PHILIPS SITTERS^KQR 1 D Mensen Vervolgdemonstratie R.K. Jongeren *M li m Haarlem, 1 Oct. OOK NU WEER GROOT ENTHOUSIASME Prijsopdrijving MANCHESTER ENGELSCHLEER FANTASIE AUTOMOBIELBEDRIJF Gebr:H.& F. KIMMAN N.V. DONDERDAG 1 OCTOBER 1936 STADSNIEUWS De weleerw. heer De Greeve ver dedigt de stelling: Door ver trouwd beginsel geleid de eenheid bewaren en politiek advies gevolgd Een rijke oogst Rede H. de Greeve Rede H. Kuiper Rijke oogst Haarlem - Schoterweg 1 - Telefoon 16659 Z. II. EXC. MGR. N. STAM En de depreciatie Wie zag deze aanrijding? Afgestudeerden M.T.S. Haarlem VAN ONZE RECHTBANK Zwijntjesjagers Overtreding bloembollen- saneering Portemonnaie gestolen Varkens clandestien geslacht Ernstige hersenschudding Roodvonk Missie-zelatricen Artistenbeurs Onoplettende chauffeur REIJNIER VAN 'T HOFF GEHULDIGD Feestavond van Haarlems T ramf anf arecorps HUURACTIE De H.O.V. De Zionistische beweging in film BURGERLIJKE STAND Opening R.K. Montessorischool te Aerdenhout OPEL OLDSMOBILE Programma van de Haarlemsche Radiocentrale op Vrijdag 2 Oct. Collecte De Stafmuziek werkt mede BROEKEN MOUWVESTEN COLBERTS BROEKEN BROEKEN in uitgebreide sorteering van kwaliteit en maat tegen de laagste prijzen AGENDA Bioscopen 2 October Bioscopen INSTELLINGEN GROENE ZEEP EN OLIE Oplichting met de beruchte busjes Ontzettend veel klachten De R.K. Staatspartij heeft over belangstel ling van de jongeren in Haarlem niet te kla gen! Was de vorige demonstratie-avond der R.K. Jongeren reeds-een groot succes en zoo druk bezocht, dat er plaats te kort kwam, ook de gisteravond, eveneens in het gebouw „St. Bavo" gehouden vervolgdemonstratie was op nieuw een klinkend bewijs van hun sympathie en belangstelling voor onze politieke partij. De groote zaal was weer geheel bezet en er heersch- te een echte enthousiaste sfeer, zooals men die van jongeren kan verwachten. Dat bleek al toen de weleerw. heer H. de Greeve de zaal binnen trad, met daverend applaus begroet! De voorzitter, de heer A. J. Lips (die den, door een vergadering van de Eerste Kamer verhin derden prof. Steger verving) begon dan ook zijn openingswoord met een vreugde-uiting over de groote opkomst. Spr. verwelkomde dan den weleerw. heer De Greeve, aan wien het succes der Jongerenavonden te danken is (applaus on derstreepte dit) en den heer H. J. Kuiper, lid van den gemeenteraad van Haarlem, die in- plaats van den heer Rohling zou spreken. Ook heette spr. welkom, onder instemming der aan wezigen, de dames G. Scholte, M. Martens en L. Stappers, die de bijeenkomst resp. met viool-, pianospel en zang zouden opluisteren. Na een muzikaal intermezzo was het woord aan den weleerw. heer De Greeve, die erop wees, dat deze zaal vol jongeren een opluchting, een veiligheidsgevoel voor de leiders is. Zij heb ben immers jarenlang bij de jongeren weinig belangstelling voor de politiek kunnen consta- teeren. En de volgende verkiezingen zullen uitermate belangrijk zijn en het zal er hard bij toegaan! Prettig is het dan te weten, dat de jongeren achter de ouderen zullen staan nu en voor de toekomst. Aan hen is de toekomst wel toevertrouwd Spr. zette de diepere beteekenis van politiek uiteen en de groote verantwoordelijkheid, die ieder als kiezer heeft. In de politiek worden niet alleen beslissingen genomen over het graven van slooten en het aanleggen van spoorwegen b.v., maar ook over opvoeding, onderwijs, Missie en zedelijkheid. Ook de Kerk heeft daarmede te maken en dan is het de plicht en het recht van de Bisschoppen om zich met politiek te be moeien. Als je eenmaal het stembiljet zult moe ten invullen, zal je je moeten laten leiden door een vertrouwd beginsel. Spr. ging dan na, dat noch in Rusland, waar het Godsbestaan wordt ontkend, noch in Duitschland, waar voor een jood geen plaats is en Hitier Paus en Concilie wil zijn en de dilettant Rosenberg