1 Zo< De St. Janskerk in 't verleden LAATSTE NIEUWS Geldvondst gjj betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" j I voor 80.000 gezinnen DONDERDAG 1 OCTOBER 1936 STADSNIEUWS EEN INTERESSANTE GESCHIEDENIS Hoe Haarlem, toen de kerk met het klooster door de stad in beslag werd genomen, in internationale moeilijk heden geraakte Heemsteder kapel Vroeger een mooie kerk Zeer gastvrij Nog kogels te zien! Internationale moeilijkheden Gevangenis! R.K. STAATSPARTIJ HAARLEM IV (Overveen) Een kranig verlanglijstje voor 1937 AFSCHEID W. P. J. OVERMEER Mr. Heerkens Thijssen en vele andere sprekers voeren het woord Nuts-Spaarbank te Haarlem „Kom je ook 's kijken?!" RacUocentrale op Donderdag BURGERLIJKE STAND DUIVENSPORT Snelvlieger Rembrandt Theater Merijntje Gij zen' s jeugd Piet Bron als De Kruik (Gedeeltelijk gecorrigeerd) In een onbewoonbaar verklaard perceel te Amsterdam Het spoorwegbedrijf De Tweede Kamer over het ont werp tot reorganisatie Negen gezinnen uit hun woningen gezet Kantonrechter oordeelde naar bestaande wetten REGELING DER ZIEKEN VERZORGING R.K. Artsenvereeniging adresseert bij de Staten-Generaal LAWNTENNIS KONING GUSTAAF-BEKER Nederland loot in de tweede ronde tegen Finland iiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiininiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig nllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllli NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ll!|l!||>||!||||ll||||llllll!ll|[||lll|[||l!ll)llll!lllllll[|llll[llllllllllll!l[!ll!lll!|[!lllllllll<lll<[llllll!| stonden er voor de poort twee geladen ka nonnen! In 1839 werd de kerk voor heel wat beters gebruikt; toen werd er een groot feest gegeven ter gelegenheid van een jubileum van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. In de Middeleeuwen moet de kerk zeer mooi geweest zijn. In dien tijd stonden er drie altaren, resp. toegewijd aan St. Margriet, St. Nicolaas en St. Andries, onder de bogen, die de zijbeuk van den hoofdbeuk scheiden. Voorts wa ren er beelden in nissen in de muren en het reeds genoemde hoofdaltaar op de plaats van den tegenwoordigen hoofdingang. Beschreven wij in een vorig artikel de restau ratie van de oude, historische St. Janskerk, de vroegere Katholieke Kerk aan de Jansstraat, thans zullen wij een en ander uit de zeer inte ressante geschiedenis vertellen. De kérk werd met het aangrenzend klooster (dat stond op de plaats, waar nu de Ned. Herv. Diaconie naast de kerk staat) opgericht dooi de priester-ridderorde, de Johannieters, in 1088 te Jeruzalem gesticht en in 1113 door Paus Pa- schalis erkend. De orde had ten doel pel grims te beschermen en zieken te verzorgen. Gerard van Tetterode, kanunnik van St. Marien te Utrecht schonk in 1310 zijn bezittin gen in Haarlem aan de Orde opdat ook hier een klooster opgericht zou worden. Inderdaad is dat in 13161318 door Mgr. Jacob v. Dene marken, tit.-Bisschop, en vicaris-generaal van den Bisschop van Utrecht, gebeurd. Het Haarlemsche klooster werd al spoedig met groote schenkingen, ook aan landerijen, verrijkt en in 1466 zelfstandig, kreeg dus een eigen hoofd (commandeur) en kapittel. De kerken te Beverwijk, Heemskerk, Hazerswoude en Zoetermeer werden door priesters uit het klooster bediend. Het klooster had een uitge breid erf, grenzende van de Ceciliasteeg tot de Jansstraat en bezat een eigen ziekenhuis, het St. Jansziekenhuis, dat gesticht werd in 1393 op den hoek van de Wijngaardstraat en in 1625 na de Hervorming door het stadsbestuur is opgeheven. Het klooster was zeer milddadig en gastvrij. Er logeerden vele voorname en beroemde mannen en de gr^en van Holland plach ten bij voorkeur niet in hun eigen woning (het tegenwoordige stadhuis van Haarlem) maar in het klooster te wonen. Ook als cen trum van cultuur en wetenschappen stond het zeer hoog in de Middeleeuwen. Toch werd er een echte kloosterlijke eenvoud betracht. „Als gestooten erwten, rijstebrij en versche boter een blijde uitzondering bij het eten waren, dan zal de regel wel zeer aartsvaderlijk geweest zijn!", zegt de niet-katholieke geschiedschrijver Allan, die zich in zeer prijzende bewoordingen over