ingang van 4 October geheel afgeschaft. De betrokkenen zullen, te rekenen van 4 October a.s. af, een overgangstoelage op den steun ontvan gen, welke zal worden berekend naar den huurprijs op 30 September volgens de rege ling van den huurtoeslag, welke voor 13 September j.I. bestoftd, dus als regel naar 2/3 van de som, welke de huur meer is dan een bepaald bedrag. Wijzigingen in het huurbedrag naar boven dan wel naar beneden zullen geen wijziging brengen in deze toelage. Deze toelage zal mede worden ontvangen door hen, die later dan 1 October in onder steuning komen, mits zij ook reeds gedurende eenigen tijd steun genoten hebben in het tijd vak Maart—October 1936. Evenals zulks met den huurtoeslag het geval tyas, zal de overgangstoelage begrepen worden in de maximum-steunuitkeering. VATIKAANSTAD, 30 Sept. (Stefani) Z. H. de Paus is heden per auto van Castel Gandolfo naar het Va'tikaan teruggekeerd. Alvorens te vertrekken zegende Z. H. vanaf het balkon de geloovigen van Castel Gandolfo, die zich voor het paleis verzameld hadden. Onze Romeinsche correspondent seint: De kleine stoet van auto's trok overal veel belangstelling. Waar de voorbijgangers den Paus herkenden knielden zij neder en juichten den H. Vader toe. De H. Vader is zeer voldaan over zijn zomer verblijf, dat zijn physieke krachten merkbaar heeft wel gedaan, hoewel de laatste dagen on verwacht guur waren. Kardinaal Pacelli, die Donderdag zijn gebrui kelijke vacantie neemt, vertrekt met de „Sa- voya" naar Noord-Amerika. Naar van Vaticaansche zijde verklaard wordt draagt deze reis geen politiek karaktyj. WeJ verwacht men dat Kardinaal Paccelli de kardi nalen van New-Vork, Chicago en Philadelphia zal bezoeken. GENèVE, 30 Sept. (Havas). Uit een uit voeriger verslag van de verklaring, die he den door den Abessinischen Volkenbonds gedelegeerde, Taezaz, in de Assemblée is af gelegd, blijkt dat hij o.m. verklaard heeft, dat het Volkenbondspact duidelijk genoeg is en geen wijziging behoeft, maar dat de ervaring heeft uitgewezen, dat de Volken bond geen doelmatige hulp kan verschaffen. De economische sancties hebben geenerlei ef fect gehad op den veroveringswil van den aan valler, in tegendeel, het vooruitzicht op nieuwe sancties heeft den aanvaller er toe gebracht gifgassen te gebruiken om sneller zijn doel te bereiken. Men heeft aldus ging Taezaz verder ge sproken over een regeling van het Italiaansch Abessinisch geschil. Was het opgeven der sanc ties een regeling? om voor het volk een onaf hankelijke haardstede te behouden heeft de Keizer verklaard bereid te zijn toe te stemmen in aanzienlijke offers ten aanzien van de rech ten, die de Volkenbond het heeft toegekend. Hij behoudt de hoop, dat de belangrijkste mo gendheden hun pogingen zullen verveelvoudigen om te komen tot een oplossing en bij te dragen tot den algemeenen vrede. De Abessinische legatie publiceert in dit verband een officieele verklaring-, waarin gezegd wordt, dat de Negus nooit afstand zal doen, nooit zijn souvereiniteit zal opge ven en nooit zijn delegatie uit Genève za! terugtrekken. De Negus wenscht echter, dat duidelijk ge maakt zal worden, dat hij steeds bereid is tot het brengen van offers met het oogmerk te ko men tot een overeenstemming met Italië door tusschenkomst van den Volkenbond en het handvest. Wanneer de Negus zegt, dat hij offers zal brengen, aldus wordt verder vernomen, wil hij niet zeggen, dat hij afstand zal doen van ook maar één zijner rechten. De verklaring, die hier gegeven wordt aan de rede van den gedelegeerde