de plaats van den H. Thomas van Aquino wil innemen, noch ook in de N. S. B., waar Mussert denkt de leiding te hebben, maar in werkelijkheid de lei ding is aan de toffe jongens van de straat, die graag een heibeltje willen hebben met behulp van stoelen- en tafelpooten (gelach), een ver trouwd beginsel aanwezig is. Alleen het Chris tendom kent de juiste ordening: ieder op zijn plaats! Voor spr. is het een raadsel, wat de dissidente Katholieken bezielt: eigenbelang, domheid, baloorigheid of wat dan ook. Hebben Mexico, waar 80 pet. der bevolking geterroriseerd wordt door een stel gangsters, Frankrijk met zijn lak- sche katholieken en voortdurend wisselende ka binetten en Spanje hun dan niets geleerd? Met verscheidene Kath. N. S. B.-ers heeft spr. over politiek gesproken, maar nog nooit een ver standig antwoord gekregen. Hun eenig antwoord is steeds: Als wij de macht hebben, is jullie plaats in de kerk en daarbuiten mogen Bisschoppen en priesters niets te zeggen hebben. De kinderen zijn voor ons! Als voorloopige oplossing van het probleem: wat bezielt den dissidenten Katholiek? houdt spr., dat die menschen met een onberedeneer de hoop verbetering van hun belangen van Mussert verwachten, wat deze niet kan geven. Ook hjj kan immers#niet opeens wat 150 jaar liberaal wereldbestuur verknoeid heeft, verbe teren! Als de N.S. B. er eerlijk tegenover stond, zou ze juist moeten zeggen: Wij moeten van de Katholieken afblijven, want die moeten volgens hun geloof gehoorzamen aan hun Bisschop. Maar Mussert heeft daarentegen een Raad van Katholieken ingesteld, de grofste en grootste beleediging, die hij den Katholieken kan aan doen. Dacht hij dat wij onze belangen zullen toevertrouwen aan eenige, aan hun Bisschop ongehoorzame Katholieken? De Bisschoppen bemoeien zich met politieke kwesties niet voor hun pleizier, maar omdat het hun plicht is, als er beginselen op het spel staan. En de Katholieken moeten dan gehoor zamen. Katholieken, die zich afscheiden van de eenheid der Katholieken op politiek gebied, zijn gemakkelijk vatbaar voor geloofsafval, niet di rect misschien, maar na jaren. Graaf Marchant d'Ansembourg beloofde zich aan een eventueel verbod te onderwerpen toen de Bisschoppen nog slechts den wensch uitspra ken, dat Katholieken geen lid van de N..S. B. zouden zijn. Maar toen het verbod kwam, wei gerde hij! Vervolgens wees spr. erop, dat iedereen wel dénkt, dat hij verstand heeft van politiek, maar daarom heeft hij het nog niet! Men weet nau welijks hoeveel leden de Eerste Kamer telt, maar toch kent men naar zijn meening alles van de politiek. In de jaren van 1900 kon het geen kwaad als men bij een pot bier en een sigaar de politiek besprak, ook al wist men er niets van. Het droeg zelfs bij tot de huiselijke gezelligheid en de echtelijke liefde! (Gelach.) Maar nu kan het wèl kwaad, zeer groot kwaad Zelfs zonder deskundigheid het werk van Mi nisters, de Partij te beoordeelen, kortom aan Politiek te doen. Politiek vereischt studie en de gemiddelde man heeft daarvoor geen tijd. Als men ziek is, gaat men naar een dokter en zoo moet men zich ook in de politiek houden aan de deskundige adviezen van de politieke partij en vertrouwen hebben in de deskundigheid en bekwaamheid van de leiders der partij. Met een krachtige opwekking tot de jongeren °m zich te gaan bekwamen voor den t&ak als kiezer, de R. K. Staatspartij te steunen en het voorbeeld van de ouderen die zich hebben op gewerkt in de partij, door studie na te volgen, opdat van hen het volgend jaar gezegd zal kunnen worden: „Wij hebben jongeren met leeuwenharten!" besloot spr. zijn met groote aandacht en dikwijls door applaus onderbroken rede. De voorzitter riep den Weleerw. heer De Greeve een „tot weerziens toe!" Nadat mej. L. Stappers met piano- en viool begeleiding eenige schoone liederen had ge zongen en de