het klooster uitlaat. Bij de Hervorming werd een der priesters protestant en moest dus uit het klooster. Men wist een redelijke oplossing voor zijn onderhoud te verkrijgen. In 1572 zijn nog verschillende herstellingen aan het klooster verricht en werd de kerk met allerlei meubelen, enz. verfraaid, öcch al spoedig dwong de Hervorming de rid ders weg te vluchten uit de stad. Zij wisten echter nog de bezittingen, als kelken en boeken, in veiligheid te brengen, en vluchtten naar Utrecht, waar ze met groote belangstelling het beleg van Haarlem volgden. Toen de Spanjaar den de stad veroverd hadden, kwamen ook de Johannieters terug, doch daar hun klooster ver woest en geplunderd was, moesten ze voorloopig hun intrek nemen in de Doelen en daarna in een huis, ter plaatse waarschijnlijk waar nu het gebouw „St. Bavo" staat. In de bogen, welke de zijbeuk in de kerk van de hoofdbeuk scheidt, zouden zich nog kogeis uit het beleg van Haarlem in 15721573 be vinden. De priesters hadden het zoo arm, dat zij al hun geredde bezitting successievelijk moesten verkoopen. In 1575 was hun kerk weer in orde, de stad Haarlem schonk hun zelfs een glas raam. In 1577 (Ireigde de stad opnieuw het klooster in beslag te zullen nemen. Ze begon zelfs al met bebouwing van de Jansstraat, be- hoorende tot het erf van het klooster. De rid ders wisten zich echter met succes te verzet ten, doch het klooster was toen gedoemd om uit te sterven. In 1605 waren er nog maar twee ridders, 1617 nog maar één, die toen tevens zijn eigen commandeur was en heel alleen in het klooster woonde! Hij overleed in 1625. De stad trok de goederen van het klooster aan zich en de Protestanten kregen de kerk. In 1628 werd de tegenwoordige hoofdingang aan de Jansstraat (vroeger stond er het hoofdal taar van de kerk) gebouwd met het rijmpje: ,.De Kerck, die hier staet opgericht, is tot den dienst van God gesticht. Nu wordt des Heeren suyver woord, daerin verkondigd en gehoord" (een steek op den Kath. godsdienst, die vol gens dit rijmpje niet het zuiver woord van God zou zijn!). De Johannieterorde, bij welke het Haarlem sche klooster was aangesloten en die over ge heel Europa verbreid was, verklaarde zich in het geheel niet accoord met de inbeslagname van het Haarlemsche klooster door de stad. Het werd een, voor Nederland zeer gevaarlijk conflict, daar de Hollanders vreesden, dat de Johannieters, die in de Middellandsche Zee de schepen der koopvaarders tegen zeeroovers beschermden, uit wraak de Hollandsche sche pen aan hun lot en dus aan de zeeroovers zou den overlaten. Zelfs werden in Londen in 1661 eenige Hollandsche schepen op bevel van de Orde in beslag genome;/. De Haarlemmers ko zen daarom maar eieren voor hun geld en kwa men op 5 December 1667 met de Orde tot een overeenkomst, waarbij ze f 150.000 (in dien tijd een heel kapitaal) voor de goederen van het Haarlemsche klooster betaalden. Deze goederen waren op 12 December 1641 reeds in het open baar door de stad geveild. Intusschen was in 1573 de bij de kerk be- hoorende groote toren welke tijdens het beleg zooveel geleden had (een toren is nu eenmaal een goed mikpunt!) afgebroken en vervangen door het kleine torentje, dat thans nog Het dak van de kerk siert. Van de latere lotgevallen moeten nog worden genoemd die in 1799, toen tijdens een invai van Engelschen en Russen in Noord-Holland (in den oorlog tegen Napoleon), de kerk eerst als hospitaal en daarna als: gevangenis voor krijgsgevangen Russen werd gebruikt! Om ontvluchten van de gevangenen te beletten In het thans niet-gebruikte gedeelte bevindt zich nog een zijkapel (met een ingemetselde muur van de kerk afgescheiden), welke vroeger de Heemstederkapel werd genoemd, omdat daar verschillende Heeren van Heemste-de be graven lagen. Op hun graf werd geregeld een H. Mis gelezen. Ook deze kapel heeft nu nog geen bestemming gevonden. Gelukkig heeft een groot gedeelte van de kerk thans wel een bestemming gekregen al is die dan niet overeenkomstig de bedoeling, waarmede de kerk gebouwd is. Maar daardoor is ze toch in ieder geval voor Haarlem bewaard gebleven! In gebouw „Domi" te Overveen belegde bo vengenoemde afdeeling der R.K. Staatspartij, een ledenvergadering onder presidium van Mr. P. Vorstman. Bij de bespreking van het program van actie voor de a.s. verkiezingen voerden ver schillende leden het woord, waarvan het re sultaat was. dat onderstaande wenschen voor de samenstelling van bedoeld program aan de R.K. Kamercentrale „Haarlem" zullen worden kenbaar gemaakt. 