van den Negus is, dat deze bereid is tot een accoord te ko men met Italië door tusschenkomst van den Volkenbond, krachtens hetwelk hij de sou vereiniteit zou erkennen van Italië over de veroverde deelen van Abessinië, op voor waarde, dat zijn souvereiniteit en onafhan kelijkheid ten aanzien van de rest van het gebied niet bestreden zouden worden. Algemeen gelooft men, dat dit voorstel maanden te Iaat komt en zelfs niet door Italië, noch door den Volkenbond in over weging zal worden genomen. BERLIJN, 30 Sept. (D.N.B.). In de zit ting van de centrale commissie van de Reichsbank heeft de president van de bank, dr. Schacht een verklaring afgelegd. Daarin wordt o.a. gezegd, dat de Fransche regeering 27 dezer aan de rijksregeering de verklaring heeft toegezonden, welke gelijktijdig in Parijs, Londen en Washington werd gepu bliceerd over de devaluatie van den Franschen franc. In het bijzonder is de aandacht gewijd aan artikel 5 van deze verklaring, waarin de mede' werking van de overige mogendheden gewenscht wordt geacht. In verband hiermede moet ook de Duitsche meening kenbaar worden gemaakt. De bedoeling van de drie mogendneden, welke in deze verklaring kenbaar wordt gemaakt, nJ. het behoud van den vrede, het in het leven roepen van maatregelen, welke het nest kunnen leiden tot herstel van orde in de internationale economische betrekkingen en het voeren van een politiek, welke gericht is op de ontwikke ling van den welstand der wereld en de ver betering van den levensstandaard der volkeren, is in overeenstemming met het verlangen van den Führer en rijkskanselier, die dit herhaal delijk heeft gezegd in zijn verschillende rede voeringen. Evenwel moet er op worden gewezen, dat het economisch evenwicht ernstig is verstoord door de devaluatie van Engeland en de Vereenigde Staten. Dit zal evenwel de Duitsche regeering niet afhouden, harerzijds alle pogingen te on dersteunen, welke, overeenkomstig de verklaring van de drie mogendheden, ten doe) hebben, meer en meer het huidige contingenteerings- en valuta-contróle-systeem te verminderen. Aan de onzekerheid van den internationalen valuta-toestand is evenwel door de Fransche devaluatie nog geen einde gemaakt. Het goud- blok, dat nog stabiliteit bood, is verdwenen en een vaste verhouding is niet vastgesteld, noch tusschen de mogendheden, noch tusschen de oude leden van het goudbiok. Behalve in Duitschland en nog drie of vier andere landen, die vasthouden aan een principe, bestaat geen vaste verhouding meer. Duitschland wil evenwel niet de maat regelen, welke Frankrijk gemeend heeft te moeten nemen, critiseeren of storen, in tegendeel is het verheugd over de verklaring, dat gepoogd zal worden de internationale betalings-veiligheid te herstellen. Wat Duitschland hiertoe bij kan dragen, zal wor den gedaan. De Duitsche regeering wil evenwel het ele ment van onzekerheid niet vergrooten, door devaluatie-maatregelen. Niet alleen het buiten land, doch ook de Duitsche arbeider en spaar der moet er van zeker zijn, dat de nationaal- socialistische regeering zijn koopkracht in volle waarde wil handhaven. Indien bij geval ook door Duitsche ge- interesseerden de wensch wordt kenbaar ge maakt de rijksmark te devameeren, dan wil Schacht het volgende zeggen, dat net de viezen-systeem door geen devaluatie uit den weg kan worden geruimd. De moeilijkheden, welke zijn ontstaan door het verdrag van Versailles en de moeilijkheden om grondstoffen te verkrijgen, dwingen tot dit systeem. Duitschland is zich bewust, dat de huidige