dames daarvoor met bloemen en bijval waren gehuldigd, sprak de heer Kuiper, die zijn vreugde uitte over de verloving van Prinses Juliana, hetgeen een daverende in stemming der aanwezigen kreeg. Spr. wees er dan op dat de R. K. Staatspartij geen be langen- maar een principieele partij is. Juist in dezen tijd van verwarring en ontreddering is het van het grootste belang, dat het Katholieke Volksdeel over zoo'n partij beschikt, geleid door den jongen en energieken Mr. Geseling. (Ap plaus) De Paus heeft in zijn Encycliek de grond lijnen voor een betere maatschappij geteekend. Wij hebben dan ook geen communisme of nationaal-socialisme noodig, doch kunnen onze werkkracht en toewijding geven aan de ver wezenlijking van onze eigen idealen. De R. K. Staatspartij dringt sterk op werkverruiming aan, zij heeft een uitgebreid program, dat het bestudeeren waard is. Spr. wekte dan ook de jongeren met klem op zich te bekwamen voor den komenden zwaren verkiezingsstrijd en het program van de R. K. Staatspartij te bestudeeren in ker nen, in Parochieele Propagandaclubs en door lezing van de lectuur der R. K. Staatspartij. Studie is hard noodig, opdat men niet met den mond vol tanden staat als men door poli tieke tegenstanders wordt aangevallen! Spr. besloot hiet een „Leve de R. K. Staats partij." Ook dit verkreeg de luide instemming der aanwezigen. De bijeenkomst had eveneens een rijken oogst, zooals de voorzitter in zijn slotwoord ver meldde: 30 abonné's op „De Opmarsch",, 25 nieuwe leden der Kiesvereeniging en 85 nieuwe leden der Jongerenafdeeling. Met het zingen van het „Wilhelmus" werd de uitstekend geslaagde en ongetwijfeld 'vrucht bare vergadering, die den organisatoren alle eer aandoet, gesloten. MET LUIDSPREKER VRAAGT POIIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN De strijd om den „gaven" gulden is gestreden. Wat zal de toekomst brengen? Laten wij hopen, dat hiermee tevens de strijd tegen de crisis is beslecht! Echter, vergeten wij ook niet, dat er slacht offers der depreciatie zijn! Z.H. Exc. Mgr. N. Stam, Apost. Vicaris van Kisumu, reeds zwaar getroffen door de crisis en daardoor niet meer in staat tien van de negentien missieposten, welke Zijn uitgestrekt Afrikaansch missiegebied telt, te onderhouden, ziet met één slag Zijn moeizaam bij elkaar gezameld geld met meer dere procenten slinken. Ook de opbrengst van Zijn missie-loterij tienduizend loten tegen één kwartje per stuk omgerekend tegen de gangbare munt in Zijn missiegebied, dreigt hierdoor minder te worden. Een dringend, maar vriendelijk beroep doet Z. H. Exc. daarom op alle missie-vrienden, om deze opbrengst toch zoo hoog mogelijk te ma ken. Driehonderd waardevolle prijzen, waaronder als hoofdprijs een prachtig old-finish huiska mer- of salonameublement, zullen den geluk kigen winnaars voor 5 December nog toegezon den worden. Mits U allen steunt, stort daarom zooveel kwartjes als U loten wenscht op postgiro-reke ning nr. 285248 van Mgr. N. Stam, Haarlem, of stuurt Uw bijdrage in geld of postzegels aan het secretariaat van het Missie-Comité J. H. F. v. d. Berg, Paul Kïugerstraat 60 te Haar lem. Meer dan ooit, zal thans Uw bijdrage van harte welkom zijn. Dinsdag om half zeven in den avond, is in de Kennemerstraat nabij de Saenredamstraat een fietser aangereden door een vrachtauto, waardoor de aangeredene zoo ernstig werd ge wond, dat hij den eersten tijd zijn werkzaamre- den niet zal kunnen verrichten. Getuigen van deze aanrijding worden verzocht zich voor het geven van nadere inlichtingen aan het politie bureau te vervoegen. De vereeniging van afgestudeerden van de Middelbare Technische School te Haarlem hield haar 13de jaarvergadering. De voorzitter deed in zijn openingswoord eeni ge mededeelingen over het werk van den natio- nalen bond van afgestudeerden. Er is een goede verhouding tot de zuster-vereenigingen. Het nieuwe bestuur werd als volgt samenge steld: C. v. Schieveen, voorzitter; C. J. v. d. Broek, secretaris-penningmeester; W. A. Brandt, vice-voorzitter; P. Bruyn, 2e secretaris en W. T. Derksema, commissaris. Besloten werd tot het aanstellen van een ge- salarieerden administrlteur. Medegedeeld werd, dat spoedig kringen zullen worden opgericht te Eindhoven, te Twente en verder in Óóst- en West-Indië. Op het winter- programma staat een eventueel te houden cur sus als aanvulling van het M. T.