1). Energieker bestrijding van de extremis tische strevingen, waarin in het bijzonder de Godloozenbeweging, het Communisme en het Nat. Socialisme, zoomede betere waarborging van de veiligheid van den staat tegen het revolutiegevaar door een doelmatige beteuge ling van pers en radio. 2. Mede in verband met het voorgaande be vordering van een wettelijke regeling (zooals in andere landen reeds bestaat), waarbij aan de pers de verplichting wordt opgelegd tot op neming van een ingezonden verweer, hetgeen van groote preventieve werking zal zijn tegen onjuiste voorlichting en leugencampagne. 3). Energieker bestrijding van de werkloos heid, in het bijzonder door vergrooting van het afzetgebied in het buitenland. 4). Angstvallig blijven waken voor een steun regeling, welke met zich wijzigende bestaans- mogeRjkheden en de grootte van het gezin van den arbeider rekening houdt. 5). Duidelijker dan tot neg toe verklaren, dat/ een Roomsch-roode regeering door ons niet gewenscht, noch bevorderd wordt, dat integen deel in het bijzonder ter beveiliging van den christelijken grondslag van het Nederlandsche staatswezen, met groote energie gestreefd worde naar herstel, op deugdelijke basis, van de rechtsche coalitie. 6). Aanvulling in het belang van de open bare orde, van het Wetboek van Strafrecht met een bepaling, waarbij colportage van ge schriften op den openbaren weg verboden wordt. 7). Snellere uitvoering van de Arbeidswet- 1919 t.a.v. die arbeidersgroepen, voor wie uit voeringsbesluiten tot heden achterwege bleven. 8). Bespoediging van de instelling van een Rijkskindertoeslagfonds. 9). Herziening van ons belastingstelsel ter wegneming van den onevenredigen druk, door sommige belastingen, vooral door de accijnzen en soortgelijke heffingen, op minder draag- krachtigen uitgeoefend. 10). Beperking, met het oog op de reeds ge bleken nadeelen, van de delegatieve bevoegd heden, bij de crisiswetten aan de betrokken ministers toegekend. Voorts werd in verband met de voorbereiding van de verkiezingen de propaganda onder het oog gezien en mocht geconstateerd worden, dat voor deze afdeeling de plaatselijke propa- gandaclub reeds uitstekend werk heeft gele verd. Verwacht mag dus wordert, dat ook ver dere stevige propaganda zal gevoerd worden. Ook zullen, in samenwerking met afdeeling OverveenBloemendaal en het comité „Ka tholiek Overveen", propagandavergaderineen worden gehouden, waarop sprekers van naam zullen optreden. Na een opwekkend slotwoord van den voor zitter, werd deze vruchtbare vergadering hier na gesloten. Gistermiddag heeft de heer W. P. J. Over- meer, reclasseeringsambtenaar in het arron dissement Haarlem, wien wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag is verleend, afscheid genomen van zijn werkkring. Reecte Dinsdag mocht de heer Over- meer van verschillende zijden tientallen be wijzen van belangstelling ontvangen; gister middag maakten echter verschillende afge vaardigden van Haarlemsche reclasseerings- instellingen van de gelegenheid gebruik om den scheidenden ambtenaar toe te spreken, ten einde hun gevoelens te vertolken voor tien persoon en het werk van den heer Overmeer. In een uitvoerige rede wees mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter van den reclas- seeringsraad van de afdeeling' Haarlem van het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen en van de com missie van voorlichting in strafzaken in het arrondissement Haarlem, o. m. op het vele en goede werk, dat de heer Overmeer op reclas- seeringsgebiecl heeft verricht. Werk, dat hij steeds met liefde en toewijding en kennis van zaken deed; door zijn rustige persoonlijkheid en welwillendheid wist hij zich de achting te ver werven van allen, die met hem samen moesten werken of met hem in aanraking kwamen. Ge durende meer dan