internationale valuta-toestand zware offers eischt van het land, doch geen druk zal de rijksregeering ertoe brengen iets te doen, wat tegen het belang is van het eigen volk. Daarentegen is de rijksregeering steeds bereid deel te nemen aan internationale Besprekingen om te komen tot een vrij internationaal eco nomisch en betalingsverkeer. Ondertusschen zal Duitschland rustig de ontwikkeling gadeslaan en uit vrijen wil be slissingen nemen. Dank zy den deviezen- maatregelen heeft Duitschland onder het nationaal-socialistisch bewind steeds een stabiele positie gehad en deze zal worden ge handhaafd. INSTERBURG, 30 Sept. Woensdagochtend is een in de Lindenstrasse, alhier, staand huis ingestort. Het verkeer in de straat werd door het puin versperd. De belendende huizen zijn beschadigd. Er zijn twee lichtgewonden. Tijdens de opruimingswerkzaamheden is brand uitge broken, ten gevolge waarvan deze werkzaam heden ernstig worden belemmerd. Het is niet bekend of zich nog personen onder het puin bevinden. PARIJS, 30 Sept. (Stefani) De Fransche me teorologen hebben de eerste koudegolf geanaly seerd en op grond hiervan voorspellen zij een strengen winter. De Tweede Kamer spreekt zich uit over de monetaire maatregelen. Nieuwe regeling van den huurbijslag aan onder steunden. Sir Henry Deterding over de monetaire maat regelen. Auriol verdedigt de devaluatie in den Franschen Senaat. Verklaringen van dr. Schacht in den raad van beheer der Reichsbank betreffende den mone- tairen toestand. De Negus zou de souvereiniteit van Italië willen erkennen tegen waarborging van zijn souverei niteit in het niet veroverde gebied. Voor de uitbreiding der Oostenrijksr.he lucht, macht is een oproep tot de bevolking gericht om vrijwillige bijdragen. Ook Halse moet den strijd in de luchtrace LondenJohannesburg opgeven. De voorhoede der nationalisten is Madrid tot op 40 K.M. genaderd. Binnenkort distributie van viscb aan werk loozen. New-Yorksche Beurs: slot gedrukt. WEENEN, 30 Sept. (DJ4.B.) De staatssecre taris voor landsverdediging, generaal Zehner, heeft vanavond voor de microfoon een rede ge- nouden, waarin hij de bevolking aanspoort door vrijwillige bijdragen de uitbreiding van de Oos tenrijksche luchtmacht mogelijk te maken. Hij verklaarde, dat de technische uitrusting van het leger steeds sneller vooruit gaat en bij zondere zorg moet worden besteed aan het luchtwapen. Tegelijkertijd publiceerde Politische Korres- pondenz een oproep, onderteekend door den bondscommissaris voor den Heimatdienst, Adam en Zehner, welke als volgt eindigt: „Oostenrijkers. Het leger wendt zich tot u. Het verlangt van u een bewijs van vertrouwen en een offer. Het doet dit, omdat het offer niet een of ander particulier belang geldt, doch de weerkracht van ons vaderland." BRUSSEL, 30 Sept. (Stefani) De rechtbank van Antwerpen heeft den leider van de rexisten, Léon Degrelle, veroordeeld tot het betalen van een schadeloosstelling aan oud-minister Van Cauwelaert wegens laster in een dagblad. De „Temps" bericht, dat de Fransche regee ring besloten heeft de vergadering, welke voor Vrijdag a.s. is georganiseerd in de Wagramzaal te Parijs door de „Nationale Club", waarop de leider van de Belgische rexisten Léon Degrelle zou spreken, te verbieden. De prefect van po litie heeft opdracht de noodige maatregelen te nemen om de orde te handhaven. ll^ rrXTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT7TTrrrr7^W Stand op Donderdag 1 uur v.m.: Vorige stand: 765.6 757.6 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1