-onderwijs en verder lezingen, te organiseeren door de studie commissie, die samenwerkt met de M. T. S. en het corps van leerlingen te Haarlem. Aanvang Seizoen 1936/37 15 OCTOBER Clublessen uitsluitend voor Roomsch-Katholieken N.V. DANSACADEMIE G. MARTIN ZONEN HAARLEM AMSTERDAM BUSSUM HILVERSUM Spreekuur dagelijks van 1112, 25, 79 u. Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Een 19-jarige loswerkman. uit Krommenie en een 29-jarige koopman, uit Den Helder, hadden in wormerveer ieder een rijwiel ge stolen. Tegen den jongsten verdachte weid vier maanden gevangenisstraf en tegen den anderen een jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank besliste hedenmorgen eerst over den loswerkman een reclasseeringsrapport in te winnen. De andere kreeg 1 jaar gevange nisstraf. Eenige Heemskerkenaars hadden bloembollen geteeld zonder vergunning. De Officier van Justitie vroeg bevestiging van het vonnis, n.l. voor den eersten f 55 subs. 15 dagen en voor den tweeden f 60 subs. 30 dagen en voor den derden f 40 subs. 20 dagen. De vonnissen werden hedenmorgen door de Rechtbank bevestigd. Op den avond van 16 Augustus j.l. had een 16-jarige dienstbode uit Wormer een porte monnaie van haar zuster geleend, daarin geld van zichzelf gedaan en toen de portemonnaie aan een meisje in een café te Wormer in be waring gegeven. Dit meisje raakte de porte monnaie echter kwijt. Een 75-jarige tuinder vond de portemonnaie op zijn erf terug en deponeerde ze bij de politie. Verdacht van dief stal van de portemonnaie werd een 22-jarige kapper uit Assendelft, die hedenmorgen voor de Haarlemsche rechtbank terecht stond. Een 22-jarige fabrieksarbeider had gezien dat de kapper de portemonnaie op 16 Aug. in 't café in zijn bezit had en haar aan hem wilde geven. De kapper bekende haar tijdens 't dan sen in het café gestolen te hebben, het geld er uit gehaald en de portemonnaie weg gegooid te hebben op een grasveldje, waar zij ook gevonden is. Deze bekentenis had ver dachte voor de politie en den rechter-commis- saris afgelegd doch trok ze nu in. Hij werd daarom duchtig door den president aan de tand gevoeld. De Officier van Justitie merkte op dat ver dachte reeds vroeger een pprtemonnaie heeft gestolen. Verdachte maakt een slechten indruk. Terwijl er een reclasseeringsrapport over hem werd opgemaakt stal hij opnieuw. Doch hier tegenover staat dat de vader geen goeden in vloed op hem heeft. Verdachte heeft geen berouw over zijn daad. Spr. eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. de Jong, merkte op dat verdachte geen berouw kan toonen als hij meent geen diefstal te hebben gepleegd. Spr. geloofde niet dat het bewijs van den diefstal geleverd is en pleitte vrijspraak, subs, clementie. Uitspraak 14 October a.s. Een 35-jarige slager uit Nieuw-Vennep was in beroep gekomen van een vonnis van den Haarlemschen Kantonrechter. Hij had op 6 Mei zonder vergunning een varken geslacht, voorts ongekeurd varkensvleesch in voorraad gehad en tenslotte de door de wet voorgeschre ven heffingen niet betaald. Voor het eerste feit was hij veroordeeld door den kantonrechter tot f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis, voor het tweede feit tot 2 dagen hechtenis en voor het derde feit tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Door al die feiten had hij liefst, drie