twintig jaar was c'te heer Overmeer spreker's secretaris en in dien tijd heeft mr. Heerkens Thijssen dan ook dagelijks met hem samengewerkt. Spr. zeide. dat hij het betreurde, dat hij hem, die zijn rechterhand was, nu zal moeten mis sen, maar dat het hem tevens verheugde, dat de thans scheidende ambtenaar, die den 65- jarigen leeftijd reeds heeft overschreden, nog krachtig van lichaam en geest is en zich blijft wijden aan den arbeid, die hem lief is, zij het dan geheel belangeloos. Namens de genoemde instellingen bood spr. den heer Overmeer een mahoniehouten cylin- derschrijfbureau aan, daarbij den wensch uit sprekend, dat hij nog vele jaren aan dit bu reau zal mogen werken. Voorts werd nog gesproken door de heeren J. H. Ledeboer, directeur van het Centraal Bu reau van Reclasseeringsinstellingen te Amster dam, J. H. Varekamp, namens het consultatie bureau voor alcoholisme te Haarlem, W. Kel der, vertegenwoordigende het Leger des Heils die bovendien een boekwerk overhandigde J. Tl. A. Klein, namens de R. K. Reclas- seeringsvereeniging, mr. C. Blankevoort, als se cretaris van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, en K. Brants, hoofdinspecteur van het Christelijk On derwijs en voorzitter van de afdeeling Haar lem van de Protestantsch Christelijke Reclas- seeringsvereeniging. Van een medewerkende ontving de heer Over meer nog een prachtigen luxe sigarenaansteker. De heer Overmeer heeft vervolgens in een toespraak allen hartelijk bedankt. Tenslotte voerde mr. Heerkens Thijssen nogmaals het woord, ten einde mede na mens allen een woord van hulde te brengen aan mej. M. I. P. Schmeink. Spr. dankte haar voor de bijzondere wijze, waarop zij zich van haar taak als assistente aan het bureau van den reclasseeringsambtenaar. dat met ingang van 1 October is opgeheven, waardoor zij ontslag heeft gekregen, heeft gekweten. Als opvolger van den heer Overmeer is be noemd de hegr A. E. Put uit Amsterdam, die zijn bureau heeft gevestigd Schouwr.jeslaan 67 rood. Het vergelijkend overzicht over September 1936-1935 geeft de volgende cijfers: Aantal behandelde posten 15903, v. j. 13158; aantal inlagen 10179, v. j. 8124; aantal terug betalingen 5724, v. j. 5034; ingelegd ƒ362.425.14, v. j. ƒ376.000.75; terugbetaald ƒ452.375.48, v. j. ƒ571.300.11; minder ingelegd ƒ89.950.34; v. j. minder 141.299.36; aantal nieuwe boekjes 226, v. j. 206; aantal afbetaalde boekjes 177, v. j. 164; spaarbusjes op 30 Sept. 1936 in omloop 3376; geledigd in Sept. 1916 189 busjes met totaal inhoud van ƒ2960.50; aantal verhuurde kluisloketten op 30 Sept. 1936 597. „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?--.) Meyer Hamei's groote revue „Kom je ook s kijken", welke met enorm succes meer dan zes maanden voor uitverkochte zalen werd opge voerd in Amsterdam (Theater Carré), Den- Haag (Scala Theater), Rotterdam (Theater Ti- voli), men zal zich c'te diverse radio-uitzen dingen nog wei kunnen herinneren zal op Vrijdag 9, Zaterdag 10, Zondag 11 October te 8.15 uur in den Stadsschouwburg worden op gevoerd. Programma I: Hilversum n (Huizen). Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen; 8.20 Keulen; 8.30 Keulen; 8.45 Diversen; 10.00 Deutschland- sender; 10.20 Keulen; 11.20 Parijs Radio; 11.50 Parijs Radio; 12.05 Parijs Radio; 12.35 Parijs Radio; 1.05 Brussel Vlaamsch: 1.20 Brussel Vlaamsch; 1.30 Brussel Vlaamsch; 1.50 Brussel Vlaamsch; 2.00 Brussel Vlaamsch; 2.20 Keu len; 2.35 Keulen; 3.20 Parijs Radio; 3.50 Lon don Regional; 4 50 Parijs Radio; 5.20 Brussel Vlaamsch; 6.05 Brussel Vlaamsch; 6.50 Keulen; 7.20 Keulen; 8.05 London Regional; 8.30 Ber lijn; 9.55 Beromünster; 10.35 Boedapest; 11.40 Boedapest. Programma IV: 8.00 Brussel Vlaamsch; 8.20 Brussel Vlaamsch; 8.30 Brussel Vlaamsch; 8.40 Brussel Vlaamsch; 8.45 Brussel Vlaamsch; 9.00 Brussel Vlaamsch; 9.20 Parijs Radio; 9.50 Pa rijs Radio; 10.20 Droitwich; 10.35 Droitwich; 10.50 Droitwich; 11.05 London Regional; 12.10 London Regional; 12.50 London Regional; 1.35 London Regional; 2.20 London Regional; 3.35 Droitwich; 5.05 Droitwich; 5.35 Droitwich; 6,20 Diversen; 7.10 Droitwich; 7.30 Droitwich; 8.05 Droitwich; 8.40 Droitwich; 9.20 London Regio nal; 10.00 London Regional; 10.30 Droitwich; 10.50 Droitwich; 11,.35 Droitwich; 11.50 Droit wich. Programma V: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert, klassieke mu ziek: 1. Casse Noisette Suite van Tschaikowsky, Staatsopera-orkest van Berlijn; Eine kleine Nachtmusik van Mozart, Staatskapel van Ber lijn; 8.0012.00 Diversen. Ondertrouwd 30 September: J J. Seggelink en J. H. Schrijers, H. P. J. de Nijs en W. L. Jan sen van Galen, T. Draaisma en M. A. Roosen, R. Tiesma en A, M. Marselje, B. Kruijer en C. A. van Wooning, H. J. van Nimwegen en E. G. Kooi, J. A. Daane en A. van Neste, J. M. van Kempen en B. M. Scholten, A. van Cuijlenborg en N. Vis. Getrouwd: 30 September 1936: S. A. Koeijers en G. M. Ochmann. J. W. P. Cools en A. R. van Schie. F. Brondsema en E. J. Wildschut, J. C. A. Swaalf en H. M. van Noort, J. G. M. De- lissen en W. Warmerdam, W. J. Nederkoorn en J. H. Stevenhaagen, H. L. Ummels en A. Bos, W. G. Hilhorst en H. Schönberger, J H. T. Ki- lian en L. Wicher, P. A. Sieben en H. Burrij, G. J. Weetzel en J. Repko, J. G. Huijsman en C. H. van der Wouwer, J. van der Ploeg en M. Bom, A. van Roon en E. M. Groen, P. Büthker en T. Groefsema, W. F. van der Blom en E. M. A. Mounier, A. B. P. van den Ban en A. Maer- ten, M. Wijnand en A. C. Nilsson, G. de Vries en H. M. Cassee. Geboren: 29 Sept. K. Molleman—Visser, z., 25 September K. J. Heeremansv. Opzeeland, zoon. Overleden: 29 September, P. A. Schouten, 82 jaar, Linschotenstraat, 29 Sept. P. Hoff, 71 j., Ceramstraat. Wedvlucht vanaf Mons, afstand 220 K.M. los gelaten 8.30 wind Zuid Oost. De uitslag is: P. J. van Daalen 1, 2, 3, 5, 9. L. H. Hamaker 4, 8. W. Petri 6, 7. J. Roodenburg 10. Wedvlucht Quievrain, afstand 230 K.M., los gelaten 8.20 wind. N. West. De uitslag is: J. Roodenburg 1, 9, P. J. van Daalen 2. 3, 5, 8, L. H. Hamaker 4, 10, 11. J. Munnig 6. 7. Eerste duif 1.34.34. Snelheid 72583 meter per uur. KAMPIOENSCHAPPEN Oude duiven: 1. P. J- van Daalen 132 punten, 2. H. Roosdorp, 76 punten. 3. P. Dik 72 punten. Navlucht Oud en Jong: 1. P. J. v. Daalen 58 punten; 2. J. Munnig 27 punten; 3. L. H. Ha maker 18 punten; 4. W. Petri 18 punten. Jonge duiven: 1. P. J- van Daalen 46; 2. J. Munnig 45 punten; 3. H. Roosdorp 44 punten. Generaal: 1. P. J. v. Daalen 230 punten; 2. H. Roosdorp 130 punten, 3. P. Dik, 111 punten. De bijna bovenmenschelijke worsteling, welke onze filmindustrie zich getroost om zich een plaatsje op de Nederlandsche filmmarkt te ver overen. een worsteling waarvan tot nog toe bijna ieder door haar gefabriceerd product de duide lijke sporen draagt zonder dat men er evenwel een overwinning in kan herkennen, heeft dezen keer tot een resultaat geleid, dat, zooal niet tenvolle bevredigt, dan toch zeker een pluim van lof toekomt. Op de eerste plaats zouden we dezen lof willen geven aan den cameraman Akos Far- kas, die er in geslaagd is niet alleen een uit muntend stukje fotografie te leveren, maar die met zijn camera ook dusdanig heeft gewerkt, dat cr over het geheele werk een sfeer ligt, die men geheel en al als Hollandsch kan aanvoelen. De prachtige pittoreske opnamen van de Brabant- sche dreven en de vele zeer geslaagde interieurs boeien het oog van het begin tot het einde. Som mige beelden zijn zelfs fotografische meester stukjes zoowel wat compositie als belichting be treft. Naast hem dient zeker architect A. H. Wegerif genoemd te worden, die zulke voortref felijke Brabantsche bouwsels in den Filmstad- tuin heeft opgetrokken en wel zoodanig, dat zij zelfs van dichtbij bezien geen oogenblik aan bordpapieren imitatie doen denken. Het huisje van Merijntje Gijzen, het kerkje, de hoefsme derij, het is alles zoo zuiver en bedriegelijk op getrokken, terwijl de bosschage en de dorpsbank zoo ongedwongen en los zijn geplaatst, dat men zich in alle opzichten in een echt Brabantsch dorpsstraatje waant. Hij, en de reeds eerder ge noemde Farkas kunnen dan ook terecht het leeuwenaandeel van de bewondering, welke deze film ongetwijfeld ten deel valt, voor zich op- eischen. Daar men echter kan aannemen, dat zij allebei in nauwe relatie met den regisseur Kurt Gerron hebben