wetten (landbouw-crisiswet, vleeschkeurings- wet en crisisvarkensbesluit) overtreden! Verdachte vond de straf te hoog. De Officier van Justitie vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger, Mr. Roeffen, wees er op, dat- het vleesch van het varken deugdelijk was ge weest. De daad van verdachte was dus niet zoo erg. Pleiter verzocht dan ook clementie, een lichte geldboete. Uitspraak 15 October a.s. De jubilaris, de heer Reynier van 't Hoff, te midden van zijn familie en het bestuur van het Haarlemsche Tramfanfarecorps Woensdagmorgen is op de Jan Gijzenkade een aanrijding gebeurd tusschen een 18-jarige wiel- rijdster en een 17-jarigen fietser. De Jongeman reed op de linkerhelft van den weg en verleende het van rechts komend verkeer geen voorrang. De wielrijdster werd over de straat geslingerd en moest met een zware hersenschudding en een wond aan de bovenlip naar het Groote Gasthuis worden vervoerd. Tegen den jeugdigen wegmis bruiker is proces-verbaal opgemaakt. In de week van 20 tot en met 26 September is te Haarlem en Bloemendaal één geval van roodvonk geconstateerd. De zelatricen van de drie Pauselijke Missie genootschappen van het Dekenaat Haarlem, worden vriendelijk uitgenoodigd, om a.s. Vrij dag 2 October, 's avonds om half negen aan wezig te zijn op een propaganda-feestavond, door het Diocesaan Missie-Comité afd. Haarlem belegd in het gebouw Sint Bavo (Smedestraat). Z. H. Exc. Mgr. Stam zal door zijne hooge te genwoordigheid deze bijeenkomst luister bijzet ten. Woensdagmiddag werd in Café Bruggink, Koningstraat, de oprichtingsvergadering gehou den van de Haarlemsche Artisten Beurs. Er werd een voorloopig bestuur gekozen met den heer Jan Boom als voorzitter; tot secre taris werd benoemd de heer Daniël Vrugt, Vrouwehekstraat 80. Woensdagmorgen om kwart voor tien reed ter hoogte van het „Haarlem" terrein op den Rijks straatweg een bestelauto tegen de achterzijde van een bus op, welke daar stopte om passa giers uit te laten. De achterzijde van den bus werd lichtelijk gehavend, terwijl de bestelauto aan den voorkant ernstige averij opliep. Tegen den bestuurder van den bestelauto, den 18- jarigen S. uit IJmuiden, die door onoplettend heid niet bad opgemerkt, dat de bus stopte, werd proces-verbaal opgemaakt. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den heer van 't Hoff als kapelmeester, welk jubileum samenviel met het 30-jarig bestaan van het muziekkorps van de Tramweg-Maat schappij, had gisterenavond in het paviljoen „Dreefzicht" een feestavond plaats, welke door den gezelligen geest die altijd op festiviteiten van de Noord-Zuid Hollandsche heerscht, en door het afwiselende programma, volkomen geslaagd is. Van half 7 tot half 8 hield de jubilaris in „Dreefzicht" een drukbezochte receptie, waarop o.a. Dr. Land, namens het Roode Kruis, de heer van Waard namens de Emmabloemcollecte, een deputatie van de Burgerwacht, en verschillende muziekverenigingen den jubilaris hun geluk- wenschen aanboden. Om ongeveer 8 uur opende de heer S. IJzen- dijk, voorzitter van Haarlems Tramfanfare corps den feestavond met een woord van wel kom en een felicitatie aan het adres van den heer van 't Hoff met zijn benoeming in de orde van Oranje-Nassau. Hierna speelde het corps onder leiding van den jubilaris verschillende nummers waarna de huldiging plaats vond. Eerst betrad de heer IJzendijk het podium. De verschillende ups en downs van het eveneens ju- bileerende corps liet hij op geestige wijze de re vue passeeren. Hij eindigde met te zeggen dat het corps zijn dirigent veel dank verschuldigd is en overhandigde dezen, namens het ensemble een enveloppe met inhoud. De heer Burgersdijk directeur der N. Z. H. T. M. dankte den jubila ris namens de maatschappij. Spreker haalde verschillende voorbeelden aan uit de oude ge schiedenis, waarin de muziek op den voorgrond trad. Als iemand een dergelijk belangrijk element met kennis van zaken, bekwaamheid en doortas tendheid op een hooger plan brengt, dan is het waard dat hij daarvoor geëerd wordt. Ook de directeur overhandigde een enveloppe aan den jubilaris. De heer Wardenburg feliciteerde den heer van 't Hoff namens het Jubileumfonds. Hij sprak de hoop uit, dat de avonden van de N. Z. H. nog langen tijd zouden worden opgeluisterd met zijn muziek. Ook namens het Jubileumfonds werd den jubilaris een enveloppe overhandigd. Na het spelen van den Jubileummarsch, sprak de jubilaris een woord van dank aan Hare Ma jesteit voor de onderscheiding en tot allen aan wezigen voor de huldiging, voor de gelukwen- schen en telegrammen en voor de vele bloemen. Hierna werd het verder programma afgewerkt. Afwisselend werden door de leden van het corps verschillende solo's ten gehoore gebracht, terwijl de humorist van Tongeren er de stemming in hield. Ook het corps speelde nog verschillende nummers. Na afloop bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Op initiatief van eenige bewoners vergader den Dinsdagavond een groot aantal huurders van de gemeente woningen, gelegen tusschen Bantamstraat en Weltevredenplein, in het ge bouw van de speeltuinvereeniging „Weltevre den". Met klem werd gewezen op den nood die in vele gezinnen heerscht en de noodzaak om tot verlaging van de huren te komen, opdat de wanverhouding die thans bestaat tusschen in komen en huur verdwijne. Met algemeene stemmen nam de vergadering een voorstel aan om zich met een adres tot B. en W. te wenden en daarin een huurver- laging van 25 pet. te verzoeken. De tekst van dit verzoek werd op de vergadering vastgesteld. Een comité van actie werd door de vergade ring gekozen en zal het verzoek verzenden en zoo noodig schriftelijk en mondeling toelichten. Hoewel verschillende sprekers aandrongen op direct te nemen maatregelen, besloot de ver gadering het resultaat van dit verzoek af te wachten alvorens nadere stappen te bepalen. Opnieuw hebben ruim 200 nieuwe leden zich opgegeven voor de goedkoope serie Vrijdagavond concerten der H. O. V. Bel op 26859 en geeft u ook als lid op. Zondagochtend 3 October zal in het Frans Hals-Theater de première plaats vinden van de nieuwe en eerste Hebreeuwsche Palestina- film „Dit is het land", welke Lumina-film ge heel in Palestina werd vervaardigd en een in teressanten kijk geeft op den opbloei, het leven en werken van de Zionistische beweging. Ondertrouwd: 1 October 1936. J. Zeepvat en M. E. Bouckaert. W. Wisman en F. L. Zoet. W. de Wit en M. M. Kenbeek. J. H. Wisker en M. J. M. van den Bosch. Getrouwd 1 October 1936. J. J. van Alphen en J. Verheul. Geboren: 28 Sept. C. C. M. v. Vliet—Overes, z. 29 Sept. J. M. NooijImmen, z. 30 Sept. A. E. van WelBosman, d. en z. R. Veraart—v. d. Meijden, z. A. E. Droogde Jonge, d. Overleden: 28 Sept. G. L. Reemer, 23 jaar, Wouwermanstraat. 30 Sept. H. RichtersKoers, 67 jaar, P. Kiesstraat. Woensdagmiddag is te Aerdenhout de R.K. Montessorischool geopend. In een lokaaltje op de eerste verdieping van de parochiale school, waarin het klasje wordt ondergebracht, had den zich om vier uur verschillende belangstel lenden verzameld. Aanwezig waren de pastoor van de parochie, de zeereerw. heer J. Niehus, enkele leden van het kerkbestuur en familie leden en bekenden van de beide onderwijzeres sen, de dames Tuinder en Veling. Pastoor Niehus sprak als opening enkele vriendelijke woorden. Spr. bedankte speciaal de families Veling en Tuinder, die als goede parochianen bij de oprichting den pastoor op elk gebied zoo welwillend hebben terzijde ge staan. Spr. sprak de hoop uit, dat onder Gods zegen het werk van de beide onderwijzeressen met goed succes bekroond mag worden. Vervolgens sprak de heer Tuinder, mede na mens de familie Veling. Spr. zeide dankbaar