gewerkt, is het vanzelfspre kend, dat ook hjj in den triomf deelt, temeer daar hij voor de geheele film, het buitengewoon zenuwsloopende werk van algemeen leider ge dragen heeft. Opzettelijk hebben we nog niet over den in houd van de film gesproken en we vragen ons zelfs af, of het eigenlijk niet overbodig is, dat alsnog te doen. Het verhaal kan men van alge- meene bekendheid achten, daar ieder die er eenige interesse voor heeft gehad zeker wel het boek zal hebben gelezen, waarin de vriendschap van een haveloos Brabantsch kereltje met een beroepsstrooper wordt beschreven en dat groo- tendeels in sappig, Brabantsch dialect is gehou den. Het is een stuk Brabantsch leven met men schen die ten voeten uit geteekend zijn, met al hun hebbelijkheden en gebreken. Groote en kleine menschen, aangename en onaangename menschen, gewone en buitengewone menschen. Al die typen heeft men vanuit het boek netjes overgebracht in de film en hen zooveel mogelijk laten handelen en spreken als zij ook in het oor spronkelijke verhaal doen. Konden degenen, die den roman ter hand namen, zicji zelf een beeld vormen van de karakters en de personen, hier in de film wordt dat voor hen gedaan en blijft er voor de geïnteresseerden practisch dus niets anders te doen over dan te kijken, kijken en luisteren, heel gespannen luisteren zelfs, daar de geluidsingenieur Goldbaum blijkbaar van tijd tot tijd met zijn installatie overhoop heeft gelegen. Men kan dan ook niet spreken van een fel bewo gen film met een sterken climax, doch slechts van een filmvertelling, of misschien beter ge zegd: filmnovelle. Alle acteurs hebben zich ken nelijk met veel ambitie aan hun taak gegeven, doch natuurlijk staan er enkelen aan de spits, zooals bijvoorbeeld Piet Bron als de Kruik, die een zeer aannemelijke creatie van ruwen doch goedhartigen strooper te zien gaf. Naast hem zijn het de kinderen, die voornamelijk opvallen door hun natuurlijk ongedwongen spel en wel in het bijzonder Frieda Gonnissen (Nelleke), die o.i. zelfs nog beter was dan de drager van de titelrol: Marcel Krols, al deed het kereltje ook werkelijk uitstekend zijn best. Overigens zal deze film, welke tot de schlagers van Filmstad behoort, ook in Haarlem, alwaar zij aanstaanden Vrijdag in 't Rembrandt The ater begint te loopen, zeker wel zijn weg en waardeering vinden. V-t. In de Korte Houtstraat te Amster dam is gister in een onbewoonbaar verklaard perceel een groot bedrag aan geld en geldswaardig papier ge vonden. Een der bewoners, een 83- jarige joodscbe oud e vrouw moest haar woning verlaten. Na haar vertrek werden in de woning aanzienlijke bedragen gevonden. Men sprak zelfs van een broodtrommel vol bankpapier. De politie van het bureau Waterlooplein werd ervan in kennis gesteld en heeft alles in bewaring genomen. Het is geen boulevard, de Korte Houtstraat, die uitmondt op de afdeeling oud roest var. de markt op het Waterlooplein. En de huizen zijn geen paleizen in tegendeel. Maar ten slotte moet ook voor deze soort woningen huur betaald worden. En een oude weduwe tweemaal weduwe zelfs die daar woonde in „perceel 23" had een huurschuld. Het was overigens een nette weduwe, die hard werkte voor haar dagelijksch brood. En algemeen was het medelijden, toen zii voor 17.50 schuld uit haar woning gezet werd. Vanmorgen gebeurde het: de sterke arm kwam, om haar inboedel vooir de deur te deponeeren: wat beddegoed, een paar matscn- doozen, een kachel, stoelen, een wrakke taiel, en al wat het schamele bezit van een arme weduwe pleegt te zijn. En toen kwam de ontdekking: in vuilnis emmers, in een theepot, in de broodtrommel, overal vond de politie geld. Dubbeltjes, kwartjes, stuivertjes, geldbonnen uit den oor logstijd, alles door elkaar opgestapeld. De politie bracht de vrouw naar het bureau aan het J. D. Meyerplein, en daar vertelde ze, dat er op zolder nog meer lag. En opnieuw kwamen c'te muntstukjes roüen uit doozen en bloempotten. Bijna drieduizend gulden bij ei kaar schat de politie. De vrouw is ter observatie opgenomen in een der ziekenhuizen. Hartroerend was haar af scheid van haar verzameling, die op het bu reau geteld wordt. Onnoemelijk veel heeft