te zijn den pastoor te hebben kunnen helpen bij de oprichting van de school en zegde ver der alle noodige medewerking toe. Tot slot van deze korte plechtigheid be zichtigden de aanwezigen het materiaal, be- noodigd bij het Montessori-onderwijs. Het lokaaltje is hoogst gezellig ingericht. Kleine stoeltjes en tafeltjes in donker en oranje, een gezellig hoekje met een would-be fauteuiltje, een aquarium en een paar vogel tjes, alles om de noodige sfeer onder de kleu ters te brengen. Thans zijn ongeveer 12 kleuters ingeschre ven. Voor belangstellenden bestaat er gelegen heid tot bezichtiging van de „Montessori- kamer" de komende dagen, na schooltijd om kwart voor vier. moet voorkomen worden, daarom zullen ook wij gevolg geven aan den wensch van DE NEDERLANDSCHE REGEERING en alle in voorraad zijnde LUXE- en BEDRIJFSAUTOMOBIELEN tegen de tot voor de devaluatie geldende prijzen verkoopen. Wij verhoogen NIET, noch de automo bielen, noch de aanverwante artikelen, tenzij wij daartoe worden gedwongen door verhooging van onzen importprijs. Doet ook gij Uw plicht door normaal door te gaan met aanschaffing resp. vernieuwing van al datgene, wat gij op dit gebied noodig hebt. WAGENWEG 8—10 TELEF. 13850 Progr. 1 Hilversum II (Huizen) Progr. 2 Hilversum I Progr. III. 8.00, 8.20, 8.30 Keulen; 8.45 Di versen; 10.05, 10.20 Keulen; 11.20, 11.50, 12.05, 12.35 Parijs Radio; 1.05, 1.20, 1.30 Brussel VI.; 2.20, 2.35 Keulen; 2.50 Parijs Radio; 4.05, 4.20 Keulen; 6.20, 6.45 Londen Reg.; 7.20 Brussel VI.; 7.50, 8.45 Londen Reg.; 9.25, Diversen; 9.40 Eeromünster; 10.20 Brussel VI.; 10.30, 11.20, 11.35 Weenen. Progr. IV. 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 Brussel VI.; 10.35, 10.50, 11.05, 11.50, 12.50, 1.35, 2.05, 3.05, 3.35 Londen Reg.; 4.20, 5.35 Droitwich; 6.20 Diversen; 6.45, 7.10, 7.40, 8.40 Droitwich; 10.00 Diversen; 10.50, 11.35, 11.50 Droitwich. Progr. V. 8.007.00 n.m. Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Ameri- kaansch programma. 1. Basin street blues, Mills Brothers 2. Dinah, Boswell Sisters 3. On Treasure Island, Bing Crosby 4. Black eyed Susan Brown, Mills Brothers 5. Alexander' Ragtime Band, Boswell Sis ters 6. Take me back to my boots and saddle, Bing Crosby 7. Tiger Rag, Mills Brothers 8. Mood Indigo, Boswell Sisters 9. Some of these days, Mills Brothers 10. Lousiana Hayride, Boswell Sisters 11. Moaning fir you, Mills Brothers 12. The lonesome Road, Boswell Sisters 13. Rocking chair, Mills Brothers 14. Going home, Boswell Sisters 15. Lulu's back in town, Mills Brothers 16. Heebie Jeebies, Boswell Sisters 17. Sweet and slow, Mills Brothers 18. My future just grandy passed, Boswell Sisters 812 Diversen De jaarlijksche collecte van „Het Vaderland Getrouw" wordt dit jaar gehouden van 5 tot en met 9 October. De Commandant der Vrijwillige Burgerwacht Haarlem heeft de Stafmuziek, onder leiding van kapelmeester H. J. Schulpzand ter beschikking gesteld aan het Comité tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid te Haarlem. Collectedag: Zaterdag 3 October as. VA K K L E DING MAOA2VN PAAR LAAR STEEG 1. TEL! 11*43 Gebouw „St. Bavo" RJK. Bevolkings bureau, 8 uur; Federatie groenten- en fruit handelaren, 8 uur; R.K. Volksbond, 8 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelbespeling 34 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann K.J. M.V. St. Augustinus, half 9. .Spook te koop", 2.30, 7 en Luxortheater 9.15 uur. Frans Halstheater .Rubber" (geprolon geerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Regine" met Adolf Wohlbrück, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Harry Baur in Samson", 7 en 9.15 uur. Gebouw „SL Bavo": Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Mgr. Mutsaertsoord. 