het haar gekost, afscheid te nemen van haar tot nu toe gevolgde politiek. En een welbespraakt publiek houdt voor een op straat uitgestalden inboedel met veel hand- bewegen uiteenzettingen over ontzaglijke be dragen, die gevonden zijn, en den gedevalueer- den gulden. Ontleend is aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot reor ganisatie van het spoorwegbearijf Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat dit ontwerp slechts bevat een finan- cieele en vennootschappelijke reconstructie. Vermindering van het exploitatietekort, het buiten effect stellen van oude contracten door een nieuwe organisatie in het reven te roepen, vonden zij uiteraard in beginsel wenschelijk, doch zoolang niets vaststaat omtrent de herzie ning van interne regelingen en overeenkomsten met derden, zoolang een duidelijker schets van den meer economischen opbouw van het nieuwe be drijf ontbreekt en zoolang niet bij benadering een beeld kan worden geteekend van den aard en den omvang van de verkeersfunctie, die het spoorwegbedrijf in de naaste toekomst zal moe ten vervullen, achtten zij het niet mogelijk, zich rekenschap te geven van de financieele ver plichtingen, waaronder het nieuwe bedrijf zal moeten werken. Verscheidene andere leden achtten het juist, dat de regeering eerst voorstellen heeft inge diend, welke tot strekking hebben, de geldelijke gezondmaking van het spoorwegbedrijf in te leiden en zijn interne reorganisatie voor té be reiden. Verscheidene leden oefenden ernstige critiek op de voorgestelde regeling ten aanzien van de spoorwegobligaties en de aandeelen aan 'toon der. De intrinsieke waarde van de spoorwegaan- deelen en -obligaties werd voortdurend minder, zonder dat de regeering nochtans tijdig ingreep. Dat ingrijpen komt thans noodgedwongen, en wel in zoodanigen vorm, dat de financieele na deelen worden gedragen door het Rijk en de houders van spoorwegwaarden, ieder voor een deel. De leden, hier aan het woord, oordeelen het verbijsterend, dat hier een schuldenaar ten aanzien van een deel van zijn schuld zichzelf als minder credietwaardig signaleert, op de wijze zooals gebeurd is. Naar aanleiding van de mededeeling, dat het Rijk een zoodanig deel van de spoorwegschuld zal overnemen, als overeenkomt met de over- kapitalisatie, die een rechtstreeksch gevolg is van de te geringe afschrijvingen in de jaren vóór 1925 en die door de commissie van Door- ninck op 229 millioen is becijferd, merkten ver scheidene leden op, dat dit bedrag r.un te laag voorkwam. Naar het oordeel van verscheidene leden waarborgt de grondslag der nieuwe N.V. niet een voldoenden invloed van de regeering op den gang van zaken bij het spoorwegbedrijf. Zij drongen er op aan, dat het Rijk als volledig eigenaar van de Ned. Spoorwegen een exploi tatie-contract met een op te richten N.V. zal sluiten, in zoodanige bewoordingen, dat het Rijk volledige bevoegdheid zal krijgen, om te allen tijde in het spoorwegbeleid in te grijpen, op zoodanige wijze als het algemeen belang zal vorderen. Sommige leden merkten op, dat de omschrij ving van het doel der vennootschap veel verder gaat, dan het uitoefenen van het spoorwegbe drijf. Zij zagen daarin met bezorgdheid de nei ging om de spoorwegen tot een algemeen trans portbedrijf te vormen, dat de taak van parti culiere vervoerders en expediteurs zal over nemen. Andere leden juichten het daarentegen toe, dat het bedrijf aldus zal kunnen worden ver breed en daardoor veel tot een gezonde ver deeling van het vervoer over diverse transport middelen zal kunnen bijdragen. Naar aanleiding van een Dinsdag gewezen vonnis door den Schieaamschen kantonrechter, zijn gister negen gezinnen gezet uit hun wo ningen, toebehoorenae aan de N. V. „De Drie kleur", waarvan directeur is de heer Bitter te Schiedam. De huurders hadden, in verband met de intrekking' van den huurtoeslag, gewei gerd, de volle huur te betalen en vijftig cent in mindering gebracht. De directie van ge noemde woningen heeft in kort geding vonnis tegen de betrokkenen verkregen, ondanks de mededeelingen van den verdediger, mr. Don ker. dat hij van minister Slingenberg de toe zegging had, dat reeds de volgende week een wetsontwerp dienaangaande zal worden inge diend, waardoor een dergelijke uitzetting kan worden voorkomen. De kantonrechter heeft het vonnis gewezen op grond van zijn bewering, dat hij niets te maken had met nog komende wetten, doch al leen oordeelde naar bestaande wetten: Het gemeentebestuur heeft nog moeite gedaan, het vonnis uitgesteld te krijgen, hetgeen mislukte. Het hoofdbestuur van de R.K. Artsenveree niging heeft aan de leden van de Staten-Ge neraal een adres gezonden, dat een aantal conclusies bevat, waarin het zijn waardeering uitspreekt vor het nader gewijzigd wetsont werp betreffende de regeling der ziekenverzor ging, hetwelk het voornamelijk van de ethisch - sociale zijde heeft beschouwd. Het hoofdbestuur ladt tevens uitkomen, dat het onjuist is, te betoogen, dat dit wetsontwerp voor vele ziekenfondsen, door invoering van vrije artsenkeuze, meer kosen zal brengen en dat het voorloopig buiten werking stellen van art. 50 der Ziektewet in het belang van vele arbeiders een daad van wijs beleid moe wor den geacht. De R.K. Artsenvereeniging kan zich met dit ontwerp accoord verklaren, voornamelijk, omdat zij van oordeel is, dat daardoor eindelijk een oesand van vrede op zaekenfondsgewed zal intreden, hetgeen zonder wettelijke rege ling niet mogelijk is. Zij is overtuigd, dat elk langer uitstel van de invoering van deze wet in het nadeel zal zijn van de ziekenverzorging in het algemeen en verzoekt met adrang te willen medewerken, dat deze wet, die op een compromis berust., in baar huidigen vorm spoedig zal worden aange nomen. Koning Gustaaf van Zweden heeft eenigen tijd geleden het initiatief genomen, door het uitloven van een beker, om te komen tot een soort Davisbekertornooi in den winter, waar van de wedstrijden dus op overdekte banen zouden moeten worden gespeeld. De Koning Gustaaf-beker is ter beschikking gesteld van den Zweedschen lawntennisbond, terwijl de bepaling werd gemaakt, dat Zwe den als verdediger van dezen beker, eerst in de challengeround zal meespelen. De Zweedsche lawntennisbond heeft zich on langs in verbinding gesteld met diverse na tionale bonden en zoo hebben diverse landen hun adhaesie met dit tornooi betuigd, waar onder de Nederlandsche lawntenisbond. Een bericht uit Zweden maakt melding van negen inschrijvingen, terwijl ook de loting reeds is geschied. Deze loting had hef volgende resul taat: Eerste ronde: Noorwegen Denemarken, tweede ronde: winnaar wedstrijd Noorwegen —Denemarken tegen Ierland, Duitschland— België, Nederland—Finland, Frankrijk—Tsje- cho Slowakije. De winnende landen komen dus in de halve eindstrijden. Het land, dat de finale wint, zal tegen Zweden in de challengeround spelen. Eerstgenoemde landen bepalen, waar de wed strijd wordt gespeeld, waaruit dus volgt, dat Nederland een thuiswedstrijd tegen Finland zou hebben. De wedstrijden der tweede ronde moeten voor 8 November, die van de derde ronde voor 22 November zijn gespeeld. De finale is van 4 tot 6 December te Stock holm. Ook de challengeround wordt natuurlijk in Zweden gespeeld en wel in Januari a.s. in de groote nieuwe tennishal van den Zweedschen bond te Alvik bij Stockholm. De Nederlandsche lawntennisbond had slechts adhaesie betuigd met het plan en om nadere inlichtingen gevraagd. Blijkbaar heeft men te Stockholm de adhaesidjetuiging van den N. L. T. B. als een inschrijving opgevat en ons land maar vast laten meeloten. Het bestuur van den Nederlandschen lawn tennisbond heeft in beginsel besloten aan het tornooi deel te nemen. De groote moeilijkheid is echter of een sterke ploeg kan worden sa mengesteld om in de tweede ronde thuis tegen Finland te spelen. Naar bekend speelt Timmer ongaarne op overdekte banen en zonder hem zal toch moeilijk een sterke vertegenwoordigen de ploeg kunnen worden samengesteld. Het bestuur zal trachten een zoo sterk mogelijke ploeg samen te stellen. Als men daarin slaagt zal de ontmoeting tegen Finland zeer zeker kunnen doorgaan. Eerst later zal worden bepaald, waar de ont moeting zal worden gespeeld, maar de keus zal wel beperkt blijven tot Amsterdam of Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4