8 uur; Best, Kap pers, 9 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Best. R.K. Kamercentrale, half 8. Rembrandt Theater: Merijntje Gij zen's Jeugd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Fanfare d'Amour 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Theater; Grootmoedertje, 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uT,r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 1220, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Voor de Haarlemsche rechtbank stond heden morgen een 40-jarige koopman uit Amsterdam terecht, verdacht van oplichting. De man had op zoo langzamerhand gebruikelijke wijze goedgeloovige menschen opgelicht door ze waardeloozen praeperaten tegen aanslag op glas- jfuiten aan te smeren. Het slachtoffer was dit maal een 66-jarige metselaar te Assendelft, aan wien hij vertelde dat de metselaar agent van het praeparaat kon worden, mits hij maar 12 busjes a 1.50 per stuk. totaal dus voor 18 wilde koopen. Op dienzelfden dag (4 Mei) had hij aan den metselaar verteld, dat hij een 22- jarige rijwielhersteller -had aangespoord om ook agent te worden en een 37-jarige timmerman te Zaandam als agent bad aangesteld. Ondertus- schen gaf hij een (natuurlijk goedgeslaagde) „demonstratie" met het praeparaat en beloofde de busjes over 8 dagen terug te zullen nemen als ze geen succes hadden. Door al deze ver halen was de metselaar bewogen om de busjes te koopen. Later bleek de onwaarheid der ver halen en de ondeugdelijkheid van het middeL Het helpt inderdaad, maar slechts voor een.... kwartier tegen aanslag op ruiten! Bij chemisch onderzoek bleek dat het middelgroene aeep en olie was! Verdachte hield ter terechtzitting vol dat het middel deugdelijk is. Als u de ramen van deze rechtszaal er mede besmeert, garandeer ik u dat ze drie dagen onbeslagen blijven'', aldus verdachte. De president merkte laconiek op, dat de ramen van de rechtszaal nooit beslaan De Officier gaf toe dat het middel misschien wel deugdelijk is. De zoon van den metselaar legde ongeveer gelijkluidende verklaringen af als zijn vader. Bij den zoon had het middel een dag lang ge werkt. Getuige had onmiddellijk na het vertrek van verdachte argwaan gekregen en was op onder zoek uitgetrokken, waarbij hem de onwaarheid der verhalen bleek. Verdachte beweerde dat hij heel wat anders had verklaard dan getuige verklaarde. De Zandamsche timmerman had zich laten overhalen om hoofdagent van het praeparaat voor de Zaanstreek te worden en had voor ƒ22 aan busjes gekocht. Ook aan hem beloofde verdachte reclame voor het praeparaat te maen en had hij allerlei gedrukte stukken ge toond. Hij had echter sindsdien niets meer van verdachte of van de door hem vertegenwoor digde fabrie gehoord. De Officier merkte op, dat er ontzettend veel klachten over gevallen als deze zijn ingekomen. Door de crisis komen de menschen er al gauw toe een veelbelovende betrekking als agent aan te nemen. Meestal weten de mannen wel zoo op te treden, dat ze buiten de strafwet vallen. Een enkele maal gaan ze echter te ver en zijn ze strafbaar. Tegen dezen verdachte zijn in Amsterdam talrijke processen-verbaal opge maakt wegens oplichting. Verdachte heeft zich echter op alle wijzen probeeren te redden door uitvluchten. Doordat deze zaak hoe langer hoe meer ingewikkeld wordt, verzocht spr. de zaak terug te wijzen naar den rechter-commissaris. Als getuige a décharge werd gehoord de ver tegenwoordiger van de fabriek, die met ver dachte samen in Assendelft was geweest en met den metselaar had. gesproken. Getuige verklaarde dat tegen den metselaar was ge zegd, dat hij de busjes ook onder rembours kon 'krijgen, dus niet meteen behoefde te be talen. Mochten de busjes niet voldoen, dan konden ze teruggezonden worden. De Officier raadde verdachte aan dit meteen met de getuigen te regelen. De zaak werd ten slotte naar den rechter commissaris teruggewezen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5